PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vele verkeersopstoppingen rond pas geopende Velser tunnels Geredden van „Pamir" deden aangrijpend relaas Zeeuwse Groene Kruis vergaderde in St.-Maartensdijk DRIEHONDERD VERMISTEN NA TREINRAMP IN NIGERIA 200e jaargang - no. 230 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Slro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuw;traat 43, telefoon 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierik7.cc. N Bogerc!:.tr^^t .n. tel. -- BEWONDERENSWAARDIG STAAL VAN TECHNISCH VERNUFT /Va opening door H.M. de koningin stonden kijkers al gauw in de rij Naar ruwe schatting zijn er de eerste dagen 40.000 auto's door de Velser verkeerstunnels gereden, een aantal, dat de topcapaciteit van de tunnel benadert. Alleen al tussen acht en vijf uur zondag passeer den 24.000 auto's' de telkabels. En tussen vier en vijf uur zondagmid dag telde men 3700 auto's. Dit „zware" verkeer had uiteraard zijn consequenties voor de nog niet voltooide aan- en afvoerwegen van de Velser tunnels, gevolgen die merkbaar waren tot in de straten van Amsterdam en Haarlem. Vele verkeersopstoppingen deden zich voor, sinds dit „bewonderenswaardige staal van technisch vernuft" zater dagmiddag door H.M. de koningin werd geopend. Het Nederlandse klimaat heeft de opening van de tunnels lelijk dwars gezeten. Rijkswaterstaat had een mooi plan om de koningin om streeks kwart voor één de laatste beletselen voor de ingang te laten wegnemen door haar te verzoeken, vier weerballons van 't K.N.M.I. in vrijheid te stellen, die een enorme nylon rood-wit-blauwe vlag van voor de tunnelmond omhoog moes ten trekken. Korte tijd echter voor dit hoogtepunt van de plechtighe den daar was, kozen de ballons de vrijheid en scheurde de vlag, zodat in allerijl naar een andere symbo lische handeling moest worden om gezien. Deze werd gevonden door twee rood-witte waterstaatshekken voor de oostelijke tunnelbuis te plaatsen en daartussen een blauw lint aan te bren gen. Met het doorknippen van dit lint heeft de Landsvrouwe de nieuwe auto banen onder het Noordzeekanaal aan het Nederlands verkeersapparaat toegevoegd. Daaraan voorafgaand had Hare Majesteit in hét zuidelijke ven tilatiegebouw van de tunnel de venti latoren in gebruik gesteld en op het. nieuwe perron van het station te Be verwijk op verzoek van de president directeur der Nederlandse Spoorwe gen, dr. ir. F. Q. den Hollander, door het omdraaien van een handel de ver keerslichten voor de spoorwegtunne! in werking gesteld. Dr. P. H. Ritter jr. bij afscheid gehuldigd De 75-jarige dr. P. H. Ritter jr., die zaterdag afscheid nam van zijn werk als radiospreker na een periode van 30 jaren, is zaterdag een huldiging van groot formaat bereid. In het gro te restaurant van de Avro-studio in Hilversum waren enige honderden bij gekomen, zowel uit de wereld van de politiek, zoals minister-president dr. Drees, het Tweede Kamerlid W. H. Tilanus en andere vrienden uit de tijd van het kamp Buchenwald. als uit de kringen van kunst en cultuur in de breedste zin des woords. Een tiental sprekers huldigden dr. Ritter, die ver gezeld werd door zijn echtgenote. Tot de sprekers behoorden jhr. Th. Roell, voorzitter van de Avro, dr. Drees, die namens het huldigingscomité een cheque van 7000 aanbood o.a. te be stemmen voor dr. Ritters Italiaanse reis. Prof. dr. Garmt Stuiveling, die de gevoelens vertolkte van dè vereni ging van letterkundigen en de colle ga's. en mevrouw Annie van Wage- ningen-Salomors, die sprak namens het juist zaterdag opgerichte Ritter instituut ter