Verbetering verkeer in iJmond: royale tunnel vervangt pontje Brussel in 1958 strijdtoneel tussen twee wereldmachten? TOESLAG CONSUMPTIEMELK BLIJFT NOG GEHANDHAAFD MEERDERHEID VAN T.V.-KIJKERS VOOR TELEVISIE-RECLAME IS PROVINCIALE EBBUW8B COURANT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Vooral op de nationale dagen zal het er om epannen. Wanneer de Rus- een bijvoorbeeld op hun nationale dag met het Bolsjoi-theater op de proppen komen, zullen de Amerika nen er bij wijze van spreken mins tens het New York City Ballet te genaan moeten gooien om in de run ning te blijven. Maar wat er op de nationale dagen zal gaan gebeuren, Is nog niet bekend. Die plannen wor den eerst tegen het einde van het jaar publiek gemaakt. Inmiddels staan de Amerikanen op punten voor. Zij bouwen namelijk een paviljoen dat met een middel lijn van 104 meter het allergroot ste ronde gebouw ter wereld wordt. Ook de Russen bouwen een zeer groot paviljoen, maar dat breekt geen enkel record. Het wordt trou wens geen cilinder, maar een gewoon parallelepipedum. In het cirkelvormige gebouw van de Verenigde Staten worden geheel nieuwe technieken toegepast. Het plastic dak wordt bevestigd aan een soort velg, door staalkabels verbon den aan een metalen binnenring. Ook het plafond, een metalen net werk, zal „zweven". De buitenmuren, geconstrueerd als „honingraten", worden bevestigd aan goudkleurige stalen pilaren. Binnen de cirkelom trek komt een grote tuin. De inzending zal een getrouwe af spiegeling zijn van het Amerikaan se leven en „het thema van de Ame rikaanse humaniteit aan het publiek tonen". Hoe men dat denkt te berei ken is voorshands een geheim. Slechts is bekend, dat er een typisch Amerikaanse bar wordt ingericht, waar voor eregasten de traditionele „bourbon whisky" zal worden ge schonken. Men kan veilig aannemen, dat het Russische antwoord op die whisky uit wodka zal bestaan. Ook op de internationale afdelin gen van Schone Kunsten en Weten schap zullen de Verenigde Staten vertegenwoordigd zijn. De mooiste kunstverzamelingen van Amerika gaan volgend jaar naar Brussel. Voor de verzorging van de weten- Schappelijke inzending zijn keien van zwaar kaliber van stal gehaald. Wetenschappelijke kopstukken o.a. dr. Ernest O. Lawrence, de bou wer van het eerste cyclotron ma ken deel uit van de internationale groepscomité's voor het atoom, voor het molecuul, voor het kristal en voor de levende cel. Standbeeld van Lenin Evenals de Amerikanen hebben ook de Russen een terrein van 2,5 hectare gehuurd. De Russische afde ling, die dus één der grootste van de wereldtentoonstelling wordt, komt vlak bij de Poort der Natiën, tussen de gebouwen van de Verenigde Sta ten, Canada en de Oosteuropese yolksrepubieken. De onderdelen van het „Paleis van de Sowjet-Unie" worden in Rusland geprefabriceerd en vandaar per boot of trein naar Brussel vervoerd, waar de elementen worden gemonteerd. Evenals de meeste gebouwen op het tentoonstellingsterrein, wordt ook dit kostbare paleis voor de afbraak ge bouwd. In oktober 1958 wordt het paleis gedemonteerd om in Rusland weer te worden opgebouwd als permanent tentoonstellingsgebouw. Daarom wordt nu al rekening gehou den met het Russische klimaat: er komen dubbele ramen in en een spe ciale warmte-isolering. De werkzaamheden aan het kolos sale gebouw, dat een oppervlakte van ruim 15.000 vierkante meter krijgt, vorderen overigens nog niet snel. Ne derland en Duitsland zijn momenteel het verst; Rusland en Frankrijk lig gen samen ver in de achterhoede. Op „Russisch gebied" is nog slechts wei nig te zien van het grote paleis, waarvan de bijna geheel glazen ge vels zullen worden „opgehangen" aan het dak, dat door een metalen BEGROTING LANDBOUW EGALISATIEFONDS Voor extra-raffinagesuiker 2 miljoen uitgetrokken (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van