KAPPIE gw l\et staatsgelxeiwi Belangstelling voor bestrijding t.b.c. mag niet verminderen! Drie „sportieve plechtigheden" op Walcheren „Pluimpot" nog deze week afgesloten KLM1 ETHER MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 P KO V I N CI A LE ZEEUWSE COURANT 7 PROVINCIALE VERENIGING VERGADERDE Ondanks gunstige resultaten nog altijd een volksziekte Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose, die zaterdag gehouden werd in hotel „De Burg" te Middelburg, heeft dokter VV. K. Schuling, de districts arts voor Middelburg, een ernstige waarschuwing gesproken tot diegenen, die de laatste tijd hun belangstelling verminderen voor de t.b.c.-bestrij- dlng. „Weliswaar is er het afgelopen jaar een kentering gekomen en zijn we veel verder dan 10 20 jaar geleden, maar de gevaarlijke tuberculose is nog lang niet op de knieën", aldus dokter Schuling. Ook het onder werp van de rede, die dr. Russchen tijdens deze vergadering hield, na melijk. „De strijd tegen de tuberculose nog steeds actueel", behoefde in dit verband eigenlijk geen nadere uitleg. In een openingswoord stipte de voorzitter der vereniging, dr. J. J. Okker te Middelburg, de reeds opgedane gunstige resultaten aan van het gerichte bevolkingsonderzoek, waarmee de vereniging in 1956 gestart is. Zoals bekend is dit gerichte onder zoek in de plaats gekomen van het twee-jaarlijks bevolkingsonderzoek op tbc. Thans wordt een onderzoek inge steld bij de bedreigde groepen, bij voorbeeld een onderzoek in een ge heel dorp, wanneer er tbc bij enkele inwoners geconstateerd is. In tegen stelling met vorige jaren werken de inwoners thans volledig mee aan het onderzoek, dat reeds gehouden is in Zierikzee en Brouwershaven, terwijl momenteel de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen een beurt krijgt. In zijn jaarverslag over 1956 merkte de districtsarts voor Middelburg, dok ter Schulingop, dat hij thans iets „vrolijker" geluiden kon laten ho ren dan in vorige jaren. Het aantal primaire gevallen op Walcheren daalde'van 41 tot 30, terwijl voorts de apparatuur belangrijk werd uitge breid. In Zierikzee en Vlissingen is er thans ook de beschikking over een Röntgen-apparaat. De districtstuber- culose-arts voor Goes, dr. J. M. van Officiële publikaties vlissingen. gemeenteraadsvergadering. De burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 27 september 1957 des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden. Vlissingen, 20 september 1957. VLISSINGEN Vlissingen: rentelimiet kasgeld op 7 percent. Op 27 juni besloot de raad van de gemeente Vlissingen de in het kas- geldlenings-besluit 1957 vermelde rentelimiet te bepalen op 5% percent. B. en W. verzoeken thans de raad deze limiet te verhogen- tot 7 per cent. In het voorstel zegt het college, dat tegen de vastgestelde limiet moeilijk kasgeldleningen te verkrij gen zijn. Toch zal het in de naaste toekomst noodzakelijk zijn nieuwe leningen aan te gaan' met het oog op verdere vóórfinanciering van in uit voering zijnde kapitaalwerken. Daal, merkte op, dat de nadruk wordt gelegd op de BCG-entingen. Dit jaar zal in verschillende daarvoor m aan merking komende gemeenten zo vroeg mogelijk een massaal onder zoek gehouden worden. De inspecteur voor de volksgezond heid, afdeling tbc, dr. C. R. N. F. van Joost uit Den Haag, merkte nog op, dat het hogere percentage extra-pul monale tuberculose eveneens een lan delijk verschijnsel is. Door het ge richte onderzoek ontstond een relatie ve toeneming, die dus geen feitelijke toeneming is. Dit geldt ook voor het aantal recidieven. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden dr. J. J- Okker en de heer Th. J. Andriessen uit Ovezan- de herkozen. In de vakature van prof G. Wagenaar werd voorzien door de benoeming van dr. J. Tesink, dieren arts te Goes. 600 sterfgevallen Na de afwerking van het huishou delijk gedeelte hield dr. M. Russchen, medisch adviseur van de Nederlandse Sanatorium Verzekering te Den Haag, een lezing over „De strijd tegen de tu berculose nog steeds actueel". Dr. Russchen gaf eerst een overzicht van de stand van zaken in Nederland, fn 1956 stierven bijna 600 personen aan tbc, dat is 5.4 pet. per 100,000 inwo ners. In 1955 was dit percentage 6-6. Het sterftecijfer in Nederland is thans het laagste ter wereld. Hoewel de tuberculose veel van haar verschrikkingen heeft verloren, vormt de tbc altijd nog een gevaar. „De dood van 600 mensen is voor ons een prikkel om de strijd met even grote kracht te blijven voortzetten", aldus dr. Russchen. Ontploffingen in Rotterdam en MeppeL Bü een ontploffing In het Transfor matorhuis aan de Putselaan in Rot terdam-zuid zyn twee arbeiders, die er bezig waren, zwaar gewond ge raakt, terwijl in heel het stadsdeel be neden de Nieuwe Maas zo goed als alles, wat door elektrische stroom gevoed wordt, werd uitgeschakeld. Er was geen licht en geen vuur. De trams reden niet en zelfs de telefoon verbindingen waren op enkele uitzon deringen na gestoord. De ontploffing deed zich zaterdagmiddag voor. Meppel werd zaterdagavond om streeks kwart voor elf opgeschrikt door een zware explosie, welke deed denken aan het neerkomen van een vliegtuigbom. Het bleek, dat in het noordoostelijk deel van de stad een ontploffing had plaatsgevonden in een winkelhuis. Een groot deel van de achterge vel van het pand werd weggesla gen. Het grootste deel van de be tonnen vloer van de bovenwoning kwam naar beneden. De eigenaar, die daar rustig bij de haard zat, kwam met stoel en al op het puin in het benedenvertrek terecht. Naast de schrik liep hij wonder boven wonder slechts enkele schrammen op. Op basis van een S.E.R.-advies wordt met spoed een nieuw rijtijden besluit voorbereid. Bij een ketingbotslng in dichte mist zijn zaterdag op de hoofdverkeersweg bij Mannheim vier autobussen, zeven vrachtwagens en 54 personen auto's met elkaar ln botsing gekomen Twee men sen werden ernstig en 30 licht gewond. IN MIDDELBURG, RITTHEM EN SEROOSKERKE Nieuwe sportvelden en clubhuis officieel in gebruik genomen Op Walcheren speelden zich zaterdag niet minder dan drio „sportieve plechtigheden" af, waarbij de sportverenigingen In Serooskerke en Rltthem nieuwe sportvelden rijker werden en waarbij de Middelburgse korfbalver eniging „Swift" een nieuw clubhuis in gebruik kon nemen. Een goede dag derhalve voor sportief Walcheren In Middelburg kwamen leden genodigden van „Swift" in het nieu we clubhuis aan het Zusterplein "bij een, waar de heer J. M. de Koning namens de stichting „Clubhuis" een welkomstwoord sprak. Hij bracht dank aan 'wethouder L, J. van 't Westende voor de vlotte wijze, waar op het gemeentebestuur de bouwver gunning verleende. Voorts releveerde spreker 't werk, dat voor de bouw van het clubhuis verzet is door de initiatiefnemer, de heer A. van Ek, oud-penningmeester van „Swift" en door de daarna ge vormde bouwcommissie. Het was ook de heer Van Ek, die een herinnerings- steen in de voorgevel van het club huis metselde, waarna de heer De Ko ning de sleutel van het gebouwtje aan Swift-secretaris F. J. Schrèuders overhandigde, waarmede de officiële opening een feit was. Twee Swift- adspiranten, Frieda Zeilmaker en Ad Walraven, hesen de oranje-zwarte 'clubvlag in top. Namens gemeentebestuur, bouwers (leerlingen van de technische school met de leraren P. Verhage en P. I. van Strien als „opzichters") en di verse sportverenigingen werden ge lukwensen aangeboden. Namens de Middelburgse hockeyclub bood de heer D. A. Huysse, die tevens sprak namens de Adviescommissie Sportbe- langen, een geschenk aan en van de heer B. Jongepier, secretaris van de voetbalvereniging. „Zeelandia", mocht men een enveloppe met inhoud ln ont vangst nemen. In de avonduren werd de opening van het clubhuis met een gezellige bijeenkomst gevierd. In Ritthem In Ritthem knipte burgemeester P. Daniëlse zaterdagmiddag een oranje lint door, waarmee de twee nieuwe korfbalvelden van de sport vereniging „Atlas" opgengesteld wa ren. Tevens werd het door de leden zelf gebouwde kleedlokaal in gebruik genomen. Tevoren waren de leden van „At las", van de sportvereniging „Ani mo" uit Souburg en vele belangstel lenden onder opgewekte muziek van „Ondo" naar de Zuidwaterlngstraat getrokken, Namens het gemeentebe stuur sprak de burgemeester dank woorden tot de Ned. Heide Maat schappij, het bestuur van „Atlas" en tot anderen, die hadden samenge werkt