Tal van Ambonezen zullen naar nieuwe woonoorden verhuizen KLANKBORD J Europese landen beoordelen eikaars geschiedenisboeken POGINGEN OM BEVEILIGING VAN GESTICHTEN TE VERHOGEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING MAATSCHAPPELIJK WERK Het Wereldgebeuren =j Twee beelden, gemaakt tijdens if de openingsplechtigheid van de H vijfde Macoabiah in Tel Aviv. Boven: het ontsteken van het vuur, dat gedurende de spelen m het stadion zal branden. M Even na de ontsteking ont- stond er een kleine explosie, §1 zodat de brandweer genood- M zaakt was, het vuur tijdelijk te doven. Onder: het Nederlandse i§ contingentmet als vlaggedra- ger Leo Horntijdens de in- s tocht in het Ramat Gan sta- fi dion. De voorste lopers nemen juist hun hoofddeksels af bij het naderen van de tribune van H dU' president. ui Boete voor luitenant die mindere in gezicht sloeg Een Amerikaanse luitenant der mariniers, die een mindere in het ge zicht geslagen had, is door een krijgs raad veroordeeld tot een boete van 50 dollars, en verlies van 200 punten in de promotielijst. Dit houdt in dat hij 200 plaatsen achteruit is gezet, die hij eerst moet inlopén voor hij opnieuw kan worden bevorderd. Bouwer A'. in 1930 hield René Mayer zich intensief bezig met kolenkwes- 1,ies op Europees niveau. In op dracht van de regering Tardieu voerde hij toen voor Frankrijk moeilijke on derhandelingen met de Duitsers over de invoer van steenkool uit Duitsland. Het lukte hem. een overeenkomst te bereiken, waardoor Frankrijk voor een periode van tien jaar als herstel betalingen in natura voor miljarden steenkolen uit Duitsland verkreeg. René Meyer was toc-n. evenmin als nu. een volksredenaar. Hij maakt, ook wajineer hij met politieke beraad slagingen bezig is, meer de indrux van een ondernemer, die, met veel cijfers, een wat dorre en droge uit eenzetting geeft aan zijn aandeelhou ders. En die indruk is er niet ver naast. Als knap deskundige op eco nomisch gebied heeft hij jarenlang :n allerlei binnen- en buitenlandse maat schappijen en banken belangrijke functies bekleed. As politicus van verscheidene Franse na-oorlogse kabinetten heeft hij deel uitgemaakt en een maal werd hij zelfs voor een half jaar premier heeft hij bijzonder geijverd voor samenwerking tussen de Europe se landen. De Duitsers, die hem bij de onderhandelingen van 1930 geens zins als een verdediger van hun be langen, maar als een lastige ex-vijand beschouwden, waren de laatste twee jaren zijn „aandeelhouders". Van 1 juni 1955 af immers is René Mayer voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarin Frankrijk broederlijk samewerkt met Italië, de Benelux en West-Du itsland. Mayers benoeming gebeurde tij dens de bijeenkomst 1e Messi na. waar de ministers van bui tenlandse zaken der E.G.K.S.-Iander» toen bijeen waren om de Europese sa menwerking nog verder uit (e brei den. De Euromarkt- en de Euratom- verdragen, die nu door de parlemen ten worden behandeld, zijn van die conferentie de voornaamste gevol gen. En het is in verband met die verdere ontwikkeling, dat René Mayer gisteren bij de Hoge Autoriteit zijn ontslag heeft ingediend. Nu de ratifi catie van de nieuwe Europese verdra gen mag worden verwacht, en Europa op de drempel staat van een nieuwe ontwikkelingsfase, wil hij door ont slag te nemen de taak van de rege ringen verlichten. Bij de benoeming van presidenten en leden voor de drie Europese instellingen (Kolen- en Staalgemeenschap, Gemeenschappelij ke Markt en Gemeenschap voor Atoomenergie) kan nu, volgens hem. op gemakkelijker manier een harmo nieus geheel worden verkregen. To» een nieuwe president voor de E.G.K.S. is benoemd, blijft Mayer vanzelfspre kend in functie. Zijn besluit, om onder deze omstan digheden en met een dergelijk gebaar van hoffelijkheid de ho ge functie van voorzitter der Hoge Autoriteit beschikbaar te stellen, ver dient ongetwijfeld respect. Het staat daarbij wel vast dat Mayer ook in de toekomst, of hij nu opnieuw deze functie bezet, dan wel een andere, met zijn dorre cijferbetogen enthousiast zal blijven werken aan de uitbouw- van de Europese samenwerking. 