Derde Zeeuwse fruitcorso werd een groots succes De fee was enig! Zeeuwse Almanak M. H. Boasson Zonen N.V. ORDERPORTEFEUILLE VAN „SCHELDE" UITGEBREID WATERBOUWKUNDIGEN VIERDEN IN GOES JUBILEUM Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 19e plaats. Het was de heer A. van Dijke uit 's-Heer Arendskerke. BAZAAR, DE DERDE. Na „Thalia" en „Concordia" uit Axel, die, zoals in deze rubriek ge meld, een fancy-fair hebben georga niseerd, komt nu ook de christelijke Axelse fanfare „Hosanna" met een ba zaar. Deze zal worden gehouden op 10, 11 en 12 oktober aanstaande. Men is reeds druk met de voorbereidingen bezig voor dit evenement, waarvan de winst ten bate komt van natuur lijk het instrumentenfonds. IN DE AETHER. Meer werkers, meer water! Dat is de titel van de streekuitzending die de Vara op de middag van zaterdag 28 september de aether inzendt, 't Is een uitzending van één der minst on der de aandacht gebrachte streken van Nederland: Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Dit gebied biedt vele gunstige mogelijkheden voor industrialisatie, maar daarbij duiken twee grote moei lijkheden op: een tekort aan werk krachten en een tekort aan zoet wa ter. De uitzending zal deze zaken na der belichten, en wie weet treedt er enige verbetering in wat betreft de werkkrachten. Met dat zoete water ligt de zaak heel wat moeilijker. Goede bezetting bedrijf tot 1961 gewaarborgd De directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" verstrekte de volgende tussentijdse mededeling betreffende de- gang van zaken bij het bedrijf. De Tesultaten op de afgesloten or ders over de eerste acht maanden van 1957 kunnen bevredigend worden ge noemd. De volgende opdrachten werden o.a. met goed gevolg afgeleverd: 3 diesel- elektrische vrachtschepen, ieder groot 6500 ton d.w., t.w. de „Angara", de „Indigirka" en de „Baikal", bestemd voor Sudoimport, Moskou; het motor- vrachtschip „Melbury Beacon", groot 10.500 ton d.w., bestemd voor The Crawford Shipping Company, Glas gow; 1 Schelde-Sulzer scheepsdieset- ZEEUWS SUCCES. In Peeble (Verenigde Staten) is de internationale ploegwedstrijd gehou den. Er werd verwoed geploegd, naar men mag aannemen en er is ook Zeeuws succes behaald. Want de tweede Nederlander, die aan de be kende wedstrijd deelnam, behaalde de KLEEDKAMER-COMPLEX.... De voetbalwedstrijddie ergens in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge speeld, was al hoog en breed begon nen, toen eindelijk de scheidrechter een der kleedkamers kwam uitge rend om alsnog leiding aan de strijd te geven. „De man heeft zich zeker verlaat", dacht men en voetbalde verder. Na de rust deed zich evenwel het zelfde verschijnsel voor; de spelers waren zeker al vijf minuten voet ballende, toen zich uit de kleedka mer de figuur van de scheidsrechter losmaakte. Men speelde de wedstrijd uit en schonk verder geen aandacht meer aan de trage scheidsrechter en dat was bijna funest geworden voor de man. Want hij was om tot nu toe onopgehelderde reden zó gehecht aan die kleedkamer, dat hij er 's avonds om half acht nóg zat! Opgesloten, want de terreinknechts hadden hun werk zorgvuldig gedaan. Een paar spelende knapen hoorden echter om hulp roepen en zo kon hij toch nog bevrijd worden. Of de man daarmee tevens van zijn „kleedka mer-complex" bevrijd werd, vermeldt de historie niet WALVISKAAK. Tijdens herverkavelingswerkzaam- heden in de omgeving van Kerkwer- ve, de juiste plaats wordt aangeduid met „Het Schutje", heeft men een ge deelte van een kaak van een walvis I opgegraven. Het stuk been, dat afmetingen heef: van 80 x 80 cm., is overgebracht naar Zierikzee. De conservator van het gemeente museum te Zierikzee, de heer P van Beveren, schat de ouderdom van deze I vondst op ruim 500 jaar. Ook U kunt uw charme verho gen door smaakvolle maatkle ding gemaakt op het atelier van Magazijn Poley, Ganzepoort- straat, Goes. Waar reeds drie achtereenvolgende jaren de kle ding van frultfee en hofdames gemaakt. MIDDELBURG NOORDSTR. 