GRIEP! Jacob van Heemskerck geen wachtschip meer Zeeuwse Almanak VIJFDE FOKVEEDAG VOOR WALCHEREN DONDERDAG A.S. imn D. J. BLOM UIT KL0ETINGE DODELIJK VERONGELUKT „MINIATUUR WALCHEREN" TROK RUIM 180.000 BEZOEKERS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 KON. MARINE OVERWEEGT Kleiner logementschip voor Vlissingen Naar xvy vernemen wordt overwogen om mr. Ms. „Jacob van Heemskerck" als wachtschip van de Koninklijke Marine in Vlissingen te doen vervan gen door een ander, kleiner loge- raentschip. In dit verband zij opgemerkt, dat in de memorie van toelichting op de be groting van marine voor 1958 ge sproken wordt over het terugbren gen van de vredessterkte van 22.910 man volgens de begroting 1957 tot 21.750 man voor de begroting 1958. Deze terugbrenging is onvermijdelijk en wordt mogelijk geacht, indien ge lijktijdig bepaalde reorganisaties in zake walinrichtingen naar beslag krijgen. De minister acht het moge lijk door gebruik van vrijkomende walaceommodatie tot 'n verdere con centratie der Koninklijk Marine in Nederland over te gaan. Deze con centratie zal weer personeelsbespa- rend werken en het mogelijk maken een of meer walinrichtingen te slui ten of als logementschip dienst doen de hulpschepen (Hr. Ms. Jacob van Heemskerck!) „af te stoten". Dit zou dan dus het einde betekenen van de kruiser, die in juni 1940 teza men met Hr. Ms. kruiser „Sumatra" het Atlantisch Smaldeel vormde, waarmee H.K.H. Prinses Juliana en Financiering Delta-werken. Het in ons verslag over de vergade ring van de Zeeuwse Polder- en Wa- terschapsbond genoemde percentage van 60, heeft betrekking op de door het Rijk gedachte bijdrage in de kos ten van de Deltawerken. Dus niet zoals in de aanhef van het verslag gemeld het ten laste van de be trokken waterschappen komende deel van de kosten. Wanneer de verdeling van de kosten dus zal geschieden als in de memorie van antwoord op het ontwerp-Deltawet geopperd, zullen de waterschappen dus 40% van de kosten moeten dragen. Radoma amsterdam haar beide dochtertjes naar Canada reisden. Na terugkeer in Engeland werd het schip verbouwd tot lucht doelkruiser. Het verrichte escorte diensten in de Indische Oceaan en in de Atlantische Oceaan, nam op 5 mei 1942 deel aan de herovering van Ma dagascar en onderschepte in novem ber 1942 de Duitse blokkadebreker .Ramses" in de Indische Oceaan. Voorts verrichtte Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" diensten in de Austra lische wateren, de Middellandse Zee en Europese wateren. In juli 1945 ar riveerde het als eerste Nederlandse oorlogsbodem na de bevrijding te Amsterdam en maakte vervolgens nog een reis naar Indonesië. In 1946 stond het ten dienste van H. M. Ko ningin Wilhelmina, bij het bezoek aan Antwerpen. Sinds voorjaar 1951 doet Hr. Ms. „Ja cob van Heemskerck" dienst als wachtschip te Vlissingen. T.V.-zender in Goes in november in gebruik. De televisietoren in Goes zal naar men in P.T.T.-kringen verwacht, be ging november definitief in de lucht komen. Enige weken geleden zijn de zenders en de kabels gearriveerd en thans is men nog steeds bezig met het in gereedheid brengen van de vijftiende verdieping van de 85 meter hoge toren, die bestemd is voor de omroep en de televisie. Verwacht wordt, dat de zender begin oktober proef kan draaien, maar daar hebben de Zeeuwse kijkers voorlopig nog niets aan. Wanneer U last heeft van een verstopte neus, zere keel, beklemde borst of hoest, doe dan dit: Breng regelrecht verlichting aan de pijnlijke, verstopte lucht wegen