In Oostburg werd Nederlands hervormd kerkcentrum geopend ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER NeJÜDAMPO FOTOGRAAF ARIELLI MAAKT FOTOBOEK OVER NEDERLAND VLISSINGSE OVERWINNING IN LUSTRVMBIERTAPWEDSTRUD PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 TOT STAND GEKOMEN DOOR SAMENWERKING Vooral voor de jeugd In het centrum van de bebouwde kom van de gemeente Oostburg, op het Kerkplein staat de nieuwge bouwde Nederlands hervormde kerk. Aan de zuidzijde van dit gebouw. Juist tegenover de ingang, heeft de Nederlands hervormde kerk sinds vrijdagavond de beschikking over 'n kerkcentrum. Dit gebouw, dat in de toekomst zeer zeker in een behoef te zal voorzien, zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor jeugdbijeen- komsten, en eventueel ook voor an dere kerkelijke gebeurtenissen. Het bevat een grote zaal, plaatsbiedende aan ongeveer 200 personen met een toneel en een filmcabine, een klei nere vergaderzaal, een catechisatie kamer en een keukentje, waarin de beheerder' bij voorkomende gelegen heden voor koffie en thee kan zor gen. Aan de achterzijde van het toneel is een glas-in-lood raam aange bracht afkomstig uit de in 1944 ver woeste Ned. herv. kerk. Dit raam dat in gekleurd glas een kruis voor stelt, dateert uit de 18e eeuw. Vrijdagavond was het voor „Ver eniging tot Evangelisatie" te Oost burg, zowel als voor de kerkvoog dij een bijzondere avond, toen dit nieuwe kerkcentrum in gebruik werd genomen. Na samenzang en voorlezing van psalm 127 door ds. H. van Dalen heette de heer E. Dekker namens de „Vereniging tot Evangelisatie" alle aanwezigen har telijk welkom, waarbij hij zich met een speciaal woord richtte tot het oudste lid van die vereniging, te we ten de 87-jarige weduwe Suurlant uit Oostburg. De heer Dekker memoreerde in zijn openingswoord de oprichting van de vereniging in 1906 met de juist voor de oorlog tot stand gebrachte samenwerking tussen de vereniging en de Nederlands hervormde kerk. Hij sprak de hoop uit, dat het Kerkcentrum, dat is gebouwd op een plaats ge legen tussen de verwoeste Ne- Arlvertentxe) Bietencampagne begint weer. Op 3 oktober a.s. maken verschil lende suikerfabrieken een begin met de nieuwe campagne. In verschillen de dorpen kwamen de eerste partijen bieten reeds op de aanvoerplaatsen. De bieten zijn echter over het alge meen maar Klein. Op de fabrieken te Sas van Gent zullen weer vele honderden seizoen arbeiders, waarvan het grootste deel Belgen, acht tot tien weken te werk worden gesteld. In de aflevering van de bieten op Schouwen-Duiveland komt een grote verandering. De fabriek te Putters- hoek gaat het grootste deel van de voor haar bestemde bieten van dit eiland, over Zierikzee verladen. Via Bruinisse gaan dan nog alleen bieten, die op wagens met netten worden aangevoerd. Voor Bruinisse, dat vo rig jaar ruim 12 miljoen ka bieten verscheepte, 'n lelijke strop, daar de ze hoeveelheid met ongeveer 80% zal verminderen. De landbouwers in Bruinisse hebben hiertegen geprotes teerd, doch tevergeefs. Voor de ge meente betekent dit een grote der ving van havengelden en voor de weegbrug een belangrijke daling van de inkomsten uit weegloon. Dr. Rudolf Ma tas. die in de gehele wereld bekend is door zjjn werk op het gebied van de chirurgie der vaten, is op S7-Jarige leeftijd te Touro in de Ameri kaanse staat Louisiana overleden. derlands hervormde kerk en het evangelisatiegebouw, zal mo gen worden beschouwd als tot stand gekomen door samenwer king. De president-kerkvoogd, de heer J. H. van Kampen bracht dank aan allen