NEDERLAND WON IN CONTRAST VOLLE STRIJD MET 5-2 VAN LUXEMBURG VAN NELLE Lenstra(2) Wilkes en Van Melis beslisten strijd in eerste helft Armzalig slotdeel volgde op glanzende eerste helft Een ereplaat/e in de krant voor zware shag DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MET MEER VREES DAN VERWACHTING TEGEN OOSTENRIJK Het Nederlands voetbalelftal heeft woensdag in het Feijenoord-stadion tegen Luxemburg met een merk waardige start het nieuwe interlandseizoen ingezet. Merkwaardig, omdat dit een wedstrijd is geworden met twee speelhelften, die ten opzichte van elkaar een schrille tegenstelling vormden. Vóór de rust voerden Lenstra, Wilkes, Rijvers en ook de kleine pittige Van der Kuijl het gehele team naar glanzende perioden van bijna feilloos uitgevoerd hoge-schoolvoetbal. Er wa ren momenten, dat de Luxemburgse verdedigers wan hopige gebaren maakten omdat zij helemaal geen vat hadden op het bijna wiskundig zuiver samenspel van de Nederlandse aanvallers. Uit dit verrukkelijke voet balspel werden vier prachtige doelpunten geboren. Treffers, die niet maar zo toevaltreffers waren, maar die gescoord werden door zuiver en prachtig spel. Met een 4-1 voorsprong werd die eerste helft afgesloten, dezelfde cijfers waarmee Nederland in het voorjaar in datzelfde Feijenoord-stadion Luxemburg had versla gen. „Met zo'n voorsprong kan ons weinig meer ge beuren", zeiden vele Nederlanders tijdens de rust. In derdaad kon Nederland weinig meer gebeuren, want Luxemburg miste nu eenmaal de kracht om de oranje hemden werkelijk te bedreigen. Maar hoe goed het was, dat Nederland een veilige 4-1 voorsprong had, bleek in de tweede helft. Van de prachtige, vloeiende combinaties van de Nederlandse aanvallers bleef toen niet veel meer over. Niets lukte bijkans in die periode, men begreep elkaar niet, men liep elkaar in de weg, men plaatste vaak juist iets te hard of zonder de zui vere richting. Kortom, het spel harmonieerde niet meer. Het was gedaan met de schoonheid van het Nederlandse voetbal. Dit aan- valspel was zonder meer armzalig, en het was dan ook helemaal geen won der dat in die periode oranje slechts tot één treffer kwam, een overigens uitstekend doelpunt van Rijvers. Het ene fluitconcert volgde op het andere in deze periode en de wedstrijd, die voor de rust het Nederlandse voetbal naar vele hoogtepunten had gevoerd, zakte nu af tot minder dan de eerste de beste clubwedstrijd. Nederland won tenslotte deze wed strijd in de voorronde veor het we reldkampioenschap met 52, maar door het schamele voetbal uit de twee de helft verliezen deze cijfers alle be langrijkheid. Het stond immers van te voren al met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast, dat Neder land van Luxemburg zou winnen. Het was alleen maar de vraag met hoe veel doelpunten-verschil. Het zijn er tenslotte „maar" drie geworden. Als de oranjehemden echter in hetzelfde tempo en met dezelfde begaafdheid hadden doorgespeeld als voor de rust, dan zou het beslist tenminste twee-, maal zoveel geweest zijn. Na deze wedstrijd mag men de ontmoeting tegen de Oostenrijkers op 25 september aanstaande in het Olympisch stadion In Amsterdam met meer vrees dan verwachting tegemoet zien, want in deze inter land bleek overduidelijk, dat de verdediging van oranje beslist niet meer het sterkste deel van de ploeg is. VViersma en Van der Hart en in wat mindere mate ook Kuys waren niet meer de betrouwbare verdedi gers van weleer. En als geheel har monieerde de verdediging beslist niet. NIET EFFECTIEF De dekking was te weinig effectief en door de traagheid vielen er keer op keer lekken in de verdediging. Als de ze defensie tegen een sterkere aanval, de Oostenrijkse bijvoorbeeld, wordt geplaatst, mogen de Nederlandse sup porters niet zonder reden hun hart vasthouden. De enige man, die dit maal zijn werk volkomen betrouwbaar deed was doelman Frans de Muynck, die