mmoRv Minister Hofstra besprak beleid bij aanbieding van begroting Griepepidemie breidt zich uit over West-Europa PRINSJESDAG IN DEN HAAG WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S TRADITIONEEL KOFFERTJE ONTBRAK Grote belangstelling op de publieke tribune (Van onze parlementaire redacteur). De ernst van de financieel-economische situatie van ons land vormde niet alleen het hoofdmotief van de Troonrede en van de Miljoenennota, maar ook van de redevoering, waarmede de minister van financiën, de heer Hofstra, dinsdagmiddag in de eerste vergadering van de Tweede Ka mer na de officiële opening van de gewone zitting der Staten-Generaal de keurig met een oranje lint samengebonden rijksbegroting voor 1958 aan de voorzitter der kamer, mr. Kortenhorst, aanbood. Het was goed, dat Nederlands schatbewaarder nog eens heel duidelijk de aandacht van de volksvertegenwoordiging vestigde op de monetaire moeilijkheden, waarin wij geraakt zijn, doordat we boven onze stand ge leefd hebben. Doch het was evenzeer zijn goed recht met een zeker gevoel van trots vast te stellen, dat de begroting op een soliede basis berust en gezond genoemd kan worden. De regering heeft zich vooreerst tot taak gesteld, zo zeide hij, te voorko men dat van de begroting een infla toire werking uitgaat. Daarnaast heeft zij in de begroting het veilig stellen van de woningbouw als cen traal punt opgenomen. Daartoe heeft z« het besluit genomen de gemeen ten, die in grote financiële moeilijk heden verkeren, te ontlasten van de financiering van de woningwetbouw door de voorschotten ex artikel 56 der woningwet ten laste van de rijks begroting te brengen. Teneinde het mogelijk te maken, dat de noodzake lijke overige kapitaalsuitgaven van de gemeenten, van welker uitvoering de totstandkoming van de woning bouw in zeer belangrijke mate afhan kelijk is, op financieel verantwoorde wijze, d.w.z. uit besparingen, worden gefinancierd en teneinde de moge lijkheid te openen tot een geleidelijke consolidatie van de veel te hoog op gelopen vlottende schuld van de ge meenten, heeft de regering het te vens noodzakelijk geoordeeld, dat de centrale overheid in 1958 voor de dekking van haar uitgaven geen gro ter beroep op de kapitaalmarkt doet dan tot'het bedrag, dat uit in dat jaar door de rijksfondsen en -instel lingen verrichte stortingen op de voor-inschrrjfrekening bij 's Rijkskas ter beschikking komt. De bewindsman wees er voorts op, dat de rijksuitgaven beperkt zijn, zonder essentiële taken aan tê tasten en dat slechts enkele fis cale maatregelen van beperkte Bezwaren agrarische oorlogsgetroffenen Zeer vele oorlogsgetroffenen heb ben een voorlopig bezwaarschrift in gediend tegen de vaststelling der aanvullende bijdrage voor schade aan bedrijfsuitrusting (levende ha ve en bedrijfsinventaris). Nu blijkt dat de Ministeries van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, en van Financiën aan de oorlogsgetroffenen, die zulk een voorlopig bezwaarschrift hebben in gediend, thans reeds per stencil- schrijven om een nadere uiteenzet ting en motivering van dat bezwaar en om een bewijs van onvermogen of van storting van 10.vragen. Het adviesorgaan van oor logs- en rampschade van het Landbouwschap adviseert alle oorlogsgetroffenen, die zulk een bericht van een van die mi nisteries ontvingen, om onverwijld contact met dit orgaan op te nemen. Dit kan geschieden door het sten- cilschrijven eventueel met de be trokken beschikking van de over heid (de Rijksdienst voor Landbouw- herstel, de Cultuurtechnische Dienst, Afwikkeling Oorlogs- en Watersnood- schade, het Commissariaat voor Oor logsschade of de Schade Enquête Commissie), waartegen het voorlo