PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Demonstraties en vechtpartijen in andere zuidelijke plaatsen Prins bracht werkbezoek aan Sluiskil EXPLOSIE AAN BOORD VAN EEN NOORS ZEESCHIP Vandaag... 200e jaargang - no. 229 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie I 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 13 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goe», Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwrtraat 43. telefoon 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. N Bul-':tel. 26 LITTLE ROCK RUSTIG, MAAR... Scholen van negers in Albany door brand zwaar beschadigd In Little Rock is het thans vrij rustig. De parachutisten staan ech ter nog steeds op wacht voor de middelbare school en patrouilleren door de stad. Zij hebben niet meer behoeven in te grijpen. Er hebben zich gisteren wel relletjes voorgedaan in andere plaatsen gelegen in de zuidelijke staten van Amerika. Onbekenden hebben te Albany in de staat Georgia brand gesticht in een scholencomplex van negers. Het gebouw van de lagere school werd verwoest en een rekreatiege- bouw voor de middelbare school, dat ernaast ligt werd zwaar bescha digd. De aangerichte schade wordt geschat op een miljoen gulden. Tot voor de brand hadden zich geen rassenmoeilijkheden in Albany voorgedaan. Ongeveer vierhonderd scholieren van de middelbare school in Welch (West-Virginia) weigerden gisteren naar school te gaan. De school werd namelijk ook bezocht door acht ne gers. De blanken liepen in optocht door de zakenwijken van de stad met plakkaten waarop stond: „Wij steu nen Little Rock De burgemeester van de stad en het hoofd van de school waren niet bij machte de jon gelui te overreden weer naar school te gaan. In Bluefield. waar donderdag even eens door blanken betogingen tegen integratie werden gehouden, was het gisteren weer rustig. De neger-scho lieren woonden de lessen gewoon bij. Te Beaumont in Texas trachtten blanken een bijeenkomst van negers te blokkeren. Zij hadden geen succes met deze actie. In Philadelphia is het tot een gevecht gekomen tussen blan ke en negerleerfingen van de middel bare school. Een blanke werd ge wond. Kruis De gouverneur van Arkansas, Or- val Faubus, heeft een opruiende rede voor radio en televisie gehouden. „Het bezoeken van een school met de bajonet achter de deur is niet ver enigbaar met de Amerikaanse manier van leven", zei hij. „Door het gebruikmaken van fede rale troepen zijn rechten even kost baar zo niet kostbaarder dan de in tegratie door de paratroepers met voeten getreden, ofwel door hun glin- Lezen Het Nederlandse volk leest veel... veel kranten, veel tijdschriften, veel boeken. De produktie van bedrukt papier is in deze eeuw ont zagwekkend toegenomen. Er ver schijnen zovele boeken vooral ook op het gebied van de ontspanningS' lectuur dat men zich afvraagt of dat niet wat minder kan. En zich daarop bezinnend beseft men, dat de boekverkopers, de leeszaalmensen en alle anderen, die voor het publiek betrouwbare gidsen willen zijn in de tropische weelde van de lectuurwil- dernis, voor een moeilijke taak staan. Volgende week bestaat de Neder landse boekverkopersbond 50 jaar. Die leeftijd is veelzeg gend. Eerst in de laatste halve eeuw is het lezen van boeken uitgegroeid tot een der belangrijkste vormen van vrije tijdsbesteding. Voordien ontbrak het grote groepen Neder landers niet alleen aan de lust, maar ook aan de tijd en de gelegenheid om een boek ter hand te nemen. De boekverkopersbond zal zijn 50 jaar bestaan herdenken met kon het anders een boekententoonstel ling. Die tentoonstelling zal gehou den worden in