door zijn verrassende kijk op het spel, door getimed uitlopen zeker twee doelpunten heeft voorkomen. Maar het pleit beslist niet voor Wiers- ma en Van der Hart. die bij deze ze kere doelpunten betrokken waren, dat de Luxemburgse treffers niet de be kroning waren van prachtig aanvals- spel, maar simpel het gevolg van fou ten in de Nederlandse verdediging. Klaassens en Notermans vormden pilllllllllllllllllllllllllllll^ Hedenavond vertoont de P.Z.C. in het CONCERTGE- BOUW te Vlissingen een film 1 over de OLYMPISCHE SPELEN te Melbourne en over de voet- j| balwedstrijd OOSTENRIJK-NEDERLAND 1 te Wenen. M Aanvang 8 uur. Prijs der plaat- sen 1 (belasting inbegre- 1 pen). een middenlinie, die goed stuwde, vooral als men in aanmerking neemt dat Wilkes nu niet een binnenspeler is, die veel zelf terugtrekt, om de aan val van munitie te gaan voorzien. Klaassens speelde daarbij in zjjn ge wone vorm, dat wil zeggen, zwoegend, onvermoeibaar en nuttig, maar Noter mans groeide vrijwel nooit tot die hoogte, die hij in het vorige seizoen zo vaak bereikte. VREEMD GEVAL Met de Nederlandse voorhoede was het eigeniyk een vreemd geval. Op papier was het zo, dat Lenstra midvoor was en dat hy twee doelpun ten gescoord heeft, bewijst ook wel dat deze grootmeester, die ook nu weer één van de besten was, maar evenals de anderen na de rust zjjn goe de vorm kwytraakte, op deze plaats tot grote dingen in staat was. Maar met Ryvers én Wilkes switchte Len stra zó vaak, dat het meestentijds al leen aan de rugnummers te zien was, wie binnenspeler of middenvoor was. Verrassend was dat wel, maar het ge beurde te veel in het centrum. Bovendien had Van Melis, die op de linkervleugel bijna volkomen faalde, te veel de neiging naar het midden te zwenken. Door dit alles brachten de Nederlandse aanvallers de kracht te veel naar het centrum van de aanval. Goed vleugelspel zag men alleen van de knappe, behendige Van der Kuijl, die ongetwijfeld op die plaats gehand haafd zal worden. Als de Nederlan ders met name na de rust zich meer het parool hadden gesteld, de aanval open te gooien en niet steeds naar hét centrum te gaan was het resultaat waarschijnlijk beter geweest. Nederland won deze (oefen)wed strijd, maar, zoals gezegd, mag de str|jd tegen Oostenrijk met meer vrees dan verwachting tegemoet worden ge zien, als tenminste het Nederlands team zó bljjft spelen Abe (in midden met zwarte broek) zorgde ook voor de derde treffer. Het eerste doelpunt voor Nederland kwam van Lenstra (met de handen omhoog op de grond liggend). Franse treinramp gevolg vanmenselijke fout'. Een onderzoek, dat is ingesteld naar de treinramp te Nozières-Blg- non, waarbij 26 personen de dood von den, heeft, blijkens een mededeling van de Franse Spoorwegen, uitgewe zen dat het ongeluk te wijten is aan een „menselijke fout". I>e machinist van de trein die zaterdag op een wis sel ontspoorde, kan zich niets herin neren. Oorzaak van de ramp is het feit dat de sneltrein met te grote snel heid een wissel passeerde waarover slechts met geringe snelheid mocht worden gereden. Op 19 juli ontspoor de door dezelfde oorzaak bij Bollene een andere trein, en dat ongeval heeft 32 doden geëist. Chimpansee beschuldigd van eigenzinnigheid. De chimpansee J. Fred Muggs, -- een ster van -de Amerikaanse televisie, heeft persoonlijk bij n het opperste gerechtshof van M de staat New York een geding aanhangig gemaakt tegen de N.B.C. en medewerkers aan 'n s H TV-program, wegens samen- p s zwering om zijn reputatie en H commerciële waarde te ver- kleinen. §1 H De chimpansee, die een rode j| broek, een blauw overhemd en y een windjak droeg, arriveerde bij het gerechtsgebouw op het Foleyplein in een taxi, verge- §j H zeld 'door zijn trainers Carmi- |j ne Mennella en Leroy Wal- dron, en zijn advocaten. Hij beklom de ongeveer 30 treden van het gebouw en ging naar het bureau van de griffier, M waar hij zijn klacht overhan- digde aan griffier Charles Mcgovern. „In 40 jaar maak ff ik dit voor het eerst mee", fl ff merkte Mcgovern op. De klacht was opgesteld ten verzoeke van Mennella en Wal- ff dron, die stelden dat Dave f| Garroway, J. Hein en Jack ff ff Lescoulie, allen van het TV- program „Today", waarin de H chimpansee optreedt, zich in ff ff uitzendingen laatdunkend over ff de heer Muggs hadden uitge- laten. Zij zouden gezegd heb- ben dat Muggs eigenzinnig ff was geworden, de neiging tot j§ bijten had en aan zyn pensi- oen toe was. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii Bij Winchester (Zuid-Engeland) is dinsdag een Hunter-straaljager in botsing gekomen met een hefschroef- vliegtuig van de Britse marine. De piloot van de straaljager kon zich met z|jn schietstoel redden. Twee in zittenden van 't hefschroefvliegtuig kwamen om het leven. Met juweeltjes van doelpunten uit waarlijk knappe aanvallen HET MASSALE Feijenoord-stadion deed triest aan. Triest, omdat er bij de aanvang van de ontmoeting nog heel wat plaatsen onbezet waren, triest ook omdat de zware bewolking, de overdrijvende wolkenmassa's en een druilerig regentje de ongeveer 55.000 toeschouwers bij tijd en wijle lieten merken dat de herfst nu toch in aantocht is. Na de volksliederen verloor stopper Cor van der Hart de toss, zodat Abe Lenstra, de Neder landse aanvalsleider, mocht aftrappen. Het ging niet zo best. De Neder landers en dan in het bijzonder de verdedigers zagen in de eerste tien minuten slechts een enkele maal kans tot weldoordachte combinaties te komen. Het werd in den beginne zelfs erg oprettig voor doelman de Munck. Rechtsbuiten Halsdorf was de eerste die het de „zwarte panter" lastig maakte met een geplaatste omhaal. Het klopte niet in de Nederlandse verdediging. Tot twee maal moest De Munck direct al in actie komen. Amper waren de laatkomers op hun plaatsen of de eerste treffer viel. En nog wel aan Nederlandse zijde. De inleiding was een schijnbaar onbe langrijk duel in het middenveld tus sen rechtshalf Jan Notermans en de voor de Franse profclub Nice uit komende Nurenberg. De Luxemburgse prof won dit ge vecht, een pass naar de in het cen trum vrijstaande Fiedler volgde. Even weifelde De Munck of hij zou uitlopen of niet, doch voor de Lu xemburger had geschoten was de Ne derlandse doelman in feite al gesla gen (1—0). Wel slaagden de gasten er nog enkele malen in gevaarlijk dicht tot De Munck door te dringen, doch zij konden niet verhinderen dat de Ne derlandse ploeg langzamerhand het initiatief overnam. En even later was het raak! Abe Lenstra, verrassend actief, bleef passes uitdelen. In de 15e minuut probeerde hij het alleen. Nadat hij via Van Melis en Wilkes in het be zit van de bal was gekomen rukte hij op door het centrum. Een simpele schijnbeweging was genoeg om stop per Mond te passeren en de directe weg naar het. doel vrij te maken. Even wachtte Lenstra en Michaux dacht nog een kans te hebben. Hij liep op de Nederlandse aanvalsleider toe en deed precies wat Lenstra wenste. Tot op enkele meters liet deze Michaux naderen, toen volgde een verraderlijk tikje waardoor de bal links van de keeper over de doel lijn ging (1—1). In 2 minuten De duizenden op de tribunes moes ten toen even geduld hebben. Maar toen konden ze toch juichen. In twee minuten brachten Wilkes en Lenstra de stand van 1-1 op 1-3. Na 27 mi nuten werd Piet van der Kuil op de rand van het strafschopgebied onge oorloofd aangevallen. Een indirecte vrije trap volgde. Het schot van Wil kes stuitte af op het „muurtje", doch opnieuw kwam de bal in bezit van een Nederlander. In bezit van Van Melis die naar de op de linksbui tenplaats staande Rijvers centerde. Een trekbal naar Wilkes volgde, en deze profiteerde van de kans: hard en laag schoot hij van dichtbij in (1 —2). Nauwelijks een minuut later zorgde Abe voor de derde treffer. Bijzonder knap speelde