Salarisverhoging voor hogere ambtenaren in Vlissingen Mi-loclc Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Ook voor OPBOUWSETS Zeeuwse Almanak PRINS BRACHT WERKBEZOEK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 „EEN STERK GEVOEL VAN ONBEHAGEN Lonen van lagere en middelbare ambtenaren nog niet opgetrokken Een salarisverhoging- voor hogere gemeente-ambtenaren, maar niet voor lagere en middelbare ambtenaren; dat was vrijdagmiddag in de Viissingse gemeenteraad het enige van de 37 agendapunten, dat aanlei ding gaf tot enige discussie. „Waarom wel meer salaris voor hogere, maar niet voor lagere en middelbare ambtenaren", zo vroegen de spre kers van alle fracties zich af. „Het schept op zijn minst een sterk gevoel van onbehagen", aldus één van de uitlatingen. Men wilde de hogere amb tenaren echter niet duperen. En tenslotte werd dan ook zulks in tegen stelling tot de besluiten van de gemeenteraden van Middelburg, Leeuwar den en Amersfoort het voorstel van B. en W. om dan toch in ieder geval aan de hogere gemeente-ambtenaren een salarisverhoging te geven aangenomen. Slechts de tweemansfractie van de K.V.P. was tegen. Wel stelde de raad uitdrukkelijk vast, dat alles in het werk gesteld zal moe ten worden om ook een salarisverhoging voor de lagere en middelbare ambtenaren te bereiken. „Het zal niemand verwonderen", zo begon de heer F. G. Smit (p.v. d.a.) de discussie, „dat deze gang van zaken vooral bij de p.v.d.a.- fractie een onbevredigend gevoel wekt". Het socialistische raadslid memoreerde vervolgens de behande ling van deze kwestie in de Tweede Kamer. uOok toen heeft de P.v.d.A.- fractie geen bezwaar gemaakt tegen een hogere salariëring van hogere ambtenaren, maar wel tegen een partiële verhoging. Het socialistische Kamerlid J. Blom heeft destijds dan ook een amendement ingediend om ook de salarissen van de andere groepen op te trekken. Hoewel dit amendement ook ondertekend was door enkele leden van de C.H.U., kreeg het tenslotte echter te weinig steun", aldus de heer Smit, die er op wees, dat er nu nog grotere ver schillen komen tussen de lagere, middelbare ambtenaren en de hogere groep. Toch onthield de fractie van de r.v.d.A. liaar stem niet aan het voorstel, „omdat", zo zei de heer Smit, „anders een uitzonderings positie wordt bereikt tegenover andere gemeenten, die het voor stel wel accepteerden". In principe De heer E. G. Vader (k.v.p.) bracht een wat afwijkende mening naar vo ren. „Dit voorstel is gebaseerd op de overweging aan de top-functionaris- sen van de gemeente eenzelfde loons verhoging toe te kennen als aan die van het rijk. Maar zelfs hierdoor zal men niet kunnen voorkomen, dat uitzonderlijk begaafde ambtenaren naar het bedrijfsleven overgaan", al dus spreker. (Advertentie) ZEELAND IN DE RADIO 1. Donderdag werd bekendgemaakt, welke uitzending de beste was, die door één der afdelingen van de „Min- jon", Avro's jeugdomroep, de aether in was gezonden. De Rotterdamse af deling heeft voor de tweede maal het beste programma „Op de korte golf" gemaakt met het klankbeeld „Ik wou dat iemand het wist". De tweede prijs behaalde de Groningse afdeling en als derde kwam de Middelburgse afdeling van Avro's jeugdomroep uit de radio! Het sfeerrijke klankbeeld „Veere", Seschreven door Jan de Wilde, boekte us verdiend én Zeeuws succes! ZEELAND IN DE RADIO 2. Het is maar te hopen, dat er geen OLIESTOOK De man uit Hoedekenskerlce, die in Goes een zogeheten „oliestook- haard" had gekocht, was alleszins tevreden met zijn nieuwe bezit. Te zamen met zijn huisgenoten placht hij er dagelijks trots en tevreden naar te kijken en toen september zich in enkele kille dagen van een minder gunstige kant toonde, wreef men zich vergenoegd de handen en besloot men tot ingebruikname van de nieiwe installatie. De kachel deed het niet. Wat de heer des huizes ook pro beerde, er was geen. gloed in te krij gen en teneinde raad besloot men de levereancier in Goes maar te waarschuwen. Die vaardigde prompt een deskundige af om poolshoogte