Pessimisme over toekomst van Zeeuwse molenaars Nieuwe objecten bij Breskens' uitbreiding ELKE DAG FEE ZIJN. MAATKLEDING MAGAZIJN POLEY, ZWITSAPUST de betere pleister PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 MOLENAARS-CONGRES IN MIDDELBURG Jubilerende voorzitter Kammeraad hartelijk gehuldigd In het Schuttershof te Middelburg is woensdag de algemene vergade ring gehouden van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond. Deze ver gadering droeg een min of meer feestelijk karakter, ter gelegenheid van het feit, dat de voorzitter van de bond, tevens voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer G. A. Kammeraad te Middelburg, gehuldigd werd om z(jn zilveren bestuursjubileum. Dit heuglijke aspect van de bijeenkomst Icon niet verhinderen, dat er ernstige opmerkingen werden gemaakt. Uitin gen van vrees en zorg om de nationale financiële positie en vooruit zichten, om de naderende Euromarkt en om de bestaansmogelijkheden der molenaars, in het bijzonder in Zeeland. Dadelijk na het openen der vergade ring kreeg de vice-voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer Van der Slikke het woord. Hij was het, die na zijn dankbaarheid uitgesproken te hebben over het feit dat de algeme ne vergadering in Zeeland werd ge houden in verband met het jubileum van de voorzitter, zich pessimistisch betoonde ten aanzien van de vooruit zichten, voor de molenaars in Zee land. Als een der oorzaken hiervan noemde hij 't zienderogen achteruit lopen van de vee- en varkenshoude rij. Hy merkte op. dat de „sterke arm" van de molenaars, de loonmale- rij in Zeeland geheel dreigt te ver dwijnen en sprak de hoop uit. dat de A.N,M.B. iets voor haar leden in dit gewest zou kunnen doen. 0 Ongunstig De heer Kammeraad sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de 83-jarige voorzitter L. de Groot en de heer P. G. van der Weele te Colijnsplaat, die hij als op volger van de heer De Groot aan duidde, voorts vertegenwoordigers van, het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten en van het bedrijfschap veevoer etc. Do voorzitter betoogde daarop in verband met het garantiebeleid voe- dergranen oogstjaar 1957 van de re gering, dat op dien duur een onhoud bare toestand moet ontstaan, wan neer veehouderij en pluimveehoudery het gelag moeten betalen voor de ak kerbouw. Hij memoreerde de kost- prjjsverhogende factoren, die steeds maar de exportpositie van ons land verslechteren en pleitte voor het zoeken naar een bevredigende oplos sing nu de reusachtige wereldvoorra den de markt ongunstig bljjven be ïnvloeden. I Advertentie) Elke vrouw kan haar charme verhogen door smaakvolle gemaakt op het atelier van Ganzepoortstraat - Goes, waar reeds drie achtereenvol gende jaren de kleding voor fruitfee en hofdames is ge maakt. „Hajuto 1957" haalde de 5000ste bezoeker in. Het was woensdag een hoogtijdag voor de „Hajuto 1957", de grote ten toonstelling van de jubilerende mid denstandsvereniging „Handelsbelan gen" in Goes. Meer dan 1500 betalen de bezoekers werden genoteerd en vooral in de avonduren heerste er een levendige drukte in de fraaie expo sitiehal. Voetje voor voetje schuifelden de talrijke bezoekers langs de diverse attractieve stands, terwijl velen voorts enige aangename verpozing zochten in de Schouwburgzaal, waar voorstellingen met het waterorgel werden bijgewoond. Ook in het bijbe horende restaurant werden goede za ken gedaan: De vijfduizendste bezoeker was de heer Hündersmark uit Kapelle, die behalve vijf waardebonnen van 10 de bezitter werd van een staande schemerlamp, die door een der stand houders beschikbaar was gesteld. Het totaal aantal bezoekers aan de expositie liep gisteravond laat te gen de zesduizend. Van 10 tot 12 uur woonden velen ook het optreden bij van Charles Aerts' Radio-ensemble, dat op ver dienstelijke wijze voor de muzikale omlijsting zorgde. Ook trad er weer een keur van artisten voor het voet licht. De komische conferencier „Mans uut Twente" mocht menig hartelijk applaus in ontvangst ne men, de „Selvera's", de zingende zus jes. zetten ook hun beste beentje