Zuidbevelandse rundveefokdag met groot aantal inzendingen LICHTE TOETS DOMINEERT IN VARA-WINTERPROGRAMMA NIEUW AVRO-SEIZOEN MET VROEGERE VARA-FIGUREN DRIEL HERDACHT DE IN 1944 GEVALLEN POLEN 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 WISSELBEKER NAAR BORSSELE Kwalitatief goede veestapel De rundveestapel op Zuid-Beveland kenmerkt zich de laatste jaren door goede kwaliteit, die nog steeds beter wordt. Vooral de jongere generatie zoals pinken en vaarzen is er een bewjjs van, dat de produkten van de Bevelandse fokkers bijzonder goed mee kunnen. Kwaliteit en unifor miteit zyn thans het kenmerk van de verschillende rubrieken. Dat was de mening van de jury tijdens de dinsda g in Goes gehouden Züidbevelandse rundveefokdag. waaraan tevens een geiten- en een provinciale schapen- fokdag was verbonden. Evenals in andere jaren bestond er grote belang stelling voor deze fokdag, vooral in de middaguren, toen het had opgehou den te regenen. de keuringen afgelopen en moesten alle prijswinnaars en -winnaressen 'n ererondje in de baan lopen. Daarna De heer P. Ars uit Borssele kwam definitief in het bezit van de grote zilveren wisselbeker. Hij mocht deze beker in ontvangst nemen voor zijn negenjaryre koe Moortje, die voor de derde achtereenvolgende maal winna- resse van de produktieklasse werd. Dat was een hoogtepunt van deze ge slaagde dag. waarbij men niet over belangstelling van de fokkers had te klagen voor wat betreft het aantal inzendingen. Er waren ruim 150 stuks rundvee ter keuring aange voerd en evenveel schapen, terwijl 'n dertigtal geiten „bokkesprongen" over de Grote Markt in Goes maak te. Een gezelschap Belgische fokkers uit Eekloo, Maldegem en omgeving woonde de keuringen bij. Zij waren vol lof over de uitstekende conditie en de goede kwaliteit van de dieren. Rond vier uur 's middags waren >pen. Daarna ijsuitreiking. Oostenrijkers willen Leafe of Van Nuffel niet Het voorstel van de K.N.V.B. om, nu de hongaar Zsolt geen visum ver strekt zal worden, de Engelsman Leafe of de Belg Van Nuffel de wed strijd NederlandOostenrijk op 25 september in Amsterdam te laten fluiten, zal door de Oostenrijkse voetbalbond worden afgewezen. Een woordvoerder van de Oosten rijkse voetbalbond zeide dat geen van beide arbiters aanvaardbaar is voor Oostenrijk. Aan de K.N.VJB. zal thans verzocht worden een nieu we voordracht van drie scheidsrech ters op te stellen. Het Oostenrijkse besluit is geno men na overleg tussen bondsfunctio- narissen en team manager Joseph Argauer. Argauer bepleitte verwer ping van het K.N.V.B.-voorstel. Argauer, die met zijn' ploeg uit Belgrado is teruggekeerd, waar Oos tenrijk met 3—3 gelijk heeft ge speeld tegen Yoego-Slavië, zeide dat hij slechts één wijziging zal aanbren gen in de opstelling, vergeleken met die van gisteren: rechts-back Kozlicek zal tegen Nederland opge steld worden als rechtsbuiten, terwijl rechtsbuiten Halla de plaats van Kozlicek in de achterhoede zal over nemen. De K.N.V.B. heeft aan het verzoek van de Oostenrijkse voetbalbond vol daan en een nieuwe voordracht van drie scheidsrechter opgemaakt. Het nieuwe voorstel is nu een keuze te doen uit de volgende drie scheids rechters: Alher (Zweden), Ellis (G.B.) en Van Nuffel (België). Hein Cu jé won met grote voorsprong in Zelzaete De Middelburgse atleet Hein Cujé heeft met succes deelgenomen aan de Stratenloop te Zelzaete. Hij trok zich niets aan van de nummerrieke meer derheid der Belgen en won de wed strijd over ongeveer o km met grote voorsprong. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll!llllllllilllllllllllllllllllllllll|l M De ereronde op de dinsdag in M §f Goes gehouden rundveefokdagff M niet op de voorgrond kampi- ff oenstier Minks's Paul Sikkema C van de K.I.