Uitgaven voor civiele verdediging over langere periode uitgesmeerd Stabiel prijsniveau nodig voor welslagen bestedingsbeperking mmöRD Op begroting 1958 wordt voor B.B. twintig miljoen aangevraagd CONJUNCTUUR WAS GUNSTIG VOOR DE MIDDENSTAND DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S ATOOMOORLOG VRAAGT BIJZONDERE MAATREGELEN (Van onze parlementaire redacteur) De zorgelijke toestand van 's lands financiën en een naar algemeen inzicht geringere kans op ernstige gewapende conflicten, waarin ons land zou zijn betrokken, hebben de regering doen besluiten de uitga ven voor de civiele verdediging te „temporiseren", (uit te smeren over een langere periode), zonder het aan deze uitgaven ten grondslag liggende plan aan te tasten. Dit plan berust in sterke mate op nieuwe inzichten omtrent het vermoedelijke verloop van een eventuele oor log, waarin ons land zal zijn betrokken. Op grond van de laatste militai re gegevens moet worden gerekend op een inleidende fase, waarin be halve bij luchtaanvallen met con ventionele middelen, het zwaarte punt zal liggen bij aanvallen met (thermo) nucleaire aanvalsmidde len op daarvoor in aanmerking ko mende doelen. Ook in Nederland is een aantal van deze doelen gelegen. Er zullen daar voor de nodige voorzieningen ter bescherming moeten worden getrof fen. Zij omvatten voor wat betreft de bescherming van de bevolking, in hoofdzaak: De verdere opbouw van een ruim 7500 man tellende a.b.c.-dienst. De taak van de dienst is voornamelijk het waarschuwen van de bevolking het verrichten van metingen van o.a. „fall-out", dat is de bij een atoomexplosie optredende radio actieve stofwolk, en de ontsmetting van personeel en materieel. Verbeteringen bij de verbindings dienst (f 1.204.860,—). Het opnemen van atoomdoelen in het b-gebied in het B.B.-waarschu- wingsnet en de waarschuwing van de bevolking voor eventueel fall-out gevaar (f 802.500, Het vervoerbaar makën in draag lasten van de uitrustingen der ge meentelijke en kringreddingsploe- gen (f 479.000, Verbeteringen bij de geneeskundi ge dienst B.B. 1.348.290, De aanschaffing van extra wijk- uitrustingen voor de steden, waar tengevolge van toegenomen inwoner tal het aantal wijken moet worden uitgebreid (f 27.738, De verstrekking van nieuwe uni- Grote lening van Deutsche Bundesbank. De Wereldbank heeft een overeen komst gesloten voor het lenen van 75 miljoen dolar van de Deutsche Bun desbank. De president van de We reldbank heeft het verstrekken van deze lening op de jaarvergadering van de Wereldbank gisteren bekend gemaakt. Dit betreft de tweede le ning van de Deutsche Bundesbank, aan de Wereldbank. formkleding aan daarvoor in aan merking komende noodwachters (f 10.194.450,—). Buswatervoorziening en aanschaf fing van extra pompen en motor spuiten (f 902.160, Aanvulling van de uitrustingen van de mobiele reddings-, genees kundige- en brandweercolonnes (f 7.615.409,—). Vervanging van aan slijtage on derhevige uitrustingsstukken van on derscheidene B.B.-eenheden (f 850.000,—) Een intensievere inschakeling van het B.B.-verbindingsnet bij oefenin gen, een verhoging van de rijksbij dragen aan gemeenten en kringen in hun kosten voor de Bescherming Bevolking, voorzover betreft de alge mene kosten, de kosten van opslag j en onderhoud van materiaal, de kos ten van opleiding en oefening van de i noodwachters en bezoldiging van j buitendienstassistenten. Het voorlichten van de bevolking over wat een oorlog, ook met nu cleaire aanvalsmiddelen, aan gevaren kan meebrengen: over de maatre gelen, die in verband daarmede wor den voorbereid, alsook over wat de bevolking zelf kan doen voor de eigen bescherming en voor die van have en goed van de medeburgers. Met het uitvoeren van deze voor zieningen en enkele jaarlijks terug kerende uitgaven is over de jaren 1958 1959 tot en met 1960 in totaal f 96.110.000,gemoeid. Daar komt bij een bedrag van f 450.000,we gens kosten, voortvloeiende uit de voorbereiding