PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Dr Adenauer weer overwinnaar in Westduitse Bondsdagverkiezing Feestelijke ontvangst van de fruitfee in Goes TWEE BELGISCHE DAMES BIJ BOTSING IN BRABANT GEDOOD 200e jaargang - no. 218 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p, kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 sepL 1957 ADVERTENTIEPRIJS IS cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») t3 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres i v. d. blad" 25 cent meer. 35MMI P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43. telefoon 20. Teri }rouwerij*trast 2; Zicrtkree. N. Bogci traat 24. tel. 28 GOEDKEURING VAN REGERINGSBELEID Grote bosbrand woedde in omgeving van Nice Ten noordwesten van Nice woedt over een breedte van 25 km een enor me bosbrand. Zondag hebben een hon derdtal vrouwen en kinderen voor al le zekerheid boerderijen en huizen verlaten. Tot nu toe zijn er geen per soonlijke ongelukken gebeurd en ook zijn er nog geen gebouwen verloren gegaan. Uit acht Franse steden wor den versterkingen naar Nice ge bracht. Sommige blussers zijn al 48 uur achtereen aan het werk. Acht honderd hectaren zijn platgebrand in de buurt van Nice en in het gehele departement Alpes Maritimes al 2.000 ha. Zondagmiddag deelde dc prefect van dit departement mede, dat men de toestand in de hand had. Hij vermoedt dat de branden het ge volg zijn van onvoorzichtigheid met vuur. door de westerse mogendheden uit gegeven verklaring; 3 Het besluit van het Amerikaanse Congres, om in de oorlog in beslag genomen Duit se bezittingen terug te geven. VERLOKEN. Om 23.15 uur zondagavond ver klaarde het prominente socialistische Bondsdaglid Heinz Kuehn, dat de S. P. D. de verkiezingen verloren had. Stand om middernacht was: geteld ruim 7,5 miljoen stemmen. C.D.U./C.S.U. en D.P./F.V.P. 4.172.188 S.P.D. 2.358.121 F.D.P. 619.864 Veel animo voor het stemmen; zelfs grieppatiënten present.... „Het ziet ernaar uit, dat de Christendemocraten hun leidende posi tie in de volksvertegenwoordiging zullen behouden". Dat zei gister avond Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialisten, toen men druk bezig was met het tellen van de stemmen, uitgebracht bij de algemene verkiezingen voor de Bondsdag. Van Christendemocratische zijde was toen vernomen, dat 52 procent van het eerste getelde miljoen stemmen op de Christendemocraten was uitgebracht en 36 procent op de sociaaldemocraten. Ondanks kil, regenachtig en hier en daar woelig weer waren de Westduitse kiesgerechtigden in groten getale verschenen, zodat een opkomst van 80 tot 85 procent, hier en daar 90 procent, werd gemeld. De verkiezingen verliepen rustig. De overal gemobiliseerde politie be hoefde niet in actie te komen en bleef, met haar pantserauto's en waterkanonnen, onzichtbaar. De inzet der verkiezingen was in grote trekken geweest: voor of tegen de Christendemocratische leider Ade nauer en diens politiek van bondge nootschap met de Navo-landen, voor of tegen de welvaartspolitiek van minister Erhardt. De propaganda van de socialisti sche oppositie was vooral uitgegaan van de antipathie tegen de dienst plicht, en had verder bepei'kte bewa pening en mogelijke losmaking uit de Noordatlantische Verdragsorgani satie terwille van de handelingsvrij heid tegenover Rusland inzake die Duitse hereniging bepleit. Van de 494 volksvertegenwoordi gers werden er 247 rechtstreeks, krachtens eenvoudige meerderheid (één per kiesdistrict), gekozen. De overige 247 werden gekozen via een stelsel van evenredige vertegenwoor diging. In verscheidene districten, voor al in het industriegebied aan de Roer, deed de toenemende griep zijn invloed gelden. In Giessen, bij Frankfort, werden 150 griep patiënten per auto naar de stem bus gebracht. Veel andere bed legerige kiezers hadden schrifte lijk gestemd. In het kleine stadje Linkenheim nabij Karlsruhe werden niet veel stemmen geteld. Het merendeel van de 2200 dorpelingen had besloten, de verkiezingen te boycotten om te pro testeren tegen de voorgenomen bouw van een atoomreactor in hun nabije omgeving. De Westduitse socialistische woord voerder Heine