Coopvaetf Nederlands elftal is technisch even sterk als Oostenrijk.... Wolken van genot! DOUWE EGBERTS OOSTENRIJKERS TRAINDEN IN OLYMPISCH STADION VERENIGING GEMEENTEN NOG BEZORGD OVER WONINGBOUW MINISTER VAN JUSTITIE KOMT MET NIEUWE WETTEN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 IEDEREEN SNAKT NAAR EEN REVANCHE! Als Oranje-aanval hoog tempo kan handhaven is zege mogelijk (Door Ir. A. van Emmenes) Met welk een ongerustheid zag men enkele maanden geleden de wedstryd te Wenen tegen Oostenrijk tegemoet en wat viel het tenslotte meeEen ding viel niet meede uitslag, want die viel tegen de verhou ding in en uitsluitend door het partijdige optreden van de slechtste internationale scheidsrechter die wij ooit hebben gezien de Duitser Schmetzer ten voordele van Oostenrijk uit. Qua spel hadden de onzen zich echter volkomen gelijkwaardig getoond aan hun nog altijd befaamde, zij het inderdaad wat tegenvallende tegenstanders en de kans op een Nederlandse zege is dan ook volop aanwezig geweest. Deze bewering zal ons Nederlands elftal woensdag in het Olympisch stadion dan maar waar te maken. Een opgave, die stellig te ver wezenlijken is, maar daarbij wel uiterst moeilijk tevens, juist omdat iedereen letterlijk snakt naar een revanche een eerlijke en sportieve revanche weliswaar, doch in ieder geval 'n revanche die er niet om liegt. 'I1 scheidsrechter niet al te remend werk- VjClllK SD01 genoeg ten, verblijdend en verrassend goed: snel pittig en produktief en bepaald s beter dan de trage, technisch nauwe- VOOI" UOStenrilk hjks uitblinkende gastheren. J De indruk bestond echter wel dat Nu zou speciaal over psychologi- de spelers het hoge tempo in de sche aspecten van deze ongemeen be langrijke kamp heel veel te zeggen zijn. De Oostenrijkers hebben het on schatbare voordeel, dat zij aan een gelijkspel genoeg hebben voor een plaats in het toernooi om het wereld kampioenschap, waarvoor deze wed strijd immers meetelt. Nederland zal daarentegen tweemaal van Oostenrijk moeten winnen: nu op 25 september en dan nog in de alsdan nodig gewor den beslissingswedstrijd, die voor 23 oktober te Hannover is gepland. De situatie is zelfs zo, dat menselij kerwijs gesproken een gelijk spel in de eventuele beslissingswedstrijd voor ons niet voldoende zou zijn, want in dat geval zou het doelgemiddelde beslissen en dat staat momenteel dui delijk in het voordeel van de Oosten rijkers. Slechts een abnormaal hoge Nederlandse zege wij verstaan daaronder met cijfers van 40 of ho ger zou in dit opzicht de kans in ons voordeel kunnen keren. Voordeel.. Psychologisch heben de Neder landers het voordeel, dat zij uiterst geladen in het veld zullen komen om revanche te nemen voor de Weense nederlaag. Een nederlaag die dat weet nu zo langzamer hand iedereen wel onverdiend was en dat zal men nu dan willen bewijzen. En dan voor eigen pu bliek, na, met de Oostenrijkse toe schouwers zulke hoogst onpretti ge ondervindingen te hebben opge daan. Ook dit spelen in eigen om geving kan juist voor deze kapita le match een buitengewoon voor deel betekenen, waarbij wij de hoop uitspreken dat ons publiek zich correct zal gedragen! Nu zouden wij nog niet direct ge neigd zijn aan èen grote kans voor Nederland te denken als inderdaad de berucht geworden Weense strijd ons niet de neergang van het Oostenrijkse en de opgang van het Nederlands voetbal had aangetoond. Ons elftal speelde speciaal in de eerste helft toen de nare beslissingen van de Dit is een beeld uit de onver- kwïkhelijke wedstrijd Oosten- rijkNederland die op 26 mei j.l. in Wenen werd ge- speeld. Geheel links spryigt Carlier op terwijl Van Wissen gebukt staat onder doelman Schmied, die de bal wegstompt. m De Oostenrijkers, die nu al in Amsterdam zijn aangekomen, hebben inmiddels al verklaard van mening te zijn, dat het Nederlandse publiek verkeerd over de Weense wedstrijd is voorgelichtIn ieder geval 1| mag men hopendat niet al- leen het Nederlands elftal een revanche weet te behalen, maar dat vooral geen revanche M