DE VIJF RIETVINKEN Op haar bestemming BILJARTER SLOEG IN DRIFT TOESCHOUWER OP HET HOOFD Geen maagklachten POGINGEN 0M OORLOGSSCHIP WAS A UIT ZWEDEN TE BERGEN HET VLINDERRIJKE PARADIJS ONDER DE ROOK VAN HULST Aambeien? HEMOTABS ut de ETHER DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALB ZEBÜfrSR COURANT 19 53 POLITIERECHTER MIDDELBURG Dronken kunstliefhebbersdrongen kerk binnen Voor de politierechter te Middelburg, mr. J. A. Abbing, stond dinsdag middag terecht de 55-jarige grondwerker C. J. G. uit Scherpenls.se, die zyn opvliegendheid op de 18e mei j.l. met f 25 plus een civiele vordering van te gen de f 65 gehonoreerd zag. Tijdens een spelletje biljart had verdachte na melijk de 18-jarige hulpmachinist D. M. Z. uit Scherpenisse met een bll- Jartqueue op het hoofd geslagen. G. had juist een stoot gemaakt. „Mis", zcï Z, die toekeek. „Raak", ging verdachte er tegenin. „Mis", riep een maat van Z. nog eens, maar G. dacht, dat de machinist het geroepen had. „Als je het nog een keer zegt, sla ik je met de queue op je hoofd", zei hy. Z. draaide zich om, maar prompt had hy een klap op het hoofd te pakken. Met bete kende een hersenschudding en een bloeduitstorting, waarmee hy vier we ken in bed geleden heeft. De politierechter vond het helemaal niet mooi. „Ik was driftig" verklaar de de grondwerker. En dat klopte wel, want hij staat bij de politie bekend als een opvliegend en driftig heerschap. Aangezien hij echter nog een blanco strafregister had, eiste de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, een boete van f 25 of 3 dagen, alsmede beta ling van de civiele vordering, groot f 64,40. „En dit zijn dan onze ware kunst liefhebbers", aldus verwelkomde mr. Abbing de landbouwer F. L. A. K. en de dragline-machinist H. J. M., beiden uit Aardenburg. Op de 20e juni (tijdens de kermis) was M. door het raam van de consistorie van de Sint Baafskerk geklommen. K. had hem hierbij geholpen door het raam op te houden en te waar schuwen toen de politie er aan kwam. Maar toen was het al te laat. Beiden hadden wat te veel gedron ken. „We wilden de kerk bezichtigen en ook de schilderijen, die daar han gen", vertelde M. tegen de politierech ter. „Zulke flauwiteiten moet jullie toch niet meer uithalen, hoor", ver maande mr. Abbing. Mr. Andreae eis te tegen belde verdachten een boete van f 20, die mr. Abbing tot de helft terugbracht. De lasser, B. R. (een Italiaan van Ïeboorte) stond terecht, omdat hij op juli stukken koper en op 8 juli stuk ken witmetaal gestolen had. De fa brieksarbeider F. K., bij wie R. in de kost is, had het gestolen materiaal de dag daarop verkocht. R. vertelde, dat hij gestolen had om zijn geringe ver diensten wat te compenseren. De offi cier kon zich wel voorstellen, dat R. door het niet voldoende beheersen van de Nederlandse taal niet altijd aan zijn trekken komt. Daar R. bovendien nog elke week een deel van zijn loon naar zijn ouders in Italië stuurt, volstond mr. Andreae met een eis van f 50 of 10 dagen voor elk. De raadsman, mr. W. K. H. Dlele- man, wees er op, dat er ondanks alles toch nog een heel prettige verstand houding tussen belde verdachten heerst en dat K. alles in het werk stelt om R. weer aan werk te helpen. „Zo krijgt de zaak toch nog.een vriendelij ker aanzien dan zy er in het begin uit zag", merkte mr. Abbing op, die con form de eis veroordeelde. „Kookkunst"-ruzie De twee Ambonezen uit Kruiningen, M. K. L. en J. L. beiden fabrieksarbei der, hadden ruzie gekregen omdat hun Niet alleen licha- RIBBI"! melijk, maar ook