voor en „Rexis" oogstte veel succes al5.de vermaarde muzikale clown. Voorts werd medewerking aan dit amusementsprogramma verleend door Willy Ré, accordeonise en Cor van Veen aan de piano. De fruitfee.bleek gisteren nog geenszins vermoeid, want zij maakte, voorafgegaan door ,,Eu- phonia" een rondrit door bouw plan west in Goes en in de late avonduren woonde zij de voorstel ling in de Schouwburgzaal van de „Hajuto 1957" by. Hij raadde de molenaars aan zoveel mogelijk zelf te mengen en te malen en op verantwoordde wijze zoveel mogelijk te investeren. Hij zag hier in de enige mogelijkheid om zelf standig te blijven. Moeilijkheden in de weg leggen aan de import van Amerikaanse en Canadese bloem achtte hij onverstandig. Hij deelde mede, dat een oudedagsvoorziening voor het personeel in het graanbe- drijf in voorbereiding is. De heer Kammeraad achtte de mo netaire positie van ons land allesbe halve rooskleurig. Hij achtte het te kort op de betalingsbalans beangsti gend en was van oordeel, dat het kre- dietvraagstuk door de jongste rege ringsmaatregelen nog nijpender is geworden. Het zal na het verschijnen van de miljoenennota stellig noodza kelijk zjjn na te gaan of bepaalde groepen van het bedrijfsleven niet onevenredig zwaar belast zijn. Les der vaderen „Van werkelijke bestedingsbeper king op de plaatsen waar dat moest geschieden is niets terecht gekomen", aldus spr. „De werkgevers en de re gering moesten het rode lampje in de Stichting van de Arbeid nu maar eens laten knipperen tot het vanzelf weer groen wordt. Laat de regering zelve overbodige uitgaven afsnijden en laat Nederland voor het overige de les der vaderen ter harte nemen: „Eerst produceren en verdienen, dan pas uitgeven". De heer Kammeraad vreesde tenslotte, dat de fraaie posi tie die Nederland zich op tal van gebieden heeft verworven in de Eu romarkt opgehangen zal worden aan de belangen van de concurrerende partners. Tridens het vervolg van de huis houdelijke vergadering besloot men zonder stemming tot een ver hoging van de contributieschalen, waardoor ongeveer twee maal zóveel in de bondskas zal vloeien dan voorheen. Een voorstel tot 't j vormen van een propaganda- fonds wordt nader in overweging genomen. Dertigvoudige De voorzitter van de Koninklyke Nederlandse Middenstandsbond, de I heer De Groot, sprak nog aan het eind der bijeenkomst. H(j toonde zich zeer ongerust over de verschenen nationale begroting voor 1958. Een vergelijking met twintig jaar geleden leert, aldus spr., dat de uitgaven voor sommige departementen in die jaren zjjn opgelopen tot het dertigvoudige. Hjj bond de molenaars op het hart, dat zij met alle middenstanders een sterke eenheid zouden vormen en deed een vaantje aanbieden als sym bool van de verbondenheid van alle Nederlandse middenstanders. „U moet wel een pracht van een voorzitter zijn" zei hij vervolgens, zich speciaal tot de heer Kammeraad richtend. Hij schetste deze als een bekwaam en ijverig bestuurder, die op tijd zijn mond weet te houden. „Ik ben U dankbaar, dat U in mijn leven en in dat van onze bond geko men bent", zo besloot hij. Felicitaties en hogelijk waarde rende woorden voor de jubilerende heer Kammeraad waren er voorts van de vertegenwoordig-* der di verse lichamen en uit de vergade ring. De heer Kammeraad dankte tenslotte allen die hem zoveel lof gebracht hadden met een kort woord. Ontvangst B. en W- Na een bezoek aan „Miniatuur Wal cheren" werd het gezelschap om vijf uur in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg officieel ontvangen door het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad. De loco-burge meester de heer J. W. Kögeler. heette zijn gasten welkom, waarna hij ver volgens de vele problemen aanstipte, waarmee het bedrijfsleven tegenwoor dig te kampen heeft. Hij achtte het eenter gelukkig, dat er een S.E.R. is, waar de sociale zijde van het econo mische leven aan de orde komt en waar in overleg met de regering tot een oplossing van de problemen wordt getracht te komen. De heer Kögeler vond het tevens prettig, dat er een le vendig contact is tussen de overheid en