PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nationale Garde onder federaal gezag geplaatst en gemobiliseerd Nog veertig opvarenden van de bark „Pamir" gered In 1958 wordt met de aanleg van de Grevelingen- dam begonnen PARACHUTISTEN IN LITTLE ROCK Gouverneurs van zuidelijke staten nog in afwachtende houding President Eisenhower heeft gisteren bevel gegeven dat de Nationale Garde in de staat Arkansas wordt gemobiliseerd en onder federaal gezag wordt geplaatst. Deze maatregel is genomen om onregelmatig heden, die zich in Little Rock, de hoofdstad van Arkansas hebben voorgedaan, de kop in te drukken en om de wet van integratie op de scholen uit te voeren. De Amerikaanse president heeft in dezelfde order de minister van defensie opdracht gegeven de noodzakelijke maatregelen te treffen. Hij kreeg volmacht om eenheden van het Amerikaanse leger te ge bruiken om de orde te herstellen. Gisteravond zyn 500 man van de 101ste divisie luchtlandingstroepen die volledig zijn uitgerust naar Little Rock gedirigeerd. Zij zijn vannacht in de hoofdstad van Ar kansas aangekomen. De president heeft verklaard dat aan zijn oproep om zich van betogingen tegen integratie te onthouden geen gehoor is gegeven. Gisteren heeft een woeste blanke menigte weer gepro beerd de middelbare school te Little Rock te bestormen. De blanke menig te werd in bedwang gehouden door politie. De blanken beperkten zich daarna tot woest geschreeuw en het Sloe-symptomen In de vorige week ingediende mil joenennota is de afsluiting van de zeegaten in rechtstreeks verband gebracht met de industrialisatiepoli- tiek van de regering. Er is in dit ge wichtige staatsstuk namelijk betoogd, dat de afsluiting van de zeearmen niet alleen nodig is ter wille van vei ligheid en waterhuishouding, maar ook met het oog op de noodzakelijke uitbreiding van haventerreinen en op diep vaarwater georiënteerde indus trie. Een veelbelovende zin! Doch voor Zeeland tevens aanleiding om enkele vraagtekens te plaatsen. Want waé,r wil excellentie Hofstra die uitbreiding situeren Nu de afgelopen weken het Sloeplan in de openbaarheid is geko men, zal er althans in Zeeland weinig behoefte aan discussie bestaan over deze plaats: het Sloeplan biedt im mers ook mogelijkheden te over! Doch het ziet er naar uit, dat minister Hof stra niet in de eerste plaats of liever gezegd: helemaal niet heeft gedacht aan het Zeeuwse Sloeplan. Hij legt namelijk het verband niet tussen Deltaplan en havenuitbreiding maar tussen afsluiting zeegaten en uitbreiding. Een nuance verschil, waarvan wij de betekenis hieronder nader uiteen zullen zetten. et Deltaplan valt, zoals bekend, in twee delen uiteen, te weten: I. afsluiting zeegaten, en II. ver sterking van hoogwaterkeringen; een onderscheiding, die wordt aangetrof fen in het eerste artikel van het ont- werp-Deltawet. Nu houdt het Sloe plan ten nauwste verband met de ver hoging van de Westerscheldedijlcen, met II. dus, en niet met de afsluiting der zeegaten (I). Maar minister Hof stra noemt in de miljoenennota die afsluiting nu juist wel in één adem met de uitbreiding van haventerrei nen en op diep vaarwater georiën teerde industrie! De conclusie ligt voor de hand: de miljoenennota doelt niet op het Sloe plan. Het gaat hier kennelijk uitslui tend om het Rotterdamse havengebied en het bekende plan-Langen, dat on der meer beoogt net Deltaplan dienst baar te maken aan de Rotterdamse ontwikkeling. Dit plan namelijk voor ziet in een groot haven- en industrie gebied aan beide zijden van het af gesloten Haringvliet. De Zeeuwse vraag is nu: als de re gering Rotterdam wil helpen, hoe zijn dan haar opvattingen over het Sloeplan Want de urgentie daarvan is evenzeer aanwijsbaar als de noodzakelijkheid van een nieuw Rotterdams havengebied! Immers, de verhoging van de Westerscheldedijken komt minstens even snel aan de orde als de afsluiting van het Haringvliet, terwijl deze dijkverhoging de uitvoe