19-21 KARPETTEN - BEDDEN - GORDIJNSTOFFEN Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.3012.30 en 25.30 's zaterdags 8.3012.00 (levering uitsluitend via de detailhandel). V PLUV1US WAS ONGEWENSTE BEZOEKER Tienduizenden zagen in Goes artistiek geslaagde stoet De Zeeuwse fruitwereld heeft zich zaterdagmiddag in Goes op waarlyk grootse wyze aan vele tienduizenden b elangstellenden uit binnen- en buiten land gepresenteerd. Voor de derde achtereenvolgende maal trok het Zeeuws fruitcorso door de straten van de Ganzestad, een corso, dat nóg grootser en nóg breder van opzet was dan de voorgaande jaren. In dichte ryen ston den de toeschouwers men schat hun aantal opongeveer veertig vijftig duizend langs de kilometers lange route cn zy waren vol bewondering voor de prachtig versierde praalwagens, welke ieder voor zich getuigden van de artistieke gaven van de deelnemers. Helaas kon men 's middags de tocht niet geheel zonder tegenslag volbrengen, want ongeveer halfweg ontlastte zich een hevige regenbui boven de feestvierende stad. Zowel de jury als de bezoekers wa ren vol lof over hetgeen de deelne mers dit jaar tot stand hebben ge bracht. Het was geen gemakkelijke taak voor de jury uit ae keur van wagens de beste aan te wijzen, het geen duidelijk blijkt uit het geringe verschil in punten tussen de num mers één en twee. Reeds kort na de middag stroom den van heinde en verre de mensen Goes binnen. Een onafzienbare rij auto's zocht zich een weg naar het centrum van de stad, terwijl overvol le treinen en bussen vele duizenden bezoekers uit alle delen van Zeeland en zelfs uit België aanvoerden. Met name op het station heerste een grote druktemen kreeg daar ongeveer vijf tot zesduizend reizigers te verwer- r ken. Dank zij de uitstekende regeling van het verkeer de Goese politie was voor deze gelegenheid uitgebreid met de reservisten en een tiental mannen van de rijkspolitie kon al les vlot verlopen. DE TOCHT Toen de stoet met zes muziekkorp sen opgeluisterd, zich langs de haag van toeschouwers voortbewoog was het alsof sprookjes, sagen, oude en nieuwe verhalen tot leven werden ge roepen. De vriendelijk glimlachende en wuivende fruitfee, die in het mid den van de stoet reed, werd storm achtig toegejuicht, terwijl een regen van serpentines en confetti op haar en haar gevolg neerdaalde. Het werd een glorieuze tocht, die echter iets van zijn luister verloor toen een he vige regenbui losbrak. De fee met haar gevolg vluchtte de „Prins van Oranje" binnen, terwijl de deelnemers hun (meegebrachte!) pa raplu's opstaken en de tocht onver droten voortzetten. PRIJSUITREIKING Nadat voorzitter J. A. van Willegen van de fruitcorso-commissie een en kel woord had gesproken, ging de fruitfee in de namiddag op de markt tot de prijsuitreiking over. In de ca tegorie artistieke wagens zonder re clame, honderd procent fruit, ging de eerste prijs, een beker met herinne- ringsplaquette en een geldprijs van f 500 naar de Veilingsvereniging „Z.- Beveland" te Goes, die voor haar al leraardigste uitbeelding van „,St. Jo ris en de Draak" 95 punten kreeg. De tweede prijs was voor gebr. Van 't Westeinde uit 's-Heer Arendskerke die met „De Vloot van Michiel de Ruyter" 93 punten vergaarden. De wagen van het pakstation van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes, de zetel van sneeuwwitje en de zeven dwergjes, verwierf de derde prijs met 86 punten. Vierde werd N. V. Zeeuwse fruitteeltmij. te Kloetin- f;e met „De Valk en het slot", 84 pun- en; vijfde M. Tilroe, fruitstal Rijks weg Kloetinge, met 82 punten voor zijn