m Tien ha bouwland bij Oranjezon wordt 1,5 meter diep omgekeerd <3.mn olijfje WYBERT ITT Zeeuwse Almanak WESTKAPPELSE ZEEWERING VAN BUNKERS GEZUIVERD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROOTSCHEEPS PROJECT VAN HEIDE MIJ „Reuzeploeg" haalt zavellaag onder één meter dikke zandlaag vandaan De Nederlandse Heidemaatschappij in het ambtsgebied Middelburg is momenteel in de buurt van de uitspanning „Oranjezon" te Vrouwenpol der bezig met de uitv oering van een grootscheeps aangepakt grondwerk. In opdracht van de Herverkaveling Walcheren wordt daar namelijk een stuk bouw- en grasland van tien ha, waarop zich een zandlaag bevindt van ongeveer één meter, omgeploegd tot een diepte van 1.40 m tot 1.50 m om de vruchtbare zavellaag van circa 50 tot 60 centimeter omhoog te halen. Hierby wordt gebruik gemaakt van een reusachtige ploeg van ruim twee meter lengte, die de grondlaag in één keer tot een diepte van anderhalve meter omploegt! Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat In Zeeland met een dergelyke ploeg op een zo grote klepte gewerkt wordt. Deze grootse omploeging betekent een aanzienlijke verbetering van het profiel en de structuur van de grond, daar nu het zand in plaats van één meter boven de zavellaag. een halve meter er onder komt te liggen. Vooral in de zomer had men door dit zand veel last van de droogte met alle nadelige gevolgen van dien voor de gewassen. De werkwijze met deze grote ploeg brengt uiteraard een enorme tyds- en kostenbesparing met zich. Het zal voor de geregelde be zoekers van Oranjezon wel een grote verandering zijn, wanneer zij nu de grote bonken vette grond in lange rijen blauwachtig zien blinkeren in een flets zonnetje, in plaats van de geelachtige zand grond met gras, gerst, aardappe len of erwtjes. Vorige week dinsdag is men met het werk begonnen. Allereerst werd het perceel vlak gegraven, zodat de zavelgrond overal even diep zou ko men te liggen. Enkele gedeelten min der slechte grond werden hierbij op een hoop gegraven, die nu langs 't stuk land ligt. Daarna werd in het midden van het perceel een grote sleuf gemaakt, waarna het ploegwerk kon beginnen. Drie krachtige tractoren met tezamen 400 p.k. en de ploeg ko men te pas aan dit karwei van Advertentie) Bescherm i Uw keel en voorkom verkoudheid met ruim een week, waaraan men vroeger toch ruw geschat enkele maanden bezig was. Achter elk aar met kettingen verbonden trekken de vierhonderd paarde- krachten ronkend en grommend de enorme ploeg, die aan de laat ste trekker is bevestigd als een boterhammes door de grond. Het gevaarte van staal duwt een ku bieke meters zware grondmassa opzü en even later ligt daar de vruchtbare zavelgrond weer bo ven. Honderden jaren geleden is hy bedolven onder het dunne laag je zand, dat de zeewind vanaf de duinen meevoerde en dééd aan groeien tot een hoogte van een meter. Nadat het karwei waarschijnlijk a.s. woensdag is afgelopen, zal men de grond deze winter zo laten liggen, zodat hij een rulle structuur Kan krqgen. Daarna zal de nieuwe vruchtbare grond in het voorjaar worden bewerkt met de schijven-eg en de cultivator. In samenwerking met de landbouwvoorlichtingsdlenst zullen dan plannen uitgewerkt wor den om haver en gerst er tot de voor naamste gewassen te maken. B. en W. van Middelburg ontvangen molenaars. Na afloop van de landelijke verga dering van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond, die a.s. woensdag te Middelburg gehouden wordt, zal het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad de deelnemers aan deze vergadering