Land onder de ijskap zal zijn geheimen moeten prijsgeven Wie zoekt ranke straaljager of snel schroefvliegtuig? SPANNING OP ARBEIDSMARKT IN AUGUSTUS VERMINDERD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 IJsbrekers, vliegtuigen, helikopters en tractoren naar zuidpoolgebied (Van een medewerker.) Op 21 september gaat in het zuidpoolgebied de zon weer op. Voor de tientallen geleerden uit Argentinië, Australië, Chili, Frankrijk, Rusland, Engeland en de Verenigde Staten breekt dan na een lange winternacht het licht aan, dat een half jaar schijnen zal. Andere geleerden, uit België, Japan, Nieuw-Zee- land, Noorwegen en Spanje, zul len zich bij hen en hun leger van helpers en medewerkers voegen. Antarctica immers is het toneel van koortsachtige ac tiviteit, sinds het in het kader van het Geophysisch Jaar in het brandpunt der belangstelling van de wereld der internationale wetenschap staat. De geheimen van het land onder de IJskap worden naarstig doorvorst en wanneer in maart van het vol gende jaar de zon weer onder gaat achter een kim van ijs, zul len tal van geheimen in concrete wetenschappelijk vastgestelde feiten zijn omgezet. In feiten, die de mens nieuwe kennis moet ver schaffen van de krachten, waar door onze bekende, maar in vele opzichten toch nog onbekende planeet wordt bestierd. Even bellen.. De in onze jeugd ademloos ver slonden verhalen van moedige mannen, die alle denkbare ontbe ringen en verschrikkelijke tegen slagen overwonnen op hun weg naar de polen der aarde, behoren tot de historie. De koene ontdek kingsreizigers, die met hun scheep jes in het barre noorden of het vooral niet minder barre zuiden het punt van samenkomst van alle meridianen zochten, om over het ijs met hun sledehonden verder te trekken naar dit wonderbaarlijk aantrekkelijke punt, die op hun weg allerlei afschuwelijke hinder nissen ontmoetten en de strijd te gen koude en stormen, honger en ziekte honderd maal streden om eenmaal te overwinnen, behoren tot het verleden. De moderne poolvorser moet nog altijd over bijzondere eigenschap pen beschikken van moed en vol harding, maar hij beschikt nu bo vendien over vliegtuigen en trac toren met behulp waarvan hij, vanuit de comfortabele basis ge bouwd met toepassing van alle moderne vindingen, het gebied van studie kan doorkruisen in even veel uren als vroeger weken of maanden. Hij beschikt over voed sel dat is samengesteld met toe passing van alle mogelijkheden van de moderne voedingsleer en moderne technieken. De scheur buik, die vroeger zovele slachtof fers eiste is thans een onbekende ziekte. De verschrikkingen van de poolnacht zijn dragelijk gewor den. De radio biedt de gewenste afwisseling na het wetenschappe lijk werk. Hij kan van bepaalde punten uit niet alleen met zijn vrienden telefoneren, maar hij kan zelfs even „naar huis opbellen", om te vragen hoe het vrouw en kinderen gaat. Het zuidpoolgebied is nog maar ruim een halve eeuw het onder werp van studie. Hoe zijn de om standigheden veranderd sedert Shackelton in 1909 op 97 mijl van de zuidpool door sneeuwstormen en voedselgebrek tot de terugtocht werd gedwongen! De zuidpool werd tenslotte op 14 december 1911 het eerst bereikt door Amund sen een maand later door Scott, die echter de bewoonde wereld nooit zou terugzien: hij veronge lukte met zijn gehele expeditie op de terugtocht en slechts later ge vonden documenten getuigen van zijn aangrijpend avontuur. Nu vliegt men "naar en over de pool en draait daar, bij wijze van spre- Britse onderzoekers kaïnperenop het ijs van de zuidpool. ken, zijn hand niet voor om. Antarctica is 'n werelddeel, in tegenstelling tot het gebied van de noordpool, welk geografisch punt in de aardkorst ongeveer 3000 me ter beneden de zeespiegel ligt. Voorlopige onderzoekingen intus sen maken het reeds thans waar schijnlijk dat het uitgestrekte landgebied geen aaneengesloten continent, doch een archipel is. Het is een nieuw land voor ons. De geologische formaties tonen echter aan, dat de landmassa's aan de zuidpool kunnen bogen op hoge ouderdom. Er zijn kolen ge vonden een bewijs dat dit ge bied eertijds moerassen kende met een tropisch klimaat. Het gebied dat men met Antarctica aanduidt is tweemaal zo groot als Europa bijna zo groot