inzending gelijkluidend aan de af fiches van het corso; zesde N. J. Mulder N.V., Goes, met de „Arre stee", 78 punten; zevende Kring Zee land van de Tuinbouwvakbond van de N.C.B. met „Jacoba van Beieren schiet de |?aai te Goes", 77 punten; achtste afdeling Oudelande en om streken van de N.F.O. met „De Zak van Zuid-Beveland" 76 punten. In de categorie II(versierde wa gens met minimaal 70 procent fruit en bescheiden reclame): 1. M. de Dreu en Co. N.V. Goes, 82 punten; 2. afdeling Goes Bescherming Bevol king" 80 punten; 3. Aseptafabriek N. V. Delft, 62 punten; 4. C. van Strien en Zn. Voorstad Goes. 60 punten; 5. Goes' tractorbedrijf G.T.B. 53 punten. In de groep luxe-wagens versierd met fruit, ging de eerste prijs naar N.V. Louisse Goes, 75 punten; twee de was Pik's Garagebedrijf Goes (Volvo) met 72 punten; derde Re nault van Garage Centrum, 70 pun ten. Aan het diner van de fruitcorsocom- missïe met de fee en haar hof- en volgdames 's avonds in hotel „Ocken- burg" te Goes is er verdiende hulde gebracht aan de organisatoren en de gasten uit sprookjesland. Als aardige attentie kregen de negen jongedames die gedurende meer dan een week iets van de sfeer uit fruitland in Goes hebben gebracht, 'n passend cadeau. Voor de avondrondgang van het Zeeuws Fruitcorso hadden zich nóg meer toeschouwers langs de route ge schaard dan 's middags en de aan blik van deze feestelijk verlichte stoet was nóg grootser dan bij de eerste rondgang. De feestelijkheden bereik ten een nieuw hoogtepunt op de markt, toen (laar diverse concerten werden gegeven. Duizenden en duizenden bewogen zich door de straten van Goes, die tot één deinende mensenzee was gewor den. Op de Grote Markt verzorgde „Hosanna" uit Goes een vrolijk con cert, waarna de In kleurig uniform gestoken leden van „Apollo" uit Et- ten concerteerden. Een geslaagde taptoe van „Apollo" besloot dit gran dioze feest van de Zeeuwse fruitwe reld, waarmede tevens de fruitweek ten einde was. Ook al in verband met de fruit week werd 's morgens op het proef station voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp door en kele deskundigen voor de pers een uiteenzetting gegeven over de stand van zaken in de Zeeuwse fruitwereld. Benoeming van adjunct-directrice huishoudschool B- en W. van Vllssingen hebben de raad voorgesteld, behoudens goed keuring door de minister van O. K. en W., aan te wjjzen als adjunct directrice van de gemeentelyke huis- houd- en industrieschool (met ingang van 28 mei 1957) in de vacature ont staan door het vertrek van mejuf frouw L. C. Ie Feber, mejuffrouw C. F. Roeters van Lennep, lerares aan de school. Een onderdeel van het fruitcorso, dat zaterdagmiddag door Goes trok. Foto P.Z.C.). AFGESLOTEN ORDERS motor van 5600 a.p.k-; enige Schelde- La Mont verwarmings- en afvoergas- senketels; enige tandwielkasten voor overbrenging hoofdvermogen koop vaardijschepen en diverse kleinere op drachten. Sinds 1 januari 1957 is het ons mo gelijk gebleken de orderportefeuille verder uit te breiden; aan grote op drachten werden onder meer ontvan gen: 3 motorvrachtschepen, waarvan 2 van 12.000 ton d.w. en 1 van 14.200 ton d.w.; 4 complete voortstuwings installaties, bestaande uit ketels, tur bines en tandwielkasten, ieder mei een normaal vermogen van 13.750 p.k.; 24 tandwielkasten voor over brenging hoofdvermogen voor koop vaardijschepen. Door bovengenoemde aanvulling van onze orderportefeuille is een goe de bezetting van ons bedrijf gewaar borgd tot begin 1961. Indien zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, kan verwacht worden, dat het door de voorzitter van de Raad van Commissarissen op de jaarvergadering uitgesproken op timisme betreffende het resultaat over 1957 gerealiseerd zal worden. ,Hajuto '57' trok bijna 12.000 bezoekers. DE HAJUTO '57, de „Handelsbe langen Jubileum Tentoonstelling van de Goese middenstand tor gelegen heid van het 55-jarig bestaan is ten einde. De tentoonstelling heeft bijna 12.000 bezoekers getrokken, een cij fer dat helaas ver beneden het ver wachte ligt. De inrichting van de tentoonstelling is hier zeker niet de bet aan!. „Het weer heeft ons hopeloos par ten gespeeld" zo zei zaterdagavond één van de Hajutocomitéleden en deze zinsnede verklaart veel. De re gen heeft velen van een gang naar de sportterreinen aan de Westsingel weerhouden. Vijf jaar geleden waren de omstandigheden gunstiger en trok de Hajuto 35.000 bezoekers. Zaterdag trok de Hajuto echter altijd nog 3500 bezoekers. De caba retvoorstelling, door 't radio-ensem ble Charles Aerts, waarmee deze laatste zaterdag werd besloten, was eveneens goed bezocht. Om kwart voor acht diende zich 's avonds de 10.000ste bezoeker aan: de heer A. Sturm, een arbeider uit Lewedorp, die verrast maar met zichtbaar ge noegen de waardebonnen tot een be drag van honderd gulden, de twee mud antraciet van de Goese kolen handelaren, een luxe sigaar en een herinneringslepeltje in ontvangst nam. In snel tempo passeerden toen de honderdste bezoekers en bezoek sters die eveneens een attentie kregen aangeboden de controle. Om half tien noteerde men de 11.000ste, in de persoon van de heer Verbemen uit Goes, die voor vijftig gulden waardebonnen in ontvangst mocht nemen. Rond tien uur zakte 't tempo enigszins; mejuffrouw M. van Sluijs uit Kapelle, die zich als 11.600ste aandiende, kwam om vijf over half elf binnen. Zij ontvingt 'n vulpen. Examen Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkunde, diploma B met lof, de heer J. F. de Meijer, en voor het diploma B II de heer J. B. Biondina, beiden leerlingen van de „De Ruyter- school". Advertentie J GEDENKPENNING UITGEGEVEN Diploma „Zeeland" werd een begrip in middelbaar technische kringen DE LEDEN van de Bond van Technische Waterschapsambtenaren in Zee land hebben tijdens hun zaterdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden najaarsvergadering waaraan een diner was verbonden het 60-jarig jubileum van hun bond waardig gevierd. In een herdenkingstoespraak heeft de voorzitter, de heer J. A. A. Mol, het heden, verleden en do toekomst van de Zeeuwse waterschapsambtena ren belicht. Hij herinnerde er aan, dat de bond ontstond uit de behoefte tot lotsverbetering en de wens tot bevordering der collegiale kameraad schap en verrijking van de kennis der praktische waterbouwkunde. Wei nigen hebben bij dit bescheiden begin in 1897 kunnen vermoeden, dat deze gemeenschap van Zeeuwse waterbouwkundige technici zou uitgroeien tot een bond, die het al vrij spoedig na de oprichting heeft aangedurfd, aller wegen in den lande do nadruk te vestigen op do wenselijkheid, te komen tot een beter middelbaar technisch onderwijs en in 1902 een eigen exa men voor polderopzichter instelde! Sedertdien heeft dit examen alom in den lande grote bekendheid ver worven en is het diploma „Zeeland" in middelbaar technische kringen een begrip geworden", zo zei de heer Mol. „De Zeeuwse waterbouwkundi gen zijn in de loop der jaren over ons gehele land en ook buiten de grenzen uitgezwermd en hun kunde, wilskracht en ijver hebben door de jaren heen de toets der vergelijking met die van collega's met andere middelbaartechnische vorming glans rijk kunnen doorstaan. De Zeeuw, wiens leven en wer ken van nature zo zeer met de grilligheid der elementen is ver bonden, heeft juist in de tech niek der waterbouwkunde een be paalde voorsprong op anderen, die verpersoonlijkt wordt In het we zen van het examen „Zeeland". Het examen „Zeeland" werd de trots van de bond. Lof zwaaide de heer Mol aan het adres van hen, die in de loop der jaren deel hebben uit gemaakt van de