BRUID Defensie zal bezuinigen zonder aantasting van gevechtskracht Industriële ontwikkeling gewenst voor uitvoering energieprogranuna Chefarine ,4 DE VIJF RIETVINKEN GELEIDE PROJECTIELEN VERVANGEN DAGJAGERS ■Ut PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 BEGROTING VAN MINISTER STAF In 1958 wordt 95 miljoen minder uitgegeven dan dit jaar (Van onze parlementaire redacteur) Voor militaire doeleinden zal in 1958 ongeveer 95 miljoen gulden minder worden uitgegeven dan dit jaar. De kasuitgaven voor 1958 waren aanvan kelijk geraamd op 1,8 miljard gulden, doch minister Staf heeft zo biykt uit een nota ter algemene inleiding van de memories van toelichting by de begrotingen van oorlog en marine in verband met de financiële en mone taire toestand gemeend nogmaals een bydrage te moeten leveren om de financiële situatie te verlichten. Hy zal daarom zyn kasuitgaven met 55 miljoen gulden beperken, dus tot 1745 miljoen gulden terugbrengen. (De uitgaven voor 1957 zullen circa 1840 miljoen gulden belopen). De conse quenties van deze verlaging, in de vorm van latere aflevering van bestelde goederen, waardoor de uitrusting van de krygsmacht op een later tydstlp wordt gecompleteerd, moeten naar de mening van de bewindsman worden aanvaard. Ondanks deze verlaging zyn de kas uitgaven zoals ook in vorige jaren noger dan het voor 1958 op de be groting uitgetrokken bedrag, aange zien reeds eerder gedane bestellingen In 1958 zullen worden uitgevoerd. De bezuinigingen ten spyt staat op de be groting een bedrag, dat aanzienlijk hoger is dan het bij de verkiezingen van 1956 vastgestelde „defensiepla fond" van 1525 miljoen gulden per jaar. Alleen reeds voor de verhoging van salarissen, pensioenen enz. moest dit bedrag met 65 miljoen gulden worden verhoogd. Niet kopen, maar vorderen? Het defensieplafond voor de jaren 1958 t/m 1960 heefs reeds tot belang- ryke bezuinigingen gedwongen. De vervanging van enkele fregatten van de marine oyvoorbeeld en ook een deel van het bouwprogramma van de luchtmacht zyn tot na 1960 uitge steld. Dank zij de voortschrijdende co dificatie kunnen reserve-voorraden van tal van goederen doelmatiger worden gebruikt en deels worden in gekrompen. Op de exploitatie van de krygsmacht wordt bezuinigd, zy het met kleine middelen als vermindering van het elektriciteitsverbruik, 10 pro cent reductie op het drukwerk en minder dienstreizen voor vergaderin gen in het buitenland. Onderzocht wordt nog of bezuini ging mogelijk is door voor mobilisa tie-opleg bestemde materieelsoorten niet aan te kopen, maar bij een even tuele mobilisatie van de burgery te vorderen. Dit zou byvoorbeeld moge- lük zyn met grondverzetmachines (Dulldozers etc.), die overal in het land ook door particuliere bedryven worden gebruikt. De moeilijkheid is evenwel, dat aan deze machines „ook aan burgerzbde" behoefte zal be staan. De zaak is nog in onderzoek. Ondanks het nieuwe defensiepla fond en de daaraan aangepaste plannen is Nederland echter naar de mening van minister Staf nog in staat de in de NAVO gemaakte plannen na te komen en aan de „voor nationale verantwoordelijk heid gebleven- verplichtingen" te voldoen. De gevechtsvaardigheid en f evechtswaarde van leger, vloot en uchtmacht worden namelijk door de bezuinigingen niet aangetast. 4 krachtige middelen iegen griep in 1 iablei Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Chefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach- iiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek iegen pijnen en griep. T«9«n pijnen «n griep Gnchikl voor de gevoeligile maag, «ent die wptdl beschermd door het bestanddeel (helaroi Met de tot en met 1960 beschikba re eigen middelen en gelet op de ervaring met de militaire hulpver lening acht de bewindsman het mo gelijk de huidige Nederlandse krygsmacht tot 1961 in tact te hou den en In staat om de haar opge dragen taken op doeltreffende wij ze te vervullen. (Advertentie! DE ANATOMISCHE „LES" MINISTER STAF ....ook zuiniger.... AANPASSING AAN NIEUWE WAPENS In 1958 worden twee squadrons opgeheven. (Van onze parlementaire redacteur). De na-oorlogse opbouw van ons defensie-apparaat is nagenoeg vol tooid. Een nieuw