het bedrijfsleven, zoals dit van daag weer tot uiting kwam. „De gemeente heeft het aan U te danken, dat deze vergadering In Middelburg gehouden wordt", al dus sprak de heer Kögeler vervol gens tot de heer Kammeraad. Hjj hoopte, dat de heer Kammeraad nog vele jaren aan het hoofd van deze belangrijke bedrijfstak zou mogen staan. Ook richtte de loco- burgemeester gelukwensen tot de bond zelf. „Want U heeft een voor zitter, die een ruime blik heeft niet- alleen op de bond zelf, maar even eens op het gehele bedrijfsleven. Omdat men hier immers met mole naars te doen had, verzekerde de heer Kögeler zijn gasten tenslotte, dat Middelburg enigermate „molenmin- ded" is. Daarbij wees spreker op de harde strijd, die gevoerd moest wor den voor de restauratie van de vier nog in Middelburg overgebleven mo lens. De heer Kammeraad merkte in zijn dankwoord op, dat de bond het bui tengewoon op prijs gesteld heeft te worden ontvangen door het gemeen tebestuur. Ook de heer Kammeraad was overtuigd van de noodzakelijk heid, dat er contact moet bestaan tus sen het bedrijfsleven en de overheid. Tenslotte overhandigde de heer Kam- merdad de heer Kögeler een gedenk penning als herinnering aan het be zoek van de Molenaarsbond aan Mid delburg. De gasten kregen vervolgens nog de gelegenheid om net stadhuis te bezichtigen. Gebrek aan molenmakers in Zeeland remt restauratie. De prachtig gelegen standerdmolen te Kloosterzande, vroeger eigendom van jkvr. S. Collot d'Escury, is uit wendig geheel gerestaureerd en nu een Waardevol monument geworden. Verschillende gevallen in Zeeland vragen momenteel de aandacht van de vereniging „De Hollandse Molen", hoewel men moeilijk op gang komt wegens gebrek aan molenmakers. (Slot van oag li Groenstroken en enkele waterpartij en zullen het geheel nog aantrekke lijker maken. De beide door Rijkswaterstaat voor gestelde horecabedrijven zullen door hun ligging op het niveau van de nieuwe zeewering een dominerende plaats in het plan innemen. Het we genstelsel is mede op de ontsluiting afgestemd. Zeebadbedrijf Met het oog op het aantrekken van het toerisme wordt het van groot belang geacht het middenge deelte van de nieuwe zeewering vermoedelijk zal hier na de voltooi ing een zeebadbedrijf komen te lig genvanaf de landzijde vanaf de nieuwe Rijksweg door een hoofdver bindingsweg te ontsluiten. Dit mid den van de zeewering ligt tegenover de Westlandstraat. Het zal mogelijk zijn de Westlandstraat aan de noord zijde van de Boulevard door te trek ken tot de voet van de zeewering of zelf tot op de zeewering door mid del van een oprit. Dit valt echter bui ten het kader van dit uitbreidings plan. De huidige Boulevard zal tenge volge van de exploitatie van het te verbeteren strand als zeebad een veel belangrijker functie krijgen dan overeenkomt met het karakter van de bestaande bebouwing! Aan de zuidzijde is daarom een be bouwing van meergezinshuizen (flats) geprojecteerd, die zal worden afgewisseld met groenstroken. Het opnemen van kamers voor zo- merverhuur in deze flats zou de bad plaatsfunctie zeer ten goede kunnen komen. Ook is in het plan rekening gehouden met de mogelijkheden tot stimulering van het daghezoek en het vakantiebezoek. Hiertoe wordt gedacht aan de aanleg van een wan del- en rijboulevard op de kruin van de te verzwaren zeewering. In de plannen, die door de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat werden opge steld, zijn enkele opritten opgeno- Het vakantiebezoek zal gebaat zijn met uitbreiding van de logiesacco- modatie. Wanneer mettertijd, na de uitvoering van 't ontworpen duinli chaam het zeebadbedrijf tot ontwik keling zal komen, zal het gebied ten westen van de bebouwde kom tot de veerhaven zeker in de belangstellin'g komen te staan. Zo wordt ook ge- Hef herziene uitbreidingsplan van Breskens, een ontwerp van het stede- bouwkundig adviesbureau Schat en Schut te Middelburg. A: de nieuioe veerhaven; B: sportterreinen; C: via duct, waar de nieuwe rijksweg de Langeweg zal kruisen; Dzwembad; E: speelweide. dacht aan de vestiging van een ho tel of motel in de nabijheid van het