PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Alle na-oorlogse kinderen in 1959 ingeënt tegen polio Autobusonder nemingen in Zeeland verkeren in moeilijke positie 6200 H „Chrissemeuje" werd 108 jaar LOODSBOOT CIRRUS REDDE VEERTIEN DUITSERS Vandaag.. 200e jaargang - no. 233 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdst:- Donderdag 3 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. !4, tel. 24 RIJKSPROGRAMMA UITEENGEZET Kosten zullen voor het Rijk dertien miljoen bedragen De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, streeft er naar dat vóór de aanvang van de zomer van 1959 alle kinderen die in 1945 of later zijn geboren, zijn ingeënt tegen poliomyeli tis. Het rijksprogramma voor de vaccinatie tegen kinderverlamming is als volgt gedacht: in 1957 zullen de kinderen die zijn geboren in 1955 twee van de drie nodig zijnde injecties ontvangen, in 1958 krijgen de kin deren die zijn geboren in 1955 hun derde en laatste prik, en het plan voor ziet bovendien In de enting in 1958 van de kinderen die zijn geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957, in 1959 krijgen de kinderen die in 1958 twee van de drie injecties hebben gehad hun derde en laatste „shot" en het plan voor 1959 voorziet bovendien in het enten van de kin deren die zijn geboren in de jaren 1958, 1951, 1950, 1949, 1948, 1947, 1946 en 1945. In het najaar van 1960 zullen de kinderen van de dan laat ste jaarklasse, n.l. die welke geboren zijn in 1959, hun eerste twee prik ken ontvangen. Dit is gistermiddag medegedeeld op een persconferentie die in de grote vergaderzaal van het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid werd gehouden en waar 't rijksprogramma en onderdelen daarvan zijn belicht. Het is een afgezaagd, maar te vens afschuwelijk thema: de verkeersonveiligheid. Hóe af schuwelijk leerde dezer dagen 'n pu- blikatie van het C.B.S.: ruim zes duizend en tweehonderd mensen kwamen in de jaren 1950 tot en met 1954 in ons land om het leven door verkeersongevallen. Bijna zes-en- half duizend! Een tot bitterheid stemmend aantal, een volstrekt zin loos offer aan de verkeers-verwor- venheden onzer dagen. Wanneer een produktie-proces een dergelijk gru welijk dodencijfer zou opleveren, dan zou er worden gesproken van een nationale ramp en zou men roepen om vér-strekkende maatregelen. Maar nu het om verkeerscijfers gaat, gaat ieder rustig zijns weegs: we zijn er niet helemaal van onder steboven Wie toch de oorzaak is van deze gruwelijke cijfers Dat schijnt altijd de Ander te zijn. Wanneer men naar een gesprek luis tert over het gebruik van de weg en aanverwante zaken, hoort men dat al spoedig: de automobilist hekelt in felle bewoordingen de houding van de fietser en de voetganger; de fiet ser daarentegen verklaart in kras se termen hoe onbehoorlijk de auto mobilist zich toch wel gedraagt; en de voetganger zegt scherpe en ver nietigende dingen over alles en ie dereen op wielen. „Een schandaal!", dat is het woord, dat iedere wegge bruiker in de mond neemt als hij het over de Ander heeft, altijd weer die Ander In de Marechausseekazerne te Apel doorn, waar zich ook de autorij school van de militaire politiemen sen bevindt, is het een beetje moei lijk geworden om die Ander als de schuldige aan te wijzen. Er bevindt zich namelijk onder de lesmiddelen der school eenkastje, waarop staat: „Hier binnen ziet U de oorzaak van ille ongelukken". En wie nieuwsgie rig dat kastje opent, ziet.... zichzelf in een spiegel. Voorts stond op een groot bord op het kazerneterrein onlangs de nogal hartige opmerking geschilderd: „Een ongeluk zit in een klein hoekje, het