Romantische hoogstam moet voor zakelijke „fruitindustrie" ruimen HET FEESTPROGRAMMA AL 4e ve\[\v\qsklok it. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Het programma van de middenstandstentoonsteling „liajuto 1957" van 13 tot en met 21 september a.s. en van de Fruit- week met het Zeetnvsc Frultcorao op 21 september riet er als volgt uit: Donderdag 12 september 20.00 uur: Officiële opening van de „Hajuto 1957"' door de commissaris der Koningin. 20.00 uur: Concert door „Hosanna" op de Grote Markt. Vrijdag 13 september 14.00 uur: Openstelling van de tentoonstelling voor 't publiek. 19.30 uur: Mars door het Tamboer- en Pijperkorps „Excelsior" naar het Hajuto-terrein. 22.00—24.00 uur: Optreden van Charles Aertt»' Radio-ensemble in de schouwburgzaal op het tentoonstellingsterrein. Zaterdag 14 september 14.30 uur: Intocht van de Frultfee met haar hofdames en volgdames. 15.00 uur: Officiële ontvangst van de Fruitfee ten stadhulze door B. en W. van Goes. 15.30 uur: Bezoek van de Fruitfee aan do Bloemententoonstel ling op de Beestenmarkt. 16.30 uur: Bezoek van de Fruitfee aan de liajuto 1957. *18.45 uur: Vertrek van de Veiling van 700 turnsters en turners voor een massale gymnastiekdemonstratie op de Grote Markt. 21.00—23.00 Gezamenlijk concert en taptoe door de musdek- verenigingen „O.K.K." uit Wemeldinge en „Euphonla" uit Goes op de Grote Markt. 14.00 uur: Openstelling van de Hajuto-tentoonstelling voor het publiek. 19.30 uur: Mars door het harmoniegezelschap „Hosanna" door de binnenstad naar het Hajuto-terrein. 22.0024.00 uur: Optreden van Charles Aerts' Radio-ensemble. Maandag 16 september 14.00 uur: Openstelling van de Hajutotentoonstelling voor het publiek. 19.30 uur: Rondrit van de Fruitfee met bezoek aan de Hajuto '57. 22.00-24.00 Optreden van Zeeuwse amateurs, waaronder di verse leden van d'Oprechte Amateur, in de grote schouw burgzaal, op het tentoonstellingsterrein. Dinsdag 17 september 13.00 uur: Ontvangst van de Fruitfee en haar gevolg door de Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes. Daarna rondrit door de stad met bezoek aan de ziekenhuizen Oostwal en St. Joanna en aan de Tehuizen voor ouden van dagen. 14.00 uur: Openstelling van de Hajuto-tentoonstelling. 19.30 uur Mars door het Tamboer- en Prjperkorps „Excelsior", eventueel met de Fruitfee en haar gevolg, via de binnen stad naar de Hajuto-tentoonstelling. 22.0024.00 uur: Optreden van Charles Aerts' Radio-ensemble Woensdag 18 september 14,00 uur: Openstelling van de Hajuto-tentoonstelling. 19.30 uur: Rondrit van de Fruitfee met bezoek aan de Hajuto '57. 22.0024.00 uur: Optreden van Charles Aerts'Radio-ensemble Donderdag 19 september 19.0022.00 uur: Zeven-handbaltoernooi om de „Zilveren ap pel" op de Grote Markt, met de deelnemende verenigingen Poule A Poule B Marathon, Vlissingen; Hellas, Goes; E.M.M., Middelburg; Volharding, Goes; T.O.N.I.D.O., Goes. Walcheren, Vlissingen. 19.30 uur: Mars door het Harmoniegezelschap „Hosanna" door bouwplan Oost, vergezeld van de Fruitfee en haar gevolg, met een bezoek aan de Hajuto '57. 22.0023.00 uur: Marsconcert door „Hosanna" op de Grote Markt. 14.00 uur: Openstelling van de Hajuto '57 voor het publiek. 22.0024.00 uur: Optreden van Charles Aerts'Radio-ensemble Vrijdag 20 september 19.3021.00 uur: Optreden van de „Zebra"-keurturnsters en keurturners op de Grote Markt met medewerking van de Nederlandse keurturn(st)er Nel Fritz en Jac. J. v. d. Sande. 21.0023.00 uur: Concert op de Grote Markt door het Har- moniegezelschap „Euphonia". 19.30 uur: Rondrit van de Fruitfee door de binnenstad met een bezoek aan de Hajuto '57. 22.0024.00 Optreden van Zeeuwse amateurs. Zaterdag 21 september 12.00 uur: Opstellen van het Fruitcorso op het terrein van de Veiling. 13.00 uur: Keuring van de wagens door de Jury. 14.30 uur: Eerste rondgang van het Fruitcorso. 17.0018.00 uur: Uitreückig van de prjjzen der deelnemers op de Grote Markt. 