die bij de totstandkoming van het gebouw hun medewerking had den verleend. Hij noemde het een goede gedachte van de destijds in Oostburg wonende predikant ds. F. Oort te trachten samenwerking tus sen de evangelisatie vereniging en Nederlands hervormde gemeente tot stand te brengen. In zijn wijdingswoord had ds. Van Dalen als tekst gekozen een gedeel te uit de voorgelezen psalm 127 na melijk de woorden „Als de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan". Namens de classis IJzendijke der Nederlands hervormde kerken sprak ds. Van Eijgendaal uit Hoofdplaat woorden van gelukwensen tot de kerkvoogdij. Bij afwezigheid van burgemeester, mr. K. Hoekzema, sprak wethouder D. Geuze de hoop uit dat het kerkcentrum mede zal mogen dienen bij de op- en uitbouw van de hervormde kerkelijke ge meente. Namens het gemeentebestuur bood spreker een steen aan, waarop ver meld: „ter gedachtenis aan de Hu genoten, die in de jaren 16891806 in dit gebouw hunnen gods dienstoefeningen hielden". Deze steen, afkomstig uit het oude Beurs gebouw zal nu ter nagedachtenis aan deze destijds uit Frankrijk ge vluchte Hugenoten 'n plaats vinden in dit kerkcentrum. Hierna werd nog gesproken door mevrouw J. Zonnevijle en mevrouw A. van Zuilen, respectievelijk na mens de hervormde zondagsschool en het Nederlands hervormd kerk koor. Verder werd nog een elektri sche klok aangeboden door de heer J. H. van Kampen en een geldsbe drag door een onbekende schenker. Ds. Van Dalen sloot de bijeenkomst met gebed. Aan deze avond werd medewerking verleend door het her vormd kerkkoor onder leiding van de waarnemend dirigent, de heer J. J. de Bliek. Na afloop werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld het gebouw te bezichtigen. Na de herbouw van de kerk en dit kerkcentrum zal straks na afbouw van de kerktoren met recht kunnen worden gesproken over een her vormd centrum in Oostburg. De architect van het gebouw is de heer ir. F. H. Klokke uit Middel burg. De bouw werd uitgevoerd door aannemer P. I. Simpelaar. ZEVEN FOTO'S UIT ZEELAND Het gaat hem om de mens, zoals hij is. Nog niet zo heel lang geleden maakten de schoolkinderen kennis met de vreemde landen door middel van talloze lipten in de atlas. De oostgrens van dit land was zoveel kilometer lang en de westgrens van een ander land werd gevormd door een nog veel langere rivier. Toen kwamen er echter liedendie foto's in de atlassen plakten en toen kon den de jongens en meisjes in de schoolbanken zien, wat er in dat vreemde land ie koop was. De be kende fotograaf Arielli uit Parijs is één van die mannen, die zich als op voedende taak gesteld heeft om de mensen door middel van zijn foto's nader tot elkaar te brengen. Arielli maakt momenteel in op dracht van een Zwitserse uitgever een fotoboek met verbindende tekst over Nederland, dat voorts in drie vreemde talen zal worden uitgege ven. De heer S. de Gorter, de Ne derlandse culturele attaché In Parijs verzorgt de verbindende tekst, ter wijl een bekende Franse auteur een voorwoord zal schrijven. Gisteren ontmoetten wij Arielli in Middelburg, waar hij vertoefde tij dens zijn bezoek aan Zeeland om in deze provincie het fotomateriaal voor zijn boek te zoeken. Deze foto graaf werd in Bulgarije geboren, werd genaturaliseerd in Israël en werkt thans in Parijs, tenminste de Franse hoofdstad is zijn domicilie, want het grootste deel van het jaar trekt Arielli, alleen maar gewapend met zijn fototoestel, door de landen van de wereld. Sinds tien jaar foto grafeert hij, daarvoor was hij ac teur en journalist. Maar