NAAR EEN NIEUWE DEITA-MAATSCHAPPIJ Zeeland aan wil meewerken de opbouw 1^>e eeuiose eren vah vavu a de laatste wereldoorlog is er een andere visie gegroeid op de vraag, wel ke de maatschappelijke functie moet zijn van de gewesten die ons land samen stellen. De 19e eeuw zag dit probleem zuiver economistischde economische ontwikkeling werd aan zijn lot overgelaten en daaruit resulteerde, eveneens zon der tussenkomst van de overheid, de maatschappelijke opbouw. In dit opzicht eindigde de 19e eeuw in principe pas omstreeks 1945, toen met de instelling van ontwikkelingsgebieden de gedachte ingang vond, dat de overheid iets moest gaan doen aan de achterstand in ontwikkelingsvoorwaarden ten opzichte van vanouds „door de natuur" bevoorrechte gebieden. kerstening". Industrialisatie en dergelijke verschijnselen hebben niet automatisch ontkerstening ten gevolge. Een spreker zei: Als dat zo zou zijn dan betekent dit dat God en geloof aan Hem vastgeketend zou den zijn aan een bepaalde sociale struc tuur. Zulk een ontkerstening treedt alleen dan op als het geloof een starre vorm is. In zijn rede voor de K.V.P. nog te pu bliceren in het Zeeuws Tijdschrift sprak pastoor Jos van Campen te Ter- neuzen in dezelfde geest en hij baseerde er een programma voor de Kanaalzone op. Elders in dit nummer vindt de lezer economisch gerichte betogen die hier op aansluiten. De economie kan im mers een middel zijn om de maatschappij groeperingen te versterken, evenals de wa- terstaatkunde of de ruimtelijke ordening Als voorbeeld wijzen wij op Terneuzen met zijn achterland. Men kan moeilijk stellen, dat aan de uitbouw van dit gebied tot op heden toe die aandacht is besteed, die nodig geweest zou zijn om het volle rendement er uit te lialen in het belang van het gehele land. Zelfs de kanaalver breding zal ondernomen worden met het oog op de belangen van Gent. De studie groep van de kanaalzone-gemeenten wil deze lijn nu ombuigen en via het Provin ciaal Bestuur en het Rijk een speciale be handeling bepleiten. De vaste verbinding over de Westerschelde is een ander voor leid ten aanzien van de culturele subsi dies, het werk van de Zeeuwse toneel adviseur en de muziekschool, alsmede 't vele dat verzet wordt door instellingen als Z.V.U. of Arbeiderskunstkringen. Verder: de muzikale instructie-avonden, het bestedingenplan voor fanfares, het subsidiëren van de lectuurvoorziening. Op sociaal gebied noemen wy de stimule ring van het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging, de zorg voor minder- validen, de beroepen-voorlichting, het so ciale onderzoek inzake de bejaarden, het onderzoek naar het aantal Zeeuwse stu denten en de oprichting van dorpshuizen en wijkgebouwen. Daarom tenslotte nog het verband tus sen de ontwikkeling van het Wester- schelde-bekken en het vorenstaande. Wil men een vruchtbare industrialisatiepoli- tiek aanvaarden dan möet men beginnen bij de twee unieke punten: Vlissingen en Ter- neuzen met omgeving. Het zal niet lang mëer duren of de kust elders is volge bouwd, waarmee zij een schaars en duur goed wordt. Van hieruit zullen de andere Zeeuwse centra zoals bv. Hulst, Goes en Middelburg gunstige Impulsen ontvangen. Een oude vestigingswet zegt dat het zee schip zo diep mogelijk binnenvaart, maar dit laat nog veel uitleg toe. Zo diep moge lijk: is de eigenlijke Westerschelde dit nog voor de grootste zeeschepen? Zullen het zich ontwikkelende Brabant, de Kempen en de Vlaanderen geen nieu we monding zoeken en ligt Zeeland ten op zichte van het N.W. Europese industrie gebied niet zeer gunstig? Wat kost de aanleg van de nodige Tweede Waterweg en kan dit geld niet beter aan de Westerschel de worden geïnvèsteerd De Euromarkt zal de vestigingsplaatsen van de zware in dustrie revolutionair wijzigen. Midden- Europa zal over enige decennia voor