pig bezwaarschrift werd ingediend toe te zenden aan het Adviesor gaan voor Oorlogs- en Rampschade van het Landbouwschap, Veilingge bouw - Marialaan 104, Nijmegen, of daarmede een bezoek te brengen aan een van de zittingen van dat orgaan. Genoemd Adviesorgaan zal dan zo spoedig mogelijk het vereiste aan vullend bezwaarschrift, waarin die nadere uiteenzetting en motivering is opgenomen, ter ondertekening, en doorzending toezenden. Wanneer een oorlogsgetroffene op een bezwaarschrift een beschikking ontvangt, doet hij er goed aan die beschikking direct door te sturen aan genoemd Adviesorgaan: ook wanneer die beschikking in enige mate aan de wens van de getroffene voldoet. BRUG. De Franse autoriteiten heb ben een gloednieuwe brug af laten breken, omdat de brug in de weg lag voor een nieuwe landingsbaan van het vliegveld Orly. De brug, die ruim twaalf miljoen franc gekost had, maakte deel uit van de nieuwe ver keersweg van Parijs naar het zuiden. In plaats van de brug komt nu een tunnel. De brug wordt aan de man gebracht. JALOESIE. Twee tijgers hebben, terwijl het circus-personeel ontzet toekeek, een strijd op leven en dood geleverd in een kooi van het Ber tram Mills circus. Khan, de manne tjes-tijger, sprong over een ijzeren hek, dat de twee kooien scheidde, en greep Talah, een tijgerin, naar de keel. Drie minuten vochten zij, on der een vreselijk gebrul, met elkan der, voordat Talah dood neerviel. Het circus-personeel is er van overtuigd, dat Talah Ae jaleesie van Khan had opgewekt, door teveel van haar gun sten te schènken aan een andère tij ger. omvang behoefden te worden voorgesteld Minister Hofstra haalde de begro ting dit keer niet uit het traditionele bofferje te voorschijn doch onder een flitsvuur van de fotografen uit zyn aktentas. Er was voor deze eerste Tweede Kamervergadering in de nieuwe zit ting een grote belangstelling. Velen, die op het Binnenhof of in de Ridder zaal prinsjesdag hadden meebeleefd, kwamen op de tribunes een. kijkje ne men. Zij waren tevens getuige van het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. De voordracht kwam er na enige stemmingen als volgt uit te zien: 1. dr. L. G. Kortenhorst (de af tredende voorzitter (k.v.p.)2. H. van Sleen (p.v.d.a.)3. mr. A. B. Roos jen (a.r.) Een commissie uit de kamerleden werd belast met de aanbieding van de voor-dracht aan de koningin. De voorzitter deelde mee. dat de Kamer donderdagmiddag en -avond in vergadering bijeen zal komen. Autopiraten van Bergen op Zoom onverbeterlijk. Maandagmiddag werden de twee knapen, welke zaterdag en zondag de Bergse politie met onder andere een gestolen auto zoveel werk hadden bezorgd, naar huis gestuurd, doch inplaats daarheen te gaan, gingen zij nog eens het verkeerde pad op. Ze liftten mee met een vrachtauto die naar de grens ging, doch verlieten in Hoogerheide deze auto. Daar zagen ze een fiets onbeheerd staan namen die weg en reden daar mee naar Putte. In de kerk braken zij een offerblok open en trokken toen illegaal de Belgische grens over. In Kapellen werden zij echter aan gehouden door de Rijkswacht die het een beetje verdacht vond en hen mee nam naar het bureau. Toen zij niet in het bezit bleken te zijn van geldi ge papieren werden ze weer naar Putte teruggebracht en overgegeven aan de Rijkspolitie. Hier bleek bij onderzoek dat men de daders had van de kerk- en rijwieldiefstal. De Rijks politie heeft de knapen dinsdag naar Bergen op Zoom geleid en overgege ven aan de recherche waar ze toen hun verdere avonturen weer konden vertellen. Scheepsvrachttarieven bereikten laag punt. Het indexcijfer van de vrachtta rieven in de wilde vaart, berekend door de Engelse kamer van Scheep