ring van het Sloeplan of een deel daarvan n u tegen verhoudingsgewijs geringe kosten mogelijk maakt. Voorts is er ook in Zeeland vraag naar terreinen aan diep vaarwater: „De Schelde" wil hier met een repa- raticwerf beginnen en met werven voor supertankers. En als derde ur gentie-punt geldt tenslotte dezelfde overweging, aie ook bij het totstand komen van het (Zuidhollandse) plan- Langen heeft gespeeld: Holland dreigt onbewoonbaar te worden, indien het noorden, oosten en zuiden van ons land niet een groter aandeel in de in dustrialisatie zouden krijgen. Nogmaals: wat denkt de regering over het (Zeeuwse) Sloeplan? Wij menen iets van een antwoord te hebben gevonden in de be grotingsmemorie van minister Witte, die met name ten aanzien van de problematiek „Het westen en ove rig Nederland" enkele mededelingen heeft gedaan. Weliswaar betoogt ook hij, dat beslissingen voor het Water- (Vervólg op pag, 3) Fe uiten van dreigementen. Mevrouw Bates, presidente van de afdeling Arkansas van de vereniging die het lot van de negers behartigt heeft dinsdag verklaard dat de acht negers, die maandag naar de middel bare school waren gegaan, vandaag wéér zullen gaan als zij kunnen re kenen op de bescherming van het Amerikaanse leger. Beschamend. „De beschamende ontwikkelingen te Little Rock zijn voor een groot fedeelte voortgevloeid uit de hou- ing van gouverneur Faubus, die de extremistische elementen heeft aangemoedigd", aldus heeft de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, dinsdag te New York verklaard. Nixon stelde hiertegenover het stand- Eunt dat de gouverneur van Florida eroy Collins, op de bijeenkomst van gouverneurs der zuidelijke Ameri kaanse staten had ingenomen. Collins had verklaard dat „het zuiden onge lijk heeft, met zich in een rassenstrïjd te storten". „Ik geloof, dat het mannen als gouverneur Collins zijn, die uiteinde lijk het lot van het zuiden der Vere nigde Staten zullen bepalen", aldus vice-president Nixon. Reacties. „De president heeft de grondwet in stukken gescheurd", zei gouverneur Griffin van Georgia gisteren toen men hem vroeg naar zijn reactie op Eisen howers besluit om met een onder be vel van het leger gestelde Nationale Garde in Little Rock een eind te ma ken aan de betogingen tegen de scho- len-integratie. „Georgia zal zich door dit soort dingen niet laten intimideren, en wij zullen onze vrijheid en onze zelfbe schikkingsrechten niet afgeven", verklaarde Griffin, zeggende namens de bevolking van zijn staat te spre ken. In Washington drong de senator Olin Johnston uit South Carolina er bij gouverneur Faubus van Ar kansas op aan de Nationale Gar de van Arkansas in het geweer te roepen en Eisenhower te bevechten zoals hij dat nog nooit heeft mee gemaakt". Johnston zei te hopen, dat Faubus „de staat van revolutie" zou afkondigen. De overige gouverneurs uit de zui delijke staten bepaalden zich ertoe, evenals gouverenur Faubus, de kat uit de boom te kijken. Maar Edward Hebert, lid van het huis van Afgevaardigden voor Loui siana, zei dat Eisenhowers besluit „tragisch en bedroevend" is, en een schending is „van idere opvatting van vrijheid en souvereiniteït der Ameri kaanse Staten". Allen verkeren in goede conditie Het Amerikaanse troepenschip „Geiger" seinde in de afgelopen nacht, dat het veertig overlevenden van de „Pamir" aan boord heeft. In het bericht, dat opgevangen werd in Santa Maria op de Azoren, wordt gezegd, dat de „Geiger" 25 man opnam uit een reddingboot en 15 man van een vlot. De „Geiger" is op weg naar Casablanca. Aan boord van dit schip be vinden zich ook de vijf bemanningsleden, die maandagavond door het Amerikanse schip „Saxon" werden opgepikt. Het zoeken naar meer overlevenden wordt voortgezet. Alle veertig bemanningsleden, die de „Geiger" oppikte, verkeren in goede conditie, dank zij de voorraden voedsel en drank, die in de red dingboot en op het vlot aanwezig waren. Vijf dagen voor het vergaan van de „Pamir" was nog inspectie ge houden op de uitrusting. De hoop neemt toe, dat er nu nog meer overlevenden zullen worden gevon den. Nog een geredde. De kotter „Absecon" van de Ame rikaanse kustwacht meldde dinsdag middag, dat zij een reddingboot met overlevende van de „Pamir" had opgepikt. De geredde is Gunter Has- selback uit Kiel. De vijf bemanningsleden, die door de „Saxon" zijn gered, hebben verteld dat de „Pamir" zich in de orkaan be vond en dat, toen de wind ging draai en, het zeil met de mast werden los gerukt. 