Minister treft maatregelen voor verbetering agrarische structuur Provinciale Zeeuivse Courant DE VIJF RIETVINKEN WAT BIEDT DE P.Z.C. IN NET KOMENDE SEIZOEN? DN BOUPIM AFZET AGRARISCHE PRODUKTEN WORDT STEEDS MOEILIJKER BATAVUS BILONET jaar voorlichting in Zeeland BON Ondergetekende DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOELICHTING BEGROTING LANDBOUW Alleen in uiterste noodzaak produktieregeling per bedrijf (Van onze parlementaire redacteur) In de Memorie van Toelichting bij de begroting van landbouw her haalt minister Mansholt zijn voornemen om het garantiebeleid te koppelen aan structurele maatregelen, omdat naar zijn overtuiging het bevorderen van een gezonde economische structuur van de land bouw veruit de beste grondslag is voor het handhaven van een zelf standige boerenstand in Nederland. Bovendien kunnen de structurele vraagstukken niet worden opgelost louter met behulp van het garan tiebeleid. Daarnaast bestaat dus behoefte aan een meer direct ingrij pen in de landbouw, gericht op de verbetering van een aantal produk- tieomstandigheden. Om deze en andere redenen de minister heeft daar in het verleden al op gewezen handhaaft hij zijn plan om in de huidige regeringspe riode een aantal maatregelen voor te stellen tot verbetering van de agrarische structuur. Daarbij zal het met name gaan om het opnieuw ontstaan van te kleine bedrijven te voorkomen, versnippering der be drijven tegen te gaan, vrijkomende gronden en bedrijven voor sanering op te kopen, de invoering van ves tigingseisen en het dienstbaar ma ken van domeingronden aan de sa nering van het oude land. Veel nieuws biedt de begroting van landbouw dus in dit opzicht niet. Ook de redenen, die de bewindsman tot in de naaste toekomst te voeren beleid hebben geleid, zijn genoegzaam be kend. De Memorie van Toelichting geeft daarvan nog eens een bondig overzicht. De minister wijst hier op het steeds bestaande conflict tussen de wense lijkheid enerzijds de landbouw een be. paalde inkomensbasis te waarborgen en het gevaar anderzijds, dat de pro- duktie zich zou gaan ontwikkelen in een richting, die niet meer in over eenstemming zou zijn met de moge lijkheden van de markt en evenmin met het „economisch meest verant woorde produktiepatroon" op de be drijven. De produktie moet dus op andere wijze beïnvloed worden liefst zo danig, dat geen diep in de indivi- jjmgJ duele bedrijfsvoering w maatregelen noodzakelijk zijn. Alleen als het beslist niet anders mogelijk is zal hij overgaan tot produktieregeling door middel van toewijzingen of vergunningen per bedrijf. „Steen" Het stelsel van monopolieheffingen op de voedergranen, wel eens de hoek steen van het. landbouwbeleid ge noemd, dreigt een steen des aanstoots te worden voor het veehouderijbe drijf. De minister betreurt het, dat de financiële toestand het nog niet moge. lijk zal maken, om de prijs der in het binnenland geteelde voedergranen op kostprijsbasis te brengen. Hij is zich de moeilijkheden voor de veehouderij en de pluimveehouderij bewust en daarom bestudeert hij, sa- Waar zijn onze schepen? Aalsdlj'k 17 Prt Svvettenham Alcor 18 Santos te Montevideo Alderamin 16 p. Gibraltar Ameland (t) pass. 17 Kp. Flnlsterre n. Rotterdam Alwaki 17 Suez Axeldijk 17 Rotterdam n. New Orleans Banda 16 240 m. z.w. Chlttagong Barenbsz 16 p. Straat Saleler Bloemfontein 17 