in alle drie zijn berpepen was en is het hem om één doel te doen. Het leren kennen van de mens Snel en nerveus zijn de bewegin gen van deze Parijse fotograaf, evenals zijn wijze van spreken, als hij ons het een en ander over zijn reizen vertelt. „Vooral de mens wil ik fotograferen", zegt hij, „de mens, zoals hij in werkelijkheid is". Het gaat Arielli om het leven en het karakter van het menselijk wezen en dat wil hij op de gevoelige plaat vastleggen. Twee maanden zwerft hij reeds rond in Nederland en hij verklaarde enthousiast over ons land te zijn. „De mensen zijn zo vriendelijk en zo behulpzaam". En dat valt heus niet altijd mee, want Arielli maakt geen enkel compromis. Recht gaat hij op zijn doel af en als het de corum van zijn foto hem niet bevalt, maakt hij hem over net zo lang tot hij wel goed is. Ongeveer zes a ze ven foto's moet hij van Zeeland heb ben en daartoe bezocht hij onder meer Middelburg, Veere, Domburg. Zierikzee en nog enkele andere plaatsen. Zeeland vindt hij fantastisch. „De mensen zijn echt", verklaart Arielli met overtuiging en wat hem met name getroffen heeft is de strijd van het Zeeuwse volk tegen het wa ter. De historie van Zeeland zal evenals met het werk In de overi ge delen van Nederland een be langrijke plaats in zijn boek inne men. Het is niet de eerste maal, dat Arielli een bezoek aan Nederland brengt. Reeds vier maal is hij in ons land geweest, onder meer in Rotterdam. Amsterdam en Gronin gen. In de Maasstad heeft hij zijn fotowerk geëxposeerd. Tijdens het gesprek kijkt de fotograaf af en toe onrustig in het rond alsof hij een tafereeltje zoekt, dat hij net moet hebben. Vandaag gaat hij naar Schouwen. „Misschien kan ik ook nog wat bij de Deltawerken vin den", hoopt hij. Wanneer hij de Markt in Middelburg oploopt, hangt zijn camera opengeklapt voor de borst en speurend kijkt hij in het rond naar een echte Zeeuw Vrouwencommissie P. v. d. A. hield scholingsdag in Goes De Gewestelgke Vrouwencommis sie Zeeland van de Partij van de Ar beid hield donderdag een schollngs- dag in Goes in verband met de ko mende verkiezingen. Na een ope ningswoord door de voorzitster, me vrouw C. Geldof-Geertse uit Vlissln- gen, hield mr. A. J. v. d. Weel, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, een causerie over de belangrijk heid van de aanstaande Provinciale Statenverkiezingen. Mevrouw E. M. v. d. Broecke-de Man vertelde het een en ander over de werkzaamheden der leden van de Provinciale Staten. Des middags wei-den discussiegroe pen gevormd, die aan de hand van vragenlijsten de inleidingen bespra ken. (Advertentie) Voetbal - ook straks Blijft voetbal in Nederland als sport oppermachtig? Voor de naaste toekomst ziet het er in onze voetbalwereld prima uit. In 1955 waren er 342.907 geregi- streerde spelers met 15.365 elf- l* tallen in de competities. In 1924 waren dat 28.200 spelers met 429 elftallen. Dit is dus nu ruim 1000% meer spelers bij een toe name van de bevolking van 48%. Nederland is een echt voetbal land. Teraardebestelling water bouwkundige D. J. Blom Op de algemene begraafplaats in zijn geboortestad Vlissingen werd vrijdagmiddag onder zeer grote be langstelling ter aarde besteld de heer D. J. Blom uit Kioetinge, waterbouw kundige bij de Rijkswaterstaat, die maandagmorgen bij een autobotsing te Breda om het leven kwam. Een lange stoet van waterstaatsambtena- ren uit alle delen van het land, vele aannemers van waterbouwwerken en tientallen vrienden en kennissen volg de de baar naar de groeve. Ambtenaren van de Deltadienst- Zuid