Regering verwerpt bijzondere premieregeling mijnpersoneel Dorpelingen staan stukken van „echte" Laokoongroep niet af ONGUNSTIGE WEER BRENGT LANDBOUW ZWARE SLAGEN TOE KLAMBORD DINSDAG 1 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „VERORDENING STRIJDIG MET ALGEMEEN BELANG" Prestatiebeloning voor de ondergronders gewenst De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in overeenstemming met zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksge zondheid, de heer J. G. Suurhoff, een beschikking uitgevaardigd waar bij hij de goedkeuring van de verordening van de Mijnindustrieraad tot wijziging van de verordening betreffende een bijzondere premiere geling voor het ondergrondse en bovengrondse mijnpersoneel, weigert wegens strijd met het algemeen belang. De Mijnindustrieraad had de verordening op 31 juli j.l. vastgesteld. Bij haar beslissing is de regering uitgegaan van de algemene over weging, dat in de huidige situatie, waarin ons land verkeert, alles dient te worden vermeden, hetgeen zou kunnen leiden tot het in beweging brengen van het loonniveau. De figuur van een bijzondere premie, als voorzien in de onderhavige veror dening, acht de regering, in het alge meen gesproken, een ongewenst ele ment in de loonstructuur van ons land. Uit sociaal oogpunt bestaan wezigheidspremie vormt naar het oordeel van de regering, in het alge meen gesproken, een gevaarlijk pre cedent in de Nederlandse loonstruc tuur. In deze loonstructuur vormt de ondergrondse mijnarbeid een zo bij- overwegende bezwaren tegen eender- zonder element, dat het gevaar van relatief minder gunstig is. Naar het iremie, waarop geen sociale j zo'n precedent hier in veel mindere I inzicht van de regering is invoering mate aanwezig is. Daarnaast heeft I van het systeem der werkclassificatie, gelijke pr< lasten dru Op deze gronden zou de regering haar bedenkingen tegen de aanwe zigheidspremie in 't algemeen niet zo zwaar willen laten wegen, dat zij niet voor een zekere periode tot aanvaar ding ervan voor de ondergrondse zal kunnen besluiten. De regering zou het op hoge prys stellen, indien de M.ï. R. mede gelet op de inmiddels verkregen ervaringen ertoe zou kunnen besluiten intussen de moge- lijlcheid te onderzoeken van een pres tatiebeloning, die binnen de termijn van ongeveer een jaar in de plaats zou moeten treden van het geheel of althans van een belangrijk gedeelte van de aanwezigheidspremie. Het toestaan van een algemene loons verhoging voor de bovengrondse mijnarbeiders zou in de huidige si tuatie onvermijdelijk ernstige conse quenties hebben'voor andere bedrijfs takken en is reeds op deze grond voor de regering onaanvaardbaar. aantal andere bedrijfstakken leveren intussen wel aanwijzingen op, dat in enkele functiegroepen de beloning van de bovengrondse mijnarbeiders lasten drukken, en die dus niet door werkt in de hoogte van sommige uit keringen en pensioenen. Het argu ment, dat deze premievorm een pro- duktieverhogende werking heeft, geldt niet alleen voor de mijnindus trie, maar kan ook voor andere be drijfstakken worden aangevoerd. Indien de vorm van een „aanwezig heidspremie voor het mijnbedrijf in zjjn geheel wordt aanvaard, zou deze in andere bedrijfstakken bezwaarlijk kunnen worden afgewezen. Dit geldt met name, nu de premie ook voor bo vengrondse arbeiders en beambten zou worden ingevoerd, waardoor een beroep op het speciale karakter van de ondergrondse mijnarbeid moet fa len. De regering is met de mijnindustrie raad van oordeel, dat er aanleiding bestaat voor een verbetering in de beloning pan ondergrondse mijnarbei ders. Zij onderschrijft de zienswijze