geestelijk gaat de maaglijder onder zijn kwaal gebukt. Pessimistische stemmingen, hu meurigheid, zijn 't gevolg van pijnen, krampen, zuur- branden enz. Wordt weer een prettig, opgeruimd mens zonder maag klachten met de verbijsterend en gunstig werkende o nr* RABRO MAAG- TABLETTENper 50 tabletten. Ook In grotere ol kleinere verpakkingen RABRO COMPANY N.V. NIJMEGEN HOLLAND echtgenoten woorden hadden gekre gen over het koken van gerechten. De neer J. van der Kolk was als tolk aanwezig om de politierechter duide lijk te maken, wat de heren van de zaak dachten. Zij gaven volmondig toe gevochten te hebben. Conform de eis veroordeelde mr. Abbing beiden tot een boete van f 20 of 4 dagen. De opperman M, M. uit Haamstede had op 27 mei j.l. te Zierikzeeeen hoe veelheid lood en pijpleiding weggeno men. Het kwam hem conform op f 30 of 6 dagen te staan. R. uit Goes was geverbaliseerd, omdat hij op de 2e juli' dronken op de fiets gereden had. Hij drinkt anders nooit, verklaarde hij, zodat hij er met f 40 afkwam. De koopman C. S. uit Zierikzee had op 13 mei zijn buurman mishandeld. „Ze vochten als domme ossen...", had één der getuigen verklaard. De officier eiste f 20 of 4 dagen, waarmee de po litierechter het volledig eens was. Bij verstek werd de Zierikzeese inwoner Van W. tot f 25 of 5 dagen veroor deeld, omdat hij de chauffeur J. A. van W. mishandeld had. Met ingang van maandag zijn de sigaretten in Engeland een Penny per pakje van 20 duurder geworden, en de losse tabak is 'n halve Penny per ounce duurder. Verblufte Eisenhower: „Dank U zeer". H Eisenhower scoorde een j§ prachtig punten-aantal toen hij f= zondag op een der moeilijkste p =e golfbanen van zijn land speel- de. Hij kreeg er onverwacht f§ H een beloning voor. fl Twee vrouwen, die hij -nirn- s mer tevoren in zijn leven had s gezien, renden uit de bar van H de Newport Country club, lie- pen bijna de mannen van de ge- heime dienst van de been en zij H drukten een kus op het pioen- rode gezicht van het staats- hoofd. s Mrs. Edna Flint, (40), een grijsharige weduwe uit Cran- H ston, Rhode Island, zoende de president op de wang. Toen nam mrs. George Guthro, leef- tijd geheim, het over. Zij om- n hèlsde de president zo enthou- siast dat het zowel de omstan- H ders als het slachtoffer verle- gen maakte, en gaf een zoen M op de lippen. H Eisenhower was zo verbluft M dat alles wat hij eruit kon brengen een stamelend „dank U zeer" was. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Is rotonde een rondweg of een kruising Voor de hoge raad heeft dinsdag de principiële zaak tegen een rij-exami- nator uit Maastricht gediend, waar- by uitgemaakt zal worden of de wet een verkeersrotonde als een rondweg dan wel als een kruising beschouwt. Om een beslissing óver deze kwestie in hoogste instantie uit te lokken heeft de Maastrichtse rij-examinator, de heer H, H. van E. zich destijds door de politie laten vei-baliseren. De kantonrechter heeft de heer E- toen veroordeeld tot 12 gulden boete, de rechtbank bevestigde dit vonnis la ter. De hoge raad zal over een maand uitspraak doen en dan zal blijken of men volgens de wet op een rotonde rechts moet houden zoals op een doorgaande weg of dat men er naar links mag voorsorteren, zoals op een normaal kruispunt. Na 330 jaar onder acht tien vaam water gele gen te hebben, zal het Zweedse oorlogsschip „Wasa", dat op zijn eerste uitreis bij Stock holm verging nog voor de open zee was be reikt, binnenkort mis schien weer aan 't dag licht komen. Men wil trachten het schip in- zijn geheel