vaart, heeft in augustus het laagste punt sedert drie jaar bereikt. De sub- indices voor kolen, graan, erts, sui ker en hout gaven alle een daling in vergelijking met de voorafgaande maand te zien. Het indexcijfer van de tarieven van tijdeharterovereenkom- sten vertoonde zelfs een scherpe da ling. (Slot van oag. I) zaal waren teruggekeerd en de voor zitter hadden medegedeeld, dat zij zich van hun taak hadden gekweten, sloot mr. Jonkman de vergadering. Terwijl de Koningin in de Gouden Koets plaats nam en het escorte zich formeerde, verzamelden de leden van 't Corps Diplomatique zich met hun dames bij de middelste poert van het Binnenhof om Hare Majesteit in het voorbijgaan een groet te brengen. Langs dezelfde route begaf de stoet zich daarna terug naar het paleis. Afzetting doorbroken De duizenden toeschouwers langs de route van de koninklijke rijtoer waren gistermiddag zo geestdriftig dat zij, toen de rode landauers in de verte aankwamen, de politieafzetting doorbraken, de straat oprenden en maar een heel smalle doorgang over lieten. Zij wilden do passerende ko ninklijke familie van dichtbij zien. In het eerste rijtuig zaten koningin Juliana, prins Bernhard en de klein ste prinses, Marijke. De prinsessen Beatrix en Margriet volgden in de tweede landauer. In snelle draf ging een ere-escorte van de Haagse bere den politiebrigade in gala-uniform, gevolgd door de hoofdcommissaris, de heer Gualtherie van Weezei, en diens adjudant, dr. Peijster. Ti. M. de Koningin nijgt voor het vaandel van de voor de Ridderzaal opgestelde erewacht bij de aankomst van het koninklijk paar op het Bin nenhof. De duizenden Nederlanders, die de koninklijke familie na de tocht naar de Ridderzaal nog eens wilden zien, juichten vol vuur toen de stoet langs kwam. In de volg- en escorterijtui gen zaten hofdignitarissen. De tocht die ruim een half ,uur duurde, ging van het Huis ten Bosch door de Haagse binnenstad en daarna weer terug naar Huis ten Bosch: y De 76-jarige heer C. Nijsse, be- Jstuur slid (en vrijgezelvan de veiling Goes, viel dinsdag y l de eer te beurt de fruitfee bij haar bezoek aan de veiling te J begeleiden. (Foto P.Z.C.). Verbod aan kinderen om in stadscentrum te fietsen. Als de politie haar zin krijgt zal binnenkort aan kinderen onder de 12 jaar verboden worden in het cen trum van Stockholm te fietsen. In twee andere Zweedse steden is een dergelijk verbod reeds geruime tijd van kracht. Statistieken, waaruit blijkt dat kinderen die op weg naai school zijn een groot gevaar lopen in de moderne verkeersdichtheid, zijn de aanleiding geweest tot het verbod. Op donderdag 3 oktober houdt het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit, in de grote vergaderzaal van het hoofd- pfoduktschap voor akkerbouwpro ducten, in Den Haag, een open bare vergadering. Zoeloes en Basuto's opnieuw slaags geraakt. De Zoeloe's en Basuto's, die zon dag slaags raakten in hun zuide lijk van Johannesburg gelegen dor pen, zijn opnieuw tegen elkaar op gestaan. De strijd, woedt om, toverkunsten, amuletten en dranken, en beide stammen beschuldigen elkaar van nadelige toverij en bedriegerij. Een neger is gisteren met een strijdbijl ter dood gebracht. Bij de uitbarsting van zondag hebben veertig Zoeloe's en Basuto's het leven gelaten. Blanken zijn er tot nog toe, behalve de politie, niet bij betrokken geweest. Aantal luisteraars en kijkers stijgt. Op 1 september 1957 bedroeg het aantal aangegeven radio-toesbellen 2.319.809 tegen 2.309.041 op 1 augus tus 1957. Op 1 september '57 waren er 531.065 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 532.241 op 1 augustus 1957. Het aantal geregistreerde televisie toestellen steeg in hetzelfde