in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen. Deze bijeen komst vangt aan om 5 uur des mid dags. VAN TOT FRANS GEZANG IN BURGH. „Een avond om nooit te vergeten", schijft onze correspondent in Burgh over het optreden van „Des petit* écoliers chantants de Bondy" in een eivol hotel De Koster in die plaats. Als men zijn verslag van deze avond leest, wil 'men het graag geloven. Het zangkoor, dat naar voornoemde welluidende naam luistert, bestaat uit 55 in kleurige uniformpjes ge hulde kinderen, die na hun opmars, in 't Frans werden toegesproken door burgemeester Van Citters. „Les petit3" begonnen met „Mes jeunes années" van de grote Char les Trenet. Na een Berceuse van Mo zart, voerde men een ballet op, wat HEREN In Anna Jacobapolder weet men hoe het hoort! Denk daar niet te ge ring over, want ge kent de algemene klacht: beleefdheid is in deze bewo gen dagen vér te zoeken. Er zijn vriendelijkheids- en andere acties voor nodig om de in efficiency bloeiende mens uit de tweede helft van de twintigste eeuw tot voorko mendheid jegens z'n medemens te dwingen. „Na U" is er niet meer bij, 't is allerwegen dringen en duwen geblazen om de beste plaats. In de tram, het parlement of waar ook ter wereld. Alzo niet in Anna Jacobapolder, dat verlaten, maar vriendelijke plaats je op St. Philipsland, waar ze vrij dag aanstaande een nieuw dorpshuis zullen openen en waartoe het be stuur van de stichting „Ons Dorps huis" uitnodigingen verzond. En v:at voor uitnodigingen! Op geschept pa pier uiteraard en met een be leefde buiging naar een ieder, die maar komen wil. Het bestuur nam namelijk géén risico's, hoedde zich er zorgvuldig voor om ook maar op één klein zeer teentje te gaan staan en richtte zijn invitatie tot: „U, Hoogedelgestrenge- Edelachtbare- Weledelgestrenge- Weledelgeleerde- Weleerwaarde- Eerwaarde- Weledel geboren Heer, Mevrouw en Mejuf frouw Op minder dan „weledelgeboren" rekenen ze niet in Anna Jacoba. Dat- is netjes en het is nog netter, dat het welkomstwoord zal worden ge sproken door een man uit hun mid den, die zeer discreet als „Weledele Heer" wordt aangeduid. Die dus reeds in de uitnodiging welbewust een trapje lager ging staan dan z'n ga-sten. Héren in Anna Jacoba! Van de oude stempel met prachtige kostuums, een behoor lijk ontwikkelde techniek en een fraaie verlichting een hoogtepunt was van deze avond. Na de pauze, waarin de kinderen hun eigen grammofoanplaten trachtten te verkopen, volgden enige folkloris tische dansen en nog enige liedjes, waaronder „La mer'weer van Tre net. En omdat Burgh óók in Zeeland ligt, besloot men met „In een blauw- geruite kiel". Dit had men onderweg in de bus ingestudeerd! Mejuffrouw Van der Stad trad deze avond als tolk op. De dirigent van de Franse zang en balletgroep ontving een grote foto van de vuurtoren van Burgh. BELGISCHE GASTEN. Maandag bracht een 30-tal vishan delaren uit Antwerpen en omgeving een bezoek aan de oesterputten van de firma Bona Fides te Tholen. Het gezelschap stond onder leiding van 'de heer Alb. Govaerts uit Antwer pen. Omstreeks 10 uur kwamen de Belgen te Tholen aan, waar zij wer den verwelkomd door de heer Bal, waarna de .putten werden bezocht. Daarna werd een boottocht gemaakt op de Oosterschelde. waar de oester percelen werden bezocht en het «zee banket werd geproefd De tocht ging hierna naar ^'eerc, met een rondrit over Walcheren en een bezoek aan „Miniatuur Walche ren." In Bergen op Zoom werd het gezel schap een diner aangeboden. IETS OVER AARDAPPELEN. De kleinlandbouwer J. v. d. Velde kan dégen eten van één aardappel