het Prinsenhof te Delft. De boekverkoper P. J. Vene mans, schreef een inleiding tot de catalogus en hij zegt daarin o.rr „Zo ligt hier dan een verzameling boeken als een getuigenis van het slagen en het falen van onze cul tuur-werkzaamheden in ons vader land in de laatste halve eeuw, en men behoeft werkelijk geen boek verkoper te zijn om zich toch wel gelukkig te gevoelen in het besef be trokken te zijn bij deze ontwikke ling. De expositie toont ons dus die boe- en, die we twintig, dertig jaar gele den verslonden maar die nu vrijwel vergeten zijn. Ook het wetenschap pelijke boek, dat nu totaal ver ouderd is, doch waarop de tegen woordige vakliteratuur nog steeds is gebaseerd". Deze opmerking verdient brede aandacht. Boeken zijn snel- verouderde dingen. Zij zijn pro- dukten van een cultuurstroom, die zich wijzigt van dag tot dag. Een goed contact met die cultuur stroom kan men alleen onderhouden, wanneer men steeds weer nieuwe boeken leest. Dat vereist activiteit en gelukkig kunnen brede lagen van het Nederlandse volk die activiteit opbrengen. Juist deze week publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers over de leesgewoonten van het Nederlandse volk en daaruit blijkt, dat twee derde deel van de Nederlanders boven de leeftijd van twaalf jaar de gewoonte heeft boeken te lezen. Dat is bijzon der bemoedigend, wanneer we terug blikken naar de tijd van omstreeks 50 jaar geleden, toen men in de meeste huizen geen boekenplankje aantrof. Wij zijn op de goede weg Daar aan kan ook het feit, dat een derde deel van de Nederlanders boven twaalf jaar niet de gewoonte heeft om boeken te lezen, slechts weinig afdoen. Er zal zeker iets gedaan moeten worden om voor deze grote groep de bron van culturele verhef fing en goede ontspanning te ont sluiten, die in „boeken-lezen" is ge legen. Maar dat zal een jarenlange actie moeten worden, die wellicht tot aan het 100-jarig bestaan van de Boek verkopersbond moet duren l sterende onbeschermde bajonetten in stukken gesneden. Wij zijn nu bezet gebied. Dit kruis moeten wij dragen maar zoals de dichter zei, ook dit 2»! voorbijgaan", aldus Faubus. Protest De democratische senator Richard B. Russell uit de staat Georgia heeft gisteren een telegram aan president Eisenhower gestuurd, waarin geprotesteerd werd dat pa rachutisten van het leger een tac tiek van het recept-Hitler toepas sen om de school integratie in Little Rock, af te dwingen. De senator eiste hun bestraffing. Russell, die leider van het „zuide lijk blok" in de senaat is, stuurde ook een protesttelegram aan mi nister van defensie Charles E. Wil son, waarin de parachutisten er van beticht werden hun toevlucht te nemen tot „aanmatigende en il legale methodes". Intussen heeft de minister vair defen sie, Charles E. Wilson in Washington de hoop uitgesproken, dat de fede rale troepen niet lang in Little Rock zullen hoeven te blijven. Neen Wilson, die tot journalisten sprak, scheen beslist niet verheugd met de wending die de gebeurtenissen had den genomen. Hij verklaarde dat er „niets is om over te juichen". Toen hem gevraagd werd of het te verwachten is dat Federale troepen naar elders in het zuiden zouden worden gezonden antwoordde hjj zeer beslist „neen". Eén dode en één gewonde. Vrijdagmiddag heeft zich aan boord van het Noorse zeeschip „Bello", dat gemeerd ligt aan de werf van de Ne derlandse Dok en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam, een explosie voorgedaan, tengevolge waarvan een persoon werd gedood en een ander met niet ernstige brandwonden in het Binnengasthuis moest worden opge nomen. In de centertank van hiet schip ver richtten