om dit object tot stand te doen komen. Een „Atlas-meisje" bood de burgemeester hierna op een fraai kussen de schaar aan, waarmee de heer Daniëlse het lint doorknipte. In het kleedlokaal sprak de heer P. van den Broeke, voorzitter van „Atlas", op zijn beurt zijn erkentelijk- BELANGWEKKEND EXPERIMENT heid uit, voor de medewerking, die men van vele zijden had mogen on dervinden bij de aanleg van de nieu we sportvelden. Nadat nog enkele sportvrienden gelukwensen hadden aangeboden, onder wie de voorzitter van de Zeeuwse Korfbalbond. de heer D. P. Saaman, speelden „Atlas" en „Animo" het veld in met een vriend schappelijke wedstrijd. In Serooskerke Ook in Serooskerke ging een op tocht, gevormd door leden van sport verenigingen, vooraf aan de opening van het nieuwe sportveld, die ver richt werd door de waarnemend bur gemeester, de heer Adr. Goedbloed, die evenals de voorzitter van de voetbalvereniging „Serooskerke", de heer J. van Haveren, getuigde van zijn erkenning voor de medewerking, die ook hier van vele zijden werd on dervonden. In het bijzonder bracht men dank aan de heer Chrlstiaansen, die gedurende lange tijd het tot nu toe toe gebruikte veld beschikbaar had gesteld. De heer I. W. Bakker, voor zitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., bood zijn gelukwensen aan, waarha ook hier het veld werd „ingewijd" met een wedstrijd. De „Meeuwen" uit Zoutelande speelden tegen „Serooskerke" (32) en tevo ren speelden de junioren van beide elftallen (31). De leden van de gymnastiekvereniging S.V.S. voerden enkele geslaagde oefeningen uit. Akkoord over plan voor Algerije. Op een rondetafelconferentie van partijleiders te Parys, onder voorzit terschap van premier Bourgès-Mau- noury, is zaterdag overeenstemming bereikt over een gewijzigde tekst voor het Algerijnse hervormingsplan, wel ke deze week bij het parlement zal worden ingediend en waaraan de ver trouwenskwestie verbonden zal zijn. De aanwezige partyleiders van alle partijen behalve die der commu nisten en poujadisten zullen het akkoord in de nationale vergadering steunen. - De vertegenwoordiger van het Algerijnse nationale bevrijdings- front in Cairo Ahmed Tewfik Me- dani, heeft de Franse plannen voor een nieuwe status van Algerije volkomen onaanvaardbaar ge noemd. Nylondam voor groot deel gereed Vermoedelijk zal eind van deze week het laatste stroomgat in de nylonzandzakkendam aan de uit monding van de Pluimpot bij Scherpenisse, definitief worden af gesloten. Dit deelde ir. J. G. Snip, hoofd van het bureau Bijzondere werken van de Prov. Waterstaat zaterdagmorgen in de jaarverga dering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond te Scherpenisse mede, toen hij ter inleiding van een excursie in de middaguren, de be stuurders iets vertelde over het be langwekkende waterstaatkundige experiment, dat Rijkswaterstaat daar momenteel uitvoert. In zijn korte causerie vertelde ir. Snip hoe eigenlijk het idee van het gebruik van nylon voor waterbouw kundige werken was ontstaan. In 1953 had hij bezoek gehad van een sales-manager van de A.K.U. die de gedachte opperde om in het bij de Deltawerken te verwachten tekort aan rijshout te voorzien, door nylon buisjes te gaan maken. Aanvankelijk klonk ir. Snip een en ander nogal wat fantastisch in de oren, doch geleide lijk kwam men ook in waterstaats kringen tot het inzicht, dat het nieu we nylon-materiaal vele mogelijkhe den biedt. Temeer, omdat het kwall- teitscijfer van nylon vergelijkbaar is met dat van ijzer. Zo zijn er, gelijk bekend, reeds proeven genomen met plastic zinkstukken. Om zijn gehoor HOOG EN LAAG WATER 24 september. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.N.A.P. U.