Per dag worden 70.000 nieuwe griepgevallen gemeld Duizenden Noren waren getuige van koning Haakons begrafenis mmow wE MEEST GEHATE MAN VAN HITLERS LEGER STAAT TERECHT WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEBUW8E COURANT „GOEDAARDIGE" EPIDEMIE HOUDT AAN Ziekte heerst nu vooral in Noord en Zuid-Holland en Zeeland Uit de gegevens, welke de geneeskundige hoofdinspectie uit alle de len van het land bereiken, valt af te leiden dat de artsen in Nederland per dag gemiddeld vijftien nieuwe patiënten, lijdende aan influenza, te behandelen krijgen. Aldus deelt he£ ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede. Dit betekent, dat er per dag naar schatting 70.000 nieuwe meldin gen zijn. Daarboven komt dan nog een aantal gevallen, waarvoor, naar men kan aannemen, geen medische hulp wordt ingeroepen. trad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gegevens worden gezegd, dat zij haar goedaardig ka rakter heeft gehouden en dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de ziekte een kwaadaardiger karakter zal krijgen. De ziekte krijgt thans naar het schijnt vooral in de westelijke provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland eén grote omvang. In het bijzonder van de scholen worden uit deze pro vincies hoge ziektepercentages gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een gril lig karakter met grote onderlin ge verschillen, zowel bij de be drijven als bij de scholen." Om een enkel voorbeeld te geven: in een confectiebedrijf ergens in het land werd onder de mannen een percentage van 27 procent vastgesteld, in een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was dit percentage nul. Het aantal in ziekenhuizen opge nomen patiënten is niet onrustbarend groot. De geneeskundige hoofdin spectie verwacht op grond van de peilingen dat de hoge zïektecijfers voor het land als geheel nog wel eni ge tijd zullen aanhouden. Aantal sterfgevallen relatief gering Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterfgevallen voor waarbij de influenza een rol heeft gespeeld. Een aantal hunner blijkt bovendien aan andere ziekten te heb ben geleden. In verhouding tot de omvang wel ke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Evenals in voorafgaande jaren waar in de influenza in enige omvang op- Nu twee regeringen in San Marino De communistisch -socialistische regering van San Marino (die niet meer op een parlementaire meer derheid kan bogen) treft voorberei dingen om vrijwilligers met oude musketten „ter verdediging van de vrijheid" te bewapenen. De toegangen tot het dwergstaatje zijn door Italiaanse politietroepen afgegrendeld nadat gisteren een an ti-communistische tegenregering werd gevormd. Dit is de eerste keer in tweehon derd jaar, dat San Marino van het omringende Italië is afgesloten. De door de communisten over heerste regering heeft zich in het regeringspaleis verschanst en ver klaard, niet te zullen wijken voor de tegenregering, die haar zetel heeft in een halfafgebouwde ijzer gieterij. Deze tegenregering, samengesteld uit vertegenwoordigers van rechtse groeperingen en anti-communisti sche socialisten, is onmiddellijk door de Italiaanse regering erkend. Beide regeringen hebben dinsdag o telegrammen de wereld ingezonden begonnen" tegen de vroegere "gene- Regimentscommandant in het gelijk gesteld De president van de rechtbank te Breda, mr. J. Schellenbach, heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte geding dat aanhangig was ge maakt door de N.V. Hollandia Melk fabriek te Bergen op Zoom tegen de luitenant-kolonel J. H., regiments commandant aldaar. De heer H. had via een ingezonden stuk te kennen gegeven dat de melk in Bergen op Zoom onvoldoende van kwaliteit was. Daarop heeft de be trokken melkfabriek de overste ge dagvaard, onder meer op grond van de overweging, dat dit ingezonden stuk schade betekende voor het be drijf. De president verklaarde de melk fabriek niet