op genoemd tijdstip vijf Zweedse technici werkzaamheden, waarbij zij gebruik maakten van las apparaten. Plotseling vatten olieres ten in de tank vlam. De brand die ontstond ging gepaard met een zeer sterke rookontwikkeling. Drie van de vijf Zweden konden zich in allerijl via een vaste ladder in veiligheid stellen, maar voordat de twee overige tech nici kans kregen de tank te verlaten ontstond een explosie. De 26-jarige Zweed w. H. I. Johansson uit Go thenburg gelukte het toch nog, on danks zijn niet ernstige opgelo pen brandwonden aan gelaat en h den, op eigen gelegenheid aan i van het schip te komen. Zijn toestand is redelijk. Zijn 27-jarige collega A. V. Karlson uit Tving werd echter pas anderhalf uur na de explosie door personeel van de Amsterdamse brandweer, overdekt met brandwon den, levenloos uit de tank naar bo ven gebracht. Rivieren in N.-Frankrijk buiten oevers getreden. Als gevolg van de overvloedige re- fenval van de laatste tijd, zijn nabij .aon de Nolrieux en Oise buiten haar oevers getreden, waardoor grote schade is aangericht in het departe ment Aisne. Prins Bernhard, in gezélschap van directieleden van de ,,l'Azote", tijdens de rondgang in de fabriek te Sluiskil. M (Foto P.Z.G.) iIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTh Engelse strijdmacht ontoereikend In geval van oorlog zijn de Engel se larid-, lucht- en zeestrijdkrachten ontoereikend om „ook maar de meest frimaire" N.A.V.O.-verplichtingen na e konien, aldus de opperbevelhebber van de Britse vloot, Sir David Eccles, op een vrijdag in Londen gehouden persconferentie. Sir David zeide, dat vijandelijke on derzeeboten de grootste bedreiging 'vormen. De afgelopen jaren is de duikboottechniek aanzienlijk verbe terd, taaar de bestrijding achterge bleven. Sir David belegde de persconferen tie naar aanleiding van de tiendaagse N.A.V.O.-vlootmanoeuvres, die van daag ten einde lopen. De oefeningei hadden voornamelijk ten doel de op- sporlngs- en vernietigingsmethoden van duikboten te beproeven. Tot de „aanvallende" „Oranje"- groep behoorde o.a. de Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus". Bij het uitbreken van een even tuele oorlog achtte hij het de grootste* moeilijkheid de strijd in Europa gaande te houden, terwijl de Verenigde Staten en Canada aanvallen van het geleide projec tielen uitgeruste duikboten moeten afslaan. Prof. Simons opvolger van prof. mr. Oud. Aan prof. mr. P. J. Oud is, naar aanleiding van het bereiken van de 70-jarige leeftijd emeritaat verleend als buitengewoon hoogleraar in het Nederlands staats- en administratief recht aan de Nederlandse economi sche hogeschool te Rotterdam. In zijn plaats is benoemd prof. dr. D. Simons. Prof. Simons was reeds van juli 1948 af als buitengewoon hoogleraar in de bestuurswetenschap aan deze hogeschool verbonden. De leerstoel van prof. Simons is vervuld door de benoeming tot bui tengewoon hoogleraar van mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel. ...verricht koningin Juliana M l§ te Velsen de officiële opening f§ van de verkeer- en spoorweg- H tunnels onder het Noordzee- p kanaal. ...wordt de bekende Neder- p landse letterkundige en ra- p diospreker dr. P. H. Ritter jr. p ter gelegenheid van zijn 75e verjaai'dag in de A.V.R.O.