PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT FLEURIGE STOET OP KOUDE HERFSTDAG Dijkgeschotten van ongebouwde en gebouwde eigendommen verhoogd Duizenden wuifden en juichten het Koninklijk Paar hartelijk toe TROONREDE GEEFT NIEUW FINANCIEEL BELEID AAN MR. LUNS: OVERLEG MET W.-DUITSLAND TE TRAAG VERWACHT. 200e jaargang - no. 220 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 'f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p- advertentie f (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) ?3 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres v. d. blad" 25 cent meer. i. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwrtraat 43. telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. tel. 26 Zitting Staten-Generaal geopend Talrijke Nederlanders en buitenlanders, die gisteren in Den Haag nabij het paleis aan de Lange Voorhout waren samengedromd, vergaten dat het een koude vochtige herfstdag was, toen om klokslag één uur een lakei met een eerbiedige buiging de gouden deur van de Gouden Koets opende. H.M. koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard traden op het bordes van het paleis. Terwijf de kapel van de Koninklijke Luchtmacht het Wilhelmus speelde en een batterij veldartillerie op de Maliebaan schoten afvuurde, schreed het konink lijke paar naar de koets. Het ere-escorte zette zich langzaam in beweging, de soldaten, die voor de af zetting zorgden, stonden stram in de houding. De koningin, omgeven door leden van de hofhou ding en begeleid door een militair escorte in ceremo nieel tenue, begaf zich naar de Ridderzaal voor het openen van de Staten-Generaal. Prinsessen Beatrix en Irene tvaren bij plechtigheid niet aanwezig Voor de tiende maal sinds de troonbestijging heeft koningin Juliana de troonrede, het staatsstuk, waarin het regeringsprogram voor het komende jaar wordt ontvouwd, uitgesproken. De koningin droeg een llndengroene fluwelen robe ln empirestyl verwerkt met oude kant, suède handschoenen in dezelfde kleur als de kant en een struisveren hoed in de tint van de japon. Zy droeg het grootkruis der orde van de Nederlandse Leeuw. Prins Bern hard was gekleed ln het ceremonieel tenue van de de grenadiers. Hij droeg liet commandeurskruis der Militaire Willemsorde en tevens het grootkruis der huisorde van Oranje. Prinses Beatrix, die vorig jaar voor het eerst aanwezig was, na het jaar tevoren de openingsplechtigheid op de tribune van de Ridderzaal te heb ben bijgewoond, kon door een blessu re niet aanwezig zijn. Prinses Irene kon ook niet de plechtige opening bij wonen, daar zij wegens een lichte griep het bed moet houden. Enthousiast Reeds vroegtijdig waren de ve le duizenden naar de binnenstad van Den Haag gegaan. Ze hadden een plaatsje gezocht onder de bo men van het Lange Voorhout, langs De troonrede De troonrede, welke H. M. de Ko ningin gisteren heeft uitgespro ken is afwijkend naar vorm en inhoud. Ditmaal niet de gebruikelijke indeling in paragrafen, welke han delen over de activiteiten van de di verse departementen en evenmin een opsomming van de wetgevende ar beid voor het nieuwe parlementaire jaar. De troonrede van 1957 is in hoofd zaak gewijd aan een enkel onder werp: de overmatige bestedingen. Wij geven meer uit dan ons nationa le inkomen bedraagt en dat kan niet voortduren. Vandaar de maatregelen, welke in de troonrede worden aangekondigd om te komen tot vermindering van de consumptie, bestedingsbeperking voor het bedrijfsleven en bezuiniging op de departementen. Slechts één departement ontkomt vermoedelijk grotendeels aan de be zuiniging èn dat is het departement van defensie. In de troonrede wordt gezegd, dat „een redelijke defensie- bijdrage" vereist is. Aangezien het voor de hand ligt, dat men ook in de achterliggende jaren slechts „rede lijke" uitgaven toestond, betekent de ze redelijkheid dus, dat de uitgaven vrijwel gelijk blijven. De troonrede is ditmaal een uiter mate nuchter staatsstuk, dat stellig indruk zal maken op het Nederlandse volk. Strakke richtlijnen worden gege- ve.n voor het te voeren financiële be leid. Wanneer deze richtlijnen verwer kelijkt worden, zal menigeen daar mee instemmen. Hier rijst direct de vraag of dat mogelijk zal zijn en of bijvoorbeeld, in het komende jaar het. aantal nieuw te bouwen woningen tot 80.000 kan worden opgevoerd. Niet minder dan 40.000 woningen zullen door particuliere financiering tot stand moeten