GOES: HAJUTO 1957 EN FRUITWEEK! Hajuto '57 wordt grootse middenstands manifestatie BABS AUSEMS: EEN WEEK FRUITFEE Vandaag klinkt het „startschot" DE LAATSTE LOODJES Verwachtingen zijn hooggespannen OP HET SPORTTERREIN by de Westsingel te Goes heerst de laatste we ken een grote bedryvigheid! Het vertrouwde beeld van voetballende spoor wegmannen en krygertjespelende schooljongens is verdwenen en heeft plaats moeten maken voor een indrukwekkend silhouet van een houten hal, die met zyn lengte van 75 meter en breedte van 33 meter als overdekt voet balveld dienst zou kunnen doen. In deze hal wordt de „Handelsbelangen Ju bileum Tentoonstelling 1957" ondergebracht. Een expositie van de mid denstand, de industrie, de handel en het ambacht in Goes ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Goese middenstandsvereniging. Sedert weken is het vry druk op het knus gelegen sportveldje en vooral de laatste dagen is het een komen en 6aan van zwaar beladen vrachtauto's, •e meeste van de ongeveer 80 stand houders zijn maandag begonnen hun standruimte in te richten en binnen weinige dagen reeds is het geheel om getoverd tot een fraaie expositiehal. Op een van deze drukke dagen heb ben wij er een kijkje genomen en de eerste indruk is, dat men een tim mermanswerkplaats binnenstapt Overal klinkt 't geklop van hamers, wordt met planken en balken ge sjouwd en is het roepen van de tien tallen werklieden boven alles uit te ho ren. Er wordt geschaafd en gebijteld gezaagd en gespijkerd, kortom het gonst van bedrijvigheid in de grote ruimte. Hier is er een standhouder, die zijn produkten op aantrekkelijke wijze aan het uitstallen is. daar bouwt een middenstander een toonbank en een eind verder worden fruitkistjes op elk aar gestapeld om een podium te ver krijgen. Met koortsachtige haast verrich ten allen de hun opgedragen taak want als straks de commissaris der koningin de tentoonstelling die het Zeeuwse publiek niet alleen zal tonen wat de Goese middenstand heeft te bieden, maar ook zal ge- tulgen van de durf, de onderne mingsgeest en het doorzettings vermogen van de organisatoren, zal openen moet alles piekfijn in orde zijn. ONVERMOEIBAAR Onvermoeibaar zijn de Hajuto- comitéleden, die van 's morgens tot 's avonds op het tentoonstellingster rein zijn te vinden. De meeste van hen hebben hun zaak in de steek gela ten om zich volledig te kunnen geven aan deze grootse manifestatie van de Goese middenstand. Ze staan altijd en overal gereed om adviezen te geven en vaak ook steken ze de handen uit de mouwen om de standhouders en werklieden in hun moeilijke taak te helpen iets moois op te bouwen. Zo kan het gebeuren, dat de actieve se cretaris van het comité, de heer W. v. d. Linde, een fors gebouwde veertiger, zijn jasje uittrekt en een der stand houders een handje helpt met de in richting van zijn stand. Het gaat alle maal even gemoedelijk en dat ver hoogt slechts de gezonde wedijver van de standhouders om hun inzendingen zo verzorgd mogelijk te doen zijn. Waardoor de tentoonstelling slechts aan aantrekkelijkheid wint. De weg naar het secretariaat, naast de hoofdingang, is al spoe dig een veel gebruikte route voor de standhouders geworden. De een wil weten hoe hoog hij eigenlijk wel mag bouwen, een andere heeft moeilijkheden met de elektriciteits voorziening en een derde komt weer met wat anders. Zo gaat het de gehele dag: een komen en gaan van mensen, die met een min of meer zorgelijk gezicht het „hoofd kwartier" binnenstappen, maar tevreden en voldaan nun stands weer opzoeken. De comitéleden weten overal raad op en zo wordt alles tot ieders bevrediging opge lost. De 2400 vierkante meter grote hal, waaraan een showhal met restaurant is gebouwd, zal behalve zijn ruim 80 stands tal van attracties, brengen, die de aanwezigen in de avonduren aan genaam zullen bezighouden. Tegelijk met de „Hajuto"-expositie wordt ook de Goese fruitweek ingeluid en zal de fruitfee iets van de steer uit sprook jesland in de Ganzestad brengen. Ook de „Hajuto" krijgt zijn deel, want de fruitfee 1957 zal verscheidene malen een bezoek brengen aan de tentoon stelling. Een bijzonderheid van deze tentoon stelling die nóg grootser en nóg breder van opzet is dan in 1952 is, dat een kleurrijk waterorgel zijn klanken over de muziek- en water liefhebbers zal