van de verplaatsing bevolking, en een bedrag van f 24.000.000,wegens kosten van de mobiele colonnes. Het totaal van deze bedragen, f 120.650.000,vormt een onder deel van het bedrag van f 175.000.000,—, dat tot en met 1960 voor de civiele verdedigings voorbereidingen is uitgetrokken. Op de begroting voor 1958 wordt aangevraagd f 14.932.110,voor specifieke uitgaven en bijdragen aan provincies, gemeenten, enz. en f 5»490.800,voor uitrusting van de Bescherming Bevolking en exploita tie van materieel en magazijnen. Stijgende omzetten en winsten. (Van onze parlementaire redacteur) De middenstand heeft in de afge lopen jaren _uidelijk de vruchten ge plukt van de gunstige conjunctuur. Ten opzichte van 1953 is de totale consumptie met 23 procent toegeno men. Van 1955 op 1956 steeg het to tale verbruik met bijna 9 procent. Aangenomen mag worden, dat de stijging van de omzetten in het al gemeen tot een vergroting van de netto-winsten geleid heeft. Kolenprijzen in W.-Duïtsland worden verhoogd. De kolenmijnen in het Ruhrgebied zullen op 1 oktober hun prijzen voor kolen met gemiddeld d.m. 4,70 en die voor cokes met d.m. 6,20 per ton verhogen. Oorspronkelijk willen zij de prijs voor kolen met gemiddeld d.m. 6 en die voor cokes met d.m. 7,90 verho gen. Dat de prijsverhogingen klei ner uitvallen is het resultaat van besprekingen, die vertegenwoordi gers van het Unternehmersverband Ruhrbergbau gevoerd hebben met de Westduitse minister van econo mische zaken, Erhard. Zo steeg de gemiddelde netto-winst bij 93 dezelfde kruideniersonderne mingen, waarvan de omzet in 1956 varieerde tussen f 30.000 en f 250.000 van f 8.778 tot f 9.567 (toeneming 9 procent), bij 88 dezelfde slagers- ondernemingen met een omzetsprei- ding tussen f 35.000 en f 290.000 van f 11.510 tot f 11.860 (stijging 3 pro cent) en bij 76 dezelfde niet-gespe- cialiseerde textielzaken met 'n sprei ding van de omzet van f 30.000 tot f 270.000 van f 12.080 tot f 13.230 (stijging 10 procent). De stijging van de omzetten heeft zich ook, zij het in verminderde mate, gedurende het eerste half jaar van 1957 voortgezet. Nog moeilijk is op het ogenblik te be oordelen, of de kostenstijging, voortvloeiende uit de invoering van de algemene ouderdomswet en de wijziging van de huurwet volledig uit de vergrotingen van de omzet kunnen worden bestre den. In de detailhandel valt een opmer kelijke ontwikkeling van het filiaal bedrijf te constateren. Terwijl in de periode 1952 1956 de toeneming van het totale aantal verkoopplaat sen slechts 3 procent bedroeg, steeg het aantal filialen in de detailhandel exclusief de voedselvoorzienings ambachten van 9.500 tot 13.100, een procentuele toeneming van 38 procent. Daarnaast valt een voortgaande groei van het vrijwillig filiaal bedrijf te constateren. Naar schatting zijn niet minder dan 18.000 van de 21.300 zelfstandi ge kruideniers aangesloten bij economische organisaties. Het aantal zelfbedieningszaken be droeg op 31 december 1956 524, waarvan 62 procent tot de mid denstandsdetailhandel kan worden gerekend. De 38ste automobiéltentoonstelling te Frankfort is dezer dagen geopend. Met een kort zinnetje kan men deze expositie karakteriseren: de kleine automobiel in opmars. Auto- en mo torrijwielfabrikanten hebben zich vooral op twee verlangens van het publiek gericht: comfort en goed koop. Er is een flinke verscheiden heid van kleine auto's in de prijs van ongeveer vierduizend gulden. De fabrikanten hebben met succes er naar gestreefd dat het popperige aan de lcleine auto's zoveel mogelijk werd weggewerkt. De laatste nieuwe is de D.K.W. 600 2 cylinder, 2 takt. Rond deze auto hing een grote geheimzinnigheid. Be hoedzaam werd de auto uit de tran sportwagen geschoven en omhuld in dekens werd hij naar zijn plaats ge reden. Toen de dekens eraf werden genomen dromden velen samen om de primeur van Frankfort. Kredietfaciliteit voor getroffen fruittelers. Fruittelers, die tengevolge van de nachtvorstschade in financiële moei lijkheden verkeren, kunnen voor het verkrijgen van krediet tegen normaio voorwaarden de medewer king vragen van het borgstellïngs- fonds voor de landbouw, aldus deelt minister Mansliolt mee in een brief aan het Landbouwschap. Het bestuur van het fonds zal bevorderen, dat voor de terugbetaling van de wegens nachtvorstschade opgenomen gelden een bijzondere regeling wordt ge troffen, waarbij met de financiële positie van de kredietnemer reke ning zal worden gehouden. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt in zijn brief verder mee, dat hij geen gevolg Bezwaren van C.N.V. tegen Euroraarkt. Het Christelijk Nationaal Vakver- bond heeft zich in een adres lot de le den van de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend naar aanleiding van het binnenkort in behandeling komen de wetsontwerp tot goedkeuring van de verdragen van Rome. Speciaal wordt in het adres door het C.N.V. aandacht besteed aan het verdrag tot oprichting van de Europese Economi sche Gemeenschap. De ondertekening van het E.E.G.- verdrag door de Nederlandse regering wordt doot het C.N.V. toegejuicht, waarbij het verbond de hoop uit spreekt dat de beide Kamers der Sra- ten-Generaal de ratificatie mogelijk zullen maken. Naast de voldoening, die het C.N.V. voelt over het feit, dat dit verdrag op de duur een markt van 160 miljoen consumenten voor het Nederlandse bedrijfsleven toegankelijk maakt, leeft bij het verbond zorg over een aantal voorwaarden, waaronder dit geschiedt en over enige zeer belangrijke za ken, waarover in het verdrag onzeker heid bestaat. kan geven aan het verzoek van het Landbouwschap, de door nachtvorst schade getroffen fruittelers hulp te bieden door het van overheidswege verlenen van bedrijfskrediet tegen lage rente. De door de nachtvorst in de fruitteelt veroorzaakte schade moet worden beschouwd als een nor maal bedrijfsrisico, waarin de over heid de telers niet door een steun maatregel als hoedanig het ver lenen van krediet tegen verlaagde rente toch moet worden gezien te gemoet kan komen. OPENBAAR. „Neen, wij kunnen hem niet meenemen", zeiden de agenten die in Ringsport (V.S.) waren ge alarmeerd om Edgar Spears te ko men halen. „Hier, in zijn eigen huis, kunnen wij immers niet beweren dat hij zich schuldig maakt aan openbare dronkenschap". Edgars beide zoons namen toen een kloek besluit: zij pakten hun vader op en legden hem op het trottoir 'neer. Nu waren alle voorwaarden vervuld: even later zat Edgar in de politiewagen. SAFER. Twee weken lang deed ad junct-postdirecteur Everett C. Ho ward in St.-Joscph (V.S.) zijn uiter ste best om een verouderde safe zo maar weg te geven. Maar niemand voelde iets voor het ding. Tenslotte werd hij ongeduldig: en vroeg per advertentie om een bod. Weldra kon hij de safe van de hand doen voor 250. Zondag is te Londen een grote demonstratie gehouden tegen het gebruik van H-bommen. De foto geeft een beeld van de demonstratieoptocht, die voor- n af ging aan een bijeenkomst. Onverminderde Benelux samenwerking in Euromarkt (Van onze parlementaire redacteur) Zonder voorbehoud bevestigend antwoordt de minister van economi sche zaken in de Memorie van Toe lichting op zy'n begroting voor 1958 op de vraag, of de Benelux-sanien- werking binnen de ontwikkeling van de Europese Economische Gemeen schap nog wel die betekenis zal heb ben. die er voordien aan werd ge hecht. Gezamenlijk staan de Beneluxlan- den sterker in hvin streven naar een grotere mate van vrijheid in het in ternationale economische verkeer en nemen zij een krachtiger onderhan delingspositie in, wanneer het ge wenst zou zijn een tegenwicht te vor men tegen een onverhoopt protectio nistische ontwikkeling. BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN Het Wereldgebeuren Toast Een man. die tot dusver in het in ternationale politieke leven wei nig op de voorgrond trad, kwam dezer dagen even in het brandpunt i van de belangstelling: Karl Georg Pflelderer. Pfïeiderer bezit in Beu- telsbach een aantal wijngaarden, een omstandigheid die het voor hem mis- j schien makkelijker dan voor anderen 1 maakt, een welvoorziene wijnkelder erop na te houden. Die wtjnkelder be vindt zich in de Westduitse ambassa- I de te Belgrado. Pfïeiderer zwaait in dat huis de scepter, terwijl hij zich i als ambassadeur inspant voor de be- langen van zijn Westduitse vader land. Merkwaardigerwijze was een toast in Belgrado onlangs voor de \vijn- gaardenbezitter Pfïeiderer aanleiding I om telegrammen naar de Westduitse hoofdstad Bonn te sturen. Tijdens het bezoek van de Poolse communisti- I sche partijleider Gomoelka had het I Joego-Slavische staatshoofd maar schalk Tito namelyk, een toast uit brengend op zijn gast, met grote na- I druk gezegd, dat „de tegenwoordige Pools-Duitse grens aan de Oder en de Neisse de enige blijvende oplos- 5 sing kan zijn". Polen is na de Tweede Wereldoor log enige honderden kilometers i naar het westen opgeschoven. De oostgrens werd een eind verlegd, om dat de Russen ongeveer de helft van het vooroorlogse grondgebied inpik ten. En te Potsdam verklaarden de „Grote Drie" in 1945. dat Polens westgrens, in afwachting van een de finitieve beslissing, voorlopig de rech teroevers van Oder en Neisse zou volgen. Door die verklaring werd aan Polen in het westen een economisch en cultureel hoog ontwikkelde strook, die vroeger tot Duitsland behoorde, toegevoegd. De Westduitse bondsre publiek heeft haar aanspraken op de provincies ten oosten van de Oder- Neisse (Pommeren en Silezie), nooit opgegeven. Men voerde die politiek door dik en dun, mede omdat zich in het na-ooiiogse Duitsland steeds meer mensen uit Pommeren en Sile- zië vestigden, die in het eeist, als po litieke vluchtelingen, onder kommer lijke omstandigheden leefden en hartstochtelijk terugverlangden naar hun vroeger woon- en werkgebied. Geen wonder, dat aan Tito's toast, ter. ere van Gomoelka uitge bracht over dit pijnlijke onder werp, in de hele wereld en vooral in West-Duitsland grote aandacht werd besteed. Tito's opvatting werd ook weergegeven in het communiqué, da t op het eind van de Pools-.Joego-Sla- vische onderhandelingen werd opge steld. Vorige week moest ambassadeur Pfïeiderer naar Bonn komen, niet al leen om alles te vertellen maar waar schijnlijk ook om van advies te die nen. Daarbij heeft ongetwijfeld een rol gespeeld'het feit, dat Pfïeiderer er een voorstander van is, om een actie ve politiek te voeren ten opzichte van het oostelijke blok en niet werkloos toe te zien bij de veranderingen, die zich daar voltrekken. Zondag j.l. liet de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zich interviewen door een Ameri kaanse televisiemaatschappij. Onder meer stelden de reporters hem vra gen over de nu. door toedoen van Go moelka en Tito, weer actueel gewor den kwestie van Duitslands oost grens. Adenauer zei onder meer, cat Duitsland de problemen die daarmee samenhangen nooit met geweld zou oplossen. Sommigen merken op, dat dit een waarheid als een koe was: zelfs als de Duitsers het zouden willen, dan nog kon deze kwestie immers niet gewelddadig worden opgelost. Ande ren echter vermoeden, dat de West duitse bondskanselier op deze ma nier een begin heeft willen maken met het wegnemen van het wantrou wen, dat er bij de Polen diep in zit En dat misschien in de toekomst an dere verzekeringen zullen volgen- Zouden de Duitsers hun aan spraken op de gebieden ten oos ten van Oder en Neisse milder maken, dan was de Russen een belangrijk argument voor Pools- Russische vriendschap uit handenge- slagen. Dan zouden immers de Polen, meer dan totnutoe het geval is, zich afvragen waarom de Russen nog he lemaal geen bereidheid tonen, om de Poolse gebieden die zij zich hebben toegeëigend, weer aan hun Poolse „vrienden" af te staan. Tito's toast was zo beschouwd indirect ook tegen de Russen gericht. Tweede industrialisatienota zal volgend