tijdvak van 168.762 tot 177.685. Vorige week waren in Limburg 10.000 mijnwerkers ziek De griepepidemie heeft nu vaste voet in West-Europa gekregen. In West- Duitsland heeft zich een tweede geval van griep met dodelijke afloop voor gedaan. Veel scholen in de Bondsrepubliek zijn gesloten. In België zijn verscheidene geïsoleerde centra van Aziatische griep, hier en daar zjjn scholen gesloten en ln sommige grote steden mogen de militai ren de kazernes niet verlaten om verspreiding van de ziekte, die niet kwaadaardig is, te voorkomen. Ook in Zwitserland is een aantal gevallen van Aziatische griep geconsta teerd, evenals in Frankrijk. terrein gewonnen. In Manchester ble ven dinsdag 7000 schoolkinderen ziek thuis. Voorts verschenen een 300 chauffeurs en conducteurs van de busdiensten in de stad niet op hun werk. In Bury, Lancashire, zijn 1400 van de 7000 schoolkinderen ziek. Dr. H. H. C. Stapert, medisch adviseur van het Algemeen Mijn werkersfonds te Heerlen, heeft gisteren verklaard, dat de griep epidemie in de Limburgse mijnin dustrie over haar hoogtepunt heen is. De griep bereikte in de week van 9 tot en met 14 september haar hoogtepunt. Het aantal zie ken bij de twaalf Limburgse mij nen bedroeg toen bijna 10.000. Sedert maandag j.l. hebben on geveer 2000 mijnwerkers de arbeid hervat. Het ziektepercentage dat verleden week 18,5 bedroeg', liep in de eerste dagen van deze week terug tot onge veer 13.5 Dr. Stapert verwachtte, dat de situatie binnen drie weken weer normaal zal zijn. Het secretariaat van de gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg heeft gistermiddag naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat de griepepi demie een aanzienlijke vermindering van de produktie tot gevolg heeft ge had. De normale dagproduktie be draagt rond 41.000 ton. Als gevolg i van het hoge ziektepercentage alsook I van het verloop naar de Duitse mijn- i industrie liep deze in september terug tot 34.000 ton per dag. Volgens officiële cijfers dienden se dert 1 juli 640 mijnwerkers bun ont slagaanvrage in. Van deze 640 wer den er 65 ingetrokken. Aan 342 mijn werkers werd bereids ontslag ver leend, terwijl nog 298 aanvragen in behandeling zijn. In Almelo Bjj verscheidene textielbedryven le Almelo is een groot aantal werkne mers thuisgebleven. Bij een textiel- maatschappij zijn thans 1120 van de 400 meisjes met griep thuis geble ven. Een kledingindustrie meldde honderd ziektegevallen. Bij een con fectiefabriek waar men normaliter om deze tyd ongeveer 40 a 50 ziekte gevallen telt, zijn nu 150 werkne mers ziek. Voorts werden op maandagochtend j.l. by een textielveredellngsbedrjjf 30 nieuwe ziektegevallen aangegeven, een abnormaal hoog cyfer. Het Werelclgebeuren^ Prins Men mag aannemen, dat prins Wan Waithavakon van Thai land niet helemaal onderstebo- ven is van de berichten over een nieuwe staatsgreep in zijn land. Tn de veertig jaar (lat hij, nu zijn krach ten wijdt aan de buitenlandse zaken van Thailand, heeft hij al verscheide ne staatsgrepen meegemaakt. Die va-i juni 1932 werd door officieren onder nomen om koning Prajadhipok te dwingen een constitutie in te voeren. Tn 1933 volgde een contrarevolutie, die echter mislukte. In de koninklijks voorrechten werd daarna danig het mes gezet. Maar later, in 1947 en 1948, stond bij de staatsgrepen niet het konink lijk huis in het middelpunt Die staats grepen waren bedoeld om Loeang Pi- boel Songgram, die voor cn in de Tweede Wereldoorlog hel toen weinig fraaie regeringsbeleid had bepaald, wederom premier te maken. Wans neef, koning Foemifon Adoeldet, had er geen last van en Wan zelf zette zjjn carrière bij buitenlandse zaken, die naar het ministerschap