1953 kwam men samen in Calw in het Zwartewoud in Duitsland, in 1954 in Oslo, in 1955 in Rome en in 1956 in Royaumont. Telkens is een periode uit de geschiedenis behandeld. In Scheveningen on derwerpt men thans het tijdvak van 1^89 tot 1870 aan een be schouwing. Volgend jaar trekt men naar Istanboel voor een be spreking van de periode van 1870 tot de datum van oprichting van de Raad van Europa. Men begint met in het algemeen ongeveer vier handboeken der ge schiedenis uit de onderscheidene lan den te nemen, welke boeken repre sentatief mogen worden geacht. Het betreft boeken, die in gebruik zijn bij de middelbare scholen. Aan de hand van een vragenlijst worden die boe ken dan bekeken. De deskundigen van het ene land beantwoorden de vragenlijst met betrekking tot de boeken van een ander land, welke zij in de loop van het jaar ter bestude ring kregen. Zo hadden de Zweden ditmaal de Nederlandse boeken te beoordelen, de Nederlanders bestu deerden de Deense handboeken, de Belgen deden zulks met de Duitse werken. Die voorlopige rapporten worden dan ter conferentie behan deld, waarna een gezamenlijk rap port met conclusies en aanbevelin gen door een subcommissie tijdens de vergadering wordt opgesteld. Men hoopt de schrijvers van ge schiedenisboeken met de aldus ver worven kennis te kunnen helpen. Te vens denkt men hen bij te staan door het beschikbaar stellen van handige boekjes, waarin zij korte bronnen studies aantreffen. Uiteraard bedient men zich ook van andere middelen om de geschie denisboeken nader tot elkaar te bren gen. Verwacht mag worden, dat een directe invloed van de jaarlijkse con ferenties zal uitgaan op de wijze, waarop geschiedenis in de verschil- lende landen onderwezen wordt. RENé MATER laat cijfers spreken Bijeenkomst instituut Internationaal recht Bijna honderd rechtsgeleerden uit verscheidene landen zijn naar Am sterdam gekomen, waar in de. aula van het Koninklijk Instituut voor de tropen het vierde congres wordt ge houden van het thans 84 jaar be staande instituut voor internationaal recht. Namens de regering sprak de staatssecretaris van buitenlandse za ken, drs. E. H. van der Beugel het congres toe. Vervolgens hield de huidige voor zitter van het instituut, prof. mr. J. P. A. Frangois, een begroetingsrede, waarin hij er o.m. aan herinnerde, dat de zittingen van 1873 en 1898 vielen in een periode, waarin de in vloed op de rechtsvorming van de vermaarde juristen, die het instituut vormden, bijzonder groot was. Spre ker ging na, in hoeverre hierin, na dat de Volkenbond en de Verenigde Naties de codificatie van het inter nationale recht ter hand hadden ge nomen, wijziging was gekomen. In het bijzonder trad hij in een vergelij king tussen taak en werkwijze van het instituut en de commissie voor internationaal recht van de Verenig de Naties. Hij meende, dat voor het instituut nog steeds een eigen taak was weg gelegd, te weten de wetenschappelij ke bestudering van het internatio nale recht, vrij van politieke beïn vloeding. Dinsdagmiddag is in Utrecht de 54-jarige mevr. Ch. M. K.-H.. terwijl zij in de badcel bezig was met de elek trische wasmachine, door de stroom gedood. Wegtrekken van Nederlanders uit Indonesië komt in eindfase De groep Ambonezen, die nu reeds zes jaar in ons land verblijft, Is van rond 12.500 tot 17.500 uitgegroeid. Blijft de repatriëring beperkt tot 50 zielen per maand, zoals de voorlopige bedoeling van de Indonesische regering is, dan zal het verblijf voor vele Ambonezen die willen terug keren nog jarenlang duren, aldus minister Klompé In de toelichting op de begroting van maatschappelijk werk. Naarmate echter het verblijf langer duurt, zijn er mogelijk meer Ambonezen die zich blijvend in Ne derland willen vestigen. Hoewel het de vraag is of het wel gewenst is voort te gaan met de bouw van aparte woonoorden, is in verscheidene kampen de huisvesting zo slecht, dat uitstel van verbetering niet verantwoord is. De nieuwe woonoorden in Nistelrode en Kapelle a/d IJsel zijn bijna gereed. Er wordt met bouwen