wordt behaald op de onver- kwikkelijke en onsportieve sfeer, die in het Weense sta- M dion heerste. KEES KUYS, die vorige week nog door de A-griep geplaagd werd, maar die gelukkig toch zal meespe len tegen Oostenrijk. tweede helft niet geheel meer kon den volhouden, zódat de voor sprong en daarmee de zege de on zen toch nog ontgingen. Maar tech nisch verschil hebben wy niet kun nen ontdekken en als het er was lag het voordeel eerder aan onze kant, hetgeen wel de allerhoogste verras sing van de „Prater-slag" mocht worden genoemd. Geen sterrenvoetbal Oostenrijk heeft geen „Wunder- team" meer dat staat als een paal boven water. Van de oude glorie is slechts Hanappi overgebleven en mo gelijk ook nog HappeT, die in mei niet meespeelde, maar nu als stopperspil van stal is gehaald. Aan ervaring ont breekt het de rijkelijk oude ploeg on zer gasten niet, maar echt sterren voetbal mag men van de heren niet verwachten. Over oud gesproken: dat is onze ploeg toch ook wel en merkwaar dig genoeg ouder dan in de wed strijd te Wenen, doordat De Munck en Lenstra in het elftal zijn terug gehaald, terwijl ook Rijvers niet meer tot de jongsten behoort. Ook aan onze kant dus een grote dosis routine, want nagenoeg al onze spelers heben een groot aantal in terlands op hun naam. En dat er in de Nederlandse ploeg enkele sterren-van-de-eerste-grootte hui zen, is bekend genoeg ook in Oostenrijk. Men spreekt daar in de bekende ca- fé'tjes. waar druk over voetbal „ge- plaudert" wordt, naar wij aannemen nog over Faas Wilkes. Wij bezitten een Weense krant, waarin men daags na de wedstrijd van Wilkes vertelde: „Zijn dribbels herinnerden frappant aan Stanley Matthews, zijn manier om de tegenstanders naar zich toe te trekken en dan de „eenzame buur man" de bal toe te schuiven, aan onze „Papierenen". Met die „Papier- ene" bedoelde men niemand minder dan de superslanke middenvoor Mat thias Sindelar. Om in één zin vergeleken te wor den en terecht ook nog met 2 van de beste voetballers die de wereld ooit heeft gekend, mag men zich toch wel tot een hoge eer rekenen. Wij wijzen er speciaal op, dat sommigen in ons land de neiging hebben Faas Wilkes niet zo hoog aan te slaan. Wij doen het wèl! Ook over de razendsnelle Van der Kuil schreef de pers in zeer lovende bewoordingen. En behalve deze twee troeven zyn er dan nog Abe Lenstra, die tegen Luxemburg in ieder geval een verblijdend-goede come-back maakte en Kees Rijvers, die bezig is zich behoorlijk aan het hem wat vreemd geworden Nederlandse voet bal aan te passen. Virtuoos voetbal Enfin, wij rekenen op de virtuose bekwaamheid van onze voorspelers, hopen slechts dat zij het hoge tempo, dat zij in hun spel kunnen leggen, nu eens een gehele wedstrijd zullen hand haven. Tegen Luxemburg toen het ook eigenlijk niet nodig was de den zij het niet, nu wordt het hoogst waarschijnlijk bitter noodzakelijk het wèl te doen en aan de hand van de ca paciteiten van de spelers vertrouwen wij dat het ook wel kan. De Nederlandse verdediging zal het, hoe dan ook, niet gemakkelijk krijgen. Het vlot niet altijd even best meer in die defensie, zelfs niet tegen Luxemburg. Maar met een vastbe raden aanvoerder als Cor van der Hart aan het hoofd en met de weten schap dat het nu om de allerbelang rijkste wedstrijd in hun loop baan FAAS WILKES is één van de groot ste Nederlandse troeven voor de wedstpijd, die woensdagmiddag in 't Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld wordt. de nieuwe pijptabak in handige tabakszak! gaat, zullen alle betrokken spelers ditmaal ongetwijfeld tot hun topvorm kunnen geraken. Het lijkt ons daarbij wel prettig dat de uitstekend in vorm zijnde, rustige en betrouwbare De Munck in het doel staat, want dat geeft de hele achterhoede de nodige rug- gegraat. ,yt Beste spel" Hefc pessimisme, dat sommigen na de wedstrijd tegen Luxemburg koesteren, werpen wij van ons af. Oostenrijk is heel iets anders dan Luxemburg, veel sterker natuurlijk maar juist daardoor voor onze fel op revanche beluste ploeg een te genstander die tot het beste spel inspireert. Komt dat „beste spel" er werkelijk uit, dan mogen woens dagavond in ons land de vlaggen worden uitgestoken ter ere van een schitterende voetbaloverwinning. „JONGENSACHTIGE PARTIJTJES" Hekken rond het veld... Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft maandagmiddag In het Olym pisch Stadion te Amsterdam onder leiding van trainer Moltzer geoefend. Erg serieus ging het niet toe, ten minste niet wat de veldspelers be treft. Het was meer een losmaken van de spieren door middel van rondjes lopen en gymnastische oefe ningen, gevolgd door een schooljon gensachtig „onderling partijtje". Bij elkaar was men ongeveer een uur be zig. Maar na afloop nam Moltzer nog eens apart de beide keepers Schmied en Zeman onderhanden en toen ging het van dik hout zaagt men planken. Zo op het oog leek Zeman in be tere conditie clan Schmied. De Oos tenrijkers waren bijzonder goed te spreken over de toestand van het veld, dat ondanks de vele regen van de laatste weken werkelijk in voor treffelijke staat is. Als dinsdagoch tend het Nederlandse elftal getraind heeft wordt de grasmat gemaaid en dan zal het veld er als een biljart laken bij liggen. De belangstelling voor de training van de Oostenrijkers was bijzonder groot, vooral van Nederlandse zijde. Onder de „spionnen", die overigens in het Oostenrijkse kamp met veel hartelijkheid werden ontvangen, wa ren de bondsbestuurders Steinvoorte en Nijs en Elek Schwartz, de trainer van het Nederlandse elftal. Voor het eerst bij een interland wedstrijd zal woensdag rondom 't veld een aparte afzetting komen door middel van hekken, die mid den op de sintelbaan geplaatst worden. Alle ondeugende specu laties over dit hekwerk werden de bodem ingeslagen door de me dedeling van Chris Berger: „Wij waren het al lang van plan ten einde trainers, coaches e.d. van 't veld weg te houden. Toevallig zijn de hekken echter nu pas klaar gekomen". De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O., van financiën en van volkshuisvesting en bouwnijverheid een brief gezonden, waarin zij mee deelt, na kennisneming van Troon rede en Miljoenennota tot de slot som te zijn gekomen, dat belangrijke en voor de gemeenten gunstige voor stellen zijn gedaan en uitzichten zijn geopend. Zij vraagt echter tevens de aandacht voor een aantal punten, waarover ook nu haar bezorgdheid nog niet geweken is. Op 'n budgettair jaerbedrag van 540 Nieuwe regeling van afbetaling op stapel. {Van onze parlementaire redacteur) De spoedige indiening wordt be vorderd van een wetsontwerp tot ver lenging van de werkingsduur van de wet op de kamers van koophandel en fabrieken, welke wet op 1 januari 1959 afloopt, zo deelt de minister van economische zaken in zijn begroting voor 1958 mede. Dit is trouwens niet de enige maat regel op wetgevend gebied, die te verwachten is. Een nieuwe wettelijke regeling van het afbetalingswezen verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Eveneens zijn in voorbereiding een wetsontwerp tot regeling van het betaal- en spaarzegelkasbedrijf, een ontwerp van wet tot wijziging van de oetrooiwet (vereenvoudiging van de octrooi verleningsprocedure) en een ontwerp van wet betreffende het ac- eountanswezen. Bepaalde verkoopme thoden. die niet door het verbod van de wet op de beperking van het ca deaustelsel worden getroffen, wor den onderzocht om eventueel in te een ontwerp van rykswet voor een gemeenschappelijke regeling op het gebied van het octrooirecht tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. miljoen gulden toereikend is om de financieringslasten van een vol jaar woningwetbouw op te vangen meent de vereniging weliswaar te moeten betwijfelen, maar zij gaat er van uit, dat het de bedoeling van de re gering is het beschikbaar te stellen bedrag in overeenstemming te doen zijn met de woningwetbouw, die overeenkomstig het bouwprogramma wordt ter hand genomen. De te verwachten rentevoet van de lening is inmiddels van dien aard, dat met de bestaande bijdragerege ling en