—N.A.P. 1.44 2.13 3.08 3.27 2.50 2.64 2.74 13.55 14.28 15.18 15.39 15.56 2.45 2.59 2.65 1.67 1.94 8.06 8.41 9.17 8.35 9.04 2.01 2.14 2.31 1.35 1.63 20.42 21.17 21.52 21.04 21.26 een inzicht te geven van de niet ge ringe kosten van zinkwerk, noemde ir. Snip in dit verhand enkele cijfers. Een normaal zinkstuk met bestorting komt op ongeveer veertig gulden per m2 en voor speciale klei, geschikt voor bijzonder waterbouwkundig werk, betaalt men tegenwoordig ca. twintig gulden per m3. In gesprekken, ook met mensen van de praktijk, is toen de gedachte gerijpt om het goed koopste materiaal, namelijk zand. te verpakken in nylon-zakken. Men ver wacht dat de kosten van deze werk wijze niet hoger zullen komen dan van de klassieke methode. Zoals bekend, heeft Rijkswater staat dit proefobject in de Pluimpot, opgezet om met het oog op de Delta werken, verschillende nieuwe mate rialen en methodes te beproeven. De dam van nylonzakken is thans reeds voor een groot deel opgebouwd. In het resterende stroomgat ligt mo menteel een dam van bitumenzand om ook dit materiaal op zijn stevig heid te beproeven, terwijl er verder nog verschillende apparaten voor stroommetingen e.d. staan opgesteld. Toen de polder- en waterschapsbe stuurders er zaterdagmiddag een kijkje gingen nemen, ontlastte zich juist een zware regenbui, zodat het bezoek aan dit interessante werk he laas slechts zeer kort kon zijn. Uitspraak in aanrijding op de Zuidsingel. Kantonrechter Middelburg. De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, handelde vrij dagmorgen de in juli aangehouden zaak af tegen de chauffeur M. L. D. uit Middelburg, die op 18 maart j.l. op de Zuidsingel te Middelburg na bij de garage „De Baljuw" een ach teropkomende auto aangereden zou hebben. Op de zitting van 19 juli had de gemachtigde tevens werk gever van D. verteld, dat niet D. de aanrijding veroorzaakt had, maar dat de bestuurder van de per sonenauto, de grossier A. J. K. uit Sint-Laurens, tijdens het passeren de vrachtauto van D. had geraakt. D. had juist benzine getankt, reed vooruit tot de Bree (om een achter hem staande personenauto gelegen heid te geven om te tanken) en ver volgens achteruit naar de andere kant van de weg. Daarvóór had hij zich overtuigd, dat er totaal geen verkeer aankwam. Daarna kwam de auto van K. vanuit de Bree de Zuid singel opgereden en tijdens de ma noeuvre om zich tussen de vracht auto en de personenauto te wringen, kwamen beide wagens in botsing. Tijdens de eerste zitting verklaarde gemachtigde van D: K. veroorzaakte de botsing, terwijl K. toen juist het tegenovergestelde beweerde. Als getuige werd gisteren gehoord de bestuurder van de personenauto, -die achter D. stond, P. L. uit Zoute lande. Deze verklaarde, dat de per sonenauto tegen de vrachtauto ge reden was. Tegen de politie had hij echter beweerd, dat het juist an dersom was. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, verklaarde in een dilemma te zijn gekomen, omdat de getuige te gen de politie het tegenovergestelde beweerd had van zijn verklaring voor de kantonrechter. Wegens ge brek aan schuld eiste mr. Lebret ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter achtte niet wet tig en overtuigend bewezen, dat D. de aanrijding veroorzaakt had, zodat mr. Moolenburgh de chauffeur vrij sprak. Wegens plaatsgebrek moest de strip „De vijf Rietvinken" aangehouden worden. Nadat twee adspirant-leden, Frieda Zeilmaker en Ad Walravende oranje-zwarte clubvlag omhoog ge hesen hadden, was de opening van het nieuwe clubhuis van de Middel burgse korfbalvereniging ,J3wift" za terdagmiddag een feit geworden. Foto P.Z.C.). KERKNIEUWS Afscheid dr. J. Zandee. Dr. J. Zandee, aan wie in verband met zijn benoeming tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de rijks universiteit te Utrecht door de pro vinciale kerkvergadering van Zuid- Holland met ingang van 1 oktober ang vu eervolle ontheffing uit het ambt is verleend, zal zondagmiddag september a.s. om drie uur afscheid nemen van de hervormde gemeente van Warmond. Dr. Zandee was van 1939 tot 1945 predikant te 's-Heer Hendrikskin deren. Kapple's uitval had de overste Fluljstermans er wel van overtuigd, dat de kleine gezagvoerder al evenmin iels van het pro bleem wist als de rest. „Even rustig nadenken", mompelde hij. „Dit kön niet! Onmogelijk! Het spi- onnagewezen is ditmaal bh de neus genomen Zyn stem klonk weinig over tuigd. „Spionnen!" steunde mr Jolich. „Een nationale ramp! Hier komen de ern stigste internationale ver wikkelingen van. Oneer vol ontslag! Oh oh.... oh.. de De Maat stond met neer drs. Floeblatt stil en bedremmeld ln een hoekie geheel onder de Indruk van ioveel rampspoed, „Het kon ook moeilljlt