te lichten en: weer drijvend te maken. De „Wasa", een groot Galjoen, behoorde tot de vloot van koning Gustaaf Adolf tijdens wiens regering Zweden tot de grote Europese mogendheden behoorde. Het schip had drie dek ken en zestig a zeven tig bronzen kanonnen, de meeste 9p.n een ge wicht van ongeveer drie ton. Mogelijk was het daardoor topzwaar. Een plotselinge wind vlaag deed de „Wasa", toen zij volledig uitge rust in .1628. uitvoer, kapseizen en met vier honderd mensen- aan SSvenfltóif eeuw zijir? gingen gedaan. aantal der kanonnen is in die tijd met behulp van duikerklokken bo ven gebracht. Ook een gedeelte van de boven bouw van het schip schijnt toen al wegge haald te zijn. Een amateur-oudheid kundige. Anders Fran- zen, heeft de positie van het wrak, die eerder ten naaste bij bekend was, gepreciseerd. Op grond van het resultaat van zijn jarenlange studie worden de huidi ge bergingspogingen ondernomen. Deskundi- fea vajj^e marine heb- en'dit werk in handen. Kómendé" lente hoopt men tot het lichten te kunnen övergaan. De „Wasa" is geheel van eikenhout en rijk geornamenteerd. Het wrak is niet door zout water, ijs, getijstromin- fen, plantaardige of ierlijke overwoekering aangetast. VONDSTEN TIJDENS SPEURTOCHT Bij insiders nog onbekend Met de Juhoud van ons laatste artikel nog vers in het geheugen rolden U'|j vanaf de „Dordrecht" Zeeuwsch-Vlaanderen binnen. Wc verheugden er ons al op ook langs deze weg een hernieuwde plantenweelde aan te tref fen, maar tot onze spijt bleek de verzorging van de bermen vanaf I'erk- poider tot Hulst in té keurige staat. Alleen van de overkant van de stoten lachten enkele oude bekenden, de Knautla, de Blaassllene eu de, I'yreuese Ooicvaarsbek ons toe. We namen deze weg dus in snel tempo, want achter Hulat kan de natuurliefhebber beter terecht. Het begint eigenlijk al vóór Hulst, waar een zfjweg ons in de richting Grauw voert. Daar staat onder de heg al Bingelkruid en op de akkers Knop- kruid, onkruiden, die onmiddellijk de nare gedachte aan een al tc goe de verzorging naar de achtergrond doen wijken. Nu kunnen we weer gaan grasduinen! Al dadelijk wor den we getroffen door prachtige kopslingers met bellen, massa's Ha- zepootklavcr, de aardige wollige door BAREND ZWERFMANS India wil uitbreiding van ontwapeningscommissie. India heeft voorgesteld, de ont wapeningscommissie en de vijf-lan- den-subcommis&ié dit te breiden. De Indiase Ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur S. Lall, kondigde in een brief aan secretaris generaal Dag Rammar,skjöld, aan dat zijn delegatie de algemene as semblee der Verenigde Naties zal verzoeken de kwestie op dé-komende zitting in behandeling te nemen. De subcommissie bestaat uit ver tegenwoordigers van de vijf grote „Atoom" mogendheden: de V.S., En geland, Canada, Frankrijk en Rus land. f A avert ent te j dit tabletje en U «tilt de pijn. Duizenden lijders aan %aonbelen-zijn.)>lij,. verrast over de blijvende verllchüng van hun Icwaal. Hemotabs ls een volkomen nieuw middel ln tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zön zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn, lis. Ruim een uur later zaten Huub, Leo en meneer Rietvink weer hoog en droog thuis. Het was bij vie ren en er lag een opwindende avond met een hoogst sensationele nacht achter hen. Teupellnk had hen al lemaal mee naar het bureau genomen en daar had hij een uitgebreid proces-verbaal opgemaakt. Huub en Leo hadden nog eens precies moeten vertellen wat er allemaal gebeurd was en zij hadden dat gedaan zon der een woord te Verzwijgen. De twee zigeuners waren veel geslotener geweest. Hun belangstelling voor de zaak was sterk geluwd toen gebleken was, dat de twee vreemde creaturen het leven erbij hadden inge schoten. Zij beweerden niet te weten, aan wie de bees ten behoorden en toen meneer Rietvink de naam, nad genoemd, hadden zij hun schouders opgehaald. Zij wisten van .niets!