door Vicks VapoRub vóór het slapen gaan op borst, keel en rug te wrijven Deze aangename zalf verlicht de nangheden van griep op twee manieren en precies déér. waar de verlich ting nodig Is: (1) Vicks VapoRub geeft medicinale dampen af, die U onafgebroken inademt Deze dampen openen de luchtwegen, vergemakkelijken de ademhaling, verzachten de aandoening en kalmeren de hoest. (2) Tegelijkertijd werkt Vicks VapoRub als een verwarmende pleister dóór de huid heen, verzacht de pijn en maakt de congestie op de borst los. Koop vandaag nog Vicks VapoRub bij Uw apotheker of drogist! Najaarswandeling in Zwin „Het Zeeuwse Landschap" Rood zestig natuurliefhebbers na men vorige week deel aan de na- jaarswanaeling van de stichting „Het Zeeuwse Landschap", die ditmaal in het Zwingebied werd gehouden. Te voren bezichtigde men de interessan te vogelcollectie van de heer L. Lip pens, die de in deze omgeving leven de vogelsoorten in het park aan de zuidrand van het Zwin in fraaie vo lières heeft ondergebracht. Na het bezoek aan dit vogelpark, wandelde men door het Belgisch gedeelte van het Zwin naar Nederlands gebied, waarna in hotel „Noordzee" te Cad- zand de thee werd gebruikt. Ondanks het enigszins druilerige weer was de belangstelling voor deze wandeling groot; vrijwel niemand maakte gebruik van de gelegenheid om de tocht per bus te maken. Na deze geslaagde excursie kon de secretaris van de stichting, de heer T. Lebret, verscheidene nieuwe leden inschrijven. Produktieklasse telt ruim 25-tal dieren Donderdag a.s. wordt op het ter rein van de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg de vjjf- de fokveedag voor Walcheren ge houden, waarvoor weer zoals van ouds een keurig uitgevoerde catalo gus uitgegeven is. Deze catalogus bevat weer een keur van inzendin gen. Niet minder dan 49 veehouders en verenigingen zullen met een 241- tal van hun beste fokdieren, die te zamen 281 catalogusnummers vor men, verdeeld over 31 rubrieken, in dividueel eu iu groepsverband kam pen om de pryzen. Van deze kans hebbers is bovendien een beeld gege ven met betrekking tot de zeer waardevolle afstammings- en pro- duktiegegevens. Een centrale fokveedag voor dit VAN TOT PER WENTELWIEK. Langzaamaan naderen we 1958 en daarmee de Wereldtentoonstelling in Brussel, waarover reeds herhaaldelijk werd gepubliceerd. Er zal nog wel véél over geschreven worden en dit is niet ten onrechte, want „Brussel '58" belooft wel iets bijzonders te worden! Er zal zelfs een speciale helihaven op het wereldtentoonstellingsterreïn komen. Daardoor zal de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" in staat zijn de helikopters van de lijn diensten op Keulen, Rotterdam, Bonn en Maastricht op het terrein zélf te laten landen en daarvandaan ook weer te vertrekken. Dat betekent dus, dat men ook vanuit Axel per wentelwiek naar de tentoonstelling zal kunnen ko men. Want zoals toch wel bekend Axel is een „station" tussen Rotterdam en Brussel. NARE VONDST. Nog steeds wordt de herinnering aan de laatste oorlog levendig gehou den door vondsten van oorlogstuig. Zo werden onlangs in Sluis, in het zogenaamde Lapschuurse gat, een gro te granaat en een pantservuist opge graven. In de Panpolder, ook in Sluis, vond men nog veel geweermunitie. De opruimingsdienst maakte ai dit ge vaarlijk spul onschadelijk. OPDRACHT Het was geen alledaagse opdracht, die de politie in Vlissingen onlangs kreeg, maar de zaak is toch tot een goed einde gebracht. Een echtpaar uit De Bilt bracht de affaire aan het rollen met