bevordering van de taal zuiverheid, dat zijn doel o.a. zal na streven door het uitloven van een jaarlijkse prijs voor taalzuiverheid. De foto laat zien hoe premier dr. W. Drees (links) aan dr. Ritter een enveloppe met inhoud aanbood en een album met de handtekeningen van hen die tot dit geschenk heb ben bijgedragen. Toespraken werden gehouden door dr. M. J. Prinsen, die ten aan- hore van duizenden „de oprechte vreugde van de provincie, van de automobilisten en van het bedrijfs leven over het totstandkomen van dit bewonderenswaardige staal van technisch vernuft" vertolkte, en door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, die de geschiedenis en de voordelen van de tunnels in het kort schetste en meedeelde, dat een dertiental ko ninklijke onderscheidingen in ver band met deze feestelijke opening was toegekend aan vooraanstaande (Vervolg op nag 5) Burgemeester van Little Rock laakt relletjes De burgemeester van Little Rock heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Britse blad „Empire News" verklaard, dat de incidenten te Little Rock door pro vocateurs zijn uitgelokt. „Bedreven agitators, misschien wel communisten, zijn verantwoordelijk voor de ongeregeldheden, die geen pontaan karakter droegen", aldus burgemeester Woodrow Wilson- Mann. Voorstel Brits-Canadese vrijhandelszone De Britse regering stelt voor, dat Groot-Britannië en Canad een vrij- handelsgebied vormen ter bevorde ring van de handel tussen beide lan den, aldus heeft de Britse minister van financiën, Thorneycroft, zater dagavond na het einde van de eerste vergadering van de conferentie van ministers van financiën te Mont Tremblant in de Canadese provincie Quebec op een persconferentie mee gedeeld. De minister zei, dat dit Britse voor stel geheel los staat van de voorge stelde Europese vrijhandelszone. O Zaterdag heeft koningin Juli- aria het tunnelcomplex te Velsen in gebruik gesteld. H Deze foto laat zien hoe aan de landsvrouwe de schaar werd overhandigdwaarmee zij aan de zuidelijke ingang het blau- we lint doorknipte, dat het H laatste beletsel vormde voor --- de openstelling van de auto- y M tunnel. Naast H.M. staat de =r minister van verkeer en wa- n H terstaat, mr. J. Algera, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NA AANKOMST TE FRANKFORT: „Sommigen zagen voortdurend land" (Van onze correspondent te Bonn) Vijf van de zes overlevenden van het Westduitse zeilrschoolschip „Pa mir", dat een week geleden in een orkaan op de Atlantische oceaan is vergaan, zijn zaterdag aan boord van het Amerikaanse tran sportschip „Geiger" in Casablansa aangekomen en vandaar met een Amerikaans vliegtuig naar Duits land gevlogen. Op de Rhein-Main luchthaven van Frankfort zetten zij zaterdagavond voet op Duitse bo dem en werden na een kort opont houd naar Hamburg vervoerd. Twee volle dagen en nachten, vijf endertig lange uren, hebben de vijf overlevenden in een lekke redding boot en tot hun borst in het water zittend, vertwijfeld de door de or kaan ontketende elementen getrot seerd en moeten aanzien, hoe vijf hunner kameraden die ook in de reddingboot hadden kunnen klim men van koude en uitputting stier ven, of van vertwijfeling in de oce aan sprongen. Een uur voor zij dooi de Amerikaanse kustwacht-kotter „Saxon" werden gered, was nog een man overboord gegaan, die meende de al twee etmalen gezonken Pamlr weer te zien varen en er heen wilde zwemmen. Daarbij moet men dan wel beden ken, dat de oudste van deze vijf jon ge mannen vijfentwintig jaren is, de overige vier tussen de 17 en 19 jaar. De 25-jarige scheepsbakker Karl-Otto