Dr. Adenauer tegenstander van voorstel neutrale zone in Europa Driekwart eeuw geleden kwam de eerste kibboetz in Palestina kiA mm CONSUMENTENORGAAN WENST PRIJSVERLAGINGEN BATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 GROOTSTE PROBLEEM: ONTWAPENING. Prijs van Ollenhauer voor herenigd Duitsland: terugtrekken uit NAVO Tijdens een toespraak, die hij tot de buitenlandse pers in Bonn hield heeft de Westduitse bondskanselier Adenauer het voorstel voor een neutrale zone in Europa van de hand gewezen. „Zulke overwe gingen zijn in het licht van de ontwikkeling der moderne wapens niets anders dan illusies", verklaarde Adenauer bondig. „Het gevaar dreigt aan een ande re zijde" aldus Adenauer: „de kern wapens die misschien eens zullen worden gebruikt, en ons dan de we reldoorlog schenken". Op het ogen blik bestaat er geen gevaar voor een conflict tussen West-Duitsland en zijn nabuurstaten in het Oos ten zo min als in het Westen. Adenauer verklaarde dat de gesprek ken over een neutrale zone „onze aandacht alleen maar afleiden van het enige probleem waaraan alle vol keren hun energie moesten opofferen: dat van een gecontroleerde ontwape ning". „Als wij dit allerbelangrijkste pro bleem van onze dagen niet oplossen, zal de toekomst vreselijk blijven", zei de 81-jarige bondskanselier. In een exclusief interview met Uni ted Press heeft de Westduitse socia listische leider, Erich Ollenhauer, er bij het westen op aangedrongen nog „een laatste poging" te doen om de hereniging van Duitsland tot stand te brengen. Hg verklaarde, dat het westen bereid dient te zijn de Westduitse republiek toe te staan zich uit de N.A.V.O. te rug te trekken, indien dat de prijs van het Kremlin is voor Duitslands hereniging. „Maar", zo vervolgde hg, „dit dient op basis van wederkerigheid te ge schieden. Oost-Duitsland zou zich uit het Pact van Warschau terug trekken en een herenigd Duitsland Koeler met enkele buien. (Van onze weerkundige medewerker) Ook deze laatste septemberdagen zullen er niet in slagen een flinke verbetering te brengen. Storingsfronten van actieve depres sies, die van IJsland naar Noorwegen trekken, kunnen enkele buien bren gen, terwgl de noordwestelijke lucht stromingen zelfs koudere lucht zullen invoeren waarin ook zondag flinke opklaringen kimnen voorkomen. Deze septembermaand is wel zeer teleur stellend geworden want tot op heden is deze maand bijzonder nat met o.a. in Vlissingen al ruim 400 mm regen. Te De Bilt, evenals gemiddeld over het gehele land, is er de laatste 100 jaar niet een zo regenrijke septem bermaand voorgekomen. Slechte aardappeloogst in Noordwest Brabant. De aardappeloogst dreigt een to tale mislukking te worden in het kleigebied van Noord-West-Brabant Door de enorme hoeveelheid regen van de afgelopen twee maanden zullen de aardappelen niet aan ver rotting kunnen ontkomen. zal een integrerend deel uitmaken van een groter Europees veilig heidssysteem." Hij gaf toe dat een nieuwe benade ring van de Sowjets wellicht niet zou leiden tot een opheffen van hun onwil om Duitsland te hereni gen. „Maar de poging moet worden on dernomen", voegde hij eraan toe, „tot dan weten wij niet of de Sowjets her eniging zullen toestaan in ruil voor onze terugtrekking uit de N.A.V.O. Men heeft hen dat nimmer onomwon den gevraagd, nog op de conferenties van de grote vier in Berlijn of Genè- „Wij dienen hen onomwonden te vragen wat hun eigen concrete voor stellen zijn", vervolgde hg, „ik geloof dat de voornaamste zwakheid van het Westen is, dat het een te onbuigza me houding heeft aangenomen ten aanzien hiervan en de dingen te ge makkelijk voor de Russen heeft ge maakt". De socialistische leider gaf z'n steun aan de uitdrukkelijke verklaringen van Adenauer, dat West-Duitsland nimmer zijn toevlucht tot de wape nen zal nemen om de verloren oos telijke gebieden boven de Oder- Neisse linie, thans bij Polen inge lijfd, te herkrijgen. „Maar wij mogen niet afzien van het standpunt, dat geen Duitse rege ring de toestand kan accepteren als Duitslands definitieve oostelyke grens", verklaarde Ollenhauer, „wjj zijn het met de kanselier eens, dat deze kwestie slechts vreedzaam door onderhandelen