komen en men moet wel een bijzondere optimist zijn om daaron zonder meer te vertrouwen. Veiliger is het aan te nemen, dat dit getal waarschijnlijk niet zal wor den bereikt. In de troonrede is geen sprake van het Deltaplan, hoewel dit plan toch sterk aan de nationale ge voelens appelleert. Het is bekend, dat ook de Delta werken en de Zuiderzce-werken niet gesnaaid bleven voor bezuiniging. Wel is men niet tot het uiterste van een „vrijwel-stopzetten" verval len, maar de "werkplannen zijn sterk teruggebracht. Vooral wat het Deltaplan betreft, zal dat in Zeeland teleurstelling wek ken. Wanneer in het eerste stadium van uitvoering de ijskoude bezuinigings- wind reeds over het Detaplan waait, dan moet men helaas ook voor de toekomst op een zeer vertraagde uit voering rekenen. Niemand kan thans nog voorspel len óf en wanneer de schoolkinderen van vandaag over de Deltadammen van Middelburg naar Zuid-Holland zullen reizen 11 de trottoirs van de Kneuterdijk en onder het geboomte van de Lam-ge Vijverberg. Overal stonden men sen, die reeds lang hadden ge wacht om desnoods maar een glimp op te vangen van de stoet. Luid juichten zij en enthousiast wuif den zij toen de Gouden Koets, waarin het Koninklijk Paar was gezeten voorbijreed. Een commando rijkspolitie te paard ging vooraf aan de Gouden Koets. De staatsiekoets was met acht paarden bespannen. Naast elk paard ging èen koetsier en aan elke zijde van de koets bevonden zich vier lakeien. Voor de aankomst van de stoet hadden de leden van de Staten-Ge neraal zich in de feestelijk getooide zaal verenigd. Stemmig Naast het stemmige zwart van de herenkleding zag men 't goud en. het zilver yan ajnbtsgewaden en de fleu rige toiletten der dames. Onder de aanwezigen waren de leden van het Corps Diplomatique, hoge ambtena ren, vlag en opperofficieren, leden van de Hoge Raad der'Nederlanden, vertegenwoordigers van andere rech- De aankomst van de Gouden Koets met het koninklijlS paar op het Binnenhof. terlyke colleges, provinciale en ste delijke autoriteiten. Zodira de ceremoniemeester de komst van Hare Majesteit had aangekondigd, rezen alle aanwezigen van hun zetels. Voorafgegaan door de ceremoniemees ter, de kamerheren, de grootofficieren en de grootmeester geleidde de com missie van ontvangst koningin en prins naar de troon. De grootmeesteres, de dame du pa lais, de chef van het militaire hui3, de gouverneur der koninklijke resi dentie, de eerste stalmeester en de •fficieren van het militaire huis slo ten ziah achter de vorstelijke perso nen aan. Toen deze gezeten waren, plaatsten zich de grootmeesteres, de dame du palais en de grootofficieren achter de koninklijke zetels, de leden van het civiele huis rechts, die van het mili taire huis en de gouverneur van de residentie links van de troon. Troonrede Nadat men had plaatsgenomen ving de Koningin aan met het uit spreken van de troonrede. Na de rede stelde mr. Jonkman, voorzit ter van de Eerste Kamer een „Leve de koningin" in, waarmede de aan wezigen instemden. Voorafgegaan door de leden der commissie van in- en uitgeleide en de grootmees ter begaven de vorstelijke perso nen zioh naar de ontvangkamer, waar zij nog enkele ogenblikken vertoefden. De grootmeesteres en de dame du palais volgden tot aan deze ontvangkamer, waarna zij evenals de andere leden van het gevolg, zich in de rijtuigen bega ven. Nadat de leden der commissie in de (Vervolg op pag. 3) Enkele hoofdpunten uit de Troonrede, welke koningin Juliana gistermiddag in de Ridderzaal voor beide Kamers der Staten- Generaal heeft uitgesproken, en die men volledig vindt afge drukt op pagina 11 van dit nummer, zyn de volgende: Gezien de ernst van de situatie op het terrein van con sumptie en bestedingen, zal het Ryk zich in het komende jaar vooral terwille van de gemeente ervan onthouden, voor zyn eigen uitgaven een beroep tc doen op de kapi taalmarkt; Naast de beperking van de overheidsuitgaven zal daarom nodig zyn: tydelyke verhoging van omzetbelasting op per sonenauto's en motorrywielen, op televisietoestellen en op sigaretten. De opschorting van de investeringsafrek zal moeten voortduren. Een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelasting zal worden voorgesteld; De regering zal meewerken aan een woningbouwlening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen markt- voorwaarden en zal aan de gemeenten weer voorschotten ten behoeve van de woningwetbouw toewyzen. Op het