Dummer heeft te Frank fort op treffende wijze het relaas van hun tocht gedaan. Hij schilderde hoe de bemanning vergeefs had getracht de zeilen in te halen of toen dat niet meer ging ze af te snijden. Er heerste geen pa niek aan boord. De Pamir zonk on beschadigd. Door het geweld van de orkaan werd het zeilschip „plat" gelegd en door de golven overwel digd. „Het moet zeker wel een uur ge duurd hebben, voor wij met tien man een omgeslagen reddingboot bereikten, die we geholpen door de hoge zee konden omkiepen en beklimmen", zo zei hij. Herhaalde lijk zagen wij op de derde dag vele schepen en vliegtuigen, die ons ech ter niet bemerkten. Wij waren er van doordrongen,dat wij die dag gered moesten worden, aangezien wij het anders niet meer zouden Overleven. „Sommigen van ons hadden al hallucinaties. Enkelen zagen voortdurend land, een onzer wil de zelfs naar Engeland zwem men. De vijfde kameraad, die tenslotte een uur voor onze red ding in de oceaan sprong, meen de de „Pamir" weer te zien en wilde er heen zwemmen. „Wij hadden inmiddels een plank uit de reddingboot gerukt, daarvan een soort mast gemaakt en een stuk van een zwemvest RAILS WAREN WEGGESPOELD Trein van zes rijtuigen stortte in stroom Zondag zijn vele mensen omgekomen bij een treinongeluk in Nigeria. De trein was op weg van Lagos naar Kano in Noord-Nigerïa en stortte van een dijk, 32 km ten Noorden van Iba- dan, de hoofdstad van West-Nigeria. Stortregens hadden de rails ter plaat se weggespoeld en alle zes rijtuigen van de trein verongelukten. als wimpel er aan bevestigd. „Midden in een regenbui zagen wij een regenboog en daardoor heen kwam ineens een schip op ons afstevenen, dat ons zou red den, de „Saxon". „Wij sprongen in het water om het tegemoet te zwemmen. Als het weer een fata morgana zou zijn geweest, waren wij op dat moment nog allen verdronken. De touwen en reddingboeien, die ons werden toegeworpen waren echter geen fata morgana, en de wonderbaarlijke redding, waar aan wij eigenlijk geen van allen meer hadden geloofd, was een feit". De Nigeriaanse spoorwegmaatschap pij meldt in een zondagavond te La gos uitgegeven lijst van slachtoffers, dat twintig mensen om het leven zijn gekomen en 122 gewond, waaraan wordt toegevoegd: „Gevreesd wordt, dat er nog veel meer om het leven gekomen zijn". Vervolgd wordt: „De vrees bestaat, dat velen der vermisten door het wa ter van de sterk gezwollen rivier, waar df 'rein in stortte, zijn wegge spoeld" Er rijn nog meer dan drie- hond-rt' - -r bisten en de mogelijk heid dat het nog verscheide ne al duren, voordat het defi nitie' el slachtoffers bekend is. Gomer—d wordt. dat de stoffelyke resten van enkele passagiers kilome ters ver door de rivier zjjn meege sleurd. Discontoverhoging ook in Ierland. De Ierse staatsbank heeft zondag avond medegedeeld dat het disconto in Ierland, met Ingang van heden, ran vijf tot zes procent zal worden verhoogd. De foto toont de gered den van de ,J?amir" v.l. n.r.: Hans Georg Wirth, cadet Karl Kraaz, cadet Follcert Anders, bakker Otto Dummer en cadet Klaus Fredrichs. De vijf mannen werden opge pikt door het Ameri kaanse kustvaartuig „Saxon" en later over gebracht op de „Gei ger". JUBILEUMVIERING OP 12 DECEMBER Bestedingsbeperking laat korps van wijkverpleegsters ongemoeid Ook het Groene Kruis zal aan de bestedingsbeperking zijn steentje moeten bijdragen, maar het besef, dat een goede gezondheidszorg onontbeerlijk is, mag nimmer uit het oog worden verloren. In deze geest sprak de voorzitter van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis", jhr. R. RoëlI, by de opening van de zaterdag in de kleuterschool van St.