Gromyko: Kernwapens vijf jaar buiten wet stellen Ook de kerk wordt bij het Deltaplan betrokken KLANKBORD KORT GEDING VAN MANDERS TEGEN SCHIJN-DORUSSEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 2 ALGEMENE VERGADERING VER. NATIES Vreedzame coëxistentieniet meer praten over Hongaarse kwestie Rusland heeft In de Ver. Naties voorgesteld, de proeven met kern wapens gedurende twee a drie jaar op te schorten en het gebruik van A- en H-bommen gedurende minstens vijf jaar buiten de wet te stellen. Deze voorstellen zijn bij de algemene vergadering der Ver. Naties in resolutie-vorm ingediend door minister van buitenlandse zaken Gro myko. In feite diende de Rus drie resoluties in, waarvan de derde een lans breekt voor een „verklaring van vreedzame coëxistentie van staten", met het doel om geschillen uitsluitend met vreedzame middelen te re gelen. Om toezicht op de naleving van de atoomresolutie te houden, moet vol gens hem een internationale commis sie worden opgericht, die rapporten dient uit te brengen aan de veilig heidsraad en de algemene vergade ring. Onder leiding van deze interna tionale commissie zouden controle posten dienen te worden opgericht op basis van reciprociteit in de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Engeland en haar bezittingen in het gebied van de Stille Zuidzee, Australië inbegre pen. Benelux-sludiedag te Brugge op 28 oktober. Over economische ontwikkeling van Zeeland, O. en W.-Vlaanderen. De West vlaamse Economische Raad, de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen en het Economisch Technologisch Instituut; voor Zeeland drie zustcrinstituten hebben besloten op 28 oktober a.s. te Brug ge een gemeenschappelijke Benelux- studiedag te organiseren over de economische ontwikkeling van Zee land, West- en Oost-Vlaanderen. Staande in de Benelux en vóór de Euromarkt zal gewezen worden op de gunstige geografische ligging van deze drie provincies en op de moge lijkheden van de arbeidsmarkt, waar door een deel van de West-Europese economische expansie ter plaatse lean worden opgenomen. Hogere gezagsinstanties hebben hun medewerking aan deze studiedag toegezegd. Nieuw-Zeelands premier maakt aftreden bekend. De premier van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, heeft besloten om gezondheidsredenen onmddellijk af te treden. Hólland heeft meegedeeld, dat hij zijn besluit op medisch advies heeft genomen. Hij wordt opgevolgd door de plaatsvervangende leider van de nationale partij en vice-premier Keith Holyoake. Holland is 63 jaar. Vorige maand kondigde hij al aan. dat hij zich zou terugtrekken na de lopende parle- mentszitting. Te Brussel ls een stilstaande wals door een breuk in de remmen plotse ling een helling afgerold. Het logge ge vaarte reed verscheidene palen omver en kwam tenslotte op de tramrails tot stil stand. Het tramverkeer was gedurende bijna anderhalf uur gestremd. Er werd niemand gewond. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, geheel bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, onbewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, half bewolkt Nice, motregen Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt MUnchen, onbewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, onbewolkt AJaccio, onbewolkt Mallorca, regenbui 9 gr. 12 gr. 12 gr. 20 gr. 16 gr. 23 gr. 25 gr. 24 gr. 23 gr. 21 gr. 14 gr. 20 gr. 22 gr. 24 gr. 24 gr. 23 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr. 27 gr. SLECHTE HAND. Te Alexandria, in de staat Louisiana, werd de poli tie gealarmeerd door mensen, die vreesden dat hun buren op het punt. stonden elkaar uit te moorden. Het was een vreselijk lawaai, er werd ge- schreeuwd en gegild en er sloegen allerlei voorwerpen tegen de muur, meldden zy, de politie. Er werd groot alarm gemaakt. De moordbrigade en alle technici, ruk ten met gillende sirenes uit om een onderzoek in te stellen. Het bleek dat tydens een vreedzaam spelletje brid ge een der spelers een slechte hand gekregen had, en zich daarover had Beklaagd VERGETEN. Charles Klein, die in Chicago een textielwinkel heeft laten bouwen, moest twee politiemannen, die vakantie hadden, huren om zyn zaak in de nacht te bewaken. Er zat voor 10.000 dollar aan handel in