tijdperk breekt aan: een periode van consolidatie en overgang, met geleidelijke aanpas sing aan de jongste ontwikkeling in de techniek der oorlogvoering (kern wapens, raketten, geleide projectie len), zo valt te lezen in de begro ting van defensie. Geleide wapens gaan zij het nog in zeer beperkte mate enige taken van de vliegtuigen overnemen. In de komende drie jaar zal reeds een squadron dagjagers van de lucht macht worden vervangen door een squadron geleide projectielen. De tactische luchtstrijdkrachten zullen met „inrichtingen voor een eventu eel gebruik van atoomwapens" wor den uitgerust en daardoor een grote re slagkracht krijgen, zodat het aan tal vliegtuigen kan worden vermin derd. Reeds in 1958 zullen, als gevolg van deze ontwikkeling, twee bestaan- de squadrons worden opgeheven, na melijk een luchtverdedigingssqua dron met Gloster-Meteors, en een squadron tactische jager-bommen werpers. Zo wordt personeel vrijge maakt voor de opleiding in Ame rika in bediening en onderhoud van geleide wapens. Deze projectie len, bestemd voor de luchtverdedi ging, zullen bij de luchtmacht wor den ingedeeld. Er zal nieuw materieel moeten komen, dat in ons land nog niet wordt gebruikt, zoals middelen voor actieve electronische oorlog voering (ter verstoring van vij andelijke verbindingen). In dit verband wordt nog gemeld, dat Nederland binnen afzienbare tijd de uitrusting voor een bataljon „Honest John" 't moderne ra ketwapen voor de veldartillerie uit Amerika kan verwachten. Op 6 oktober eindigt in Engeland de zomertijd en zullen de klokken één uur achteruit worden gezet. Het En gelse ministerie van binnenlandse za ken heeft tevens bekendgemaakt dat de zomertijd" Volgend jaar van 20 april tot 5 oktober zal duren. Zijn we er wel wijzer van geworden Waf, waf, zegt Lexi onthutst en denkt er het zijne van. Maar, beste vrienden, wanhoopt niet en steekt er een Lexington bij op van America's Best Tobaccos, al zijn ze door de enorme vraag dan ook wel eens wat schaars. REGERING OVER EURATOM 122. Meneer Rietvink zou tante Clara 's avonds met de auto van het station halen. De familie zat nu voor de laatste keer aan de maaltijd zonder tante Clara en deze gelegenheid greep meneer Rietvink aan. zijn kroost nog eens op het hart te binden, zich in de ko mende dagen behoorlijk te gedragen. En denkende aan tante's zin voor hygiëne zei hij tot zijn jongste zoon: „En doe Jij mij het plezier, Henk, altijd met schoonge wassen handen aan tafel te komen, met nagels zonder rouwranden". „Ja, vader", zei Henk, terwijl hij een sluikse blik op zijn handen wierp. Tante Clara zou er zeker een aanmerking op hebben kunnen maken, dat ontveinsde hij zich niet. Suus pakte hem onverhoeds Landbouwkundige onderzoekingen in Wageningen van groot belang De regering heeft in haar antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer haar overtuiging uitgesproken, dat een krachtige industriële ontwikkeling in de zes deelnemende landen (Frankrijk, België, Luxemburg, Italië, West-Duitsland en Nederland) noodzake lijk is om de toekomstige energieprogramma's te kunnen realiseren. De doelstellingen van de Euratom zijn niet uitsluitend gericht op de opwekking van de kernenergie, maar ook op de ontwikkeling van een industrie, welke de nodige apparatuur kan vervaardigen. De regering merkt op, dat ook het gebruik van isotopen in de landbouw, op medisch gebied en bij tal van industriële activiteiten tot de werkingssfeer van de gemeen schap behoort. In het voorlopig verslag was de vraag gesteld waarom in Beneluxverband op het gebied van de kernenergie geen sa menwerking bestaat. De regering wijt dat voornamelijk aan de omstandigheid, dat België aanvankelijk weinig behoefte had aan samenwerking. Er zyn echter reeds nauwere contacten op atoomgebied tot stand gebracht. De regering meent, dat nog niet te voorspellen is hoe groot de invloed van Amerika op de Europese ontwik keling van de kernenergie zal zijn. Zy vertrouwt echter, dat de Eura tom zeer nauwe betrekkingen zal on derhouden met de Verenigde Staten. De regering acht het onwaarschijn lijk, dat de wens van Frankrijk om een militair program uit te voeren, de pogingen zal doorkruisen, die