- M studio te Hilversum gehul- p digd. 1 EN MORGEN E ...wordt de Amerikaanse jour- H nalist, dichter en criticus Her- bert S. Ager, winnaar van de Pulitzerprijs, 60 jaar. p ...wordt de Amerikaanse cow- p boy-filmspeler, radio- en M grammofoonzanger en liede- s rencomponist Gene Autry 50 jaar. tllllllllllllllll ,,L' Azote" bezichtigd en een duizendste woning geopend VAN ELF UUR in de morgen tot rond drie uur in de middag heeft het werkbezoek geduurd, dat Z.K.H. Prins Bernhard vrijdag gebracht heeft aan Sluiskil (gemeente Terneuzen) in het algemeen en aan de Compagnie Neerlandaise de l'Azote in het bijzonder. Het is een konin klijk bezoek geworden, dat typisch in de zakelijke sfeer lag; begin nend met een landing van de helikopters BA 200 en BA221 (de laat ste bestuurd door prins Bernhard) en eindigend met een „lopende lunch" in het Casino te Sluiskil, waarna de hoge gast, na afscheid te hebben genomen van de autoriteiten, weer snel en vrijwel onopgemerkt door de bevolking, naar paleis Soestdijk terugkeerde. Radio-activiteit in Engels lamsvlees. Wetenschappelijk onderzoek in Engeland heeft aangetoond, dat Brits lamsvlees radio-actiever is dan Nieuwzeelands. Kennelijk is de besmetting van de weiden in Enge land door radio-activiteit als gevolg van de atoomproeven groter dan in Nieuw-Zeeland. De radio-activiteit van het Britse vlees is evenwel niet schadelijk voor de gezondheid. Intussen had de voorzitter van de Raad van Beheer van de N.V. Com pagnie Neerlandaise de l'Azote, ba- ron De Posson, dan gelegenheid ge had om in gebroken maar verstaan baar Nederlands een toespraak te houden, na de ontvangst van de prins op de terreinen van het be drijf, waarin hij de betekenis van de l'Azote in het bedrijfsleven schetste. „Een verdubbelde produk tie sinds het werkbezoek van prins Berphard in oktober 1952", aldus spr., die tevoren zijn dankbaarheid had betuigd voor het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard zich bereid had ver klaard de l'Azote met een bezoek te vereren. De heer De Posson ver zocht de prins tevens zijn blijken van eerbied te willen overbrengen aan H.M. Koningin Juliana. Het koninklijk werkbezoek begon in de morgenuren met de aankomst van de helikopters op de luchthaven Axel van de „Sabena", waar ter ver welkoming o.a. aanwezig waren de commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de kamerheer in buitengewone dienst, H. A. A. Baron Collot d'Escury uit Kloosterzande, de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeve- ren en de districtscommandant der Rijkspolitie, majoor W. H. van Bal- legoijen de Jong. Onmiddellijk na de landing van de helikopters, waar van de BA 221 feilloos aan de grond werd gezet door Prins Bernhard, Z.K.H. Prins Bernhard, onmiddellijk na aankomst per helikopter (door hemzelf bestuurd) op de luchthaven Axel van de „Sabena", waar hij be groet werd door de commissaris der 'koningin in Zeeland (linksjhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Op de achtergrond de particulier secreta ris van de prins. dr. F. A. de Graaff de hand reikend aan de districts- commttr.Cc.nt der Rijkspolitie, ma joor W. F. van Ballegoijen de Jong 'en H. A. A. Baron Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst. (Foto PJZ.C.) begaf het hoge gezelschap zich per auto naar het bedrijf van de l'Azote in Sluiskil. In Axel was de prins reeds be groet door enkele honderden in woners van deze gemeente, die geduldig het tijdstip hadden ver beid, waarop de helikopters met een half uur vertraging („door tegenwind", zoals de prins verklaarde) aan de hori zon verschenen. Op de terreinen van de l'Azote in Sluiskil werd de prins, die gekleed was in een antracietkleurig col bertkostuum, met zwarte das en met om de linkermouw een rouw band in verband met het overlijden van koning Haakon, begroet met de klanken van Wilhelmus, voortge bracht door de leden van „De Har monie" uit Terneuzen, versterkt met een drumband, en opgesteld in de tribune, gelegen tegenover de