als Zuid-Ameri- ka. Het berkland rijst tot 5000 meter. De pool zelf ligt op een hoogvlakte van 3000 meter. Het gebied heeft alle geografi sche karakteristieken van de an dere werelddelen met dien ver stande dat het overdekt is met een ijskap, die zich aan alle kanten tot ver in zee uitstrekt en die in dikte varieert van een paar hon derd tot 3000 meter. Vrijwel het gehele gebied ligt binnen de zuid- pool-cirkel. Op het zuidelijk half rond bereikt de zon op 21 decem ber het hoogste punt. In die pe riode zijn er dagen dat de sneeuw aan de kust begint te smelten. Maar in de winterIn de pool nacht zijn op de hoogvlakte tem peraturen tot 100 graden Fahren heit beneden nul gemeten. Het spreekt vanzelf, dat de grote ijsvlakte weinig kansen biedt aan dierlijk of plantaardig leven. Het leven der zee is echter overvloedig. Ondanks de kou is zij rijk aan plankton; er zijn garnalen die op hun beurt weer tot voedsel dienen voor vele vissoorten, zee honden en niet te vergeten walvis sen. Pinguins (die op het ijs broe den) vinden eveneens hun voedsel op of in het water. Ook met het leven van dier en plant houden de geleerden, die thans in Antarctica zijn verzameld, zich bezig: hun aanpassing aan de koude, hun stof wisseling, de trek (van pïnquins en zeehonden), hun broedgewoon- ten en broedplaatsen en wat niet al, dat tot het gebied der grote on bekenden in het dierenleven be hoort. Geen koude oorlog Zeven naties hebben nu bases in het zuidpoolgebied: Argentinië, Australië, Chili, Frankrijk, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Nog vijf an dere bases zijn in een meer of min der vergevorderd stadium van op richting. Dat zijn die van België, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Spanje. Een grote concentratie van we tenschappelijk vernuft, dat zich voornamelijk met weerkundige waarneming en studie bezighoudt, vindt men in Graham Land (ook wel genaamd Palmer schiereiland) dat vrijwel recht ten zuiden van het puntje van Zuid-Amerika ligt. Hier hebben de Britten tien bases, Argentinië heeft er acht en Chili zes. Zij werken nauw samen. Trouwens, op het stuk van inter nationale samenwerking zou het Geophysisch Jaar en in net bijzon der dit deel van de wereld een voorbeeld kunen zijn voor de ge hele samenleving. Karakteristiek is dat een Ame rikaan medewerkt in het Sowjet- laboratorium in Mirny en een Kus op zijn beurt in Klein-Amerika, de Amerikaanse nederzetting. Oostelijk van de Brits-Argen- tijns-Chileense sector ligt de Wed- dèll-zee en aan de kust daarvan zijn weer drie bases: een Argen tijnse, een Amerikaanse en die van de Britse Royal Society. Vrijwel tegenover de Weddell-zee en dus ten zuiden van Nieuw-Zeeland, ligt de Ross-zee, die diep landinwaarts grijpt en die het uitgangspunt is geweest van de expeditie in de loop van deze eeuw naar de pool. Op de oostelijke kuststrook van de Ross-zee ligt de voornaamste Amerikaanse basis, Kleiiï Amerika en op de westkust de Amerikaan se lucht-bevoorradingsbasis en het Nieuw-Zeelandse station. Waar de Ross-zee de oceaan bereikt, bij Kaap Adare, komt een basis die Amerika en Nieuw-Zeeland te za- men bemannen. Het Spaanse sta tion ligt tussen de Ross-zee en Graham land. Langs de kust vindt men dan, op geregelde afstanden in weste lijke richting, bases van Frankrijk, Amerika, de Sowjet-Unie (Mirny) en Australië, vervolgens Japan en België op Koningin Maudland zui delijk van Afrika en tenslotte het Noorse station aan de oostelijke grens van de Weddell-zee. Japan heeft dan nog een basis op Peter I-eiland, de Sowjets, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben voorts stations in het binnenland. Het doel van de waarnemin gen van alle geleerden is het zelfde: in de eerste plaats na te gaan welke invloed dit ge bied heeft op de gestalte van het weer, op zeestromingen en de waterbalans, en voorts waarnemingen te doen met be trekking tot aardmagnetisme, kosmische straling, het noor derlicht en overeenkomstige verschijnselen en de aardkorst zelve. In toekomst bewoonbaar Een van de Amerikaanse sta tions doet, blijkens een rapport van dr. Gerald Wendt voor UNES CO, waarnemingen aan de pool zelf: meer dan 700 ton aan goede ren is sedert november van het vorig jaar per vliegtuig naar de pool