droegen de baar met het stoffe lijk overschot, gedekt door een schat aan bloemstukken, grafwaarts. Daar heeft de hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst, prof. ir. P. Ph. Jan sen. die o.m. vergezeld was van de hoofdingenieur-directeur van de Del tawerken-Zuid, ir. H. A. M. C. Dib- bits en de hoofdingenieur, ir. A. P. v. d. Velde van de directie Deltawerken Noord, getuigd van de grote hoog achting en waardering voor de per soon en het werk van de heer Blom. r>;i'p' "'-staat heeft één van zijn beste medewerkers verloren. Het was met ijzeren wilskracht, die met een merkwaardig rustige stem zijn plannen kon uiteenzetten", zo schetste prof. Jansen de thans over ledene. Verder herinnerde deze spreker er aan, dat hij twintig jaar met de heer Blom mocht samenwerken, o.m. bij de droogmaking van Walcheren, waar deze Zeeuw op een der meest verant woordelijke posten vocht voor het be houd van zijn geboortegrond. „In de Deltadienst hadden we hem nog hard nodig om zijn kennis, scherpzinnig heid en ervaring. Blom was een man, die voorbestemd was om nog grote dingen te doen bij de Deltawerken in zijn geboorteland Zeeland", zo ver vólgde prof. Jansen. De rang van wa terbouwkundige was voor deze kun dige werker een eretitel. Na woorden van troost tot de echtgenote en de dochter van de overledene te hebben gesproken, gaf prof. Jansen tenslotte de verzekering, dat de gehele Rijks waterstaat het heengaan van de heer Blom betreurt. Niet alleen omdat men een der beste medewerkers heeft ver loren, die op vele plaatsen de erfvij and, het water, heeft verslagen, maar ook omdat met hem een hechte ka meraad is heengegaan. Vervolgens sprak de heer K. San- derse uit Goes nog een kort woord namens het personeel van de directie Deltawerken Zuid, die in de heer Blom een goed chef en een goed vriend verliezen. Aan het slot van de droeve plech tigheid, heeft de dochter van de over ledene, mej. M. Blom, een dankwoord gesproken voor de betoonde belang stelling. Na afloop was er in de aula gelegenheid om de familie te condo leren. Presidenten-conferentie N.C.V.B. te Goes. Het gewest Zeeland van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt op woensdag 16 oktober in de „Prins van Oranje" te Goes een presidenten- conferentie, die om tien uur begint. Mej. H. van der Mast van der Nyen- burg te Baarn zal des morgens een lezing houden over „Praktische socia le hulpverlening", waarna in de mid dag het socio-drama „Hoe brengen wij onze afdelingen tot meerdere bloei?" behandeld worden. Het Nutsdepartement in Zeeland. Het hoofdbestuur van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen heeft nagegaan welke plaats het Nut in neemt in het Zeeuwse verenigingsle ven, de financiële toestand en de waardering voor het Nutswerk in Zeeland. Aan de hand van het uitge brachte rapport vindt er vandaag te Goes een bespreking plaats tussen de besturen van de Zeeuwse departe menten. Zo mogelgk wordt er een voorlopig provinciaal bestuur ge vormd. Er bevinden zich op het ogenblik in de provincie 15 departementen. Het oudste departement is Middelburg, opgericht in 1793. Er is heiaar wei nig activiteit. Zierikzee werd daar na opgericht in 1797 en dit departe ment is thans het grootste van de ge hele provinci#en telt 460 leden. Er bestaat in het algmeeen een goed contact tussen bestuur en instellin gen, zoals bibliotheek, kleuterschool, spaarbank e.d. De tijd dat alleen de elite zich bij een departement aan sloot, is voorby. De taak van het Nut is een geheel andere geworden. De meeste departementen worstelen