van de M.I.R., dat de bijzondere om standigheden, waaronder de onder grondse mijnarbeid wordt verricht, zwaarder wegen en daardoor de aan trekking van werkkrachten ernstiger bemoeilijken, naarmate elders in het Nederlandse bedrijfsleven de arbeids omstandigheden worden verbeterd. De figuur van een zogenaamde aan- Zieke knollen Als gevolg van de regen zijn prak tisch alle aardappelen doodgespoten om ziekte in de knollen te voor komen op een moment, dat de late doorwasknollen feitelijk nog niet rijp waren. Hieruit kan de slechte kwaliteit van middelvroege aardappelrassen, als Bintje en Ei genheimer verklaard worden. Het doodspuiten had door de abnormaal vele regenval én omdat het gewas nog niet rijp was .onvoldoende re sultaten. Dit had tot gevolg, dat bij boeren die op tijd getracht hebben hun gewas dood te spuiten de uit komsten soms toch nog tegenvallen. Op de laat bespoten bedrijven is het helemaal bedroevend slecht. Zo __T A slecht zelfs, dat op de overstroomd De Westvlaamse Economische Raad geweest zijnde gronden als Schou- dringt er bij de Belgische regering wen-Duiveland en op zwaardere, op aan om in eigen land de invoer minder doorlatende gronden, 't per van Russisch vlas te beperken en centage zieke knollen uiteenloopt alls in het werk te stellen om te be- van 20-80%' letten, dat Russisch vlas langs het' Volgens voorcalculaties van het net van internationale handelsbe- l.E.I. komen de kosten voor 1 ha trekkingen zou terug geëxporteerd aardappelen, met een beloning van worden. De Westvlaamse Economi- j f uo_ VOor de boer, op f 2800.—, sche Raad vraagt de Belgische rege- j w aaronder rond f 350.— voor het ring het vraagstuk van de Russische rooien begrepen, vlasexport aanhangig te maken bijPercelen waarvan de te rooien de Europese Organisatie voor Eco- aardappelen deze bosten niet /.uilen nomische Samenwerking. dekken, worden dus waarschijnlijk Zoals bekend is ook de - J i Ook de Belgische vlassers in moeilijkheden de regering begrip voor de wens van dat thans bij de mijnindustrie in voor de M.I.R., op korte termijn een reële bereiding is, de aangewezen weg om inkomensverhoging voor de onder- j hier de nodige correcties aan te bren- grondse tot stand te brengen. gein. (Slot van oag 1« kilo's werd zodoende abnormaal groot. Er zijn gevallen bekend van 60.000 kg per ha, ongeveer het dub bele van normaal. Neder- straks veel omgeploegd. In de prak- lamtae vlatóefswereid de dupe van tijk za, eit betekenen, dat aardap- de Russische praktijken en werden pelpercelen met méér' ook in deze kring maatregelen be- zieke knollen, niet raamd om een algehele crisis in de - vlasnijverheid te voorkomen. dan 70 de moeiten en kosten lonen om gerooid te wor den. Hoeveel hectares dat in Zee land uiteindelijk zijn, valt nog moei lijk te zeggen. Midden vorige week werd er mee gerekend, dat een acht- De inwoners van ZouteTande héb ben gisteren afscheid genomen van wachtmeester Je klas I. Nieuwen- huize (midden). Namens de burgerij Langs Atlantische Oceaan „stad" van 960 km lengte De Verenigde Staten zullen in het jaar 2000 275 miljoen en in het jaar 2060 500 miljoen inwoners tellen, - aldus heeft het Amerikaanse bureau bood burgemeester D. Kodde (twee- voor bevolkingsstatistiek berekend. oe van links) hem als dank voor 't Met verontrusting wordt er op ge- vele goede werk een fonkelnieuwe wezen, dat de 960 km lange strook bromfiets aan. Zorgvuldig past de langs de kust van de Atlantische majoor W. H. van Ballegoyen de Oceaan, van Maine tot Virginia, bij- Jong (links), de districtscomman- zonder dicht bevolkt is. Er zijn in dant der rijkspolitie in Zeeland, de feite