te nemen en toen teas het euvel ver rassend snel verholpen. De gloednieuv;e oliestook-bezitter had vergeten olie in het apparaat te doen.... Volgens de heer Vader was men in het plaatselijk georganiseerd overleg wel met deze salarisverho ging akkoord gegaan, echter alleen op voorwaarde, dat ook de lonen van de lagere en middelbare ambtenaren opgetrokken zouden worden. „Nog kort geleden heeft de rege ring laten weten, dat een salarisver hoging voor lagere en middelbare ambtenaren niet in het vooruitzicht ligt; waarom voor de hogere ambte naren dan wel?", aldus de heer Va der, die tenslotte met het voorstel kwam „in principe wel te besluiten tot salarisverhoging voor hogere ambtenaren, maar deze verhoging pas te laten ingaan op het tijdstip, dat ook de salarissen van lagere en middelbare ambtenaren verhoogd kunnen worden". Aan het voorstel van B. en W. kon de K.V.P. geen steun verlenen. Ook de heer H. van Rooi jen (ch. u.) wilde nog eens nadrukkelijk vaststellen, dat ook een salarisver hoging voor lagere en middelbare ambtenaren in overweging wordt ge nomen. Geen bewijs. De heer J. Marijs (a.r.) bestreed een uitlating van de heer Vader. „Het is helemaal niet zo, dat in het Georganiseerd Overleg de uit drukkelijke bepaling is gesteld een salarisverhoging aan hogere ambtenaren alleen te geven op voorwaarde, dat ook de lonen van de andere groepen zullen worden opgetrokken", aldus spreker. Hoe betreurenswaardig hij het ook achtte, dat de. middelbare en lage re ambtenaren (nog) niet voor een salarisverhoging in aanmer king- komen, toch kon de heer Marijs zeker niet akkoord gaan met het „principe"-voorstel van de heer Vader. Nadat de heer H. B. J. Knoop (v. v.d.) er ook nog met klem op had gewezen, dat in het Georganiseerd Overleg beslist „geen voorwaarde" was gesteld, wilde de heer Smit nog eens met nadruk vaststellen, dat in de Tweede Kamer juist de K.V.P. en de A.R. tegen het amendement Blom waren. In een kort, maar zakelijk ant woord zei wethouder W. Poppe., dat de notuien van de vergadering van het Georganiseerde Overleg nog niet eens zijn vastgesteld. Als bewijs kunnen deze dus niet gelden. Het voorstel werd daarna aangenomen. De K.V.P. kreeg echter aantekening tegen te hebben gestemd. Beperking. De gemeente Vlissingen moet de bestedingen nog meer beperken. Het Vlissingers boos worden, als ze horen dat aanstaande donderdag het caril lon van de St. Jacobstoren om half zeven begint te spelenMen verwacht niet, dat er veel naar het overigens voortreffelijke spel van de neer Piet Broerse gaan luisteren, maar dat is dan ook niet \odig. Want later kan men het horen door de radio. De K.R.O. maakt in de vroege ochtend van donderdag dit om bijgeluiden te voorkomen opnamen van een ca rillon-bespeling Aan het Zeeuwsche Volkslied. Die t>r»iame zal de „her kenningsmelodie" zijn voor enige uit zendingen over Zeeland, die deze om roepvereniging gaat verzorgen. AUTO-OPROEPBORDEN. De Inetrnationale Autocall Ser vice is voornemens om aan de ingang van de bebouwde kom van enkele Zeeuws-Vlaamse gemeenten zogezeg de „auto-oproep-borden" te plaatsen. Op deze borden een zwart schild tegen een gele achtergrond kunnen eventuele telefonische berichten voor passerende automobilisten worden ge plaatst. Daarom zal men de borden bij voorkeur bij een garage of een parkeerplaats zetten, aldus een zegs- SCHADEPOST L:it O. Zeeuwsch-Vlaanderen komt nog een somber bericht. Door de re gen van de laatste tijd zijn vele ak kers daar blank komen te staan. Waar de piepers nog niet gerooid zijn, is een verottingsproe.es ontstaan: een stevige schadepost voor de telers! blijkt namelijk, dat verschillende be dragen ten laste van de dienst 1957 geboekt moeten worden. Er zijn on der meer vele kapitaalslasten. Ook dient de raming van de subsidie voor de Zeevaartschool en de M.T.S. met de aanzienlijke salarisverhogingen 41.426 te worden verhoogd, door de aanzienlijke salarisverhogingen voor de leraren bij het middelbaar nijverheidsonderwijs. Bovendien is voor de