Tweede Kamer in meerderheid vóór Europese verdragen Het Deltaplan is een kwestie van allerlei prioriteiten KLANKBORD Rattenlegers vreten in Slagharen dak van boerderij weg: bewoners leven in angst DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT „NIET VEREENZAAMD IN VIJANDIGE WERELD STAAN Prof. Gerbrandy: „Nederland zet zelfstandigheid op het spel" (Van onze parlementaire redacteur) Voor de regering ligt een wijze les opgesloten in de vele opmerkin gen, wensen, aansporingen en vermaningen, die in twee dagen tijds door 25 sprekers in de Tweede Kamer over haar zijn uitgestort. Deze les namelijk, dat zij bij het leveren van haar aandeel in de uit bouw van het op dit ogenblik nog onvolledige Euromarkt-verdrag de belangen van Nederland, dat in een aantal opzichten een bijzondere positie in de Europese economische gemeenschap inneemt, terdege in het oog houdt. De Tweede Kamer heeft duidelijk getoond, dat zij weet wat zij wil en dat zij de regering argwanend op de vingers kijkt. wel dit een eenzijdige verklaring zou zijn. bezit zij psychologische betekenis, meende hi). Met over-» tuiging beval hij de aanneming van een desbetreffend, door hem ingediend amendement aan. Elf leden voerden woensdagmiddag tussen één uur en half zeven het woord over de beide verdragen, na melijk de heren Van Leeuwen wd), Nederhorst (pvda), Patijn (pvda), Biesheuvel (ar). Kikkert (ch), Schuyt (kvp), Vredeling (pvda), Ger brandy (ar), Janssen (kvp), Weiter (kvp) en Oud (wd). Opvallend daarbij was, dat men over de invoering van een vrijhan delszone, waarvan velen aanvan kelijk nuttige effecten verwacht ten, weinig meer te spreken was. De heer Van Leeuwen liet een ernstige waarschuwing horen en de heer Nederhorst kwam langs een andere weg eveneens tot een aanmaning tot grote voorzichtig heid. Met de invoering van Euratom bleek Dreigend zei zelfs de Antirevolutio naire prof. Gerbrandy, oud-premier, dat het karakter van Nederland als vrije, soevereine natie op het spel ge zet wordt, als de Kamer haar goed keuring aan het E .E.G.-verdrag hecht Prof. Gerbrandy bleef echter de roe pende in de woestijn. Hij is de enige van zijn fractie, voor zover woensdag in de Kamer gebleken is, die zijn stem aan het goedkeuringd-ontwerp zal onthouden. Hij schaarde zich bij de andere tegenstanders: de S.G.P. en de C.P.N. Tevreden Ter afsluiting van de 25 redevoerin gen der afgevaardigden kon de minis ter van buitenlandse zaken, mr. Luns dan ook met voldoening constateren, dat ondanks de bezwaren tegen on derdelen, de grote meerderheid der Kamer positief staat tegenover de Euromarkt- en Euratom verdragen, die tot doel hebben de politieke en economische eenheid van West-Euro- Ea te versterken. Op de geopperde ezwaren zullen hij en enkele andere ministers vandaag antwoorden. Prof. Gerbrandy voelde wel voor sa menwerking, maar hij was sterk ge kant tegen het subordineren van sta ten aan een gemeenschap, die men met macht bekleedt. Als men met an deren onder één dak kruipt, dan komt men in een bepaald gezelschap, zo waarschuwde hy de regering. Bij voorbeeld in dat van Duitsland. En Duitsland -hebben we leren kennen, nog niet zo lang geledenen in dat van Frankrijk, een hoogbeschaafd land, maar staatkundig-monetair zo beurs als een mispel. Besmettingsge vaar behoort niet alleen bij de griep... De grijze professor was bezorgd over de reactie, die zeker komen zal, hij waarschuwde, dat het karakter van onze natie op het spel staat. Tegengestelde conclusies De heer Welter van de K.V.P. ver klaarde het in zeer veel opzichten met prof. Gerbrandy