-; Mevrouw Rietvink had Huub aan haar hart gedTUlef en.<Leö "op een dikke zoen getrak teerd. Wat was i^ij gelukkig, dat de twee jongens er heelhuids tsaren afgekomen. „En wat ben Ik blij, dat die twee yreselijkg dieren voor goed van het toneel verdwenen,'zijn", 'iei. zè. „Die kunnen ons tenminste plantjes, die zich uitstekend lenen voor een droogboeket en nog even verder zitten we al midden in de Ra- punzelklokjes. Onze eerste speurpogingen hebben tot onderwerp het plekje, waar we ja ren geleden de half vergane resten vonden van de zeldzame zomerpadde- stoel, de Hoorn des Overvloeds, een zwam, die zeker niet elk jaar opkomt. Na die ene keer heeft ze zich niet meer vertoond en ook dit jaar zoeken we tevergeefs, ook al speuren we overal rondom naar de oorspronke lijke standplaats. Dat ls overigens lang niet zo'n te leurstellende bezigheid als het lijkt, want inplaats van één zeldzaamheid vinden we twee nieuwe eerste vond sten voor Zeeland. Geheel in de bos- sage opgenomen treffen we twee struiken van wilde Kornoelje, een plant, die we nog niet binnen de Zeeuwse grenzen in 't wild aantrof fen. Een klein eindje verder zien we een vlindertje zitten, dat we eerst houden voor een van de vele vormen van de Bonte bessenvlinder (Abraxas gros- sulariata Het blijkt echter een an dere soort te zijn en wel een, die meer in het bos thuis behoort en die in het Duits vogelkersvlinder en in Neder land Porceleinvlinder wordt genoemd (Abraxas sylvatal. We vernemen tot onze verbazing, dat men in weten schappelijke kringen nagenoeg geheel onkundig is van wat er aan vlinders in Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomt. We zouden daarom heel graag eens reontact opnemen met Zeeuws-Vlaam- se vlinderverzamelaars. Als de zaken staan als men ons mededeelde, zal ook de kleinste amateurverzameling van groot belang kunnen zijn. Wie meldt jych eens aan ons adres? Vorenstaande geldt niet alleen voor vlinders. Nemen we bijvoorbeeld de sprinkhanen en krekels! In de stand aardverzameling voor Nederland be vindt zich slechts een enkel exem plaar (ook van de meest gewone) uit Zeeland. Liefhebbers, die zich tot de studie van deze diertjes aangetrokken gevoelen kunnen op dit gebied prach tig werk doen. Reeds vermeldden we het voorkómen van de boomsprink haan op Walcheren (Duinbeek). Thans kunnen we opnieuw een eer ste Zeeuwse vondst vermelden, thans van een groene bruin-bestippelde) sabelsprinkhaan, die nóg geen Hol landse naam heeft, namelijk Lepto- phyes punctatissima.. Deze sprink haan werd ons aangebracht uit een boomgaard in Biezelinge. In één adem vertellen we er even bij, dat de lila vorm van de Doornapnel ook in Zeeland voorkomt en wel in Kortge- ne. Dit bericht hebben we te danken aan de heer I. L. van der Linde te Kortgene. Maar keren we terug naar de bij zondere omgeving van Hulst. We ont dekken naast de vrij gewone bos- plant, die „valse salie" wordt ge noemd, nog de Bosandoorn, het Na- gelkruid, de Thijmblad-ereprijs en de Gulden Roede. Allemaal planten die er op wijzen, dat de vondst van de Kornoelje (als bosplant) hier zeker op z'n plaats is en' we dus niet aan opzettelijke aangeplante exemplaren