jaar worden overhandigd De minister van economische zaken, prof. Zylstra zal in het voorjaar van 1958 een nieuwe industrialisatienota aan de Staten-Gene ra al overleggen. Dit deelt de bewindsman mee in zijn memorie van toelichting op de begro ting van het ministerie van economische'zaken. Het streven van de minis ter blijft erop gericht de industrie in staat te stellen de nodige arbeids plaatsen te verschaffen voor de van jaar tot jaar met ongeveer 50.000 per sonen groeiende beroepsbevolking. De verwachting is, dat de industriële investeringen in 1957 vermoedelijk even hoog of wellicht nog iets hoger zullen zijn dan in 1956. maar dat zij waarschijnlijk in 1958 een zekere te rugloop te zien zullen geven. De mi nister verwacht voor 1958, dat in de betalingsbalanssituatie een zekere verbetering zal optreden. Dat als re sultaat van de bestedingsbeperking. Om het doel van de bestedingsbeper king te verwezenlijken is, aldus de minister, een stabiel prijsniveau on ontbeerlijk. Anderzijds ondersteunt de bestedingsbeperking op haar beurt weer het prijsbeleid, namelijk voor zover zij de druk op de prijzen doet afnemen. Wanneer de hierop gerichte maatre gelen voldoende effect sorteren kan, volgens de minister, g-eleidelijk de noodzaak van het prijsstabilisatiebe- leid vervallen. Voor een algemene verhoging van het loonpeil is voorals nog geen ruimte aanwezig. Een prognose van de verdere ontwik keling van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud is sterk afhan kelijk van de altijd ongewisse gebeurtenissen in de sector van de voedingsmiddelen. Met alle reserves die daaruit voortvloeien, zijn er gron den om aan te neme», dat de groen ten en aardappelen een vrij normaal „seizoenpatroon" te zien zullen geven maar dat het slechte fruitjaar zijn ongunstige invloed op de prijzen zal blijven uitoefenen. Bovendien moest worden bedacht, dat het effect van de huurverhoging zich nog in het augustusoijfer van de kosten van levensonderhoud zou weerspie^len. KOSTENVERLAGING In elk geval zal moeten worden voor komen, zo meent de minister, dat de kostenstijgingen uit het verleden, waarvoor in beginsel geen doorbere kening kan worden toegestaan, als nog hun doorwerking in het prijsni veau zouden vinden. Het blijft een van de belangrijkste taken van het prijsstabilisatiebeleid, dit te vermij den. Daarnaast, aldus de bewindsman, dient dit beleid erop gericht tc zyn kostenverlagingen op systematische wijze in bet prijsniveau tot uitdruk king te doen komen. Onderzocht wordt, welke gevolgtrek kingen uit het verdrag tot oprichting van" de Europese Economische Ge meenschap moeten worden getrokken voor net hier te lande gevoerde kar- telbeleïd. Bovendien is het onderzoek naar de wenselijkheid om. nadat de wet economische mededinging in werking zal zjjn getreden door mid del van energieke onverbindingsver- klaring tegen bepaalde kartelpraktij ken op te treden, voortgezet. Ofschoon het buiten twijfel staat, dat de economische basis van onze volks huishouding de laatste jaren is ver- de overmatige bestedingsdrang een sterkt, is het thans noodzakelijk op correctie aan te brengen. Men kan de vraag stellen, op welk tijdstip te dien aanzien geen te rughoudendheid meer béhoeft te worden betracht. De minister con- stateert, dat het op dit moment uiterst moeilijk is zich hierover een bteld te vormen. Het econo misch leven bevindt zich juist in MAARSCHALK TITO grenzen.... een periode var» een zekere kente ring, waarin de door de regering getroffen maatregelen geleidelijk hun uitwerking doen gevoelen. Vooralsnog is de ontspanning echter betrekkelijk gering. Wanneer bij ver dere doorwerking van het regerings programma de overbesteding ver mindert, zal aan de voorraadvormmg en de daarmee samenhangende toe neming van de invoer betrekkelijk snel een einde komen, met als ge volg, dat de betalingsbalans in dat geval een verbetering te zien geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5