een opgewekte vakantie foto, die deze zomer aan het Vlis- singse strand was gemaakt. Er wa ren vier dames op te zien van wie drie in klederdracht die gezeten op de rand van een zandkuil een bo terhammetje nuttigden. Het Biltse echtpaar had de dames een afdrukje beloofd, maar de adressen waren zoekgeraakt. En of de politie het maar even uit wilde zoeken De politie hééft het uitgezocht, zo als de politie altijd alles uitzoekt. Na nauwgezet speurwerk kwam men tot de ontdekking, dat het ging om da mes uit Wemeldinge en Yerseke, die een dagje uit waren geweest. De adressen zijn prompt aan het echt paar in De Bilt verstrekt, en de Zeeuwse dames kunnen dus binnen kort de beloofde afdrukjes verwach ten. Dank zij de politie GLAZIGE EXCURSIE. Vijftig leden van de Zeeuwse assurantieclub maakten vorige week een excursie naar de Spie- gelglasfabriek in Sas van Gent. Zij genoten zeer van dit boeiende be drijf en werden in de gelegenheid gesteld het ruwe produkt te zien bewerken tot een etalageruit. De burgemeester van Sas van Gent, R. A. J. de Boer, ontving hen hier na op 't gemeentehuis. MYXOMATOSE WOEDT WEER. Weer woedt de gevreesde ziekte on der de konijnen! Tenminste in Axel, waar in de bebossing van Plan-Zuid opnieuw talloze van die dieren ziel togend ter aarde liggen, slachtoffers van de myxomatose. Dagelijks treffen de heren van net dienstdoend perso neel dode konijnen aan, zodat de ko nijnenstand in dit fraaie recreatie oord weer eens drastisch wordt uitge dund. GEVECHT MET (GROTE) VIS. Zaterdagmorgen begaf de heer H. J. uil Iloedekenskerke zich langs de zeedijk in die plaats. In het warrige zeewier langs de glooiing bemerkte hij vreemde bewegingen in 't water en hij ging het eens nader onderzoeken, 't Was een grote vis, die daar waar schijnlijk bezig was een kleine vis proberen te pakken te krijgen. De heer H. J. greep het dier bij zijn staart, maar het was zo'n sterke woes teling, dat de vis wist te ontsnappen. Het onverschrokken dier kwam even later weer aan de oppervlakte en nu pakte J. het beter aan. Hij sloeg beide armen achter de vis en wierp hem op 't droge. Na een korte worsteling werd J. de baas over de vis, die een kabeljauw bleek te zijn van 90 cm en met een gewicht van SVz kg. Arivertenlxe) De a.s. bruid weet wat zij wil. Zij koopt haar uitzet bij P.S. Onze openingsreclame geldt nog t.m. zaterdag 19 oktober a.s. Bij aankopen boven 50. de Ruy terbaddoek cadeau. Oude Markt 24 - Scheldestraat 20-22, Vlissingen. ;ery op het gemengde akkerbouw- bedryf zich geleid door voldoen de individuele fokkersgeest en zich daarbij doelbewust richtend in een gezond organisatorisch verband tot een nog steeds stijgend peil weet te verheffen, is serieus op weg tot een jaarlijks terugkerende traditie te worden. Tot een gebeurtenis bo vendien, die mede toonaangevend is in de rjj van in betekenis toenemen de regionale fokveedagen in Zeeland. Met betrekking tot de afstam mings- en produktiegegevens dient de weer opgenomen produktieklas se in het bijzonder vermeld te wor den. In deze keurcollectie zijn dit maal niet minder dan 26 dieren op genomen, die aan de gestelde eisen voldoen, hetgeen een belangrijke uit breiding betekent. Een bewijs van toenemend effect van een goede teelt keus in de- kem van fokvee, die op de Walcherse bedrijven een vaste po sitie gaat innemen. Ook dit jaar zal de fokveedag worden gecompleteerd door de aanwezigheid van goede collec ties geiten en fokvarkens, resp. bestaande uit 46 en 24 goed ge selecteerde dieren. Do betekenis van