Tanker strandde in Westerschelde Zeeuwse Almanak MR. P. VAN EMPEL PRESIDENT MIDDELBURGSE RECHTBANK LASSIE KLAAR HAVERMOUT WSISlmlWÈÈM DUIVENHOK OP TANKWIELEN BOUWSEL 0E VERVOERMIDDEL? Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUNDhiKDAL. v J.HOÏ Met 11 sleepboten weer vlot De 11.749 brt. nietende Noorse tanker „Hoegh Sword" van de „Lelf Hoegh A.S." uit Oslo, die ge laden met olie op weg was naar Antwerpen, is woensdagmorgen om 8.55 uur bij hoog water omhoog gevaren op de Brouwersplaat voor de veerhaven van Hoedekenskerke. Omstreeks kwart over zeven gister avond slaagden 11 sleepboten met een gezamenlijke capaciteit van circa 8.500 p.k. erin de tanker vlot te slepen. Onmiddellijk nadat de „Hoegh Sword" op de plaat was vastgelo pen, spoedden zich tal van sleepbo ten naar het schip, maar enkele po gingen van kleinere sleepboten om de „Hoegh Sword" ln de morgen uren vlot te trekken mislukten. De Noorse tanker lag met zijn voorste ven hoog op de plaat, terwijl het achterste gedeelte enkele meters dieper in het water lag. De sleepbo ten „Scaldis", „Genevieve Letzer", „Elisabeth Letzer", „George Letzer", „Yves Gerllng", „President John P. Best", „Walvisch", „Leen", „Hol- VAN TOT VOORBIJ 'T IJZEREN GORDIJN In deze rubriek werd voorspeld, dat er nog wel eens erg aardige din gen zouden kunnen gebeuren niet of rondom de ballonnetjes, die de hon derden kinderen in het kader van de mosselfeesten in Bruinisse het lucht ruim deden kiezen. Het begint met een met kleurige puntjes versierde hemel, dan komen na enkele dagen de eerste kaartjes terug, met „Zee land presenteert" en de plaatsnaam erop. In deze rubriek spraken wij van het verre zuidenmaar het is anders uitgekomen. Sommige bal lonnetjes vlogen domweg naar de Oost-zone van Duitsland, alsof er geen IJzeren Gordijn bestond. Het op één na verste ballonnetje landde in Polvvitz ln de provincie Thürin- gen (ten zuid-oosten van Weimar). De knaap, die het ballonnetje vond, schreef dat dit was gebeurd, toen hij met z'n ma aan 't paddestoelen zoeken was. Hij verzocht chocolade, sinaasappelen en cacao als beloning. De ballon, die de grootste reis maakte, was er een, die het tot 70 kilometer van de Oostenrijkse grens bracht. 3 kilometer van de Donau, in Ingolstadt. Dit exemplaar legde dus ongeveer 700 kilometer af. Er kwamen veel meer aanmeldingen uit Oost-Duitsland en die streken, KIPPEN De man wist zekerdat hij in die straat te Kapelle op nummer 20 moest zijn om de kippen af te halen, die een kennis van hem had ge kocht en die hij even zou vervoeren. Maar er was niemand thuis. Afspraak is afspraak", dacht on ze man en dook het kippenhok tn, alwaar hij zich van vijf fraaie exemplaren meester maakte en daarmee was wat hem betrof de zaak geregeld. Hetgeen neerkwam op een akelig misverstand, want el ders in Kapelle, in een andere straat en ook op nummer 20, wachtte een amateur-kippen fokker uren tever geefs op de man aan wie hij i>ijf kippen zou afleveren. Tenslotte stel de hij een uitgebreid onderzoek in en op de een» of andere manier ont dekte hij hoe de vork in de steel zat. Bij informatie bleek verder, dat de „bestolen" familie nog diezelfde avond pér trein weer in Kapelle zou arriveren en toen rustte op de „dief" de onplezierige taak die familie aan het station op te wachten en zijn daad aannemelijk te maken. Dat heeft nog heel wat voeten in de aar de gehad, de politie kwam er pro forma ook nog even aan te pas. maar tenslotte werd men het eens. De gedupeerde kippenhouder mocht vijf nieuwe kippen in ontvangst ne men en zo kwam toen, na een dag vol misverstanden, deze in wezen toch zo simpele kippentransactie toch nog tot stand zelfs uit een plaats vlakbij Tsjecho- Slowakije! Er was ook iemand, die het gevonden kaartje opzond naar Seeland in Denemarken. Vandaar stuurden ze 't ding door naar Brui nisse. Meer dan tien percent van al le opgelaten ballonnetjes werd ge vonden. Op 5 september om half elf ruim twintig uur nadat het was opgelaten werd het „winnende" ballonnetje al gevonden. De snelheid waarmee het had gevlogen, moet dus wel ongeveer 40 kilometer per uur zijn geweest. Dit cijfer is te be rekenen met de meldingstijd