1 school te Little Rock Zeeuwse geref. vrouwen hielden provinciale dag in Middelburg Gewapend cordon ronc Zeeuwse geref. vrouw provinciale dag in M KLANKBORD j Vandaag... MARIHUANA-PROCES WERD TE AMSTERDAM VOORTGEZET Gevolg van voetbalkoorts: personeel liep weg. De directie van de scheepswerf „Alphen" van G. de Vries Lentsch te Alphen aan de Rijn heeft gisteren 32 man personeel van verschillende af delingen op staande voet ontslagen en lien de toegang tot de werf belet. De ooraak van deze krasse maatre gel moet worden gezocht in het feit, dat deze werklieden woensdagmid dag om 4 uur het werk hebben, verla ten om de televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Oosten rijk te gaan zien. De betreffende werklieden hadden voor eigen reke ning hiervoor toestemming gevraagd en gekregen van de "respectieve werkbazen. Achteraf echter blijkt de directie hiertoe niet genegen te zijn geweest, hetgeen het personeel niet ter kennis is gebracht. Aartshertog Jozef Frans van Habsburg overleden. Aartshertog Jozef Frans van Habsburg, zoon van aartshertog Jozef van Habsburg, is woensdag avond te Carcavells bij Lissabon overleden Hij had sedert maart '48 met zijn echtgenote, prinses Anna van Saksen, te Carcavells gewoond. De overledene werd op 28 maart 1895 te Brunn geboren. Zijn vader was veldmaarschalk in het Oosten rijks-Hongaarse leger in de eerste wereldoorlog. Zoeken naar verongelukte vliegtuigen opgegeven. De Amerikaanse marine heeft het zoeken naar de tien vermiste leden van de Amerikaanse marine-lnchfc- vaartdienst opgegeven, nadat men de wrakstukken van vier vliegtuigen had gevonden. Uit de toestand van de wrakstukken meende men te mo gen opmaken dat de inzittenden zijn omgekomen. Het betroffen hier twee straaljagers type f 4-d en twee anti-duikboten-ja gers type s 2-f. die betrokken waren bij twee afzonderlijke botsingen in de lucht tijdens de operatie „strike back" dinsdagavond. WAT ZE ZEGGEN. De Franse re gisseur Sacha Guitry: „Vrouwen hebben een voorkeur voor zwijgza me mannen, omdat zij ten onrechte aannemen, dat de zwijgzamen niet slechts zwijgen, maar daarbij ook nog oplettend naar haar luisteren". De Amerikaanse romanschrijver John Steinbeck: „Alleen domorén zijn gul met raadgevingen. Verstan dige mensen weten, dat de import van adviezen altijd groter behoort te zijn dan de export". INBREKER. Jack Gee, die in Phi ladelphia (V.S.) van inbraak werd verdacht, vertelde aan de politie mensen die hem arresteerden, dat hij het gestolen geld nodig had omdat hij twee termijnen achter was bij de betaling van zijn splinternieuwe Cadillac. Wetenschappelijke debatten over Indische hennep. Wetenschappelijke debatten over de samenstelling van Indische hen nep, waarvan marihuana sigaretten worden gerold, hebben gisteren het voortgezette proces voor de Amster damse rechtbank tegen een tiental verdachten, die van de handel in deze tabak verdacht worden, enkele uren lang het aanzien van een col lege in een universiteit gegeven, want de raadsman van de hoofdver dachte, t.w. rnr. M. H. Huygens, on derwierp drie getuigen deskundigen aan een spervuur van technisch- gedetaïlleerde vragen over de giftig heid, de verdovende werking en de samenstelling van de betrokken ta bak. In juni hield de rechtbank dit pro ces op verzoek van mr. Huygens aan, omdat deze zich niet wilde neerleggen bij een rapport, uitge bracht door de politie-deskundige drs. D. Eskes. De rechtbank willig de toen tevens het verzoek van de raadsman in om een commissie van drie deskundigen te benoemen, die juist als drs. Eskes had gehad, tot taak kreeg na te gaan of de in be slag genomen plantaardige stoffen inderdaad Indische hennep bevatten in de zin van art. 1 van de opium wet. Het enige resultaat was, dat de ze drie deskundigen, o.w. prof. dr. J. Kok van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, tot precies dezelfde conclusie kwamen als vroe ger drs. Eskes: er zat