WANNEER GRIEP Raadhuis in Tholen heropend door commissaris der koningin van Hf tot Zeeuwse Almanak VERKEER MET FRUITKRAAM IN GEVAAR GEBRACHT DUIVENH0UDER IN RILLAND KNOEIDE MET FORMULIEREN Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG i9 SEPTEMBER 1957, FRIESE BEIAARDIER SPEELDE „WILHELMUS".... Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zocht in oude geboorteregisters Flucie van Bergen, een Friese beiaardier, die onder meer de carillons van Sneek en Dokkum bespeelt, was woensdag helemaal naar de stad Tholen gekomen. Dat had zijn reden wel! Want woensdagmiddag opende de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met een druk op een knop het prach tig gerestaureerde raadhuis van Tholen. En die druk op de knop was voor beiaardier Van Bergen het sein om op het carillon in de toren van dit raadhuis het Nederlandse volks lied te spelen. Jubelend strooide het carillon de bronzen tonen over de stad en de tientallen belangstellenden, die voor het raadhuis stonden, en ook de talrijke genodigden in de ruime hal, wisten het: nu was het ge restaureerde gemeentehuis officieel heropend. jeugdherinneringen en de heropening van dit prachtige raadhuis ia dan ook een ontroerend moment voor my", zo zei de heer De Casembroot. Maar de commissaris sprak ook za kelijk over Tholen. „Dit eiland Is voor G.S. een probleemgebied", zo sprak h\j. „Het blijkt onder meer niet mogelijk voldoende industrie voor mannen aan te trekken." Nadat de commissaris het gemeentebe stuur en de Thoolse bevolking van harte gelukgewenst had met dit nieu we raadhuis, drukte hjj op een knop, waarmee hij de beiaardier een sein gaf. Voor het echter zover was hielden de commissaris der koningin in Zee land en ook mr. A. J. van der Hoe ven, burgemeester van Tholen, toe spraken. De Thoolse burgemeester noemde in zijn welkomstwoord velen bij naam: jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, mr. dr. A. J. J M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, ir. H. de Lussanet de la Sablonière uit Mid delburg van Monumentenzorg, de heer Canneman, vertegenwoordiger van de rijksdienst voor monumenten zorg, schepen Cnudde, lid van het stadbestuur van Gent, de zoon van architect H. van de Kloot Meyburg, die zijn vader vertegenwoordigde, alsmede de burgemeesters van de overige Thoolse gemeenten. In het kort vertelde de burge meester hoe de restauratie tot stand gekomen was. „Wij zijn bijzonder dankbaar", zo zei de burgemeester, „dat de restauratie, die op 1 no vember 1955 begon, binnen twee jaar voltooid is." Burgemeester Van der Hoeven, die ook nog de markante punten uit de geschiedenis van het raadhuis aan tipte, was er in het bhzonder over verheugd, dat het carillon weer in zijn volle luister is hersteld, ja zelfs is uitgebreid. „Gerestaureerde gemeentehuizen worden meestal niet door my her opend", zo begon jhr. *ir. De Ca sembroot zijn toespraaft, „maar voor een raadhuis van deze allure wilde ik een uitondzering maken. Bovendien ben ik door familie banden aan de stad Tholen ge bonden", aldus de commissaris der koningin. Jhr. mr. De Casembroot vertelde, dat zijn vader en moeder een week na elkaar in 1860 in Tholen waren geboren. „En in deze plaats", zo ver telde de commissaris, „woonden zo veel familieleden van mij. dat ik in myn jeugd veel tijd in Tholen heb doorgebracht. Er liggen hier veel Terwjjl de tientallen genodigden daarna 't fraai gerestaureerde raad huis bezichtigden, daalde de commis saris der koningin met ^e Thoolse burgemeester af naar het archief. In oude geboorteregisters zocht jhr. mr. A. F. C. de Casembroot daarin naar de inschrijving van de geboorte van zijn ouders. Hij was