kan worden beslecht. Het is evenwel op het ogenblik geen realistische kwestie". Voorts verklaarde de socialistische partijleider dat zgn party voort zal gaan oppositie te voeren tegen dienst- Slicht en atomische bewapening van e Westduitse Bundeswehr. PRIJS VAN GRONDSTOFFEN DAALDE. Te dure margarine op de markt. Het consumentencontactorgaan dringt aan op prijsverlagingen van consumptiegoederen. Deze prijsver laging dient aldus het Consumen tencontactorgaan op korte termijn op basis van vrijwillige overeen komst tussen overheid en bedrijfs leven te worden doorgevoerd. Vol gens het orgaan zijn op de grond- stoffenmarkten een aantal min of meer belangrijke prijsdalingen tot stand gekomen. Het stadium is thans bereikt om tot prijsverlagin gen over te gaan. Het orgaan heeft met grote be zorgdheid kennis genomen van het plan van een der grootste concerns De Engelse kroonkolonie Hongkong werd geteisterd door een wervel storm, die de naam Gloria kreeg en een snelheid van ruim 180 km per uur ontwikkelde. Een van de slacht offers van de wervelstorm was het 82J{9 ton metende Nederlandse vrachtschip Tjibantjetdat tijdens de storm trachtte de haven binnen te lopen en op de kust werd gesme ten waardoor er een gat in de romp van het schip kwam. De foto geeft een beeld van de Tjibantjetop de kust van Leymun Pass, Hongkong. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse filmregisseur Cecil B. de Mille: „Voor iedere mens komt eens de grote kans; de meesten merken haar echter niet op". Schout bij Nacht George Dufek, leider van de Amerikaanse expeditie naar het Zuidpoolgebied: „Voor vrou wen zal het verboden zijn, zich aan de Zuidpool op te houden, totdat er voor iedere man een vrouw kan ko men". GEEN HALVE MAATREGEL. Ver ontwaardigd over het rondvliegen van wespen bij een graanschuur te Olney (V.S.) besloot de landbouwers knecht Harold Weben om hen uit te roken. Hij verbrandde daarvoor meer dan 5000 pakken hooi, een grote hoe veelheid gerst, kunstmest, een schuur voor machines, een garage, drie va ten benzine en de graanschuur. Kort geding tegen regimentscommandant Luitenant-kolonel J. H., regiments commandant te Bergen op Zoom, en zijn echtgenote waren gisteren voor de Bredase rechtbank in kort geding gedagvaard door de N.V. Melkfabriek „Hollandia" te Bergen op Zoom. we gens het schrijven van een ingezonden stuk in de plaatselijke krant. In dit schrijven werd te kennen gegeven, dat de melk in Bergen op Zoom van ondeugdelijke kwaliteit zou zijn. De directie van de fabriek oordeelde, dat door dit ingezonden stuk ernstige schade aan haar goede naam was toegebracht, en vroeg de rechtbank aan de overste en zgn vrouw een ver bod op te legen van het schrijven van dit soort ingezonden stukken op straf fe van een dwangsom van f 10.000. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak op dinsdag a.s. bepaald. in Nederland om een. nieuw (veel duurder) merk margarine op de markt te brengen. De prijs van dit nieuwe produkt ligt ongeveer twintig cent per pakje hoger aan de meest gebruikte margarinesoorten. Het contactorgaan is van mening dat het beleid van iedere onderne ming (vooral in deze tijd van grote spanning in de loon- en prijspolitieke sector) afgestemd dient te zijn op het algemeen belang. Het orgaan vraagt zich af of net in de handel brengen van het nieuwe merk der margarine wel in overeenstemming is met de algemeen als noodzaak erken de bestedingsbeperking en met het in de Troonrede aangekondigde rege ringsbeleid, in het bijzonder het prijs en loonstabilisatiebeleid. Overweging. Het orgaan geeft de Nederland se huisvrouwen in overweging zich rekenschap te geven van het prijs verschil. Er wordt bovendien op gewezen dat naar het oordeel van het voedingsbureau geen verschil in voedingswaarde is aangetoond tussen de reeds jarenlang in de handel zijnde gevitamineerde mar garine en natuurboter. In het consumentenorgaan werken samen de Nederlandse Consumenten bond, de Centrale Nederlandse Ver bruikscoöperaties, het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Reactie. Naar aanleiding van de mededelin gen van het Consumentencontact deelt Van den Bergh en Jurgens N.V. het volgende