eens te zijn. Doch litj voegde er aan toe, dat hij niette min tot tegengestelde conclusies kwam. Voor hem was van betekenis, dat ons land, vooral na het verlies van Indonesië, vereenzaamd en ver armd, in een vijandige wereld zou ko men te staan, als het zich niet bij an dere landen aansloot en zijn economi sche positie versterkte. .Zoals de heer Weiter dacht eigenlijk de gehele Kamer erover, zij het dat duidelijke gradaties in de standpun ten waren waar te nemen. Ten volle tevreden over wat de E.E.G. ons land brengen zal, was niemand. Zelfs de regering is allerminst verrukt over 't E.E.G.-vcrdrag en hier en daar is van bezorgdheid sprake. Doch men kan, zoals prof. Oud van de V.V.D. duide lijk maakte, de E.E.G. niet afwijzen. Wel kan men, zoals deze liberale afgevaardigde nogeens omschreef, in de ratificatie-oorkonde uitdruk king geven aan de verlangens, die bij de Staten-Generaal en onder het Nederlandse volk leven. Hoe- REGELMAAT. Zelfs dieven kunnen regelmatige werktijden hebben. Maandenlang had de 32-jarige Erik Ejgil Nielsen zijn vrouw verteld, een betrekking te hebben als nachtwa ker bij een fabriek. Elke avond ver trok hij naar zijn werk, elke vr ij dag- ga f hij zijn vrouw huishoudgeld. Onlangs w,erd Nielsen gearres teerd. De nachtwaken en de fabriek bleken verzinsels. Hij had in enkele maanden tijds tweehonderd diefstal len gepleegd. Nielsen heeft opnieuw een zeer regelmatig leven. Wellicht een beetje meer monotoon, in de ge vangenis van Kopenhagen NAAM. De Italiaan Ettore Belgrado die door de politie gezocht werd voor een gering misdrijf, wilde het han dig aanleggen en liet zich in een hotel in Genua inschrijven onder een valse naam. Een paai- uur later werd er al op zijn deur geklopt: politie. Bel grado had zich de naam aangemeten van een man, die gezocht, werd voor een serie van ernstige fra'udemisdrij- ven de Kamer algemeen ingenomen. De heren Patyn van de P.v.d.A. en Jans sen van de K.V.P. lieten daaraan, al maakten zij enkele kritische opmer kingen. geen twijfel bestaan. Eerst genoemde stelde de regering de vraag wie in Nederland nu eigenlijk aan sprakelijk is voor de coördinatie van het atoombeleid. Bovendien informeerde hij, of de tijd nog niet gekomen is voor de benoe ming van een regeringscommissaris voor de atoomenergie rechtstreeks onder de ministerraad staande. Vertrouwen De agrarische deskundigen in de Ka mer hadden enig vertrouwen in het landhouwhoofdstuk van het E.E.G.- verdrag. Dat wil niet zeggen, dat zij geen moeilijkheden zagen, met name ten aanzien van de miniimimpryzen en do „long-termcontractem". Op en kele onderdelen zal het verdrag nog moeten worden aangevuld. Men ver wachtte, dat de regering, als zij me de tot deze taak geroepen wordt, een nauw contact met het georganiseerde bedrijfsleven in de landbouw zal on derhouden. Straaljager stortte neer in weiland Tussen Lieshout en Beek en Donk is gisteren een straaljager neerge stort. Het was een Thunderstreak, afkomstig van de basis Eindhoven. De piloot, luitenant-vlieger De Vries, uit Amsterdam, kon zich met zijn schiet stoel redden. Het toestel kwam te recht in een stuk bouw- en weiland in het onder gemeente Lieshout lig gende gehucht Het Hooi en brandde geheel uit. De Lieshoutse brandweer kon niet veel meer doen dan nablus sen en was binnen een uur met haar taak gereed. Weer vrijspraak voor wachtmeester M. gevraagd. Voor het Bossche gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep terecht gestaan de wachtmeester eerste klas se der rijkspolitie H. L. uit Zeven bergen, die zich te verantwoorden had voor het feit, dat hij op 2 juli 1955 een zekere H. V., toen deze zich in staat van dronkenschap tegen hem verzette, een klap met een gum- mlestok had gegeven. V. was op 12 juli daaraanvolgende in het ziekenhuis te Dordrecht over leden. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bredase rechtbank had de politiedeskundige dr. Hulst verklaard, dat het zeer onwaarschijnlijk was. dat er verband zou moeten worden gelegd tussen de klap die door ver dachte gegeven was en het overlijden van V. Volgens deze verklaring zou dit overlijden eerder aan dronken schap en een moment van opwinding te wijten zijn geweest. De Bredase rechtbank had M. conform de eis van de officier van justitie vryge- sproken. Nadat in de Tweede Kamer van communistische zijde vragen over deze zaak waren gesteld, gelastte de minister van justitie een her nieuwd onderzoek door het Bossche gerechtshof. De procureur-generaal achtte 't vonnis van de rechtbank volkomen juist en hij vroeg eveneens vrij spraak. De verdediger, mr. Toxo- peus kon zich daarmee uiteraard volkomen verenigen. Hij bepleitte de wenselijkheid van een principi ële uitspraak over de vraag in hoe verre een politieman, wanneer ver zet tegen hem gepleegd wordt, over mag gaan tot het toebrengen van lichamelijk letsel. Uitspraak op 16 oktober. Communisten m San Marino wensen V.N.-politiemacht De door communisten beheerste re gering van de dwergrepubliek San Marino, heeft woensdagavond de Verenigde Naties telegrafisch ver zocht, een internationale politie macht te zenden „om de veiligheid van ons volk te verzekeren en onze eeuwenoude vrijheid te beschermen". (Van onze correspondent) Sommige woningen aan de Zwarte Dijk naby Slagharen wor den thans in hevige mate door een rattenplaag geteisterd. Er zitten in de veelal oude behuizingen al tijd veel van deze gevaarlyke en schadelyke knaagdieren verscho len, maar thans is. mede tengevol ge van het hoge water, de last, die de landbouwers van de ratten heb ben, uitermate groot. Vooral in de woning van de fa milie Veltrop wemelt het van de ratten. Eerst had het ongedierte zijn werk gedaan in een huis dat werd afgebroken, vervolgens had het een onbewoond huis opgezocht, waar het zijn vernielend werk deed. Het rattenleger. verenigd met de al bij de heer Veltrop aan wezige „troepen" richten thans een ware ravage aan in de boeren- behuizing. GEDUPEERD. „Ik ben byna gedupeerd", ver telde de heer Veltrop jr. Het dak van ons huis is aan de oostzijde half weggevreten, en we kunnen niets meer droog houden. Een nieuw dak op mijn huis kost wel driehonderd gulden en dan de andere schade door deze vreetgra- ge dieren aangericht. Maar erger nog is het nach telijk gevaar voor de kinderen. Ikzelf trek me er niks van an, als er eens een rat over de de kens kuiert, en ook de grote jongens trekken net zo lang aan een eind van de deken tot de langstaart hen met rust laat, maar voor de kleinsten is het erger, hoewel ik en de jongens toch wel angstig zijn voor deze legers. HONDERDEN DODEN PER DAG. Mijn beide honden doen wat ze kunnen, maar al doden ze er hon derd per dag. het leger groeit nog steeds aan. Men kan ze zien aan komen op klaarlichte dag, rennend over de weilanden. Op een avond heb ik er 60 met de windbuks doodgeschoten. De heer Veltrop heeft zich thans tot de dienst gemeentewerken ge wend omdat hy de gevaarlijke die ren, die al eerder in de gemeente een vergiftigingsgeval veroor zaakten, niet alleen kan bestrijden. Illlllllllllllllllllllllllllll lllilllllllllllllllllll!lll!IIIUIIIII!!lll!lllllllllllllilllllllllllllllllll!ll!llllllllllllilll!ll!illl!llllllllllllllll!llllllllllllllllllilli