Probleem Arabische vluchtelingen ondanks hulp nog niet opgelost Voorlichting over waarde van agrarische arbeid noodzakelijk KLANKBORD 1 GEEN GELD VAN UITVOERINGSMIJ. VOOR AMBTENARENVAKANTIE DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 VERSCHUIVINGEN VAN MENSEN Repatriëring gaf Italië door werkloosheid vele moeilijkheden Naar schatting 900.000 Arabische vluchtelingen uit Israël leven sinds jaren als paria's in de omliggende Arabische landen. De bon kaart, die him recht geeft op voedsel, ter beschikking gesteld door de internationale hulporganisatie, is hun enige tastbare bezit. Zij wonen in kampen of in onderkomens die nog slechter zijn dan kampen. Zjj doen niets. De Arabische landen zeggen: er is geen woonruimte en geen werk voor de vluchtelingen. Maar de werkelijkheid is, dat er wel degelijk woonruimte en werk voor hen is, in Syrië, Irak en andere Arabische landen. Eenvoudig om politieke re denen is er voor hen geen plaats. Dit heeft dr. G. Bever uit Den Haag gisteren verklaard in een re feraat, dat hij hield in een van de commissievergaderingen van het vluchtelingencongres in Arnhem. „Vandaag, na negen jaar van inter nationale menselijke hulpverlening aan de Arabische vluchtelingen, is een oplossing van het probleem niets nader dan negen jaar en miljoenen dollars geleden. Daarentegen wordt een oplossing zelfs moeilijker ge maakt door het verschijnen van nieu we machten aan de horizon van het nabije oosten", zo zei dr. Beyer. Tegenover het probleem der Ara bische vluchtelingen stelde dr. Beyer de kwestie Van de joden, die uit de Arabische landen en Noord-Afrika naar Israël zijn gevlucht. Bijna een kwart miljoen van deze mensen zijn de afgelopen jaren in Israël geïmmi greerd. Het congres wijdde ook aandacht aan de herintegratie van vroegere kolonisten in het moederland en daar mee verband houdende problemen. De heer J. Simondet, hoofdambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken van Frankrijk, te Parijs, sprak over de terugkeer van Fransen uit Indo-China en Noord-Afrika naar Frankrijk, drs. J. H. Kraak uit Zeist, sociologisch onderzoeker, behandelde de terugkeer van Nederlanders uit Indonesië en de Ambonezenkwestie, en prof. dr. F. Cavallaro uit Rome, voorzitter van de vereniging voor vluchtelingen uit Noord-Afrika in Italië, besprak de terugkeer van de Italianen uit Lybië naar Italië. Fransen De heer Simonet deelde mee, dat ongeveer 1.200.000 Fransen in het buitenland wonen. Meer dan 15.000 zijn er in Vietnam, 220.000 in Marok ko en 130.000 in Tunis. Tot nu toe zijn ongeveer 150.000 Fransen uit Marok ko, Tunis en Vietnam naar hun land teruggekeerd in verband met de poli tieke ontwikkelingen. Zestig procent van hen zijn in staat gebleken, zich in het vaderland een nieuw bestaan op te bouwen. Men kan in h|f algemeen niet van een probleem spreken. Nederlanders De heer Kraak bracht in herin nering, dat er in 1940 in Indonesië temidden van een bevolking van 70 miljoen zielen ongeveer 250.000 personen leefden die de Nederland se nationaliteit hadden. Ongeveer tweederde was van gemengde Aziatisch-Europese afstamming. Direct na 1948 is met hun repa triëring begonnen. De heer Kraak stelde, dat de gere- patrieerden uit Indonesië wegens hun opleiding en vroegere beroep over het algemeen een voorkeur tonen voor administratieve werkkringen en wei nig belangstelling tonen voor zuiver commerciële functies. Velen hunner zijn echter in de industrie werkzaam en bij de jeugd valt een grote inte resse voor technische beroepen waar te nemen. Velen hebben vage emigra tieplannen, die nog op een zekere „on rust" zouden kunnen wijzen, aldus drs. Kraak. Italianen Prof. Cavallaro deelde mee, dat tussen 1941 en 1952 meer dan 220.000 Italianen op eigen gelegenheid uit Afrikaanse gebieden zijn gerepatri eerd. Daar komen nog enkele hon derdduizenden, die met steun van al lerlei instanties naar hun land zijn gegaan. Opneming in de maatschappij was zeer moeilijk, gezien het werkloos heidscijfer in Italië, wellicht het grootste in Europa. Maar vooral in de landbouw heeft men velen hunner kunnen helpen aan een nieuw be staan. Prof. Cavallaro kwam tot de conclusie, dat