overgebracht. Het conventio nele vliegtuig is onontbeerlijk ge worden in dit onderzoek, niet al leen voor het overbrengen van mensen en materiaal, maar ook voor luchtkartering en, zonodig, reddingsexpedities. Maar niet min der verdienstelijk werk doet de he likopter, die laag-vliegend als spoorzoeker optreedt om wegen te zoeken zowel door als over het ijs. Diesel-tractoren hebben mens en dier vervangen als transportmid del en zorgen voor de overbren ging van geweldige hoeveelheden bouwmateriaal, wetenschappelijke instrumenten en voorraden. Ging admiraal Byrd 25 jaar ge leden naar dit gebied met een scheepje, waarvan de machine 200 paardekrachten leverden, thans maakt men gebruik van ijsbre- kers met een vermogen van 21.000 paardekrachtRadioverbindingen onderhouden het contact tussen groepen die op onderzoek uit zijn en de bases, tussen de bases onder ling, en van de bases met de be woonde wereld. De oude plaag der onderzoekers en ontdekkingsreizi gers: onvoldoende of ondoelmatige voeding, is overwonnen. „Antarctica nadert snel de tijd dat het voor bewoning op lange termijn te gebruiken zal zijn", zegt Paul E. Siple, de chef van de we tenschappelijke groep der Ameri kanen aan de pool. Het illustratiemateriaal voor dit artikel werd ter beschikking gesteld door Unesco-Nederland. Onder heel moeilijke omstandighe-1 orkaan het ijsveld dat als weg naarde weg naar de ijsbarrière opnieuw den wordt op de Sowjet-basis een de kust moet dienen. In de loop van worden aangelegd, schip gelost. Véle malen breekt een twee weken moest tot vijfmaal toe IN WOENSDRECHT STAAN ZE TE KOOP Liefhebber zal zijn keuze kunnen maken op openbare veiling Op het vliegveld Valkenburg werden woensdag acht Seahawkstraal- jagers aan de marine luchtvaartdienst overgedragen, die ons door de Amerikanen ten geschenke werden gegeven in het kader van het wederzijdse hulpprogramma. In het geheel komen er 22 en ze zijn be stemd als deklandingsjagers op het vliegkampschip „Karei Doorman", waar ze de verouderde Seafuries, de nog altijd snelste schroef jagers ter wereld, zullen moeten vervangen. De Seafuries zyn een jaar of acht geleden in gebruik gekomen. Ze golden zo ongeveer als parade- paar djes van onze marine lucht vaartdienst. Met een maximum snelheid van 730 kilometer per Scheepvaartvereniging Zuid vijftig jaar. Vrijdag 20 september a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Scheepvaart Vereniging Zuid, de ver eniging van werkgevers in de Rotter. damse haven, werd opgericht. Die dag zal in het teken van net jubileum staan. Des ochtends zal aan de Waalha ven de eerste spade de grond ingaan voor de bouw van een nieuwe haven vakschool. Om elf uur biedt het per soneel de directie in het hoofdkantoor aan de Pieter de Hoochweg een bron zen plastiek aan, vervaardigd door de kunstsmid J. M. Koldewey uit Hel- voirt. In de middag is er een feestelijke vergadering in de schouwburg, waar het woord zal worden gevoerd dooi de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, de burgemeester van Rotterdam, mr. G, E. van Walsum, en de voorzit ter van de scheepvaartvereniging, mr. W. F. Lichtenauer. Een receptie volgt daarna in „Bellevue" en de dag wordt -besloten met een feestavond voor het personeel in de Rivièrahal. Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan is een gedenkboek ver schenen van de hand van een der se cretarissen, dr. A. J. T. Stakenburg, onder de titel „Stand van zaken, een halve eeuw arbeidsverhoudingen in de Rotterdamse haven". 0 De Amerikaanse regering heeft een eis tot schadevergoeding ten bedrage van twee miljoen dollar ingediend tegen de eigenaar van de 2040 ton metende Noor se vrachtboot „ThorsdaiU", die In de monding van de Goose River (Oregon) een Amerikaanse baggermolen heeft aan gevaren. De molen zonk en drie opva renden verdronken.