loonsverhogingen van 5.6 (compensatie A.O.W.) en 2.4 (huurverhoging) 73.500 nodig. De ze middelen zullen blijkens een me dedeling van de minister van bin nenlandse zaken niet gecompenseerd worden door een verhoogde algemene uitkering uit het gemeentefonds. Dat alles dwingt tot bestedingsbeperking, aldus B. en W. Reeds is de bouw van het nieuwe stadhuis, het inrichten van een ge meentewerkplaats, de vernieuwing van de aula op de begraafplaats eh de uitbreiding van het gymnastiek lokaal van de Bonedijkesehool opgeschort. Voorstellen tot het uit voeren van nieuwe werken moesten door B. en W. vooropig achterwege worden gelaten, zoals de aanleg van een nieuwe uitvalsweg naar Oost- en West-Souburg, de restauratie van de (Advertentie) soeks oi standing Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z) Waterschappen en polderbesturen Bij K.B. zijn benoemd: met ingang van 25 oktober 1957, tot dijkgraaf van de Hertogin HedwigepolderA. J. M. Rottier, te Sint-Jansteen; met ingang van 3 oktober 1957, tot dijk graaf van de Melopolder: R. E. M. Verhaegen, te Graauw; tot gezwore ne van de polder Koningin Emma: E. Th. M. van Wesemael, te Nieuw-Na- men; tot gezworene van het water schap Nieuw-Bommenede: M. D. van der Bijl, te Zonnemaire; tot lid van het bestuur van het waterschap de Prins Hendrikpolder: J. Noorthoek, te Sint-Philipsland. Sint Jacobs- en Gevangentoren, uit breiding van de garage van de rei nigingsdienst. de aanschaf van een nieuwe hamerslagmolen voor de composteringsïnrichting en verschil lende andere kapitaalsobjecten. Nu dient nog dekking gevon den te worden voor een bedrag van 100.536, welk bedrag voor een groot deel 73.500) uit niet gecompenseerde loonsverhogin gen bestaat. Ter dekking heeft B. en W. gemeend voorhands te moeten beschikken over het op de post „onvoorziene uitgaven" geraamde bedrag van 53.161,79, terwijl het nog resterende tekort van 47.374,21 gevonden kan worden door de raming van re servering van de op de gewone dienst voorkomend rentevoordeel van 106.092,22 gedeeltelijk af te voeren. Hierdoor sluit de begroting van 1957 weer, maar zonder veel reser ve! De raad had geen bezwaar tegen dit alles en ging zonder één op- of aanifierking akkoord. AANTAL SCHOLEN GESLOTEN „A-GRIEP-TOP" IN ZEELAND NOG NIET BEREIKT Verstandig na koorts nog weekje binnen te blijven. De A-griep in Zeeland heeft nog niet zijn hoogtepunt gereikt, zo vernemen wij van de geneeskundige inspectie der volksgezondheid. Er is nog steeds sprake van een uit breiding van het aantal ziekteger vallen. Overigens kan steeds op nieuw worden geconstateerd, dat van een „rustig verloop" kan wor den gesproken. Langzaamaan ver- (Slot van nag die meegewerkt hebben aan het her stel na de oorlog en besloot daar mee zijn toespraak. Rondgang. Vervolgens maakte de prins een rondgang door het bedrijf, waarbij hij o.m. de volgende afdelingen be zichtigde: de salpeterzuurfabriek, de ureum-afdeling, de sulfaatmaga zijnen, de zwavelzuurfabriek en de elektrische centrale. Bij zijn rondgang werd de prins vergezeld door zijn gevolg, onder wie zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, en door de ontvangen de autoriteiten, onder wie naast de reeds genoemde directieleden van de l'Azote uit Italië en België, de di recteur-generaal van de Voedsel voorziening ir. J. A. P. Franke, de Belgische gezant in Nederland, H. van der Straaten Waillet, verte genwoordigers van de directie der Staatsmijnen, van de Hoogovens en Staalfabrieken en van de N.V. Me- kog en vertegenwoordigers uit' het bearijfs- en organisatïeleven in de kanaalzone. Na het bezoek aan de fabriek be- §af het gezelschap zich naar de poorstraat, waar de prins de dui zendste, na de bevrijding gereed gekomen woning in de gemeente Terneuzen officieel opende. Eenvoudige plechtigheid. Het was een eenvoudige plechtig heid, in de vrolijk vlaggende Spoorstraat gadegeslagen door en kele honderden, zich achter een so lide afzetting verdringende inwo ners van Sluiskil en opgeluisterd door pittige marsmuziek -van „De Harmonie" uit Terneuzen. Rond kwart voor een arriveerde prins Bernhard aan het pand Spoor straat 54, bewoond door het echt paar A. Cortvriendt. Nadat de le den van de gemeenteraad van Ter neuzen, die voor de woning stonden opgesteld, aan de prins waren voor gesteld, nam de burgemeester van deze gemeente, mr. P. H. W. F. Tei legen, het woord. In zijn toespraak, „verlucht" met op de achtergrond juichende schoolkinderen, getuigde de burgemeester o.m. van de grote erkentelijkheid van het gemeente bestuur voor de aanwezigheid van de prins. Voorts heette hij met na me welkom de heer M. D. A. Gle- rum, hoofdingenieur-directeur van Wederpbouw en Volkshuisvesting in Zeeland. Mr. Tellegen verklaarde o.m. bij deze gelegenheid geen klaagzang te willen aanheffen over de bouwstop („Dat is al meer en door meer bevoegde lieden ge beurd"), maar liever te willen getui gen van een gematigd optimisme. „Wij voelen vreugde en trots dat wij in staat zijn geweest in tien ja ren duizend huizen te bouwen", al dus mr. Tellegen, die vervolgens eni ge cijfers gaf over de woningbouw in zijn gemeente en die hierna wees op het belang van samenwerking tussen genieenten en industrieën in de kanaalzone. In dit verband be treurde hij het evenwel, dat de ge meente bij het recente bezoek van een aantal kamerleden (indusfrieeel parlementair bezoek) geen gelegen heid hadden gekregen hun stem te doen horen. „Comité Welvaart". Verheugend toonde spr. zich daar entegen over de oprichting van het s In Slujskil „onthulde" Prins H Bernhard een gevelsteen in de duizendste woning, die na de bevrijding in de gemeente Ternpuzen gebouwd werd. Foto P.Z.C.) iii|illlllllll!lillllili|ltii!iiiiilllllilliilllllliiilllllllll!ilillllilllllllllllll Zeeuws kampioenschap ploegen op 5 oktober. De provinciate ploegwedstryd om het kampioenschap van Zeeland is thans vastgesteld op zaterdag 5 ok tober aanstaande. Ongeveer 80 deel nemers van alle landbouworganisa ties in Zeeland zullen op een terrein in Wilhclminadorp, tegenover het proefstation voor de fruitteelt, in een sportieve kamp hun krachten meten. De wedstrijd is bepaald op 5 okto ber, omdat dan de Zeeuwse kampioen A. van Dyke uit Wolphaartsdyk te ruggekeerd zal zijn uit Amerika, waar hij aan de wereldkampioen schappen ploegen heeft deelgenomen. Op dinsdag 8 oktober krijgt Arne- muiden een select gezelschap ploe gers binnen zijn grenzen want op die dag wordt de nationale ploegv/edstrijd van de C.J.B.T.B. gehouden. Advertentie „Comité Welvaart Zeeuwsch-Vlaan deren", waarin industriëlen, particu lieren en verheidsdienaren samen werken in het belang van dit ge west. Vervolgens stipte mr. Tellegen de culturele taak aan, die Zeeuwsch- Vlaanderen, nauw grenzend aan België, naast de industriële heeft: het nauwer aanhalen van de ban den met onze Zuiderburen. Tenslotte wees hij er op, dat het zaak blijft deze streek aantrekkelijk te maken (woningbouw!) voor degenen, die er werken en hij besloot zijn toespraak met de verklaring, dat men wel te vreden is over hetgeen bereikt werd, maar toch nog niet voldaan. Hierna verzocht hij prins Bern hard de duizendste woning sym bolisch te willen openen door 't met een druk op een knop verwijderen van een doek voor een gevelsteen met inscriptie. Hierbij zei mr. Tellegen nog: „Uw komst heeft ons niet alleen verblijd, maar ook verrast", waarna hij betoogde, dat men de aanwezigheid van de prins zeker in de tekst in de gevelsteen tot uitdrukking zou hebben ge bracht, indien men tijdig op de hoogte was geweest van het ho ge bezoek. Vervolgens onthulde de prins de gevelsteen, welke handeling een spontaan applaus bij de omstanders ontlokte. In de steen staat te le zen: „Deze duizendste woning na de bevrijding gebouwd, werd in ge bruik genomen op 27 september 1957". En daarmee was een eind geko men aan het officiële gedeelte van dit werkbezoek, dat besloten werd met een door restaurant „Zomer- lust" uit Axel verzorgde lunch in 't Casino te Sluiskil en dat zoals opgemerkt een overwegend za kelijk