uitstorten. De verwachtingen zijn hoog gespan nen en wanneer het weer wil mee werken, beloven het aantrekkelijke dagen te worden. De organisatoren hebben in ieder geval moeite noch kosten gespaard om de bezoekers 'n hartelijk welkom te bereiden. Hoeveel bezoekers men verwacht? Om en na- by de 50.000 vertelde een comitélid, maar dan moeten alle factoren gunr stig zijn. Vooral het weer! Tijdens de fruitweek van 1955 en 1956 was het ook uitstekend, zodat men, met een beetje optimisme, voor de komende week haast niets anders mag ver wachten! Vanavond zal de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de Hajuto 1957, de grote ju- bileummiddenstandstentoonstelling in Goes openen. Dit zal tegelijk het startsein zijn voor een week vol acti viteiten en attracties, die de Goese straten weer tot een deinende men senzee zullen maken. Want mét de Hajuto valt ook de Zeeuwse fruit week samen. Voor de derde maal zal de fruit fee een week bezit nemen van Goes en zaterdag 21 september zal het jaarlijkse grootse festijn culmineren in het Zeeuwse fruitcorso, dat nóg groter en mooier dan vorige jaren belooft te zijn. DROOM WERD WERKELIJKHEID VOOR DE ACHTTIENJARIGE RECEPTIONISTE Babs Ausems uit de Van Dusseldorpstraat in Goes Is deze zomer een droom werkelijkheid ge worden Een droom, zoals ieder meisje die eenmaal in haar leven zou willen beleven. Babs zal namelijk acht dagen lang in het middelpunt van de belang stelling staan, want zy.is uitverkoren tot fruitfee 1957. Welk meisje van achttien lentes droomt nu niet van sprookjesland en van feeën en prinsen Voor de meeste van hen blijft het echter een droom, uitgezonderd voor de jeugdige Babs, die zo graag fruitfee wilde zyn en tot haar eigen verbazing tot fruitfee werd uitgeroepen. Een onderscheiding, welke zij natuurlijk wat leuk vindt! mer heeft Babs met het driejarig di ploma van de h.b.s. In haar zak de school verlaten. Thans is ze reeds een maand werkzaam als receptioniste in een hotel te Goes. „Bijzonder prettig en afwisselend werk", vertelt ze. „Wat het werk allemaal inhoudt? Bijvoor beeld het ontmaskeren van interna tionale oplichters!" verklaart ze la chend. Eigenlijk lag het helemaal niet in Babs bedoeling receptioniste te wor- Denk echter niet, dat een fruitfee „zo maar" de eerste de beste is. Oh neen, beslist niet! De heren van het fruit- corsocomité vroegen de kandidaat feeën honderd uit. Babs Ausems kan er over meer praten„De eerste avond toen we min of meer werden getest, was ik wel wat zenuwachtig", ver telt ze. „En eigenlijk was ik een beet je verlegen ook". De charmante Babs schudt eens met haar donker gelokt hoofd en in haar bruine ogen begin nen pretlichtjes te dansen, als ze aan die avond denkt. De kritische heren van het comité kénden het niet direct met elkaar eens Worden: er waren drie lieftallige jon gedames die voor de hegeerde titel in aanmerking kwamen. Enfin, ge weet het, het resultaat is reeds lang be kend: Babs Ausems is de uitverkore ne. Misschien heeft het voordrachtta lent van de Goese receptioniste de doorslag gegeven, of misschien was het ornaat zij zo voortreffelijk haar Engels, Frans en Duits wist te lezen. De „jury" houdt dit echter angstval lig geheim, want wie weet, anders zouden wellicht bij een volgende gele- f enheid tientallen jongedames komen, ie hun vreemde talen als hun moeder taal spreken! Daar is natuurlijk veel voor te zeggen, maar voor een fruitfee is dat niet genoeg. De goede eigenschappen, die deze fee moet bezitten zijn legio: zij moet ongedwongen met haar hoge gasten weten om te gaan, zij moet juist die charme hebben, welke vele koninginnen geliefd heeft ge maakt bij haar volk, ze moet zich bij iedere situatie weten aan te passen, ze moet een toespraakje in een andere taal kunnen houden, ze moét... Zo zouden we door kunnen gaan! Kortom, een fruitfee moet werkelijk iets over zich hebben van sprookjesland... De fruitfee 1957, de charmante, don- kerogige Babs Ausems heeft dat! Het is een beweeglijk, uitgelaten meisje, nauwelijks de schoolbanken ontgroeit. Dat is dan ook juist, want deze zo- in de Hajuto-hal wordt nog koorts achtig gewerkt om alles voor van avond gereed te hébhen. „Die jurk is iets fantas tisch"roept Babs Au sems, fruitfee 1957, ent housiast uit. Onze foto graaf trof haar op het atelier, waar Babs de