slechts twee stroken, een van fietstassen op de „brommer", ter drie en een van 27 km, die niet als wijl de groepscommandant, ad ju- zodanig kunnen worden aangemerkt, dant Westveer (rechts) gereed staat Men vreest dat men over enige tijd om een paar leren handschoenen te kan spreken over een „stad" van; 960 overhandigen, evenals de fietstassen km lengte. BRIEVEN. Hoewel de filmacteur James Dean precies twee jaar gele den bij een auto-ongeluk om het le ven is gekomen, schrijven nog tallo ze meisjes brieven naar hun beste Jimmy. Een meisje schreef: „Ik zou soms willen, dat ik dood was, dan kon ik jou ontmoeten en met je pra ten." Dat is er een en de vloedgolf van verdwazing spoelt verder. „Mijn liefste-Jimmy, waar ben je? Kom toch terug. Ik kan je niet vergeten. Jij bent mijn grote liefde." Een ander meisje vraagt of er een nationale ge denkdag voor haar Jimmy wordt in gesteld. „Voor mij leeft Jimmy nog", schrijft een meisje uit Texas, En zg gelooft dat haar Jimmy meer voor de wereld heeft gedaan dan b.v. George Washington. „Trokken onze levende sterren maar zoveel fan-mail als Dean", ver zuchtte een publiciteitsbaas PARFUM. In oktober zullen in Rusland weer herdenkingsfeesten van de revolutie worden gehouden. De meisjes en de vrouwen zullen clan keuze kunnen maken tussen par fums met klinkende namen. Er is een parfum „Rood Moskou" en ander i „Kremlin" genaamd, I een geschenk van het rijkspolitie korps. Tweede van rechts mevrouw Nieuwenhuize. (Foto P.Z.C.). ste deel van het areaal, of wel on geveer duizend hectare, niet meer gerooid zouworden. Na het slechte weer van het afgelopen weekend en de onzekere weersvooruitzichten, is er nu geen peil meer op te trek ken. Op de lichtere gronden zijn de re sultaten nog vrij goed. Vooral met latere rassen als Furore, die minder last hebben van phytophthora. Daar in deze rassen ook praktisch geen doorwas voorkomt, die de kwaliteit ongunstig beïnvloedt, ziet het er naar uit, dat voor deze aardappelen de prijs van de geleden schade kan goed maken. Het is jammer voor de Zeeuwse boeren, dat ze weinig van deze ras sen hebben geteeld. Zij hebben voor namelijk Bintjes verbouwd, die nu zo teleurstelt. Intussen zitten deze landbouwers met de strop en ook met de moei lijkheden. Nu de aardappeloogst drie tot vier weken achterop is ge raakt, valt het rooien van de aard appelen en.de bieten dit jaar sa men. Hier komt nog bij, dat rooi- machines op vele doorweekte perce len niet terecht zullen kunnen, wat het arbeidsprobleem nóg gecompli ceerder maakt. Suikergehalte Maar dat is niet de enige tegen valler bij de bieten. Ook dit gewas deelt in de tegenslagen, als gevolg van het slechte weer. Aanvankelijk leken de bieten er aardig bij te staan, maar al spoedig bleek dat op een zeer vroeg tijdstip de vergelings ziekte sterk optrad. Hierdoor is de kilo-opbrengst ge drukt, terwijl het natte, donkere weer het suikergehalte buitenge woon laag hield. Vooral in Zeeland! Volgens de laatst beschikbare cij fers, die van 23 september j.l. be droeg het gemiddelde suikergehalte op de Zeeuwse eilanden slechts 14.6 of wel 0.7 minder dan het toch al lage percentage van vorig Het Wereldgebeuren Hoog bezoek Met zeven prinsen, drie hoge hofdignitarissen en vier offi cieren van zijn lijfwacht en zijn e gevolg heeft koning Saoed wel enig opzien gebaard in het Duit- De leden van de aquariumver- j= eniging (Barbus Conchonius" te Middelburg zijn thans druk bezig met de inrichting van de tentoonstelling „ViVoNa" in de Vleeshal van het stad- |f huis. Voorzitter N. Minder- 3 houd (achtergrond) en secre- taris) J. A. Poppe leggen de laatste hand aan