Amsterdam Callosto 18 te Norfolk verw. Callisto 18 te Norfolk verw. Orania 16 580 m. n.o. Guadeloupe Dlemerdljk 17 Cristobal n. Los Angeles Dongedijk 18 te Vancouver Dordrecht 16 Philadelphia n. Trinidad Dalerdijk 16 540 m. o.z.o. Acapulco Diemerdijk 17 Christobal Eenhoorn 16 80 m. z.w. Ouessant Eemland 18 te Ilheusf. verw. Esso „Nederland" p. 17 Kp. St. Vincent Groote Beer 16 RMam n. Quebec Haraold 16 80 m. w. Lista Hoogkerk 18 Melbourne n. Sydney, 20 te Sydney verw. Jupiter 17 te Amsterdam Kalydon Curasao n. Buenos Aires Kenia 16 nog te Bonny eil ten anker tot 21 Khasiella 16 Ourapao Kota Agoeng 17 Rotterdam n. Hamburg Lekhaven 16 100 m. z.t.w. Blo de Janeiro Luna 25 Rotterdam verw. Limburg 18 te Basrah Maashaven 16 100 m. o.z.o. Recife. Merwede 16 80 m. w. Oporto Mijdrecht 16 660 m. o. Bermuda Nieuw Amsterdam 16 810 m. n.o. New York Nieuw Holland 16 Singapore n. Hongkong Oldekerk 17 Aden n. Suez Ouwerkerk pass. 17 Finisterre n. Duin kerken Ondlna 16 400 m. z.w, Azoren Oranje Nassau 18 te oartagena Oldekerk 16 Aden Ouwerkerk 20 Duinkerken verw. Parkhaven 17 Bremen n. Hamburg Rijndam 16 350 m. w.n.w. Scillles Schelpwijk 16 1000 m. n.o. Sombrero Senegalkust 17 Lagos n. Donala Sliedrecht 16 Pt. Said n. Philadelphia St. Rotterdam 16 185 m. w.n.w. Mallnhead Stad Arnhem 16 60 m. n.n.o. Stadtlandet Tjipondok 16 90 m. z.z.w. Formosa Vasum 16 Genua n. Mena el Ahmadl v. Waerwyck 16 520 m. w. Anderhalve- graadskanaal Willem Ruys 18 Port Said n. Napels Wonoglri 17 Surabaya n. Makassar Zulderkerk 17 Marseille Zaankerk 390 m. z.z.o. Monrovia MINISTER MANSHOLT ....structuurverbetering 3 met de produktschappen en het landbouwschap, op welke wijze aan de bezwaren zoveel mogelijk kan worden tegemoet gekomen. Het uit gangspunt is, dat de binnenlandse consument voor de hier voortge brachte - voedselprodukten de kost prijs zal betalen, die mede gebaseerd is op de prijs van het binnenlandse voedergraan. Garantie Een nieuwe garantieregeling voor tarwe is in onderzoek. Voor suiker bieten zoekt men naar een gediffe rentieerde regeling, waarbij aan de de zand- en veengebieden een hogere prijs zal kunnen worden uitbetaald. Het suikerbietenareaal is in 1957 te ruggelopen. Beperking van de pro duktie is niet nodig. Voor de varkens stapel wordt de mogelijkheid bestu deerd van een regeling, waarbij de omvang van de varkensstapel wordt bepaald door de prijs maar waarbij toch aan de varkenshouderij een ze ker inkomen kan worden gegaran deerd. De minister kan nog niet bepalen óf het systeem van een gedifferentieer de melkprijs ook voor het komende melkprijsjaar zal moeten worden ge handhaafd. Dat zal afhangen van de j kostprijsverschillen en van het stand punt van het landbouwschap. De cultuurtechnische werken be ogen zowel verbetering van de exter ne produktiefactoren als van de infra structuur op het platteland. Het ge volg van de ontwikkeling is, dat net aantal centra dient af te nemen. In- middelen en wisselwerking tussen dustriespreiding, moderne vervoer- onverantwoordelijke ontvolking tegen te gaan. Meerjarenplan Het ontwerp voor een meerja renplan voor ruilverkaveling is thans nagenoeg gereed. Het is voor de centrale cultuur-technische,, commissie vrijwel zeker mogelijk, een plan op te stellen, dat mede re kening houdt met de budgettaire, financiële en organisatorische as pecten.. Samenwerking