deze tentoonstelling van le vende gave zal hierdoor toene men. Ook voor de klein veefokkerij kunnen toondagen als dez.e be- langrylc bijdragen om de animo voor een economisch verant woorde teelt te bevorderen. Dit jaar is de medewerking van een uitgebreide groep van belang hebbenden en sympatiserenden met de veefokkerij in Walcheren wel bij zonder groot, 'n Zeer groot aantal firma's, verenigingen en particulieren zorgde voor een prijs. Factoren vol doende om het welslagen van deze fokveedag. zowel voor de veehouders als voor de toeschouwers met. een verantwoord optimisme tegemoet te zien. De opening van de fokveedag zal geschieden door de heer J. W. Köge- ler, waarnemend burgemeester van Middelburg. Melkstandaardisatie in Zeeland gaat door. Minister wenst 2 februari 1958 als streefdatum. De minister van landbouw, vissery en voedselvoorziening heeft het Pro- duktschap voor Zuivel bij schrijven van 19 september j.I. meegedeeld, dat thans definitief is besloten de verplichte standaardisatie van de consumptiemelk in de provincie Zee land (met uitzondering van Noord- Beveland) en op Goeree-Overflakkce door te voeren. Minister Mansholt wenst als streef datum voor het ingaan van deze re geling 2 februari 1958 te stellen. Na de ontvangst van het betref fende rapport van het Produktschap had de minister besprekingen ge voerd met zijn ambtgenoot van so ciale zaken en volksgezondheid. Over de te nemen maatregelen ter uitvoering van dit besluit zal worden gesproken in de openbare vergade ring van het Produktschap voor Zui vel, die aanstaande woensdagmorgen in Den Haajf wordt gehouden. Universitair examen Geslaagd aan de .rijksuniversiteit voor het kerkelijke examen: J. J. Du- vekot te Goes. Collecte De collecte ten bate van het t.b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten" te Souburg bracht een bedrag van 620.30 op. Grenswijzigingen in Zeeland in vergevorderd stadium. Nog dit jaar enkele wetsontwerpen te wachten. (Van onze parlementaire redacteur) Naar de minister van Binnenlandse zaken in de Memorie van Antwoord op zyn begroting 1958 meedeelt, zijn o.m. de voorstellen tot vergroting van het grondgebied van de gemeen te Hulst, tot gemeentelijke herinde ling van de Braakman en tot wijzi ging van de grens tussen de gemeen ten Breskens en Groede alsmede tus sen de gemeenten Oostbnrg en Sehoondijke in een zo ver gevorderd tadium van voorbereiding, dat wel licht tijdens het nieuwe zittingsjaar de wetsontwerpen hiervoor aan de Tweede Kamer kunnen worden aan geboden. Aanbesteding boerderijen in Weihoek te Poortvliet. Uitslag openbare aanbesteding voor het bouwen van een boerderij (Werkno. 309 van ons bureau) be staande uit landbouwschuur met vee stallingen, bijgebouwen en woning in de Weihoek te Poortvliet, in op dracht van de Dienst Herverkave ling „Eiland Tholen" te St. Maar tensdijk. F. Verburg, Villa Novastraat 13, Wolfaartsdijk, f 68.200; J. Vos, Tho len, f 73.962; Fa. P. Hoppenbrouwers Bergen op Zoom, f 75.100; J. Walra ven, St. Laurens, f 75.400; P. de Raat, St. Philipsland, f 75.940; Joh. Bayens, Kapelle, f 75.989; H. L. J. Raats, Wouw, f 76.000; A. C. de Bruyn, de Heen (N. Br.), f 77.100; A. Muller-Francke, St. Maartensdijk, f 78.500; Zwaluwse Bouwcombinatie, Moerdijk, f 78.600; M. C. Braat, Roo sendaal, f 78.600; J. Burgersden Engelsman, St. Annaland, f 79.100; ■Fa. J C. Sóeters Zoon, St. Anna land, f 79.865; Van Dijke, St. Anna land, f 81.300; IC. J. de Winter's Aann. bedrijf, Rotterdam, f 83.600. J eugdbibliotheken Nutsdepartement. Uit