in Italië nog altijd sprake is van een reëel probleem, waaraan alleen internationale solida riteit een einde kan maken. Bij de woensdagmiddag ge- =1 houden demonstraties ter ge- Tegenheid van de jubileumten- i| toonstelling van de Koninklij- H ke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" begroet- te Zeélands commissaris, jhr. n mr. A. F. C. de Casembroot, op de eretribune koningin Ju- liana. Geheel rechts de algemeen §i voorzitter van „Het Neder- landsche Trekpaard"de heer m J. A. Stols uit St. Philipsland. UITGENODIGD. Twee gasten kon den alhoewel uitgenodigd het zilve ren bruiloftsfeest van de heer en mevrouw Carmody Lipumas uit Chi cago niet bijwonen. Zij zonden echter felukstelegrammen. Het waren Paus ins XII en president Eisenhower, die door de tienjarige dochter Mar garet waren uitgenodigd. RECHT. De negentienjarige Martha Connelly in Indianapolis wilde schei den. Voor de rechter vertelde zij, dat haar man eiste dat zij uit de bij bel zou lezen, dat zij naar de kerk moest gaan en dat zij een rok moest dragen inplaats van een overal. De rechter accepteerde deze redenen niet. De man stond in zijn recht, zei hij. Deze foto laat zien welke vernielin gen werden aangericht aan de zo goed als niemoe Hattie Cotton school te Nashville in de Amerikaanse staat Tenessee, toen er in de school des nachts een lading dynamiet tot ontploffing was gébracht nadat de dag tevoren één neger-leerling was ingeschreven. ADRES VAN A.N.W.B.: Aanbevolen wordt aankoop In brieven aan de ministers van bin nenlandse zaken en financiën zegt de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. het on juist te achten, dat anderhalf miljoen gulden nit het overschot van de Ned. Uitvoermaatschappij N.V. zou moeten worden besteed aan het inrichten van vakantieaccomodatie van rijksambte naren. Zoals men weet is er een voorstel van deze ministers aan de Tweede Kamer om dit bedrag te besteden voor aankoop van het vakantie-oord ,De besthmenerberg" bij Ommen en de bouw van vakantie-accomodatie op gronden, in beheer bij de domeinen- dienst of staatsbosbeheer: De Ned. uitvoermaatschappij is een in liquidatie verkerende instelling, uit de oorlog 1914—1918. Volgens de sta tuten moet het saldo van de N.U.M. worden gestort in de schatkist. Het verwondert de A.N.W.B., dat de mi nister een belangrijk deel van dit sal do aan de gemeenschap wil onttrek ken om het te reserveren voor een klein deel van het Nederlandse volk. Bovendien zou van dit geld slechts accomodatie voor plm. 1600 gezinnen kunnen worden geschapen, een gering percentage van de 200.000 ambtena ren. Het lijkt de A.N.W.B. niet ver antwoord voor zo'n klein aantal per sonen dit bedrag te onttrekken aan 'n doel ten dienste van de gdhele ge meenschap. Aangezien men wel waardering heeft voor een besteding van de som voor doeleinden, waarin de rijksbegroting niet voorziet, w.ord( aankoop of uitbreiding van recrea tiegebieden, nationale parken, ten dienste van de recreatie van het gehele volk aanbevolen. Pendel in West-Brabant neemt af. Als gevolg van die bestedingsbeper king begint nu ook de pendel naar de randstad Holland van arbeiders uit west-Brabant minder te worden. Een Rotterdams emballagebedrijf, dat tot nu toe zoveel arbeiders tewerk stel de dat alleen al uit het rayon Etten dagelijks twee bussen met arbeiders naar Rotterdam gingen en in de slappe periodes in ieder geval één, heeft nu geen west-Brabantse arbei ders meer nodig. Ook is de vraag van andere bedrijven beduidend minder geworden, nu in de randstad zelf meer arbeiders ter beschikking zijn gekomen. Trage totstandkoming van ondernemingsraden De Nederlandse regering is teleurge steld in het langzame tempo waarin de ondernemingsraden bij het be drijfsleven tot stand komen. Toen de wet op de ondernemingsraden va? kracht werd, werd bepaald dat dri<» jaar later in alle 5000 onderneminger/ een dergelijke raad zou zijn ingesteld. Deze periode is laatst met een jaar verlengd, maar thans is het nog zo dat slechts een kleine 700 bedrijven een ondernemingsraad hebben, aldus de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff. Voor dit langzame tempo zijn wel enige oorzaken