van „waarnemers" uit Gelderland en Ovenjsel, waar men 's avonds nog ballonnetjes had opgepikt. Het is dus inderdaad een avontuurlijke ge schiedenis geworden. EN VERDER De ballonnengeschiedenis van Brui nisse is waarschijnlijk sensationeler, maar St. Annaland is verder geko men! Want een ballon, die Anna Stols uit dat dorpje opliet, kwam ln Oostenrijk terecht. Niet over het IJzeren Gordijn dus, maar wel ver der weg van huis. Ook andere bal lonnen uit St. Annaland kwamen erg ver. De uitslag werd dezer da gen bekend gemaakt. Waarmee de winkelactie van „Activa" voor dit jaar weer werd afgesloten. JAMMER! Mezen en vinken zijn leuke vo gels, maar ze moesten met hun sna vels van 't Burgh-Haamsteedse fruit afblijven! Aldus de fruitkwekers uit die streek, die hun appels en peren al zit er dan nog maar zo'n klein gaatje in als kroet moeten ver kopen. Verder is het zo, dat onze vriend de wesp er als de kippen bij is om het kleine gaatje in de vrucht uit te vreten. Mezen en vin ken zijn dus de daders, meestal ln gezelschap van merels en Vlaamse gaaien. COMMIES EN INTUÏTIE De heer L. C'. uit Nleuwkerke (België) wilde met zijn auto de grenspost in Clinge passeren, op weg naar zijn vaderland. De grens- commles, die juist dienst deed, be schikte over ecu voor hem onmisba re intuïtie en keek onder de motor kap. Daar stonden twee dozen, elk met 25 kilo roomboter. Aangezien C. niet kon zeggen, dat hij niet be greep hoe de dozen daar kwamen, werd h(j verhoord en onder arrest gesteld. L. C. zag auto en boter van eigenaar veranderen! Vier van de elf sleepboten, met op de voorgrond de „Scaldis", die er woensdag nodig waren om de Noor se tanker (op de achtergrond zicht baar) ,Moegh Sword" vlot te sle pen. Het schip liep woensdagmorgen nabij Hoedekenskerke op een zand plaat. (Foto P.Z.C.). land", „Schelde" en „Nord Star" hadden inmiddels vastgemaakt aan de „Hoegh Sword". Acht van de elf sleepboten hadden hun sleepkabels aan het achterschip vastgemaakt om te voorkomen, dat het schip nog ho ger of dwars op de plaat zou komen te zitten. Om tien over zeven, onge veer twee uur voor hoog water, werd de Noor vlotgetrokken. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet, waarbij assistentie werd verleend door twee sleepboten. Werkhaven in Bruinisse verjaagt mosselkwekers Enige mosselzaadkwekers te Bruinis se moeten ln verband rrief de aanleg ran de werkhaven voor het Deltaplan de percelen, waar zij de afgelopen weken juist gezaaid hadden, ontrui men, daar op deze percelen boringen verricht moeten worden. Universitair examen De heer J. Wattel te Middelburg slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam cum laude voor het kan didaats-examen wis- en natuurkunde. Examens. Aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het kandi daatsexamen Nederlandse landbouw: de heer J. A. L. van Dixhoorn. lp Walsoorden. Voor het Ingenieursexamen Neder landse landbouw slaagde de heer W. M. Markusse, te Kapelle. Aan de tech nische hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor werk tuigkundig ingenieur de heer H. D. L. Schoenmakers te VTisslngen. Mosselenexport naar Frankrijk blijft uiL De septemberdrukte in de mossel- handel. toen men zich bevoorraadde voor de verzending naar Frankrijk, heeft plaats gemaakt, voor een voor de tijd van het jaar, opmerkelijke slapte. Terwijl oktober normaal een der beste maanden van het jaar is, zet de export in deze maand bijzonder slecht in. Dit komt door de monetaire moei lijkheden van Frankrijk, -dat nog steeds geen contingent beschikbaar stelde, om de verzending op Parijs te laten beginnen. Wel hoopt men iedere dag. dat dit contingent nu eindelijk bekend zal worden. De totale verzending naar Frankrijk zal echter ver beneden de hoeveelheid van de laatste jaren lig gen, omdat maar een bepaald percen tage van vorige jaren, toen de handel vrij was, zal mogen worden ingevoerd. Gelukkig dat de uitvoer naar België de eerste maanden van dit seizoen bij zonder goed was, zodat nu reeds be langrijk méér mosselen zijn geëxpor teerd, dan vorig jaar in dezelfde pe riode. Dat ook nieuwe firma's de nodige activiteit kunnen ontplooien en stimu lerend werken op