Indische hen nep in. Hoewel de hoofdverdachte, de 34- jarige gedetineerde tremmer E. A. F., evenals bijna alle andere manne lijke verdachten, erkenden samen met een Chinees veel sigaretten ver kocht te hebben aan Amerikaanse soldaten, die in Duitsland zijn gele gerd, voerde hij aan geen enkele zekerheid te hebben gehad, dat het echte marihuana sigaretten waren geweest. In zijn requisitoir vertelde de of ficier van justitie, mr. W. K. Baron van Dedem, dat de sluik handel in verdovende sigaretten in Amerika zo'n hoge vlucht heeft genomen, dat de Ameri kaanse wet er thans een maxi mumstraf van twaalf jaar op heeft gesteld In ons land, waar het misbruik gelukkig nog veel geringer is, is de maximumstraf vier jaar. Van deze hoofdverdachte is 4 kg Indische hennep in beslag genomen, en men kan wel nagaan welk een enorm aantal sigaretten daaruit ge- Noorse uitnodiging aan K.N.V.B. Bij de K.N.VJ3. is een uitnodiging ontvangen van de Noorse voetbal bond voor een wedstrijd tussen de A-teams van Noorwegen en Neder land. Voorgesteld werd deze op woensdag 28 mei 1958 te Oslo te houden. Geen incidenten President Eisenhower zal dins dag besprekingen voeren met een commissie van gouverneurs van vijf zuidelijke staten. Onderwerp der tendivisie de wacht voor de school van de Nationale Garde overgeno men. Op de tweede dag dat het Ameri kaanse leger negen kleurlingen naar de middelbare school bracht, waren 1350 blanke scholieren komen opda gen. Totaal zijn echter 2000 scho lieren ingeschreven. Het schoolbestuur zal echter geen maatregelen nemen tegen de jon gelui die verzuimen, omdat het zich kan indenken dat er ouders ongerust zijn, nu de toestand zo onzeker is, aldus het schoolhoofd. Nadatonder geleide van soldaten, de negerscholieren van de middelba re school te Little Rock in de Ame rikaanse staat Arkansas op de school waren gearriveerd, werd een dubbel cordon van gewapende mili tairen rond de school getrokken, dat onderling was verbonden door wal kie-talkies. In de school verliep de dag „normaal", na een toespraak van de commandant van het mili taire district Arkansas, generaal Edwin Walker. Achter de stramme wacht ziet men de blanke en brui ne scholieren. Het Franse passagiersschip pas teur", dat als troepentransportschip naar en van Indochina een grote staat van dienst heeft, ligt thans in de haven Brest aan de lijnen van sleepboten. Over de mogelijkheid, dat het schip misschien zou worden verkocht aan de Noord-Duitse Lloyd Maatschappij te Bremen, is in Frankrijk veel rumoer ontstaan. De foto geeft een beeld van het schip in de haven van Brest. Theologische Hogeschool dag te Kampen. In Kampen Ls gisteren de jaarlijkse theologische hogeschooldag van de gereformeerde kerken, onderhouden de art. 31 k.o. gehouden. In zeven kerken en zalen werden bijeenkom sten gehouden. In de Nieuwe Kerk sprak ds. H. Knoop uit Rotterdara- Delfshaven over „De heerlykheid der kerk". In de Broederkerk ds. Van Dijk uit Groningen over „Adeldom verplicht". In het kerkgebouw aan de tweede Ebbingestraat ds. C. H. Lindeboom uit Kampen over ,De enige poort' en „De nauwe weg". In de Stadsgehoor zaal ds. J. van Bruggen uit Assen over „Geef U rijk" ,in de chr. gere formeerde kerk ds. K. D. Gerber uit Hengelo over „Uit begeerte naar on vervalste melk", in de Lemkerzaal ds. L. J. Goris uit Wezep over „Oplei ding tot de dienst des woords", in „De Hanzestad" ds. H. Veltman uit Zeist over „Beter een schotel groen te dan een gemeste os". Behalve deze predikanten, die ieder in hun kerkgebouw of zaal de bijeen komst leidden, spraken de hooglera ren P. Deddens, C. Veenhof, dr. H. J. Jager, L. Doekes en H. J. Schilder, allen aan de theologische hogeschool te Kampen verbonden, en ds. R. H. Bremmer uit Zwolle, ds. E. Teunis uit Monster en ds. P. Wulfraatt uit Amsterdam-Oost. Al deze gesprek ken wisselden elkaar in de ochtend en middagbijeenkomsten af. Na afloop van de samenkomsten was er gelegenheid