19.30 uur: Tweede rondgang van het Fruitcorso. 20.0022.00 uur: Concert op de Grote Markt door „Hosanna" uit Goes. 22.0023.00 uur: Concert op de Grote Markt door Apollo" uit Etten. 23.0023.30 uur: Taptoe op de Grote Markt door Apollo" uit Etten. 14.00 uur: Opening Hajuto '57. 22.00—24.00 uur: De Hajuto '57 besluit de tentoonstelling met een programma van Charles Aerts' Radio-ensemble. ll!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllilll!lllllllll!llllllllllllllll!!lllill!llllllllllllll!l!lll(il!IIIIHIIIllllllKllllllllllllllllllllilHllJII!ll!llllllllllllltll De veilingklok loopt snel deze middag te passen aan de veranderende om standigheden. Geen wonder dus dat deze moderne vorm vair fruittelen in Zeeland snel en vrij algemeen wordt toegepast. Het grote aantal bomen per hecta re vereist echter voor aanplant en opkweek aanzienlijke investeringen. De fruitteler uit onze dagen, vooral de minder kapitaalkrachtige, kan zich dan ook niet meer. zoals zijn collega uit 1900, de weelde veroorlo ven vijftien twintig jaar te wach ten op de produktie van zijn bomen. „Koetjes, die vroeg kalven" zjjn In trek. Alles is gericht op een vroege en hoge produktie, desnoods ten kos te van de levensduur. Bomen die vijf tig jaar meekunnen, zijn niet meer gewild. Liever de boompjes „uitmel ken" en daarna vervangen, dan vele jaren met dezelfde bomen doorgaan. Jongere bomen leveren in hoofd zaak kwaliteitsfruit en daar is het om te doen. Zo is in de loop der jaren dit aanvankelijk stiefmoederlijk be deelde aanhangsel van het land bouw- of veeteeltbedrijf tot ont wikkeling en zelfstandigheid geko men. Dit heeft tevens met zich ge bracht, dat het romantische beeld van indrukwekkende hoogstammen met daaronder vreedzaam grazen de koeien geleidelijk uit het land schap verdwijnt. Dit gevarieerde beeld wordt vervangen door een wat eentonig aandoende uniforme beplanting van bomen aan een lan ge paal, beplantingen die het ka rakter gaan dragen van een „fruit- fabriek" met een lopende-band- productie. Zoals onder invloed van de maatschappelijke en economische verhoudingen de trekschuit is ver vangen door snelle comfortabele vervoermiddelen, de Oudhollandse trapgeveltjes plaats hebben moe ten maken voor moderne gebouwen met strakke lynen, ja, zoals zelfs een deel van de taak van de kip is overgenomen door de broedmachi ne, zo heeft ook de fruitteler zijn romantische hoogstamboomgaard moeten vervangen door een snel- en hoog productieve beplanting. Ook hij heeft zich moeten aanpas sen en heeft ingezien terecht dat men er met romantiek alleen niet komt. De kosten, die gemaakt moeten worden zijn nu eenmaal niet door romantiek te dekken. De fruitteler zal zijn bedrijf zo ratio neel mogelijk dienen te exploiteren. Bovendien, niet alleen de eigen maar ook de algemene welvaart wordt het meest bevorderd door diè fruitteler, die de produktiefac- toren; grond, arbeid en kapitaal, zodanig weet te gebruiken, dat een zo gunstig mogelijk financieel re sultaat wordt verkregen. M. J. NOORDHOEK, Hoofdass. A. R.T.C. „Goes". IN EEN GROENGE- SCHILDERD amfithea ter zitten de groente- en fruithandelaren uit Goes en omgeving. In dezelfde banken, waar nog maar kort tevoren de commis sionairs zaten, die het Be- velandse fruit kochten, dat voor de export bestemd is. Het is rumoerig in de afmijnzaal van de veiling vereniging „Zuid-Beve land", maar de stem van de afslager klinkt boven alles uit: „Heren, niet zo veel praten! Rustig blij- De wijzer draait deze middag maar kort, de prij zen zijn hoog. De groente en fruitdetaillisten trekken zwaar aan hun sigaren en houden hun duim bij de knop. In een vaste cadans leest de veilingmeester de partijen op, noemt de kwa liteit en de hoeveelheid. Dan schakelt de afslager de klok in, tien, twintig cent per kilogram hoger dan de verwachte prijs. Snel begint de wijzer zijn loop. Hij huppelt langs de cijfers, die de centen en de dubbeltjes aangeven naar een steeds