-vereniging ,J$aar Produktief Vee op de Bevelan- 1 den". Foto P.Z.C.). ging men over tot de pri Kampioen van de stieren werd de machtige Minke's Paul Sikke ma van de K. I. vereniging „Naar Produktief vee op de Bevelanden." B|j de melkgevende koeien werd tot kampioen uitgeroepen de v|jf jaar oude Zeeuwtje 6 van de ge broeders Rouw uit Goes, terwjjl Gonda van de firma Buysrogge uit Kloetinge het reservèkampi- oenschap in de wacht sleepte. De eretitel bjj de vaarzen was wegge legd voor Willenden van de firma D. A. Timmerman en Zn. uit Kat- tendyke. Ook bij de schapen- en geitenkeu ringen ontbrak het niet aan belang stelling en met name de jeugd kon men aan die zijde van de markt vin den. Overigens kregen de talrijke be zoekers een uitstekend beeld van de stand van zaken in de Zeeuwse scha penfokkerij. Kampioen ooi werd num mer 2927 van de heer C. L. Geluk uit St. Maartensdijk, terwyl de inzen ding van de heer B. A. v. d. Slikke uit Sluis kampioen hok werd. Bij de schapeir verkreeg verder de ram 387 van de heer Jac. de Feijter uit Schoondjjke het kampioenschap van de rammen en als reserve titelhou der kwam uit de bus 326 van de heer D. M. Rouw uit Goes. De geit Nellie van de heer K. Bui- zer uit Wolfaartsdijk bleek de geit met de mooiste uier. Algemeen kam pioen geiten werd Adie van de heer A. Corstanje uit Borssele en het re serve kampioenschap was voor Dien- tje van Kasteelweg van de heer D. Sandee uit Nieuwdorp. De rijksveeteeltconsulent met zjjn staf en de heren juryleden droegen er ook nu weer toe b|[, dat liet een ge slaagde dag werd. By de aanvang van de keuringen had burgemeester mr, W. C. ten Kate des morgens de fokveedag met een enkel woord of ficieel geopend. De familie Doorsnee zal In het Vara-vvinterprogramma weer acte de presence geven, want Annie M. G. Schmidt en Wim lbo hebben opnieuw een aantal belevenissen vergaard, waarmede de Vara de maandagavond zal openen. Voor de zondagavond staat radio luisterend Nederland een nieuw caba retprogramma te wachten, eveneens van Wim lbo en wel onder dc titel „Annemarieke". De muzikale illustra. ties hierbij zullen van Cor Lemaire, Jan Blok en Dubois zijn. Na de familie Doorsnee volgt des maandagsavonds een muzikaal inter mezzo, gevormd door het „al is het niet met de bruid" en vervolgens zal men het nieuwe spel „Plantaardig en mineraal" kunnen beluisteren. Dit is een variant van „het hangt aan de muur en het tikt". Op woensdagmorgen keert voorts Bob Spaak terug met zijn ontbijt- club. Des avonds zal men kennis kun nen maken met „de kattebel", een maandelijkse rubriek met een dia loogje, een liedje, een deskundig commentaar en wat muziek, alles ge wijd aan de dingen van het dagelijkse leven. Bob Spaak's ontbijtclub staat ook vrijdagmorgen weer op het program ma. En dan is er 's avonas om de veertien dagen een muzikaal kolder journaal, tekst van Stan Haag en on der zijn leiding door de Wama's voor de microfoon gebracht. Op de andere vrijdagavond zendt de Vara van 9 tot half 10 een politiek cabaret uit, samengesteld en geregisseerd door Adri Kaan. Het vernieuwde zaterdagavond programma van de Vara zal uit drie delen bestaan, uit te brengen onder de titel: „Plein 8 uur 13", een combinatie van de bepaling van plaats (het centrum van ver. maak) en de tijd, waarop dit cen trum iedere zaterdagavond wordt bereikt. Medewerkers zijn Dolf van der Linden's Metropole or kest, Wim Sonneveld, Luc Lutz, Diny van Amstel, Jan Pruis en Thom Keiling. Piet Heil schrijft voor de laatste de calypso-rijmp jes en verder werken als auteurs mee Simon Carmiggelt, Kees Stip en Chiel de Boer. Dan volgt een wandelingetje naar de Kriebelstraat, een nieuwe kolder strip van Wim Meuldijk met muzikale illustratie van Cor Stcyn cn tenslotte verschijnt dan Tom Manders weer als Dorus. Joop Koopman voert de regie, ook al van het programma „Klaver Vier", dat om 22 uur begint, een uitzending met charitatieve doel einden. Muzikale medewerking