het Landbouw Egalisatiefonds voor 1958 sluit met een tekort van 326.200.000, De enige inkomstenpost betreft het aan het Landbouw Egalisatiefonds toevallende aandeel in de accijns op gedistilleerd. Deze post be draagt 6.300.000,Daartegen over staat een totaal aan uitgaven van 332.500.000,—. Laatstgenoemd bedrag omvat de nadelige saldi van de afdelingen akkerbouw 48.000.000,vee en vlees 30.000.000,en zui vel, margarine, vetten en oliën Hoe troosteloos voor de land- H bouw de toestand is in de kop ji van Overijssel, waar voortdu- rende regenval in de laatste s weken het water tót ongeken ds de hoogte heeft doen stijgen, tonen deze beide foto's. H Boven: een verlaten land- s bouwmachine op een tot bin- §1 nenzee geworden akker in de ss buurt van het Meppelerdiep. ff Onder: op een akker tussen ff Meppel en Zwartsluis moet men de aardappels rooien ter- H wijl men tot de knieën in het water staat 253.500.000,benevens 1.000.000,voor onvoorziene uit gaven. Wat de afdeling akkerbouw aan gaat, zegt de Memorie van Toelich ting op de begroting, dat de aan bin nenlandse telers van roggegerst, ha ver en gemengd gewas te betalen toeslag voor de oogst 1958 op basis van de verwachte garantie en de ge taxeerde opbrengst van de produk- ten geraamd wordt op 46.000.000, waarvan het te blokkeren gedeelte wordt geraamd op 10.000.000, zo dat uitgetrokken is 36.000.000. Bij dit nadelig slot komt een extra-raf- finage-marge van suiker die, indien tot verlening hiervan wordt beslo ten, een uitgave van ca. 2.000.000 zal vergen. Bovendien raamt de minister op basis van de thans geldende garan tieprijs voor fabrieksaardappelen, de mede daaruit voortvloeiende kost prijs van het aardappelmeel en de getaxeerde opbrengst van dit pro- dukt op het begrotingsartikel, lui dende „nadelig saldo op de aan- en verkoop van fabrieksaardappelen van de oogst 1958, te verrekenen in de volgende jaren", een nadelig sal do van 10.000.000. Het voor steun op vlees en vlees- produkten opgenomen bedrag van Dodelijk ongeval in elektriciteitscentrale In een 25 kv. schakelstation van de centrale van het gemeentelijk 'elektriciteitsbedrijf in Den Haag «s de 51 -jarige helper P. Pronk gisteren door onbekende oorzaak in aanraking f;ekomen met de hoogspanningsinstal- atie. Hij werd door de G.G.D. over gebracht naar het ziekenhuis West einde, waor hij overleed. Als gevolg van het ongeval ontstond een kortsluiting, waardoor automa tisch de beveiligingsinstallatie in wer king trad. Dit had weer tot gevolg, dat, uitgezonderd het Benoordenhout, het Bezuidcnhout en Spoorwijk-Laak- kwartier, vrijwel de hele stad enige tijd zonder stroom was. f 30.000.000 is gebaseerd op het hui dige beleid. Wat tenslotte de afdeling zuivel, margarine, vetten en oliën be treft, wijst de minister er op, dat aangezien de regering vooralsnog niet besloten heeft de toeslag op de consumptiemelk van 4 cent per liter reeds op 1 januari 1958 af te schaffen, voor het begro tingsjaar 1958 met een post van 68.000.000 rekening gehouden is met de voortzetting van deze toeslag. De uitkeringen ten behoeve van veehouders ten gevolge van de garandeerde melkprijs zijn ge schat op 220.000.000, waarvan 40.000.000 geblokkeerd zal wor den. Velen wensen hoger programma-niveau Wie bezoek gezellig vindt, moet beslist een televisietoestel kopen. Wie minder roken wil, moet daaren tegen zo weinig mogelijk naar de televisie kijken. En wie zyn kinde ren hun huiswerk goed wil laten maken, doet er wellicht ook maar beter aan, geen t.v. in huis te ha len. Dat zijn zo een paar van de vele waardevolle conclusies, die zijn neergelegd in het lijvig re sultaat van een kortgeleden gehou den enquête ouder de Nederlandse bezitters van televisietoestellen. Het is een enquête, welke door de Nederlandse stichting voor statis tiek werd ingesteld in opdracht van een grote Nederlandse importeur van radio- en televisietoestellen. Het doel van het onderzoek was een inzicht te krijgen van de kijkdicht heid (de verhouding van het aantal mensen dat een televisieuitzending heeft gadegeslagen en het aantal dat daartoe in de gelegenheid is geweest). 