examencommissie. „Zij hebben allen bergen werk ver zet", zo vervolgde de heer Mol, „daar toe gedreven door liefde en overgave voor de waterbouwkunde en de wil om de middelbare technicus naar een zo hoog mogelijk maatschappelijk ni veau te leiden". In het bijzonder richtte de heer Voor- en achterzijde van de gedenk penning, die naar een ontwerp van de te Veere wonende kunstenaar Dirk van Gelder, door de Bond van Technische Waterschapsambtenaren in Zeeland ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan is uitgegeven. De penning toont het wapen van Zeeland met daaromheen de naam van de bond en de data 1897-S7-IV- 1957. Op de keerzijde staat ,JJiet eer zult gij dit land bezingen dan na het water te bedwingen". Mol zich tot de vice-voorzitter van do examencommissie, ir. II. Visser uit Middelburg. Als blijk van dank en erkentelijkheid voor het werk van de examencommissie reikte hij de heer Visser een zilveren exemplaar van de gedenkpenning uit, waarvan er in verband met het bondsjubileum een honderdtal in brons zijn gesla gen, naar een ontwerp van de Veerse kunstenaar Dirk van Gelder. Op zijn beurt sprak ir. Visser eveneens een dankwoord. W at er schapshervorming Voor de toekomst zag de heer Mol, in verband met de op handen zijnde concentratie van polders en water schappen in Zeeland een structurele wijziging van het interne wezen van het korps. „Wij zullen straks niet meer zijn de enige en zelfstandige adviseur en rechterhand van onze polderbesturen, maar onze middel baar-technische status zal tot gevolg hebben, dat wij worden opgenomen in het grote verband van de techni sche diensten der onderscheiden gro te waterschappen", aldus de heer Mol. „Wij zullen ons in ons werk hieraan moeten aanpassen, en dat zal voor velen onzer, die al jaren technisch heer en meester waren op hun eigen terrein, geen gemakkelijke opgave zijn. „Niettemin kunnen juist wij, die het huidige waterschapsbestel'zo van nabij kennen en hiermee als het ware vergroeid zijn, een con centratie van polders en water schappen, in het belang van het waterstaatkundige welzijn van onze provincie toejuichen". Namens de leden sprak de heer B. J. van Oost uit Wilhelminadorp een felicitatie uit. Het oudste lid van de examencommissie, de heer C. Ba- rendsen uit Middelburg complimen teerde in een geestig toespraakje, waarin hij het verleden liet herle ven, bestuur en leden met dit jubi leum. Als dank voor de welwillende hou ding, die de Zeeuwse overheid steeds tegenover de polders en waterschap pen heeft aangenomen, zal aan het provinciaal bestuur een zilveren exemplaar van de gedenkpenning worden aangeboden. VANDAAG. Middelburg Electro: „Anastasla", 7 en 9 15 uur, 14 Jr.Schouwburg: „De straat der geverfde lippen", 8 uur, 18 Jr.; Molenwater: Miniatuur Wal cheren. Vllssingen Alhambra: „Gaby", 7 en 9 uur. 14 Jr.: Luxor: „De schat van Afrika", 8 uur, 14 Jr. Goes Grand: „Gaby", 8 uur, 14 Jr, Buitelende auto in Breskens Zaterdagmiddag is een auto, be stuurd door de heer J. J. B. uit Drie bergen, in de Dorpsstraat te Bres kens over de kop geslagen, nadat de bestuurder de macht over het stuur had verloren. De auto kwam uit de richting Schoondijke en reed met vrij grote snelheid door de bocht in de Dorpsstraat. Doordat de wagen kwam te slippen raakte hij aan de linkerzijde van de weg met de wie len tegen het trottoir. Tweemaal kantelde de auto, voordat hij ten slotte op de kop bleef liggen, juist voor het raam van een villa. Twee passerende wielrijders, mejuffrouw D. en de heer L. uit Breskens wer den door de kantelende wagen ge raakt en licht verwond. Hun rijwie len werden zo goed als vernield. De chauffeur B. en zijn echtgenote kwa men met de schrik vrij. De auto werd tamelijk ernstig beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2