ech ter met een financieel tekort. Arbeid voor jongeren in landbouw beperkt. Wijzigingen in arbeidsbesluit. Vrijdag is een wijziging van het Arbeidsbesluit afgekondigd, waarbij verschillende werkzaamheden in de landbouw voor jongens, meisjes en vrouwen worden verboden. Voor jeugdigen beneden 18 jaar is bijvoorbeeld het bedienen van zware grondverplaatsingsmachines, walsen, frontladers en locomobielen, alsmede het vellen van zware bomen niet toe gestaan. Zeer belangrijk is het ver bod van 't verrichten van werkzaam heden met giftige en bijtende stoffen, waarbij het verblijven in de nabijheid van een plaats waar met giftige en bijtende stoffen wordt gewerkt, is verboden voor beneden 18-jarige en voor zwangere of zogende vrouwen. Jongens en meisjes beneden 16 jaar mogen geen arbeid verrichten aan dorsmachines, stro- of hooipersen, strobinders, hakselmachines, inkuil- machines, rijdende oogstinachines en transporteurs. Ook het besturen van trekkers is verboden. Verder mogen zij geen gierkelder reinigen, kunst mest met de hand uitzaaien, zeisen, trekzagen of byien hanteren, vlas of aardapelloof met de hand trekken, of aardappelloof met dc hand trekken, of snoeiwerkzaamheden. Het ligt in de bedoeling, dat dit be sluit 1 februari a.s. in werking zal treden. Kassier van bank in Johannesburg doodgeschoten Den kassier van een bank in Johan nesburg, de 25 jaar oude Benjamin van Schalkwyk. is vrjjdag bg het ope nen van de bank door dieven dood geschoten. Toen Van Schalkwijk het gebouw binnentrad werd hij begroet met een regen van kogels. Hij beant woordde het vuur en verwondde een van de rovers. De bende verwondde nog een inlander en maakte zich ver volgens met een aantal waardeloze boeken uit de voeten. In de kassa was f 80.000 aanwezig. In het Zuiderzickenhuis te Rotter dam is overleden de 35-jarige mon teur D. L. te Rotterdam, fly werd za terdag ernstig gewond, toen zich in het onderstation van het gemeente energiebedrijf aan de Putselaan een ontploffing voordeed. ZESTIEN TEAMS NAMEN DEEL Schuimend gebeuren in Concertgebouw ONDER EEN BAL DAKIJN van rook be wogen zich vrijdag middag tussen fust en jurytafel de deelneem sters en deelnemers aan de lustrum-bier tapwedstrijd in het Vlissingse Concertge bouw. Peter Knegjens, de radio-reporter, die dit vijfde schuimende gebeuren versloeg, had de kaarten ge schud en de namen van de eerste optre dende teams aan de microfoon toever trouwd. De gérant van de Middelburgse Schouwburg, de heer Elslander (als tapper) en zijn 16-jarige zoon Charlie, in een kraak helder wit jasje (als kellner) de jongste deelnemer aan dit eve nement van het Cen trale Brouwerij Kan toor trad in het krijt tegen het team van de Sociëteit „De Vergenoeging" uit de Zeeuwse hoofdstad. De tijdwaarnemer liet de bel rinkelen, de tappers spoelden de glazen, de kraan ging open, de glazen vul den zich met het ger stenat, het wit van de schuimrand werd zichtbaar, kortom: de wedstrijd was begon nen! Het serverende deel van de teams spoedde zich naar de overkant, waar de proevende ju ryleden met argus ogen de manchet op het Pilsener en het Münchcner bekeken. Even later schakelde Peter Knegjens het pianomuziekje uit, dat een grammofoon de zaal inzond. Het team van de Schouwburg bracht deze serie met 405 punten op zijn naam en het zag er veelbelovend voor de Middelburgse ploegen uit, die ook het twee tal van „De Eery- dracht", de prominen te tappers van vorig jaar in hun midden hadden! Hoe slecht zou ze echter vergaan.. Naarmate de wed strijd vorderde, dron gen de Vlissingse