PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen toont zich verheugd over Adenauers grote stembuszege Eerst verbetering zwakke plaatsen zeewering, dan delingsdijk FRANS PARLEMENT BEHANDELT RAAMWET VOOR ALGERIJE GELDERSE VALLEI KAMPT MET ABNORMAAL HOGE WATERSTAND VERWACHT. 200e jaargang - no. 219 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.06 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Oiro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304): Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Óostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlk7.ee. N. Bogerdstraat 24. tel. -G UITSLAGEN DUITSE VERKIEZINGEN In Duitsland ontwikkelt zich het twee-partijenstelsel Meer dan de helft van de Duitse kiezers heeft zijn stem gegeven aan de partij van Adenauer, de Christen-democraten. De C.D.U. be haalde 50,8 procent van alle uitgebrachte geldige stemmen. Dat is 5 procent meer dan in 1953. De sociaal-democraten, de party van Ol lenhauer, hebben hun stemmenpercentage in vergelijking met 1953, van 28.18 procent tot 31.8 procent kunnen verhogen. De socialisten hadden gehoopt, dat zij de absolute meerderheid van de partij van Adenauer in de Bondsdag zouden breken. De C.D.U. bezet straks 270 ze tels in de Bondsdag. De sociaal democraten zullen echter met 169 afgevaardigden de voorstellen, die een tweederde meerderheid ver eisen, zelfstandig kunnen verhin deren. De kleine partijen zijn als gevolg van de stembusuitslag van nog geringere betekenis geworden. De Vluchtelingenpartij keert hele maal niet meer in het parlement te rug. Ook de Centrumpartij kon het minimum niet halen. De Duitse partij komt nog voor vertegen woordiging in aanmerking. De libe rale vrije democratische partij, de F.P.D., heeft opnieuw aanhang ver loren. Het is wel duidelijk geworden, dat de binnenlandse politiek van West- Duitsland zich ontwikkelt in de rich ting van het twee-partijen-stelsel. De leiders van de C.D.U. hebben maan dagochtend verklaard, dat zij on danks de absolute meerderheid niet alleen willen regeren. Zij willen ook andere partijen in de regering opne men. Waarnemers verwachten, dat Konrad Adenauer bij het samenstel len van de regering een beroep zal doen op dé Duitse Partij. Zelf wilde de bondskanselier zich nog niet over de samenstelling van een nieuwe regering uitlaten. Hij had zijn. gedachten daarover nog niet la ten gaan, zo verklaarde hij tegen over de pers. Wel kon hij zeggen, dat er géén coalitie van C.D.U. en socialisten zou komen. De continuïteit van onze bui tenlandse politiek is voor de komende vier jaar verzekerd", aldus de bonds kanselier. BAND Hij achtte dat ook van belang voor de rest van de wereld. Over de ver kiezingsuitslagen zei hij nog, dat de C.D.U. veel stemmen van arbeiders in het bijzonder van de jongere gene ratie, heeft gekregen. Hij gelooft en hoopt, dat er in Duitsland een einde zal komen aan de verdeling tussen de klassen. De minister van buitenlandse za ken Von Brentano heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat de C.D. U.-overwinning geen twijfel kan la ten bestaan over de onverbrekelijke banden van West-Duitsland met het westen. De leider van de socialistische par tij Ollenhauer waarschuwde dat zijn partij de meer dan een derde van het aantal stemmen dat op haar werd uitgebracht in de nieuwe Bondsdag zou gebruiken voor het blokkeren van alle amendementen, die de demo cratie in gevaar zouden kunnen bren gen of de positie van Adenauers partij overwegend zouden kunnen maken. President Eisenhower verklaarde maandag in Newport, waar hij met vakantie is, dat hij zeer verheugd is over de geweldige verkiezing van zijn goede vriend Adenauer. VERHEUGEND. In politieke kringen te Parijs heeft de uitslag van de Duitse verkiezin gen geen verrassing gewekt. Politie ke waarnemers zien er voortzetting van de politiek van nauw samengaan met het westen in. In de Londense regeringskringen toonde men zich verheugd. De vroegere Labourmïnis- ter voor Duitse aangelegenheden sprak van een bemoedigende ontwik keling naar parlementaire democra tie in de Bondsrepubliek. CRISIS. Politieke waarnemers in Bonn zijn van mening dat de uitslag van de verkiezingen de sociaal-de mocraten voor een interne partij crisis zal plaatsen. Er schijnt, eni ge ontevredenheid te heersen over de wijze waarop Ollenhauer het leiderschap uitoefent. Zijn figuur