in wereldverband worden ondernomen om tot een internationale controle, beperking of afschaffing van atoom wapenen te geraken. bij de polsen, en toonde de familie Henk's linkerhand. „Bah", zei ze, precies op de toon van tante Ciara, „je hebt zeker Je ochtend weer ln het riool zoekgebracht, ventje". Henk gaf haar boos een duw. „Let jij maar op jezelf", beet hij haar toe, „je haar lijkt meer op een vloerzwabber, dan op een paardestaart". „O, mam!" riep Suus, terwijl zij van schrik haar hand op haar mond legde, „wat zal tante wel van m'n paarde staart zeggen. Ze heeft 'n nog niet gezien. Ze krijgt er vast een rolber.Suus slikte het woord gelukkig nog net op tijd in, want ze wist dat vader het gebruik van dat soort woorden altijd strafte met inkrimping van het wekelijkse zakgeld. Als het produktiestadium is aan gebroken dan zal deze kwestie volgens de regering ter sprake moeten komen in de West-Europe- se Unie en in de Navo. De rege ring ziet geen aanleiding Frank rijk te bewegen er van af te zien gebruik te maken van de speciale rechten, die zijn toegestaan. Contact De regering merkt op dat er een in formeel contact is geweest met Bel gië over de inrichting van het onder zoekinstituut in Petten. Het bleek, dat de door Nederland te bouwen ho ge flux reactor niet paste in het Bel gische programma. De Nederlandse onderzoekingen rechtvaardigen echter volgens de re gering zeer zeker dat het Reactor Centrum Nederland over eigen on derzoek en faciliteiten kan beschik ken. Niettemin zegt de regering, dat een begin van samenwerking met de Benelux-partners op dit gebied in ontwikkeling is. Centrum De plannen voor de landbouwkundige onderzoekingen in Wageningen zul len volgens de regering zeer zeker de gemeenschap ten goede komen. Het centrum in Wageningen kan wellicht zelfs uitgroeien tot een internatio naal centrum, omdat aan een verdie ping van de wetenschappelijke onder zoekingen, welke ook op agrarisch gebied door toepassing van kernener gie mogelijk zijn geworden, in West- Europa grote behoefte bestaat. Verplichtingen Over de financiële verplichtingen welke Nederland uit hoofde van het verdrag zullen worden opgelegd, kan de regering nog geen indruk geven. Zij is niet van mening dat de minde re bijdrage van Nederland in de reeds vastgelegde budgetten in vergelyking met België, tengevolge zal hebben dat ook de invloed van Nederland in de ministerraad der gemeenschap geringer zal zijn. FBU'LLETON door Maryaiel Malcolm op 31c Achteraf vroeg Celia zich steeds weer af, hoe ze tuch zo blind kon zijn geweest. Per slot van rekening was het niet de eerste maal, dat ze ten huwelijk werd gevraagd. In haar be ginjaren als verpleegster hadden zo wel de ziekenhuisdokter als een paar medische studenten min of meer ernstig naar haar hand gedongen later ook een stelletje patiënten maar die stakkerds raakten gewoon lijk op hun verpleegstrs ver liefd zodra ze weer enige levensmoed kregen. Vincent's aanzoek had ze echter allerminst verwacht. Dat viel overigens gemakkelijk te begrijpen. Ze was naar Sandy Bay gekomen om de vakantie bij haar zuster Janie en haar echtge noot Everett door te brengen. Na een jaar lang heel hard te hebben gewerkt, was ze niet van plan ge weest, het leven bijzonder ernstig op te nemen en 't had er veel van ge had, dat Vincent in dezelfde stem ming verkeerde. Ze had zijn gezel schap wanneer hij zich van de Landbouwschool enige mijlen verder kon vrijmaken altijd op hoge jrijs gesteld. Hij was vrolijk, geestig, steeds voor een grap te vinden, maar meer sentimentele aanvechtingen had ze hem nooit toegeschreven. Nu evenwel besefte Celia, dat ze onopzettelijk de diepere ge voelens, door haar bij hem opgewekt over het hoofd had gezien en deze dubbele ontdekking bracht haar to taal in de war. Een beetje zuchtend moest zc erkennen, dat de situatie zich bij uitstek voor een huwelijks aanzoek leende. Maanlicht, zachte muziek in de verte, glans van avond kleding, de orchideeën, die hij voor haar had meegebracht! 