begonnen in Leerdam, Vaassen en Winterswijk. De woonoorden te Staphorst, Ommen, Wierden, Eist, Bergen (L.) en Meer- lo (L.) zullen worden vergroot. Mogelijk zullen later nog woonoorden in Baarschot en Moordrecht worden gebouwd. Zodra, de nieuwbouw klaar is, zul len er op betrekkelijk grote schaal verhuizingen moeten plaatsvinden. Sommige woonoorden, o.a. Lunetten, zullen geheel moeten worden ont ruimd. Bjj deze verhuizingen zal zoveel mogelijk rekening worden ge houden met de belangen van de Am bonezen en hun werkgevers. Minis ter Klompé hoopt, dat door voorlich ting en met medewerking van liun leiders, bij verhuizingen geen ernsti ge moeilijkheden zullen voorkomen. De Ambonezenzorg kost ons land in 1958 ongeveer evenveel als dit jaar, namelijk ruim 11 miljoen. Intussen is het duidelijk, dat 't voortschrijdend proces van in- groeiing in de Nederlandse sa menleving vraagstukken oproept, welke nopen tot bezinning. Zoals reeds in het vooruitzicht was ge steld, is hiervoor een deskundige commissie in het leven geroepen om ter zake van advies te dienen. In Indonesië Naar schatting zullen er op 1 janu ari 1958 vermoedelijk nog ongeveer 46.000 Nederlanders in Indonesië verblijven. Op 1 januari 1955 bedroeg dit' aantal ruim het dubbele, namelijk 94.000. In 1955 keerden rond 20.000 Nederlanders uit Indonesië terug, in 1956 ongeveer 16.000 en dit jaar zul len het er vermoedelijk circa 12.000 zijn. Het absolute vertrekcijfer daalt dus, al blijft het percentage van vertrek vrijwel gelijk. Toch komt het wegtrekken van de Nederlandse be volkingsgroep in een eindfase. Waterwegen moeten verkeerstekenen hebben De binnenlandse waterwegen van Europa zouden, aldus verklaarde gis teren de economische commissie, van de Verenigde Naties voor Europa (E.C.E.) voorzien moeten worden met standaard-signalen en kenteke nen, zoals de automobielwegen. In een rapport over de eerste zit ting van de sub-commissie van de E.C.E. over de binnenscheepvaart, die hier kortgeleden gehouden is, zegt de E.C.E., dat die gestandaardi seerde tekenen en signalen snel aan vaard zouden moeten worden, om het aantal ongelukken, te verminde- len en „verwarringen" op de Euro pese waterwegen te vermijden. De sub-commissie dringt aan op een snelle standaardisering door mid del van twee voorstellen, die de re geringen direct zouden kunnen ne men: Invoering van het systeem van signalen, waarover de sub-commis sie het eens werd voor alle water wegen, die niet volledig van andere landen geïsoleerd zijn. En afschaffing van alle tekenen en signalen, die niet conform zijn aan het standaard-systeem. Leden van de sub-commissie zijn Oostenrijk, Bulgarije, Tsjecho-Slo- wakije, West- en Oost-Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Neder land, Engeland, Zwitserland, Rus land, Polen, de Verenigde Staten en Joego-Slavië. Doordat de gehele Nederlandse bevolkingsgroep in Indonesië slinkt, neemt ook het aantal men sen af, dat in welke vorm dan ook moet worden ondersteund. Voor 1958 rekent de minister op ge middeld 6000 mensen. Ruim de helft daarvan bestaat uit bejaar den en hun gezinsleden. De hulp verlening aan deze groep zal ge richt blijven op een voortgezet verblijf in Indonesië. Inmiddels verbleven op 1 juni 1957 2408 gerepatrieerde gezinnen (ruim 10.000 personen) in contractpensions in Nederland. Hun maatschappelijke en geestelijke verzorging kost de schatkist in 1958 meer dan 1,5 mil joen. De kosten van de verzorging van gerepatrieerden in contractpen sions en opvangcentra nemen af. Was voor dit jaar 37 miljoen uit getrokken, voor 1958 wordt een be drag van bijna 28 miljoen ge raamd. Een extra-voordeeltje genoot onze berooide schatkist doordat de uitgaven ten behoeve van Nederlan ders in Indonesië (thans 11,5 mil joen) bijna drie miljoen gulden lager konden worden geraamd dan dit jaar, voornamelijk als gevolg van de lage re jupialikoers. NEDERLANDS GEVANGENISWEZEN MUNT OPGOOIEN. De vechter in Liverpool heeft de 54-jarige David Henry Wilson wegens bigamie ver oordeeld tot 500 gulden boete. Een van zijn echtgenoten was in de