ondervindt algemeen waardering, maar men acht hem te bescheiden voor de wissel en de getijen in de partijpolitiek, in het bijzonder met een tegenstander van formaat als Adenauer, die elk foefje uit het politieke repertoire kent. Het schijnt, dat Adenauer, die in januari 82 wordt, nog allerminst van plan is zich uit zijn hoge post in het politieke leven terug te trekken. De bondskanselier, die bij zijn landgeno ten „de grootmoeder van alle vos sen" heet, beschikt over een groot gevoel voor humor, wat hem bij ve len geliefd heeft gemaakt. BESLISSENDE ZITTING De echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casembrootbaronesse van der Feltz, heeft maandagmorgen aan de stand, die de' afdeling Middelburg van de federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in het post kantoor voor de verkoop van de Ro de Kruis-jubileum,zegels had inge richt, de eerste zegels gekocht. Élk der aangesloten vrouwenverenigingen zal gedurende één dag de postzegels verkopen tot 28 september a.s. De dames Kruijsse en Louisse startten gisteren met de verkoop. Achter me vrouw De Casembroot is nog juist zichtbaar mr. W. H. Vermaas, de voorzitter van de afdeling Middel burg van het Rode Kruis. (Foto P.Z.C.). Gematigde Morice genoemd als opvolger van Bourgès-Maunoury. Premier Maurice Bourgès-Maunou ry heeft gisteren besprekingen ge voerd met politie leiders om verze kerd te zijn van de steun, die hg nodig zal hebben by het debat in het par lement over de Algerijnse kwestie en de eisen van de Franse boeren, een debat, waarby het bestaan van zyn drie en een halve maand oude rege ring ernstig gevaar zal lopen. De nationale vergadering komt vandaag in buitengewone zitting bij een voor de behandeling van de raam-wet voor Algerije en van de re- gerings-politiek voor de landbouw. De Franse dagbladen en week bladen hebben geschreven, dat de komende zitting een van de meest beslissende zal zijn in de geschie denis van de Vierde Republiek, omdat de besluiten die er in geno men zullen worden, niet alleen betrekking zullen hebben op Al gerije, maar mogelijk ook op de toekomstige koers van de franc. Als Bourgès-Maunoury zou vallen, zou er wel eens een langdurige en moeilijk op te lossen crisis kunnen ontstaan, al wordt dan nu ook zijn tegenstander in de regering, de „ge matigde" Morice als zijn opvolger ge doodverfd. Maar hoe deze zonder de socialisten zou kunnen regeren, van wie hij zeker geen steun zal krijgen, lijkt een onoplosbaar geval. Maar de meeste politieke waarne mers zijn van mening, dat het parle ment Bourgès-Maunoury niet ten val zal worden gebracht aan de vooravond van het debat in de Ver enigde Naties over Algerije en vlak voor het vertrek van minister Gail- lard naar de Verenigde Staten voor het bijwonen van een zitting van de Internationale Monetaire Bank vermoedelijk voor het verkrijgen van enig krediet. De premier kan rekenen op aan vallen zowel van uiterst rechts als van uiterst links (de communisten), zowel wat betreft zyn Algerynse als zyn „boeren-politiek". Verwacht wordt, dat het eigenlijke debat over de landbouw-politiek direct zal vol gen op dat over de raam-wet voor Algerije. Twee Engelse soldaten zijn gedood 14 anderen gewond toen nabij Kempen, een stadje aan de Rijn de auto bus waarin zij onderweg waren, door een hek schoot en langs de weg over ■de kop vloog. Toen de autobus op zijn kop lag geraakte de benzinetank ln brand. Verlaging van koffieprijzen Uit vakkringen wordt vernomen, dat met ingang van vandaag, de kof- fiepiifzen worden verlaagd en wel als volgt: De soort van 1,72 tot 1,68 per 250 gram, de soort van 2.18 tot 2,08 en de soort van f 2,58 tot 2,48. Kabinetswijzigingen in Engeland verwacht De 49-jarige Britse minister van onderwijs. Burggraaf Hailsham, is maandag benoemd tot voorzitter van de kroonraad, een kabinetspost zon der portefeuille, als voorbereiding voor zijn verwachte benoeming tot voorzitter van de Britse conservatie ve partij. Hij wordt als minister van onder wijs opgevolgd door Geoffrey Lloyd, een voormalige minister van brand stofvoorziening. Premier MacMillan heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nog enige kleine wijzi gingen in zijn regering aan te bren gen. De 47-jarige Derek WalkerSmith, assistent-minister van handel, is be noemd tot opvolger van de minister van gezondheid, Dennis Vosper, die ziek is. Hij wordt in zijn oude func tie opgevolgd door John Vaughan Morgan. In een enorm veld pakijs bui- p ten de kust van Groenland is p het Noorse bevoorradingsschip H „Polarbjoern" Poolbeerhet f§ slachtoffer geworden van de p tomeloze kracht van het krui- p ende ijs. De 23 opvarenden p konden, dank zij de radio, tij- p p dig door helikopters worden p gered. ÏÏllllllllUII!lll|llll!lllll|||||||||||||||||||!