't Was alle maal even treffend en verleidelijk, maar toch...... „Betekent dit, dat je „neen" zegt?" vroeg hij bars. Celia had tot nu toe altijd ge meend, dat onzekerheid slechts één betekenis had; dat het inderdaad hoe jammer dan ook „neen" be duidde. Als je werkelijk verliefd was of zelfs maar scheen te zijn, zou je immers vanzelf wel weten hoe 't er bij stond, kon er geen sprake wezen van onzekerheid. Nu echter aarzelde ze. „Vooruit maar, ik kan er wel te gen!" drong hij aan. Ze keek vrijmoedig, maar met be kommering in de blik van haar don kere ogen, naar hem op. „O, Vin, ik probeer eerlijk te zijn!" zei ze, andermaal zuchtend, terwijl ze 't hoofd schudde. „Ik ik weet het niet. We kennen elkaar nog maar zo kort „Voor mij lang genoeg", viel hij haar in de rede. „Ik wist van 't be gin af, dat je niet alleen het mooiste meisje, dat ik ooit ontmoet heb, maar ook het liefste. Natuurlijk", ging hij met stuurse nederigheid voort, „verwachtte ik daarom niet, dat je Ineens verliefd op me zou ra ken; er was immers geen enkele re den voor." Ze drong het gevoel, dat hij mis schien wat él te opzettelijk bleef ste ken om haar gelegenheid tot tegen spraak te bieden, haastig terug en zei vriendelijk: „Vin, je bent een bo venste beste en je hebt me een heer lijke vakantie bezorgd." „Nu dan!" riep hij gretig, terwijl hij haar naar zich toe wilde trek ken. maar Celia bood. kalm doch vastberaden, tegenstand. „Neen, Vin, beste jongen, zó een voudig ls het niet", verklaarde ze zacht. „We kennen elkaar nog niet eens drie weken en zijn slechts nu en dan samen geweest. Zeker, het was allemaal erg prettig, maar was het voldoende, om nu al plannen voor een huwelijk, een gezamenlijk verder leven, te maken?" „Ik ben bereid het er op te wa gen." „Maar ik denk van niet," sprak ze langzaam. „Ik heb te veel huwelijken zien mislukken omdat de mensen zo weinig van elkaar afwisten." „Zeker en ook zijn sommige fali- Advertentie) JUNKER RUH - i-Ó— 7"ft\ "GOUDEN RING" serie IK tecUüdobétet,! Vrj.iy Uw h^ndcUar ol installateur. kant afgelopen ofschoon de betrokke nen elkaar al jaren kenden", ant woordde hij vlug. „Kom, erken nu maar, dat er geen peil op valt te trekken, noch op mislukking, noch op welslagen.' „Neen, dat is zo", moest ze, hoe wel schoorvoetend toegeven, „maarHoofdschuddend bleef ze steken. Snel haar stemming aanvoelend, veranderde hij van taktiek en bracht heel zacht haar hand naar zijn lip pen. „Wat scheelt er aan, meisjelief?" vroeg hij teder. „Heb ik je aan het schrikken gemaakt?" „Neen", verzekerde ze oprecht. „Dat is het niet, Vin maar ik geloof, dat ik het zoeven juist heb uitge drukt. Het is te vroegen ik heb er nooit aan gedacht. Ik zou eenvou dig geen „ja" kunnen zeggen nog niet", voegde ze er onwillekeu rig, ziende hoe verdrietig hij was, aan toe. Blijkbaar hadden haar woorden hem diep getroffen, want zijn lippen bewogen rich zenuwachtig, terwijl hij aandrong: „Maar „neen" ls het toch niet, wel We kunnen immers vrienden blijven, zodat Ik kans krijg je zeker van je zaak te doen wor den?" Na een ogenblik geaarzeld te heb ben, antwoordde ze: „Natuurlijk, zo lang ik hier ben, maar je weet toch, dat ik binnenkort naar Londen terug ga." „O," lachte hij zelfverzekerd, „ik zal de school vaarwel zeggen en naar de boerderij terugkeren maar je kunt er op aan, dat dit alles mc niet zal be letten. te krijgen wat ik wil." Celia begreep onmiddellijk en in stinctmatig de in die woorden ver vatte waarschuwing. Was dit dus Vin's levensopvatting? Probeerde hij altijd te krijgen wat hij wilde, on verschillig wat andere mensen ver langden of wat hun levensgeluk be trof? Ze verwierp die gedachte ech ter dadelijk weer ais onedelmoedig. Bovendien had Vin in een ogenblik van heftige opwinding gesproken. Hij was immers zo'n aardige, nobele man, dit had zc, ondanks de korte tijd dat zc elkaar kenden, ruim schoots ondervonden. Gelukkig scheen, hij met de situa tie genoegen te nemen en begonnen ze weer te dansen. Vooral Vin munt te daarin uit en ofschoon Celia hem zeker niet kon evenaren, stelde ze zo veel vertrouwen in haar partner, dat ze zichzelf overtrof. „Als je alleen maar over dansen behoefde te denken", kwam het bil haar op terwijl ze rondgleden op de tonen van een dromerige wals. „Of als Ik zelfs maar wist, waarom ik aarzel (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8