het pas gerestaureer de gebouw van de theologische hoge school aan de Broederweg te bezich tigen. is het 25 jaar geleden, dat fj M Chalcidice (Griekenland) door een aardbeving werd getrof- fen. Hierbij werden 310 per- sonen gedood, 52 personen werden ernstig en 251 licht s gewond. Niet minder dan 2600 |i H huizen werden geheel en 850 s I§ huizen grotendeels verwoest. M ...viert de Franse filmregis- s seur Robert Bresson, wiens m „Journal d'un curé de cam- r- pagne" naar een roman van Georges Bernanos werd bekroond met de grote s prijs van de Franse film 1951, M in Parijs zijn 50e verjaardag. llllllllllllllllllllllllllllllllllllin 1 de zaak afgedaan terwijl dat te genwoordig toch wel heel anders is. Taak van God. Toch is het voor de vrouw een le venskunst om haar taak als huis vrouw te verrichten. Want wie is tegenwoordig nog voldaan over zijn of haar gedrag, Ijver, humeur, enz., terwijl de zonde de spranke lende levensvreugde beheerst. De vreugde kan echter telkens over winnen, als men het werk ziet als een taak door God opgelegd, zei ds. Lindeboom, hoewel de zonde evenzovele malen de blijdschap ver storen komt. Men ontkomt tegenwoordig niet aan de indruk, dat het leven een klucht is, zo vervolgde spreker. Maar blijdschap is niet op een lijn te stellen met plezier en pret. Het laatste wordt gemaakt, terwijl blijdschap ge boren moet worden. Niettemin blijft de zonde een sterke macht. „We mo gen echter niet leven bij de gratie van de wisselende omstandigheden", aldus de predikant, „maar bij de gra tie van Hem. die altijd dezelfde is. De vrucht van elk waarachtig geloof is blijdschap". Ds. Lindeboom trok vervolgens een lijn in zijn onderwerp met de zon dagsheiliging en de blijdschap in het zin. Te weinig nog is de zondag de oon der dagen, merkte hij op De gemeente kan haar ontzaggelijk gro te roeping alleen vervullen, als zij gelooft in God. Om van het gezin weer zoals vroe ger een toeverlaat te maken, zon men ae gehele industrie en het vermaak moeten beteugelen. „Dat kan natuur lijk niet", aldus ds. Lindeboom, „en daarom moeten de ouders de blijd schap doorgeven aan hun kinderen". Vooral de kinderen voelen het fyn aan of de blijdschap slechts maskera- i de of echt is. „Als het goede voor- S Het Wereldgebeuren Met de knoet In een redevoering, bestemd voor de algemene vergadering der Verenigde Naties, neeft de na tional istlsch-Chlnese wijsgeer dr. Hoe Sjih gisteren meegedeeld, dat com munistisch China zich in iuni jl. op de rand bevond van een volksopstand, zoals Hongarije vorig najaar beleef de. Duizenden studenten, aldus Hoe Bjih, namen deel aan betogingen te- ëen het communistische regime, ommunistische partij-functionaris sen werden bij studenten relletjes ge slagen, totdat de machthebbers in Peking zich de groeiende ernst van de situatie realiseerden en met zwa re straffen tegen de critici werd op getreden. De nationalistisch-Chinese wijsgeer heeft met deze woorden geen sensa tionele onthullingen gedaan. Het was immers allang bekend, dat er de af gelopen zomer in China „iets broei de" en dat uiteindelijk met degenen, die voorop gingen bij het bekritiseren van het huidige bewind, korte metten werden gemaakt. Van de theorie, die de communis- tisch-Chinese premier Tsjoe en Lai tevoren had gepropageerd, de theorie van de honderd scholen en honderd bloemen, is niet veel terecht gekomen. Het bleek niet mogelijk te zijn, in een land dat door één partij dictatoriaal geregeerd wordt, open bare kritiek toe te laten. Als men aan partijleden toestaat, een eigen me ninkje op een bepaald punt erop na te houden, komen ook de meningen die buiten de partij leven, al spoedig tot uiting. Alleenheerschappij is al leen met de knoet te handhaven Het communistische bewind heeft on getwijfeld van Tsjoe-en-Lai's zwen kingen gebruik gemaakt, om zijn vijanden te „ontmaskeren". Maar het is zeer de vraag, of Tsjoe-en-Lai met het toelaten van kritiek deze