een jaaroverzicht van het hoofd bestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen blijkt, dat er in Zeeland 10 jeugdbibliothekert van het Nut zijn met een totaalbezit van 3986 jeugdboeken. Vlissingen spant hier wel de kroon met een boekenbezit van 1500 stuks. Het aantal jeugdlezers bedraagt in de provincie 278 en het aantal uitleningen 6800, hetgeen onge veer 3,4 van het landelijk aantal is. Jan Zwart-herdêrtking. In het kader van de Jan Zwart- herdenking zal de organist Dirk Jansz. Zwart donderdagavond a.s. in de Nieuwe Kerk te Middelburg een kerkconcert geven, dat om acht uur begint. Het programma vermeldt be halve vier composities van Jan Zwart twee koraahverken van J. S. Bach. GEVOELIG VERLIES VOOR RIJKSWATERSTAAT Bij autobotsing in Breda. Maandagmorgen omstreeks tien uur is de 47-jarige waterbouwkun dige van de Rijkswaterstaat, de heer D. J. Blom uit Kloetïnge, op het kruispunt NijverheïdssingelSchors- molenstraat te Breda met zijn auto tegen een zware vrachtwagen ge botst en daarbij dodelijk veronge lukt. De heer Blom was belast met de dagelijkse leiding van de werken voor het Drie-Eilandenplan en de afsluiting van de Pluimpot bij Scherpenisse. In waterstaatskringen, zowel in Zeeland als in Den Haag, heerst grote versla genheid over dit plotseling verschei den. Met de heer Blom heeft de dienst niet alleen een van zijn beste water bouwkundigen verloren, maar ook iemand, die door zijn optreden als mens allerwege grote waardering ge noot. Het ongeval ontstond toen de heer Blom met zijn auto uit de Schorsmo- lenstra^t komende, de Nijverheids singel wilde opdraaien. Op datzelfde moment passeerde echter over deze singel een grote vrachtauto. Een bot sing ontstond, waarbij de voorzijde van de personenauto in elkaar werd gedrukt. De heer B. was op slag dood. Na de R.H.B.S. in zijn geboorte plaats Vlissingen te hebben doorlo pen, behaalde de heer Blom 't diploma van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes en het diploma technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat. Op 1 augustus 1931 kwam hij als op zichter in dienst, met Dordrecht als standplaats. Vandaar ging hij naar 's Gravenhage, om in 1941 als opzich ter 2de klasse overgeplaatst te wor den naar Breda. Tijdens de oorlogs jaren was hij toen werkzaam in de Biesbos. Na de bevrijding van het zuiden werd de heer Blom naar zijn geboorteplaats gedirigeerd, waar hij tewerk werd gesteld bij de Dienst Droogmaking Walcheren. Hij heeft toen een zeer belangrijk aandeel ge had in de sluiting van het stroomgat bij Rammekens. Intussen in vaste dienst benoemd, ging hij in juni '47 naar Zwartsluis, waar hem de leiding van een dienst- kring werd opgedragen. In deze tijd volgde geleidelijk zijn bevordering Streekbijeenkomsten door P.C.W.G. in de P.v.d.A. In het kader van de door het ge westelijk bestuur van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A., ge organiseerde streekbijeenkomsten zal op dinsdag 1 oktober a.s. om 8 uur in het Huis van Na^teau te Zierikzee, een streek-bijeenkomst worden ge houden en op woensdag 2 oktober in het Concertgebouw te Vlissingen, eveneens om 8 uur. Als spreker zal aangewezen zijn het lid van de Twee de Kamer, de heer J. H. Scheps te Den Dolder. Het onderwerp luidt: „Tot solidariteit geroepen". In Zierikzee zal medewerking wor den verleend door de Boerenltapel van Ouwerkerk en in Vlissingen door „De Volksstem". D-day bond zonder naam De Bond zonder Naam hield een zon dagmiddag in zaal „Krijger" te Goes een