verklaarde gister avond van mening te zyn, dat de volgende feiten de uitslag in het voordeel van Adenauer en diens Christendemocraten hadden beïn vloed: 1 Kroesjtsjews redevoeringen in Oost-Duitsland2 De te Berlyn Faubus „zal zich houden aan de wet" Onduidelijk communiqué na gesprek met Eisenhower. De gouverneur van Arkansas, Fau bus heeft zaterdag na het onderhoud met president Eisenhower in een ver klaring beloofd, dat hij zich zal hou den aan de federale wet over de inte gratie op de scholen. Hij hoopte even wel dat de federale regering met be grip en geduld zou handelen. Eisenhower verklaarde dat Faubus hem verzekerd had „de beslissing van de Amerikaanse districtsrechtbank inzake het geval te Little Rock te zullen respecteren". In beide verkla ringen stond niet of de gouverneur zijn troepen zal terugtrekken of niet. hower en gouverneur Faubus uitge geven verklaring als „doublé talk", als doelloos gepraat, dat geen enkel resultaat heeft op de scholencrisis in Little Rock. Voorlopig wenst men echter de zaak te laten rusten, om te zien wat er voortkomt uit deze verklaring. DE DOOD OP DE WEG Zware slag voor familie uit Knökfce Op de grote verkeersweg ónder Zundert zyn zaterdagavond twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan twee mensen zijn gedood en twee ernstig gewond. Een auto, waarin vier Belgische dames zaten, te weten een moeder, twee dochters en een vriendinnetje, reed tijdens een flinke regenbui in een flauwe bocht op het linkerweg gedeelte en kwam daar in aanrij ding met een auto bestuurd door de taxihouder H. A. van H. uit Rotter dam. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De moeder, de 60- jarige mevrouw M. uit Knokke, die naast de bestuurster, haar 23-jarige dochter P. M. zat, werd op slag ge dood. De drie andere Belgische da mes, de 35-jarige P. M. M. en de 18-jarige L. P. S. F. uit Gent en de bestuurster, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar de eerste in de loop van de nacht aan haar verwondingen over leed. De vier dames waren op weg naar Den Haag. naar een andere dochter van de moeder. De inzittenden van de andere auto, de bestuurder, een Canade se zendeling met zijn vrouw, drie kinderen en een gouvernante, die zaterda g uit Canada met de „Maasdam" in Rotterdam aan kwamen en die op weg naar Vastgelopen tankboot versperde Suezkanaal. Het Zweedse tankschip „Danaland" is gisteren in het Süez-kanaal aan de grond gelopen, nadat een van zijn machines ontploft was. Het .hele scheepvaartverkeer op deze vitale waterweg werd hierdoor enige tijd geblokkeerd. Brussel waren om zich aldaar te vestigen, konden na behandeling hun reis voortzetten. De 67-jarige heer D. G. stak za terdagavond in zijn woonplaats Haar lem van het Oranjeplein de Dreef over naar de Hazenpaterslaan en werd door een van links naderende auto gegrepen. De heer G. was op slag: dood. Zaterdagavond is de berijder van een transportfiets, de 57-jarige Ha genaar L. P. in de Sportlaan te Den Haag met zyn rijwiel bekneld ge raakt tussen een bus van de H. T. M., bestuurd door de 43-jarige J. M. P. M. T. en een geparkeerde perso nenauto. Hy is aan zijn verwondin gen overleden. Nieuw vonnis van V.N. voor Russen Prins Wan wil praten in Boedapest en Moskou. De algemene vergadering der Vere nigde Naties heeft zaterdagmorgen vroeg met 60 stemmen tegen tien en tien onthoudingen Rusland opnieuw veroordeeld voor de brute onderdruk king van de Hongaarse revolte van verleden jaar. Alleen de negen landen van het Sowjet-blok en Joego-Slavië stemden tegen de ontwerp-resolutie. Negen leden van het Afrikaans- Aziatische blok en Finland onthielden zich van stemming. Zuid-Afrika was niet vertegenwoordigd. De aftredende voorzitter van de al gemene vergadering prins Wan Wait- hayakon van Thailand, is nu door het aannemen der resolutie door de V.N. benoemd tot speciale vertegenwoor diger om opnieuw een beroep te doen op Rusland, zijn troepen uit Honga rije terug te trekken en vrije verkie zingen toe te staan. Prins Wan heeft zaterdagavond voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat als hij iets kon doen voor een oplossing van het Hongaarse vraagstuk, hij zou gaan en met de Russische en Hongaarse regering zelf zou onderhandelen. De soort diplo matie waaraan hij gewend was, was de diplomatie van de morele kracht, en niet van de strijdlust. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft zaterdag ver klaard dat de Hongaarse regering geen enkele buitenlander kan toe staan Hongarije binnen te komen, met het doel zich te mengen in de Hongaarse binnenlandse aangelegen heden. Zoon van koning Saoed in hotel bestolen Prins Khalib Bin Nasir Al Saoed, een der zoons van koning Saoed van Saoedi-Arabië is donderdag in zijn hotel te Baden-Baden (Dl.) bestolen. De buit bestond uit: zes dubbele pa relsnoeren ter waarde van circa 5000 dollar, 468 travellercheques van de Bank of America, totaal 22.000 dol lar, drie paspoorten, persoonlijke pa pieren. bankbiljetten van verschillen de landen en een klein pistool merk „Espane". Het bureau van Interpol te Wiesba- do- hëeft nu de nummers der cheques over de hele werled verspreid. Zondag heeft de Nederlandse poli tie, banken, wisselkantoren en hotels ingelicht; Juist de laatste tijd zijn er in ons land in verschillende plaatsen valse en echte gestolen travel lercheques bij winkels, hotels enz. aangebeden. Te Bussum is op 77-jarige leeftijd overleden de heer H. L. Scholten, oud-havenmeester van Amsterdam en een zeer bekende figuur in de kringen van de scheepvaart en het scheepvaartonderwijs. Overwinnaar verliezer Twee beelden uit de zon dag In YVcst-Duitsland gehouden algemene ver kiezingen: Bondskanse lier dr. Konrad Adenauer en Erich Ollenhauer, de leider van de sociaal-de mocratische partij, bren gen in Bonn hun stem uit. Koning Feisal van Irak verlooft zich. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de premier van Irak en de chef van het kabinet des ko- nings vandaag naar Istanboel gaan om de voorbereidingen te voltooien voor de officiële verloving van de 22- jarige koning Feisal van Irak met de 17-jarige Egyptische prinses Fazilet. ZEEUWSE FRUITWEEK BEGONNEN „Hajuto"-tentoonstelling trok bijna drieduizend bezoekers De fruitfee 1957 met haa.r gevolg van acht hofdames, allen in keurige toiletjes gestoken, heeft zaterdagmiddag voor een week bezit genomen van Goes. Een week lang zal zij door de Ganzestad trekken om overal bejubeld in Zeeland: de fruitteelt. Regen noch hagelbuien konden bjj deze glorieuze te worden als de verpersoonlijking van een der grote pijlers van de welvaart intrede de goede, feestelyke stemming temperen. Vele honderden hadden zich langs de weg geschaard om een glimp op te vangen van de fee, die ge zeten in een glanzende open blauw-witte auto haar eerste tocht door de bin nenstad maakte. Reeds op de eerste dag van haar bezoek had zy een uitge breid programma af te werken. B. en W. van Goes bereidden haar een offi ciële ontvangst in het stadhuis en voorts bracht de gaste uit sprookjesland een bezoek aan de bloemen- en vogeltentoonstelling. In de namiddag en des avonds vertoefde zy met haar gevolg enkele uren op de „Hajuto"-tentoon- stelling, waar zij de stands bewonderden. De fruitfee begon haar tocht door Goes van het veilingsterrein af en vergezeld door het tamboer- en pij perkorps „Excelsior" en het harmo niegezelschap „Euphonia", alsmede de heren van het fruitcorsocommissie. Bij haar tocht door de stad beant woordde zij de huldebetuigingen van jong en oud met een vriendelijk hand gebaar en een minzame buiging. In de raadszaal van het stadhui sprak de heer I. A. Luteijn, voorzitter van de Evenementscommissie, een woord van dank voor de officiële ont vangst door B. en W. Burgemeester mr. W. C ten Kate noemde het een bij zondere eer voor zijn gemeente de ho ge gasten uit het feeënland te mogen ontvangen. Hij toonde zich verheugd, dat de fruitfee zoveel belangstelling aan de dag legt voor alle evenementen den gewond- gaande. Zaterdagmiddag is de fruitfee 1957 met haar acht hofdames tellende ge volg door het gemeentebestuur van Goes ten stadhuize officieel ontvan gen. Nadat de charmante fee een vlot speechje had afgestokenbood zij het college van B. en W. en de gemeente secretaris een mand met fruit aan. Hier overhandigt