met pro vinciale en gemeentelijke besturen en diensten levert goede resulta ten op. Overwogen wordt grote projekten in meerjarige contracten aan te beste den, mede om na te gaan in hoeverre continuïteit prijsverlagend werkt. Het streven is er op gericht 70 tot 80 per cent der werken aan te besteden en de rest in regie door de cultuurmaat schappijen te laten uitvoeren. "Dan en oeez Spreken is zilver Mevrouw L. N. Huysman-Grlep heeft er zich niet bepaald met een Jantje van Leiden afgemaakt, toen zij zich zette tot het schrijven van een ver handeling over „Spreken in het Open baar" in de serie „Raad en daad" van de uitgeverij J. van Tuyl te Zaltbom- mel. Integendeel! Het is een uitvoerig geschrift geworden, onderverdeeld in een dertigtal hoofdstukken en dege nen, die zich voor dit onderwerp in teresseren kunnen dan ook volop te recht. De schrijfster belicht vrijwel alle facetten van haar onderwerp en gaf als „toetje" nog enige wenken voor het optreden in het verenigings leven. Een ongetwijfeld nuttig boekje dat echter wel een weinig lijdt aam- breedsprakigheid! Maar dat zal bij dit onderwerp wel niet anders kund hebben. Zakelijker, met praktische voorbeel den, werkte Pé Faber, docent in de voordrachtstechniek, die onder de ti tel „Geachte Jubilaris" bij J. H. Gott- mer, Haarlem/Antwerpen 'n beschou wing en enige praktische wenken het licht deed zien over gelegenheidstoe spraken. Niettemin ging ook deze deskundige diep óp zijn onderwerp in en 1 zo vindt men in zijn boekwerk pasklare toespraken, bij wijze van spreken te gebruiken „van de wieg tot het graf". Of althans aanwijzin gen tot het opbouwen van dergelijke gelegenheids-babbeltjes. Wie het goud van het zwijgen wil ruilen voor het zilver van het spreken schaffe zich beide boeken aan! KWETSBARE POSITIE Oog gericht op overzeese markten (Van onze parlementaire redacteur) De waarde van de uitvoer Neder landse akkerbouwprodukten steeg van 1088 miljoen in 1951 tot 1350 miljoen in 1956. In diezelfde jaren steeg de exportwaarde van veehouderijprodukten van 1422 miljoen tot 1865 miljoen en van tuinbouwprodukten van 474 miljoen tot 687 miljoen. Ondanks dit schijnbaar gunstig verloop 'Wordt de afzet'v^n Neder landse agrarische produkten echter steeds moeilijker. Zolang de industriële bedrijvig heid in West-Europa aanhoudt, zal de vertraging in de afzet min of meer geleidelijk plaats vinden. Zo dra echter de bevolking in de indus triecentra tengevolge van een eventuele conjuncturele inzinking over minder koopkracht zal be schikken, zal onze agrarische uit voer in een zeer moeilijke positie geraken. Dan zal namelijk een ver schuiving in het gebruik optreden, waarbij met name naar de hoog waardige kwaliteitsprodukten min der vraag zal ontstaan. Aldus schetst minister Mansholt in de Memorie van Toelichting bij de be groting van landbouw de huidige kwetsbare positie- van onze buiten landse landbouwmarkt. Uit deze ont wikkeling trekt hij o.a. de conclusie, dat aan de afzetproblemen in toene mende mate aandacht zal moeten worden besteed. Voor West-Europa zal. moeten worden gestreefd naar een zo vrij mogelijk handelsverkeer (O.E. E.S., gemeenschappelijke markt, vrij handelszone). Dat zal, op lange ter mijn, de enige oplossing zijn voor een gezonde inpassing van de Nederland se landbouw in de Europese economie. Nieuwe koopkracht Ook