struik! Want aan deze struik hin gen niet minder dan 127 „piepers", waarvan 81 tot de grote soort konden worden gerekend. Het totale gewicht was 9Vz kilo. een record. Op zo'n manier wil iedereen wel aardappelen telen SPEELSE MARKT. Een kindermolen, een grote gok tent, een suikergoedkraam, dat zijn de bestanddelen voor de Burghse „markt." Een palingkraam is nog onderweg en misschien komt er nog wat bij. Men zou het óók een klei ne kermis kunnen noemen. Als een boterhammes snijdt de enor me ploeg, die gebruikt wordt om de IfO tot 50 cm dikke zavellaag onder het zand vandaan te halen, anderhal ve meter diep door de grond. Kubie ke meters zandwerpt hij omlaag, waarna de vette zavelgrond op het perceel bij de uitspanning Oranjezon na honderden jaren weer aan de op pervlakte komt. (Foto P.Z.C.). Theezetster nummer één =H Mevrouw Veele, beter be- kend als „opoe Veele", met haar 103 jaren de oudste in- s woonster van Axel. heeft dezer B H dagen bezoek gehad van de „theeproever". Deze meneer heeft in talrijke plaatsen een prijs beschikbaar gesteld voor werkelijk uitmuntende H theezetsters. Ondanks haar 103 s jaren ging opoe Veele gezwind aan de slag en produceerde een kop thee om van te watertan- =j M denDe theeproever althans oordeelde haar produkt een 10 M waard en zodoende werd deze H krasse dame gekwalificeerd als „theezetster nummer één. Een fraai theeservies was haar be- loning illlllll!l!lllll#l«lll#llllllülllil«lll»!lll[l!lllllllllli!llllllllin!lllill»',l Kon. Luchtmachtkapel speelt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met drumband en demonstratie- peleton in Hulst en Aardenburg Op donderdag 19 en vrijdag 20 september treedt de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, versterkt met een drumband, op in enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. BIJ dit optreden zal men ook het demonstratiepeleton kunnen zien marcheren, dat tijdens de „Taptoe Delft" in actie is geweest. Het programma begint op donder dag 19 september in Axel, waar 's middags om vier uur een mars dooi de stad wordt gemaakt, 's Avonds om negen uur treedt de kapel met de drumband op voor het gemeentehuis in Hulst, waarbij ook het demon stratiepeleton medewerking ver leent. Deze taptoe wordt bij goed weer gegeven in ceremonieel tenue. Dit is voor Hulst een belangrijke gebeurtenis, temeer daar de 19e sep tember voor deze plaats de bevrij dingsdag is. Op vrijdag 20 september begint middags om half 4 een mars door Biervliet, 's Avonds is Aardenburg aan de beurt. Daar wordt om negen I uur een taptoe gegeven aan de „Ha ven" bij de poort, waarbij hetzelfde programma zal worden afgewerkt I als in Axel, Het doel van dit optreden van de Koninklijke Luchtmachtkapel is vooral de waardering te onderstre pen voor de medewerking van de vrijwilligers in het korps luchtwacht dienst. Landbouwschuur te Sluis door brand verwoest Zaterdagmiddag brak brand uit in de landbouwschuur van de heer E. Verleije te Sluis. Toen de brandweer gealarmeerd werd, sloegen de vlam men reeds door het dak. Deze was spoedig ter plaatse aanwezig, doch kon weinig meer uitrichten. De schuur ging verloren maar het woon huis, dat door omwonenden inmid dels was ontruimd, werd gespaard. De schuur-inventaris, dat uit enig. landbouwgereedschap bestond, ging met het bouwsel in vlammen op. De brand ontstond doordat kinde ren met vuur speelden. De eigenaar had zijn bezittingen verzekerd. Man-about-Town Colberts-Pantalons Voor de Bevelanden natuurlijk weer bij de SPORTKLEDING-SPECIALIST LANGE KERKSTRAAT 35 GOES TELEFOON 01100—2538 Afd. Zeeland Ver. van Ned. Gemeenten vergaderde. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten. afdeling Zeeland, kwam maandag in vergadering bijeen in „De Korenbeurs" te Goes. Deze bij eenkomst, die onder voorzitterschap stond van nir. dr. A. J. J. M. Mes, werd o.a. bygewoond door de com missaris der koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C, de Ca- sembroot, die de moeilykheden in de woningsector belichtte. Het lid van de Tweede Kamer, de heer B. Verhoeven, hield een causerie over het onderwerp: „De Gemeenten en de Cultuur" en dr. W. van Zijll van liet Nederlands Olympisch Co mité behandelde liet onderwerp: „Overheid en Sport." Op beide lezin gen volgde een interessante gedaeh- tenwisseling. De enkele agendapun ten werd vlot afgewerkt. Vastgesteld werd de rekening over 1956 en voorts werd voorzien in de vacature bestuur I. Z. A. Zeeland. Besloten werd in de plaats van de vertegenwoordiger van de gemeente Zierikzee. oud-wethou der Catshoek, een vertegenwoordiger van de gemeente Axel te benoemen. In de middag bracht het ongeveer 80 personen tellende gezelschap een bezoek aan dè „Hajuto 1957", waar bij tevens de fruitfee met haar ge volg aanwezig was. Zeeuwse organisten naar Tholen De Nederlandse organistenvereni ging. district Zeeland, houdt op za terdagmiddag 28 september a.s. een vergadering in de Grote Kerk te ThJ- len. Op de agenda staat o.m. de be zichtiging van de kerk en de bezichti ging en bespeling van het orgel. Voor af zal de heer Zachariasse, secretaris van de kerkvoogdij te Tholen, enige mededelingen doen over de geschiede nis van de kerk. Bij de rondvraag zal o.m. ook gesproken worden over de vorming van een dispositie-archief van alle Zeeuwse orgels. i Advertentie 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrlsken. 70 en 90 et alléén bij Apothekers en OrogisUn De volledige collectie STURKA colberts en pantalons natuurlijkbij herenmodehuis WINKELGALERIJ Lange Delft Telefoon 3073 MIDDELBURG Wederom botersmokkel. De Belgische douane heeft onlangs weer enkele successen geboekt. In de zogenaamde „Hellestraat", juist over de Belgisch-Nederlandsp grens, in de buurt van Sint J tras teen, wer den twee auto's aangehouden, waar van de ene 700 kilogram Nederland se zuivel en de andere 500 kilogram boter vervoerde. VANDAAG wordt het laatste lelyke stuk bunker op de Westkanpelse zee dijk opgeruimd. Dan zal" de dijk „verschoond" zijn van de grauwe be- tonmassa's, overblijfselen van de At- lantic-wal, die zich als pokken op de dijk hadden vastgezet. Begin maart van dit jaar is men begonnen met de opruiming van de 63 beton- kolossen, die de dijk een puisterig aanzien gaven en voor zover zij niet op de dijk stonden, maar in de bui tenkant van de zeewering zaten (ze ven stuks), de dyksversterking on dermijnden. Iedere bunker kon de .dijk trouwens schade berokkenen. De voornaamste reden van deze „zui vering" is echter, dat men over een schoon dflkprofiel wenst te beschik ken, zodra de plannen tot verhoging en verzwaring van de dijk in hel kader van het Deltaplan in bewer king komen. Als de opruimingswerk zaamheden, die in opdracht van de Polder Walcheren door de fa. Roosch Uit Rotterdam worden uitgevoerd, geheel voltooid zullen zijn nog binnen een maand is er 15.000 ku bieke meter beton en 1500 kubieke meter metselwerk onder de kracht Gisteren maakte men op de West- kappelse zeedijk de laatste lelijke betonkolos, overblijfsel van de tot oorlog sniuseum ingerichte bunker, „springklaar". Vandaag gaat het stuk de lucht in. (Foto P.Z.C.). van trotyl en luchtdrukhamers ver pulverd Het dichten van de gaten en het weder in-profiel-brengen van de dijk geschiedt door de fa. E. L. K. uit Schoondyke. Het laatste zichtbare obstakel, dat men dus vandaag laat springen, is een overblijfsel van.de grote bunker, die als oorlogsmuseum ingericht is geweest. Tot 25 augustus jongstle den heeft de bunker als zodanig dienst gedaan. De gehele kuststrook van de West.