wordt gegeven door de Ramblers. Advertentie „Welke haard gaat 0( Yf>v« „Ik? Een Inventa, U kopen?" natuurlijk!" Delta Sport organiseerde regionale wedstrijden. Voor de regionale wedstrijden, die de atletiekvereniging Delta Sport te Zierikzee het afgelopen weekeinde hield, bestond ondanks het slechte weer toch nog 'n behoorlijke belang stelling. Er waren deelnemers van 't Zwin uit Retranchement, E.M.M. uit Middelburg, A.V. '56 uit Goes, Diomedon uit Steenbergen en M.O. C. uit Beren op Zoom. Hoewel de tijden op de sprint- nummers enigszins geflatteerd zijn door de wind in de rug, werden er niettemin enkel behoorlijke presta ties geleverd. Zo won Annemarie van Riel (E.M.M.) de 100 meter meisjes A in 13.1 sec, terwijl Piet van Sluys van dezelfde vereniging de 100 meter jongens A. in 12.- rond won. Ook bij bet hoog- en vèrspringen werden enkele goede prestaties ge noteerd. Voor de loopnummers bij de heren waren niet veel inschrijvingen binnen gekomen, maar degenen, die meeliepen zorgden nog voor een aar dige strijd. De 1500 meter werd ge wonnen door Raat van Diomedon voor Frans Brouwer van E.M.M. De 800 meter was een E.M.M.-aangele- genheid, want hier won Frans Brou wer in de eindsprint van zijn club genoot Ad Bouwens. Vereenvoudiging inter nationaal gemotoriseerd verkeer De A.N.W.B. deelt ons mede, dat zo vel Duitsland als Zwitserland het voornemen hebben per 1 januari 1958 de grensdocumenten voor de tijdelijke Invoer van buitenlandse motorrijtui gen af te schaffen. Voor deze landen zal echter wel vereist blijven het be zit van het internationale verzeke ringsdocument „de groene kaart". Voor betaald personen- en goederen vervoer, zoals vrachtauto's en auto bussen, zullen voor Duitsland en Zwitserland de grensdocumenten noodzakelijk blijven. Een dierenarts in Nottingham. Enge land, heeft meegedeeld dat hij de laat ste zes weken tachtig katten heeft be handeld die aan Aziatische griep leden. De negenjarige koe Moortje van de heer P. Ars uit Borssele werd voor de derde maal winnaresse in de pro duktieklasse op de in Goes gehouden rundveefokdag. (Foto P.Z.G.). „BONTE TREIN" VERVALT Karei Prior regisseert „Hoteldoradio" Het A.V.R.O.-programma voor het komend seizoen, dat thans bekend is gemaakt, omvat geen Ingrijpende wij zigingen. Reeds langer was bekend, dat de sector „lichte muziek en ver- strooiings-programma onder leiding zou komen van Karei (voorheen V" ra) Prior en Gijsbert Nieuwland «lat de aloude Bonte Dinsdagavond- trein zou komen te vervallen. In plaats hiervan komt het program ma „Hoteldoradio", samengesteld door Karei Prior, dat zal bestaan uit „kolder, quiz en muzikale show". Tot degenen, die voor dit programma, teksten zullen leveren behoort ook Geert Elfferich. De „quiz" komt on der leiding van Cees de Lange. Voorts ligt het in de bedoeling om op donderdag tussen 7 en 8 uur 's avonds een gezellig familieprogramma te brengen, onder de titel „Koek en ei' een geschiedenis die zich afspeelt aan de ontbijttafel van een gezin „er gens in Nederland". Ko van Dijk zal als heer des huizes fungeren er voorts treden in dit programma op Conny Stuart, Joop Doderer en Jo- han Kaart. Wederom dus een aantal vroegere Vara-figuren In de „lichte sector" komen verder weinig nieuwe facetten aan de orde. Voor de afdeling „ernstige muziek" geldt het volgende: de symphonische programma's zullen voornamelijk uitgezonden worden op zondagmid dag en donderdagavond, evenals ope ra- uitvoeringen en operaconcerten. Deze laatste zullen bovendien, perio diek op dinsdag in de vooravond ge geven worden onder de titel „Zwerf tochten door operaland". Henk Stam blijft de tweewekelijkse maandag uitzending „Inleiding tot muziekbe grip" verzorgen. Zijn eerste inleidin- AZW speelde voor de eerste klas der zaterdagmiddagcompetitie tegen de kampioen van het vorige sei zoen, Arnemuiden. De