mede: „Onze researehwerkzaamheden heb ben ons geleerd, dat het mogelijk is een nog betere kwaliteit margarine in de handel te brengen, zoals dit in verschillende landen ook reeds is ge schied. De thans aan de markt ge brachte Rama heeft niet alleen een andere samenstelling dan de bestaan de merken margarine, maar heeft eveneens een andere verpakking. Een aantal leden van het Ne- derlandse parlementaire elf- tal is vrijdagochtend bijeen- gekomen op het Haagse M H.V.V. terrein, niet om te de- battteren, doch om zich serieus te wijden aan de training p voor de eerdaags te houden interlandwedstrijd tegen hun Belgische ambtsgenoten. Hoe- wel niet het gehele elftal aanwezig was, werd er met vuur getraind: een rondje M looppas bracht de kamerleden p direct al in de goede stem- ming. Schip gezonken bij de stuw te Borgharen Schipper en zijn vrouw konden zich ternauwernood redden Gistermorgen om zeven uur is op de Maas by de stuw te Borgharen het 327 metende Belgisehe motorschip „Therese" tegen daar aangebrachte betonnen balken gevaren en binnen tien minuten gezonken. Alleen de stuurhut stak nog gedeeltelgk boven water uit. De schipper, de heer E. Verstraeten uit Molenbeek en zyn vrouw konden nog bijtyds op de rem- mingswerken springen. Het schip kwam van Rroermond en was met een lading grind op weg naar België. Na het verlaten van het Julianakanaal heeft het vermoede lijk tengevolge van de sterke stroom op de Maas te dicht langs de be tonnen balken gevaren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het schip gebroken is, aangezien het zo snel is gezonken. De scheepvaart ter plaat se ondervindt geen hinder. Oud-Gastel weigerde drie ton van fabriek te lenen. Hoe kwalijk de financiële positie van sommige gemeenten ook al moge zgn het college van B. en W. van Oud- en Nieuw Gastel heeft een lening van 300.000 gulden, aangeboden door de "oönova'iove suikerfabriek V.C.S. „De Dinteloord" tegen een rente van 4.5 procent, afgeslagen. Een en ander ontlokte aan de gemeenteraad een storm van protesten tegen het beleid van B. en W. Burgemeester Hofland noemde als motief voor de weigering van de lening „gebrek aan bouw grond". De raadsleden beweerden echter dat er wel bouwgrond te koop geweest zou zijn, bijvoorbeeld in Stampersgat, waar men van de drie ton minstens vijftien huizen had kun nen bouwen. Er ontstond tenslotte een zeer verwarde discussie, waarin weinig parlementairs meer werd ge hoord. De naburige gemeente Dintel oord is er nu snel bij geweest en heeft de drie ton van de suikerfabriek Chr. Bondsraad besprak salaris van ambtenaren. De bondsraad van de Nederlandse Christelijke bond van overheidsper soneel is te Utrecht in vergadering bijeengekomen ter bespreking van de situatie, die is ontstaan door het niet verkrijgen van overeenstemming in de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van 25 september over de salariëring van lagere- en middelbare ambtenaren. De bondsraad sprak zijn grote ont stemming uit over het door de rege ring ingenomen standpunt. Met name was de bondsraad er ten zeerste over verontwaardigd, dat de door de drie centrales ingediende zeer reële voorstellen zelfs niet door de regering konden worden aanvaard als object van bespreking in het overleg. Hoewel begrip kon worden opge bracht voor de moeilijkheden der re gering inzake de bestedingsbeper king stelde de bondsraad, dat met enige goede wil zeer zeker de midde len zouden kunnen worden gevonden, om aan de gerechtvaardigde verlan gens der organisatie tegemoet te ko men. De bondsraad bracht tenslotte enkele adviezen uit aan het hoofdbe stuur van de N.C.B.O. met betrek king tot het doen van positieve stap pen. Oiiie B. Bommel een staatsgevaarlijk heer. H (Van onze correspondent) j Alle begrippen zijn betrekke- H H lijk. Onder staatsgevaarlijk verstaat men in ons land al- s 'leen ernstige misdaden, die het |f gevaar van het koninkrijk in gevaar brengen. Een staatsge- ff vaarlijk geschrift moet wel j= héél gevaarlijk zijn, wil het in Nederland verboden worden. In Indonesië houdt men er ff f| blijkbaar andere begrippen op na. Een inwoner van Apel- ff doorn stuurde zgn nog zeer f| §e onvolwassen