- kappelse zeedijk en de duinen lu de richting van Domburg tot aan de golflinks zijn thans „schoon". Tussen Westkapelle en Zoutelande zit nog 20.000 kubieke meter beton in de dui- Het ligt in de bedoeling, dat de op ruiming hiervan nog dit jaar zal wo: 'en aanbesteed. Stéfan Haydu vervangt Marinus Flipse te Goes. Door bijzondere omstandigheden hij maakt een toernee door Fin land zal de pianist Marinus Flip se tijdens het concert van het Rot terdams Philharmonisch Orkejst, dat a.s. woensdag in de Maria Magdale- nakerk to Goes gegeven wordt, niet in staat zijn om de obligaat-piano partij in „Fontana di Roma" te ver vullen. Deze planopartij zal thans gespeeld worden door de in Hongarije beken de pianist Stéfan Haydu. Aanbestedingen voor bouw boerderijen in „Weihoek" De uitslag openbare aanbesteding voor het bouwen van een boerderij (werkno. 308 van het Bouwbureau voor de Land bouw) bestaande uit landbouwschuur met véestallvngen. bijgebouwen en wo ning in de Weihoek te Poortvliet ln op dracht van de Dienst Herverkaveling „Eiland Tholen" te St.-Maartcnsdijk, luidt: 1 P. de Raats St.-Phillpsland t 69.780.— 2 J. Vos, Tholen, f 75.725.—; 3 J. Weiraven. St.-Laurens i 77.250.4 H. L. J. Raats, Wouw f 77.750.—; 5 Joh. Bayens, Kapelle t 73 278.—6 A. Muller—Francke, St.-Maartensdijk t 80.000 7 Fa. P. Hop penbrouwers, Bergen op Zoom f 80.000.—; 8 Zwaluwae Bouwcombinatie, Moerdijk t 80.500 9 Fa. gebrs. Everaers v. U. Berg. Steenbergen 1 80.500.—; 10 Fa. J. C. Socters Zoon. St.-Anrvaland f 80.500,—; 11 A. C. de Bruyn, De Heen (N.-Br.) I 81.000 12 J Burgers—Den Engelsman, St.-Annaland f 82.500.— 13 Van Duke, St.-Annala.nd l 83.750.—. 14 N.V. Van Splunder Aann. Mij., Ridderkerk I 85.500; 15 K. J. de Winters Aann. Bedrijf N.V., Rotterdam f 86.200.—. Voor het bouwen van een boerderij (werkno. 311) bestaande uit landbouw schuur met veestalHngen. bijgebouwen en woning in de Welhoek te Poortvliet, in opdracht van de Dienst Herverkaveling „Eiland Tholen" tc St,-Maartensdijk kwa men dc volgende Inschrijvingen binnen: 1 P de Raat, St.-Phillpsland l 69780.—: 2 J. Vos. Tholen f 75.725.—; 3 J. Walraven, St.-Laurens f 77.250.—: 4 H. L. L Raats. Wouw f 77.750.—: 5 Joh. Bayens. Kapel.e I 78.278 fi A. Muller—Francke. St.- Maartensdijk f 80 000.—; 7 Fa. P. Hop penbrouwers. Bergen op Zoom f 80.000.—: 3 Zwaluwse Bouwcombinatie. Moerdijk f 80.500.—; 9 Gebrs. Everaers v. d. Berg, Steenbergen f 80.500.—; 10 Fa. J. C. Soeters Zoon, St.-Annaland f 80 300.—; II A. C. de Bruyn, Dc Heen (N.-Br.) f 81.500 12 J BurgersDen Engels man. St.-Annaland f 82.500.—: 13 Van Dijke. St.-Annaland f 83.730.— 14 N.V. Van Splunder Aann. Mij.. Bergen op Zoom f 85.508 15 K J. de Winters Aann. Bedrijf N.V. f 80.500.—, VANDAAG. Middelburg Electro: „De drie Rina',- dos", 7 en 9.15 uur, 18 jr.; Mo.enwa- ter: Miniatuur Walcheren. VUssingen Alhambra: „Bushalte". 7 en 9 uur, 14 jr.; Luxor: „Een hel op zee", 8 uur, 14 Jr. oes Grand: „Cupido op een dolfijn", uur. al.; Hajuto-tentoonstelling, 14— 24 uur, vanaf 22 uur optreden van Charles Acits radio-ensemble. Ont vangst fruitfee door Veilingsveieni- ging „Zuid-Beveland", 13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2