bouwprogramma staan 80.000 woningen, waarvan 40.000 in de woningwet-sector en 40.000 particuliere. De premie- en bydragenregeling woningbouw 1953 is gewijzigd. Het aanbrengen van voorzieningen aan huizen om inwoning mogeiyk te maken, zal worden gestimuleerd; Ten aanzien van het loonpeil zyn de grootst mogelijke be perkingen geboden en ook de prysstabilisatiepolitiek zal onverflauwd worden voortgezet; Besparingen en bezitsvorming zullen worden bevorderd. Behalve de Troonrede, vindt men in deze krant uittreksels uit de miljoenennota, en wel op de pagina's 9, 10, 11 en 12. TELEURSTELLING IN DEN HAAG Samenwerking in Navo moet inniger worden. De minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, acht de onderhande lingen, die thans gaande zijn tussen Nederland en de bondsrepubliek Duitsland van groot belang voor de betrekkingen tussen beide landen. De erkenning van het ingewikkelde ka rakter der te behandelen materie, waarbij ook van Nederlandse zijde verschillende principiële punten aan de orde zijn gesteld, kan bij de mi nister een zekere teleurstelling over het wat trage verloop der onderhan delingen niet Wegnemen. Uiteraard' stelt hij er prijs op, dat de onderha vige kwesties met Duitsland worden geregeld, doch, in het licht van het geen hieraan vooraf is gegaan, mag van de regering der Bondsrepubliek een grote mate van medewerking worden verlangd. Dit zegt de minister in de toelich ting op zijn begroting voor 1958. De regering stelt zich volgens het zelfde stuk voor, ook in het komende zittingsjaar de samenwerking met de bondgenoten in het kader van de N. A.V.O. krachtig te blijven bevorde ren, omdat naar haar mening verin niging van deze samenwerking een der voornaamste doeleinden vormt van het Nederlandse buitenlandse be leid. De opzet van het expansieve, dictatoriaal geleide communisti sche blok om de Atlantische mo gendheden te confronteren met een afwisselende reeks politieke, militaire, economische en propa gandistische pressiemiddelen, niet alleen ten aanzien van het eigen lijke N,.A.V.O.-gebied, maar ook van belangrijkeandere regio's, vergt een grote mate van waak zaamheid, beweeglijkheid en een steeds verdergaande harmonisatie der buitenlandse politiek. Slechts hierdoor zal kunnén worden ver hinderd dat de positie van het westen, over het geheel genomen ten opzichte van Rusland achter uit zal gaan. Het ligt in de bedoeling binnenkort met België onderhandelingen te voe ren over de kwesties betreffende het kanaal Gent-Terneuzen. Russen vuren binnenkort aardsatelliet af. Te Moskou is verklaard dat een Rus sische aardsatelliet „binnenkort" zal worden afgevuurd. Deze aardsatelliet zal zyn uigerust met 'n krachtige zender, die radio-amateurs in staat zal stellen de signalen welke de sa telliet uitzendt op te vangen. De aankondiging kwam op de ge denkdag van -de geboorte van de van de Russische natuurkundige Konstantin Tsiolowsky, van wie men zegt, dat hij de aardsatelliet heeft uitgevonden. Men acht het onwaar schijnlijk dat er iets meer over de Russische aardsatelliet vernomen zal worden voordat deze zyn baan buiten om de aarde bereikt heeft en zijn cir kelgang begonnen is. „De eerste satellieten van de Sowjet- Unie", aldus de bekendmaking „zui den zwaarder zijn dan die welke in de Verenigde Staten worden ge bouwd". vv\*v\vvvvwvvvvvwvwvv Brandweer in Z.-Frankrijk wordt toestand meester. De uitgestrekte bosbranden aan de Franse Rivièra, die tot nu toe 2000 lia bosgrond geblakerd, en tienduizenden bomen vernield heb ben, zijn gisteren onder controle gebracht. De brandweerploegen die uit geheel Zuid-Frankrijk naar de Rivièra zijn gedirigeerd, hebben het vuur onder de knie. Meer in het achterland echter woeden de bosbranden onvermin derd door. Op het ogenblik wordt een bosgebied van 8000 ha door het vuur bedreigd. Maar ook hier be ginnen de brandweerploegen, van wie vele dagen achtereen in touw zijn geweest, de situatie meester te worden. Groenen aangetast door de A-griep. Van de 120 groenen van het Utrechts studenten corps is meer dan driekwart aangetast door de A-griep. De senaat van het corps heeft de groentijd tot maandag 23 september opgeschort. Het groenentoneel wordt thans op 30 september gegeven. De installa tie is bepaald op 1 oktober en de ge- i bruikelijke rijpartij op 2 oktober. ONTWERP-BEGROT1NG 1958 POLDER WALCHEREN Voor het eerst sinds 1945 opent gewone dienst met voordelig slot In do outwerp-begroting