karakter droeg. „Vrederust" gaat lenen. In het kantoor van de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd vrijdagmiddag een ledenvergadering gehouden, waarin besloten werd tot het aangaan van een lening groot f 300.000,Dit punt moest op de i jaarvergadering worden aangehou den, daar toen het vereiste quantum 1 voor stemming niet aanwezig was. breidt de griep zich ovdr de gehele provincie en blijft daarbij het goed aardig karakter behouden. Een en ander neemt niet weg, dat bijzondere maatregelen niet zelden nodig zijn. In verscheidene plaatsen heeft men over moeten gaan tot het sluiten van scholen. Yerseke heeft wel bemerkt, dat ook Zuid-Beveland onder de greep van de griep kwam: de hervormde én de gereformeerde school moesten worden gesloten, we gens ziekte van leerlingen en onder wijzend personeel. De hervormde school kon intussen de poorten weef openen. Ook in Scrooskerke, Hulst, Terneu zen, LJzendijke en andere plaatsen ging de schooldeur voor een poosje dicht. De geneeskundige inspectie adviseert in deze gevallen de scholen gedurende zeker een week gesloten te houden. Dc algemene situatie is op het ogenblik zo, dat de gehele provincie onder de ban van de griep is, maar dat Schouwen-Duiveland er nog min of meer buiten gebleven is. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan van een teruggang gesprokén wor den, terwijl op Walcheren méér gevallen voorkomen. De verwach ting lijkt, gewettigd, dat de top nog niet bereikt is. De geneeskundige inspectie dof volksgezondheid in Zeeland wijst er met de meeste nadruk op, dat vrees om „achter te komen" (speciaal voor wat betreft leerlingen van middelba re scholen) of andere redenen er ge makkelijk toe leiden, dat men kinde ren dadelijk nadat dc koorts is ver dwenen, weer naar school stuurt of laat gaan. Dit wordt volkomen verkeerd ge acht. Na de lievige koorts is het weerstandsvermogen deerlijk ver zwakt. Men doet er goed aan, nog eep kleine week binnenshuis te blijver). Anders is het gevaar van compljca- tles niet denkbeeldig. Voor Zeouws de pagina's 7 VVVVVV\*>A/VVVVVVVVVVVVVV Collecte De huis-aan-huis-collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De Fak kels bijeen" (Amsterdam) bracht te Ritthem op 51,85. Jeugdige boefjes in Goes stalen 200 uit kassa. Twee jeugdige boefjes van 11 jaar hebben vorige week een inbraak ge pleegd bjj de melksiyter B. in de Schengestraat te Goes, waar zü een bedrag van ongeveer 200.uit de kassa ontvreemden. De politie in Goes heeft thans de hand op deze knapen kunnen leggen, die een groot gedeelte van de buit met hun 'vriendjes in snoepgoed, patat cü-frites en ijs had den omgezet. By fouillering bleken de jongens tezamen nog een bedrag van circa f 50.by zich te hebben. De knapen hadden zich via een w. c.-raampje toegang tot de woning van B. verschaft, nadat zij hadden op gemerkt dat de bewoners afwezig wa ren. Uit de kassa, die op de keuken tafel stond, namen zij een bedrag van 200.wég. De zaak kwam aan het rollen, toen de jongens het geld be gonnen uit te geven. Hun gangen werden door de politie nagegaan, maar aanvankelijk ontkenden zij alle schuld. Tenslotte vielen zij echter door de mand. Advertentie STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) De kortste en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) VANDAAG. Middelburg Electro: „Viva Las Vegas", 7 en 'JAS uur, 14 jaar. Schouwburg: Moordend Lood", 8 uur. 14 Jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren. Vlissingen Alhambra: ..Zarak", 7 en 9 uur. 14 jaar. Luxor: ..Beyond Momba sa", 7 en 9 uur, 14 jaar. Souburg De Zwaan toneeluitvoering „Souburgs toneel en cabaret", 8 uur. Goes Grand: „Safari", 7 en 9 uur, 14 J. MORGEN. Middelburg Electro: als zaterdag en zondagmiddag 3 uur. Schouwburg; als zaterdag en zondagmiddag 2.30 uur. Vlissingen Alhambra: als zaterdag en zondagmiddag 3 uur. Luxor: als zater dag en zondagmiddag 3 uur. Goes Grand „Safari", 7 en 9 uur, 1$ J „Operatie K^JaJc", 3 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2