D-day, welke druk was bezocht. In zijn openingswoord zette pater W. Loop de doelstelling van de Bond uit een en wekte hij de promotoren en promotrices op hun medewerking te verlenen by het voeren van acties. Vervolgens werd onder leiding van Frans van Klingeren een vrolijk ca baret-programma afgewerkt, dat veel succes oogstte. Medewerkenden waren o.a. Mans uut Twenthe, Willy Rée accordeoniste, Mary Scotty, ca baretière, Swen Smeele, vioolist en Scott en Black, twee acrobaten. GROOTSTE BELANGSTELLING UIT BUITENLAND Volgende week gaan de poorten weer dicht. Wanneer zondagavond a.s. om zes uur de poorten van „Miniatuur Wal cheren" weer gesloten worden, zal het vierde seizoen beëindigd zijn. Stilte zal er weer heersen op het kleine miniatuur-eilandje in het hart van Middelburg, een stilte, die zich reeds in de koude en natte septem bermaand aangekondigd heeft. Want vooral in deze laatste maand is het bezoek beneden het normale geble ven; alleen op de zondagen versche nen nog een aantal bussen met nieuwsgierige kijkers, zoals afgelo pen zondag, toen ongeveer 506 be langstellenden tussen de kleine dorp jes en stadjes dwaalden. De afgelo pen \jjf maanden passeerden ruim 180.000 bezoekers de loketten, het geen ongeveer een 10.000 minder is (lan voorgaande jaren, toen het be zoekcijfer geregeld rond de 190.000 schommelde. Toch zijn de organisatoren tevreden, omdat ook dit seizoen, ondanks de minder gunstige septembermaand, weer aan de verwachtingen heeft be antwoord. „Miniatuur Walcheren" heeft opnieuw bewezen een trekpleis ter bij uitstek te zjjn en vele duizen den buitenlanders hebben ook dit jaar weer dank zij een intensief ge voerde propaganda de weg naar de Zeeuwse hoofdstad gevonden. Van de 180.000 bezoekers was on geveer 80 net buitenlander! Hiervan werd het grootste deel gevormd door onze zuiderburen. De tweede plaats wordt thans ingenomen door de En gelsen, die in tegenstelling met voor gaande jaren het bezoek van de Franse gasten overtroffen. Ook het aantal Duitse bezoekers nam toe, hoewel onze oosterburen nog weinig in groepsverband komen kijken. De toeloop van Nederlanders is groter geweest dan in voorgaande jaren, hoewel in het algemeen de reis voor onze landgenoten nog te tijdrovend is. Ook het bezoek aan de tentoonstel ling in de galerij, het aquarium en de stand van het Deltaplan was hoogst bevredigend. Er is in liet afgelopen seizoen ook weer veel reclame gemaakt voor de miniatuur. In het buitenland, onder meer in Engeland en in Duitsland, draaien thans films over het kleine eiland, tenvyl in En geland het evenement zelfs over de televisie uitgezonden is. Vorige week heeft, zoals bekend, een re porter van de BBC opnamen van de miniatuur gemaakt. Ook in Nederland zullen in de toe komst filmpjes over het eilandje ge draaid worden. Enkele grote Neder landse bedrijven hebben riaast hun reclamefilm ook een Nederlandse film laten vervaardigen over de pro vincies. Hierbij heeft de cameraman opnamen gemaakt van de miniatuur. Het is de bedoeling om deze films te draaien voor vrouwenverenigingen en op huishoudscholen. Ongetwijfeld zul len hierdoor weer velen „opgewarmd" worden voor een bezoek aan „Minia tuur Walcheren", hetgeen voor het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren", ongetwijfeld een reden zal zy'D om te besluiten volgend jaar de poorten weer te openen. tot technisch hoofdambtenaar le klasse. Toen de ramp in 1953 kwam, kwam de heer Blom opnieuw naar Zeeland, waar hij toen met name in Kruiningen heeft gewerkt. Nadat de