ere-tribune, waar plaatsen waren ge reserveerd voor prins Bernhard, diens gevolg, autoriteiten en geno digden. Hier was het ook, dat Baron de Posson het woord nam om de prins welkom te heten en om vervolgens in enkele woorden de betekenis te schetsen van het stikstofbedrijf. dat thans per jaar rond 100.000 ton stikstof verwerkt in diverse produk- ten. De heer De Posson richtte zich tot de prins met de verklaring, dat men de „Europese gevoelens" kent, die de prins koestert en hij sprak vervolgens over de rol, die Z.K.H. Prins Bernhard. speelt in de integra tie van Europa. In dit verband wees spr. er nog op. dat de l'Azote een in Nederland gevestigd Belgisch be drijf is, dat geleid wordt door Itali anen, Fransen, Belgen en Nederlan ders! Hij bracht voorts de stichters van het bedrijf in herinnering en wees tenslotte op de ontwikkeling van de l'Azote sinds de Tweede We reldoorlog, toen men na de bezet tingstijd vrijwel opnieuw had moeten beginnen. De heer De Pos son bracht hulde aan al degenen, (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE Handelingen 17 21. Een mens roil steeds wat nieuws. Hij kan slecht bij het oude blijven leven. Het is een modern levensge voel om 't nieuwste te willen weten of het te bezitten. We willen nieuwe politieke- en maatschappelijke ver houdingen, nieuwe methoden op al lerlei gebied, nieuwe commissies van allerlei aard, nieuw wetenschappelijk onderzoek en ga zo maar door. Wij zijn uiterst bekwaam in het uitvin den van middelen als radio, krant, en televisie om het nieuwe zo snel mogelijk binnen ons bereik te bren gen. W%j bedenken „gemakkelijke betalingsvoorwaarden" om het al lernieuwste te bezitten. Atoomge leerden zeggen, dat over 25 jaar de wereld er als nieuw uit zal zien. De vraag is en zal blijven: „Wordt een mens er gélukkiger, rustiger, hoop voller, blijer van"? Dit is een le vensvraag. „Verandert een mens er van"f Wordt de wereld zo een pa radijs ofPaulus spreekt tot de Atheners. Dit waren mensen, die voor niets andtrs tijd over hadden dan om iets nieuws te zeggen of te horen". Deze Atheners waren geen mensen, die zo'n beetje langs de straat slenterden om het nieuws op te vangen. Denkt U dat niet. Het waren in die dagen de knappe kop pen, filosofen, mensen van de we tenschap. Tot hen spreekt Paulus. En hij gaat hen ontvouwen het al- lernieuwste, dat gekomen is van een andere kant n.l. van Gods kant. Paulus verkondigt de opstanding der doden. Bij ons blijkt altijd alles oud nieuws te zijn. Het nieuws is maar zeer kort nieuw. Het is vaak nog slecht nieuws. Op een gegeven moment is het allernieuwste op ge neeskundig gebied toch weer oud en zegt de dokter: ,JIet spijt me, maar ik kan niets meer aan U doen". Paulus predikt, dat God is ingebroken in deze steeds weer oude wereld met de kracht van zijn ver nieuwing. Hij heeft Jezus opgewekt uit de 'doden en zal ons eens op wekken. Lezer, wat doet U met dit nieuws? De bijbel zegt, dat dit nieuws niet oud wordt. Ge kunt er niet alleen bij leven maar ook bij sterven. De club, die zegt: .Dood is dood" en ,Je moet het er hier maar van nemen. Na deze niks meer", heeft dus ongelijk. Dat zullen we straks zien, wanneer God ons het waarachtig enieuwe gaat tonen. Dit nieuwe tracht de Kerk steeds weer door te geven. Waf doet U er mee? 's Heer Arendskerke. D. Plantinga. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Krachtige tot matige westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN .MAAN 29 september Zon op 6.39 onder 18.25 Maan op 13.26 onder 22.04 30 september Zon op 6.41 onder 1823 Maan op 14.14 onder 23.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1