zijn winkel, maar geen deur. Die had de architect, een modernist naar men zegt, vergeten. In de resolutie wordt op andere landen een beroep gedaan, zich bij de overeenkomst aan te sluiten. In de Sowjet-Russische ontwerpre solutie betreffende de vreedzame co- existentie wordt door de onderdruk kers van de Hongaarse opstand een beroep gedaan op alle staten om tus sen hen rijzende geschillen uitslui tend met vreedzame middelen te re gelen. Volgens Gromyko zouden alle sta ten zich daarbij door de volgende be ginselen moeten laten leiden: 1. eerbiediging van de onschend baarheid van het grondgebied van de soevereiniteit van alle staten; 2. het niet aanvallen van andere staten; 3. het zich niet, uit beweegredenen van economische, politieke of ideologische aard, inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van andere landen; 4. het onderhouden van op gelijkheid en wederzijds voordeel berustende betrekkingen; 5. een vreedzaam naast elkander bestaan. Zoals verwacht, weet Gromyko de crisis ln Syrië en het Midden-Oosten aan de Verenigde Staten en sprak hij tegen dat het Kremlin de bedoeling zou hebben zich in de interne zaken daar te mengen. Voorts eiste de Rus dat de Ver enigde Naties zich niet meer met de situatie in Hongarije zouden bemoeien, drong hij aan op ver sterking der Verenigde Naties, door een einde te maken aan „di verse blokken en militaire allian ties", en verklaarde hij dat het gezag der Ver. Naties ondermijnd wordt door de uitsluiting van communistisch China. Navo-filialen Gromyko keerde zich met grote heftigheid tegen het verdedigingsstel sel dat de Ver. Staten over de gehele wereld hebben aangelegd en zei dat het gevaar van een atoomoorlog in Europa is toegenomen omdat de lei ders van de westelijke landen van plan zijn West-Duitsland atoomwa pens te leveren. Hij merkte voorts op dat de Zoavo en het l'act van Bagdad niets anders dan „filialen van de Navo" zijn. Volgens de Russische minister ma ken de „strategen van de koude oor log" van de omstandigheden gebruik om bij de ontwapeningswedloop mil jarden te verdienen. Tenslotte herhaalde Gromyko het Russische aanbod om zijn strijd krachten uit de landen, die aangeslo ten zijn bij het pact van Warschau, terug te trekken, mits de westelijke mogendheden hun strijdkrachten te rugtrekken uit een aantal Europese landen. De kapel van de Koninklijke Lucht macht, die een bezoek bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen, trad gister middag Biervliet op. Foto P.Z.C.). NAAST HET GELD WAAR HET OM GAAT.... „Zelf ben ik doodzuinig op mijn creatie (Van een onzer redacteuren) De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. T. W. Stheeman, heeft een week de tijd genomen om te beslissen of de imitatie-Dorus van de sigarenwinkelier F. M. Perrier, alias Fred Menger, vuig plagiaat is van de geslaagde Dorus-creatie van de bekende radio- cn televisiekomiek Tom Manders. In een van de zalen van de arron dissementsrechtbank te Amsterdam zaten beide Dorussen gistermorgen naast elkaar. Niet zoals men had mo gen verwachten in het schertskos- tuum dat ze gewoonlijk bij bun pu bliekelijk optreden dragen bolhoed, ijzeren brilletje, hangsnor, streepjes- trui en pandjesjas, maar als gewone burgers. Het was hier dan ook geen cabaret voorstelling, maar een ernstige recht bankzaak: een kort geding, dat Tom Manders aanhangig had gemaakt te gen zijn imitator, teneinde diens op treden als Dorus^figuur verboden te krijgen op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per keer. Hoewel Tom menigmaal gezongen heeft: „Naast het geld waar het om gaat, ligt ook de humor vaak op straat. Je bent een reuze stommeling, as je dat zo maar ligge laat!" ging het in dit geval minder om de humor dan om het geld. „Hij maakt mijn creatie kapot, nog voordat ik er mee op tournee ge weest ben", liet Tom de president van de rechtbank via zijn advocaat mr. G. H. Steyn weten. „Ik zou me ook kunnen voorstellen", aldus repliceerde mr. Stheeman, „dat zo'n optreden uw populariteit en uw creatie ten goede zou komen". ,Ja, wanneer niet tot in de finesses |lllllllllilllllllllllllllllllillllllllllillllllllilllllllllllllllllllilllllllll!llllllll| H Onder een door de kleuters van j§ Anna-Jacoba opgehouden ere- boog liep