opstelplein van de nieuwe veerhaven en aan de bouw van voor zomerver- huur geschikte woningen zuidelijk van de bestaande Boulevard. Veel hangt echter af van de be slissing „in hoogste instantie", die over het recreatieplan voor de zeewe ring zal worden genomen. De twee „hoofdstraten" van het uitbreidingsplan, waarin winkels en flats zijn geprojecteerd, wor den de Langeweg, die enigszins naar het noorden zal worden ver legd en de Burgemeester van Zuyenstraat, die thans alleen maar toegang geeft tot het nood plan, maar die zal worden door getrokken en zal aansluiten op de Langeweg. Het verkeer vanuit Breskens in westelijke richting en omgekeerd zal zich over deze Langeweg bewegen. Waar deze doorverbinding de Rijks weg doorkruist, zal hierin een via duct worden opgenomen. Tussen en om deze verkeersaders zijn „rustige" woonstraten geprojecteerd. Vanzel- sprekend is er in het plan ruimte ge laten voor de stichting van openbare gebouwen. Het plan is zodanig op gezet, dat het zich voor uitvoering in verschillende fasen uitstekend leent. Zolang de vervangende wo ningen voor het noodplan dat vallend binnen dit uitbreidingsplan, t.z.t. zal worden afgebroken 'nog niet gereed zijn gekomen, kan de re alisering van het zuidelijke gedeelte voorlopig blijven rusten. Voor uitbreiding blijven na aftrek van de vervanging van de circa 270 woningen van het noodplan nog 350 woningen over. Voldoende voor een bevolkingsaanwas van 1200 zielen; de capaciteit van het plan beant woordt derhalve aan een ontwikke lingsperiode van omstreeks tien ja ren. Winterdienst N.S. Geen grote wijzigingen op Zeeuwse lijn Nu ook elektrische treinen tot Nijmegen De winterdienstregeling van de Ned. Spoorwegen, welke zondag 29 september a,s. ingaat, brengt voor de ZeeuWse lijn geen grote wijzigingen. Zoals reeds bekend, blijven de expres- treinen naar en van Rotterdam ryden. In de vertrek- en aankomsttijden van een aantal stoptreinen zyn enige ver anderingen gekomen, variërend van één tot vier minuten vroeger of later. Nu de elektrificatie Den Bosch Nijmegen, de laatste schakel in de elektrische verbinding Nijmegen Vlissingen is voltooid, wordt het met ingang van de winterdienstregeling ook mogelijk, tussen Bergen op Zoom en Nymegen, een uurdienst met elek trisch stroomlijnmaterieel te gaan ryden. „Het wonder van de melk" in IJzendijke te zien. In tegenwoordigheid van vele ge nodigden, met name uit onderwijs kringen in West Zeeuwsch-Vlaande- ren, is woensdagmiddag in het raad huis van IJzendijke de tentoonstel ling,, Het wonder van de melk" ge opend. In zijn welkomstwoord sprak de burgemeester van IJzendijke, de heer L. E. D. S. van BÖnninghausen, zijn voldoening uit over de grote belang stelling voor deze onderwijstentoon stelling, die zo voortreffeijk aansluit bij de expositie „Het Boerenleven", die zoals bekend eveneens in het raadhuis van IJzendijke te zien is. Spr. uitte de verwachting, dat het voor het onderwijzend personeel prettig zal zijn over beide exposities les te geven. Vervolgens voerde het woord de heer J. Ammerlaan, voor zitter van de stichting „Onderwijs tentoonstellingen", die het eveneens een gelukkige omstandigheid achtte, dat de onderwijstentoonstelling gelijk met de exj/ositie „Het Boerenleven" wordt gehouden. Nadat hij de exposi tie voor geopend had verklaard, gaf hij speciaal voor de onderwijskrach ten nog een uiteenzetting over ma quettes en voorwerpen, die tezamen de tentoonstelling „Het wonder van de melk" vormen. De heer van BÖn ninghausen sprak een dankwoord, waarna men de tentoonstellingen be zichtigde. Derde Liberty-schip in Vlissingen opgelegd Woensdagmorgen is het Panamese s.s. „Rio Mar" van het Liherty-type, naar de binnenhaven van Vlissingen opgeschut om daar te worden opge legd. Dit is het derde en voorlopig laatste schip, dat hier ligplaats heeft gekregen, in afwachting van een op leving van de vrachtenmarkt. Maatschappelijk werk: zo veel mogelijk vrijwilligers. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Klompé denkt voor haar maatschappelijk werk in 1958 ruim 12 miljoen minder nodig te hebben dan de 138 miljoen, die zij voor dit jaar had begroot. Zij is trouwens reeds met haar bezuiniging begonnen, want van het voor 1957 uitgetrokken bedrag zal zij bijna 4 miljoen in kas weten te houden. Bevordering van de inschakeling van vrijwilligers is overigens een der voornaamste pijlers van net ministe- riek beleid. De vrijwilligers, zo merkt zij op. dienen in gi-otere mate dan thans de gelegenheid te krijgen hun eigen bijdrage te leveren. Hun werk voorkomt verschraling. De vraag rijst zelfs of bepaalde takken in het algemeen maatschappelijk werk niet geheel aan vrijwilligers kunnen worden overgelaten, al of niet met voorlichting door beroeps krachten. René Mayer treedt af als voorzitter E.G.K.S. René Mayer heeft per 15 oktober a.s ontslag genomen als lid en voor zitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Mayer bekleedt zijn functie sedert 1 juni 1955. Door zijn functies ter beschikking van de regeringen te stellen wil de heer Mayer de taak van de regerin gen, die de nieuwe leden en presiden ten van de drie Europese instellingen (E.G.K.S., E.E.G. en Euratom) moe ten benoemen vergemakkelijken, waardoor een harmonieus geheel bij de benoemingen kan worden verkre gen. Hogere vergoeding bij afstaan woonruimte. Uit de praktijk is gebleken, dat van de beschikking van 31 december 1948, regelende de tegemoetkomin gen van Rijkswege aan de gemeen ten in de kosten welke door haar zijn vergoed bij vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte, onder de huidige omstandigheden een onvol doende stimulans uitgaat om tot vrij willige beschikbaarsteling van woon ruimte over te gaan. In verband hier mede zullen de bestaande normen na der worden vastgesteld in hoofdzaak door een aanpassing aan de gestegen materiaalprijzen. Op de begroting van maatschappelijk werk is voor deze regeling 550.000 geraamd. Discontoverlagag in Wect-Puitsland. Voor de tweede maal van dit Jaar heeft de Deutsche» Bundesbank het disconto verlaagd, namelijk van 4% tot 4 procent. De discontoverlaging wordt van ochtend van kracht. I11 1955 en begin 1956 werd het disconto drie maal verhoogd om in flatie tegen te gaan. Vorig jaar sep tember werd het van 5SA tot 5 pro cent verlaagd, in januari 1956 van 5 tot 41/2. Ie weinig arbiters voor het Zeeuwse voetbal De competitie van de KNVB-afde- ling Zeeland draait nog maar enkele weken en meer nog dan vorig seizoen doet het gebrek aan voetbalscheids rechters zich gelden. Dit is mede een gevolg van het feit, dat een groter aantal elftallen aan de competitite deelneemt (voornamelijk junioren) terwijl het toch al te geringe aantal arbiters praktisch ongewijzigd is ge bleven. Dit probleem vraagt dringend om een oplossing omdat er nu reeds scheidsrechters zyn die 2 wedstrijden per dag moeten leiden, wil de compe titie vlot blijven verlopen. Het bestuur van de afdeljfig Zeeland doet daarom een dringend beroep op allen dte het wel menen met de voetbalsport en die menen voor aanstelling als scheids rechter in aanmerking te komen zich aan te melden. Zowel voor de zater dag-, de zondag, als de juniorencom petitie is een tekort. Hier ligt vooral een taak voor oud voetballers die om welke reden dan ook het voetballen hebben moeten op geven om zich verdienstelijk te maken in het belang van voetballend Zee land. Vier Vlissingse boksers naar Rotterdam Maandagavond worden in gebouw Odeon te Rotterdam nationale boks wedstrijden gehouden, waarvoor vier Vlissingers zijn uitgenodigd. Hans Lubig komt in de ring tegen Arie .Tongeneel (school Huizenaar. Rotter dam Rlnus Riteco tegen Dric.s Pan- tekoek (school Hutzenaar, Rotter dam); Frans Riteco tegen H. Finke- 'enberg (school Sprang. Den Haag) c-n Tony de Looff tegen Frerejan (school Sprang. Den Haag). HOOG EN LAAG WATER 20 september. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. 10.39 1.45 11.08 1.62 11.37 1.76 11.58 1.12 12.17 1.32 U.+N.A.P. 23.19 1.65 23.46 1.82 U.—N.A.P. 4.28 1.20 4.53 1.32 5.23 1.50 5.09 1.22 5.26 1.47 U.—N.A.P. 17.11 1.71 17.38 1.84 18.09 2.01 1748 1.38 18.03 1.67

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8