grootste ongeluk zit achter het stuur!" De comman dant van de kazerne wilde kennelijk zijn mannen genezen van deze „An der-theorieën". Zijn methoden zijn een gezouten variatie op de „we reld-verbeteren en bij jezelf begin nen". Dat kastje zou overigens een nuttig voorwerp voor menig Neder lander zijn et is inderdaad een afgezaagd thema, die vei'keersonveilig- heid. Er is daarover de laatste jaren zoveel gezegd en geschreven, dat men het zo langzamei'hand wel gelooft. Maar ondertussen meldt toch maar het C.B.S. dat niet mis-te- verstane cijfer: zesduizend tweehon derd doden in vijf jaar. Een leger van mannen en vrouwen, oude, jon ge mensen en kinderen, die allen hun plaats hadden in gezin en maat schappij. En om wier plotselinge dood vele tranen zijn geschreid. Hun zinloze dood betekende in feite moord, soms zelfmoord. En men vraagt zich ontsteld af: wanneer toch zal het Nederlandse volk eens wakker schrikken om eens ernst te maken met het streven naar veilig heid op de weg? Dat Apeldoornsé kastje lijkt een. aardig gevonden grapje van een militaire commandant. Maar helaas is het bittere ernst! Pas wanneer ie dere weggebruiker zich ervan be wust is, dat het grootste ongeluk in derdaad achter het eigen auto-, mo tor-, bromfiets-, fiets- en wat al niet-stuur zit, eerst dan zal het met die verkeersveiligheid wat be ter gaan. Dat betekent dus: veran dering van mentaliteit! Want als dót niet gebeurt, dan zal het C.B. S. over de volgende vijf jaar weer wel een luguber cijfer kunnen pu bliceren. Een luguber, zinloos en gruwelijk cijfer. Met nadruk is er aan herinnerd dat geen enkele vaccinatie volledig bescherming biedt, dus ook de polio vaccinatie niet. Een vaccinatie, die tegen welke ziekte ook een volledige bescherming geeft, bestaat niet. Met betrekking tot een vraag over het optreden van complica ties die het gevolg zouden kun nen zijn van het enten tegen po lio heeft prof. De Haas geant woord dat men onderscheid moet maken tussen complicaties en ne venverschijnselen. Complicaties in de echte medische betekenis zijn in dit geval nagenoeg te verwaarlozen. Het is mogelijk dat er, in uiterst gering aantal, lichte nevenverschijnselen optre den. Die hangen samen met de overgevoeligheid van sommigen voor bepaalde stoffen die in het vaccin zijn opgenomen, „maar zij zullen praktisch heel weinig te betekenen hebben". In de zomer van 1959 zullen alle kinderen die geboren zijn in 1945 of in een later jaar een behoorlijke be scherming tegen polio bezitten. Aannemende dat men van de 230.000 kinderen die per jaar in ons land worden geboren vijfentachtig tot negentig procent, of rond tweehon derdduizend, kan inenten, dan bete kent dat, dat in 1958 1 miljoen kin deren zullen zijn geënt, in 1959 1,4 miljoen, zodat, met de tweehonderd duizend die thans, in het najaar van 1957 twee prikken ontvangen, voor de zomer van 1959 in totaal naar schatting 2,6 miljoen kinderen van rijkswege bescherming tegen polio hebben ontvangen. Het vaccin kost het rijk zes gul den per kind, van de ouders wordt een vrijwillige bijdrage van een gul den per kind gevraagd, zodat de vaccinatie tegen polio het rijk ten minste, tot en met de zomer van 1959 en bij gelijkblijvende prijs van. nu, dertien miljoen gulden zal kos ten. Hoe heeft de polio zich dit jaar tot nu toe in ons land ontwikkeld? Tot midden september j.l. zijn 167 gevallen van kinderverlamming ter kennis gebracht ven de geneeskun dige hoofdinspectie tegen 1420 in het vorige jaar over een zelfde pe riode. Van de 167 gevallen zijn er 132 met verlammingsverschijnselen, van de 1420 uit de overeenkomstige periode van het vorige jaar waren er 