aan te geven, aldus de minister, maar de voornaamste is toch wel, dat er bij de ondernemin gen en het personeel te weinig be langstelling voor bestaat, omdat mer de betekenis van deze raden niet vol doende beseft. De ondernemingsraad moet bijdragen tot het zo goed mo gelijk functioneren van de onderne ming, hetgeen zowel in het belang is van 't personeel als van de directies. Om van deze raad iets te maken is het nodig te komen tot een goede ge zindheid onder eikaar en de wil tot samenwerking. De leden zullen hun taak moeten verrichten onder erken nen van de zelfstandige functie van de onderneming en het feit, dat de directie de uiteindelijke beslissing neemt. Het gaat er -niet maar uitslui tend om, dat in een onderneming winst wordt gemaakt, maar ook dat er goede menselijke verhoudingen be staan. CONGRES NEDERLANDSE ZUIVELBOND Pleidooi voor het verhogen van vetgehalte in consumptiemelk Onder grote belangstelling is te Groningen gisteren het congres van de Algemene Vereniging Koninklijke Nederlandse Zuivelbond ge opend. De voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waas, besprak de zuivel- vraagstukken van de dag. De vraagstukken worden, aldus spreker, verdeeld in drie groepen: invloeden van het klimaat, maatregelen van de overheid en de regelingen, die getroffen worden door land bouwschap, produktschappen en de technische en economische vraag stukken, die bij de coöperatieve zuivelindustrie en bij de verkoop van de produkten aan de orde komen. De landbouw- en prijspolitiek be hoort volgens de heer Van Waas tot de overheidstaken, maar kan echter slechts dan op bevredigende wijze worden uitgevoerd als de overheid voortdurend overleg pleegt met de organisaties. Hij riep de minister toe zich niet langer in orakelspreuken te hullen maar nauwkeurig te omschrij ven wat de veehouderij aan compen saties te verwachten heeft. Spreker bepleitte voorts een syste matische voorlichting van het Neder landse volk omtrent, de waarde van de agrarische arbeid. Naar aanvanke lijke moeilijkheden valt te constate ren, dat de sfeer waarin wordt ge werkt duidelijke verbeteringen ver toont. Over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zei spreker te ho pen, dat zij een grote mate van ver antwoordelijkheid, vrijheid van ha*- delen zal hebben. Een P.B.O. die alleen maar wor^ toegestaan aan de leiband van c- regering te lopen, strookt niet me1 Nederlandse volksaard. Vervolgens besprak de voorzi' ter de technische problemen vav het zuivelbedrijf. In het buitenland worden in toenemende mate pro dukten vervaardigd uit ondermelk onder toevoeging van plantaardige vetten. Men maakt zelfs een soort condens, die de naam van melk niet mag dragen. Benauwend wordt het probleem als men con stateert, dat zulke produkten de volwaardige condens van de markt verdringt. Binnenkort zullen wij daardoor on vermijdelijk voor de gewetensvraag komen te staan, hoe wij ten aanzien van dit vraagstuk in de coöperatieve zuivelindustrie hebben te handelen, aldus spreker. Mede hierdoor, maar ook als gevolg van de groeizame zo mer. loopt de botervoorraad in de laatste maanden in snel tempo op. Een van de hoofdproblemen van on ze Nederlandse zuivelindustrie blijft dan ook de vraag, op welke wijze wij meer melkvet tot waarde kunnen brengen, aldus spreker. In dit opzicht pleitte de voorzitter nogmaals voor het verhogen van het vetgehalte van de consumptiemelk, ook ai zijn daaraan grote bezwaren verbonden. Wij kunnen niet doorgaan niet het kunstmatig vergroten van de boterproduktie als voor dat vet In de vorm van boter geen afzet gevonden kan worden. Mr. B. W. Biesheuvel, secretaris van het landbouwschap, hield een in leiding over de Europese Economische Gemeenschap. Het schijnt dat de Europese integratie enerzijds uit po litiek oogpunt noodzakelijk is, zeide hij. anderzijds blijkt het dat het een grote moeilijkheid is om zulk een in tegratie op economisch terrein te realiseren. Bij alle kritiek, die mogelijk geuit al worden, aldus spreker, zullen wi Hen er toch een open oog voor moe- -n hebben, dat wij ln het wereldge -cl zich duidelijke lijnen zien afte nen, die ons drijven naar grotere n heden. Spreker