familieleden gere- geld een bekend kindertijd- ff schrift per post toe. Tot nu toe ff ging dat best, doch dezer da- f: gen moet de afbeelding van een bekende stripfiguur, die ff zich als „heer" aandient, de In- donesische censuur geërgerd hebben. Het pakket kwam te- ff rug met de mededeling „Inter- dit" (verboden op de omslag). ;_1 De heer Ollie B. Bommel zou ff gemompeld hebben: „Dit had n H mijn goede vader nog eens moeten beleven Tom Poes, als f= je begrijpt wat ik bedoel ff Wij begrijpen van de bedoeling van de Indonesische censuur niets. lii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STEMMEN UIT DE KERKEN Een droom is hier werkelijkheid geworden Het zal in het najaar van 1945 of in het voorjaar van 1946 zijn ge weest, dat we vanuit Zeeland naar Utrecht moesten. Zulk een reis was in die tijd nog een hele onderneming in de toen nog zo gammele spoorwagons, waarin steeds wel voldoende ventilatie was, maar niet al tijd voldoende licht. Ge kent die reisgelegenheden van kort na de bevrij ding nog wel, met het bootje van Moerdijk naar Zwijndrecht. In Roo sendaal kwamen twee militairen van het geallieerde leger bij ons in de coupé. 't Bleken leden van het joodse legioen te zijn, dat toen in de buurt van Antwerpen lag. Ze waren met de legers van Montgomery mee opge trokken van de grens van Egypte, door Noord-Afrika en Italië heen naar West-Eurdpa. Ze wachtten met hun afdeling op de terugtocht naar eigen land en maakten van de gelegenheid gebruik naar Amsterdam te gaan, waar de een nog familie had. Het gesprek was spoedig aange knoopt. Palestina, het Heilige Land heeft nog altijd bijzondere belangstel ling en die belangstelling is anders ge richt dan bijv. voor Zwitserland, Ame rika of Australië. Palestina is het bij belse land bij uitstek en wanneer we de naam horen of lezen van een van de steden of landstreken in het landje tussen de Jordaan en de Middellandse Zee, komen onmiddellijk bijbelse ge beurtenissen die daar nebben plaats gevonden, in onze gedachten. Deze twee militairen werden voor ons nog interessanter, toen we hoor den dat ze beide uit een kibboetz kwa men. De een woonde ergens in de vlakte van Jisreël en de ander niet ver van de bronnen van de Jordaan. Het gesprek liep al spoedig over de voor- en nadelen van de samenleving in zulke landbouwgemeenschappen waar de bewoners bijna geen persoonlijk bezit kennen en voor de arbeid die zij verrichten geen loon ontvangen. Daar gaat iets verloren van wat wij kennen, of moesten kennen, in het ge zinsleven. Alles is er op gericht fiat, zowel de man als de vrouw, ten volle kan meewerken in het gemeenschap pelijk bedrijf dat moet worden in stand gehouden en uitgebreid. Voor de kinderen wordt gezorgd van de vroege morgen tot de late avond. De maaltijden worden gemeenschappelijk gebruikt. De was wordt centraal be handeld. Met enig nadenken kunnen we begrijpen, dat- er op deze wijze heel wat arbeidsuren worden ge spaard. Maar eveneens is te begrijpen, dat dit nadelen oplevert voor net ge zinsleven. Na een opmerking onzer zijds hierover, antwoordde één: „Maar daar staat tegenover, dat wij leven in een gemeenschap die werke lijk gemeenschap is". 75 jaar We moesten aan dit gesprek in de trein terug denken, toen we een paar weken geleden lazen, dat het 75 jaar geleden was dat de eerste kibboetz was gesticht. Of eigenlijk was dat geen kibboetz, maar een kvoetsa. De volledige naam van een kibboetz is: kibboetz meoehad, wat letterlijk be tekent: arbeidsgemeenschap. Dit is een samenleving, die dc mens geheel en al wil mobiliseren. Men komt er vrijwillig in en kan er ook al tijd weer vrijwillig uitgaan. De bewo ners werken niet voor zichzelf, maar voor het geheel. Ze ontvangen geen (Vervolg op pag. *1 Het Wereldgebeuren Zakelijk Met algemene stemmen heeft de Veiligheidsraad der Verenigde Naties donderdag de Zweed Dag Hammarskjöld aanbevolen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal der Ver enigde Naties. Voor zijn objectieve en strikt formele houding, die hem in deze functie goed van pas kwam, be staat klaarblijkelijk alom waardering zelfs bij de Russen, die na hun wrede optreden in Hongarije veel last van de