ÊÈÊm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT «üi D£ BILT de nieuwe Sloehavens Syrische stafchef pleegde overleg met president Nasser van Egypte „Schelde "annonceert FAUBUS HEEFT VOOR DIT JAAR SLAG OM SCHOLEN GEWONNEN B0URGUIBA VAN TUNESIË HEEFT V.S. WAPENS GEVRAAGD VERWACHT. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. O cent p. regel met een minimum ABONNEMENTSPRIJS Bfl cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN d Jn', week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 «mm p 7 r Middeiburs per kw. Losse nummer. IS cent. -lro no. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 6i, telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Nieuw itraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZieriKzce. N. h ZATERDAG GESPREK MET EISENHOWER Deze teïefoto uit Perth in Aus- tralie toont (midden) Bruce Philips en rechtsAlan Ro- g binson, de twee Australische duikers, die het wrak van de zeventiende eeuwse Neder- landse koopvaarder, „De ver- guide Draeck" zouden hebben g gevonden, in gesprek met (links) van een klein bootje schipper Frank Douglas met wie zij samen zouden wil- len trachten de kostbaarheden n te bergen, die in het wrak M aanwezig moeten zijn Bouw super-lijnschip France gaat door De bouw van het veel besproken Franse super-lijnschip „France", die eerst niet door zou gaan vanwege de Franse bestedingsbeperking, gaat nu toch 5 oktober beginnen. Het wordt gebouwd op een werf, die 25 septem ber verlaten wordt door een grote tanker. De France zal voorlopig uitgerust worden met gewone motoren, maar het zal mogelijk blijven deze snel door atoommachines te vervangen. Het schip zal een capaciteit hebben van 2000 passagiers, ondergebracht in twee klassen. Het zal 300 meter lang en 35 meter breed zijn en zal met een tonnage van 55.000 30 kno pen kunnen lopen. Kpt zal 8000 tpn olie kunnen ver voeren, voldoende om op en neer naar Amerika te reizen, zodat het daar geen dure olie hoeft te kopen. Als de France gereed is, zal de rege ring misschien het oude troepen- transportschip „Pasteur" aan Duits land kunnen verkopen. Negerleerlingen hebben strijd opgegeven President Eisenhower en gouver neur Faubus van Arkansas zullen zaterdag te Newport op Rhode Is land, waar de president met vakantie is, besprekingen voeren om te probe ren een einde te maken aan de cri sis, die in Little Rock Is ontstaan. Iemand uit de omgeving van de gouverneur verklaarde donderdag dat Faubus niet naar Newport gaat om te „capituleren". Er hebben zich donderdag geen in cidenten in Little Rock voorgedaan. De negerleerlingen hebben voorlopig hun pogingen opgegeven om toe gang te krijgen tot de middelbare school, die op bevel van gouverneur Faubus nog steeds door de nationale garde wordt bewaakt. Twee van de zes negerleerlingen wier toelating tot. de middelbare school van Little Rock is belet, heb ben de strijd opgegeven. Zij zullen zich laten inschrijven bij een school uitsluitend voor negers. Men verwacht dat de vier anderen dit voorbeeld spoedig zullen volgen, waarmede de kans op een integratie van deze middelbare schooi, althans voor dit leerjaar, verkeken zal zijn. Gouverneur Faubus heeft daardoor de slag voor dit jaar gewonnen. In Ozark, Arkansas, heeft een ne ger tegenover de pers verklaard, dat een politieagent zijn kinderen en andere neger-leerlingen die een voorheen alleen voor blanken be stemde school bezoeken, heeft aan geraden thuis te blijven. In de af gelopen twee dagen hadden zij aan „lichte incidenten" blootgestaan en iemand had zelfs geprobeerd hen met een auto aan te rijden toen zij uit school kwamen. VEROORDEELD. Het