O Blinde typiste studeert ijverig voor kinderverzorgster mevrouw J H K A" Da VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nze ~özci4M)enpaqitia Volgens de Londense „Evening Stan dard" zal de zanger en filmacteur Frank Sinatra Wnnen een half Jaar ln het hu welijk treden met de weduwe van de overleden acteur Humphrey Bogart, de actrice Lauren Baoall De gescheiden echtgenote van Frank Sinatra, de filmster Ava Gardner, ver blijft momenteel in Londen. MET KANTOORWERK ALS TUSSENFASE...-. „Als iemand me maar een kans wil geven", zegt (23-jarige) Bep Valk „ATTENTIE: Verzoeke geen voorwerpen op de gangen te plaatsen in verband met de veiligheid van de blinden". Deze waarschuwing komt men tegen op de liftdeur van het Minis terie van Maatschappelijk werk op het Binnenhof in Den Haag. Om precies te zijn: op de tweede verdieping, waar de typekamer is gehuis vest. Een speciale typekamer, waar op het ogenblik zeven blinden, vier vrouwen en drie mannen, werken. Op zichzelf is dit niet zo bij zonder. Vele grote bedrijven hebben blinden in dienst, die zich in' geen enkel opzicht onderscheiden van zienden, hoogstens door een grote mate van plichtgetrouwheid en opgewektheid. Omdat zij kunnen wer ken en mogen werken. Misschien is wel bijzonder, dat in die typekamer, een verbouwde zolder in een departement, dat aan alle kanten uit zijn ruimte barst, een meisje werkt, dat het kantoorwerk maar als een tussenfase ziet: Bep Valk, 23 jaar, afkomstig uit Hendrik Ido Ambacht. Bep Valk wil namelijk kinderver zorgster worden. „Ik weet niet, waar om ik het niet net zo goed zou kun nen als een ander. Alleen zal het moeilijk zijn, iemand ervan te over tuigen, dat aan een blinde kinderver zorgster minder bezwaren kleven, dan men aanvankelijk meent. Wij hebben immers zoveel compensatiemogelijk heden", vertelt Bep ons later als wij rustig in de blindentuin van het Zui derpark in Den Haag in de zon zitten te praten. Zij was nooit in deze unieke tuin, de eerste op het vasteland van Europa, geweest, waar alle planten een specifieke geur hebben en de na men van de bloemen en struiken in brailleschrift zijn aangegeven. Zo'n wandeling door die tuin geeft onmiddellijk al een beeld van wat blinden hun „compensatiemogelijkhe den" noemen. Hun gehoor, hun tast zin, hun richtingsgevoel zijn zo onein dig veel beter ontwikkeld, dan het on ze, dat zij in een tuin als deze. haast als zienden hun weg vinden. En zo is het ook met het werk. Enige jaren geleden begon men op het Ministerie van Maatschappelijk werk blinden aan te stellen. Dat bete kende niet, dat er een ander soort ty pisten zou komen. Alléén, dat vele ambtenaren \iun werkwijze zouden moeten veranderen! Want geschreven concepten, zoals die bij de overheid nog steeds in zwang zijn teveel, menen jongere, meer zakelijke inge stelde ambtenaren waren onbruik baar. En de ambtenaren van Maat schappelijk Werk moesten leren dic teren. Direct aan de typist(e), die een stenogram maakt op een braillema chine of via een dlctafoon. Maar daar na is er geen verschil meer. Want de opleiding van de blinden is zo goed, dat zij zich in geen enkel opzicht van de andere typisten onderscheiden. In vele gevallen zelfs beter zijn, omdat zij een veelzijdiger opleiding volgden. Zo was Bep Valk op Bartimeüs te Zeist. „Daar heb ik alles geleerd. Tot mijn dertiende jaar was ik thuis. Ik had zo verschrikkelijk helmwee, dat ik niet van huis weg kon. Daarna heb ik op Bartimeüs heel veel moeten in halen om toch nog het ulo-diploma te halen. En daarna volgde de opleiding tot typiste", vertelde zij. „Die kinderverzorging Dat is eigenlijk min of meer toevallig. Ik wil wel wat méér, dan mijn hele le ven typiste zijn. Ik houd van kinde ren en kan goed met ze opschieten. Volgend jaar hoop ik eindexamen te doen. En dan moet ik iemand zien tc vinden, die het proberen wil. Want de meeste mensen zeggen: Je ziet ze niet! Hoe kun je de kinderen dan goed verzorgen? Maar ik stel me voor, dat ik op een klein sana torium of in een klein kindertehuis heel goed terecht zal kunnen. Voorlopig