aan de gebieden buiten Europa, waar nieuwe Koopkracht aan het ont staan is, zal echter aandacht moeten worden geschonken. Een gecoördi neerde activiteit van de exporthandel voor de exploratie van deze markten is een haast onontkoombare voor waarde. Dat kan er toe leiden, dat de technische aanpassing van de pro dukten aan speciale behoeften van de- ze markten meer intensief en met mo derne hulpmiddelen zal worden onder zócht, om een zo groot mogelijk pro fijt en een zo hecht mogelijke con- -currentiebasis voor het te exporteren jirodukt te bereiken. Minister Mans- hólt verwacht van de Nederlandse ex porthandel aandacht voor deze pro blemen en zal activiteiten, die het be- "drijfsleven zal ontwikkelen, zoveel mogelijk bevorderen. In eigen land Ook in Nederland ziet de bewinds man nog mogelijkheden tot vergro ting van de afzet. Het niveau van de voeding in ons land mag bevre digend worden genoemd, merkt hg op. Niettemin hebben recente voe dingsonderzoekingen aan het licht gebracht, dat enkele groepen van de bevolking te weinig van bepaal de voedingsstoffen gebruiken. De oorzaak van deze verkeerde 'voe dingsgewoonten is veelal niet zo zeer een tekort aan geld, als wel ge brekkig inzicht, een verkeerde voe dingsgewoonte. Minister Mansholt en zijn collega van sociale zaken en volksgezondheid met hem acht het daarom gewenst het voorlichtingsbureau voor de voe ding meer armslag te geven voor haar propaganda voor „beschermende voe dingsmiddelen" als zuivel- en tuin bouwprodukten. Wegens bestedings beperking is dit plan uitgesteld. I i Actvert.ent.ie! in 3 glorieuze uitvoeringen FP-50 f 565.- G-50 'Tour' f 698.- G-50 'Sport' f 715.- Maak vrijblijvend proefrit bij Uw dealer! BATAVUS MONTEERT UITSLUITEND VREDESTEIN BANDEN I 123. Juist op het ogenblik, dat meneer Rietvink even naar de badkamer wilde gaan om zich, voordat hij tan te Clara van het station ging balen, nog wat op te knappen, werd er gebeld. Het was een chauffeur van Van Gend en Loos, die mevrouw Rietvink een papier voorhleUl, „Ik heb een grote krat bij me", zei hij „waar iets bijzonder breekbaars in zit. Waar wilt U dat ding hebben?" Mevrouw Rietvink zette grote ogen op. Zij verwachtte niets, maar een blik op het papier vertelde haar dat het adres goed was. Zij liep met de chauffeur mee om te zien, hoe groot de krat was en schrok toen zij het ding zag. Het was een manshoge krat, waarin iets geweldigs zat. En op hetzelfde ogen blik wist zij wat dat was een der enorme Japanse va zen, die in tante Clara's salon stonden. Dat was dus de verrassing, waarover tante in haar brief had ge schreven. Mevrouw Rietvink stond er sprekeloos naar ie kijken. Wat moest ze met dat monster beginnen? Waar moest ze het zetten? Ze had er nergens plaats voor en bovendien paste het helemaal niet bij haar meubilair. Ze had niets Japans of Chinees en ze hield er niet van.. „En mevrouw, vroeg de chauffeur, „zai ik 'm maar naar het schuurtje brengen? Dan kan U d'r op uw gemak over nadenken, waar U 'm te pronk wilt zetten", 200 Terwijl U nog slaapt, is voor U een staf van journalisten, tech nici, expeditiemensen enz. bezig om te zorgen, dat bij het aan breken van de dag de Provinciale Zeeuwse Courant gereed is voor verspreiding. Ons blad is een graaggeziene gast in meer dan 27.000 huis gezinnen. WAWWW Tweehonderd jaar staat dit blad op de bres voor