bier schenkers zich naar de eerste plaatsen en ten slotte kwam het team van café „Schelde- kwartier" uit de Scheldestad met de he ren W. J. Oomens en J. van der Velde als eerste uit de bus. Het tweede beste bier tje kwam uit „Britan nia", geschonken en geserveerd door de he ren C. J. van Duijn en L. van Ham. En ook de derde plaats weid door een Vlissings team ingenomen, mej. Tlni Lensies en de heer G. Pronk, die de bierkleuren van het ca fé „Achter de Kerk" verdedigden. Zestien teams namen aan de wedstrijd deel, een geringer aantal dan vorig jaar, maar ditmaal werd in Z. Vlaanderen (te Ter- neuzen) ee nafzonder- lijke wedstrijd belegd. Peter Knegjens con stateerde dat het tap pen en serveren ieder jaar met sprongen vooruit gaat, waarmee het doel van de wed strijden, het aanmoe digen van het vak manschap wei aan zijn trekken is geko men! Over veertien dagen komt het puikje van het puikje, de win naars van de 36 plaat selijke wedstrijden naar Scheveningen voor de wedstrijd om het landskampioen schap. De winnaars van Vlis singen. die nu f 150 (dc tweede en derde prijs bestond uit res pectievelijk f 100 en f 50) en het gouden lustruminsigne, dat aan alle deelneemsters en deelnemers werd uitgereikt, wonnen, zullen in de landelijke wedstrijd Walcheren vertegenwoordigen. Verscheidene gebeurtenissen in de afge lopen week hebben sterk de aandacht ge trokken. Het optreden van gouverneur Faubus in de staat Arkansas in de Ver enigde Staten heeft zowel in als buiten Amerika grote verontwaardiging gewekt. In het begin van de week werd de wereld opgeschokt door het bericht dat een der laatste zeilschepen de Duitse bark „Pa- mir" door storm en golven was overwel digd. Thans staat vast, dat het schip ver dwenen is en dat 80 man van de beman ning het zeemansgraf hebben gevonden. De dagbladen hebben grote aandacht be steed aan de ramp van het zeilschip; men is ook met kritiek gekomen. De vraag werd opgeworpen of het nog wel verant woord was, dat een dergelijk zeilschip zonder een gedegen getrainde bemanning vaart. Er was ook een andere belangrijke vraag: is het wel noodzakelijk dat zeeka- detten hun opleiding krijgen op zeilsche pen? Bulletin, het nieuwsblad van de West- duitse regering zegt dat in deskundige kringen reeds lang vernomen kan worden, dat opleiding van kadetten aan boord van zeilschepen niet langer nodig ls. De zee training en ervaring kan evengoed op mo torschepen worden verkregen. De „Washington Post" zegt, dat on danks de grote technische uitrusting van de schepen het zeemanschap altijd een strijd blijft van menselijke kracht tussen de wind en de zee. „De ware natuur van een dergelijke strijd kan men alleen leren kennen op een zeilschip: Daarom is er veel voor te zeggen dat zeekadetten hun op leiding krijgen op een zeilschip. Dat was ook het geval met de „Pamir". Maar waarom voer de „Pamir" over de Atlantische Oceaan in het seizoen van de orkanen? Het antwoord is dat het schip tevens dienst deed als vrachtschip. Het schip was geladen met graan, een ge vaarlijke lading als het in een orkaan te rechtkomt". Het Engelse „Daily Telegraph" schreef dat de „Pamir" de traditie van zeilende handelsschepen handhaafde, een koppi ge overlevende in de strijd tussen zeil en stoomboten. Als het schip niet meer wordt gevonden, dan heeft het zeilen de handelsschip zijn eind gevonden in een grote tragedie. Juiste moment President Elsenhower greep in, nadat men in Little Rock geen gehoor had ge geven aan zijn oproep om zich van beto gingen te onthouden. De Arkansas Gazet te schreef: De inwoners van Little Rock zullen niet en dat is ons vaste vertrouwen, toestaan dat een kleine minderheid de middelbare stchool zal bestormen en dat de school zal worden geregeerd door de wet van het gepeupel. Het vertrouwen van pre sident Eisenhower was niet groot en hij stuurde parachutisten naar Little Rock. De Londense Times stemt met de actie van Eisenhower in. De president heeft zijn actie op het juiste moment uitgevoerd. Hij heeft gewacht «totdat het duidelijk was dat de ongehoorzaamheid aan de wet zou leiden tot ernstige misstanden en dat de plaatselijke autoriteiten de toestand niet meer in handen hadden. Hij heeft de ver zekering gegeven dat de ncgerburgers in dt Verenigde Staten zullen worden be schermd en dat de wet zal worden uitge voerd. Ook de Amerikaanse bladen „The New- York Times" en „The New-York Herald Tribune" zijn het eens njet het optreden van Elsenhower, ofschoon „The New-York Times" schrijft dat het besluit van de pre sident om krachtig in te grijpen teleur stellend langzaam Is genomen. „The New- York Herald Tribune" r.cl dat Elsenhower precies gedaan heeft wat noodzakelijk was. Als het Federaal gezag had gefaald dnn was het woord geweest nan het ge peupel. Het resultaat kan slechts anar chie zijn. Speidel Generaal Speidel bezoekt Engeland. The Daily Express vraagt zich in een commen taar af waarom Engeland voortgaat met zich te verarmen door het helpen van de Duitsers? Waarom houdt de regering de Engelse troèpen nog in Duitsland om daarmee gaten te vullen in de defensie van dit land? Het is waar dat het contin gent reeds verkleind is, maar de uitgaven bedragen toch nog altijd verscheidene mil joenen per jaar. De Engelse troepen moe ten Duitsland verlaten. Dat zou beslist geen verlies betekenen voor de Engelse veiligheid. „The News Cronicle" stelt vast dat Duitsland noch nazi noch communist is. Dank zij de geallieerde hulp en eigen krachtsinspanning heeft Duitsland zich kunnen herstellen en werd een lid van de westerse naties.Als zodanig moeten we trachten met dit land te leven. Het com mentaar van de communistische Daily Worker" is zoals dat van andere commu nistische kranten. Het zegt dat slechts Ie mand die naief is zal geloven in het feit dat Speidel anti-nazi is geweest. Hij voeg de zich bij de groep van generaals die te- gen Hitler was toen hij besefte dat het spel uit was. Hij heeft niets opgeofferd in de oppositie tegen Hitler. Presidenten In een commentaar van het Duitse blad „Die Welt" wordt aangedrongen op de be noeming van een Nederlandse persoon lijkheid tot voorzitter van het toporgaan der Europse gemeenschappelijke markt. Het blad wijst er op, dut de Fransen hui verig staan tegenover de idee een Duitser op deze post te benoemen, doch In Duits land huivert men bij de gedachte dat een Fransman op deze post zou worden be noemd. Dc economische organisatie en het eco nomische denken in Frankrijk en Duits land lopen sterk uiteen en dit zal het voornaamste vraagstuk vormen bij de tot standkoming van de gemeenschappelijke markt. Het blad wijst erop, dat wanneer de Franse regering staat achter de oplos sing, welke wordt voorgesteld door het Parijse blad „Le Monde" een snelle oplos sing zou kunnen worden verwacht. Het Franse blad heeft namelijk voorgesteld een Fransman te benoemen tot uitvoerend president van Euratom, een Duitser als president van de hoge autoriteit der Eu ropese gemeenschap voor kolen en staal en iemand uit de Benelux als hoofd van de Europese gemeenschappelijke markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8