de commissaris der |j koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot vrijdagmiddag in ij de richting van de deur van het nieuwe dorpshuis om de offi- s ciële opening te verrichten. Jhr. de Casembroot kreeg de sleutel op een kussen aangeboden door E mej. C. de Ronde, de hoofd- leidster, die foto ziet. links op de (Foto P.Z.C.I de totale mime act, waar ik maanden op gestudeerd heb, zou zijn overgeno men", merkt Tom Manders op. „Zelf ben ik doodzuinig op Dorus en hier wordt deze creatie op grove manier misbruikt.. Mr. W. Schutte, optredend namens de gedaagde, de heer Perrier dus, ver baasde zich er over dat de heer Man ders nu eerst met zijn eis gekomen is. Anderhalf jaar geleden trad Fred Menger reeds als Dorus op. Maar bo vendien, betoogde hij, is de figuur Dorus heel geen origiinele vondst van de lieer Manders. In talrijke Amerikaanse gooi- en smijtfilms komt dit slemielige mannetje voor. Het enige originele eraan zou misschien de naam Dorus geweest kunnen zijn, maar er is zelfs een boek „Deining om Dorus". De schrijver van dit boek, mr. G. P. Verharen, verwijt eiser, dat hij de figuur van hem heeft gegapt, dat hij de figuur namelijk in feite Koersdaling op de Londense effectenbeurs Op de Londense effectenbeurs is vrijdag een koersdaling ingetreden na de verhoging van het officiële dis conto van 5 tot 7 procent. Vele in dustriële fondsen welke donderdag reeds scherp waren gedaald boekten vrijdag nieuwe koersdalingen van 2 a 4 shilling. Er waren geen onmid dellijke aanwijzingen voor een ver betering van de positie van het pond sterling op de buitenlandse wissel markten, hoewel de Britse schatkist dienaangaande gunstige verwachtin gen koestert. uit het boek heeft gelicht. Hij heeft Manders dan ook al verweten on der de naam Dorus op te treden. Wat de geluidsband betreft, die is ontleend aan een aantal populai re grammofoonplaten. Het werk van de ware artiest kan door het amatcuroptreden van de heer Per rier beslist geen schade ondervin den. Hoeveel maal is Gharly Chaplin niet gecreëerd?" aldus mr. Schutte. De president: „Maar dat is heel iets anders. Dit is onder eigen naam zich meester maken van de creatie van een ander". Mr. Schutte: „Maar mijn cliënt kon digt zijn optreden toch aan als een parodie op een bekend Nederlands artiest". Mr. G. H. Steyn: „Dat ge beurt pas de laatste dagen. Maar bo vendien, daar gaat het niet om. De hele schikking van de geluidsband is tot in finesses overgenomen. Dat is diefstal van een compleet nummer". Tom Manders: „Mijnerzijds heb ik geen bezwaar tegen het optreden van ceu amateur met een conference van me, dat is toch gemeengoed. Maar hier is het een variété-nummer waar ik zuinig op ben en dat ik reeds aan het buitenland verkocht voor de tele visie, Als ik straks op tournee er mee ga krijg ik misschien |e horen, dat men dat nummer al van me kent. Omdat het publiek niet eens weet, dat niet de echte Dorus voor heu optrad". Volgende week vrijdag zal de pre sident van de rechtbank uitspraak doen in deze moeilijke affaire. Noodkreet Overijselse boeren tot dr. Mansholt In verband met de zware regenval van dé laatste weken heeft het be stuur van de Overijselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond zich met een resolutie tot minister Mansholt gewend. De Overijselse landbouw, al dus de resolutie, is reeds in de jaren 1954 en 1956 voor een zeer groot ge deelte getroffen door de regenval. Ook nu weer staan grote oppervlak ten bouw- en weiland geheel onder water, zodat de gewassen aardap pelen en voeder- en suikerbieten ern stig worden bedreigd met vernieti ging. Vele veehouders zijn genood zaakt hun melkkoeien op stal te ha len, daar het niet verantwoord is de dieren nog langer in de weilanden te laten. Het gevolg hiervan is o.a. dat de rundveestapel reeds nu van het wintervoer wordt gevoederd. Nadat het bestuur van de C.B.T.E. heeft vastgesteld, dat al deze moei lijkheden voor de landbouwers en veehouders ernstige financiële con sequenties zullen hebben, verzoekt het de minister mede te werken aan een zo spoedig mogelijke oplossing van het vraagstuk van de waterbe heersing in Överijsel o.m. door de capaciteit van de rivier de Vecht te doen wijzigen en door verhoging van de