KAPPIE <zw l\esttu\{sttel\e\m „Handelsbelangen" 55 jaar op de bres voor Goese middenstand OPEL REKORV 1958 LOUISSE-GOES „HAJUTO"-TENTOONSTELLING. Groei en bloei DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET DERTIEN MAN BEGONNEN Keurmeester Polfliet op de Goese veiling aan het werk. Vanaf dinsdag 17 september t.m. zaterdag 21 september wordt in onze showroom geëxposeerd, de Deze wereldvermaarde soepen kunt U gratis proeven aan onze stand op de Komt en overtuigt U persoonlijk aan onze „OXO"-stand no. 78-79 OPZIENBARENDE NIEUWE VOORDELEN Panoramische voor- en achterruit Langere wielbasis Meer ruimte in het interieur Nóg grotere kofferruimte Lagere carrosserie lager zwaartepunt en voortreffelijke wegligging Utra-modern instrumentenbord Voortreffelijke 1,5 1 motor geeft nog hoger rendement. WESTWAL 25 GOES TELEFOON 01100-3141 „Fantastisch, die Hajuto", zegt 86-jarige oprichter TOEN VIJFENVIJFTIG jaar geleden dertien winkeliers In Goes de middenstandsvereniging „Handelsbelangen" oprichtten, zullen zij er wel nimmer van hebben gedroomd, dat hun pioniersarbeid nog eens zou uit groeien tot een grootse manifestatie van de Goese middenstand. „Fantas tisch, hoe ze tegenwoordig een tentoonstelling als de Hajuto opzetten," meent de thans 86 jaar oude heer W. J. M. Bitter uit de Middelburgse- straat, de enige nog in leven zijnde oprichter van „Handelsbelangen". De nog altijd krasse grijsaard heeft grote bewondering voor hetgeen de huidige generatie durft te organiseren. De heer Bitter geeft het onom wonden toe, dat men er in zijn tijd niet aan dacht een dergelijke grote expositie op touw te zetten. Maar ja, vroeger was het allemaal anders! De heer Bitter heeft gedurende 51 Jaar zijn krachten gegeven aan „Handelsbelangen", hoewel hij na de oprichting van de r.-k. middenstands vereniging „De Hanze" ook lid werd van die vereniging. Men wilde hem voorzitter maken van „De Hanze", maar daar voelde hij niet voor. Als voorzitter kun je nu eenmaal moei lijk lid zijn van een andere vereni- hoewel niet behorende tot de op richters, kan de heer J. Donner uit de Lange Kerkstraat gerekend worden tot ae „oude garde". Hij meldde zich enkele jaren na de oprichting aan als lid. De thans 68-jarige heer heeft een grote plaats ingenomen in het vereni gingsleven van „Handelsbelangen". Van 1919 tot 1927 was hij secretaris en van 1927 tot 1954 voorzitter. Tege lijk met de eerste Hajutotentoon- stelling vierde hij dus zijn 25-jarig jubileum als voorzitter en twee jaar later trok hij zich terug om plaats te maken voor jongeren. De heer Don ner heeft de groei en bloei van de ver eniging van zeer nabij meegemaakt: waren er bij het begin van zijn ambtsperiode als voorzitter 80 leden, dat aantal steeg tot 230 in 1954! .Handelsbelangen" werd in 1902 op Initiatief van de heer F. Q. C. den Hollander opgericht, de vader van de tegenwoordige president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. De vereniging startte met 13 leden en direct ging men zich met allerlei vraagstukken bezighouden, die voor de plaatselijke middenstand van be lang waren. Reeds een jaar na de op richting ijverden de leden voor de aanleg van een stoomtram door de stad. Brieven werden geschreven en acties gevoerd en het zag er naar uit, dat „Handelsbelangen" zijn eerste be langrijke succes zou boeken. In prin cipe had men zich reeds van de me dewerking van de gemeenteraad ver zekerd. Hoewel de tramaanleg nog enkele jaren met steeds grotere tus senpozen in de vergaderingen van de vroede vaderen ter sprake kwam, zwegen de notulen plotseling over deze kwestie. De tram is