Verenigde Naties en dus ook van de secretaris-generaal der volkerenorga nisatie hebnen ondervonden. De voor zitter van het afgelopen zittingsjaar, prins Wan van Thailand, heeft nog een opdracht te vervullen, die met de zelfde kwestie samenhangt: hg zal moeten proberen naar Moskou en Boedapest door te dringen om de communistische machthebbers te her inneren aan de resoluties die de al gemene vergadering over de kwestie- Hongarije heeft aangenomen. Voor het nieuwe zittingsjaar dat deze maand is ingegaan, heeft de algemene vergadering be noemd de Nieuw-Zeelander sir Leslie Munro. een vindingrijk en hard wer kend politicus. Na rechten gestu deerd te hebben aan de universiteit van Nieuw-Zeeland. was hij een tijd lang advocaat, en hij verwierf zich zulk een faam als rechtsgeleerde lat hij hoofd werd van de juridische fa culteit Anc-land^e universiteit. Maar behalve de rechten, interesseer den hem de vaak rechteloze gebeur tenissen die op het terrein van de in ternationale politiek vaak de gemoe deren bezig houden. Hg beperkte zich niet tot het kennisnemen van de ze problemen: op puntige wijze lever de hij commentaar. Voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog trad Munro od als radiocommentator en ook in de krant verzorgde hij een rubriek waarin hij over allerleiproblemen zijn mening ten beste gaf. Voordat hij, vgf jaar geleden Werd benoemd tot Nieuw-Zeelands ambassadeur te Washington, was hij een tiental ja ren redacteur van The New Zealand Herald. Als journalist verstaat hij de kunst in weinig woorden veel te zeg gen. Zgn toespraken zijn dan ook, vergeleken met die van an dere afgevaardigden, meestal bijzon der kort, maar ze laten aan duidelijk heid niets te wensen over. Overigens is hij ervan overtuigd, dat het voor naamste werk niet bestaat uit mooie redevoeringen. Voor beraad binnens kamers is hg geestdriftiger en hfl toont zich daarbii e-" h'-'-'-aam «o in telligent diplomaat. Een bijzonderheid is nog dat hij het gepresteerd heeft, om de afgelopen vijf jaar twee veel eisende functies tegelijk waar te ne men: die van ambassadeur te Wash ington én van permanent vertegen woordiger van zijn land bij de Ver enigde Naties te New York. Voor zover het aan sir Leslie ligt, zal de volkerenorganisatie zich niet mengen in aangelegenhe den, die buiten haar beoorde- lingsgebied vallen en de kritiek van minister Luns, dat „herhaalde be sprekingen vait eenzelfde onderwerp en het aanvaarden van resoluties hierover meer kwaad dan goed uit richten" zal ook hem uit het hart ge grepen zijn. Van herhaling is Munro een groot tegenstander en, als de voortekenen niet bedriegen, is hg van plan om van zgn voorzittershamer een beheerst maar doeltreffend ge bruik te maken. Zakelijkheid is zijn devies. Toen men hem vroeg, wat zijn voornaamste streven zou zijn in het nieuwe zittingsjaar, antwoordde hij kort en krachtig dat hij zal probe ren er voor te zorgen, dat de verga deringen der assemblee op tijd begin nen. Dat zou op zichzelf al een groot succes zijn SIR LESLIE MUNRO kort maar krachtig.. Griep-epidemie over gehele laad verspreid. De influenza-epideniie heeft zich thans over het gehele land verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschillen optreden, zo wordt van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid vernomen. Daardoor wordt het vormen van een totaal indruk zeer bemoeilijkt, in sommige plaatsen heeft de ziekte een groter omvang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen een zelfde school liggen de verhoudingen per klasse anders. Uit vrijwel alle raporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig karakter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50 procent. Het ziektever zuim bij het bedrijfsleven varieert van 10 tot 15 procent, maar eveneens net plaatselijk zeer grote verschillen. Uiteraard ondervinden bedrijven met veel zieken stagnatie in het pro- duktïeproces, maar tot dusver niet van ernstige aard. Het 12-jarige meisje (Riena van de Berg» te Beekbergen is giste ren overleden tengevolge van complicaties, die zich hebben voor gedaan toen het meisje aan a-griep leed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3