Axelse ploeg speelde een onsamenhangende partij voetbal en waren tegen de Arnemui- denaren in het geheel niet opgewas sen. Door doelpunten van de rechts buiten en de midvoor nam Arnemui den binnen 10 minuten een 2-0 voor sprong, "welke tot de rust werd ge handhaafd. Binnen een half uur na de thee liep Arnemuiden daarna uit tot 0-5. Axel wist via Van Fraeyen- hove de eer te redden (1-5), doch de rechtsbuiten van Arnemuiden maak te het halve dozijn vol. KRANSLEGGING BIJ MONUMENT Rede van ir. Minkiewicz uit Vlissingen In het dorpscentrum van Driel (Overbetuwe) staat een eenvoudig bakstenen monument met de woor den: „Opgedragen aan de Poolse pa rachutisten, die in Driel en omge ving hun leven offerden toen zij voor onze bevrijding streden". En daaron der in het Pools: „Boze Bogoslaw Polske" (God zegene Polen). Driel het dorp met zijn Polenmo nument, met het graf van de Britse officier Adams op het kleine kerk hof achter het oude hervormde kerkje, met de vele nieuwe huizen, die verrezen op de plaatsen waar eens de oude woningen stonden met al de vertrouwde dingen. Het dorp met de open plaatsen in de gezinnen, met de herinnering aan het leed van oorlog en evacuatie. Want dertien jaar geleden speelde Driel zijn rol in de slag om Arnhem. Sedert die septemberdagen van 1944 werd de naam van dit dorpje bekend tot ver over de grenzen en neemt het een onuitwisbare plaats in de harten van vele Poolse oud-para chutisten, verspreid over de gehele wereld in. Evenzo hebben de Polen een onuitwisbare plaats ingenomen in de harten van vele Drielenaren. En zoals de Engelsen in Arnhem en Oosterbeek, zo worden de Polen in Driel jaarlijks herdacht cn geëerd. Hiervoor zorgt het Driel-Polen Comi té. En zo gebeurde het, dat eind vori ge week tientallen Polen uit alle hoe ken van ons land in Driel samen kwamen, waar zij zoals altijd bijzon der hartelijk werden ontvangen. Er was ook een delegatie van Poolse oud-parachutisten uit Engeland on der leiding van dr. Rydlinski uit Manchester. De herdenking begon zaterdag met een korte kerkdienst, waarna bij het Poolse monument kransen werden gelegd. '8 Avonds werden de Poolse gasten In het parochiehuis ontvan gen. Tijdens deze bijeenkomst hield ir. J. Minkiewicz uit Vlissingen een rede, waarin hij een uiteenzet ting gaf over het aandeel van de Poolse Parachutisten Brigade in de slag om Arnhem. Hij herinnerde tevens aan 17 sep tember 1939, de dag waarop het Rus sische leger Polen binnenviel, terwijl het Poolse leger een zware strijd voerde met de Duitse overmacht: en ook aan de tragische opstand van Warschau eveneens dertien jaar ge leden, die door het opzettelijk dra len van de Russen tot niets anders heeft geleid, dan tot een vreselijk bloedbad en vernietiging van de stad. „Op de herdenking van dc strijd van de Poolse Parachutisten Briga de aldus ir. Minkiewicz in zijn namens de Vereniging van Poolse Oudstrijders uitgesproken rede denken wij ook aan onze plicht te genover ons bedreigde land. We zijn er van overtuigd, dat onze strijd nog niet is beëindigd, zolang de vrijheid niet het eigendom is van alle volke ren van Oost-Europa". Tijdens de plechtige kerkdienst op zondagmorgen werd een collecte gehouden ten bate van de uit de Rus sische gevangenissen en dwangar- beidskampen terugkerende Polen. De herdenking werd besloten met een tocht naar het militaire kerk hof te Oosterbeek, waar aan de voet van het monumentale kruis een krans werd gelegd. gen zullen voeren naar „de schatka mer der Middeleeuwse muziek". Naast de bestaande programma's in deze sector, die gehandhaafd blijven, komen er o.m. de volgende nieuwe uitzendingen: trio- eri kwartetsona tes uit de 17e en 18e eeuw (opge spoord door Willem Noske), variatie concerten door organist Simon C. Jansen en de strijktrio's van Beetho ven door het Trio De Klyn-Godwin- Van Leeuwen