kleiner wordend bedrag. De prijzen zijn hoog, het duurt niet lang. De handelaren weten wat ze willen geven en wachten tot de klok hun raming aangeeft. De wijzer stokt. De ko per zit in de voorste bank, zijn „concurrenten" ken nen z'n nummer, dat in het centraal van de klok is aangegloeid. „Hij zit er v/eer op hoor" mompelt iemand, die een veel ge ringere schatting had ge maakt. Het gaat razend snel deze middag. De partijen, va riërend van appelen en pe ren tot savoye kool en bloemkool, vliegen weg. Sommige handelaren zijn snel met hun duim en de anderen vinden dat maar zo—zo. Ze vinden de prij zen te hoog. Toch is de stemming goed in het amfitheatertje. De veilingmeester en de afslager zitten beneden, in de arena, maar toch zijn de handelaren de artiesten in dit veiling-blijspel. Als er één van hen nèt iets te laat drukt lachen ze Ha-ha-die-Jan". De rode kool met de aanduiding: eerste 15 wordt geveild en alle aandacht geldt weer de klok. De geoefende, fijn gevoelige hand strijkt weer langs de knop, klaar om een geschikte koop op te vangen. Tomaten, stok- snijbonen, aardappelen en druiven, het gehele areaaal van de Bevelandse tuin bouw en fruitteelt komt er aan te pas. Het veilen be reikt nu een hoog tempo, het wordt voor de éénma lige beschouwer een vol komen duistere zaak, waar hij volkomen buiten staat. Kropsla B 3 wordt aangekondigd, de handela ren trekken zonodig nog harder aan hun sigaren, de wijzer toert over het bord, stopt, begint weer, stopt, begint weer Zo gaat het door, dag aan dag. Op de veilingen voor de plaatselijke hande laren en op die voor de export. Daarbij is de telefoon een onmisbaar medium. De welluidende stem van me juffrouw Gerda van Luijk klinkt dan boven het vei- linggeroezemoes uit. De stem dirigeert de commis sionairs naar de hokjes, waarvan de telefoniste het nummer noemt. De kopers krijgen hun tips en in structies en het bord in het bescheimde hokje, Ger- da's domein, staat rood gloeiend van de oplichten de lampjes. De mechanische admi nistratie, die de verkopen onfeilbaar vermaalt en verwerkt tot facturen, die alleen nog maar in een en veloppe behoeven te wor den gestoken, is een won der, Zes dames bedienen de apparaten; hun vingers gaan vliegensvlug over de toetsen van de ponsmaclii- nes. Twee gigantische machi nes wachten met openge sperde muil op de pons kaarten, waarop alles over de koop staat ver meld. De ene rekent, de andere schrijft. De heer M. J. C. Moens, die de scepter zwaait over de ad ministratie van de veiling, is terecht een beetje trots op deze volkomen mecha nische wijze van facture ren, die veel werk bespaart en het maken van overuren in het drukke seizoen heeft opgeheven. De administra tie is er voor de kopers, die zonodig op hun factu ren kunnen wachten. Iede re dag verlaat een reke ningen-stroom de veiling. Want achter dat geroeze moes in de afmijnzaal gaat een imposant- stuk economie schuil. ZEEUWSE FRUITTEELT VERANDERT Heren, rustig blijven! Een van de „artiesten" in het veiling-blijspel GERDA VAN LUIJK: veilingtelefoniste heeft een drukke baan. „Koetjes die vroeg kalven" zijn in trek De romantische hoogstam is uit de Zeeuwse boomgaarden verdwe nen. Weg, practisch weg, de bongerds met de hoge appel- en perebo men en de grazende koetjes eronder. Prachtige objecten voor foto grafen en kunstschilders, die het liefelijke en de serene rust van het platteland wilden vastleggen, maar niet meer passend in de economie van heden. Want het gezegde „boompje groot, plantertje dood" kan voor deze tijd niet meer opgaan. Mensen, die ongeveer twintig jaren kunnen wachten tot een hoogstamboomgaard een vrij onregelmatige opbrengst van geringe waarde gaat geven, zijn er niet meer te vin den. Dat was een halve eeuw terug mogelijk, toen de fruitteelt vrijwel alleen als nevenbedrijf of als geldbelegging door kapitaalkrachtige personen werd bedreven. Veel is er veranderd sinds het begin van deze eeuw, de tijd