behoeven te denken. En passant snoe pen we van diverse soorten bramen, die zich nu niet alleen door verschil lend blad verraden maar ook door de grootte, de smaak en de kleur van de vruchten. Al schuifelend door de zon nige plantengroei Jagen we talloze in secten op, waaronder langpootmug gen. zweefvliegen, hommelsoorten, bladwespen, een enkele wants en een Soot aantal sprinkhaantjes. Van de itste nemen we een enkele opval lende mee. wie weet welke soorten we nu weer hebben verschalkt. Als we cindeiyk de balans opmaken blijkt het dat we niet ontevreden mo gen zijn. Al met al heeft die wcl-ver- zorgde weg ons wat sneller naar Hulst gebracht, een onverwachte tüd- winst, die er toe heeft meegewerkt, dat. we allerminst met lege handen huiswaarts behoeven te keren. We weten nu wel heel zeker, dat we po gingen in het werk zullen stellen nog wat meer van deze omgeving te we ten te komen en we zien met helang- stelllng uit naar meldingen van de vlinderverzamelaars, (lie er toe mee willen werken meer bekendheid te ge ven aan de vlinderstand van deze of van een andere vllnderr|jke plaats In Zeeuwsch-Vlaanderen. i VRIJDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m "46 kc7.00 VARA. 18.08 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 15.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nirn. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 NWÏ. 8.ie Gram. 8£0 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (&3S—8.40 Wsierst.) VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caua. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor do kleuters. 10.40 Promenade ork„ Omr. koor en sol. 11-20 Orgel en zang. 11.45 Kamerkoor. AVRO: 12.00 Lichte mui. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.90 Nw*. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14,00 Vlooi en piano. 1430 Voor dracht. 1435 Blokfluittrio. 15.10 Cevar progr. VARA: 16.00 Gram. 16.40 Klankb- voor de Jeugd. 17.05 Lichte muz. 17.30 Gram. 16.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 1830 De puntjes op de S. caus. 19.00 Voor de kinderen. J9.10 Rttm» muz. VPRO: 19-30 Leven ln Nederland, caus, 19.45 VPRO-hcr. 58.00 Nws. 20.05 Boékbe- spr. 20.10 Filmrubrlek, 20.20 Voordr. en muziek. 2035 De V£r. NaJSes weer bijeen, caus. 20.45 MensenTnbet gezin. caus. VARA: 21:06 Lichte muz. 21.40 Waar blijft de tijd. 2155 Buiten!, weekovérz. 22.10 Strijkork. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 A vond wij ding. VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 293 m 1007 kc/s. 7.08 —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.oo Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 930 Campground Singers. 9.50 Gr. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Lichte muz. 12.00 Viool en plano. 12.20 Land- en tutnbouwmeded. 1233 Volksmuz. 12.53 Gram. of act. 13-00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14-05 Schoolradio, 14.25 Vocaal ens. 14.45 Me- tropole ork. 15-20 Voordr. 15.40 Claveclm- belreeital. J6.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Zigeunerkwint. 16.40 Pianorecital. T7.0O Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Muziekver. 18.35 Voor de Jeugd. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Regerlngs- uitz.: rubriek: verklaring en toelichting. Parlementair bezoek aan Nederland. Nieuw-Guinea, door J de Kadt. 19.20 Re- gerlngsuitz.: Emigratterubr. Het emigrs- tiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.30 Nieu we gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Vocaal drieluik. 