Boomkamp. Wuijts zegevierde in ronde van Hoofdplaat De ronde van Hoofdplaat is met gewonnen door Arie Wuijts, doordat 'n minimale voorsprong van 100 meter hij bij het ingaan van de laatste ron de is weggesprongen en met hand en tand zijn kostbare voorsprong heeft kunnen vasthouden. Hoofdplaat pre senteerde een klein maar sterk ren- nersveld. Tot de 18e ronde waren er géén ernstige demarrages geweest, totdat Van Wettem in dit stadium de lont In het kruitvat gooide en tot de 23e ronde alleen aan de leiding ging. In de 27e ronde probeerde Jaap Huissoons dit eveneens, maar hij werd vrijspoedig bijgebeend door Rentmeester. In een massasprint wist E.V.V.C. komt weer uit in hoofdklas zuid A Alleen tegen Brabantse tegenstanders Zaterdag 28 september begint de hoofdklascompetitie van de Neder landse Volleybal Bond weer te draai en. Evenals verleden jaar zal Zee land slechts door E.V.V.C. uit Vlis singen worden vertegenwoordigd, daar de Walcherse en ook de Zuid- Bevelandse kampioensteams er niet in zijn geslaagd in de hoofdklas door te dringen. E.V.V.C. speelt weer in de hoofdklas Zuid A, waarin tevens uit komen: Odulphus, Tornado en V. C. Tilburg (alle Tilburg), Velocltas en E.B.V.C. (beide Breda), P.S.V. en Madjoe (beide Eindhoven) en V.C. Den Bosch met V.C.V. (beide Den Bosch). E.V.V.C. start de eerste competi tiedag met een lange reis naar Eind hoven, waarop één avond tegen P.S. V. en Madjoe moet worden gespeeld. De samenstelling van het E.V.V.C.- zestal is als volgt: C. van Loenen, H. Luitwieler (aanvoerder), F. Swiers, J. de Roos, R. Leihitu en B. v. d. Berg. Vooral de terugkeer van C. van Loenen is een versterking voor de Vlissingers. Deze enthou siaste speler moest reeds na de twee de wedstrijd der vorige competitie wegens een polsblessure de verdere wedstrijden als toeschouwer bijwo nen. Vol moed gaat bovenstaand zestal de strijd tegen de Brabanders aanbinden en ongetwijfeld zullen de Zeeuwse kleuren fel worden verde digd. Jaarvergadering K.N.H.B. Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering van de Koninklijke Neder. landsche Hockcybond, welke zater dag in Amsterdam werd gehouden, is weër eens tot uiting gekomen hoe ge zond de sfeer in deze bond is. Er wa ren enkele discussies bij de behande ling van het verslag van de kascom- missic cn bij het punt begroting en enkele afgevaardigde maakte be zwaar tegen de redactie van de regle mentswijziging omtrent de controle op dc verenigings-administratie. Maar verder was men het aan beide zijden van de bestuurstafel roerend met el kaar eens en na de overigens toch ook snel afgehandelde financiële punten kwamen alle bestuursvoorstellen er vlot bij acclamatie door. Mr. C. M. Vliegenthart (Amster dam) zal in het bondsbestuur de plaats innemen van mr. P. A. Gun ning,die zich als enige niet herkies baar had gesteld. In de elftal-commis sie heren traden, zoals bekend, de he ren Rein de Waal (die tevens als coach van het nationale elftal was op getreden) en A. R. O. van Lierop af. Zij werden vervangen door oud-lnter- national H. de Looper en H. P. (Dick) Loggere, die men na deze benoeming waarschijnlijk ook oud-international zal moeten noemen. Geen der afge vaardigden maakte bezwaar tegen de bestuursvoorstellen om ten behoeve van de internationale landentoer- nooien van de heren en dames, die re spectievelijk voor 1958 en 1959 op het programma staan, 50 c. extra bonds- contributie per verenigingslid te beta len. Adrl Wuijts tenslotte met het beken de gevolg te ontkomen. De Bruin won deze sprint met een halve wiellengte voor Jaap Hulssoon. 1 A. Wuijts, Kruisland, 110 km. In 2 uur 40 min. 15 sec.; 2 P. de Bruin, op 9 sec.; 3 J. Hui8soon, Helnkenszand zelfde tijd; 4 C. van der Zande, Hal steren; 5 P. Rentmeester, Yerseke; 6 J. v. d. Klussert, Den Heem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4