ontvankelijk in haar vordering. Hij sloot zich aan bij de verdediger van gedaagde, mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, die te ken nen had gegeven, dat aan deze zaak geen spoedeisend karakter dient te worden gegeven, omdat voor herha ling geen vrees behoefde te bestaan. Bovendien was er volgens hem door het plaatsen van een ingezonden stuk geen onrechtmatige handeling gepleegd. Tenslotte merkte de president op, dat het hem aanvaardbaar toe schijnt, dat met het plaatsen van be doelde ingezonden stukken het alge meen belang wordt beoogd. Difterie in Elspeet: school gesloten. (Van onze correspondent) De leerlingen van de eerste klas van de Nederlands Hervormde school in Elspeet zijn allen naar huis ge stuurd, nadat zich op school'vier gevallen van difterie hebben voorge daan. Drie van de leerlingen zijn in het ziekenhuis opgenomen. PROCES TE MÜNCHEN Bevel tot executie van hoge officieren gegeven Dinsdag is te München een proces waarin zij elkaar veroordelen. Gezinsconsumptie is enigszins gedaald TJit gegevens van het centrale bu- raal -veldmaarschalk Schörner, die beschuldigd wordt van moord en po ging tot moord. De thans 65-jarige Schöruer zou in het eindstadium van de oorlog hebben bevolen, de com mandant van Neïsse, kolonel Sparre, en diens plaatsvervanger terecht te stellen. De executie werd niet uit- gevoerd. Wel echter het bevel tot reau voor de statistiek blijkt, dat de terechtstelling van een korporaal, gezinsconsumptie per hoofd van de Sparre treedt op als getuige in het bevolking, die ongeveer tweederden j proces. van de totale binnenlandse bestedin- Schörner, die de reputatie had „de vormt, in de eerste helft van meest gehate man van het Duitse 1957 enigszins is gedaald in verge- ieger" te zijn, voerde in het laatste lijking met de overeenkomstige pe- stadium van de oorlog het bevel over rlode van het vorige jaar. al bleef de centrale legergroep aan het oos- het verbruik nog aanmerkelijk bo- telijk front. Hij liet, volgens zijn low P van eers^e helft van verklaring voor de rechtbank, zijn 195j* legergroep na de capitulatie van Het Centraal bureau van de sta-Duitsland in de steek om in Oosten- tistiek heeft ook een grafiek sa- riJks Tyrol voorbereidingen te tref- mengesteld, waarbij voortschrijden- fen voor een eventuele voortzetting de driemaandsgemiddelden van de van »de strijd tegen het bolsjewis- industriële produktie en van de con- me"- Toen bleek, dat er geen com- sumptie vergeleken worden. Tot het pi'omis tot stand kwam over het midden van 1955 lag blijkens deze i voortzetten van de strijd, gaf hij grafiek de stijgingsgraad van de1 zich aan de Amerikanen over, zo industriële produktie belangrijk ho-1 verklaarde hij. Schörner werd later ger dan die van de gezinsconsump-aan de Russen uitgeleverd, die liem tie. Na het midden van 1955 steeg in 195f tot 25 jaar dwangarbeid gewoond. Op 'de foto ziet men (v'.l. de consumptie sterker dan de pro-veroordeelden. In januari 1955 keer- n rj koningin Ingrid van Denemar- duktie, wat tot eind 1956 voortduur- de h*J Daar zijn laad terug. Schörner, dat hij zich herinner- de de kolonel te hebben gezegd, dat diens hoofd afhing van het behoud van Neisse.. Volgens de aanklacht gaf Schörner op 24 maart 1945 bevel tot de terecht stelling, omdat de stad was ge vallen. 'Over de terechtstelling van de korporaal zei Schörner, dat deze onder invloed van ster ke drank achter het stuur van een vrachtauto was ingeslapen en daarmee hemzelf in zijn be wegingen had belemmerd. Cobaltstraler te Rotterdam in gebruik gesteld In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam heeft het Rotterdamsch Radio Therapeutisch Instituut een ruimte ter beschikking gekregen, waarin een afdeling is onderge bracht, beschikkend over een be stralingsgedeelte, bedieningsruimte, wachtkamer en -hal met daarin als belangrijkste apparaat een cobalt straler. De afdeling is gistermiddag in gebruik gesteld door