Eenheid zal verhinderen, dat ons land bintengewest wordt Middelbare school in Tennessee werd met dynamiet opgeblazen f KLANKBORD NEDERLANDSE BEDRIJVEN ZOEKEN CONTACT IN FRANKRIJK WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARLEMENTAIR INDUSTRIEBEZOEK Euromarkt stelt aan Nederlandse Jaarbeurs bijzondere eisen De tweede dag van het parle mentair industriebezoek is giste ren begonnen met een bezoek aan de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken N.V, in IJmuiden. Prins Bernhard woonde dit bedrijfsbe zoek bij. In de nieuwe gloeiovenlxal van de breedbandfabrieken heeft de president-directeur van het be drijf, Ir. A. H. Ingen Housz. de be zoekers verwelkomd. In zijn rede, waarin hij een over zicht gaf van de ontwikkeling van de bedrijven, deelde ir. Ingen Housz mede, dat sinds de oorlog voor ze venhonderdvijftig miljoen gulden is geïnvesteerd. Het aantal werkne mers is na de oorlog gestegen van 4000 tot 11.000. „Wij zijn nog lang niet aan het eind van de groei", aldus ir. Ingen Housz, die erop wees, dat de wereld productie van staal en ijzer nog steeds toeneemt. In Nederland staat het staal- en ijzerverbruik nog ver achter bij de meer geïndustrialiseer de landen, zoals de Verenigde Staten en Engeland, waar het verbruik per hoofd van de bevolking respectieve lijk 600 en 400 kg per jaar bedraagt tegen 220 kilo in ons land. De heer Ingen Housz bracht in zijn rede voorts twee vraagstuk ken ter sprake, die voor de be drijfsvoering van groot belang zijn, dat van de personeelsvoor ziening en dat van de woning voorziening. Er bestaat een uit gebreid systeem voor opleidingen, waarbij ook de menselijke verhou dingen het aankweken van be grip voor eigen verantwoorde lijkheid grote aandacht heeft. Ir. Ingen Housz wees erop, dat elk jaar een miljoen gulden wordt geïn vesteerd in woningbouw voor de werknemers, geld dat dus niet kan worden vastgelegd in de bouw van nieuwe fabrieken. Sprekende over de internationale positie van de Hoogovens wees ir. Ingen Housz op het belang van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Door de E.G.K.S. zijn nieuwe afzetmogelijkheden voor de hoog ovens ontstaan. De ervaringen met de E G.K.S. zijn gunstig, hoewel er moeilijkheden voorkomen als gevolg van dualiteit, Inter-Indonesische conferentie begonnen Alle belangryke figuren, die een rol spelen in de binnenlandse crisis in Indonesië, waren dinsdag verzameld by de opening van de nationale confe rentie tussen de centrale regering en 21 provincies en andere gebiedsdelen van de Indonesische archipel. De ongeveer tweehonderd deelne mers, waaronder de van elkaar vervreemde president Soekarno en oud-vice-president Mohammed Hatta zullen trachten de grond slagen te leggen voor een plan tot herstel van de normale betrekkin gen tussen het centrum en de bui tengewesten. De opstandige gebieden eisen een groter aandeel in het beheer over hiïn eigen zaken, een grotere portie van de buitenlandse valuta, die zij zelf opbrengen, uitroeiing van de corrup tie op grote schaal, en tenslotte her stel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta. In zijn openingsrede merkte premier Doeanda onder meer op, dat de hui dige chaotische toestand in het land de positie van Indonesië in de V.N. in gevaar zou kunnen brengen, juist in de tijd dat de kwestie Nieuw-Guinea in deze wereldorganisatie weer in de bat zal worden gebracht. Zowel Soekarno a.ls Hatta richtten een boodschap tot de conferentie, waarin zij bij de deelnemers aandron- f en op terugkeer naar de geest van e onafhankelijkheidsproclamatie. Soekarno zei het begrijpelijk te ach ten, dat in de huidige periode van overgang grieven aan de dag zijn ge komen. „Doch deze moeten worden geregeld langs wettelijke wegen. La ten wij terugkeren tot het behoud van de rechtstaat", aldus Soekarno. Hatta wees er in zyn boodschap op, dat in de tekst van de onafhankelijk heidsverklaring geen definitie voor komt van „hoe wy onze staat moe ten besturen". P.T.T. EN PAARD. Ronald Roden, een schoolonderwijzer in Woodhouse, heeft zichzelf door de Engelse P. T T. een paard als postpakket laten be zorgen, gebruik makend van het feit, dat de Engelse P.T.T. geen maximum heeft gesteld op de afmetingen van postpakketjes. Er zat een adreslabel aan de nek van het paard en op zijn achterdeel waren 6 shillings aan postzegels geplakt en gestempeld. De postbode van het dorp, waar Roden het paard kocht, heeft het dier veertig km verderop by de on derwijzer afgeleverd. VIJFLING. Roy Solly, een kok in Londen verlangt bijzonder naar be gin november. Artsen hebben hem laten weten, dat zijn 39-jarige vrouw Lilian een vijfling verwacht. Dat zou tenminste uit róntgenopnamen zijn gebleken. die ontstaat door maatregelen ener zijds van de Hoge Autoriteit in Lu xemburg en anderzijds van de rege ring in Den Haag. Ir. Ingen Housz besloot zijn rede met er de nadruk op te leg gen, dat ondanks de