het strand- hoofd met de strandpoel er voor. (Foto P.Z.C.). llllllllllllllllllllllllllll Prix de Rome vrije schilderkunst 1957 De commissie van toezicht op de rijks akademie van beeldende kun sten te Amsterdam heeft aan de mi nister van O.' K. en W. voorgesteld de Prix de Rome vrije schilderkunst 1957 toe te kennen aan de 26-jarige mej. Emmy Meerdmans uit Bussum. Deze prijs bestaat uit een gouden erepenning en er is voorts een stipen dium aan verbonden. De jury heeft dit jaar geen zilveren medaille toe gekend. Wel stelde zij aan de stich teres van de mr. H. K. Westendorp stichting de Amsterdamse joffer mevr. B. WestendorpQsieck voor, de-helft van het bedrag, dat zij dit jaar voor de eerste keer beschik- De Protestants-christelijke groe- baar heeft gesteld voor de winnaar pen van <je Nederlandse padvinders van de zilveren medaille, toe te ken- vereniging hebben dit afgelopen nen aan de 23-jarige mej. Anita Vou- weekend een Koempoelan gehad in te uit Amstelvean en de 28-jarige Oud-Leuzen, gemeente Dalfsen. De Jan Sierhuis uit Amsterdam. *-• Samengaan van jongens- en meisjespadvinderij? (Van onze correspondent). Twee V.N.-waarnemers door Svriërs ontvoerd In gewoonlijk welingelichte Israëli sche kringen te Tel Aviv is maandag vernomen., dat fi waarnemers va een Australische majoor en een Ca nadese luitenant, en een Israëlische officier, die zich nabij de Israëlisch- Syrische bestandslijn bevonden, heb ben ontvoerd. Dit incident zou zich hebben afgespeeld nabij Kfar Szold. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft inmiddels meegedeeld, dat de drie mannen in Damascus op vrije voeten zijn gesteld en maandag avond naar Israël zouden terugkeren. hoofdkwartiecommïssarïs van de protestants-christelijke groepen, ds. J. W. van Swigthuni, heeft verras sende mededelingen gedaan in ver band met samenwerking op inter nationaal niveau tussen de meisjes- en jongenspadvinderij. IEen speciale conferentie over dit it Syriërs maandag tweè onderwerp wordt in 1959 gehouden in van* de Verenigde Naties het slot „Mainau" van de Zweedse kerk aan het Bodenmeer in Duitsland met vertegenwoordigers uit heel d( wereld. Een belangrijk punt,, dat te Oud- Leuzen besproken werd, was het con tact met padvindersgroepen in ande re landen. De hoofdkwartiercommis saris wekte op om te beginnen met schriftelijk contact, daarna met de jongens vreemde talen te leren, om vervolgens met diverse landen uit wisselingskampen te organiseren. Er zijn op dit terrein tal van mogelijk heden aldus ds. Van Swigthum. Garagehouders richtten nieuwe bonden op jaar. Voor Zeeuwsch-Vlaander en was dit 14.7 (15.5). In Zeeuwsch- Vlaanderen kwam daarbij nog een sterk verschil tussen het westelijk en het oostelijk gedeelte naar vo ren. In het westen, waar de verge- lingsziekte vroeger begon, kwam men aan een gemiddeld gehalte vanDrie nieuwe bonden van garageliou- 14.4 tegen 15 in O.-Zeeuwsch- zyn dezer dagen te Den Haag Vlaanderen. i opgericht. Het zijn een algemene, een Het slechts komt Noord Beve- rooms-katholieke en een protestants land uit de bus met een gemiddeld christelijke bond, die nauw zullen sa- suikergehalte van 13.8 op 23 sep- memverken. Voorzitters zijn resp. de tember. heren E. J. van Nieveld en G. Hoo- Het gewicht per biet was op de j getoorn te Den aag en J. A. Sijks Zeeuwse eilanden ongeveer 50 gram te Rotterdam, minder dan vorig jaar vorig Zeeuwsch Vlaanderen bleef dit on geveer gelijk. De kilo-opbrengst kan hier dus de tegenvaller van het la gere suikergehalte zelfs niet gedeel telijk compenseren. Met deze te verwachten zeer ma tige resultaten van de snikerbieten, de tegenslagen