2. De mening van de Nederlandse kij kers over de kwaliteit van de uitzen dingen en 3 de publieke opinie over commerciële televisie. Voor deze enquête heeft men 1000 toestelbezitters ondervraagd. (Ons land telt er ca. 200.000). De periode van de enquête liep van 19 mei tot 15 juni van dit jaar. Vastgesteld werd dat ongevear 70 pet van de toestellen in liet westen van het land zijn geplaatst, waar ca 50 pet van de bevolking woont. In de gezinnen waar de echtgenoten jonger dan 30 jaar zijn treft men de minste televisietoestellen aan. De meeste toestellen bevinden zich bij oudere mensen en echtparen zonder kinde ren. De kijkdichtheid bedroeg 45 pet, het geen zeggen wil dat gemiddeld van alle honderd personen die thuis een televisietoestel hebben (kinderen en huisgenoten Inbegrepen) er 45 de uit zendingen volgen. Het aantal kijkers varieerde in de ge- genoemde periode van 120.000 tot 750.000. Ook is het gebleken dat het journaal het weekoverzicht en het kinderuur tje de grootste belangstelling genie ten. Het rapport vermeldt dat in ons land ontvangst van visite door het KONINGIN JULIANA VERRICHT OPENING Geen wachttijden en geen opstopping meer voor automobilisten Op 28 september zal koningin Juliana de Velscr tunnel officieel ope nen. De automobilisten behoeven dan geen angst meer te hebben, dat de pont net vertrokken is en zij behoeven zich niet meer te ergeren aan de wachttyden, die soms een klein half uur beliepen, tenzjj ze wanneer het een personenwagen betrof enkele liters benzine extra wilden verstoken op de route via de sluizen van IJmuiden. Al die narig heden zijn nu achter de rug. In plaats van een benauwd stam pend pontje ligt daar de royale dubbele verkeerstunnel met een lengte van 1644 meter, waarvan het overdekte middengedeelte 768 meter lang is. En de mannen achter het stuur behoeven voorlopig niet bevreesd te zyn, dat er in de tun nel verkeersopstoppingen kunnen voorkomen. De capaciteit is bere kend op 60.000 auto's per dag en daar is men met 12.000 auto's per dag voorlopig niet aan toe. Het is een lange weg geweest naar de 28ste september 1957. Reeds in de dertiger jaren werd by de begrotin gen van waterstaat en het verkeers- fonds de aanleg van een tunnel be pleit, voornamelijk ten behoeve van een vry scheepvaartverkeer tussen Amsterdam ende Noordzee. De spoorbrug wae de Tweede Kamer een doorn in het oog en het is merkwaar dig na te gaan, dat de motieven in de loop der jaren langzamerhand van het scheepvaartverkeer op het weg verkeer zijn overgegaan. In 1941 werd een bescheiden begin gemaakt met de aanleg van de ver keerstunnel. maar de bunkerbouwers begeerden steeds meer beton, zodat het werk na 1942 werd stilgelegd. Toen in 1951 de aanleg werd hervat kon men eerst de oude tunnelfrag- menten opruimen, omdat zij niet meer pasten in de nieuwe plannen, die voorzagen in een dubbelbuizige tunnel voor het sterk toegenomen en toenemende verkeer. Het project, dat ongeveer 135 miljoen zou gaan kosten (in 1937 rekende men nog met bedragen van rond 18 miljoen) werd op gedragen aan de Amsterdamse Ballastmaat9chappij. die voor het werk zo ongeveer 360.000 kubieke meter beton maakte, 35.000 bewa- peningsyzer verwerkte, alsmede 100.000 ton cement, 500 ton con structie-ijzer en 10.000 ton stalen damwand. Deze damwand werd gebruikt voor de bescherming van de open bouw putten, waarin de tunnelmoben wer den gestort en gelast. Door eerst, de zuidelijke moten te bouwen, daarna de bouwput dicht te storten en het Noordzeekanaal over dit gedeelte