20.5 De krant en uw gezin, klankb. 21.30 Vocaal drieluik (verv.) 22.00 Holland Festival: Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. t Advertf>nilt-1 en pijn weg- wrijven met DAMPO Feuilleton door ''ifire Brelon Smith 72 Ik zou alleen willen, dat ik Joe's ogen maar kon openen. Als hij met haar trouwt, maakt hij zichzelf en anderen ongelukkig. Waarom houdt u hem niet tegen? Zeg, dat u hem liefhebt en hem even hard nodig hebt als Madeleine beweert." „O, ik zou het niet kunnen. Hoe zou ik?" haperde Ann: „hij heeft zelfs niet gezegd, dat hij me lief heeft." „Maar u weet dat het zo is. Toen ik hem laatst vroeg, of hij met haar zou trouwen, antwoordde hij, dat hij u ten huwelijk zou vragen. Mijn vraag had hem blijkbaar erg ver baasd. Toen deed hij me een heel verhaal over u." Dokter Findlater stond op en schoof zijn stoel achter uit. „Nu, we zullen wel zien, wat er gebeurd. Ze is vanavond wat beter Kom," beloot hij, zich voorover bui gend en Ann even op de hand klop pend, „kijk niet zo angstig, de een of andere dag zult u wel ontdekken hoeveel gemeens er op de wereld is." „Ik hoop van niet," zei Ann vurig en keek verbaasd op toen hij lachte. „Nu, ik weet het niet," grinnikte hij. „Ik ben bang, dat u, als u niet oppast, veel verdriet zult hebben." Toen de bezoeker vertrokken was, ging Ann langzaam naar haar- slaapkamer. Het had geen zin, lan ger op te blijven. Joe zou nu wel naast Madeleine's ziekbed zitten en zich voorbereiden op een belachelijk edelmoedig gebaar. Wat zou hij er mee kunnen bereiken? Als dokter Findlater gelijk had en Madeleine alleen maar een tweede echtgenoot verlangde, zou ze toch niet gelukkig worden. Joe zou haar immers nooit liefhebben: altijd het gevoel houden dat hij in een val was gelokt. Ann lag in het donker na te den ken. Wat was het leven nu toch in gewikkeld,, terwijl het haar èens zo gemakkelijk had toegeschenen. Ze zou opgroeien, verliefd worden, trou wen en kinderen krijgen. Daarvan had ze altijd gedroomd en wat was het tenslotte geworden! Joe zat inderdaad naast het bed van Madeleine. Achter in de kamer bevond zich de nachtverpleegster. Madeleine was half wakker, maar liet zich zachtjes voortdrijven op rustig kabbelende slaapgolven. Zich bewegen of spreken kostte haar nog moeite. Haar mond was droog en pijnlijk. Ze had Joe herkend en zelfs zijn naam gefluisterd. Nu lag ze heel stil, in de hoop dat die ellendige moeheid zou verdwijnen. Joe zat half van haar afgewend, zodat ze slechts zijn profiel kon zien. Hij zag er moe en ongelukkig uit. Onwillekeurig verheugde ze zich er over. Haar kans scheen nu beter dan ooit. Tenslotte maakte ze een lichte beweging, zodat Joe zich naar haar toekeerde. „Ik ben hier, Madeleine," glimlachte hij vriendelijk. Ze probeerde op haar beurt te glimlachen, maar haar gezicht voel de nog stijf aan. „Praat maar niet, Madeleine. Alles komt in orde, hoor. Ik wist niet zei Joe, even haar hand aanrakend. Ditmaal lukte haar glimlach en daarna sloot ze vlug de ogen, opdat hij de blik van triomf ei !n niet zou opmerken. Toen ze andermaal do ogen op sloeg, was het morgen en stroomde het zonlicht de kale witte kamer bin nen. Joe was vertrokken. Zodra ze zich bewoog kwam iemand naar haar bed, legde koude vingers om haar pols en duwde haar een termo- meter tussen de lippen. Nadat de zuster haar had gewassen, voelde ?e zich erg vermoeid. Weer vielen haar ogen dicht. Nu maakte ze zich geen zorgen meer over Joe. Hij had ge zegd, dat alles in orde zou komen en op zijn woord kon ze bouwen! Opnieuw wakker geworden, zag ze dokter Findlater bij haar bed. Ze be sefte vaag, dat hij zowaar tegen haar glimlachte Zijn vroegere - vij' andigheid scheen verdwenen. „Zo, dat is beter. U ziet er nu heel Anders uit," 'zei hij vriendelijk. Onwillekeurig verslapte Madeleine wat. „Ik..