met de aardappelen en een peulvruchtenoogst, die het ook zowel in kilo's, als in kwaliteit en in prijs heeft laten zitten, is het duidelijk, dat de boeren dit jaar flin ke verliezen zullen lijden. Men heeft deze bonden opgericht om dat men ontevreden is over de gang van zaken in de bond van garagehou ders en aanverwante bedrijven. Bo- vag die oorspi'onkelijk tot stand kwam om uitsluitend de belangen van bedrijven voor reparatie, stalling en onderhoud te behartigen, doch later ook de autohandel (dealere) tot zich trok. Een der grieven is, dat deze dealers via de getrapte verkiezingen uit de 32 Bovagdistricten de meeste plaatsen in het hoofdbestuur bezet ten. CONFLICT IN SPERLONGA (ITALIË) Greppel gegraven rondom grot j De vissers van de kleine Italiaanse kustplaats Sperlonga hebben maan- I dag gedreigd de pas gevonden frag- menten van een onschatbaar Grieks beeldhouwwerk op te blazen indien men zou trachten deze fragmenten naar Rome over te brengen. De 400 stukken marmer, welke on langs werden gevonden in een grot die behoorde bh de villa van keizer Tibe rius, vormden vroeger vermoedelijk een kopie of misschien zelfs het ori gineel van de beroemde beeldengroep I van Laokoon. de Trojaanse priester die met zijn beide zoons door slangen werd gedood. Een kopie van dit beeldhouwwerk j bevindt zich in het Vaticaanse Mu seum. Op één der fragmenten staan de namen van Athanodorus, zoon van Agesander, en Agesander, zoon van Phanias, twee van de drie beeldhou wers van het eiland Rhodos, die door Plinius de Oude als de makers van het beeldhouwwerk worden genoemd. Een maandag gevonden fragment droeg de letters „Orus", die waar schijnlijk de laatste lettergrepen I vormden van de naam Polydorus, de 1 derde beeldhouwer die door Plinius wordt genoemd. Het enige fragment dat vermist wordt is dat met de be ginletters van de naam erop. De superintendent van Rome voor antieke kunst, prof. Giulio Jacopi, die de zeldzame vondst heeft gedaan, ver klaarde. dat men de stukken imarmer naar Rome wil vervoeren om ze schoon te maken en ze bg elkaar te voegen. Hij zeide, dat een laborato rium in Rome de enige plaats in Italië is, waar het gigantische werk kan worden gedaan. Maar de vissers van Sperlonga, vermoedelijk beangst voor het verlies van een nieuwe attractie voor toeris ten, weigerden onomwonden hun toe stemming daarvoor te geven. „Wij zijn bereid de grot en de fragmenten met TNT op te blazen, liever dan ze af te staan", dreigde één der dorpelingen. Anderen op perden het voorstel grote stenen voor de grot te rollen om de kost bare stukken marmer te verplet teren. En om er zeker van te zijn, dat de fragmenten niet heimelijk zou den worden weggehaald, groeven de vissers een diepe greppel rond om de ingang van de grot, zodat er geen auto's konden rgden. Aan de politie deelden zij mede. dat de greppel nodig was om regenwater af te voeren. De politie heeft nog geen actie te- gen de greppelgravers ingesteld, se Baden-Baden, al is die stad aan vreemd bezoek gewend. De inwoners zien nauwelflks meer op tegen be langrijke bezoekers. De vorsten, mil jonairs, diplomaten en bekende ster ren die er genezing komen zoeken, zijn immers niet te tellen. Maar toen Saoed zich met zijn gezelschap van 35 mannen Daar de diverse ho tels begaf, waar zij in totaal over 65 bedden beschikten, is menigeen toch wel even blijven staan. Het duurde echter niet lang. of ook hier aan was men gewend. En terecht: de koning, 's werelds rnkste man, kwam hier niet voor een of ander belangrijk werk: hij was er alleen maar als patiënt. Het was zijn bedoeling, om van zijn reumatiek af te komen. Maar