opzet had. Eerder kan worden aangenomen dat men hem later in de vergaderin gen van het partijbestuur verwijten naar het hoofd heeft geslingerd om dat hij, door de teugels te vieren, de opstandige bewegingen in de hand heeft gewerkt. Als dat zo is, heeft een andere Chinese communistische leider, Lioe Sjao-tsji, ongetwijfeld aan invloed gewonnen. Lioe Sjao-tsji is in het politieke bureau der partij eerste vice-voorzitter; Tsjoe-en-Lai tweede vice-voorzitter. Over Lioe Sjao-tsji is niet veel feitelijks bekend. Men weet niet eens vast en zeker, of hij inder daad, zoals aangenomen wordt, gebo ren is in het jaar 1898. Er bestaan van hem geen goede foto's. En de In diër Panikkar, die ambassadeur te Peking is geweest, heeft in zijn boek „In twee China's" o.m. geschreven niet in staat te zijn, geweest, zich een bepaalde mening over Lioe te vormen en wel omdat hij er niet in slaagde, met Lioe in „geestelijk con tact" te komen. Wanneer staatshoofd Mao tse Toeng en premier Tsjoe-en-Lai soms bij bepaalde plechtigheden lachen, blijft Lioe gereserveerd kijken, net alsof hij bezig is met een of ander probleem Men heeft wel eens gezegd, dat Lioe zich praktisch alleen voor communistische leerstellige problemen interesseert en dat hij zich in zrjn rol van partijtheoreticus tel kens weer ontpopt als een trouwe volgeling van Moskou. De verwijten, die thans in comunistisch China tot .rechtse elementen" worden ge richt, kunnen tot op zeker hoogte ook tegen Tsjoe-en-Lai worden gebruikt: die heeft immers in 1949 met Ameri kanen onderhandeld en ook daarna (zelfs tot in de herfst van 1956) nog weieens vriendelijke dingen over de Amerikanen gezegd. Maar Lioe heeft zich aan zulke din gen niet schuldig gemaakt, voorlopig zorgt de bemiddelaar Mao wel ervoor, dat het niet tot een open lijke machtsstrijd komt tussen Tsjoe- en-Lai en Lioe Sjao-tsji. Maar dat er tussen de dynamische Tsjoe en de dogmatische Lioe grote tegenstellin gen bestaan, is wel zeker.En het staat ook wel vast, dat Lioe, nu er weer met geweld opgetreden moet worden, „de wind mee heeft". Zou hij op zeker ogenblik dé machtige man van communistisch China worden, dan zouden de autoriteiten van dat land meer nog dan tot dusver het ge val was, aan de leiband met het Kremlin lopen. TSJOE-EN-LAI ....opstand na kritiek... beeld gegeven wordt, dan zullen wy verblijd zyn", zo besloot ds. Linde boom. Ook op deze causerie volgde een drukke bespreking. De afdeling Zie- rikzee voerde vervolgens het tableau „De dijken dicht" op, waarna me vrouw Elshout tot slot de afdeling Middelburg dankte voor de wijze, waarop zij deze provinciale dag had voorbereid. HONDERDEN AANWEZIGEN Prinses Sjahnar van Perzië treedt in het huwelijk. De 17-jarige prinses Jahnaz van Perzië zal op 11 oktober, de geboor tedag van de profeet Mohammed, in het marmeren paleis te Teheran in het huwelijk treden met Ardasjir Zahedi, de 29-jarige zoon van de voormalige premier Fazlollah Zahe di. Prinses Sjahnaz is de enige doch ter van de Sjah. Haar naam bete kent „lieveling van de Sjah". Kort geding tegen garnizoens commandant wegens smaadschrift. De N.V. „Hollandia" melkfabrie ken te Bergen op Zoom heeft de garnizoenscommandant van Bergen op Zoom, luitenant-kolonel J. H. en diens echtgenote in kort geding don derdagmiddag voor de rechtbank van Breda doen dagvaarden weg—- smaadschrift. Overste H. heeft in een in West- Brabant verschiinend daeblad (Het VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA ONDERZOEK VAN DESKUNDIGEN rookt kunnen worden, wanneer men weet dat per sigaret drie gram In dische hennep nodig is. De hoofdver dachte maakte er een woekerwinst op (f 1,50 tot f 5 per sigaret). Am sterdam geniet thans de twijfelach tige reputatie in West-Europa een centrum te zijn van de sluikhandel 'n marihuana sigaretten. Uit een oogpunt van generale pre ventie achtte de officier een felle repressie noodzakelijk. Hij eiste drie jaar met aftrek