watercapaciteit. Melkslijters m onrust door te lage winstmarge De Christelijke Melkslytersbond heeft per telegram bij de minister van Economische Zaken aangedron gen op een spoedige beslissing in gunstige zin op het advies van de commissie voor de kostprijsbereke ning voor zuivel, om de winstmarge voor melkslijters te verhogen. De commissie heeft aan de hand van een rapport over de kostprijs de minister geadviseerd tot een marge verhoging van 6,5 cent op 8,5 cent voor de ongesaneerde gebieden en 6 cent op 7,5 cent voor de gesaneerde gebieden. Het bestuur van de Christelijke Melkslijtersbond heeft de minister getelegrafeerd, dat door toenemende liquiditeitsmoeilijkheden, als gevolg van een te lage winstmarge, de be- drijfsgenoten zeer zijn verontrust en de leden door de spanning moeilijk meer in de hand te houden zijn. STEMMEN UIT DE KERKEN Hervormde Synode liet rapport samenstellen Aan hot Deltaplan wordt nog al wat aandacht besteed. In alle dagbladen vinden we telkens weer een stuk over een bepaalde zyde van dit plan. De Zeeuwse pers is liier niet achterwege gebleven. Wij kunnen haar prijzen om de goede voorlichting die zij aan haar lezers geeft. Het is ook vanzelf sprekend dat er juist in onze provincie zulk een aandacht aan wordt be steed, want geen enkel ander deel van ons land is er zo zeer in zyn geheel by betrokken. In Noord-Brabant heef t toch maar een klein stuk van deze provincie er direct mee te maken. In Zuid-Holland is het dat gedeelte wat beneden de Nieuwe Waterweg en Maas ligt. Van Zeeland is twee derde deel direct bij het Deltaplan betrokken en de uitvoering zal hier in velerlei opzichten diep ingrijpende veranderingen meebrengen. Daarom is het te be grijpen dat men er in onze provincie zo zeer mee bezig is, een eigen Delta commissie heeft om Zeeuwse wensen naar voren te brengen en dat de pers er hier zoveel aandacht aan besteedt. Vandaag willen we in deze rubriek de aandacht vragen voor een publicatie van het Sociologisch Instituut van de Ned. Herv. Kerk over de betekenis van de Deltawerken, waarbij dan spe ciaal gedacht is aan het kerkelijk le ven in het Delta-gebied. Het is het rapport van de commissie voor Del ta-zaken, die het vorige jaax- is inge steld door de Generale Synode van deze kerk, welk rapport in de zomer- zitting' aan de Gen. Synode is aange boden. Hier en daar zijn kleine ver anderingen aangebracht en enkele dingen bijgevoegd, maar we kunnen toch wel zeggen, dat we hier hebben het rapport dat de leden van de Sy node deze zomer onder ogen kregen en, naar uit de discussie bleek, nog al grondig hebben bekeken. Dit rap port is aanleiding geweest om de commissie voor de. Delta-zaken te continueren en haar te verzoeken verdere plannen uit te werken, op dat met dit rapport zal worden ge werkt op het gi-ondvlak van de Her vormde gemeenten die er direct bij betrokken zijn. „Eerste schets Dit rapport wil zijn een „eerste schets wat inhoudt dat het latei- kan worden omgewerkt of dat over bepaalde onderdelen nieuwe publica ties zullen verschijnen. Het zijn slechts „enkele grote lijnen, enig perspectief en hier en daar een uit werking van een detail Dat het slechts een schets wil zijn, zo wordt in het voorwoord geschreven, geldt zeker „voor de eerste uitwerking van de Deltaproblematiek, waarvan de technische en economische moge lijkheden zich beginnen af te tekenen de sociale wenselijkheden die nauwe- lijksc ter discussie zijn gesteld en de kerkelijke vragen die hog verdere doordenking behoeven". In het boekje dat met bylagen 48 bladzijden, compact gedrukt, groot is. behandelt het eerste hoofdstuk wat het Deltaplan is, omvat en impliceert. Hierin wordt ook iets verteld van de economische verwikkelingen en de sociale betekenis. Een volgend hoofd stuk vertelt iets over de verschillen de jaren waarin men van plan is de Delta-werken uit te voeren en wat daarmee samenhangt voor de gebie- (Vervolg op pag 4) Het Wereldgebeuren Toch subsidie voor het Rotterdams Kamerorkest. Het bestaan van het Rotterdams Kamerorkest is opnieuw voor een jaar verzekerd. Ondanks een meer- derheidsvoorstel van B. en W. om een gevraagde subsidie van 89.000 gulden af te wijzen, heeft de gemeenteraad met de stemmen van slechts twee socialistische wethouders tegen