voortijdig heeft de koning zijn kuur afgebroken. De be richten van de laatste weken over Syrië herinnerden hem eraan, dat ook het Midden-Oosten ongezon de verschijnselen vertoont. Hij be sloot, zich niets aan te trekken van de overeenkomsten, die de regeerders van dat land hebben getroffen met het Kremlin en waarvan velen ver wachten, dat zij het land steeds meer in de Russische invloedssfeer zouden brengen. In de tijd dat het spande tussen Jordanië enerzijds en Syrië en Egypte anderzijds, heeft koning Sa oed zich ontpopt als een der belang rijkste staatslieden in het Midden- Oosten Het was mede door zijn in grijpen ten voordele van Jordanië's koning Hoessein, dat die conflicten toen niet tot een felle uitbarsting, kwamen. Dat hij het besluit nam, om na het ontstaan van de nieuwe soan- ningen zijn kuur in Baden-Baden voorlopig op te geven en naar Da mascus te reizen, was waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit. dat Saoed zich bewust is geworden van de voorname rol, die hij op het Mid den-Oosterse toneel kan spelen. Saoed staat bekend als een koning met veel sympathie voor het wes ten, waarmee hij niet alleen uit hoofde yan zijn anti-communisme, maar ook met de gulden koorden van de olieroyalties is verbonden. Hetzelfde kan worden gezegd van de Iraakse premier Said Ali Djawdad el Ajoebi, die tegelijk met hem in Da mascus verkeerde. Het spreekt daar om vanzelf, dat het resultaat van hun beider bezoek aan Damascus door de Verenigde Staten met belangstelling werd afgewacht. Achteraf spijt het de regering te Washington immers, dat de specialist in Midden-Oosterse aangelegenheden Loy Henderson, toen die onlangs zelf in het Midden- Oosten rondkeek, weigerde om naar de Syrische hoofdstad te tijgen. Inmiddels hebben Saoed en Ali Ajoe bi zich dezer dagen weer huiswaarts begeven. In het slotcommuniqué van de besprekingen waren „Arabische broedertrouw" en „gemeenschappe lijk verweer tegen iedere agressie" vermeld A'gewacht moet worden, of koning Saoeds bezoek inderdaad een wending teweeg heeft gebracht. Het is waarschijnlijk, dat de Syrische minister van defensie Khaled Azom en genaal Bizra, stafchef van het Syrische leger, zich niet licht zullen laten afbrengen van de tactiek, waar mee zij de Russen in de kaart spe len. Saoed zal zich daarom voorna melijk hebben gericht tot zijn vriend, president Sjoekri el Koewatli, van wie men aanneemt dat hij nog steeds een voorstander is van een neutra- listische koers, wars van commu nistische sympathieën. Men mag aannemen, dat El Koe watli's positie in Syrië's hogere regio nen door Saoeds reis naar Damas cus is versterkt. Maar Syrië's buur landen kunnen niet genist zijn. Te recht zien zij in Syrië nog steeds 'n bron van ondermijnende activiteit. KONING SAOED wending? Prof. Jacopi heeft evenmin een po ging ondernomen om de fragmenten naar Rome te doen overbrengen. De enige stukjes die h(j naar Rome mee bracht waren die waarop de namen van de Griekse beeldhouwers van Rhodos voorkomen. De hoogleraar is er van overtuigd, dat de fragmenten het origineel ge vormd hebben van het beeldhouw werk dat zich in het Vaticaans mu seum bevindt. De eerste fragmenten werden ge vonden door een werkman die bij de aanleg van een kustweg van Terra- cina naar Gaeta werkte. Jacopi en zgn archeologen werden erbij geroepen en vonde de andere stukken in een grot, die toebehoord moet hebben aan een villa van keizer Tiberius. Het zal een gigantisch werk zijn de stukken bij elkaar te passen Zg zijn van enkele centimeters tot enke le meters groot en liggen in wanorde op de grend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3