tegen de verdachte met verbeurdverklaring van de in beslag genomen Indische hennep en koffers. Örabants Nieuwsblad) op 2 septem ber in een ingezonden stuk de melk zoals die in Bergen op Zoom wordt verkocht, beneden peil en slechter van kwaliteit dan elders genoemd. De directie van de fabriek oor deelt, dat door dit ingezonden stuk ernstige schade aan haar goede naam is aangericht, en vraagt de rechtbank aan de overste en aan zijn vrouw een verbod op te leggen tot het schrijven van dit soort inge zonden stukken op straffe van een dwangsom van f 10.000. Het ingezonden stuk was onder tekend met de volle naam van overste H. Tevoren waren in het zelfde dagblad reeds meer ingezon den stukken over de melk in Bergen op Zoom opgenomen. Een daarvan was getekend: „een huismoeder". De directie van de N.V. „Hollan dia" meent zeker te weten dat deze „huismoeder" mevrouw H., de echt genote van de overste is geweest. De rechtbank te Breda zal d zaak hedenmiddag behandelen. HONDERDEN AANWEZIC Lezingen door mevrouw Donner en ds. Lindeboom aandachtig gevolgd Honderden leden van de gereformeerde vrouwenverenigingen in Zeeland waren donderdag naar Middelburg gekomen, waar zy in de Schouwburg aan het Molenwater de jaarlykse provinciale dag bijwoonden. Behalve naar de jaarverslagen en de bijdragen van een lid en de afdeling Zierikzee", heb ben zij in de morgenvergadering kannen luisteren naar een lezing over „Geen tijd" door mevrouw E. Donirer-Honig te Broek op Langendyk, en in de middagbijeenkomst naa. een éven belangrijke causerie door ds. W. F. M. Lindeboom uit Zwijndrecht over ,,W|j zijn verblyd zijn wij verblijd?" Dat deze beide referaten met grote aandacht gevolgd waren, bleek er na wel uit het grote aantal vragen, dat de dames, die de Schouwburg geheel bezetten, op mevrouw Donner en ds. Lindeboom afvuurde. Om tien uur des morgens werd deze bijeenkomst na het zingen van enkele verzen van psalm 111 geopend door de gewestelijke presidente, mevrouw Elshout-Van der Ros uit Koudekerke, die de dames van harte welkom heet te Vervolgens werden de verslagen van de secretaresse, mevrouw Labeur uit Goes, en de penningmeesteresse, mevrouw Middelkoop-Kroon uit Zaamslag, met algemene stemmen goedgekeurd. Uit het verslag van mevrouw Middelkoop bleek, dat de bond over 1956 een tekort had van enkele guldens. Het onderwerp „Geen tijd" van me vrouw Donner sprak voor zichzelf. Men heeft geen tijd meer in dit jach tige leven van tegenwoordig. „We verlangen zo af en toe nog wel eens terug naar de romantische tijd van 100 ïaar geleden met de trekschuit enz merkte spreekster op. „Want hoe dikwijls komt het niet voor, dat eens luisteren moet naa r haar dochter of eoon, maar dat moeder feen tijd heeft of dat vader e krant leest?" En later komen dan de tekorten van de kinderen aan het licht. Vervolgens wees mevrouw Donner er op, dat God zo veel geopenbaard heeft als goed voor ons is. „Alle tijd is een geschenk van God", al dus spreekster, die hierna betoog de, dat men die tijd besteden moet in Zyn dienst, want later komt deze tijd nooit meer terug. In vele ge zinnen heeft men echter zelfs geen trjd voor God meer, vervolgde me vrouw Donner, die de aanwezigen tenslotte opwekte om de geschon ken tijd goed te benutten. „Blijf meester van uw tijd in verhouding tot God", aldus mevrouw Donner. Na een bydrage van mej. E. Boon uit Arnemuiden „Op stap door onze provincie", voorgedragen door de se cretaresse. werd het onderwerp be sproken. In de middagvergadering werd na het zingen van psalm 122. vers 1 en 2, geluisterd naar het refe raat van ds. Lindeboom „Wij zijn verblyd zijn wij verblijd?" Aller eerst stipte deze predikant, die vroe ger in Serooskerke (W.) gestaan heeft. aan. dat het een kwart eeuw geleden niet mogelijk was om een dergelijke massale vergadering van geref. vrouwen te houden. De vrouw was huisvrouw en daarmee was I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5