In de nacht van maandag op dinsdag is ten huize van de familie Van Kannen in de binnenstad van Leeuwarden brand uitgebroken. Zowel liet woonhuis, als het in het pand gevestigde textielbedrijf van de heer D. van Kannen zijn ■volkomen uitgebrand. Alleen de heer van Kannen en zijn 15-jarige dochter Hillie kon den zich in veiligheid stellen Mevrouw J. van Kannen-Smid haar zesjarig dochtertje He- beltje en het driejarige zoon tje Auke zijn in de brand om gekomen. De foto geeft een beeld van de uitgebrande par terre. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillinillllllllillllilllllllllllllllllllllllllllililllll Werkgeversverbonden over vrijhandelszone Het verbond van Nederlandse werk gevers, het Centraal sociaal werkge vers-verbond. het Kathöliek Verbond van werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-christe lijke werkgevers in Nederland hebben, in een adres aan de ministers van economische zaken en van buitenland se zaken hun standpunt weergegeven over dc eventuele vorming van een vrijhandelszone. Zij juichen het aan de plannen ten grondslag liggende streven naar een grotere vrijheid in het internationa le economische verkeer toe, maar zijn tot dé conclusie gekomen, dat het ne men van beslissingen over de instel ling van een vrijhandelszone, zeker in de opzet, zoals deze tot dusver in overweging is, op dit ogenblik voor de Nederlandse industrie moeilijk te aanvaarden is. DRS. VERBURG IN E.S.B.: Is tolheffing voor een dam Zierikzee- Colijnsplaat verantwoord? Onder de titel „Het deltaplan een kwestie van prioriteiten" bevat het nummer van Economische- Statistische Berichten deze week 'n korte studie van drs. M. C. Verburg, directeur van het E.TJ. voor Zeeland. Uitgangs punt voor de schrijver is 't kernprobleem van de economie: een oneindig aantal behoeften,, maar een beperkt aantal middelen ter bevrediging daar van. Aldus komt de mens tot de noodzaak een keuze te doen, zodat zijn behoeften een rangorde krygen. In de vrye sector wordt dit probleem door het systeem van prijzen opgelost. Waar de overheid optreedt moeten echter andere maatstaven worden aangelegd, wil men een redelijke voorkeur be trachten. Dit gebeurt, maar te onsystematisch. Het zou wenselijk zjjn voor liet hele land en op lange termyn aan een globaal investeringsprogramma te werken. Uit bet artikel valt de stel ling van de auteur af te leiden, dat zulks juist voor de buitengewesten, wier krachten vaalt tekort schieten, zeer belangryk zal zijn. Ondertussen heeft het deltaplan een hoge prioriteit gekregen. Het staat wel vast, dat het zal worden uitge voerd. Uitgaande van de noodzaak er van. ook wanneer er geen „bijver diensten" (zoet water enz.) zouden zijn, heeft de economische deltaba lans een batig saldo van 1.35 mil jard. Binnen 't deltaplan is er eveneens een ftvecht om prioriteiten aan de gang, e volgens rentabiliteits maatstaven zullen worden beslist. Hierbij wordt aangetekend, dat ook aan 't complex van gezonde menselijke betrekkingen evenals in de bedrijven, een waarde wordt toegekend. Deze is niet in geld uit te drukken, maar kan wel gesteld worden tegenover een eventueel nade lig saldo. Als voorbeeld noemt de heer Verbui g de vissery-cultures, waarVan het be houd ook in maatschappelijk-cultu- reel opzicht zeer belangrijk is. Tegen over de claims, die de landbouw op het zoete water en Rotterdam op de recreatiegrond beiden in de Grevelin- geu hebben is deze versterking van het visserij-argument wel gewenst. In hetzelfde licht wordt