niet eerder te vreden voor hij deze inschrijvingen had gevonden Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de gemeentesecretaris, de heer V. Laban, die er op wees, dat de gemeenteadministratie ongetwij feld beter zal kunnen worden ge voerd in dit gerestaureerde bouw werk, „want het is hier prettig wer ken." Voor het nieuwe raadhuis bood hij een koperen ketel aan. De heer J. M. Berrevoets zegde toe, dat het pre sentiegeld van de raadsleden voor de raadsvergadering ter gelegenheid van de opening van het gerestaureer de raadhuis beschikbaar zal worden gesteld voor het aanschaffen van een aandenken. Namens de Thoolse bur gemeesters en ook namens de water leidingsmaatschappij sprak de heer D. C. Bouwense, burgemeester van Sint Maartensdijk. In zijn dankwoord bood burgemees ter Van der Hoeven nog een koper gravure een gezicht op Tholen aan de commissaris der koningin Wijfie HOGEROP. De notabelen van Oostkapelle en allen die verder genodigd worden gaan het hogerop zoeken. Op dinsdag 15 oktober zal in die gemeente na melijk de gerestaureerde toren op nieuw in gebruik worden genomen. Wanneer dan de officiële toespraken voorbij zijn, klimt men gezamenlijk naar boven om het gerestaureerde bouwwerk te bezichtigen en en pas sant de omgeving, want zo gaat dat In de hoogte. BIERZORG. Opvoeren van het vakmanschap, teneinde tegemoet te komen aan de noodzakelijkheid de bierver- zörging in Nederland op zo'n hoog mogelijk peil te brengen, in ver band met het steeds groter aantal buitenlandse toeristen, is de ach tergrond van de biertapwedstrij den, die dit jaar voor de vijfde maal georganiseerd worden, zo schrijft ons het Centraal Brouwe rij Kantoor. We hebben zo de indruk, dat de voorgrond van deze wedstrijden, die op 26 oktober in Terneuzen gehou den zullen worden, een aantrekkelijk FEE In Goes waart deze -week weer een fee rond. „Weer", want deze figuur uit sprookjesland is de laatste jaren rond september al meer in de Ganze- stad gesignaleerd en ze zijn er daar zo langzamerhand aan gevjend ge raakt. De Goesenaren gaan met die toch niet bepaald alledaagse ver schijning om of het de gewoonste zaak van de wereld, is en daar heb ben wij wel respect voor. Wij zouden dat beslist niet kunnen. Hier toont onze overigens toch vrij redelijke op voeding een akelig hiaat; nimmer heeft men ons onderwezen hoe een fee tegemoet te treden en daarom is het maar goed, dat wij hoegenaamd niets met die Goese fee te maken hebben. De grootst denkbare blun ders fvan onze kant) zouden moge lijk zijn en tvie zou er een fee onaan genaam willen zijnt In Goes draaien ze er hun hand niet voor o?n. Dat is maar fee voor en fee na of ze met een nichtje om springen en niet met een juffrouw uit de vsonderwereld van elfen en ka bouters, paddestoelen en holle bomen plus vuurvliegjes. En hélemaal niet bang voor de toverstaf. Niemand bang voor de toverstaf. Wij wel! Vooral bij zo'n fruit fee. Voor je kunt omkijken ben je gewijzigd in een Cox Orange Pippin. Om keurig verpakt uitgereikt te worden aan een oude van dagen gebeuren zal zijn voor binnenlandse fijnproevers. We bedoelen dan spe ciaal die van oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Het tegen elkaar tappen begint om twee uur 's middags in hotel „Rotterdam". PLAATPRAAT. De kaarsen kunnen nog in de kast blijven en de „vette bout" heeft nog enkele maanden leven tegoed. Toch zijn er al voorbereidingen voor Kerst. De kerstgroetenactie voor militairen der zeemacht geeft op donderdag 19 september 's middags tussen twee en vijf en 's avonds tussen 7 en 9 uur gelegenheid tot het doen opne men van grammofoonplaten voor de jaarlijkse kerstgroetenactie. Plaats: het protestants militair tehuis, Bella- mypark 43, Vlissingen. PROPAGANDA-OFFENSIEF. Hoewel het „seizoen" nauwelijks begonnen is, wordt in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds thans op organisa tiegebied opmerkelijke activiteit aan de dag gelegd. Konden wij gisteren in deze rubriek melding maken van een nieuwe padvindersgroep, thans is de Bond van Nederlandse Platte landsvrouwen in het propaganda-of- fensief gegaan. In Nieuwvliet werd een eerste ontmoetingsbijeenkomst belegd, tijdens welke de provinciaal secretaresse, mejuffrouw A. van der Leede, met behulp van film en fla nelbord, de belangstellenden kermis deed maken met het nuttige werk van de bond, waarin elke vrouw van het platteland welkom is. Een aan het eind van de avond in gestelde enquête wees uit, dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld en dat er animo was om te komen tot stichting van een plaatselijke af deling. Propaganda-avonden als die in Nieuwvliet zullen op 20 septem ber in Breskens, 24 in Zuidzande, 23 in Groede, 26 in Oostburg en 27 sep tember in Schoondijke worden ge houden. Met zichtbaar genoegen zat de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, woensdagmiddag in bijna eeuwen oude bevolkingsregisters van de stad Tholen te snuffelen. Met een geestig speechje had hij zojuist het prachtig gerestaureerde stadhuis van Tholen officieel heropend en terwijl vele ge nodigden het gemeentehuis bezichtig den, bladerde de commissaris in het geboorteregister van Tholen van 1860. Want in dat jaar en nog wel in één week waren de ouders van jhr. mr. De Casembroot in Tholen géboren. En inderdaad, hij vond de namen van zijn ouders, bijna vlak na elkaar ingeschreven in één van de lij vige boeken. Aandachtig leest hij de tekst, terwijl de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven meekijkt. (Foto P.Z.C. Gevaarlijke kwal op het strand bij Westduin. Een kwal van de gevaarlijke soort, die de stranden van Engeland op het ogenblik onveilig maakt, is gisteren ook gevonden bij Westduin op Wal cheren. Het is niet de eerste, die in Nederland is gesignaleerd. Ook bij Egmond aan Zee werd een dergelijke kwal waargenomen. De heer J. Hu- vers uit Westduin vond het „Portu gese oorlogsschip", zoals deze dieren worden genoemd tussen de stenen van een paalhoofd. De kwal scheidt een zeer sterk gif af, dat ook voor een mens dodelijk kan zijn. Het bij zondere van het dier is de met lucht gevulde blaas, die prachtig blauwe en rode kleuren vertoont. Ondanks die mooie kleuren is het dier echter zeer gevaarlijk. De Engelse stran den, waarop de kwallen in grote ge tale werden aangetroffen, zijn tot verboden terrein verklaard. Ongelukkige val De 84-jarige heer N. v. H. te Philip pine kwam dezer dagen dermate on gelukkig te vallen dat medische hulp moest worden ingeroepen. De heer v. H. moest met een beenbreuk worden r ogenomen in het ziekenhuis te Sluis kil. Advertentie EEN VERSTOPTE NEUS, AANGEDANE KEEL, BEKLEMDE BORST EN HOEST VEROORZAAKT... geeft een eenvoudige inwrijving snelle verlichting op 2 directe manieren! Wanneer er alom griep heerst, worden vele gezinnen er door aangerasc. Als U een verstopte neus, aangedane keel, een be klemde en pijnlijke borst heeft, hoe kunt U dan snel al die narigheden verlichten? Door opluchting te brengen direct bij de aangedane luchtwegen! U krijgt deze snelle, afdoende verlichting door vóór het slapen gaan borst, keel en rug flink met Vïcks VapoRub in te wrijven. Deze aangename, medicinale zalf werkt op twee manieren: I. VAPORUB WERKT DOOR DE LUCHTWEGEN Door de lichaamswarmte geeft Vicks VapoRub medicinale dampen af, die U urenlang inademt door de aangedane luchtwegen, die alléén bereik baar zijn door deze dampen. Zij openen de luchtwegen, ver gemakkelijken het ademhalen, verzachten de aangedane keel en kalmeren de hoest. 