voor het dienstjaar 1958 deelt het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren aan de algemene vergadering mee, dat 't van de ongebouwde eigendommen te heffen dijkgeschot verhoogd moet worden van 60 tot 63. Het dijkgeschot van de gebouwde eigendommen moet gebracht worden van 8 op 8.50 per 100 belastbare opbrengst. Een en ander kon slechts worden bereikt door ook ditmaal evenals voor de begroting 1957 geschiedde een belangrijke bijdrage van 254.000 voor de gewone dienst te verstrekken door de buitengewone dienst, betreffende de kosten van toezicht op en algemene kosten van buitengewone werken. Van dit bedrag komt 32.500 ten goede aan de begroting van de gebouwde eigendommen. In de memorie van toelichting wijst het dagelijks bestuur er verder op, dat de gebouwde eigendommen slechts meedragen in de kosten van stormschade en van de zogenaamde buitengewone werken. Onder deze kosten werden tot dusver alleen ver staan de aannemingssommen en de kosten van materialen, maar niet die van voorbereiding en toezicht, de al gemene kosten dus. Dit komt het da gelijks bestuur onjuist voor. Het bestuur heeft nagegaan welk bedrag door de gebouwde eigendom men meer had moeten worden opge bracht wanneer deze kosten over de periode 19301950 wél door de ge bouwde eigendommen meegedragen zouden zijn. Dit bleek ruim 100.000 te zijn. Bij handhaving van het oude principe zou het dijkgeschot worden verhoogd en het dijkgeschot van de gebouwde eigendommen tot 7.50 moeten worden verlaagd. Dit zou vol gens de mening van het bestuur zo wel onbillijk als ongewenst zijn, zo dat na overleg thans wordt voorge steld dat de gebouwde eigendommen voor éénmaal een bijdrage van 30.000 verlenen wegens algemene onkosten van vorige dienstjaren. Het gevolg hiervan is, dat de begroting sluit met een totaal be drag aan onvoorziene uitgaven van 41.796,49, waarvan 6880,27 de gebouwde eigendommen ten goede komt. Deze verhouding acht het dagelijks bestuur redelijk, daar deze uitgaven in de praktijk (Vervolg op pag. 7) Sir Leslie Munro wordt voorzitter Ver. Naties. Prins Wan opende twaalfde algemene vergadering. Dinsdag is te New York de twaalf de bijeenkomst van de algemene ver gadering der Verenigde Naties be gonnen. Aanwezig waren de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Sow jet-Unie en Groot-Brittannië, respectievelijk John Foster Dulles, Andrei Gromvko en Selwyn Lloyd, en een veertigtal hun ner ambtgenoten. 81 landen hebben afgevaardigden gezonden. De Nienwzeelander sir Leslie Mun ro is tot voorzitter van de twaalfde bijeenkomst der algemene vergade ring gekozen. De verkiezing geschiedde met 77 stemmen tegen een. bij drie onthou dingen. Prins Wan Waithayakon van Thai land, die gedurende de elfde bijeen komst als voorzitter is opgetreden, sprak de openingsrede uit. Hij bracht in herinnering, dat hij door de algemene vergadering was aangezocht om als haar speciale ver- tegenwooriger „te onderhandelen over het alsnog ten uitvoer leggen van het in de resolutie over Honga rije bepaalde", waaraan hij toevoeg de: „De vrijheid van het Hongaarse volk behoort alle leden der Verenig de Naties, als een zaak van het mens dom zelve, ter harte te gaan en het moet mogelijk zijn de handelingen der volkeren-organisatie zodanig met elkander in overeenstemming te bren gen, dat deze wens van het Hongaar se volk in vervulling gaat". Het weer m Europa. Voigens de weerrapporten v an gister- avond 7 uur: Stockholm, geheel bewolkt 14 gr. Oslo, zwaar bewolkt 16 gr. Kopenhagen, half bewolkt 14 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 12 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 15 gr. Luxemburg, geheel bewolkt 13 gr- Parijs, onbewolkt 19 gr. Bordeaux, licht bewolkt 23 gr. Grenoble, onbewolkt 22 gr. Nice, half bewolkt 20 gr. Berlijn, regenbui 16 gr. Frankfort, geheel bewolkt 14 gr. München, regen 13 gr. Zurich, half bewolkt 19 gr. Genève, mist 20 gr. Locarno, onbewolkt 21 gr. Wenen, lichte motregen 16 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 23 gr. Rome, licht bewolkt 24 gr. Ajaccio, half bewolkt 22 gr. Mallorca, half bewolkt 27 gr. OPNIEUW IETS ZACHTER. Vooral aanvankelijk hier en daar enige regen of motregen, later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richting. Opnieuw Iets zach ter. ZON EN MAAN 19 september Zon op 6.23 onder 18.48 Maan op 0.38 onder 16.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1