|]||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i Bosbranden bij Nice nog niet tot staan gebracht. De bosbranden, die in vyf dagen op een twintigtal plaatsen in het depar tement Alpes Marltimes (Frankryk) meer dan 2000 ha bos hebben ver nield, werd men maandagochtend meester. In het departement Var daarentegen blyft de toestand ge vaarlijk. ;pp sommige plaatsen echter kon het onheil volledig meester wor den. De meest kritieke zone bevindt zich in de bossen van La Cloe du Rouet, ten noord-westen van Le Muy, waar de brand gisteren nog steeds woedde. Ten noorden van Toulon, waar zon dagavond brand was uitgebroken kon het vuur op het einde van de nacht worden bedwongen. Antwerpse diamantstaking breidt zich uit Zevenhonderd diamantklovers en slijpers hebben zich maandag aange sloten bij de achthonderd andere ar beiders in de diamantindustrie, die reeds twee weken staken. Inmiddels ligt bijna het gehele werk in deze in dustrie stil, doordat er tengevolge van de staking van de diamantzagers niet voldoende ruw gekloofde stenen voorhanden zijn om verder te bewer ken. De stakenden eisen de stichting van een. sociaal fonds en een onmid dellijke loonsverhoging van zes pro cent. BEKEN BUITEN OEVERS GETREDEN Flinke schadepost voor landbouwers De boeren in de Gelderse vallei hebben op het ogenblik ernstig te kampen met de abnormaal hoge wa terstand van de verschillende beken, als gevolg van de enorme regenval van de laatste weken. Daardoor zijn deze beken op vele plaatsen buiten hun oevers getreden en hebben zij tientallen hectaren wei- en bouwland onder water gezet. Griep hindert manoeuvres „Operatie slag terug" De griep is een belemmerende fac tor voor de grote Navo-vlootma- noeuvres, die gisteren onder de naam „Operatie Slag Terug" is begonnen. Twee Britse onderzeeërs, de „An chorite" en de „Artful", bevinden zich namelijk by Stornoway in qua rantaine, daar dertig leden van de be manningen griep te hebben en naar het ziekenhuis zyn gebracht. Verder zijn twee Britse onderzee bootjagers, de „Dainty" en de „De fender", bij Gibraltar in quarantaine: zij zullen zeker de eerste dagen van de oefeningen niet kunnen meema ken. Van het onderzeeboot-bevoorra dingsschip „Adamant", dat iQ d/3 Cly de ligt, is een honderdtal manschap pen ziek. In een kustbasis te Fareham in Hampshire liggen 150 officieren en manschappen met griep en hetzelfde is het geval in een marine-depot te Deal in Kent. - In de laag gelegen gedeelten van de Gelderse vallei dreigt het voor ve le landbouwers een grote schadepost te worden, want voor de aardappel oogst zijn deze drassige gronden noodlottig. Het is overigens een ge luk, dat het meeste graan in deze streken nog net op tijd is binnenge haald, zodat deze oogst tenminste niet verloren is. Ook de veehouderij ondervindt grote last van het overvloedige wa ter. Bij Voorthuizen, Barneveld, Scherpenzeel en Lunteren staan gro te stukken weiland onder water. In de weilanden, die nog niet blank staan dreigde het gevaar, dat het vee op de drassig geworden bodem de grasmat zou vernielen, zodat talrijke boeren het vee nu al op stal hebben gezet. Normaal gebeurt dit pas in de eerste helft van november. Het gevolg hiervan is dat de winter provisie voor het vee nu al moet wor den aangesproken. Behalve de landbouwers en vee houders hebben ook de andere inwo ners van deze streek veel last van het water, dat in deze laaggelegen gebieden niet voldoende kan worden afgevoerd. Vele onverharde wegen en fietspaden in de omgeving van Bar neveld staan blank. Op verscheidene plaatsen, waar de Barneveldse en de Lunterse beek buiten hun oevers zijn getre den, dringt het water kippen- en varkenshokken binnen, hetgeen nadelig is voor de gezondheid van de dieren. BESTUUR WATERSCHAP SCHOUWEN: Pessimisme over financiële situatie bij polderconcentratie „De minister heeft ondanks velerlei tegenstand besloten, dat er een delingsdijk van 1.75 meter plus N.A.T. door Schouwen moet komen. Deze dijk wordt door het bestuur