is de moeilijkheid de prak tijk voor het examen. Zo kan ik in Den Haag niet zo gemakkelijk een club vinden voor die praktijk. Toch Sinds de regenmantel is geëvolueerd van een enkel-en-alleen tegen de regen beschermend kledingstuk dat vaak weinig flatteus van uiterlyk was tot 'n dikwijls hyper-modieus onderdeel van de vrouwelijke garderobe, heeft de regenmantel zich in die garderobe een bijzondere plaats veroverd. De huidige „regenjas" doet niet alleen dienst op regenachtige dagen, zy ver vangt in de zomermaanden voor vele vrouwen de zomermantel en vormt vaak de aanvulling van mantelpak of deux-pièces. Soms is de regenmantel van een ietwat luxueus materiaal en dat maakt hem by zonder geschikt om '8 avonds over ultgaans- of cocktallkleding gedragen te worden. Zoals bo venstaand Frans model, gemaakt uit duifgryze geïmpregneerde satynzyde, met een enorme sjaalkraag welke ook als capuchon over het hoofd gedra gen kan worden. Herfstkleding voor de vrouw die van wandelen houdt, staar afgebeeld op de tweede Illustratie. Het jasje en de pullover zyn gemaakt uit gestreepte wollen stof in zachtbruln, lichtgeel en wit; daaronder ziet men een tot de taille reikend jak met een inzet van tabakskleurige suède, gedra gen otfè'r ëën sportieve jink-van beige shetlandwol. kun je ook in clubverband allerlei spelletjes doen. Baby's geven geen moeilijkheden en kleuters ook niet. Als ze ouder worden is er een kans, dat ze je voor de gek gaan houden. Maar ook dat merk je al gauw. Ik was eens bij een blinde moeder. Een van de kinderen mocht niet op de grond zitten omdat ze zich vuil maak te. De moeder zei: „Ga staan..." Het kind stond op maar ging stilletjes on middellijk weer zitten. De moeder merkte het niet. Ik wel. Ik hoorde het aan de hoogte waar de stem vandaan kwam. En toen ik zei dat ik dat niet aardig vond, schaamde het kind zich toch wel erg. Je hoort zoveel, je merkt de nabijheid van mensen en dingen. En je wordt enorm vinding rijk. Zo waren we op Bartimeüs eens aan het sneeuwbalen gooien. Ik had de leiding van een groepje kinderen en werd iedere keer geraakt. Ze mik ten gewoon op mijn stem en toen ik mijn mond hield raakten ze me ook niet meer." „Maar zou je nu merken als ze kat- tekwaad uithalen of vuil thuisko men?" „Als ze ongewoon stil zijn, is er vast iets aan de hand en wat dat vuil thuiskomen betreft: als je ze iedere dag goed wast, kunnen zij nooit héél vuil worden. Ik ben er echt niet bang voor. Als iemand me volgend jaar een kans geeft, dan zeg ik beslist ja. De enige moeilijkheid is het wandelen met kleine kinderen. Daar moet een oudere bij zijn." Ieder weekend gaat Bep Valk naar huis. Ze woont op kamers, waar ook voor haar gekookt wordt, vlak bij het Zuiderpark. In de blindentuin was ze nooit- geweest. ,Het is te druk om zelf over te steken en bovendien blq'ft er met het werk en de studie niet veel tijd over. Maar het is hier wel mooi..." En dan betast ze nog eens een bordje met een heel moeilijke latijnse naam in braille. „Jammer dat hij uitgebloeid J" (Van onze redactrice) ong zijn en jong blijven": dat is een leuze waarmee de he dendaagse vrouw veelvuldig wórdt geconfronteerd. Door fabrikan ten van schoonheidsmiddelen, ver- mageringsmiddeltjes en nog meer „verjongende" produkten van deze verlichte tijd Het jonge meisje van twintig lentes gaat onbekom merd voorbij aan die leuze; de vrouw van dertig jaar daarentegen begint er al een serieus oog aan te wagen, en de vrouw die de veertig nadert krijgt er niet zelden een bescheiden nachtmerrie vanwant voor haar be gint deze zaak van „jong zijn en jong blijven" een probleem van de eerste orde te worden! Dus gaat ze vertwijfeld aan het „hauser-en", werpt zich met verbeten energie op het „mensendiecken" en gaat angst vallig alles wat zoet is, uit de weg: kortom: ze doet alles wat mogelijk is om jong van uiterlijk te blijven, althans voor zover het haar figuur betreft. Want een vrouw is zo oud (of zo jong) als haar figuur de bui tenwereld kan doen geloven. In deze verdubbelde zorg voor het uiterlijk heeft de