- Twee beelden van de rijtoer door Den Haag, welke het ko ninklijk gezin dinsdagmiddag na de opening van de Staten- Generaal, maakte. Alleen H.K. H. Prinses Irene moest ver stek laten gaan omdat zij met griep het bed moest houden. Foto boven: H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Marij ke tijdens de rijtoer in het rij tuig. Foto onder: H.K.H. Prinses Margriet en H.K.H. Prinses Beatrix tijdens de glorieuze tocht door de residentie. uur waren deze propellorduivels zelfs concurrent van de nu al weer verouderde Gloster Meteor straal jagers, waarvan er op vliegbasis Woensdrecht voor de vlieglief heb bers een serie onttakelde exempla ren te koop staan. Noch de Marine Luchtvaartdienst, noch de Nederlandse Luchtmacht kan uiteraard met die verouderde types vliegtuigen blijven zitten. Het schijnt dan ook de bedoeling te zijn zowel de Seafuries als de Gloster Meteors MK 4 binnen kort publiekelijk te gaan ver kopen, gelijk kortgeleden ook een paar onttakelde mijnenvegers van de Marine in openbare veiling van de hand werden gedaan. De Seafuries zullen in veiling worden gebracht door de inspecteur der Do meinen in Den Haag. de Glosters door zijn collega in Goes. Alleen geen van beide functionarissen heeft tot heden van Marine of Oorlog nog be richt ontvangen dat de verkoop kan worden geregeld. Wanneer dat straks wél het geval is en openbare inschrij ving zal kunnen geschieden, zullen de meeste vliegtuigen ons worden aangeboden als schroot. Slechts een klein aantal van de Seafuries, uitgerust met een 2500 pk 18 cilinder Bristol Centaurus motor, een vijfbladige schroef aan de neus en opklapbare vleugels, zal nog echt kunnen vliegen. Van dit soort zullen er waarschijnlijk twee minder zijn dan de dertig, die de Marine Luchtvaartdienst opruimde. Het Nationale Luchtvaartmuseum en het museum voor Lucht- en scheep vaart hebben namelijk de vlagofficier materieel van de Koninklijke Marine gevraagd een exemplaar te mogen ontvangen. Er ls geen enkele reden onf te veronderstellen, dat dit ver zoek nies zal worden ingewilligd. De Glosters leken aanvankelijk ook onze neus voorbjj te zullen gaan. Is raël heeft er immers belangstelling voor gehad. De Israëlische emble men waren zelfs al op de vleugels en rompen geschilderd, toen bleek dat de koop niet kon doorgaan, omdat de Glosterfabriek in Engeland te hoge rechten vroeg b\j doorverkoop. Dat feit deed de koop op het laatste ogenblik afspringen. ARBEIDSRESERVE BOUWVAKKEN GESTEGEN Boeren trokken minder extra-werkkrachten aan. In de loop van de maand augustus is het aantal werkloze mannen van 28.955 tot 29.548 gestegen. De bezet ting van de aanvullende werken nam af van 8061 tot 6631. De totale ge registreerde arbeidsreserve daalde van 37.016 tot 36.179. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel daalde van 65.074 tot 59.520. Twee derde van die da ling werd veroorzaakt door inscha keling van jeugdigen in het bedrijfs leven. De spanning op de arbeidsmarkt is voelbaar verminderd. Vergeleken met vorig jaar eind augustus lag de arbeidsreserve ruim 13.000 hoger en de vraag ruim 16.000 lager. In augustus namen de landbouw en de conservenindustrie nogal wat werkzoekenden op. De toene ming van de seizoenwerkgelegen heid in de landbouw bleef echter beneden de verwachting. Door het slechte weer is een deel van de graanoogst en het begin van de aardappeloogst naar september verschoven. Daarenboven hebben de boeren minder extra-arbeids krachten aangetrokken, terwijl bovendien de teelt van minder ar beidsintensieve gewassen en de verdergaande mechanisatie de sei- zoentoppen in de arbeidsbehoefte hebben genivelleerd. De arbeidsreserve steeg in de bouwvakken (met name de wa ter-, spoor- en wegenbouwsector tengevolge van de bestedingsbe perking), de hereca- en toering- carbedrijven afloop toeristensei zoen) en onder het kantoorperso neel (vervanging van ouderen door jongeren). In de vier noordelijke provincies daalde de werkloosheid door het sei zoenwerk in de landbouw. In Gelder land, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg steeg zij vooral door het opnemen van jeugdigen in het ar beidsproces. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen steeg van 3312 tot 4094, de geregistreerde vraag daalde van 38.852 tot 36.923. De bestedingsbe perking heeft op de vraag naar en het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten tot nu toe nog weinig in vloed gehad. Het stijgen van het aanbod en het dalen van de vraag zijn voornamelijk veroorzaakt door de inschrijving van meisjes, na be ëindiging van haar schoolopleiding. OP 21 SEPTEMBER KOMT DE ZON WEER OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7