de fee een welge vulde mand aan burgemeester W. G. tm Zats, in Goes, waarbij hij er op wees, dat het fruitcorso van aanstaande zaterdag wel het meest in de sfeer van het rijk der feeën ligt. Burgemeester Ten Kate wenste de fee met haar gevolg on danks haar drukke werkzaamheden in de komende week veel plezier toe. In het bijzonder sprekende tot de he ren van het Fruitcorsocommissie en de Evenementscommissie, dankte hij hen voor de moeite die zij zich hadden getroost om dit festijn weer mogelijk te maken. FEE AAN HET WOORD. In een vlot speechje dankte (le fee het college van B. en W. voor de hartelijke ontvangst. Het ver heugde haar te mogen vertoeven in een stad waar de eerste stoot is ge geven tot het houden van een fruit corso. Op geen enkele andere plaats wordt zo de aandacht geves tigd op de heerlijke produkteu uit myn land op een wyze als hier, zo vertelde de fruitfee. Nadat zij nog had gewezen op de grote activiteit van de Zeeuwse fruitwereld bood zy het college van B. en W. en de gemeente-secretaris een mand met fruit aan. De heer J. A. van Willigen, de voor zitter van de Fruitcorsocommissie, herinnerde aan het grote succes bij de vorige fruitcorso's. De fruitfee met haar hofdames bracht hij hulde en te vens dankte hij het gemeentebestuur en de directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje, voor hun medewer king bij de organisatie van de feeste lijkheden. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het weer de fruitfee in de ko mende dagen gunstig gezind zou zijn. Met de vrolijke muziek van „Excel sior" vervo gde de fee om vier uur haar tocht door de straten van Goes om zich naar de bloemen- en vogelten toonstelling te begeven. Ook hier was er een hartelijke ontvangst en temid den van vele honderden bezoekers werd de fee verwelkomd door de heer K. Goudswaard, de voorzitter van de afdeling Goes van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Voor de fee en haar gevolg was er hier vanzelfspre kend een bloemenhulde. NAAR DE „HAJUTO". Het volgende punt op het program ma gold een bezoek aan de Handelsbe- Westsingel, waar de gasten welkom j ZON EN MAAN langerijubileumtentoonstelling aan de 17 september werden geheten door de heer H. D. Zon op 6 19 00der 18 53 .(Veiwolg op pag, 71 Maan op 23.30 onder 14.43 V.V.D. huldigde haar jubilerende voorzitter In de Rivièrahal te Rotterdam heeft de Volkspartij voor Vrijheid en De mo" r-1 tie zaterdagmiddag haar voor- zinrof. mr. P. J. Oud. gehuldigd lmgenheid van het feit, dat deze vet - jaar geleden deel ging uit maken van de Tweede Kamer. Tot de sprekers behoorde drs. H. A. Korthals, vice-voorzitter der Tweede Kamerfractie, die de loop baan van prof. Oud beschreef. „Gij hebt het Nederlandse volk doen zien, dat politiek een kunst is^die groot vakmanschap vereist". Spr. betoogde, dat bij prof. Oud steeds de geestelijke waarde voorop hebben gestaan. Namens de jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie sprak H. H. Jacobse de partijvoorzitter toe. Hij bood professor Oud het ere-voorzit- terschap van deze organisatie aan. Gevecht tussen negers bij Johannesburg. Basoeto's en Zoeloe's zijn te Or lando. een negerdorp nabij Johan nesburg, slaags geraakt. Tot nu toe heeft de strijd aan 30 Afrikanen het leven gekost, terwijl er zestig Het gevecht is nog Krant te laat. H Door een ernstige technische H storing is zaterdag j.l. bij het drukken van de Provinciale Zeeuwse Courant grote vertra- ging ontstaan. Daardoor heb- B ben onze abonnees op Walche- H ren de krant aanzienlijk te laat ontvangen. Wij bieden daarvoor onze verontschuldi- M ging aan. Niet minder dan 4'; uur ging verloren, omdat een defecte motor van de rotatie- |j pers door een nieuwe vervan- gen moest worden. Het bleek m H niet mogelijk dit tijdverlies in j§ te lopen, hétgeen door ons by- H zonder wordt betreurd. s IiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiii MINDER BUHG Veranderlijke bewolking met iu hoofdzaak in het noorden en midden van het land enkele buien. Overwe gend matige westelijke wind. Ongi veer dezelfde temperaturen On ge- als gis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1