niet onaanvaardbaar geacht, maar lost aller minst de problemen van Schouwens beveiliging op. Het bestuur is er van overtuigd, dat de verbetering van zwakke plekken in de zeewering voor rang moet hebben. De kosten voor verbetering van de werkelijk zwakke plaatsen belopen drie miljoen gulden. Zonder hulp van rijkswege ziet het waterschap geen kans deze werken te financieren. Wij hebben een drin gend beroep op G.S. gedaan er toe te willen meewerken, dat de minister onze plannen in dit verband in financieel opzicht zal steunen", aldus voor zitter J. Klompe tijdens de maandag gehouden vergadering van het waterschap Schouwen, in 's Lands Kamer te Zierikzee. De voorzitter sprak ook over de polder-concentratie: het instellen van één krachtig, goed geoutil leerd waterschap met een zo breed mogelijk financieel draagvlak. Ondanks het feit, dat de lage dijk- geschoten met 2 per jaar zullen worden opgetrokken, voorspelde de heer Klompe blijvend hoge las ten. De lastenheffing gaf z.i. géén aanleiding tot optimisme. Hij was ook pessimistisch gestemd ten aanzien van wetsvoorstellen als uitvloeisel van de arbeid der com missie financieel bestel waterschaps- wezen en de commissie-Oud. Hij zei bij geruchte vernomen te hebben dat de concentratie op 1 januari 1958 een feit zou worden, maar anderzijds vernomen te hebben, dat G.S. er bij de minister nog voor zouden werken de lasten voor het geconcentreerde gebied draaglijk te maken. Kolossaal kunstwerk Op enkele vragen uit de vergade ring deelde men vanachter de be stuurstafel over de delingsdijk nog mee, dat in deze dijk een machtige sluis komt met drie kokers, voorzien van een dubbele afsluiting (een ko lossaal kunstwerk), waarmee het ge hele ontwateringsplan in verbinding zal staan. De dijk splitst ook de on derbemaling. Men onderzoekt de mo gelijkheid van opheffing van dit be zwaar door een koker of een kunst werk. De dijk wordt bij Brouwershaven ongeveer een meter hoog, op de laag ste punten van Schouwen een meter of drie. De voorzitter zei vernomen te hebben, dat men bezig is het be stek gereed te maken. Hij hoopte, dat het er nu maar vlug van zou komen. Het bestuur deed ook mededelin gen over het Osse-gemaal. Dit ge maal is thans in bedrijf en zelfs bij de overvloedige regenval van de af gelopen dagen is men volkomen te vreden. Men heeft dc noodpompen bij Flaauwers buiten werking kun nen stellen. Het gereedkomen van het Prom- mel-gemaal zal nog wel een jaar du ren. Het wordt een reusachtig, mo dern, kubusvormig gebouw met een oetonskelet. In ruime mate zal van sierbeton gebruik gemaakt worden, De „werkvloer", waarop de installa ties ten behoeve van de bemaling staan, is op drie meter geprojecteerd, zodat bij een eventuele inundatie de ze installaties onaangetast: blijven. Voor de inlaag achter de Plattedijk wordt het bestek thans bestedings- klaar gemaakt. De aanbesteding zal in december of januari kunnen zijn. De oude weg zal gehandhaafd moe ten blijven. Op een vraag van de heer (Vervolg op pag, 7) Trein uit Antwerpen greep wielrijder. Op de onbewaakte overweg tussen Effen en Roosendaal is zondag om streeks half tien de wielrijder P. C. van Garstel uit Nispen door een pas serende trein uit Antwerpen gegre pen. G. werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Roosen daal overgebracht. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten va n gisteren 7 uur. Stockholm, zwaar bewolkt 14 gr- Oslo. zwaar bewolkt 14 gr- Kopenhagen, zwaar bewolkt 14 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, zwaar bewolkt 14 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 14 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 13 gr. Parijs, zwaar bewolkt 17 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, licht bewolkt 19 gr. Nice, licht bewolkt 20 gr. Berlijn, lichte regen 13 gr. Frankfort, licht bewolkt 16 gr. München zwaar bewolkt 12 gr. Zürich, half bewolkt 14 gr. Genève, licht bewolkt 16 gr. Wenen, half bewolkt 16 gr. Innsbrück, licht bewolkt 15 gr. Rome, onbewolkt 22 gr. Ajaccio, licht bewolkt 22 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 27 gr. ZACHTER. Veel bewolking met plaatselijk enige regen maar later ook versprei de opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Zachter. ZON EN MAAN 18 september Zon op 6.21 onder 18.51 Maan op onder 15.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1