-Maartensdijk ge houden jaarvergadering. Tegen het einde van de vergadering werd dit on derwerp opnieuw aangesneden, toen de vertegenwoordiger van de afdeling Stavenisse de vraag stelde, of de rijkssubsidie in 1958 zal worden verlaagd. De secretaris-generaal van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het j Groene Kruis", dr. G. H. Ch. Cath, antwoordde hierop, dat voor het aantai wijkverpleegsters de subsidie niet zal worden verlaagd. Men zal er echter I rekening mee moeten houden, dat nieuwe initiatieven niet voor subsidie in aanmerking zullen komen. I In zijn openingsrede noemde jhr. Roëll 1956 „een jaar van voorspoed en verheugende groei, een jaar van verdere opbouw van ons werk". Praehtig zou zijn, als met deze groei op 12 december aanstaande, als de provinciale i vereniging 50 jaar bestaat de jubileum vergadering wordt op die dag in I Middelburg gehouden het ledental tot 50.000 gestegen zou zjjn. De jaarvergadering werd ditmaal in St.-Maartensdijk gehouden, omdat het Groene Kruis van deze gemeente zaterdag juist 50 jaar bestond. Voor dc felicitatie, die tie provinciale voor zitter in zijn openingswoord aan het adres van de jubilerende vereniging richtte, sprak de voorzitter, tevens burgemeester van St.-Maartensdijk, dc heer D. C. Bouwense, een dank woord. Voor de aanvang van de ver gadering was er een officiële ont vangst door het gemeentebestuur op het raadhuis. In de morgenuren werden de huishoudelijke zaken afgehandeld en werd de film „Preface to live" vertoond, waarbij dr. Cath voor een toelichting zorgde. Na de ge meenschappelijke maaltijd, die in hotel „De Gouden Leeuw" werd gebruikt, sprak dokter P. K. de Haas, kinderarts te Goes over de kinderverlamming en de vaccina tie tegen deze ziekte. Kind er verlamming Over de kinderverlamming, die hij „een spookbeeld voor ons allen" noem de, hield dokter De Haas een pupo- lair-wetenschappelijke causerie, waar in hij nauwkeurig de ontwikkeling van de bestrijdingsmethodcn naging. Met het beschikbaar komen van nieu we „technische" mogelijkheden, open den zich nieuwe perspectieven om de ze virusziekte te bestrijden. Zo is men op het ogenblik in staat het polio virus te kweken, waardoor het moge lijk is een vaccin samen te stellen. Het inenten geschiedt dan ook met gedood virus. De mens reageert hier op met de vorming van afweerstoffen in het lichaam. Zo wordt een „barrière" opgewor pen tussen het centrale zenuwstelsel en het bloed, waarin het virus kan ko- (Vervolg op pag. 7) Invalide jongen werd geplaagd en vluchtte... Een dertienjarige, tengevolge van hersenvliesontsteking achterlijke en aan beide benen in\ alïde knaap uit Den Haag, K. M., is dezer dagen toen hij 's morgens naar school ging in de Zusterstraat aldaar door schoolgaan de jeugd zo geplaagd dat hij van de stoep af de rijbaan opvluchtte en daar tegen een passerende auto liep. De knaap, die deze maanc voor het eerst naar school is gegaan was. se dert hij hersenvliesontsteking had ge kregen, nog maar sinds kort weer in staat te lopen. Hij heeft ongeveer drie jaar op bed gelegen. Hij ligt thans in het ziekenhuis aan de Zuid- wal te Den Haag. Hij heeft een her senschudding en ernstig letsel aan de neus. NOORDELIJKE WIND Opklaringen afgewisseld door enkele regen of hagelbuien. Matige, in buien af en toe krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen noordxy^st en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 1 oktober Zon op 6.42 onder 18.20 Maan op 14.53 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1