te leiden kon de noordelijke kant even eens in open bouwputten worden vervaardigd zonder de scheepvaart te hinderen. Het tunnellichaam werd waterdicht gemaakt door een isolatie van asfalt- bitumen, die op de voegen nog werd versterkt met 3 lagen genopt koper. Dank zij het feit, dat men een sterk doorgevoerde gemechaniseerde werk methode heeft toegepast kon het pro ject anderhalf jaar eerder worden op geleverd dan aanvankelijk was ge dacht. Zo gebruikte men o.a. ver rijdbare stalen bekistingen voor het storten van de tunnclmoten en ook werd veel pre-fabricated materiaal benut. Het laagste punt van do uutotunnel ligt 23.5 meter beneden N.A.P. maar de passanten behoeven zich niet on gerust te maken over het regen- en condenswater, dat zich wel op dit punt zon willen verzamelen als er geen pompkamers en waterkelders waren. Het plezierige voor de automobilist is, dat htj by het binnengaan van de tunnel geen beklemming zal voelen. Dit is bereikt door een brede weg (7.12 meter) en door de wanden licht groen en het plafond donkerblauw te schilderen. De buis ljjkt derhalve WHISKY TEGEN WODKA. ....Het paleis van de Sowjet-Unie komt per trein en boot uit Ruslatid... Het paviljoen der Verenigde Sta ten wordt het grootste ronde gebouw ter wereld bezit van een televisietoestel wordt bevorderd. Het oordeel over de Nederlandse te levisieuitzendingen is niet steeds even gunstig. De Eurovisie blijkt over het algemeen gunstiger beoor deeld te worden dan de Nederlandse uitzendingen, evenals de buitenlandse programma's. Ongeveer een derde van de ondervraagden wenst een ho ger programmaniveau. De wensen gaan voornamelijk uit naar films en cabaretprogramma's, naar meer to neelstukken en meer vrolijke uitzen dingen. Ongeveer 68 pet van de onder vraagden wil wel reclame in de uitzendingen; 42 pet wil dat mits daardoor het peil van de program ma's kan worden verhoogd. Een vrij groot deel van deze laatsten is bereid voor een beter peil een hoger kijkgeld te betalen. De re clame zou volgens het rapport het beste kunnen worden uitgezonden tijdens de pauzes. Chauffeur kreeg in aulo hartverlamming Een 66-jarige aannemer uit Amster dam, die woensdag in zijn auto over de Ceintuurbaan in Amsterdam reed, is plotseling aan een hartverlam ming overleden. De man zei tegen z\jn echtgenote, die naast hem zat, dat hij niet goed werd en raakte op het zelfde moment het bewustzijn kwijt. Terwijl de auto stuurloos door reed, zette de vrouw, die niet bij de handrem kon komen, met veel tegen woordigheid van geest de motor af door het contactsleuteltje uit het das- board te trekken. Toch reed de wa gen nog een andere auto en een wiel- rijdster aan. De aannemr werd door de G. G. en G. D. snel naar een ziekenhuis gebracht, waar geconsta teerd werd, dat hij aan een hartver lamming was overleden. Tropische orkaan in Mexico eiste zeven doden Als gevolg van een tropische or kaan zijn in de Mexicaanse kust plaats Acapulco zeven personen om het leven gekomen. Vijf vissers, die juist met hun boten uit waren, ver dronken voor de ingang van de ha ven, een man verdronk bij het zwem men en de zevende kwam om tenge volge van elektrische stroom, toen 't elektriciteitsnet door de orkaan werd neergeslagen. Verder naar het noorden, op de Atlantische oceaan, wordt het scheepvaartverkeer belemmerd door de orkaan Carrie, die zich maandagavond ongeveer 800 kilo meter ten noordoosten van Ber muda bevond. De orkaan heeft nu een middellijn van 350 tot 500 ki lometer, waarin windsnelheden voorkomen van 120 kilometer per uur. breder en hoger dan zij in werkelijk heid is. Het lawaai en de nagalm zijn door een isolatielaag op het plafond Lot een minimum gereduceerd en ook de overgang van licht naar donker is goed opgelost. Hoewel de tunnelverlichting een sterkte heeft van 50 lux is dit niets vergeleken