2. VAPORUB WERKT DOOR DE HUID HEEN Tegelijkertijd werkt Vicks VapoRub als een verwarmende pappleister door de huid heen. Dit maakt de congestie los en verzacht de pijn in de borst. Deze dubbele werking van Vicks VapoRub dampen én pleisterwerking tezamen gaat urenlang door. U zult rustig slapen, omdat U zich opgelucht en prettig voelt en gemakke lijker kunt ademhalen. Dikwijls zijn de volgende ochtend de ergste ongemakken voorbij en voelt U zich veel beter. KANTONRECHTER MIDDELBURG Opperman was onheus tegen politie. Voor de kantonrechter te Middel burg, mr. J. Moolenburgh, moest zich woensdag verantwoorden de fruit kweker P. T. uit Goes, die op zondag 23 juni j.l. geverbaliseerd was, omdat dat hij langs de rijksweg te Kruinin- gen zonder vergunning van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat een fruitkraam, alsmede palen met een reclamebord geplaatst had en daarbij tevens de nationale vlag van de republiek Indonesië uitgestoken had om de aandacht op zijn koop waar te vestigen. Op 30 juni dus een week later kreeg hij weer een bekeuring omdat hij thans, eveneens met zijn kraam en reclamebord daar zonder vergunning staande, dat aan dacht ttok met behulp van de natio nale vlag van Oostenrijk. Als gemachtigde was aanwezig mr. F. K. Adriaanse, die verklaarde, dat zijn cliënt op de tweede zondag niet op rijksgrond, maar op particu lier terrein zijn kraampje had opge steld. Aan de overtreding deed dit echter weinig af omdat T. de ver keersveiligheid op deze drukke weg in gevaar gebracht had. De officier van justitie, mr. T. Lebret, eiste voor het zonder vergunning plaatsen van de kraam tweemaal een boete van 10 en voor het gebruik van de bei de nationale vlaggen twee maal een, boete van 2. Mr. Adriaanse betoogde, dat T. op zijn standplaats Kapelle gedurende de werkdagen „met vlag en wimpel" fruit verkoopt, waarvan nooit iets gezegd is. 's Zondags mag hij echter geen fruit in Kapelle verkopen, zo dat hij met zijn hele hebben en hou wen naar Kruiningen verhuisde. Om de aandacht te trekken gebruikte hij stukken aan elkaar genaaide lappen, die heel toevallig de kleuren droegen van de betreffende landen vlaggen. In dit verband wees mr. Adriaanse op, dat men de vele nationale vlaggen toch ook in grote steden laat wapperen. Mr. Moolenburg veroordeelde T. tot viermaal een boete van 3 of 4 maal 1 dag, waarbij hij opmerkte, dat de in beslag genomen spandoe ken, palen en borden teruggegeven zullen worden. AL LANG 16 De caféhouder P. L. uit Arnemui- den was min of meer de dupe ge worden van de 15-jarige C. van de G. uit Arnemuiden, die op 22 april zonder geleide zijn café was binnen gekomen en daar een glaasje bier gedronken had. L. had nog gevraagd of hij reeds 16 jaar was en daarop als antwoord gekregen! „Ik ben al lang zestien geweest". De officier van justitie eiste een boete van 20 en een van 50. De kantonrechter merkte nog op, dat L. wat zorgeloos was geweest daar hij in elk geval een onderzoek naar de leeftijd van de jongeman had moeten instellen. Mr. Moolenburgh veroordeelde de ca féhouder tot twee maal een geldboe te van 12.50. Mevrouw J. L.V. uit Goes had op 30 augustus j.l. in 's Gravenpolder in een verboden rijrichting gereden. De verkeerssituatie was daar ter plaat se niet geheel duidelijk voor haar ge weest, aldus verklaarde mevr. L., die conform de eis van de officier tot een boete van 6 subs. 1 dag veroordeeld werd. De Vlissingse opperman J. de M. had op een gegeven moment te kam pen met een stuk