de verkoop, blijkt uit de oprichting van de Mosselkwe- kerscombinatie Solidair, de export organisatie van de gezamenlijke kwe kers van Schouwen-Duiveland. Welis waar is de rol van deze nieuwe com binatie nog uiterst gering, maar juist het feit, dat zij nieuwe wegen zoekt en vindt om de verkoop van mosselen te vergroten, is belangrijk. Naast de afzet in het buitenland, moet het juist in het binnenland mo gelijk zjjn, de verkoop van mosselen op te voeren, tot b.v. het driedubbele van 1956. Duitsland schijnt als markt voor Nederlandse mosselen, voorlopig nog niet aan bod te komen, daar dit land nog over te veel eigen mosselen be schikt. Het prijsverschil tussen de Duitse en de Hollandse mossel Is, me de als gevolg van een importbelasting, nogal groot. Dat de mosselen overal gerede af trek vinden is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de bijzonder goede kwaliteit. In september ging de export-„thermometer" weer met meer dan 20 punten omhoog. De kwekers die kunnen leveren hebben de helft van hun standaardcapaciteitscijfer reeds overschreden of beginnen dat te naderen. Voor deze maand bedroeg, voor wat de kwekers te Bruinisse betreft, de afzet uit de Zeeuwse stromen 4850 tonnen en van de percelen uit de Wad denzee 22.800 tonnen. Jonkvrouwe M. S. C. van Citters ter aarde besteld Te Oostkapelle werd woensdag het stoffelijk overschot van jonkvrou we M. S. C. van Citters ter aarde besteld. De overledene, die jarenlang de buitenplaats „Schoonoord" be woonde, was gedurende lange tijd bestuurslid van de christelijke kleu terschool te Oostkapelle. Vooral ver enigingen op maatschappelijk ge bied ondervonden haar grote be langstelling en zij was velen, die in moeilijkheden verkeerden tot steun. Aan de groeve werd gesproken door jonkheer J. van Citters uit Breda, die enkele woorden van dank sprak voor de grote belangstelling. OPVOLGER VAN MR. C. R. F. VAN ROGGEN Mr. A. J. W. van Royen nu vice-president Bij koninklijk besluit van 24 sep tember j.l. is tot president van de ar rondissementsrechtbank te Middel burg benoemd mr, F. van Empel, sinds 1951 vice-president van de rechtbank. Mr. Van Empel Is hierme de de opvolger van mr. C. R. F. van Roggen, die in Dordrecht werd be noemd. Tot vice-president is benoemd mr. A. J. W. van Royen, tot nu toe rechter b(j de arrondissementsrecht bank. De beëdiging voor het Hof te MR. F. VAN EMPEL ....president Den Haag zal aanstaande maandag 7 oktober te II uur geschieden. De datum van de installatie te Middel burg ls nog niet bekend. Mr. P. van Empel werd op 18 april 3909 te Middelburg geboren. Hfj deed doctoraal examen te Leiden en pro moveerde op 28 mei 1931. Hierna ves tigde hij zich als advocaat en procu reur in zijn geboortestad. In december 1933 deed mr. Van Empel zijn intrede bij de rechterlijke macht als waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Middelburg. In 1938 werd de thans benoemde president be vorderd tot ambtenaar. Van 1935 tot 1939 was mr. Van Empel secretaris van de Voogdijraad te Middelburg. Op 11 september 1942 kwam zyn benoeming tot Substituut- Officier te Assen af, maar op 28 fe bruari 1944 keerde hij weer terug naar Middelburg in verband met zijn benoeming tot rechter b(j de recht bank in de Zeeuwse hoofdstad. Op 5 maart 1951 werd mr. Van Empel oe- noemd tot vice-president bij de Mid delburgse rechtbank. Voorts vervulde hij de functie van politierechter en kinderrechter. Voorlopig zal mr. Van Empel de functies van kinderrechter en presi dent van de strafkamer blijven ver vuilen De functie van politierechter zal in het vervolg vervuld worden door mr. B. S. Siepcrda. MR. A. J. W. VAN ROYEN Mr. A. J. W. van Royen werd op 20 augustus 1906 te Den Haag geboren, bezocht het gymnasium te Amster dam en studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1931 tot 1936 was mr. Van Royen als ad vocaat en procureur te Amsterdam fevcstlgd en van 1936 tot 1938 was ij werkzaam bij de Philips Gloeilam pen fabrieken te Eindhoven. In 1938 vestigde hij zich als advo caat en procureur te Den Haag en Advertentie is al gekookt 't beste ontbijt in de kortste tijd i 5- - EIS VAN 25,IN SOUBURGSE ZAAK Officier: mèt of