er nooit ge komen! De jonge middenstandsvereniging maakte goede tijden door: bij het eer ste lustrum in 1907 was het ledental gestegen tot 72. Een reden te meer om het vijfjarig bestaan feestelijk te vieren met het organiseren van een tentoonstelling. De eehele stad deelde in de feestvreugde, een bewijs, dat de vereniging populair was en het pu bliek met attractieve programma's wist te boelen. De enthousiaste secre taris schreef in zijn jaarverslag over de tentoonstelling, dat er „een pi-oeve werd geleverd van ernstig willen en kunnen". In 1908 werd het minder draag krachtige publiek de gelegenheid ge boden op gemakkelijke wijze zijn in kopen te doen door het instellen van een spaarkas. Vele jaren voorzag de- zo bijzondere vorm van kopen in de behoefte, maar in 1927 werd de spaar kas opgeheven wegens geringe be langstelling. Nog nauwelijks de kin derschoenen ontgroeid in 1910 stelden de actieve bestuurders van „Handelsbelangen" pogingen in het werk het aantal telefoonaansluitingen uit te breiden. Zo drongen zij er op aan telefoon in het politiebureau te plaatsen, maar daar waren B. en W. van Goes niet voor! Een belangrijk Jaar van ingrijpen de veranderingen was 1911, toen er een onderlinge glasverzekering werd opgericht, die tot heden toe uitste kend werkt en toen plannen naar vo ren kwamen om te komen tot de op richting van een vereniging voor handelsonderwijs. Hiervan startte in 1914 de cursus. De Goese midden standsvereniging verloor enkele van zijn pluimen, tóen in 1915 de r.-k. middenstandsvereniging „De Hanze" werd opgericht, maar ondanks het feit, dat verscheidene leden van ver eniging veranderden, is er altijd een goede samenwerking geweest. Ook de Hajuto '57 getuigt hier weer van. In de eerste wereldoorlog had de vereniging met verschillende moei lijkheden te kampen, maar ook die kwam men te boven. Na een bijzon der geslaagde tentoonstelling in 1922 deed de malaisetijd langzamerhand zijn intrede. Men probeerde de omzet op peil te houden met etalagewed strijden enz. De vooruitstrevende be stuursleden van „Handelsbelangen" waren ook een van de eersten in G< die ijverden voor elektrificatie. Na tal van besprekingen slaagde men er voorts in een vervroegde winkelslui ting te krijgen, alsmede algehele zon dagssluiting. In 1927 werd het 25- jarig bestaan gevierd met een excur sie naar Brussel. Tot de tweede we reldoorlog spreidde „Handelsbelan gen" zijn vleugels meer en meer uit en het ledental nam steeds verder toe. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de vereniging op bevel van de bezet ter opgeheven, maar na 1945 is men zich opnieuw met volle kracht gaan wijden aan de belangen van de mid denstanders. Momenteel telt „Handelsbelangen" een goede 300 leden, die terdege be seften, dal: alleen door samenbunde ling van krachten iets kan worden bereikt. De grootse manifestatie ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan is daar wel een duidelijk bewijs van. Wanneer men op de ingeslagen weg blijft voortgaan, kan de vereniging de toekomst met vertrouwen tegemoet Nog deze maand zal te Breda de aanbesteding worden gehouden voor het verbreden van een gedeelte van de rijksweg BredaRoosendaal. Het betreffende gedeelte is het tracee Liesbosch(Breda-Etten)De weg zal driebaans» gemaakt worden. De fietspaden werden reeds eerder bui ten de bomerij gelegd. Zodra ook de fietspaden tussen Etten en Roosen daal zijn gelegd, waarmee men thans bezig is, zal ook dit gedeelte drie baans gemaakt worden. Zeelands kioaliteitsprodukten v hun weg naar het Westen Een toestel van de „Pan American Airways" is woensdag met 47 passa giers uit Londen vertrokken voor de eerste vlucht op de lijn, die Londen via de noordpool rechtstreeks met de westkust van Amerika verbindt. 