1161 met verlammingsverschijn selen. Gemeenten De gemeenten die op eigen ini tiatief met een programma voor vaccineren zijn begonnen is van de zijde van de rijksoverheid me degedeeld dat zij volkomen het recht hebben om dit te doen op eigen verantwoordelijkheid en voor eigen risico. Het Rijk zal geen financiële vergoedingen aan de desbetreffende gemeenten ge ven en het zal ook aan deze ge meenten geen vaccin ter beschik king stellen. Het rijksprogram- ma is een gelijkmatig program ma, het moet niet door uitschie ters worden verstoord. Geen der gemeenten heeft, voor het tot actie overging, bij het rijk geïn formeerd naar zijn program. Bij de uitvoering van het rijks- programma zijn drie partners inge schakeld: de gemeent, de kruisver enigingen en de artsen. Onder lei ding van de geneeskundige hoofd inspectie is landelijk, provinciaal en plaatselijk een goede samenwerking tot stand gebracht. Het Prinses Beatrix-Polio-fonds heeft aan elk van de provinciale or ganisaties voor kinderhygiëne twee duizend gulden geschonken ter be strijding van de extra-kosten. De bouw aan de stormvloed- kering te Krimpen aan de IJs- sel vordert. Men werkt thans reeds jaren aan het project, dat nu is uitgegroeid tot een imposant kunstwerk. De twee betonnen torens waarin straks een verticaal beweegbare sta- len schuif zal worden gemon- teerd, beheersen als tioee wachters het landschap tot in de wijde omtrek. Met 135 me- ter tussenruimte zal eenzelfde e= waterkering worden gebouwd. Daartussen zal een verheers- brug verrijzen, terwijl tevens aan de bouw van een schut- sluis wordt gewerkt. Federale troepen blijven toch in Little Rock President Eisenhower heeft bekend gemaakt dat hy de federale troepen get?u bevel zal geven uit Little lïock te vertrekken. Hij was van mening dat gouverneur Faubus niet voldoen de krachtige verzekeringen had gege ven dat hij alles in het werk zal stel len om tegenwerking van de gerech telijke bevelen inzake de opheffing van de rassenscheiding te voorkomen. De plotselinge verandering van Ei senhowers besluit ten aanzien van de uit jgtrekking der federale troepen Little Rock, schijnt zijn oorzaak te vinden in de twee woordjes „door mij" welke aan Faubus' verklaring blijken te zijn toegevoegd, en welke niet in de ontwerp-verklaring ston den, zoals die namens Faubus door de vier zuidelijke gouverneurs aan Eisen hower was voorgelegd. In Faubus' de finitieve tekst stond „Ik verklaar bij deze dat ik na de terugtrekking van de federale troepen opnieuw in sa menwerking met de plaatselijke over heid de volle verantwoordelijkheid op me zal nemen voor de handhaving van recht en orde en dat de bevelen van de federale hoven niet door mij tegengewerkt zullen worden". Wervelstorm richt ravage aan op Okinawa Okinawa is door een zware wervel storm getroffen, die volgens nog on volledige berichten aan 58 mensen het leven heeft gekost. 82 mensen worden nog vermist. Vrijwel alle ver bindingen op Okinawa zijn verbroken. SCHIPBREUK BIJ HOEK VAN HOLLAND Schip zat aan de grond; gebouwtje verdween in de diepte In de vroege ochtenduren v; woensdag is een halve mijl ten noordoosten van de groene wrakton noordoostelijk van Hoek van Hol land, de Duitse kustvaarder Kom- tur (690 ton) na een aanvaring met het betonnen gebouwtje van de peil schaal te Hoek van Holland gekap seisd. Gelukkig bevond de loodsboot Cirrus zich in de buurt, die de be manning kon redden. De Komtur had namelijk om een loods gevraagd. Omdat het schip nog geen half uur tevoren de mond van de Waterweg had verlaten, ver moedde men op de loodsboot, dat er aan boord van de Komtur moei lijkheden met een machine waren