besloot zijn refe- uat met de opwekking aan het Ne- derlandse bedrijfsleven en ook aan de zuivelindustrie om actief en uiterst waakzaam te zijn bij de uitvoering van het verdrag, dat begin 1958 in werking treedt. Sophia Loren wil huwen met haar manager. Sophia Loren heeft te kennen ge geven mt haar manager Carlo Ponti te willen huwen als een Italiaanse rechtbank hem van zijn tegenwoor dige echtgenote wil scheiden. De Ponti's werden op 6 augustus in Juarez. Mexico, gescheiden en de beide kinderen werden aan mevrouw Ponti toegewezen. Deze scheiding wordt echter in Italië niet erkend, en Sophia Loren wil dat haar even tuele huwelijk met Ponti ook in Italië rechtsgeldig is. „Wanneer Carlo ook een Italiaan se scheiding kan verkrijgen voor ik mijn opnamen in Hollywood heb be ëindigd en naar Londen vertrek gaan we naar Mexico om daar te trou wen", vertelde ze. De relatie tusen Carlo Ponti en de actrice dateert van haar eerste film optreden. Sophia Loren vertelde reeds zich gelukkiger te zullen voelen als echtgenote en moeder dan als filmster. 9 De koningin en prins Bemhard zullen zaterdagavond ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinses Irene een bal geven op Huis Ten Bosch in 's-Gravenhage. Zij hebben honderdtwin tig jongelui uitgenodigd het intieme feest bij te wonen. Twee pond sterling was tóch niet te veel. Herbert Hooley stond terecht wegens overschrijding van de maximumsnelheid in Cardiff. (Wales). Hij was schuldig, dat stond al vast. „Wat doet U voor de kost?" vroeg de rechter hem. „Eheigenlijk ben ik op het ogenblik zonder werk", antwoordde de verdachte met een nerveus gebaar van zijn handen. „Wel, natuurlijk willen we niet al te streng voor U zijn. U krijgt 'n boete van twee pond sterling. Kunt U die meteen betalen of zullen we U 'n week geven om het bedrag te vol doen?" Hooley zou dan wel meteen betalen. Van de kassa ging hij naar het parkeerterrein voor de rechtbank, en stapte daar in zijn splinternieuwe Jaguar om naar zijn splinternieuwe huis (van 100.000 gulden) te rijden en zrjn uitgaanspak (van 400 gulden) te verwisselen voor gemakkel^ker kleding. Hooley had namelijk bij een loterij 750.000 gulden gewon nen. Dat had hij de rechter niet verteld, zei hij, omdat hij vreesde dat men hem voor een opschepper zou uitmaken. Men heeft getracht de rech ter te bereiken, om diens kom- mentaar te horen. Maar de rechter was onbereikbaar. Het Wereldgebeuren Kinderen D1 e moeilijkheden met de neger schoolkinderen in het zuidelijk deel van de Verenigde Staten laten de wereld niet onberoerd. Men volgt buiten de Verenigde Staten de- zo dingen met grote aandacht on ui teraard met groot medegevoel voor de negerkinderen. Het moet leder in het hart treffen, wanneer een kind achtergesteld wordt, omdat het tot een bepaald ras behoort. Wanneer die achterstelling nog benadrukt wordt door het gebruik van militairen, die in dc staat Ar kansas een school moeten bewaken, waar men negerkinderen wil weren, dan vraagt men zich in de meeste Europese landen af hoe zoiets in de Verenigde Staten mogelijk is en men is dan geneigd tot scherpe kritiek. Gelukkig kan die kritiek zich niet richten tegen het Amerikaanse volk als zodanig, want dat Is in meerderheid tegen de dingen, die zich thans in dc zuidelijke staten af spelen. De neger heeft ln de Verenigde Staten een lange weg moeten afleg gen om als gelijkwaardig medebur ger erkend te worden. Hij ls als slaaf begonnen en na de afschaffing van de slavernij was hij een slecht-betaalde landarbeider op de zuidelijke plantages. Heel lang zaam hebben de negers in de Vere nigde Staten zich bevrijd uit de en ge begrenzingen, waarbinnen zij leefden. Nu speelt dan in de Verenigde Staten de uiterst moeilijke vraag of twee rassen zoveel mogelijk aan elkaar gelijk moeten worden en zich moeten vermengen of dat elk ras een eigen weg moet gaan en bij alle waardering, die men voor elkaar heeft, -toch een zeker isolement moet betrachten. Op die vraag wordt uiteenlopend geantwoord, maar in de noordelijke staten van Amerika is men toch meer geporteerd voor gelijkheid dan in de zuidelijke staten. Dat blijkt on der meer uit de scherpe