leidde, on gestoord voort. Bij de huidige staats greep, die ook weer met de strijd om de macht tussen invloedrijke mannen te maken heeft, wordt aangenomen dat Thailand zal voortgaan met het voeren van zijn na-oorlogse buiten landse politiek. Thailand staat bekend als het meest pro-Westerse land .n Zuidoosf-Azië. In Amerika, waar hij thans vertoeft, wordt hem nogal eens de vraag ge steld of hij net zo leeft als zijn grootvader, koning Maha Mongkoet. Uit de film „The king and 1" weet men, dat die vele vrouwen en niet minder dan zevenenzestig kinderen had. Aan zulke vragen is Wan wel gewend geraakt en rustig legt hij uit, dat nij de betrokkenen moet te leurstellen: hij heeft maar één vrouw cn twee kinderenHij heeft h-t afgelopen jaar, als voorzitter van le nu afgesloten zitting 1956—1957 der Verenigde Naties, met pijnlijker pro blemen te kampen gehad. Het ernstig ste daarvan was de Russische onder drukking van de Hongaarse opstaml. De laatste vergaderingen van de door Wan gepresideerde zitting werden wederom aan de kwestie-Hongarije gewijd. Niemand verwachtte van de ze vergadering, uai aan het gekwelde Hongaarse volk werkelijke verlichting van zijn lijden kon worden geboden, maar de algemene vergadering, die tot dusver niet veel anders had kun nen doen dan het insrellen van een commissie van onderzoek, was te recht van mening, dat ook het weini ge werk dat men voor Hongarije ko.i doen. nog niet was afgesloten. Naar aanleiding van het rapport, dat de commissie voor Hongarije heeft uit gebracht, werd dezer dagen met zestig tegen tien stemmen en tien onthou dingen in de algemene vergadering een resolutie aangenomen, waarin Rusland opnieuw wordt veroordeeld voor het brute neerslaan van de Hon gaarse révolte. Prins Wan is benoemd tot specta.il vertegenwoordiger van de Ve:- enigde Naties met de opdracht, opnieuw een beroep op Rusland te doen, zijn troepen uit Hongarije te rug te trekken. De prins, van wie men zegt dat hij een speciale gave heeft om geen vijanden te maken, zal, zoals hij zelf zei „met de diplomatie van de morele kracht" zijn best doen om het Hongaarse vraagstuk op le lossen. Het is echter de vraag, of hij voor deze missie in Moskou en Boedapest wordt toegelaten. Weet hij er door te drin gen, dan zal hij bemerken dat de Rus sen voor morele overwegingen weinig gevoelig zijn. Toch is de opdracht aan prins Wan niet van belang ontbloot. Want er is iets, dat de Russen, hoe gewetenloos ook, niet helemaal kun nen verwaarlozen. Dat is de publieke opinie, vooral in de landen waar zij op het ogenblik hun best doen vrien den te winnen. V.S. zullen raket op 30 km hoogte afvuren. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag medegedeeld, dat zij deze maand een vierdelige raket zal af schieten van een platform, dat op ruim dertig km hoogte aan een bal lon bevestigd zal zijn. PRINS WAN \VA1T1IAYAKON niet als Maba Mongkoet. Bij K.B. is luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Neder lands territoriaal bevelhebber, met ingang van 16 september 1957 be noemd tot adjudant in buitengewo ne dienst van H.M. de Koningin. ^HHfllil|(HII}l)lil)l{HHilflllllllH!ll(IIHtl!lllll!)tl}}|(ililllllllllHlllllilillElH Baden a la Baden-Baden in Saoedi-Arabië. H Koning Saoed van Saoedi- 1 Arabië zal zijn kuur in Baden- Baden voortijdig afbreken. Don- 1 derdag vertrekt hij reeds naar Genève, zo is in hofkringen vernomen. De reden hiervan vormen naar het schijnt fami- 1 lie-omstandigheden. g Maandag had de koning zich H nog zeer lovend over Baden- Badsnse baden uitgelaten. Hij »vil in zijn land baden naar 't 3aden-Badense voorbeeld laten H oouwen. s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3