< ik voel. me nog zo moe," ;verkl aarde ze. Haar keel deed pijn van de inspanning om te praten. „Ja het zal nog wel even duren. U hebt ons mooi aan het schrikken ge maakt" Hij glimlachte nogmaals en scheen helemaal niet boos of ont stemd Ze zag, dat hij een notitieboek op de knieën had.,, U moet weten", ging hij ernstig voort, „dat ik u enige vragen dien te stellen. In twijfelge vallen als deze, toont de politie zich gewoonlijk erg nieuwsgierig en dus is het maar beter, dat ik u eerst on dervraag." „O, ja. natuurlyk". gaf ze, even huiverend toe. „UW naam weet ik wel", hernam hij, die meteen vlug Opschrijvend. „LeeftijdZo, zevenentwintig: dat zpu ik niet hebben gedacht", ging hg met een glimlach van bewonde ring voort. Madeleine leunde uitgeput in haar kussens, ze was te moe om over zyn merkwaardig veranderde houding na te denken, besefte alleen dat hij niet langer haar vijand was. Dokter Findlater kreeg geen pret tig verhaal te horen. Ze was geboren te Deptford uit onbemiddelde ouders; een op het oog heel aardige, maar in daad slechte vader, een hard werken de, vóór haar tijd versleten moeder. Dan, op haar zestiende jaar al wees. I ondergebracht bij een tante van va ders kant, die haar leven beter wist in te richten dan Madeleine's moeder ooit had gekund. „Ze vertelde me. dat er twee soor ten vrouwen zijn. De ene. die werkt voor de mannen en de andere, die de mannen voor zich laat werken," zei Madeleine hees. „Hm", lachte dr. Findlater, „daar zat wel iets in." Madeleine's tante was met een ach tenswaardige bankdirecteur ge trouwd. Ze had een geriefelijk huis, een massa fijne kleren en een eigen auto. Ze zei altijd: ..Gebruik je verstand, luister naar je hoofd en niet naar je hart Gilbert Findlater hield op met het maken van aantekeningen. Zich voor over buigend, grinnikte hij: „U weet zeker niet, dat ik ook toneelstukken schreef? Over een tijdje wordt er een nieuw van me opgevoerd; ik hoop in Londen. Hebt U er nooit eens aan gedacht, actrice te worden?" Madeleine schudde het hoofd. „Ik was pas zeventien toen ik met Ralph trouwde". „O", hernam Gilbert, een tikje sar castisch, „Dat was geen erg verstan dige keus. nietwaar?" „Och", zei Madeleine glimlachend. „We dachtenhij praatte over een rijke grootmoeder, maar ze heeft al les aan haar dame -van gezelschap nagelaten. Ze wilde niet van mij we ten." „Nu, dan zou Ik maar oppassen, dat ik me niet wéér vergiste," waar schuwde de dokter. Ze was plotseling op haar hoede. „Ik begrijp u niet", verzekerde ze. „Ik geloof (och van wél. U is ver standig genoeg, dunkt me. Adamson zal nooit een man van geld zijn. Hij is van plan naar een of ander Ameri kaans stadje te gaan en daar college aan de universiteit te geven. Geen aantrek'lrjk vooruitzicht voor iemand alsu, wel?" Findlater begon zijn aan tekeningen op te vouwen en voelde toen hij haar bleke, betrokken ge zicht zag, eensklaps wat wroeging. Hrj stond op, liep naar het venster en deed alsof hij naar buiten staarde. Als hij zijwaarts keek, kon hij in de wandspiegel nog juist haar gezicht zien. „U hebt het spelletje wel knap gespeeld," zet hjj. „Maar ik zal zor gen dat Joe er niet de dupe van wordt.' Onthoudt dat alstublieft goed." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 19