gesprongen achter lichtje. Dat kan de beste overkomen, maar voor de opperman had deze muis een veel langere staart gekre gen, omdat hij de verbalisant enige onheuse woorden had toegevoegd. Daarover was de kantonrechter hele maal niet te spreken, net zo min als de officier, zodat de eis van acht gulden conform gehandhaafd bleef. Zeeland krijgt 3.826.436 uit het provinciefonds. (Van onze parlementaire redacteur). Blijkens de begroting van het pro vinciefonds zal voor 1958 aan dit fonds een bedrag van 58.845.000, toevloeien, zijnde 0,75 procent van de zuivere opbrengst van een aantal be lastingen, na aftrek van het aandeel in de accijns op gedistilleerd ten be hoeve van het landbouw egalisatie fonds en na aftrek van 83.000.000. By de staten-genex-aal is namelijk een wetsontwerp aanhangig om 83.000.000 met het oog op de be stedingsbeperking en de herziening van het iandbouwprijsbelêid buiten de berekening van het aandeel van de pi-ovinctes en de gemeenten uit de opbrengst der rijksbelastingen te houden. Uit' de 58.845.000, waar over het provinciefonds in 1958 de beschikking krijgt, ontvangt Zeeland 3.826.436. KUNST Rotterdams Philharmonisch Orkest speelde in Goes. DIRIGENT EDUARD FLIPSE. Men zou het een „mijlpalen-pro gramma" kunnen noemen, het pro gramma van het concert dat het Rot terdams Philharmonisch Orkest gis teravond in de Goese Grote Kerk gaf. Mijlpaal nummer één: Mozarts vioolconcert in A; de componist schreef het werk in dienst van zijn Salzburger bi-oodheer in een tijd, waarin het leven van de musici werd begrensd door de beslotenheid van hof en aristocratische behuizingen. Mijlpaal nummer twee: Beethovens tweede; de musici zijn de concertza len van de burgers binnengemar cheerd en vooral als straks de Eroica zal zijn geschi-even is de nieuwe tijd door Beethoven krachtig gemarkeerd. Zijn tweede is eigenlijk meer een soort ANWB-paddestoei Mijlpaal nummer drie waren Liszts „Préludes": de vorm, door Beethoven nog gerespecteerd, is ver waterd, de symphonie heeft een mes alliance aangegaan met de litera tuur en het gevolg is iets, wat men het symphonisch gedicht heeft ge noemd. Mijlpaal nummer vier was de plaats van het concert, de kerk: zij bewees, dat in deze tijd de muziek niet op het podium der concertzalen is gebleven, maar plaats neemt d&ór, waar zij velen kan bereiken. Een verheugende ontwikkeling Nu had er nog een vijfde paal moe ten komen, namelijk om aan te ge ven, dat men compositorisch bepaald niet in de vorige eeuw is blijven ste ken, maar helaas, die vijfde ontbrak. Tenzij men Respighi's Fonteinen van Rome, dat ook op het programma voorkwam, als zodanig zou beschou wen. Dit werk echter vertoont nog zoveel negentiende eeuwse kenmer ken, dat men het moeilijk als repre sentatieve kunst onzer dagen kan beschouwen. Hopelijk was de keuze van deze overigens bijzonder aan trekkelijke compositie door de Z.V. U.-Goes uitsluitend bedoeld als een vriendelijke waarschuwing jegens het publiek, dat men volgend jaar nu eindelijk eens met een frisser en ge durfder programma voor de dag zal komen. Laten we het daar maar op houden Het was overigens Flipse en de zij nen wel toevertrouwd dit „mijlpalen- programma" op een boeiende wijze uit te voeren! Dirigent en orkest heb ben zich gisteren van hun beste kant laten kennen, waarbij met name de verfijnde vei-tolking van Respighi met ere moet worden genoemd. Het Mozart-concert werd gespeeld door Theo Olof, die zich een bekwaam en virtuoos vlolist toonde als altijd. Flipse begeleidde zéér muzikaal, waarbij opviel, dat ondanks de grote ruimte van de kerk het mogelijk bleek vagelijk een lcamermuzieksfeer te suggerei-en. Na een korte pauze kwamen Res pighi en Liszt aan de beurt. Diens „Préludes" vormden een luid (en dankbaar) slot van dit voortreffelijk uitgevoerde concert. Er was even als vorige jaren grote belangstel ling van heinde en ver. 