bij het thans aanvaardbaar geachte huurniveau een sluitende exploitatie van de te stichten wonin gen niet zal kunnen worden verkre gen. Bijzonder belangstellend is de vereniging om te vernemen op welke wijze de regeling zich voorstelt een voorziening te treffen. Het zal grote zorgen geven de maatstaven, volgens welke het op te nemen bedrag aan de gemeen ten zal worden doorgegeven, zo danig vast te stellen, dat onbil lijkheden worden voorkomen. Minister van justitie komt met nieuwe wetten. Drs. Van Raaite commissaris van Ambonezenzorg. Bij Koninklijk Besluit is, in ver band met de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. va Ringen, met ingang van 15 oktober 1957 benoemd tot commissaris van Ambonezenzorg bij het ministerie van maatschappelijk werk drs. A. J. van Raaite te Katwijk aan Zee, thans di recteur financieringen en coördinatie oorlogsschade van het departement van financiën. (Van onze parlementaire redacteur.) Evenals zyn voorganger, wylen mr. Donker, ontplooit ook de tegenwoor dige minister van justitie, prof. Sam- kalden, een grote activiteit op wetge vend gebied. In de komende tijd zal in de eerste p'.aats worden verder gewerkt aan de t tandkoming van het nieuwe bur- rt ik wetboek. Voorts zal worden uliend een ontwerp betreffende de v ichte verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid inzake motor rijtuigen. Een voorontwerp van wet over de nationaliteit van de gehuwde vrouw zijn opgesteld, Overleg met een delegatie uit de kring van kantonrechters over het ontwerp-kantongerechtsprocedure heeft het mogelijk gemaakt een ge wijzigd wetsontwerp op te stellen, waarover vrijwel algemene overeen stemming is bereikt en dat bij de me morie van antwoord op het hangende wetsontwerp zal worden ingediend. Het ontwerp beroep administratie ve beschikkingen is, naar aanleiding van practische moeilijkheden, die uit de invoering van het ontwerp der commissie-De Monchy dreigden te ontstaan, opnieuw bewerkt en vormt thans onderwerp van interdeparte mentaal overleg. Op strafrechtelijk gebied is zo schrijft de minister in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1958 de indiening van een wets ontwerp tot wijziging van het mili taire straf- en strafprocesrecht te verwachten. Geëxecuteerde Rus gerehabiliteerd. De Sowjet-Unle heeft Robert Pe- trowitsj Eidman, een van de acht leiders van het Rode Leger die in 1937 voor het vuurpeloton gezet zijn wegens beweerde samenzwering te gen Stalin, officieel gerehabiliteerd. Eidman. die naamhad gemaakt als aanvoerder in de Russische bur geroorlog, en die president van de militaire academie „Froenze" was ten tijde van zijn proces, wordt thans bewierookt als een van de helden van de burgeroorlog, samen met an dere slachtoffers van de zuiveringen. Twee van Eidmans mede-slacht offers maarschalk Toechatsjewski en generaal Poetna, voormalig mili tair attaché in Londen waren reeds eerder gerehabiliteerd. In bouwvakken werkten 245.000 arbeiders. In het tijdvak juli 1955juni 1956 zijn. de schilders niet meegerekend, rond 245.000 arbeiders in de bouwnij verheid werkzaam geweest. Dit blijkt, volgens een mededeling van het mi nisterie van economische zaken, uit een zo juist verschenen publikatie van het centraal bureau voor dc statistiek, getiteld ..Telling bouwvakarbeiders i955/'56. Deze publikatie is tot stand gekomen in samenwerking met de stichting sociaal fonds bouwnijver heid. Aan het uitvoerige cijfermateriaal kunnen voor diverse beroepen afzon derlijk gegevens worden ontleend om trent o.m. de leeftijdsopbouw, de woonplaats en de aard van het werk waarbij de werknemers in juni 1956 betrokken waren. Tevens is een aan tal overzichten en grafieken toege voegd met vergelijkbare gegevens van het aantal werknemers en de leeftijdsopbouw in 1947 en 1.955-'56, onderscheiden naar enkele beroepen. Zo blijkt bijvoorbeeld, dat het aantal metselaars en stukadoors is toegeno men met bijna 50 het aantal beton- ijzervlechters met 1297e.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7