de Zeeuwse belangen en het wordt zowel in Zeeland als daarbuiten be schouwt als een bron van betrouwbare en gedegen voorlichting. VVWMVW Door gestadige verbetering en uitbreiding heeft de Provinciale Zeeuwse Courant ook het hoge tempo van de na-oorlogse ont wikkeling kunnen bijhouden. Sedert 1949 is de redactionele inhoud van ons blad met onge veer 50 toegenomen. wwvw*w Over de telexen stroomt het actuele nieuws uit binnen- en buitenland het redactiebureau binnen; de voorlichting over Zeeuwse aangelegenheden wordt nog elk jaar uitgebreid en geïntensiveerd; ....actuele foto's en boeiende reportage's verlevendigen het beeld van de krant. wwwww Nu de winter nadert en de krant intensiever gelezen wordt, hebben redactie en directie zich beraden hoe zij nog uitgebreider kunnen voldoen aan de verplichtingen, welke zij tegenover de lezers hebben. Een serie van vijftien geïllustreerde artikelen uit het oor logsdagboek van Lord Alan Brooke. De rechterhand van Winston Churchill vertelt op boeiende wijze over de don kere en glorieuze uren uit wereldoorlog n. Deze publicatie zal de eerste zijn van een reeks interes sante levensbeschrijvingen en avonturenverhalen, die levensecht en toch romantisch zijn. Wat de buitenlandse berichtgeving betreft, zal het aantal brieven van medewerkers in de hoofdsteden van Europa beduidend worden uitgebreid. Zij zullen de lezer een beeld geven van het leven in de ons omringende landen. Het geven van bredere voorlichting over Zeeland houdt onder meer in, dat een reeks speciale reportages ter grootte van een pagina en voorzien van foto's gewijd zal worden aan zulke aspecten van het Zeeuwse leven, als <le vrije tijdsbesteding, het verenigingswerk, het dorps leven, sociale problemen, het natuurschoon enz. Op de Vrouwenpagina zullen reportages worden opgeno men, die opnieuw het werk van de Zeeuwse vrouw in het middelpunt van de belangstelling zullen plaatsen. Nieuwe medewerkers zullen belangrijke bijdragen leveren voor de culturele pagina in ons zaterdagblad en voor de dagelijkse culturele berichtgeving. De sportkaleidoscoop zal regelmatig verschijnen en daar naast zal in veertiendaagse artikelen wat breder geschre ven worden over het Zeeuwse sportleven en de aspecten daarvan. Wij zullen ook weer elftalfoto's publiceren van voetbal clubs, die soms te weinig in de belangstelling staan. Voor de wekelijkse kruiswoordpuzzle zullen niet alleen weekprijsjes beschikbaar worden gesteld, maar er zal ook een laddercompetitie worden ingesteld, waardoor de trouwe puzzelaars met de meeste goede oplossingen op 1 april a.s. kans krijgen op drie fraaie prijzen. Vanzelfsprekend zal er naar gestreefd worden de gewone dage lijkse rubrieken tot de grootste actualiteit op te voeren. Aan het kerkelijk leven en aan de jeugd (Mies Bouhuijs zal brede aandacht worden besteed. Wilt U goed georiënteerd zijn in uw Zeeuwse samenleving, dan is de Provinciale Zeeuwse Courant voor U onmisbaar Wie zich met ingang van heden abonneert, ontvangt de nummers tot 1 oktober gratis straat woonplaats wenst zich met ingang van heden te abonneren als KWARTAAL- abonnee WEEK- J Handtekening Toe te zenden aan de administratie van de Provinciale Zeeuwse. Courant, Markt 51. Middelburg. Abonnementen worden ook aangenomen door al onze agenten en bezorgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9