de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. De totale kosten van de afdeling, inrichting en apparatuur zijn ruim drie ton: de gemeente heeft f 100.000 toegezegd, het Koningin Juliana- fonds ruim f 184.000. Dr. L. R. Sinnige, voorzitter van het bestuur van het R. R. T. I., sprak over de tegenwoordige be huizing van het instituut als van een noodtoestand. Men heeft geen ruimte en daarom is ten be hoeve van de patiënten uit Rot terdam, de Zuid-Hollandse en Zeeuwse- eilanden en West-Bra bant afkomstig, de cobaltstraler in het ziekenhuis Bergweg inge- ricHt. Hij gewaagde van het beschik baar hebben van een volledig plan voor een nieuw gebouw, ook onder dak biedend aan het Rotterdams in stituut voor reumabestrijding. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft voor zes miljoen mark aan auto's besteld bij de Mercedes-Benzfabriek in Stutt gart. Maandag is me). E. M. Eerd- jH mans voorgedragen voor de gouden medaille „Prix de Ro- me 1957". Zij is vijf jaar leer- linge van de Academie voor M Beeldende Kunsten te Am- Ep sterdam. Op de foto ziet men lp mej. Eerdm-ans met het schil- derij waarmee zij de prijs s won ,fDe verloren zoon" in de H if Academie te Amsterdam. -p iïïiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiinniiminiiiniiiiiniiiimiiiminiiiHiuiiiinmiiiiïï Bouw van vijf grote tankers voor Amerika. De Amerikaanse reder Daniël K. Ludwig heeft zijp scheepsbouw maatschappij, de National Bulk Carrier, die te Kure in Japan wer ven heeft, opdracht gegeven voor de bouw van vijf olietankschepen van elk 104.500 ton. Deze schepen zullen in grootte niet onderdoen voor de grote passagiersschepen, zoals de Queen Elizabeth, de Queen Mary en de United States. Zij zul len 270 meter lang en 40% meter diep zijn. Het eerste super-tank schip zal het volgend jaar gereed- bomen. Wanneer de vijf schepen gereed zijn, zal Ludwig een vloot van meer dan 2% miljoen ton bezitten. Zijn vloot zal dan iets groter zijn dan die van de Griekse reders Nïarchos en Onassis. Deze reders hebben in de Verenigde Staten nog grotere olietankschepen (106.500 ton) be steld, maar doze zullen later gereed zijn dan de supertankers van Lud wig. Het vermogen van Ludwig wordt geschat op 500 miljoen dollar. Het Wereldgebeuren Grof geschut w endelaars! Schurken!" Dat waren de kreten, die dezer da- 'en in de Franse Nationale Vergadering klonken. Geachte afge vaardigden richtten zich met dit gro ve geschut tot premier Maurice Bour- gèsMaunoury en de andere minis- ters. Zulke kreten kwamen van ui terst links en van uiterst rechts. En al dit lawaai hield verband met het wetsontwerp van de regering, om in Algerije politieke hervormingen in to voeren. Toen Bourgès-Maunoury drio maanden geleden premier werd. zei hij onder meer, dat de strijd in Alge rije zou worden voortgezet, maar dat er met bestuurshervormingen niet zou worden gewacht tot de rebellen antwoord haaden gegeven op Frank- rijks aanbod van wapenstilstand en vrije verkiezingen. Hij dacht toen in de richting van een Algerijnse fede ratie. In rustige gebieden zou met het invoeren van een nieuwe be- stuursregeling al een begin worden gemaakt. Die eerste schematische aanduidin gen zijn in de loop van de afge lopen maanden in details uitge werkt. Het wetsontwerp, dat aan 't parlement werd voorgelegd, bevatte een verdeling van Algerije in zes au tonome gebieden, In twee daarvan zou de meerderheid worden gevormd door de 1.2 miljoen Fransen die er wonen. De vier overigen zouden voorname lijk Arabische bewoners hebben. (Hun aantal is totaal 8.5 miljoen). Frankrijk zou de zeggenschap be houden over defensie, buitenlandse zaken en financiën, maar de regiona le raden zouden de gelegenheid krij gen, om afgevaardigden te benoemen m een centrale assemblee. En aan die centrale vergadering zouden zij de bevoegdheid kunnen geven, om over bepaalde binnenlandse aangele genheden te beslissen. Voor redelijko Lmé ----- jeden