't Schip begon te zinken en slechts 2 reddingboten konden worden neerge laten. De andere werden verpletterd of dreven weg. De tweede redding- Kapitein Egger, die ditmaal niet het bevel voerde over de Pamir en daar door aan de dood ontsnapte, gefo tografeerd op het dek van de Duit se bark tijdens de voorlaatste reis. Achter hem Karl Otto Dummer, die tot de geredden behoorde. Links ziet men hoe een politieman in Ham burg de ouders en de broer van de geredde Karl Otto Dummer de blij de tijding brengt, dat Karl gered is. boot had twintig tot vijfentwintig man aan boord. Van de tien man, die in de eerste reddingboot zaten, stierven er vijf. De boot brak in tweeën toen de man nen waren gered. Er zouden ook nog drie bemanningsleden op een vlot rondzwerven, volgens de overleven den. De vader van de 18-ja.rige koop- vaardijkadet Volker Anders vernam telefonisch dat zijn zoon gered was. Hij huilde van vreugde en de telefo niste van de firma, die haar eerste goede nieuws, sinds zaterdag kon ge ven. huilde mee. De ouders van Karl Dummer zaten in de nacht van maan dag op dinsdag om drie uur nog bij de radio toen een politieman met het verheugende nieuws .kwam. De poli tieman werd omhelsd. Italiaanse bergbeklimmers om het leven gekomen Vier Italiaanse bergbeklimmers zijn dood aangetroffen in het ge bied van de Gross Glockner. Het waren toeristen uit Zuid-Tirol, in de leeftijd van 24 tot 32 jaar. Zij wa ren door een kleine lawine bedolven Maandagochtend zijn acht ne gerscholieren van 15 a 16 jaar door een achterdeur van de openbare middelbare school van Little Rock in de Ameri kaanse staat Arkansas bin nen kunnen slippen omdat volwassen negers voor de deur de aandacht van de blanke be volking afleidden. Dit was oorzaak van relletjes waarbij 200 blanken, enkele negers en 300 gewapende politie agenten werden betrokken. Boven: een neger wordt neer geslagen. Onder: een uitval wordt gedaan naar een neger fotograaf. Illlllüllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll Turkije zal het Roemeense voor stel voor een conferentie van zes Balkan-landen verwerpen, aldus is dinsdag vernomen van een ambte naar van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken. MINISTER ALGERA VERKLAART Voor bouwput en werkhoven bij Bruinisse 2 miljoen uitgetrokken (Van onze parlementaire redacteur) Op twee plaatsen in het Deltagebied zal in 1958 worden gestart met nieuwe „Deltawerken", zo blijkt uit de begroting van minister Algera. Zo zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een gedeelte van de dam bij de oostpunt van Flakkee en het Haringvliet, als onder deel van de toekomstige scheiding tussen het Zeeuwse meer en het Haringvlietbekken. Tevens is het de bedoeling te beginnen met voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van de Grevelingendam en wel tegen de oever van Schouwen-Duiveland bij Bruinisse. Twee miljoen gulden wordt uitge trokken voor het eerste gedeelte van de bouwput voor de slui3 en de werk- haven ten behoeve van deze Grevelin gendam. Zoals bekend dient het ma ken van deze dam vooraf te gaan aan de afsluitingswerken in het Brouwers- havensegat en de Oosterschelde. De kosten van de aanleg van het eerste deel van de dijk, die t.z.t. de afschei ding tussen het Zeeuwse meer en de noordelijke wateren zal moeten vor men, worden voor 1958 op f 5 miljoen geraamd. De formatie van de deltadienst en de ontwikkeling van