de garnalen visserij vanuit Vee re gesteld. De strijd, die Zeeland voor Veere voert, is mede gebaseerd op niet-cconomi- sche argumenten. De strijd om de hoogste rangorde gaat hier om land en zoet water. Wat Reeds enkele dagen had een winkelier te Aals meer een aantal véllen van de nieuwe Europa- postzegels in huis, toen hij tot de ontdekking kwam, dat aan een van de vellen een hele rij misdrukken zaten, het geen in Nederland een unicum genoemd mag worden. dit laatste betreft wordt gewerkt aan een „multiple-purpose balans", waar in kosten en opbrengsten zijn ver werkt. Hierbij dienen alternatieven in acht te worden genomen, zoals de aanleg van wateropslagplaatsen op de Utrechtse heuvelruggen, de Velu- we en in delen van Oost-Brabant, Noord-Limburg, de Gelderse Achter hoek en Twente, waarmee Brabant wellicht goedkoper te bevloeien is. De verzilting in "de Rotterdamse Wa terweg kan misschien beter vanuit het ÏJselmeer worden bestreden Ook de gesugreerdfe aanleg van een watersuppletiekanaal uit de Rijn bij Neusa-Düssclüorf naar de Maas bij Venlo verdient overweging. Gezien de verhoging van de netto-opbrengst per ha door bevloeiing op een geïn tensiveerd landbouwbedrijf die voor lopig op 100 is geschat, gaat de voorkeur uit naar land winst. Nadat vervolgens de concentratie van landbouwhavens en de recreatie-eisen aan de orde zijn gesteld waarbij de laatste wat het waterpeil betreft dicht bij die van de landaanwinning' liggen- duidt de schrijver er op dat de Rijksbegroting door ons reeds ge signaleerde passages bevat, die net industrial]satiestreven langs de Wes- schelde steun verlenen. VASTE VERBINDINGEN Nu vast staat dat Flakkee en Duive- land ruim binnen 10 jaar vast met Rotterdam zullen zijn verbonden stelt de schrijver nogmaals de verbindin gen over Ooster- en Westerschelde aan de orde. De prioriteit hiervan ligt in het nationale vlak laag, met andere woorden: het ziet er naar uit. dat andere verbindingen in ons land voorrang hebben. Dhr Verburg suggereert de genoem de prioriteiten naar voren te halen door 't invoeren van tolheffing, zoals ook Goeree Overflakkee wil met een brug naar Putten. De mindere renta biliteit van de verbinding Zierikzce- Colijnsplaat en die over ae Wester schelde ten opzichte van andere nieu we verkeerswegen zou aldus opgehe ven worden. Deze tolheffing zou uiteraard slechts zolang duren als nodig is ter overbrugging van de tyd, die ligt tussen de vervroegde en de latere uilvoering. Tot slot constateert de schrijver dat de economische lay-out van het del ta-gebied zich geheel zal wijzigen. In welke vorm en tijdsorde hangt af van de uit te voeren waterstaatswerken, waarvan de invloeden zoveel moge lijk gekwantificeerd dienen te wor den. Het Wereldgebeuren Vurige strijd Niet minder dan veertien jaren is prof. Ludwig Erhard ver bonden geweest aan het insti- tuur voor economisch onderzoek van de Ncurcnbergse handelshogeschool. Onderzoeken en observeren ia ook één van zijn belangrijkste taken ge bleven, nu hij (sinds 1949) optreedt als Westduits minister van econo mische zaken. Met zijn „sociale markteconomie", die neerkwam op het stimuleren van de produktivi- teit, heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de na-oorïogse economi sche opbloei van West-Duitsland. Momenteel is hij demissionair: bondskanselier dr. Konrad Adenauer is immers nog steeds in de weer, om een nieuw kabinet samen te stellen op grond van de uitslag der on langs gehouden algemene verkie zingen. Waarschijnlijk zal de „ster" Erhard wel aan het Westduitse re geringsfirmament blijven schijnen