laatste weken al menig keertje op bezoek is ge weest den. Vroeger droomde ze altijd van le rares aan een landbóuwhuishóud- school, hetgeen niet zo verwonderlijk is als men weet. dat familie Ausems vader, moeder, twee dochters en twee zoons uit de Betuwe afkom stig is. De Betuwe 3 jaar geleden woonde Babs daar nog evenals Zee land een fruitland bij uitstek. Haar grootvader is er fruitkweker en ver scheidene van haar ooms hebben er fruitbedrijven. De fruitfee 1957 weet dus heel wat meer van fruit dan een gewone feeBabs is ook een erg spor tief meisje: ze deinst er niet voor te rug om een metershoge duik in het frisse water te nemen en ze is „weg" van alle mogelijke soorten watersport. Haar belangstelling gaat verder uit naar gymnastiek en... schilderen. Vooral dat laatste eist soms heel wat van haar tijd, maar al het werk is deze zomer beloond geworden. Dat zat zo. Ter gelegenheid van de elektrificatie van de Zeeuwse spoorlijn werd een schilderwedstrijd uitgeschreven voor alle leerlingen van de Goese middelba re scholen. Tien eerste prijzen werden toegekend en achter een daarvan stond de naam van Babs Ausems, Zij had een kleurrijk en fleurig schilderij gemaakt van een boeken- en tijd schriftenstalletje op een station. „Eigenlijk wel een beetje té kleurig, maar het leverde me toch een reisje op naar Rotterdam", zegt ze. terwijl ze haar werkstuk weer zorgvuldig op bergt. Babs Ausems is een vriendelijk meisje, dat honderd uit praat: over school, over haar werk en over het komende fruitfeest. Maar als wij voorzichtig informeren hoe de fruitfee dan wel gekleed zal zyn tijdens de feestelijkheden, zwjjgt ze In alle talen. „Dat biyft voorlopig nog geheim, maar het Is fantas- Voor de heren van het Hajuto-comité zijn het drukke dagen. Secretaris Van der Lirnle rechtslost met twee medecomitéledcn nog enkele puzzels op. Jury voor fruitcorso samengesteld Voor de derde maal zal Goes op zaterdag 21 september a.s. zijn fruit corso beleven. In dit voor West-Euro pa unieke evenement zullen een vijf entwintigtal met fruit versierde wa gens meerijden, waaronder veertien praalwagens. De jury. die dit jaar bestaat uit Ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsu- lent, voorzitter, ir. J. J. van Hcnnlk, rijkstuinbouwconsuient, secretaris, en de heren C. Boudewijn. voorzitter Nederlandse Fruittelers Organisatie, Aug. A. M. Poelmans. van de Fruit telersvakbond van de N.C.B. en me vrouw A. G. van der Have-Lucleer, zal zeker geen gemakkelijke taak hebben om de originaliteit en de ar tisticiteit van de wagens naar waarde te schatten. Wat de verschillende deelnemers in de afgelopen weken hebben gepresteerd zal Volgende week zaterdag wel blijken; maar dat het iets bijzonders is staat nu reeds vast! tiseh!", dat is alles wat ze er van zegt. .'Met 'n elegant gebaar strijkt ze de plooien van haar rok glad, terwyl ze dromerig voor zich ult- staart. Het kan niet anders of de fruitfee moet er inderdaad feeëriek uitzien! „Zenuwachtig voor wat volgende week te wachten staat Babs?" „Wel neen, waarom zou ik!" En dat ene zinnetje typeert haar. Waarover zou ze zich druk moeten maken? Nu ja, de eerste dag zal het natuurlijk even moeten wennen, maar daar ben je vlug genoeg overheen. „Ik ben naar de film geweest deze week, naar „Sls- sie de jonge keizerin", gooit ze er plot seling uit. „Ik weet nu hoe ik naar het publiek moet wuiven!" vervolgt ze dan lachend. Overigens. Babs heeft haar sporen op het toneel reeds verdiend Als lid van de „Rederijekers" heeft ze vele malen op de planken gestaan. Meestal vertolkt ze de rollen van charmante jonge meisjes en soms ook is ze de echter ..gamin", de belhamel. Het luk te altijd en waarom zou ze zich dan zorgen maken over de rol van fruit fee? Een volle week, van zaterdag 14 sep tember tot en met zaterdag 21 sep tember zal fruitfee Babs Ausems iets van de sfeer brengen uit het ryk der sprookjes. Tesamen met haar acht hofdames zal zy aanstaande zaterdag in Goes een feestweek inluiden, die zijn hoogtepunt zal bereiken tijden» 't fruitcorso een week later. Dit gran dioos feest, deze manifestatie voor het Zeeuwse fruit, zal weer vele duizen den bezoekers van heinde en verre naar de Ganzestad trekken en zy al ien zullen de fruitfee bewonderen en bejubelen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13