vrouw-van-vandaag een niet onbelangrijke steun aan al die wetenswaardigheden omtrent vi taminen en aanverwante zaken, door ijverige voedingsdeskundigen in de loop der jaren voor haar uitgevist. Ze weet dat veel groenten en fruit belangrijk zijn voor de instandhou ding van een gezond lichaam, ze weet het een en ander af van de gunstige uitwerking van rauwkost en kan dus zelf heel wat doen aan het conserveren van haar jeugd. Ove rigens is die rauwlcost-voeding niet iets van vandaag of gisteren, want naar men zegt toisten de oude Grie ken al drommels goed hoe gezond al dit rauwe gedoe voor de mens is. Geen zware sauzen of andere voe dingsmiddelen van dien aard, maar wel veel rauwe groentensalades en veel vruchten: aan deze voedingsre- gel, zegt men, hébben de Griekse vrouwen haar klassieke schoonheid te danken gehad. I n hedendaagse taal overgezet komt I die voedingsregel neer op het vol gende: wil het lichaam zo lang mogelijk jong en gezond blijven, dien dat lichaam dan zoveel mogelijk vi taminen en zo weinig mogelijk calo rieën toe. Dat geldt niet alleen voor de maaltijden wélke toe driemaal per dag tot ons nemen, maar ook voor de dranken die tussen deze maaltijden gedronken worden. „Koffie en thee?" zeggen de voedingsdeskundigen. „Lékker en gezéllig om te drinken... maar toilt U jong en gezond blijven, neem dan liever eens een glas toma tensap (vanwege de vitaminenrijk- dom), een glas wortélensap (vanwe ge de opwekkende werking) of een paar slokken selderie-sap!" Dat selderie-sap lijkt een eng drankje, maar het schijnt bijzonder goed voor de teint te zijn en dat is natuurlijk een min of meer doorslag gevend argument. Al die onderzoekingen en resulta ten op vitaminen-gebied hebben intussen zoveel bekendheid ver worven, dat ze zich ook hebben uit gestrekt tot een wereldje waar men zich tot voor kort niet zoveel zorgen placht te maken over de vraag of de te nuttigen drankjes wel voldoende vitaminen bevatten; namelijk tot de wereld van het café-bedrijf. Duur beeft dé „vitaminen-shake" zijn in- trede gedaan: een alcoholvrije cock tail, gemengd uit diverse vruchten en groentensappen. Ergens in Parijs •bijvoorbeeld drijft een zekere mon sieur Rudolph Slavik een Vitaminen- Bar, waar hij zijn bezoeksters vita minen-rijke drankjes voorzet, die een bijster goede uitwerking, moéten heb- ben op de verfraaiing van het vrou welijk uiterlijk. Dit is bijvoorbeeld zijn recept voor een „cocktail" die een gunstige in vloed op de spijsvertering heeft: ge lijke delen tomatensap, selderiesap, wortélensap, waterkerssap en radijs- sap, gemengd met sap van een hal ve citroen, wat zout en peper, en een blokje ijs. Heeft de clientèle die dag nog geen tijd gehad om te eten, dan adviseert monsieur Rudolph een drankje dat een maaltijd kan vervangen en ge maakt wordt uit de volgende be standdelen: een lepel verse room, een eidooier, sap van een halve ci troen, 20 gram peterseliesap, 10 gram selderiesap, 40 gram tomaten sap, 20 gram wortélensap, 10 gram waterkerssap, zout, peper en een blokje ijs: Wie een frisse teint begeert (en wélke vrouw begeert die niet), krijgt van Rudolph een armer Joy", sa mengesteld uit een eidooier, 40 gram tomatensap, sap van een kwart ci troen, selderiezout, peper, Worcester sauce, blokjes ijs; wie héldere ogen wil hébben, drinke een „Eye", staande uit 20 gram spinaziesap gram waterkerssap, sap van 1 si naasappel en een kwart citroen, drie eetlepels dikke room en blokjes ijs. En dan is er nog de „Skin Tulip", die de wangen een zachtrose tint geeft en gemaakt wordt uit 35 gram tomatensap, 20 gram druivensap, 10 gram wortélensap, het wit van een ei, en wat blokjes ijs. Dit zijn dus uw drankjes-voor-de- toekomst, hulpmiddelen in de strijd om het „jong zijn en jong blijven". Misschien kunt U er zelf nog een „cocktail" aan toevoegen, samenge steld uit één deel opgewekt karakter en één deel permanent-goed humeur. Dat zal vermoedelijk het meest ef fectieve middel zijn om ook geeste lijk zo lang mogelijk jong te blijven. Menu voor 'n septemberweek Aan de groenten, die