's Middags was een geslaagd jeugd- concert gegeven. de K. Zwitsers Rijnschip aan de grond gelopen. Het Zwitserse motorschip „Appen- zell" van de Baseier Rheinschiffahrt is toen het de Pluimpot bij Sint Maartensdijk in wilde varen op het eerste schor omhooggevaren. Het schip kwam uit Wemoldinge on had als bestemming Strijenham, waar het een lading gerst zou innemen. De schipper heeft zich blijkbaar door de afsluitingswerkzaamheden vergist en is het Sint Maartendijkse Gat bin nengevaren. Daar het tij deze week niet meewerkt, zal het hoogstwaar schijnlijk nog wel even duren voor het schip weer vlot zal zijn gekomen. Advertent\e) •eti Uifoitttfeeb fit.' 'n pracht ri twee Net voor deze b«langri|lce bespreking van een opkomende^verkoudheid. Ik n 'ASPRO's en... wèg verkoudheid, wèg hoofdpijn' 'ASPRO' helpt direct, is onschadelijk en irriteert de maag niet! /n /m GEDURENDE EEN JAAR Op heterdaad betrapt. I genoteerd en ton overvloede werden r de duiven inplaats van om 9.15 om De rijkspolitie in Rilland-Bath heeft i"30.,uur., eelost- Via de radio hoorde proces-verbaal opgemaakt tegen een duiven om 9.15 waren ge- xp lost hetgeen gedeeltelijk waar was, want op dat tijdstip gingen de dui ven uit Brabant de lucht in. Vanzelf sprekend nam iedereen aan, dat ook de dieren uit Zeeland op dat tijdstip waren gelost. functionaris van de plaatselijke post- duivenhoudersvereniging, zekere J. T., die gedurende een jaar fraude had gepleegd met de invulformulieren voor wedvluchten, T. had op deze wij ze diverse malen beslag kunnen leg gen op eervolle plaatsen, die hem geldelijk voordeel brachten. Uit hoofde van zijn functie moest T. steeds de nummers noteren van de gummiringen, die de duiven voor een wedvlucht worden omgedaan. Voor zichzelf vulde hij eerst de goe de nummers in, die hij later veran derde. Van het nieuw Ingevulde num mer behield hij dan steeds de ring. Ongeveer op het tijdstip, dat de dui ven werden verwacht, stopte hij de betrokken ring in de klok, hoewel de duif in werkelijkheid nog niet thuis was. Juist op deze duiven had hij zo als men dat in duivenmelkerskringen noemt „zwaar gepoeld". Ondanks het feit, dat hij niet op elke vlucht fraude pleegde, wist hij toch verschillende malen door zijn manipulaties gelde lijk voordcel te behalen. Toen hij zich echter op een gege ven moment had vergist van een duif, die juist was thuisgekomen stak hij de ring In de klok. zonder echter te beseffen, dat het dier onder een ander ringnummer was inge schreven kreeg men argwaan. Bij een volgende vlucht uit Vilvoorde over een afstand van 57 kilometer- werden in Roosendaal alle ringnum- mars van de duiven uit Rilland-Bath T. rekende dus met de tijd van Invart over negen en zq, gebeurde het, dat hij twaalf minuten voor de eer ste duif in Rilland Bath viel, reeds had „geklokt". Dit laatste werd hem noodlottig. De man, die inmiddels is verhoord, heeft een volledige beken tenis afgelegd. VANDAAG. Middelburg Electro: Mozart's laatste liefde", 7 en 9.15 uur, a.l.; Molen water: Miniatuur Walcheren. Indus trieterrein Veerse Weg: Hondenshow. Vlissingen Alhambra: „Marle Antoi nette.... de martelares", 7 en 9 uur, 14 Jr.: Luxor: „Een hel op zee", 8 uur, 14 jr. Goes Grand: „Het uur der schande", uur, 18 jr. Grote Markt: Handbal- toernooi, 19 uur. Concert door „Hosan na", 22 uur. HaJuto-tentoonstellLng, 14—24 uur, vanaf 22 uur: Charles Aerts' Radio-ensemble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2