recht zaal aanwezig. Zij nam het op voor de man. „Ik houd zoveel van hem, hij is zo goed voor mij", vertelde zij aan de rechter. De tweede vrouw had een brief geschreven. Daarin stond: „Ik houd erg veel van je en ik zal altijd bij je blijven wat er ook ge beurt". De rechter zei, dat beide vrouwen maar een geldstuk om hem moesten opgooien kruis of munt. BEU. De Franse minister van finan ciën, Felix Gaillard, die zijn landge noten heeft verzocht meer kip te eten dan biefstuk, als onderdeel van zijn campagne „koop goedkoper voedsel", heeft nu zelf genoeg van kip. „Overal waar ik kom krijg ik .kip", verklaarde hij op een lunch aan de Anglo-American Press, terwijl hij moedeloos de vleugel van een kip met vork en mes bewerkte. „Uiteraard is kip van mijn tafel verbannen, maar als dit zo doorgaat zal ik de Fransen wellicht moeten adviseren iets anders te eten, zodat ik ook eens aan mijn trek kom". Nog 16 ontvluchten niet gegrepen Uit het verslag over de werkzaam heden van het Nederlandse gevan geniswezen over het jaar 1956 blijkt dat er gemiddeld 4614 gedetineerden waren, van wie 3825 commune, 316 po litieke gedetineerden en 473 ter be schikking van de regering gestelden. In 1955 waren deze aantallen resp. 4586, 3747, 385 en 454. Globaal ge zien kan over de periode van de laat ste vijf jaren een geleidelijk terug lopen van het, aantal gevangenen wor den geconstateerd. Gedurende het verslagjaar is ge tracht de beveiliging der gestichten zowel in personele als in materiële zin te verhogen. Het zal ook in de toe komst vrijwel onmogelijk blijven -- zo wordt o.a. opgemerkt een vol komen sluitend systeem van beveili ging te ontwerpen, zelfs niet als wordt teruggekeerd naar een strikt-cellulsir en primair op het voorkomen van ontvluchting gebaseerd regime- Het jaarverslag bevat een staat om trent het aantal in 1956 voorgekomen ontvluchtingen. Tijdens transport enz. ontvluchtten er drie, die later werden aangehouden. Van ter beschikking van de regering gestelden zijn ont vlucht uit de rijksasielen te Avereest 99 personen, o.a. 15 tijdens vrij wande len en 53 tijdens verlof zonder bege leiding. Elf van hen waren bij het afsluiten van het jaaroverzicht nog voortvluchtig. Uit het noodasiel te Groningen zijn 3 ter beschikking van de regering ge stelden ontvlucht en weer aangehou den. Uit de rijksasielen te 's-Gravenha- ge zijn 28 van de ter beschikking ge- De vijfjarige keurstamboekkoe Tosca v. d. Belt met haar eigenaar, de heer A. E. de MülianoPlasschaert uit Oostburg, de kampioene van de woensdag te Oostburg gehouden fok- veedag voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Elektrische treindienst Amsterdam—Brussel. President-directeur N.S. Commandeur in Kroonorde van België. Vanaf 29 september zullen tussen de hoofdsteden in Nederland en Bel gië snelle elektrische treinen rijden van een type, dat geschikt is voor de beide netspanningen 1500 volt in Nederland en 3000 volt in België. De treinen AmsterdamAntwerpen Brussel vice versa rijden tussen Amsterdam en Rotterdam gecombi neerd met de elektrische treinen AmsterdamRotterdamVenlo, vice versa. De dienst biedt dertien treinen per dag in beide richtingen, waarvan er zes rijden naar en van Brussel. De overige hebben Antwerpencentraal als begin- en eindstation. Met een van de nieuwe treinstellen die speciaal voor deze dienst werden gebouwd, hebben gasten van de Ne derlandse en Belgische spoorwegen woensdag de eerste rit gemaakt. On der hen bevonden zich de ministers van verkéer en waterstaat van Ne derland en België, respectievelijk mr. J. Algera en de heer L. Anselee. De Belgische minister van het ver keerswezen heeft in Antwerpen na een toespraak namens de Belgische koning, twee Nederlanders onder scheiden. Ir. F. Q. den Hollander, president-direkteur van de N.S1. hooi de zich benoemen tot kommandeur in de kroonorde van België en hoofdin genieur J. P. Koster, chef dienst materialen en elektrische inrichting, werd onderscheiden met het officiers kruis van dezelfde orde. Minister Algera kon op zijn beurt na een toespraak de Belgische