Jan No termans in het middenveld de bal vrij. Vlak langs linksback Hei- nen centerde hij naar Van der Kuil. Heinen deed een vertwijfel de poging om de bal te onder scheppen, maar die poging faalde en daarmee was de Luxemburger gepasseerd. Tot dicht bij de doel lijn liep Van der Kuil door, daar na kreeg Lenstra de bal en van dichtbij kon de Fries gemakke lijk scoren (13). Maar al waren de Nederlanders dan sterker in deze eerste helft, dat betekende niet dat de Luxemburgers niet gevaarlijk waren. De gerouti neerde Letch en de bekwame Nu renberg stichtten herhaaldelijk ver warring in de Nederlandse defensie. Bijna was Letch in een snelle sprint eenmaal Van der Hart te snel af. Een prachtig getimede sliding bracht de Nederlandse aanvoerder echter weer in het bezit van de bal. Vierde treffer Nog voor de rust zou de daden drang van de Nederlandse aanvallers oorzaak worden van een vierde doel punt. Listig veranderde Van Melis in het doelgebied een ver schot van Notermans van richting en voor Mi chaux begreep wat er gebeurd was, lag de bal al in het net (14). Na de hervatting bleek de ploeg van het Groot-Hertogdom helemaal ^let genegen het verzet zonder meer 'Bloeiende industrie belangrijk voor landbouw Dr. S. L. Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, is gister met een extra boot van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij „de stad Zierikzee" in de haven van Middelharnis aangeko men. De minister reed vervolgens met een versierde tram naar Sommels- dijk naar de N.V. S. van Hessen en Zoon, om daar de nieuwe fabrieks- uitbreiding van deze naamloze ven nootschap officieel te openen. Over de verhouding landbouw en industrie, zei de heer Mansholt in zijn rede, dat de landbouw bij een bloeiende industrie slechts belang kan hebben. Waar geen industrie is, is de landbouw ten achter. Van be tekenis is ook, dat de voedselindus trie op hoog peil staat. Vooral nu de deltawerken worden gerealiseerd is de industrie van de firma van Hes sen een voorloper, een overgangssi tuatie, die voor Goeree-Overflakkee van grote betekenis kan zijn. te staken. Zeker, Rijvers bracht na 9 minuten de stand op 15. Maar bij dit wapenfeit, dat werd ingeleid door een Van der Kuil, die dribbelend met de bal een niet-gedekte speler zocht en eindelijk de bal tussen de verdedigers naar Rijvers toe kon schuiven, bleef het toch wel. Een minuut later moest De Munck zich al voor Kettel werpen om deze een scoringskans te ontnemen. Steeds weer kwamen de rood-witten terug. Plotseling stond Letch, na een dieptepass uit het middenveld, vrij voor De Munck. Dankbaar maak te hij gebruik van een dekkingsfout van Kuys en Van der Hart, door met een laag schot De Munck kansloos te maken (25). Gevaarlijker Het was niet te ontkennen: de Lu xemburgse aanvallen waren gevaar lijker dan die schaarse attaques van de Nederlanders. De Munck kreeg het druk. Net had hij een schot van middenvoor Kohn gestopt, toen deze een duel met Van der Hart won. of de Nederlandse doelman moest door snel uitlopen weer een aanval onder breken. Nurenberg. opererend als tweede stopper, durfde het zelfs aan om met zijn aanval mee naar voren te gaan. Doordat de Luxemburgers te veel met solo-rushes trachtten om de Ne derlandse defensie te doorbreken en slechts zelden met werkelijk goede combinaties naar voren trokken, brachten zij het echter niet verder dan enkele hoekschoppen. Het pu bliek, dat zag dat het zijn verwach tingen na die goede eerste helft te hoog gesteld had, onthaalde de spe lers bij herhaling op een afkeurend fluitconcert. Toen de Engelse scheidsrechter Murdoch voor de laatste maal floot was het slechts een zwak applaus waarmee de spelers werden beloond. Kennelijk waren de tienduizenden die eerste helft al vergeten en nog te goed herinnerden zij zich het spel van de Nederlanders na de hervat ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7