bestuur van de democratische partij in het district Los Angeles heeft met algemene stemmen een re solutie goedgekeurd, waarin de han delwijze van gouverneur Orval E. Faubus van Arkansas ten aanzien van de rassenintegratie wordt ver oordeeld. Faubus wordt ervan be schuldigd de rechten van Ameri kaanse burgers en 's lands wetten te schenden. Comité van Bijstand voor onderzoek televisieprogram. Teneinde het onderzoek naar de oorzaken van de gemaakte fouten by de televisie uitzending op 31 au gustus j.l. zo objectief mogelijk te doen zijn, en tevens op korte termijn verdere maatregelen vast te stellen ter voorkoming van dergelijke fou ten in de toekomst, heeft het bestuur van de V.P.R.O. ten deze de mede werking gevraagd van een comité van bijstand. De heren dr. E. H. Ebeis uit Gro ningen, mr. W. H. Fockema Andreae te Rotterdam en prof. mr. G. J. Wiarda te Den Haag zijn bereid ge vonden in dit comité zitting te ne men. Zodra de conclusie gereed is, zal deze op een daartoe geëigende wijze worden bekend gemaakt, aldus het V,P.R.O.-bestuur, Zeven Provinciën neemt jacht op sleeptouw De kruiser Hr. Ms. „Zeven Provin ciën" heeft gister het Engelse jacht Mayfly, dat Op de Noordzee ten wes ten van IJmuiden in moeilijkheden verkeerde, op sleeptouw genomen. De bemanning van het jacht, be staande uit twee heren en een da me, zijn aan boord van de „Zeven Provinciën" gegaan. Het jacht was, als gevolg van het ruwe weer, be schadigd. Het jachtje dreef reeds twee dagen stuurloos rond. COÖRDINATIE MILITAIRE PLANNEN Overeenkomst van regering met int. monetair fonds. De Nederlandse regering heeft een regeling getroffen met het Interna tionale Monetaire Fond» krachtens welke Nederland van het fond» vreemde valuta mag kopen tot een totaal bedrag van 137.500.000 dollar, tegen afgifte van in guldens luiden de promessen ten bedrage van de te genwaarde. De thans tot stand gekomen rege ling is getroffen in verband met de vermindering der goud- en deviezen reserves van de Nederlandsche bank gedurende de maand augustus. Zij stelt buiten twijfel dat de Nederland sche Bank in staat zal zijn ook aan een eventueel hernieuwd beroep op de deviezenvoorraad het hoofd te bie den en onderstreept het voornemen van de regering de pariteit van de gulden onveranderd te handhaven en geen beperkingen op te leggen aan de vrjjheid van het lopende interna- tionale betalingsverkeer. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van glster- avond 7 uur: Stockholm, regen 17 gr. Oslo, zwaar bewolkt 14 gr. Kopenhagen, half bewolkt 13 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, regenbul 17 gr. Amsterdam, onweer 16 gr. Luxemburg, licht bewolkt 13 gr. Parijs, half bewolkt 18 gr. Bordeaux, licht bewolkt 20 gr. Grenoble, licht bewolkt 20 gr. Nice, onbewolkt 31 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 15 gr. Frankfort, half bewolkt 17 gr. München, half bewolkt 18 gr. Zürlch, licht bewolkt 18 gr. Genève, onbewolkt 18 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Rome. half bewolkt 25 gr. Ajaccio, half bewolkt 26 gr. Mallorca, onbewolkt 32 gr. Innsbruck, licht bewolkt 19 gr. Wenen, regen 22 gr. BUIEN Krachtige en af en toe harde weste lijke wind met nu en dan buien. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 14 september Zon op 6.14 onder 19.00 Maan op 21.01 onder 11.49 In de Biesbosch is gisteren bij hoog water weer 30 ha bouw en grasland onder water gelopen. De stand van het water was slechts drie centimeter minder dan op 26 augus tus jl., toen eveneens door de hevige wind en getijwerking deze 200 ha bouwland en 100 ha weiland over stroomden. Het water heeft in een dijk van een polder van 55 ha, die eind augustus eveneens onder water liep, een bres geslagen van vier meter breed. Vrouw door exploderende schakelkast gedood De 66-jarige mevrouw M. van Kooij-Hartog, woonachtig in een boerderij in de Kerkelanden tussen Hilversum en Loosdrecht, heeft gis ter het leven verloren tengevolge van blikseminslag. Het hemelvuur sloeg in een der pa len van de bovengrondse elektrici teitsleiding. Via deze leiding vloog de bliksem naar de boerderij van de familie v. Kooij, waar de boerin juist in de kelder bij de schakelkast aan 't werk was. De bliksem deed de scha kelkast ontploffen, waarbij mevrouw van Kooij, op slag gedood werd. Revolutionaire raad is bezorgd over verdwijning. Een hoge functionaris van de in Straatsburg gevestigde Hongaarse revolutionaire raad is per vliegtuig in Wenen gearriveerd, om een onder zoek in te stellen naar de geheimzin nige verdwijning van een van de hoogste functionarissen van deze raad üit zijn woning in Wenen. Volgens betrouwbare kringen is de 35-jarige Miklós Szabo, een voorma lige leider van de conservatieve par ti) van kleine bezitters in Hongarije en een prominent lid van de revolu tionaire raad, vorige week uiit zijn huis in een Weense buitenwijk ver dwenen. General Oliver Benjamin heeft zich naar Wenen begeven om inlich tingen in te winnen over de verdwij ning van Szabo en verwacht wordt dat hij naar New York zal vliegen, om verslag uit te brengen aan leden van de revolutionaire raad, die de zitting van de assemblee bijwonen. Israël voelt zich ernstig bedreigd door de wapenleveranties Generaal Afif Bizri, stafchef van het Syrische leger heeft een bezoek aan Cairo gebracht. Hij heeft met president Nasser een bespreking gehad over het coördineren van militaire plannen en de militaire toestand in het alge meen. Inmiddels is de stafchef, die vergezeld was door het hoofd van de militaire inlichtingendienst, kolonel Abdoel Hamid Serraj, per vliegtuig naar de hoofdstad van Syrië, Damascus, teruggekeerd. Op het congres van de Internationale Parlementaire Unie heeft de leider van de Syrische delegatie, Rizkallah Antakl, een verklaring afgelegd over de Amerikaanse wapenzendingen aan Jordanië. Hij zei, dat Jordanië geen bedreiging voor Syrië vormt. Wij heb ben in Rusland wapens gekocht, om dat wij ze lders niet konden kopen. Wij moeten ons verdedigen tegen de gemeenschappelijke vijand van de Arabieren; Israël. Berichten als zou Syrië zich bij 'het oostelijk blok heb ben aangesloten noemde hij overdre ven. De Israëlische ambassadeur in Wash ington, Abba Eban, heeft de Ameri kaanse regering kristalheldere ga ranties verzocht tegen agressie als gevolg van de bewapeningswedloop m het Midden-Oosten. Hij heeft met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, ge sproken over het gevaar, dat de vei ligheid van Israël bedreigt. De steeds grotere wapenleveranties aan Egyp te en Syrië zouden dit gevaar aan zienlijk vergroten. Maatregelen De ambassadeur heeft aan de Ver enigde Staten verzocht zo krachtig mogelijke maatregelen te nemen om mogelijke aanvallers in het Midden- Oosten af te schrikken. Eban wilde zich tegenover verslaggevers niet uit laten over het standpunt van Dulles. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft de mo gelijkheid, dat meer wapens per vlieg tuig naar het Midden-Oosten worden gezonden niet uitgesloten. Hij wei gerde commentaar te leveren op be weringen, dat Jordanië de wapens niet tegen een ander Arabisch land, maar tegen Israël wenst te gebrui ken. Aan de grens tussen Syrië en Israël heeft zich een incident voorgedaan. Volgens een woordvoerder van het Syrische leger zouden Israëlische troepen het dorp Altawafik en tijd lang bezet hebben. Zij zouden de Ara bische bewoners hebben verdreven en carteringswerkzaamheden hebben verricht. Koning Hoesein van Jordanië is gis teren in de Jordaanse hoofdstad te ruggekeerd. De straten van de hoofd stad waren zwaar bewaakt. Op ver schillende plaatsen van de hoofdstad waren prikkeldraadversperringen aangebracht. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag in Washington een verklaring uitgege ven waarin wordt gezegd aat de hef tige toespraak van de Sowjet-minis- ter van buitenlandse zaken Gromyko op tien september vervalsingen bevat te. Het schijnt, dat de Sowjets niets an ders kunnen doen dan de oude deuntjes afdraaien, die de wereld al lang vervelen. Deze Russische ver oordeling zal de maatregelen om de veiligheid van het westen te vergro ten niet tegenhouden, evenmin als dat in het verleden het geval was. Het State Department merkte op, dat Gromyko's aanval op de Amerikaan se politiek in het Midden-Oosten op zettelijk gericht scheen te zijn op 1 afbreken van de hoop op do vrede. j het SPANNING LANGS ALGERIJNSE GRENS „Fransen moeten troepen terugtrekken" President Habib Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in 'n radio toespraak verklaard dat de Tunesi sche regering de Franse autoriteiten heeft verzocht de Franse troepen in Gafsa een der zeven plaatsen in Tunesië, waar Frankrijk voorlopig nog troepen mag legeren terug te trekken, „omdat zij een bedreiging vormen voor de Tunesische grens troepen". Hy voegde hieraan toe: „Als het Franse antwoord op ons yerzoek wordt vertraagd, beschikken wy over de middelen om inwilliging ervan af te dwingen." Naar verluidt overweegt de Ame rikaanse regering een Tunesisch ver zoek om wapens voor de gendarmerie en strijdkrachten. Volgens ingelich te kringen heeft president Bourgui ba daar om gevraagd, omdat de Fransen hun wapens hebben meege nomen. Tunesië wenst de wapens ook om de veiligheid van zijn gren zen te waarborgen. Men gelooft dat het ministerie van buitenlandse ken geen overijld besluit zal nemen en bovendien de Franse regering zal verwittigen alvorens bekend wordt gemaakt dat Tunesië al of niet de wapens zal krijgen. Die Amerikaanse regering is zich het dreigement van Bourguiba be wust dat als hrj geen wapens van 't westen kan krijgen, hy zijn blik el ders moet richten. Men meent te weten dat Rusland al wapens heeft aangeboden aan Bourguiba. Ook gelooft men dat Bourgui ba Italië om wapens verzocht heeft. De Amerikaanse regering wenst dat Tunesië zich op het westen blijft oriënteren, doch wil dat zo bewerkstelligen dat de be trekkingen met Frankrijk geen schade lijden. Weer driehonderd ha in de Biesbosch onder water. DE PRESIDENT-DIRECTEUR van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft gisteravond tijdens een werkbij eenkomst in het Scheldekwartier aan een groot aantal parlements leden de plannen ontvouwd voor de aanleg van een havenbekken in het Zuid-Sloe. Op een grote kaart toonde de heer Hupkes hoe zijn bedrijf zich de inrichting van dit Sloe-plan had gedacht. De vele kamerleden, volgden met grote belangstelling zijn uiteenzetting en uit het grote aantal vragen bleek, dat dit project voor de volksver tegenwoordigers talrijke belangwekkende aspecten had. Deze werkbijeenkomst betekende het slot van een tweetal excursies langs Zeeuwse bedrijven, waarbij de industriëlen uit dit gewest van voorlichting dienden. Het werd een bijzonder geslaagde dag, waar van wij op pagina 9 uitvoerige verslagen brengen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1