sche pen van 1500 ton worden ontsloten. Rond Rotterdam en Antwerpen met hun voor land ligt de sleutelpositie voor de gehele wereldhandel tussen de westelijke en oos telijke mondiale machten. Daarnaast bestaat geen Randstad, waarvan wij het zoge naamde probleem immers willen oplossen! Na de ramp verrezen overal in Zeeland nieuwe wijkgebou wen en dorpshulzen. Nabij het tijhaventje van Borssele grazen nog de scha pen. Het wachten is nu echter op het eerste (industrie)- schaap, dat over de (Sloe)dam zal komen (Foto P.Z.C.) gzts tlv DE HUIDIGE president-direc teur van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes (49) is Zeeuw sinds (48) werd in Dordrecht geboren. Hij studeerde chemie in Delft, waar hij in 1931 het ingenieurs diploma cum laude ontving. Na zijn studietijd was hij ingenieur bij de coöperatieve kunstmestfa- briek Vlaardingen en bij de Verf- fabriek „Ten Horn" in Maastricht. Ook trad de heer Horstmann Op als commandant van de tweede Nederlandse Pioniersgroep, korps genietroepen en pioniers. Bij de N.V. Nieuwe Nederlandse Mij. tot Vervaardigen van Spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten te Sas van Gent was hij aanvankelijk werkzaam als hoofd ingenieur, thans is hij algemeen directeur. De heer Horstmann heeft zich de laatste jaren doen kennen als een strijdbaar voor vechter van de Zeeuws-Vlaamse belangen, waarbij hij niet aarzelde de „dingen bij hun naam te noe men scheepswerf, die reeds in de vorige eeuw een belangrijke plaats in nam onder de Nederlandse scheepsbouwmaatschappijen. De heer Hupkes begon na zijn gym nasiumtijd in Utrecht zijn loop baan bij de technische groothan del Merrem en La Porte N.V. In 1933 ging hij naar Den Haag, waar hij de leiding kreeg van de handelsafdelinsr van de firma André de La Porte. Van 1937 tot 1938 was hij als onderdirecteur werkzaam bij de Bruynzeelfabrié- ken van origine eveneens een Zeeuws bedrijf, althans door een Zeeuw gesticht waarna hij in 1938 werd benoemd tot directeur van de Ned. Buurtspoorweg Maat schappij in Zeist. Deze functie be kleedde hij tot 1949, toen de heer Hupkes in de leiding van „De Schelde" werd benoemd. DE VOORZITTER van de Kamer van Kóóphandel voor Zeeuwseh- Vlaanaeren, ir. C. A. L. Horstmann DRS. H. J. P. VERSCHAFFEL ming. Geboren, maar niet helemaal fetogen, want zijn school- en stu- 45) is een geboren Zeeuws-vla- dietijd bracht hij grotendeels in het buitenland door. Hij studeertle in Leuven, Amsterdam en Antwer pen en volgde zijn vader op als directeur van de Meelfabriek Wal- zenmolen Sas van Gent. Drs. Ver- schaffel is voorzitter van de Kring van Werkgevers in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze Kring treedt weinig naar buiten, maar doet zeer belangrijk werk: zo geldt er voor alle industrieën in de kanaalzone één en dezelfde C.A.O. De heer Verschaffcl is ver der een erkend deskundige op het gebied van Europese samenwer king. Door zijn lidmaatschap van diverse besturen en commissies in de werkgeverswereld treedt hij veelvuldig in het buitenland op als Nederlands afgevaardigde bij con ferenties over Europese samenwer king. Met name de Euromarkt heeft zijn grote belangstelling. beeld. Nog maar zeer kort geleden is men van hogerhand deze zaak serieus aan het bestuderen, zij het dat de verwerkelijking nog heel ver verwijderd is. Een soortgelijk verhaal kan verteld worden over Vlissin gen of over de meer secundaire centra, Dit wat betreft een meer geleide economi sche ontwikkeling. Het maatschappelijk resultaat is nave nant. Ook hier heeft de 19e eeuw de 20ste een halve eeuw moeten penetreren voordat er fondsen beschikbaar kwamen om op dit punt activiteiten te ontplooien. Aan het vertrek van de vele jongeren is tot op he den nog niet veel gedaan. Zeeland telt momenteel 4000 jongens van 014 jaar, maar zou er volgens de Brabantse normen 5000 tellen. 