direk- teur der spoorwegen en de chef ma terieel ir. F. Baeyens, een hoge on derscheiding op de borst spelden, res pectievelijk de versierselen van Groot-Officier en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. stelden ontvlucht van wie 23 werden aangehouden. Op het einde van 1956 waren dus 16 ter beschikking gestel den nog voortvluchtig. Het verslag vermeldt o.a. dat ook in 1956 vele vacatures, voor al in de bewataings- en verple- gingssector, niet konden worden vervuld, In het algemeen moet de oorzaak hiervan worden toege schreven aan de huidige conjunc tuur, het woningvraagstuk lever de voor de dienst van het gevan geniswezen en de psychopaten zorg talloze moeilijkheden op. Rectoraatsoverdracht Vrije Universiteit Tijdens een in de Woestduinkerk te Amsterdam gehouden openbare zit ting van de senaat der Vrije Univer siteit heeft prof. dr. VV. H. Gispen 't rectoraat overgedragen aan de nieu we rector-magnificus prof. dr. G. H. A. Grosheide F.wzn., nadat hij uit voerig de lotgevallen der universi teit in het afgelopen academiejaar had vermeld. De universiteit blijft steeds groei en, zo constateerde prof. Gispen bij zijn opsomming der vele activitei ten van directeuren, senaat, hoogle raren, docenten en studentenorgani saties. „Wie een jaar lang in de ge legenheid wordt gesteld aan de lei ding van de universiteit deel te ne men voelt zich als in een groot" be drijf. In het algemeen kan men zeg gen, dat wij dit voorbije academie jaar geworsteld hebben' om de steeds doorgaande groei te blijven beheer sen". Het totaal aantal ingeschre ven studenten bedroeg dit cursus jaar 2259, tegen het vorig jaar 2139. Van het totaal aantal waren 326 vrouwen en 1933 mannen. CONGRES IN SCHEVENINGEN Napoleon bruut of wereldhervormer? (Van onze Haagse redacteur). Was Napoleon alleen maar een heroïsche figuur? Was hij een groot staatsman? Was hij een dwingeland, of een knap generaal, of een usurpa tor? Of was liij misschien van alles wat en ligt zijn betekenis in de sa mensmelting van verschillende op de voorgrond tredende eigenschappen in één persoon? Wie zal het zeggen? Zeker niet al leen de Nederlandse geschiedkundi ge, die geneigd is in Napoleon in de eerste plaats de op veroverering en machtsuitbreiding uit zijnde .auto craat te zien. Ook niet alleen de Fransman in wie de verering voor Napoleons heldendom nog altijd naleeft. Elk land beschouwt Napoleon met eigen ogen en kneedt zijn beeld zo danig. dat het past in het geheel van de nationale, vrijwel steeds eenzijdi ge geschiedbeschouwing. In die een zijdigheid schuilen gevaren. Zij hou den de tegenstellingen tussen de ver schillende naties in stand. Nog erger is wellicht, dat in schoolboeken aan jonge mensen een gekleurd beeld van de wereldgeschiedenis wordt voorgezet. De nationale of moeten we misschien zelfs zeggen: nationa listische tendensen in het ge schiedenisonderwijs aan de jeugd dragen het gevaar in zich van -het onderhouden en het voeden van haat gevoelens. In alle landen vindt men in de ge schiedenisboeken een aan de natio nale behoeften en aspiraties aange paste neerslag van 's werelds histo rie terug. In Nederland is dat nog niet eens het ergst. De leerboeken over „Algemene geschiedenis" voor de leerlingen van het middelbaar en het hoger onderwijs zijn hier te lan de tamelijk objectief. In elk geval is het in het belang van een vreedzaam naast elkaar le ven der volken en van wederzijds be grip en waardering, dat naar een heid van opvatting en naar onpartij digheid in het geschiedenisonderwijs gestreefd wordt. Een aantal geschied kundigen, in Scheveningen in con gres bijeen, draagt daartoe op het ogenblik zijn steentje bij. De voor zitter, de Nederlander L. J. M. van Laar uit Rijswijk, heeft gisteren op een persconferentie iets over de werkzaamheden van dit congres ver teld. Deelnemers zijn regeringsafge vaardigden uit vijftien bij de Raad van Europa, van welke organisa tie het initiatief tot de herziening van de geschiedenisboeken is uit gegaan, aangesloten landen. In

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5