waarin er wat meer belangstelling voor de fruitteelt kwam. In die periode plant te men uitsluitend hoogstambomen op een afstand van tien tot twaalf meter, dus ongeveer honderd bomen op één. hectare. Dan te weten, dat er nu in het „spillentijdperk", onge veer duizend kleine boompjes op een zelfde oppervlakte staan! Maar daarover straks meer. Met de hoogstamboomgaarden moest je geduld hebben. Voordat een boom vrucht ging dragen, was de planter twintig jaar ouder. Daarom ook werd de ondergrond benut voor de teelt van landbouwgewassen of als grasland voor de veeteelt. In de jaren tussen 1900 en 1910 kwam de bessen teelt"'als onderteelt in de boomgaarden naar voren. Deze vroeg renderende „ondervruchten" werden meer en meer beschouwd als hoofdzaak, terwijl de weinig en laat produktieve oppervruchten de fruitbomen naar het tweede plan werden geschoven. Het accent kwam dus sterk te lig gen op de bessencultuur, wat voor die tijd een belangrijke intensivering van de Zeeuwse fruitteelt betekende. Toen deed in 1910 de Struik vorm zijn intrede. Voorlopig werd deze al leen maar gebruikt als tussenbeplan- timg in de hoog- of halfstamboom- moeten worden. Naast andere be zwaren, zoals machinale bewerking met moderne snelle machines, is nu juist dat op tijd rooien van de wij- kers, een van de grootste moeilijkhe den, welke dit systeem heeft meege bracht. KLEINE BOOMVORM FAVORIET. Om deze moeilijkheden te omzeilen is men er de laatste jaren steeds meer toe overgegaan om alleen bo men op een zwakke onderstam te planten en wel op een afstand van ongeveer vier bij twee meter. Deze worden dan opgekweekt als een zgn. „vrije spil" aan een lange paal. Met de nieuwe ontwikkeling ver anderde dus de boomvorm, maar daarmee eveneens het beeld van de boomgaard In het landschap. Eerst werd de lange stam van de hoogstam weggenomen, waardoor de struik werd verkregen. Dat was reeds een grote verbe tering, omdat büvoorbeeld de lange ladders voor de pluk gemist konden worden. Na verloop van tijd ki'eeg ook de struik weer een nieuwe vorm. Hij werd op zwakke onderstammen geplant en kleiner en smaller opge kweekt. Daarmee deed de vrije spil zijn intrede, welke ons momenteel in het „spillentijdperk" doet leven. Een tijdperk, waarin ongeveer duizend kleine vroegvruchtbare bomen op een hectare zijn geplant. Al deze veranderingen zyn gericht op een vroege en hoge produktie van een hoogwaardig produkt tegen zo laag mogelyko kosten. De teelt gaat geheel in de richting van een meer „industriële vorm", namelyk de in hagen geplante spillen. Een van de kenmerken van de Zeeuwse fruit teler is, dat hij zich snel weet aan Van de romantische hoogstam naar.... de zakelijke „vrije spil Telefoon voor U.... gaard. Ook in deze boomgaarden handhaafde men aanvankelijk nog de onderbeplanting met bessen. Lang zaam maar zeker werden de hoog- en halfstammen door de struikvorm verdrongen, waarna in de periode 19201930 de echte struik-aanplan ten werden aangelegd. Toch kwam de grote omwenteling in de Zeeuwse fruitteelt pas na 1930. Het kleinfruit dat zolang de basis had gevormd voor het Zeeuwse be drijf, geraakte door de lage prijzen in de dertiger jaren in discrediet. Een gelukkige omstandigheid was, dat er in die tijd juist meer klaar heid kwam in het onderstammen- vraagstuk. Daardoor werd het mo- gelijk de onderteelt van bessen te vervangen door appels op een zwak ke, vroeg produktieve onderstam. Er ontstond toen het z.g. blijver- en wij- kersysteem, wat hierop neerkomt, dat de blijvers op een sterkere, laat vruchtbare onderstam worden ge plant op een afstand van zes bij zes of zes bij zeven meter. Daartussen komen dan op halve afstand de wij kers op een zwakke, vroeg vrucht bare onderstam. Na tien a twaalf jaar is de beschikbare ruimte dan zo klein geworden, dat de nog steeds vruchtbare wijkers inderdaad moeten wijken, met andere woorden, gerooid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15