op de markt zijn, merken we dat de herfst in aan tocht is. Pronkbonen bijvoorbeeld zijn overvloedig te krygen en hoewel deze boon wat grover is dan de snijboon, is hij toch bijzonder smakelijk en ook al om z'n betrekkelijk lage prijs ze ker aan te bevelen. In deze septem berdagen kunnen we met succes de volgende menu's op tafel brengen zondag: toast met schelvislever, bief stuk met pronkbonen en aardap pelen, coupe vruchten met eiwit schuim. Maandag: stoofschotel spitskool, to maten en kaas, watergruel. Dinsdag: gevulde slakroppen, rauw gebakken aardappelen, haver moutpap. Woensdag: eierragout in rijstrand, andrjviesla, appelmoespudding. Donderdag: bloemkool met braad worst, aardappelen, rijstkoekjes. Vrijdag: bloemkoolsoep, aardappelpu- rée, gestoofde komkommer en paprika. ZfttSöteM teüiiPSSwti» Parijs „vertaald" door Offerman De Parijse mode is elk jaar op nieuw extreem en zal dit altijd blij ven. En hoe mooi sommige van die extremiteiten ook kunnen zijn: voor de gewone vrouw zijn ze taboe, want die loopt beslist voor gek in zulke verbluffende kleding. Daarom is het goed dat de confectionairs overal ter wereld de Parijse mode „vertalen" dan pas is die mode draagbaar en dan pas zien we die in onze etala ges. Een goed voorbeeld ervan heeft Perry Offerman in Amsterdam ge geven: hij gaf een show van bijna tweehonderd modellen wintermode er waren Parijse modellen bij, er waren „variaties" van de beste hui zen in Nederland, in Duitsland, Zwitserland, Engeland, en alle extre miteiten van Parijs en van Italië waren tot aanvaardbare proporties teruggebracht. Offerman koos wel de vloeiende lijn, zoals dat vagelijk heet, maar de draagster ervan was bij hem elegant, terwijl ze er in Pa rijs vaak uitzien of ze zo uit haar bed komt in een slobberig nachthemd. Hij bracht wel de verbrede schou ders, maar niet zó dat het leek of de mannequin aan „body building" deed. Wel de bloesende rug, maar niet zo dat er allemaal Pietermannen liepen, met stoute kindertjes in een zak op hun rug. Wel de jacket als onderdeel van een tailleur of deux pièces, maar de mannequins zagen er in déze verfijnde battledresses niet uit als grimmige vrijheidsstrij ders. Wel driekwart jasjes over jur ken, zoals de oude complets, maar die driekwartjes waren sierlijk en vlot en niet een soort van stofjassen. Wel draperieën voor de middagtoi letten, vanuit de taille meestal, maar zonder van de vrouwenheupen lam- pekappen te maken. Wel korte rok ken, maar zonder dat we er uit gaan zien als Mae West, Mariene Die trich, Mistinguette of een steltloper. Hoeden die er bij waren sloten nauw om het voorhoofd en kregen volume van achter: als Jocobijnenmuts, het hoge kapje van een Pharao, de baret van Rembrandt of een neepjesmuts. Kleuren in deze collectie: veel grijs, af en toe beige, af en toe zwart, rood en groen met de hoeden in war me donkere fluweel-tinten. En bij de mantels: heerlijke hoge bontkragen van rood- of zilvervos. Op nevenstaande foto: een com plet van Offerman, bestaande uit een strakke jurk met een driekwart mantel, welke van achteren cape-effect heeft. ~öan ozctiH) C lot OZOHIV et gebeurt niet zó vaak dat een mens in de dagelijkse nieuws- bladenlectuur iets plezierigs te gen het lijf loopt de schaar kwam er tenminste automatisch aan te pas. Kijk, dacht ik, dat is nu een aardig stukje tevredenheid om het winterseizoen mee te beginnen. Een buitenlands correspondent van een onzer weekbladen had zijn va kantie weer eens in het geboorteland doorgebracht, en zijn hernieuwde kennismaking met ons en onze hui dige levensstijl was hem niet eens zo slecht bevallen. Ik behoef maar één zinsnede uit zijn artikel te lichten, dan weet U al genoeg: „Wie uit Amerika in Nederland aankomt, wordt getroffen door de levenslust die van de mensen uitstraalt, de ou bolligheid, het geloof in zichzelf..." Ja, denk je dan onwillekeurig bij het lezen, nu U het zo zegt: je treft hier nog maar weinig lui met de lip op het onderste knoopsgat, ondanks de rimpels van Zijne Excellentie van Financiën, alsof wij hier bij de