wél een subsidie verleend, zij het slechts een van 80.000. De socialistische raadsfractie, die al eerder het inhouden van sub sidiëring van het Rotterdams Kamer orkest wilde, stemde voor. De kern van de moeilijkheden rond het Rotterdams Kamerorkest is, dat de socialistische fractie deze particu liere stichting niet meer van een sub sidiëring wil laten profiteren. De an dere fracties hebben zich daarente gen op het standpunt gesteld, dat een beslissing over liet al of niet voortbe staan van het gezelschap pas kan worden genomen, als in principe is uitgemaakt of het in Rotterdam al of niet een taak heeft. Bemiddelaar Groot-Brittannië's kabinet kampt met zo grote moeilijkheden, dat drastische maatregelen nodig zijn. Daartoe behoort de verhoging van het officiële disconto met niet minder dan twee procent tot zeven procent, een maatregel die in het buitenland verrassing en in het bin nenland bij velen schrik heeft ge wekt. De onpopulariteit van deze maatrgel meent premier MacMillan echter op de koop toe te moeten ne men: zijn voornaamste doelwit van dit ogenblik is, het pond sterling te redden en de inflatie te beteugelen. Het zit de conservatieve regering niet mee; vooral op economisch en financieel terrein zit zij eigenlijk al steeds in de zorgen, waarbij het grootste probleem is dat de Engelsen niet af te brengen zijn van de nei ging boven hun stand te leven. Onder deze omstandigheden keert de vaak oppervlakkige kritiek zich niet alleen tegen dc rege ring, maar ook tegen de conservatie ve partij, waartoe immers alle mi nisters behoren. De labour-oppositie heeft bij verscheidene tussentijdse verkiezingen successen van belang behaald en niet ten onrechte houdt men in conservatieve kring het hart vast voor toekomstige algemene ver kiezingen. al zullen die onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden - - pas in 1959 of 1960 worden gehou den. Men heeft echter het besluit ge nomen, niet bij de pakken neer te zitten, maar te proberen om energiek de huidige moeilijkheden tegemoet te treden en het contact met de kiezers hechter te maken dan voorheen. Van daar, dat burggraaf Hailsham, die tot dusver minister van onderwijs was, een andere baan heeft gekregen Hij is benoemd tot „Lord president of the Council", een baantje met ver antwoordelijkheden op het gebied van industrieel, medisch, landbouwkun dig en ander wetenschappelijk onder zoek, maar waaraan de betrokken minister niet de handen vol heeft. Hij zal tijd genoeg overhouden voor een andere functie die men voor hem heeft uitgezocht: die' van voorzitter der conservatieve partij-organisatie. Zowel in het kabinet als in de partij zal Hailsham dus in de toekomst een bijzonder belangrijke rol spelen. Als minister heeft hij de taak, met zijn collega's het beleid uit te stippelen. Als voorzitter van de partij-organisa tie zal hij die politieke koers niet al leen moeten verdedigen: hij zal in de partij zijn licht moeten opsteken om in de ministerraad naar voren te kun nen brengen, welke opvattingen in het land heersen. MacMillan heeft voor deze werk zaamheden niet de eerste de beste uitgekozen. Huilsham, een gloedvol redenaar, die voor niets zo warm loopt als voor de conservatie ve partij, werd sinds zijn schooljaren al beschouwd als iemand, die op ze ker ogenblik „iets belangrijks zou doen". Zelf was hij daarvan als stu dent op de Oxford-universiteit ook al overtuigd. Toen zijn vader, Quintin Hogg, een adellijke titel had geac cepteerd, werd hij woedend. Nu im mers, zo vond hij, zou hij geen kans meer hebben op het premierschap... Het was toen voor de ambitieuze Hogg, die nu de tweede burggraaf Hailsham wordt genoemd, al duide lijk dat in de toekomst de premiers in het Lagerhuis en niet in het Ho- gerhuis, het „House- of Lords" zou den worden gezocht. Maar. al is hij dan geen eerste minister geworden, de 50-jarige Hailsman heelt nu de kans om „iets groots te doen": om namelijk aan de conservatieve partij een nieuwe populariteit te verschaf fen. Zo'n werk komt overeen met burggraaf Hailshams karakter en hij grijpt het dan ook met beide handen aan. al zeggen anderen, dat het een onmogelijke taak is. BURGGRAAF HAILSHAM iets belangrijks doen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3