kritiek, wel ke in de noordelijke dagbladen wordt uitgeoefend op de gouverneur van Arkansas, die de militaire bewa king van de „blanke" school gelast te. De Philadelphia Inquirer noemt het gebruik van troepen een bespot ting van de wet. Tal van andere Amerikaanse bla den veroordelen ook het optreden van de gouverneur en zij wijzen er op, dat het aantal scholen, die ge mengde klassen van blanke en ne- gerkindertjes hebben, in de zuidelij ke staten regelmatig toeneemt. Men is dus op de goede weg al zijn er niet te miskennen moeilijkheden. T uist dit jaar volgen op talrijke I voorheen uitsluitend „blanke" scholen voor het eerst een groot aantal negerleerlingen de les sen, en dit lokte over het algemeen geen incidenten uit, of anders slechts in geringe mate. In 710 zuidelijke schooldistricten zitten thans neger- en blanke leer lingen in gemeenschappelijke klas sen een toename van 170 distric ten en ongeveer 70.000 negerleerlin gen ten opzichte van verleden jaar. In de 17 zuidelijke staten, waar vroe ger krachtens wettelijke regelingen aan de rassenscheiding op de scholen streng de hand werd gehouden vol gen nu ongeveer 350.000 negerkinde ren het onderwijs tezamen met hun blanke leeftijdgenoten. Verwacht wordt dat nog verdere 25.000 negerleerlingen in het najaar op tot dusver alleen voor blanke leerlingen openstaande scholen zul len worden toegelaten. Bijeenkomst interim commissie voor Euratom De interim-commissie voor gemeen schappelijke markt en Euratom is te Val Duchesse onder leiding van baron Snoy weer bijeengekomen. Haar jong ste bijeenkomst werd in juli j.l. gehou den. De agenda vermeldt onder meer ge- dachtenwisselingen over de oprichting van een Europees vrijhandelsgebied als aanvulling op de Europese ge meenschappelijke markt, en het bepa len van een gemeenschappelijk stand punt ten aanzien van de waagstuk ken. die voortvloeien uit de oprich ting van dit vrijhandelsgebied. Gaat prinses Margaret trouwen met jazz-liefhebber Billy Wallace? Nadat een andere Engelse krant enkele dagen geleden bericht had dat prinses Margaret nooit trouwen zal, meldt de Daily Sketch dat de prinses besloten heeft te huwen met Billy Wallace, de stiefzoon van de Ameri kaanse schrijver Herbert Agar. In de afgelopen jaren is Billv herhaalde lijk als de begeleider van de prinses opgetreden. v,-r.r- zij uit ging. Guy Eden, politiek correspondent van de Daily Sk< rijft: „Thans wordt geloofd dat prinses Margaret besloten heeft sp: te huwen en dat haar a.s. echtgenoot de heer Billy Wallace is. gei jaren haar constante metgezel en begeleider. Hun intieme vriecu cn dat het huwelijk zal plaats vinden voor de prinses in april v:-.n .rigend jaar haar bezoek aan West-Indië brengt. Vernomen wordt dat de toekomst van de prinses in de laatste paar weken overwogen is op het kasteel Balmoral". Op genoemd kasteel, dat in Schotland staat, heeft dc prinses op 21 augustus haar 27-ste verjaardag gevierd. Het bericht van de Daily Sketch is wel het stelligste bericht over een huwelijk van de prinses sedert haar romance met group captain Peter Townsend, welke eindigde met een definitief adieu na weken van overleg op koninklijk niveau. Townsend was een gescheiden man. Het blad zegt dat koningin Elizabeth de formele aankondiging van de verloving van haar zuster zal doen. Ook zegt de Daily Sketch dat. naar verluidt, nergens in de koninklijke familie of hij de regering- tegenstand wat betreft dit huwelijk bestaat. De heer Wallace, die door alle leden van de koninklijke familie Billy genoemd wordt, is populair bij hen en wordt in elk opzicht als een ge schikte man voor de prinses beschouwd, aldus de Daily Sketch. Wallace, een rijzige Engelsman, die de liefde van prinses Margaret voor de jazz deelt, is rijk, maar heeft geen titel. Een titel zou een kwestie zijn die de koninklijke familie zou moeten regelen aldus de Daily Sketch. Buckingham Palace onthield zich van commentaar op het bericht in de Daily Sketch, dat prinses Margaret met Billv Wallace zal trouwen Een woordvoerder van het paleis antwoordde met ..geen commentaar- toen hem vragen over het bericht werden gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5