pak ken van een failliete boedel neerzit ten. En dat klopt dan weer aardig met de jaloerse verzuchting van een buitenlandse gast, die ik zqjuist op de trein had gezet: Wét een spoor wegen bij jullie, gewoon rijdende sa lons. En wat zien die straten er keu rig uit, en wat zijn de mensen in de winkels aardig, als ze merken dat je vreemdeling bent Maar vooral; wat wérken ze hier hard. Moet je bij ons komenOns" is het United Kingdom, wel te ver staan: en er volgt een reeks staaltjes van lijntrekkerij die er wezenlijk niet om liegen. Je schudt het hoofd maar eens en zegt: Too bad serieus gevleid door die nationale deugd der naarstigheid, die degelijke Oudhollandse werklust. Het is niet onaardig om te horen dat wij nog een nijver volkje zijn; een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst, óók met hard werken. ijk, dat zijn twee schouderklop- jes in één week, en dat zou écht wel genoeglijk en moedge vend zijn als die dagelijkse adver tentiepagina er niet was. En moet dan, prompt na die twee compli menten, het stralend oog weer niet vallen op zo'n moderne ronsel-an- nonce die je meteen met de neus op de keerzijde van de medaille drukt. Een grammofoonplatenindustrie werft personeel en hoe! Niet met een zakelijke opsomming van ver eiste diploma's of geschiktheid, aard van de bezigheden en loon plus pro motiekansen. Een volwassen mens vraagt zich na aandachtige lezing af of het hier eigenlijk nog #vel om nuchtere arbeid gaat. Ja toch, warempel: onder de plus minus honderd woorden, die de op roep telt, komt tweemaal, twéémaal, dat oudbakken woord „werk" voor: de rest is allemaal uitbundige grap penmakerij. En al dit honingzoet proza is bedoeld voor meiskes van 18 tot 26 met u.l.o.-opleiding en/of ty pen en/of diploma boekhouden. Is ik zover gevorderd ben met lezen, gaat er toch ergens een rood lichtje gloeien, ondanks dat pasgeslikte dubbele compliment over onze oude stoere degelijke aard. Begrijpt U mij goed: ik stel deze of een andere soortgelijke onderneming niet in gebreke vanwege deze onza kelijke stijl. Wie zal een ongetwijfeld zelf ra zend hard werkende chef voor per soneelszaken kwalijk nemen, dat hij in arren moede zijn toevlucht neemt tot een dergelijke wonderlijke confe rence, in de hoop daarmee 'tenminste een paar typistes of anderszins te verstrikken Nee, degene die hier te laken valt, en niet zo ongezouten, zijn die blijk baar schromelijk over het paard ge tilde jongedames zelf. Waar moet het heen met die toekomst waar die zelfde werkgevers met hun gunstige sociale regelingen, en studiefonds voor positieverbetering zo bloedig aan meebouwen, als nauwelijks vol wassen meisjes zo met flikflooien en soebatten, met die angstvallige ca mouflage van gevarieerd plezier tot werken moeten overgehaald worden? Hebben zij dat soms op haar uJ.o.- school, haar type-cursus of boekhoud- lessen geleerd Daar pleegt men toch doorgaans wel van aanpakken te weten, en helemaal niet van mu zikale omlijsting of het optreden van lievelingsartiesten. Of schort er ook hier weer iets aan de opvoeding, aan het voorbeeld en de levensinstelling thuis, of aan een ontstellend gebrek aan besef van de gezonde nuchtere dwang: Wie niet werkt, zal ook niet eten? an wordt het hoog tijd, dat een groot deel van onze opgroeien de jongedochterschap eens ken nis maakt met leeftijdgenoten, die zonder grammofoonmuziek, maar met verbeten inspanning haar kostje ophalen. Werkstudentjes, om eens iets te noemen, of schooljuffertjes in over volle klassen, of verpleegstertjes, of aankomende mannequins, zangeres sen, actrices, instrumentalisten... Ja, laat haar vooral die „lieve- lingsartïesten" uit de advertentie eens vragen, in de pauze van die knal - personeelsavonden, hoeveel een I werkuren zonder tralala dié maken in één seizoen voor héér plezier. SASK3A. Advertentie EULAN vopr'mofechte behandeling f van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pionleri-prejfotle van BAVER) tientallen jaren op zijn\ fleygrfalijkhoid beproefd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5