het programma voor de deltawerken zijn thans zover gevorderd, dat voor de deltawerken in 1958 een hoger bedrag kon worden uitgetrokken dan voor 1957, namelijk f 67 tegen f 50 miljoen. Voor de bouw van de sluis in de Zandkreek, waarvan de bouwput volgend voorjaar gereed zal komen, is een bedrag van f 5 miljoen aan gevraagd. Tevens zal worden be gonnen met de bedijkingswerker voor de afdamming van het Veerse- gat en het maken van een bouwput voor de caissons, waarvoor f 6 mil joen wordt uitgetrokken. Tenslotte wordt een bedrag van f 1 miljoen geraamd voor loswallen. bemalings- installaties en aansluitende wegen. Voor de bouw van de spuisluizen in het Haringvliet, waarmee direct na het gereedkomen van de bouwput in het voorjaar van 1958 kan worden be- ronnen denkt de minister in 1958 24 miljoen nodig te hebben. De bouw van de stormvloedkering in de Hollandse IJssel vordert gest* dig. Het is echter niet mogelijk j bleken het destijds krap opgesteme bouwprogramma te volgen. Ondanks alle inspanning, aldus de minister, zal het wel niet meer mogelijk zijn dit werk tegen het einde van het jaar nog zover gereed te hebben, dat hoge stormvloedstanden kunnen worden gekeerd. Het gehele werk zal evenwel in de loop van 1958 kunnen worden voltooid. Nieuwe eisen voor bromfietsers (Van onze parlementaire redacteur) In de memorie van toelichting op de begroting van verkeer en water staat voor 1958 vermeldt minister Al gera, dat ton aanzien van de brom fietsen enige wettelijke maatregelen in een vergevorderde staat van voor bereiding zijn: geen bromfietsen in de handel, die sneller dan 40 km per uur kunnen rijden; het voorschrijven van een herkenningsteken voor bromfiet sen; het verplicht stellen van een ge luiddemper en het voorschrijven van een verplichte remvertraglng. Er is een regeling in overweging ten aanzien van hen, die gedurende geruime tijd geen motorrijtuig heb ben bestuurd en met name ten aan zien van personen, die lange tijd na afloop van de geldigheid van hun rij bewijs, doch binnen de gestelde ter mijn van drie jaar een nieuw rijbe wijs aanvragen en van hen, aan wie als bijkomende straf de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen, voor lan gere tijd is ontzegd. Het ligt in de bedoeling, de moge lijkheid te scheppen, dat een rijbe wijs, afgegeven in Suriname of de Nederlandse Antillen, kan worden ge bruikt als rijvaardigheidsbewijs, ter verkrijging van een Nederlands rij bewijs. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister- avond 19 uur: Stockholm, regen, 7 gr. Oslo, onbewolkt. 10 gr. Aberdeen, onbewolkt. 12 gr. Londen, motregen. 12 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 13 gr. Luxemburg, regen. 17 gr. Parijs, regenbui, 22 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 27 gr. Nice, geheel bewolkt, 23 gr. Berlijn, onbewolkt. 12 gr. Frankfort, geheel bewolkt. 16 gr. München, zwaar bewolkt. 21 gr. Zürich, regen. 20 gr. Genéve, regen. 22 gr. Locarno, half bewolkt, 24 gr. Wenen, licht bewolkt. 24 gr. Innsbruck, regen. 21 gr. Rome. onbewolkt, 26 gr. Ajaccio, half bewolkt. 25 gr. Mallorca, onbewolkt, 29 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 10 gr. VERWACHT. RUSTIG WEER In het noorden van het land flin ke opklaringen, in het zuiden wat meer bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 26 september Zon op 6.34 onder 18.32 Maan op 10.08 onder 19.43 200e jaargang - no. 226 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.j fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 sept. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. SS9300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304): Middelburg, Markt 51, telefoon 8841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nteuwstraat 43. telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Z:erlk2ee, N. Bnaertistraat 24. tel. 26 TOENEMENDE SPANNING IN ARKANSAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1