PROVINCIALE ZEElW^r UPANT &2.eclanb bicbt ooct bcLan^wckkcnbc, mcqcLijkheben EN VERDER IS ER IN DIT BLAD TE LEZEN: Directie: F. v. d. Velde en F. B. g%ul W 111 LI V |LL A. |L A» |\f MM 1 I (n«- mededelingen driemaal tarief, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. B i 1 Kleine advertentlec (max. t regel») Hoofdredacteur: W. Leertouwer. V a cent p. regel met een minimum ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOES\ EN VRIJE STEMMEN 1 Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zientczee, N. Bogerdstrnat 2«. tel. 26 Zeelands goud! Het bezoek, dat een groot aan tal parlementariërs vandaag aan Zeeland brengt, is voor deze provincie om meer dan één reden van groot belang. Zo gaan er ge ruchten, dat minister Zijlstra een nieuwe industrialisatie-nota voorbe reidt en men zou zich kunnen voor stellen, dat daarin aan de orde worden gesteld de mogelijkheden van bepaalde streken in ons land voor de verdere ontwikkeling van Nederlands industrie. Wellicht ook, dat in deze nota de problema tiek van het westen en overig Ne derland onderwerp van de minis teriële beschouwing zal uitmaken. Hoe het ook zij, wanneer men in het parlement, bij welke gelegen heid dan ook over deze zaken gaat discussiëren, dan zal na vandaag een deel van de léden in elk geval de opvattingen kennen, die in Zeeland hierover leven. Dit is overigens een opvallend punt: men hoort in deze provin cie met betrekking tot deze onder werpen zo-maar-niet wat losse op merkingen verkondigen, maar er heeft zich de laatste jaren een stel lige Zeeuwse mening gevormd, die op allerlei manieren tot uitdruk king wordt gebracht. En daarbij wordt vooral gewezen op de grote mogelijkheden, die er voor de in dustrie liggen rond de Westersehel- de-monding en langs het kanaal Terneuzen-Gent. Met name de be zinning op de kansen, die het Del taplan biedt, heeft geleid tot het formuleren van Zeelands „indus triële" desiderata. Waarbij men evenwel tegelijkertijd moest con stateren, dat het volledig benut ten van alle mogelijkheden, die aan de Zeeuwse einder opdoemen geen zaak meer is, die uitsluitend op provinciaal niveau kan worden be keken, maar dat het hier gaat om een aangelegenheid van nationale importantie. Terwijl bovendien in de kanaal-zone allerlei internatio nale experts een rol spelen. De Kamerleden-op-excursie zul len vandaag nader kennis maken met een aantal facet ten van deze problematiek. Over de vraagstukken, die nauw met Zeelands toekomst zyn verweven, kan men in dit blad allerlei lezen. Wij hebben echter gemeend er goed aan te doen, niet alléén aandacht te vragen voor de industrie en haar eventuële toekomst-mogelijkheden. Want men mag niet vergeten, dat Zeelands „Delta-kansen" gepaard gaan met de dreiging dat oester- en mosselcultuur verloren zullen gaan. Ook daarover zullen Neder landse volksvertegenwoordigers te zijner tijd hebben te spreken. En diegenen van hen, die vandaag Zee land bezoeken, willen wij met na me wijzen op de noodzakelijkheid om alles op alles te zetten, tenein de deze oester- en mosselcultures te behouden. De minister van landbouw heeft daartoe in We- meldinge een laboratorium doen inrichten en het provinciaal be stuur heeft in samenhang hier mee aan de minister van verkeer en waterstaat verzocht bij de totstand koming van het Drie-Eilandenplan zodanige voorzieningen te treffen, dat bij Veere proefnemingen op grote schaal mogelijk worden. Wij meenden, dat een uitvoerige repor tage over deze aangelegenheid in dit speciale nummer niet mocht ontbreken. De gids, die de vier werkgevers organisaties hebben doen sa menstellen voor dit parlementair industriebezoek, zegt onder meer van Zeeland althans van de eilanden dat het staat „op de drempel van een nieuwe dag". Dat is een haast dichterlijke vergelij king, die niettemin uit een indus triële pen is gevloeid. De drempel van een nieuwe dagDat bete kent als wy het goed begrijpen dat de Nederlandse werkgevers- VANDAAG bezoekt een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal verscheidene indus trieën in Zeeuwsch-VIaande- ren en op Walcheren. Ter ge legenheid daarvan hebben wij een speciaal nummer sa mengesteld, waarin enkele problemen worden belicht, die voor Zeeland thans actu eel zijn. Als motto bij het sa menstellen van deze krant heeft bij de redactie een zin gegolden, voorkomend in het pas verschenen documenta- tie-boekje