en dat de kapitein weer koers wilde zetten naar Rotterdam. Bij het naderen van de Komtur kwam men op de loodsboot tot de ontdekking, dat de Duitse Leiden zijn ontzet ...viert (1574). ...is het honderd jaar geleden dat de bereomde Nederlandse natuurkundige Ch. H. D. Buys Ballot aan de afdeling natuur kunde van de Koninklijke Ne derlandse Academie van we tenschappen mededeling deed van zijn ontdekking van het verband tussen het verval van de luchtdruk en de wind, uit welke ontdekking de naar hem genoemde wet is voortgeko men. ...wordt de Franse violoncellist Maurice Maréchal 65 jaar. iiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Mevrouw Christine Karnebeek-Baks in haar omgeving beter bekend als Chrissemeujeheeft woensdag te Eiber gen haar 108 ste verjaardag gevierd. De foto toont de oudste inwoonster van Nederland aan de ontbijttafel. V.l.n.r.: pastoor Keatir van Eiber gen, de hoogbejaarde jarige, en me vrouw en de heer Nijrolder, welk echtpaar mevrouw Karnebeek ver zorgt. De heer Nijr older is een ach terneef van „Chrissemeuje". Reeds vroeg in de morgen was het in haar anders zo eenzame, aan de Duitse grens gelegen woning een komen en gaan van persmensen, fo tografen, familie en verdere belang stellenden. Om elf uur had dg post haar reeds 132 schriftelijke felicitaties, afkom stig uit alle delen van het land, ge bracht. Een van de brieven welke geadresseerd was aan „mevrouw bijgenaamd Chrissemeuje te Needei" werd door de post prompt op tijd aan het juiste adres bezorgd. Voorts waren tal van bloemstuk ken, manden met fruit en andere ge schenken gekomen. Rustig en glim lachend accepteerde Chrissemeuje, die nog even vitaal is als een jaar of acht geleden, deze Jiulde. Van de wijs brengen laat Chrisse meuje zich door niets en niemand. Dat er een télevisie-opnameappara- tuur in haar kamer stond opgesteld, negeerde deze krasse vrouw, wier gave wangen nog steeds zijn ge tooid met een gezond blosje, volko men. TRANSPORTONDERNEMERS VERGADERDEN IN ZIERIKZEE Hogere kosten van vervoerbedrijven kunnen moeilijk opgevangen worden „De autobusondernemingen in Zeeland verkeren beslist niet in een gemak kelijke positie. De eilandenstructuur van deze provincie werkt remmend op de diensten, de Zeeuwse industrie heeft zich op enkele uitzonderingen na matig ontwikkeld, het gebied is dun bevolkt en Zeeland ligt ver ver wijderd van 't Westen; allemaal zaken, die bepaald niet voordelig zijn voor de Zeeuwse autobusondernemingen", dit verklaarde dr. H. J. van Zuy- len, directeur van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rot terdam, die namens de streekvervoerbedrijven in Zeeland sprak in het Huis van Nassau in Zierikzee voor meer dan honderd van zijn collega's uit heel het land. Woensdag werd namelijk in het Huis van Nassau de algemene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen. De lieer V an Zuylen merkte nog op, dat hjj, in vergelijking met de andere provincies, slechts één positieve factor voor de Zeeuwse autobusonderneiuingen heeft kunnen ontdekken: op Walcheren is het vreemdelingenbezoek niet geconcentreerd in twee zomermaanden, maar door de vele bezienswaardigheden „uitgesmeerd" over een veel langere pe riode. Uitvoex*ig Vertelde de heer Van Zuy len over de samenstelling van de Zeeuwse bevolking en over de mid delen van bestaan, waarbij hij een vergelijking trok met het landelijke gemiddelde. „Zeeland heeft", zo zei hij, „een overwegend agx*arische bevolking en er zrjn dorpjes van 200 tot 500 inwoners. Dat levert een gering vervoeraanbod op, zodat wij op sommige plaatsen onmogelijk of slechts een zeer beperkte dienst kunnen inleggen", vervolgde