stroomgaten daar waren gesloten, ging hij op verzoek van de ingenieurscombinatie Nedeco, van 16 september 1953 tot 1 februari 1956 naar Nigeria, voor onderzoekingen in de Nigerdelta cn de Niger. Na terug keer in ons land werd hij toen met de dagelijkse leiding van de werken voor het Drie-eilandenplan en het experiment.ele werk bij de Pluimpot belast. Per 1 januari j.I. kreeg hij de rang van waterbouwkundige. De heer Blom was gehuwd en va der van één dochter. Godsdienstige opvoeding in het atoomtijdperk. Prof. van Niftrik voor N.Z.V. te te Middelburg Vorige week werd in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een regio nale najaarsconferentie van de Ne derlandse zondagsschoolvereniging gehouden, onder leiding van N.Z.V.- directeur A. Kroeze. Tijdens de iniddagbijeenkomst leidde prof. dr. G. C. van Niftrik liet onderwerp „Gods dienstige opvoeding in het atoomtijd perk" in. Veranderingen voltrekken zich in een stormachtig tempo, de afstand tus sen de generaties wordt steeds gro ter. Wij willen de nieuwe generatie brengen tot Christus; een eerste vraag die wij dienen te stellen is of wij de wereld waarin de jongeren van thans straits zullen leven wel begrij pen, aldus de inleider. Wij groeien toe naar een nieuwe, min of meer vaste vorm van onze belijdenis. In de twin tigste eeuw gaat het inzonderheid om het koninkrijk Gods en de kerk als schare van hen, die dat koninkrijk verwachten. In deze verwachting dient de kerk zich in toenemende mate overbodig te maken. Wij chris tenen zijn in ae wereld als pelgrims, aan deze zienswyze is statische stich telijkheid vreemd. Het zou wellicht beter ztfn wanneer wü een wat hulpe loze indruk maakten. Wij moeten minder dan ooit een systeem bezit ten: slechts steunen op God. Alle vastigheden die het Réveil-„be- lijdenis-schema" bood zyn ons de laatste tientallen jaren uit handen geslagen en hebben ons nolens volens pelgrims gemaakt. Levende tussen twee klassieke tijden is er nog geen nieuwe vastheid. Ik roep op tot waakzaamheid, fijngevoeligheid en aftasten van elke mogelijkheid, waar bij Jezus Christus het vaste, centrale punt moet zjjn. „Vervult de aarde en onderwerpt haar", luidt onze opdracht in Genesis T Tn die onderwerping hebben we.het tot een onvergeiyitbaar hoogtepunt gebracht. Wij zijn bijna zo machtig geworden als God, Hij kon de wereld scheppen, wy kunnen hem doen ver gaan. Met al hun natuuronderdoek zochten de mensen veiligheid, maar wat men „vond" was slechts een enorme (metafysische) angst. Tege lijkertijd maakte het natuuronder zoek God voor ons „vry" voor zijn existentiële liefde-functie. Hqt pro bleem van het atoomtijdperk is niet dat van natuur, geld of macht, maar dat van de machtige (de dictator), de mens, hij, die over die macht be schikt. Alles wat de machtige doet neemt dadelyk wereldafmetingen aan. Opvoeding nu moet zijn: bestrijding van die angst: leiding tot verant woordelijkheid, verdraagzaamheid, vertrouwen en eerbied, vorming tot onderscheid tussen persoon en zaak, tot verwerping van de ideologische verheerlijking der collectivia, voeren natuurlijk tot weten, maar vooral tot verstaan der christelijke existentie. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „De majoor en Marianne", 7 en 9.15 u., a.l. Molenwa ter: Miniatuur Walcheren. Vlissingen Alhambra: „Mijn zoon ls onschuldig", 7 en 9 uur, 14 jaar. Luxor: „In de greep der zonde", 7 en 9 uur, 10 taar. Goes Grand. „De avonturen van Quen- tin Durward", 8 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2