15,4% van onze bevolking is ouder dan 50 jaar, in Brabant 9,7%. Het aantal één- of tweekamerwoningen is hier zeer groot, afgezien van de sanering door de ramp. Waarschijnlijk hangt dit samen met het vertrek van grotere gezinnen een verband naar twee zijden en met de geringe doorstroming van nieuwe bevol kingsgroepen. Het bezoek aan culturele gebeurtenissen in de ruime zin ligt me de door de ongunstige bevolkingsversprei- ding zeer laag. Het wordt uitgedrukt met 5,6 kaartjes per inwoner, dat is de helft van het Nederlandse gemiddelde. De totale provinciale en gemeentelijke uitgaven voor culturele doeleinden per hoofd van de bevolking bedragen nog geen f 0,75 in Zeeland evenals in de meeste buitengewesten tegenover rond f 2 in Zuid-Holland en Utrecht en ruim f 2,50 in Noord-Holland. Het belangrijkste van dit alles is de steun die verleend wordt aan particuliere activiteiten. Een planning die deze zou vervangen zou voor elke democratische partij onaanvaardbaar zijn. Bureaucratise- Het Provinciaal Bestuur, bijgestaan door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, is druk doende ook deze evenals de eco nomische lijn om te buigen. Als bij- produkt wordt deze sector niet meer be schouwd, zij het dat een duidelijk natio nale lijn zich nog niet afspiegelt. Ge lukkig is dus het besef groeiende dat dit terrein bestreken moet worden met acti viteiten van geheel eigen aard. Uit het laatste jaarverslag van genoemde stich ting tekent zich dan ook wel een provin ciale lijn af. Wij noemen in dit verband het meer en meer gesystematiseerde be- Éiiiiniiii^lpiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiM j§ De schorren en slikken van het Zuid-Sloe; het gebied tussen M Walcheren en Zuid-Beveland, dat na indijking uitnemend ge- M schikt zal zijn voor de vesti- p H ging van zware industrie. ring wordt dus vermeden, in de plaats daarvan treedt naar voren het doelbewust versterken van de maatschappelijke krin gen. Vele bestaande organische levensge meenschappen zijn nu eenmaal daarover bestaat weinig meningsverschil ver ouderd en verstard. Dit zijn de lijnen die naar de nieuwe „deltamaatschappij" voeren, lijnen die het sociaal-wetenschappelijk onderzoek verder moet ontbloten. Blijkens de Documentatie Deltazaken vraagt de Provincie hiervoor de instelling van een fonds. Een illustratie van de bereidheid deze lijnen te aanvaarden, aan de ontdekking er van zelfs mee te werken, leverde de anti-revolutionaire jongeren-organisatie op een congres te Goes enige maanden gele den. Bij een sociale crisis veroorzaakt door het Deltaplan legt zij zich niet neer, evenmin als bij de „mechaniek van de ont- Borssele is vierkant! Deze aan M 22 dc Bevelandse kant van het Sloe gelegen gemeente heeft H wel een heel bijzondere vorm, zoals duidelijk blijkt uit deze H reproduktie van een „Aero- §e H photo Nederland"-opname. iiiiiiiiiuiiiiI (planologie) tot het arsenaal behoren. Vandaar dat deze aspecten dan ook in de Werkgroep Deltazaken Zeeland zijn vere nigd. De „planning" die het Provinciaal Bestuur hiermede beoogt is gelukkig voor iedere politieke partij aanvaardbaar, zij wordt steeds meet aanvaardbaar ook voor de boerenorganisaties. Sprak onlangs ir. M A. Geuze, voorzitter der Z.L.M. niet over het volksbelang dat steekt in 't meer bewoonbaar maken van het platteland. Een bescheiden industrie-vestiging past in dit beeld, want zij houdt het verenigingsle ven en de middenstand intact, waarmee ook de boer gebaat is. De ontvolking van sommige dorpen ih de Zak van Zuid-Beve land holt het voorzièningenpeil uit: de kapper of elektriciëri verdwijnt. Juichen wij het daarom niet toe dat de Kon. Mij. „De Schelde" woningen gaat bouwen in Heinkenszand en 's-Heerenhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 23