vertegenwoordiging van minderhi zou gewaakt worden. Bourgès-Maunoury dat hij voor dit ontwerp zowel de Algerijnse re"" de rechtervleugel in verp ilisten Nationale Dinsdag is wijlen honing Haakon VII van Noorwegen naar zijn laat ste rustplaats gedragen. In de Domkerk te Oslo werd een grote rouwdienst gehouden, die door de familieleden van de overleden vorst en vele Europese vorsten werd bij „Een dienaar van het volk" Het stoffelijk overschot van koning Haakon de zevende van Noor wijlen de. In begin 1957 is de oude toe stand weer hersteld met dien ver- stande dat de stijgingspercentages i zowel van de Industriële produktie J als de gezinsconsumptie belangrijk lager liggen dan in de eerstgenoem- j de periode. In een andere tabel van het een-1 traal bureau voor de statistiek zijn stijgings- en dalingspercentages van de consumptie voor enkele produk- tiegroepen opgenomen. Deze tabel illustreert nog eens dat de consump tie van verschillende goederengroe- pen in het eerste halfjaar 1957 ten opzichte van het eerste halfjaar 1956 gedaald is, maar dat dalingen ten opzichte van 1955 tot de uitzon deringen behoren. Over het bevel tot terechtstel ling van kolonel Sparre wegen is gisteren bijgezet in de sar- - cofaag van wit marmer op het kas- ken, koning Fredenk van Denemar-1 teel Akershus, waar ook zijn echtge- ken, prins Bernhard en koningin uote, koningin Maud, die in 1938 is Juliana bij het verlaten van de kerk. overleden, begraven ligt. De lijkkist (Telefoto A.N.P./I was geplaatst op een met zwarte EMIGRATIE. „Mijn vrouw drong er maar steeds op aan, dat wij naar Zuid-Afrika zouden emigreren. Ik kocht, daar ik geen zin in emigre ren heb, twee boeken. Het ene heet te „De ondergang van de Titanic" en het tweede „Zeeramp". We zijn nog in Engeland", zo schreef een Engelse krantenlezer. VERGETEN. In Montreal (Canada) pakte de politie een in vodden ge hulde man. Hij werd verdacht van landloperij. Bij onderzoek bleek, dat hij 3200 dollar bij zich had. Hij zei dat hij het geld niet naar een bank had willen brengen. Hij vertrouwde de banken niet. Eens had hij ook geld bij een bank geplaatst. En hij was hetgeld kwijtgeraakt. Hij was echter vergeten, naar wélke bank i het geld gebracht was. paarden bespannen affuit. Vele dui zenden Noren sloegen de laatste gang van hun vorst zwijgend gade. De vlaggen langs de route hingen half stok; sommige straten waren ver sierd met witte chrysanten. Aan het begin van de route, bij het koninklijk paleis, was een drie meter hoge poort van bloemen en vlaggen opgericht. Op het Egerplein, onge veer halverwege de route van het pa leis naar de hoofdkerk van Oslo, waar een rouwdienst werd gehouden, brandden twee fakkels op hoge zuilen In de haven, tegenover het slot Akershus, lagen oorlogsschepen uit zes landen gemeerd. De route was af gezet door 3000 man van de Noorse strijdkrachten en detachementen van de Amerikaanse, Britse, Noorse marine. Voor de stoet uit reed politie te paard en een muziekkorps van de paleis wacht in zwart uniform. Aan liet hoofd van het muziekkorps, dat een treurmars speelde, werd een aantal Noorse vlaggen gedragen. Onmiddel lijk achter de lijkwagen liepen ko ning Olaf, gekleed mi admiraalsuni- forra, en de 20-jarige kroonprins Ha- rald, in de uniform van cadet der militaire academie. Achter hen liepen vier koningen: koning Boudewijn (België), ko ning Paul (Griekenland), koning Frederik (Denemarken) en ko ning Gustaaf Adolf (Zweden). Op hen volgden prins Bernhard, pre sident Ageirsson van IJsland en E resident Kekkonen van Finland. 1 de volgende rijen gingen: prins Felix van Luxemburg, de hertog van Gloucester als vertegenwoor diger van koningin Elizabeth van Engeland en prins Alexander Des- da van Ethiopië, premier Ger- hardsen van Noorwegen, hoge Noorse autoriteiten en vertegen woordigers van 36 vreemde mo gendheden, en een Navo-delegatle met aan het hoofd generaal Lau- ris Norstad, de opperbevelhebber van de Navo in Europa. Koningin Juliana, koningin Ingrid van De nemarken en koningin Louise van Zweden reden in auto's naar de kathedraal. In de kathedraal was een vcnlaats toegewezen aan de dokters r-r. ver pleegsters die de overleden koning in de af pe Innen fww i aar. Rpric-.