in de nieuwe ploeg. Maar ook wan neer hij niet met recht een herbe noeming mocht verwachten, had Er hard zich ongetwijfeld met overga ve gekweten van het belangrijk werk, dat nu in deze demissionaire periode de aandacht vraagt. Grote moeilijkheden doen zich plotseling voor. De kolenin- dustrieën in het Roergebied hebben besloten om de prijzen te verhogen; kolen met 4.70 mark per ton en cokes met 6.20 mark per ton. De Westduitse regering heeft inder tijd de mijnondernemingen de vrij heid gegeven, zelf de prijzen voor de kolen vast te stellen. Maar, zo heeft Erhard onlangs laten weten, de re gering behoudt de verplichting er voor te waken, dat de kolenprijzen binnen economisch toelaatbare gren zen blijven. En klaarblijkelijk vindt hij, dat de nieuwe prijsverhoging (door de industrieën Verdedigd met een beroep op verhoogde lonen en sociale lasten en de noodzaak tot het doen van investeringen) niet re delijk genoemd kan worden. Daarbij komt nog, dat door dit optreden van de mijndirecties een voorspelling van de sociaal-democx-atische opposi tie zou uitkomen: dat namelijk de prijzen terwille van de verkiezingen kunstmatig laag waren gehouden en dat het publiek na de stemming voor nare ven-assingen zou komen te staan. En de prijsverhoging zal zeker doorwerken op de kosten van andere goederen. Geen wonder, dat de aankondi ging van de mijndirecties op Erhard dezelfde uitwerking had als een treiterende rode lap op een stier. Onmiddellijk ging hij tot de aanval over, maar hij heeft geen enkel resultaat kunnen bereiken. Nadat zijn onderhandelingen met de organisatie van de kolenmijnin- dustrïe waren afgebroken, noemde hij de houding van de directeuren ongehoord. „Na alles, .wat da. bonds regering voor de mijnbouw heeft ge daan, had zij mogen verwachten, dat haar wensen werden ingewil ligd". Hij was ervan overtuigd, dat de bondsregering spoedig het gehele energievraagstuk aan een diepgaand onderzoek zal onderwerpen. Weliswaar ontbreekt het Er hard aan bevoegdheden, om de prijsverhoging ongedaan te maken, maar hij beschikt onge twijfeld over mogelijkheden, om de directies van de kolenmijnen te laten voelen dat zij van de medewerking der overheid toch zeer afhankelijk zijn. De regering heeft met de Euro pese Gemeenschap van Kolen en Staal indertijd de afspraak ge maakt, dat direct na een verhoging van de kolenprijzen geen regerings subsidie meer zal worden gegeven in het pensioenfonds van de mijn werkers. De helft van de werkge versbijdrage wordt nu door de staat vergoed. Als de' regering tot een dergelijke subsidie-staking zou overgaan, dan zou dat de mijndirec ties voor nieuwe moeilijkheden stel len. Het is bovendien niet uitgeslo ten, dat Erhard, die er een handje van heeft om het binnenlandse be drijfsleven te „temmen" door goed kope invoer uit het buitenland aan te moedigen, iets zal ondernemen om de Duitse mijnen voor een moei lijke concurrentiestrijd met Ameri- kaanse kolen te plaatsen. Verwacht mag worden, dat Er- j hard nu minder dan tevoren met j de mijnindustrie rekening zal hou- den, wanneer het erop aankomt, plannen op het terrein van de atoomenergie uit te werken of de invoer van stookolie gemakkelijker te maken. Als de strijd hard tegen hard moet gaan, dan kunnen de mij nen weieens spijt krijgen van hun huidige actie. Want Erhard is een vurig tegenstander wanneer hij in het economische onderzoek, dat hij al zovele jaren heeft beoefend, een aanleiding vindt om tot bestuurs daden over te gaan. PROF. LUDWIG ERHARD s...ongehoord...^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5