van de provincie Zeeland over Deltazaken: „De Westerschelde-monding is de toegangspoort tot het industriegebied vain West- Europa". Tot dusver evenwel is in Nederland nog onvol doende beseft, welke kansen hier voor ons land liggen. Mi nister Zijlstra komt in een kort, speciaal voor ons blad geschreven artikel tot dezelf de conclusie. Dit zegt name lijk de bewindsman: 17° )oor de derde maal vindt een door de vier werkge versverbonden georgani seerd parlementair bezoek aan de Nederlandse indus trie plaats. Ook het Zeeuwse bedrijfsleven zal daarbij als gastheer voor de aan dit be zoek deelnemende leden der Staten-Generaal optreden. Ik stel er prijs op hier nog eens naar voren te brengen, dat ik een ontmoeting tussen parlement en industrie zoals deze thans ook in Zeeland is mogelijk gemaakt, bijzonder nuttig acht. En het is verheu gend te kunnen constateren, dat de betekenis daarvan zowel bij de leden van de Staten-Gene raal als in kringen van het bedrijfsleven van meet af aan is onder kend. Het moet mijns inziens van groot belang worden geacht, dat de leden der Staten-Generaal mede in het kader van dit bezoek in de gelegenheid worden gesteld nader kennis te nemen van de proble matiek van ons Nederlandse industriële bedrijfsleven en de moge lijkheden, die voor zijn verdere ontwikkeling aanwezig zijn. De beoordeling door onze volksvertegenwoordiging van omstandig heden en maatregelen, die met deze ontwikkeling verband hou den, zal daardoor stellig worden vergemakkelijkt. ok de provincie Zeeland biedt voor de Nederlandse industrie belangwekkende mogelijkheden die, naar men mag verwachten, door de uitvoering van het Deltaplan zullen worden vergroot. Ik stel mij voor, dat juist ook de gedachten wisseling over de met dit plan samenhangende problematiek en de kansen, die hier mede voor het bedrijfsleven in de provincie Zeeland kunnen worden geschapen, een bijzonder interessant onderdeel zullen vormen van deze excursie. aarne spreek ik de wens uit, dat dit parlementair industriebe- zoek, naast de pogingen, die hiertoe mede door het provinciaal bestuur van Zeeland op zo lofwaardige wijze worden ondernomen, ertoe mag bijdragen nogmaals in brede kring de aandacht te vesti gen op de ontwikkelingskansen die ook in dit gewest aanwezig zijn. DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. organisaties de Kamerleden er op wijzen, dat het thans morgen is in Zeeland. Welnu, op onze beurt zou den wij er aan willen herinneren, dat de morgenstond goud in de mond heeft. Laten we hopen, dat na dit be zoek parlement en industrie haastig naar de schop zullen grijpen om dit Zeeuwse goud zo spoedig moge lijk aan de oppervlakte te brengen! OP PAGINA 2 zet dr. H. C. Kuiler uiteen, welke toekomstmogelijkhe den naar zijn mening het Scheldege- bied heeft. Dr. Kuiler, die lector is aan de Economische Hogeschool van Rotterdam betoogt daarbij o.m., dat de oeververbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen aanzienlijk verbeterd zal moeten worden. Veren zijn „bottle necks" HOE HET ZUID-SLOE thans nog een land van schorren en slikken mogelijk in de toekomst er zal uit zien heeft de Middelburgse tekenaar Jac. Prince op pagina 3 verbeeld. Een onzer redacteuren schreef daar bij een verhaal, waarin een aantal exacte feiten zijn vermeld: het Sloe- plan komt op gang! DE DIRECTEUR van het E.T.L voor Zeeland heeft in een beschouwing afgedrukt op pagina 5 enkele lijnen getrokken naar de nieuwe „delta- maatschappij". Reeds nu wordt de outillage van de streek verbeterd, zo zet hy uiteen. Wjjkgebouwen, dorps huizen, cursussen, enz., al deze zaken zyn reeds de voorbereidingen voor de opbouw van het deltagebied. „DE ADELSBRIEF van een ver schoppeling". Onder dit motto schreef een onzer redacteuren 'n beschouwing over de industriestreek van Zeeuwsch- Vlaanderen, de „kanaal-zone". En hy concludeert, dat dit gebied, wel eens het niemandsland van de Nederlands® economie genoemd, een land is met grote mogelijkheden! IN HET LABORATORIUM voor vissery-onderzoek te Wemeldlnge worden thans belangrijke proeven ge nomen teneinde te trachten de oester- en mosselcultuur te redden. Dez® proefnemingen worden door allen, die by de oester- en mosselcultuur zijn be trokken „met ingehouden adem" ge volgd. Op pagina 9 en 11 wordt uit voerig ingegaan op deze experimen ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 21