hij. bus- aldus Ook achtte hij het voor de autobus diensten een sterk nadeel, dat Zee land zo ver van het westen en het centrum van Nederland verwijderd ligt. De Zeeuwse busdiensten moeten hierdoor namelijk zeer vroeg (tussen vijf en zes uur) beginnen om reizi- gei's gelegenheid te geven bijtijds het westen of het centrum te bei-eiken. "Dat geldt ook voor de avonduren, maar de problemen zijn hierbij vele", aldus spreker. Drie reizigers „Uit de Westhoek van Schouwen moet men bijvoorbeeld om kwart voor acht al met de bus vertrekken om het vasteland nog te kunnen bereiken. Dat vonden we een beetje te-vroeg, vandaar dat we een zomerseizoen lang de laatste bus anderhalf uur la ter hebben laten vertrekken. Het is bij één seizoen gebleven, want in dat hele seizoen gingen met die laatste bus één maal één en één maal twee reizigers meezo vertelde de heer Van Zuylen. De heer Van Zuylen achtte het dan (Vervolg op pag. 10) kustvaarder zware slagzij maak te. Aan boord van de Komtur werden vuurpijlen afgeschoten; via de megafoon riep iemand om hulp. De Duitsers sprongen spoe dig daarna overboord en werden gered door twee motorjollen van de Cimis, die in opdracht van de kapitein werden uitgezet. De gehele, uit veertien koppen be staande bemanning van de Komtur werd later te Hoek van Holland aan wal gebracht en in hotel Ameri ca aldaar van droge kleren en voed sel voorzien. De Komtur zit nu met het onder water verdwenen achter schip aan de grond- Het voorschip komt nog net bovn water uit. Het bergingsschip „Dolfijn" nam lig plaats langszij, terwijl een duiker- onderzoek werd ingesteld. Het schip was met kolen op weg van Rotterdam naar Caen. De oor zaak van de schripbreuk is nog niet bekend; wel is gebleken dat het schip plotseling een zwenking maak te en het betonnen gebouwtje ram de dat op palen bij de wal in het water stond en via een steiger met de wal was verbonden. Dit gebouw tje, dat zich tussen de vuurtoren en de cemafoon bevond en kostbare in- stx-umenten bevatte voor het doen van peilingen betreffende de stroom en de golfslag in de Waterweg, is geheel in de golven verdwenen. Ambtenarencenlrum belegt protestvergadering (Van een onzer redacteuren) Het ambtenarencentrum, een der organisaties van overheids-perso- neel, die deelnemen aan het geor ganiseerd overleg, houdt op zater dag 26 oktober in de Haagse die rentuin een protestvergadering. Het initiatief hiertoe is genomen naar aanleiding van de golf van verontwaardiging, die in ambtelij ke kring is ontstaan door de af wijzing der salariswensen. Het hoofdbestuur heeft het plan in de vergadering 't voorstel te doen zich met een adres tot de Twéede Kamer te wenden. Voor de verga dering zullen verschillende auto riteiten worden uitgenodigd, onder wie leden van de beide Kamers der Staten-Generaal. Naar men ons op een woensdagmor gen gehouden persconfex-entie ver zekerde, is het stellig niet de be doeling over te gaan tot een sta king of zelf maar een modelactie. Men acht dit niet in overeen stemming met de positie en het werk der ambtenaren. 0 Zeven baseballspelers, die tijdens een onweersbul onder een boom schuilden, zijn door de bliksem getroffen en ge dood. Vijf anderen moesten met brand wonden in het ziekenhuis van Guanta- namo, Cuba. worden opgenomen. VERWACHT... MEER WIND Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, maar plaatse lijk ook opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust krachtige tot harde westelijke wind ruimend naar noordwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 6.47 onder 18.13 Maan op 16.Ï6 onder 2.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1