bij een zonnige dag op de weg, waar een lichtsterkte van om en nabij 50.000 lux kan zijn. De over gang naar de tunnel zou derhalve veel te groot zijn als men niet een vernuftige zonwerend rooster had ge- creerd. dat de automobilist langza merhand aan de „donkere" tunnel doet wennen. De TL-lampen zijn ver der zo geplaatst, dat ze de bestuur der nimmer in het oog schijnen. Het meest opvallende van de autotun nel zjjn de hoge ventilatietorens. die de bedorven lucht zonder moeite kunnen verwerken. De spoortunnel mist deze ventilatie omdat de treinen oude lucht naar buiten „duwen" en telkens weer verse lucht achter zich aan naar binnen zuigen. Omdat een trein een minder sterk stygingsvermogen heeft dan een au to heeft men hier een langere helling moeten maken, wat tot gevolg heeft, dat de lengte van de tunnel ni.et min der dan 3224 meter bedraagt. Hier van Is 2067 meter overdekt. Behalve het tunnelwerk Ss er de laat ste jaren in en rond de IJmond ook oen grote bedrijvigheid ontstaan voor het aanleggen van dc toe- en afvoer- wegen. Zo is een nieuwe ryksweg 9 geprojecteerd van Velsen naar Alk maar met talrijke kunstwerken en zelf9 worden er stations opgeheven en nieuwe gebomvd langs het verleg de spnortroce. Deze wpgen en sta tions zullen nog wel niet klaar zijn op 28 september, maar dat ls geen reden voor de Noordhnllanders om deze dag niet met vreugde te begroeten. Waas van geheimzinnigheid op wereldtentoonstellingsterrein (Van onze speciale verslaggever) Sinds bekend werd dat de Amerikanen een 15 miljoen dollar denken uit te geven aan hun Inzending naar de Wereldtentoonstelling 1958, ls er druk gespeculeerd over de vraag wat de Russen zouden doen. Het zag er naar uit, dat op de Helzelvlakte ln Brussel een stukje koude oorlog zou worden opgevoerd. Wilde geruchten noemden voor de Russische inzending bedragen tot 50 miljoen dollar. Die geruchten zyn tot nu toe door Moskou noch tegen gesproken, noch ontkend en zo weet heden ten dage nog elgeniyk niemand met hoeveel roebels de Russen zullen proberen de Amerikanen een vlieg af te vangen. De wedloop indachtig, waarin U.S.A. en U.S.S.R. elkaar zowel bij het hardlopen en by het afvuren van raketten als op allerlei tussenliggend ge bied trachten te overtroefen, lijkt 't wel vast te staan dat ook de Expo '58 het toneel van een prestigewedstryd tussen de belde grootmachten zal zjjn. geraamte met twee rijen pilaren zal worden ondersteund. Van de Russische afdeling ls nog niet veel bekend. Er komen een zaal voor de zware industrie, een restau rant, een bar en een bioscoopzaal die, evenals het Amerikaanse theater, 1000 zitplaatsen zal tellen. Tot zover gaan de plannen dus gelijk op. Maar één ding hebben de Russen in elk ge val anders: in de hoofdzaal, midden in een groep van bomen, zal wan neer er althans niet voordien weer eens een ommezwaai in de huidige partijleer optreedt een monument ter ere van Lénin worden opgericht. En dat hebben de Amerikanen in elk geval niet. Vier miljoen voor het rijk van staatsgasbedrijf De bruto winst op gas is op de begroting van het staatsgasbedrijf voor 1958 geraamd op f 18.220.000, Dit bedrag betreft do opbrengst van het aardgas, aardoliegas, raffinade- rijgas en kooksovengas, nadat hier op In mindering zijn gebracht de in koopprijs daarvan, alsmede de ver goedingen aan gemeenten voor prijs reducties bij industrieel aardgasver bruik en voor de extra lekverliezen. Aan het rijk zal een winstsaldo kunnen worden uitgekeerd, zo ver wacht men, van bijna vier miljoen gulden. Uit de toelichting op de begroting van het staatsgasbedrijf blijkt, dat op 't terrein van de ontzwavelingsin stallatie in Denekamp in het begin van 1958 een fabriek zal worden op gericht voor de fabricage van na- trium-bisulfiet. CONCLUSIE VAN ENQUÊTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8