13 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 4.10 4.35 5.18 5.41 5.55 2.19 2.33 2.50 1.50 1,74 16.18 16.45 17.21 17.46 18.04 2.25 '2.39 2.52 1.42 1.65 10.21 10.49 11.25 10.52 11.26 1.85 1.97 2.15 1.37 1.59 22.51 23.19 23.52 23.22 23.45 2.11 2.23 2.41 Zeeuwse wielerploeg voor het clubkampioenschap De ploeg waarmee ren- en toer club „Theo Middelkamp" op 18 sep tember in Utrecht zal trachten het clubkampioenschap van Nederland te veroveren is thans definitief vastge steld. De volgende Zeeuwen zullen de strijd aanbinden: De profs Jaap Bruggenkamp en Theo van Wijchen uit Goes, Bram van Sluis uit Vlis singen, Jan Westdorp, 's Heerenhoek en de amateurs J. Huissoon, Hein- kenszand, J. de Roo, Schore, Piet Rentmeester, Yerseke en Emil Ver- straete Git Eede. 56. Kappie stond met een bezorgd gezicht aan de ver schansing toen de onder zeeboot Forel langszij kwam. Daar zou wat zwaaien als die dikke ad miraal aan boord stapte'. Nadat Satein een loop plank tussen de beide sehe- oen had gelegd, begaf Schout-tolj-Dag Patée' de Mljzon zich martiaal, aan boord van de Kraak. „Goedemorgen, kapitein", groette hij opgewekt. „Als ik het goed begrijp zijn er aan boord van uw scheepje enkele onregelmatigheden gebeurd, nietwaar?" ,Ik mag een zespuntige zeester zijn als ik er Iets van begrijp, mijnheer!" be gon Kappie opgewonden. „Dit is de eerste keer in mijn lange loopbaan, dat me zoiets overkomt. Die kist stond notabene in mijn eigen kajuitI" Hij gaf de hoge officier een uitgebreid verslag van de verdwijning van de kist, met al de raadselachtige bijkomstighe den. Schout-biJ-Dag Patee liet Kappie rustig uitspre ken. Daarna kilopte hij de kleine gezagvoerder be- moedigend op de schouder. „Kom, kom, kapitein", sprak hij met een fijn glimlachje. „Trek het U maar niet te zeer aan, hoor! Zulk een kleinigheid kan een ieder overko men, nietwaar?" Kappie staarde-de ander verbluft aan. Russische scheidsrechter leidt Engeland-Frankrijk De voetbalwedstrijd Engeland Frankrijk, welke op 27 november in het Wembleystadion te Londen wordt gespeeld, zal onder leiding van de Russische scheidsrechter, Nikolai Latvev staan. Het is voor de eerste maal, dat een Rus in Engeland een interlandwedstrijd leidL Piet Rentmeester won in St. Niklaas Piet Rentmeester won in St. Ni klaas (België) een wedstrijd over 100 km in 2 uur en 30 minuten. Tweede werd J. Bloedjes op twee lengten 3 Alfred Meire (België); 4 Jaap Huis soon, Heinkenszand op 1 minuut 10 seconden; 5 Gilbert Maas (België), 1 minuut 50 sec.; 11 Jo de Roo, Scho re; 15 C. van Esten, Axel; 16 M. Do- minicus, Nieuwdorp op één ronde en 17 Jan Corstanje, Goes. Toernooi om Benelux-cup? De heer A. Dickes, tweede vice- woorzftter van de Luxemburgse voètbalbond, heeft een plan ontwor pen voor een toernooi om de „Bene lux-cup", waaraan zes verenigingen twee uit elk der Benelux-landen, zou den deelnemen. De trofee zal vol gens het voorstel in een volledige competitie (op wee ka vonden) wor den betwist. In België en Luxemburg zouden enkele clubs veel belangstelling heb ben voor een dergelijk toernooi. Spo- ra, -Jeunesse Esch (beide Luxem burg), Anderlecht en Beerschot (bei den België) hebben hun medewer king al toegezegd. Van de Neder landse clubs zou de heer Dickes P.S.V. en Feijenoord willen uitnodi gen om aan de competitie deel te nemen. Dinsdag heeft hij daarover besprekingen met deze verenigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 17