-r hH M Vergadering (waarvan hij bij stem mingen afhankelijk was) te kunnen winnen. En dat hij bovendien de in stemming zou verkrijgen van de al gemene vergadering der Verenigde Naties. In de afgelopen winter hadden de Verenigde Naties een beroep gedaan op Frankrijk en de Algerijnse natio nalisten, om „een vreedzame, demo cratische en rechtvaardige" regeling te treffen voor Algerije, waar nu al drie jaar lang gevochten wordt. Reeds had de Franse regering opti mistisch laten weten, dat zij ditmaal in het geheel geen bezwaar had tegen bespreking van het Algerijnse vraag stuk, in de algemene V.N.-vergade- ring. De minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, zou zelf ten tonele verschijnen om uiteen te zet ten, dat het niet aan de Fransen lag wanneer er in Algerije nog onrust heerste. aar dit zal allemaal niet door gaan. De bestuurshervorming voor Algerije is voorlopig van de baan. Het is zeer de vraag, of Christian Pineau nog naar New-York zal reizen; zelfs kan niemand zeggen of hij zich in de toekomst weer mi nister van buitenlandse zaken kan noemen. Het kabinet-Bourgès-Mau- noury is immers maandagavond ten val gebracht. De tegenstand van rechts en van links tegen het wetsontwerp voor Algerije was van dien aard. dat de premier het door hem aan deze kwestie gekoppelde vertrouwensvo tum verloor. De Algerijnse nationa listen hadden het plan onmiddellijk verworpen; zij eisten meteen volle dige onafhankelijkheid. De commu nisten schaarden zich, onder uitroe pen als in de aanhelf vermeld, aan hun zijde. De afgevaardigden van uiterst rechts lieten gelijksoortige kreten horen om kracht bij te zetten aan hun uitingen van vrees, dat de centrale Algerijnse assemblee weieens zou kunnen besluiten, het gebied on afhankelijk te verklaren at er nu moet gebeuren, is echter niet alleen een inge wikkeld, maar ook een nij pend vraagstuk. Het is niet in drie jaar gelukt, om Algerije gewapen derhand te pacificeren. Frankrijks financiële moeilijkheden van het ogenblik worden voor een groot deel toegeschreven aan het feit, dat voortdurend 400.000 jongemannen aan het arbeidsproces zijn onttrok ken om in Algerije zo goed en zo kwaad als het gaat voor d$ open bare orde te waken. Wie ook de opvolger van Bourgès- Maunoury wordt, hij zal moeten zin nen op maatregelen in liet bestuur lijke vlak om de militaire voor zorgsmaatregelen op zeker ogenblik overbodig te maken. Hij zal daarbij echter altijd dezelfde weerstanden ondervinden als die, waartegen Bourgès-Maunoury nu het onderspit dolf. De wijze, waarop de Franse assemblee reageerde op zijn gema tigde plan, geeft weinig reden tot optimisme. de afgelopen twee jaar, sedert aij bij houden een val een dijbeen brak, hebben verzorgd Een dameskoor zong. begeleid door het Noorse Filharmonisch Orkest, een requiem van de Noorse compo nist Sigurd Islandsmoen. Bisschop Smemo opende de dienst met de 121e psalm: „Ik hef mijn ogen op naar de bergen, van waar mijn hulp zal komen". In zijn lijkrede prees de bisschop ko ning Haakon als „een dienaar van het gehele Noorse volk". Hij smeek te de goddelijke zegen af voor de nieuwe koning, Olaf de vijfde. In Nederland In Nederland hebben zowel de Eerste als de Tweede Kanier gisteren ko ning Haakon herdacht. In de Waalse kerk aan het Noordeinde te Den Haag werd een plechtige rouwdienst gehouden Vele tinnen- en buiten landse autoriteiten onder wie de mi nister-president dr. Drees, hadden aan de uitnodiging van de Noorse ambassadeur, de heer L J. H. -Jor- stad. gevolg gegeven. Ook in het Noors»* kerkje in het park te Rotter dam werd een herdenkingsdienst ge- nmulATi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5