anders, met zó'n naam" mompelde de Maat zacht voor zich uit. „Wat bedoelt U?" vroeg de heer Floeblatt verwonderd „Nou, die admiraal daar", legde de Maat sombei uit. „Patee de Mijzonl Daar moet wel narigheid van komen. Een kleine driehonderd Jaar geleden is Benoeming besturen nieuwe waterschappen. Vertrouwensmannen zullen adviseren De commissaris der koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deelde in de zaterdagmorgen te Scherpenis se gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps bond mede, dat dc bij de concentra ties betrokken polders en water schappen, binnenkort een verzoek van het Provinciaal bestuur zullen ontvangen om vertrouwensmannen aan te wijzen, die advies zullen moe ten uitbrengen voor de benoeming van hoofdingelanden. De eerste besturen voor de nieuwe waterschappen moeten namelijk door de Kroon worden benoem op voor dracht van Gedeputeerde Staten. Om de nieuwe waterschappen zoveel mo gelijk te doen leven in de grotere kring van ingelanden, willen Gede puteerde Staten de belanghebbenden bij de voorbereiding voc de nieuwe bestuurssamenstelling inschakelen. Iedere betrokken polder en water schap zal, op basis van oppervlakte, een aantal vertrouwenspersonen kunnen aanwijzen. De hoofdingelanden, zullen dan ad- vlezen kunnen geven voor de benoe ming van de gezworenen en de dijk graven. De commissaris dankte verder de polder- en waterschapsbesturen voor het bij de concentratie geschon ken vertrouwen. De bij de betrokke nen ontstane onzekerheid over de fi nanciële regelingen kunnen Gedepu teerde Staten begrijpen. Het college heeft de autoriteiten in Den Haag hier reeds op gewezen, zo verklaarde de commissaris nog. UIT DE die ellende al begonnen Toen voer de hele Lutje- wierse Zeemacht midden ln de nacht muurvast op een zandbank omdat de aanvoerder, ene Patee de Mijzon, de Stier voor de Maagd had aangezien!" De neer F'je staarde de Maat verbluft aan Zijn oogjes gingen wijd open van verbazing. „Mijnheer Jolich!" kreet hij opgewonden. „Mijn heer Jolich! Moet U horen!" DINSDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 740 kc/S. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9 io De Groenteman. 9.15 Gr. 8.15 Gr. 9.10 De Goentem. 9.15 Gr 9 35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleuters, ll.oo Lichte muz. 11.30 Sopr en plano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Twee piano's 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Emigratie-afbraak of opbouw, caus. 15.30 Groot koor. kamerork. en sol. 16 30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Promenade-ork 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 13.30 R V.U.: Vrede als uitdaging: het belangrijkste wereldpro bleem. door dr. E. H. F. van der Lely, Eerste lezing: Vrezen wij de vrede? 19 00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Film- praatje. 20.00 Nws. 20 05 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Cabaret. 22.35 Muzikale caus. 23.00 Nws. 23 15 Beursber. van New York. 23.16 New York calling. 23.25— 24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8 00 Nws- en weer- ber. 8.15 Gram. 850 Voor de bulsvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 30.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 1150 Schooldarlo. 11.50 Als de ziele luistert. 12 00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram 1255 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath nws. 13 20 Gram. 13 30 Lichte muz. I4.no Schoolra dio. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber 17.45 Regertngsultz.: Rijksdelen overzee. De wetenschappelijke expeditie naar het sterrengebergte in Centraal Nieuw-Gulnea. door G. F. Venema 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatie, 18 30 Gr. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op 't nws. 19 15 Gram. 29.40 Idem. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 2050 B3r:ton jen plano. 2115 Internat, voealistencon- cours 1957. 22.35 Niet kleiner dan de we reld, klankb. 22.45 Avondgebed en Ut. kal. 23.00 Nws. 23.15—2450 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20-45— 23.00 Filmprogramma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3