zonder wielen, er is gebouwd! VEERTIEN DAGEN zal het nog duren, voordat de justiële interpre tatie bekend zal zijn van het merk waardige duivenhok, een gewraakt bouwsel, dat de Souburgse patates- fritesverkoper J. B. achter zijn wo ning aan de Van Doornstraat heeft gewrocht. Aan het einde van de tweede be handeling van deze zaak, woens dagmorgen voor de kantonrechter te Middelburg de zaak werd op 4 september jongstleden aangehou den bepaalde mr. J. Moolen- burgh de uitspraak schriftelijk op 16 oktober. B. wordt tenlaste gelegd, dat hij zonder toestemming van burge meester en wethouders een twee meter hoge houtconstructie ach ter zijn woning heeft gebouwd, wat in de tweede helft van 1956 is ge constateerd. Niet zonder vindingrijkheid heeft B. zich een verweer aangemeten doordat hij aan het hok zekere mo biliteit gaf. Eerst heeft hij het hok van wielen voorzien, waardoor dus de figuur van een van-wielen-voorzlen duivenhok ontsetond. Toen B. ter ore kwam, dat dit wel eens niet afdoende kon zijn, ging hil nog een stapje ver der en ontwierp hij een enigszins uit gebreider onderstel, waarop hij het bouwsel een plaatsje gaf. En zo was >k gewon* pel vervoermidf het duivenhok gewórden tot een sim- Idel. bleef daar tot 3946. Op 17 juli 1946 werd mr. Van Royen benoemd tot rechter bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg en is daar tot nu toe werkzaam. Mr. Van Royen is plaatsvervangend lid van de Raad van Beroep der direc te belastingen te Middelburg en voor zitter van de vereniging „Tot Steun", afdeling Middelburg. MR. A. J. 'V. VAN ROYEN ....vice-president Althans, zo is de mening van B. Woensdagmorgen zijn er weer dingen over het duivenhok ge zegd, die in een andere richting wijzen Als getuige werd thans gehoord de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, de heer J. D. P. de Smit. De eerste keer dat het hok werd be keken, zo verklaarde deze, omdat er een klacht over de esthetische vorm geving van het bouwsel was binnen gekomen, zaten er geen wielen onder „Dat is nu pas gebeurd." „Ik geloof niet, dat het wielen zijn" zo vervolgde de heer De Smit, „het ls ln ieder geval niet te verrij den." „En als het nu, zij het wankelend, verrijdbaar zou zijn?" informeerde de kantonrechter. „Er staat niet in de verordening, dat een bouwwerk gefundeerd moet zijn" antwoordde getuige. „Op de foto zijn twee wielen zicht baar' begon de kantonrechter een nieuwe vraag, „treft men er aan de andere kant ook twee?" „Dat durf ik niet te zeggen Toen de Bouw- en Woningtoe- ziclit-dlrecteur nogmaals de niet- verrijdbaarheid van de constructie en de broosheid van de wieltjes aanstipte, kwam verdachte in 't geweer. Er zitten assen onder het hok, betoogde hij. met aan de uiteinde tankwielen, die ieder vier ton kun nen dragen Wankel geval De kantonrechetr vroeg B. ver volgens of hij het hok aanvankelijk heeft neergezet zonder wieltjes. „Op een afstand was dat toen niet duidelijk te zien, ze zaten voor de helft in de bodem." Als getuige werd ook gehoord de districtsopzichter vande Centrale Dienst, de heer J. P. Roose uit Kou- dekerke. Deze verklaarde ook geen wielen onder het hok gevonden te hebben. Later had hij er wel vier on der gezien. „Maar het is een wankel geval." Kantonrechter: „Is het te verrij den?" „Mogelijk over een kleine afstand." Tenslotte wees de directeur van de Centrale Dienst er op. dat de heer B., indien hij een plan indient voor een aan-de-eisen-voldoend bouwsel, zeker een vergunning zal krijgen. In zijn requisitoir stipte de officier van justitie, mr. T. Lebret aan, dat het nu eenmaal verboden ls zonder vergunning te bouwen. Bij nauwkeu rige bestudering van de definitie van bouwen komt. men tot de conclusie, dat er Is gebouwd, met of zonder wielen, zichtbaar of onzichtbaar, of die wielen nu tanks kunnen dragen of niet De officier eiste een boete van 25 subs. 5 dagen hechtenis. VANDAAG Middelburg Electro: „Vader tegen wil en dank", 7 en 9.15 uur, 14 Jr. VlIsMngen Alhambra: „Verlaat me niet", 7 en 9 uur, 18 Jr.; Luxor: „De vloek van de prairie", 8 uur, 18 Jr. Goes Grand: „Het einde van een grote liefde", 8 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2