moeilijkhe den „wij niet kunnen, mogen en zullen stilstaan." Na de rondgang door het bedrijf werd een korte fedachtenwisseling gehouden, aan et slot waarvan ir. van den Born namens de vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer het woord voerde. Hij richtte zich daarin tot Z.K.H. Prins Bernhard, wiens grote belang stelling voor de industrie hij prees. De parlementsleden hebben vervol gens een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. De Euromarkt zal aan de Nederlandse jaarbeurs bij zondere eisen stellen. Slechts de sterkst mogelijke concentratie op één punt, nl. in Utrecht, zal in staat blij ken de internationale oriëntering op de Nederlandse bedrijvigheid op deze wijze gericht te doen blijven. Dit ver klaarde dr. G. van der Wal, voorzit ter van de raad van beheer der ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Geen versnippering, doch slechts hechte eenheid zal, aldus dr. van der Wal, verhinderen dat Nederland wordt tot een provinciaals buitenge west van het grotere geheel. Dr. van der Wal sprak tenslotte de hoop uit, dait bij de economische kli- maatsbepaling het beleid kan worden afgestemd op hetgeen zich werkeiyk afspeelt op het gebied van de handel. Daardoor wordt bepaald of Neder land zal krygen de room, de volle of de taptemelk van de internationale goederenbeweging, zo besloot dr. van der Wal zijn inleiding. ALS DE GRENZEN OPENGAAN Gezamenlijke verkoop krachtiger en efficiënter Een groeiend aantal Nederlandse bedrijven verkent de mogelykheid tot vestiging in Frankrijk. Er zyn er die samenwerking met Franse onderne mingen zoeken, maar ook overwegen Verdwenen beroepsofficier meldde ach in hospitaal Naar van de zyde van de legervoor- lichtingsdienst wordt meegedeeld is de beroepskapitein van de Kon. Landmach L. voor onderzoek in het centraal militair hospitaal te Utrecht werd opgenomen, hieruit verdwenen. Kapitein L. wordt als voortvluchtig beschouwd en de marechaussee stelt een onderzoek in naar zijn verblijf plaats. Verondersteld wordt dat ka pitein L. geestelijk gestoord is. Ver nomen wordt nog dat kapitein L. zich in brieven tot vooraanstaande perso nen zou hebben gewend waarin hy ernstige beschuldigingen zou hebben geuit aan het adres van bepaalde le- gerautoriteiten. Hij wordt als over spannen beschouwd. Nader wordt gemeld dat de maan dag uit het militaire hospitaal te Utrecht verdwenen kapitein L. dinsdagavond op zijn verzoek is op genomen in het militair hospitaal te 's Gravenhage. Hij heeft zich in het hospitaal gemeld, omdat hij ver moedt lijdende te zijn aan A-griep. Kapitein L. zou zich naar het hos pitaal begeven, nadat hij dinsdag avond bij generaal-majoor H. M. G. J. Lentz, inspecteur van de infante rie, een bezoek heeft gebracht. Desgevraagd deelt de legervoor- lichtingsdienst ons mede, dat kapi tein L. zondagnacht te Utrecht grie ven en klachten over de medische toestand in het „Sennelager" heeft geuit. Hij is in de gelegenheid ge steld deze op schrift te stellen. Ove rigens meent de L. V. D., dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de lei ding in het „Sennelager" zou hande len in strijd met het medisch ge wenste. Daarbij werd verwezen naai de laatste mededelingen, volgens welke sinds zaterdag het ziekental van 411 is teruggelopen tot 294. Kapitein L. heeft het A.N.P. tele fonisch medegedeeld, dat hij bezwa ren heeft geuit vooral tegen z.i. on toereikende wijze waarop de zieke soldaten werden ondergebracht. Als reden voor zijn heengaan uit het mi litair hospitaal te Utrecht noemde hij zijn vrees daar geisoleerd te worden. Met acht enorme transportvliegtui gen van de Amerikaanse luchtnnacht zijn maandag in Amman de eerste beloofde Amerikaanse wapenen voor Jordanië aangekomen. De foto laat zien hoe een met een stuk 106 mm terugstootloos anti- tankgeschut bewapende jeep uit de „buik" van een Globemasterhet vliegveld van Amman opreed. tal van bedryven vestiging van eigen dochter-ondernemingen. Dit verklaar de de adjunct-directeur van de Ne derlands-Franse Kamer van Koop handel in Parys, jhr. H. M. J. van Asch van Wijck, tijdens een onder houd op de Utrechtse Jaarbeurs. Deze tendens is, volgens jhr. Van Asch van Wyck merkbaar sinds er sprake is van 'n gemeenschappelijke Europese markt. Het gaat er deze Nederlandse bedrijven om direct op de markt te kunnen komen als de grenzen opengaan. Deze ontwikke ling heeft zich echter versneld, sinds Frankrijk gedwongen werd strenge importrestricties in te stellen. Voor bedryven, die een belang rijke export naar Frankrijk heb ben betekent dit, volgens jhr. Van Asch van Wijck een ernstige te rugslag. Deze is slechts te ondervangen, meent hij, indien men op de een of andere manier de produktie in Frankrijk zelf ter hand gaat ne men. Voor Frankrijk stuit dit niet op bezwaren, omdat daardoor een financiële injectie van buitenaf wordt verkregen. Van Nederlandse zyde wordt thans doelbewust getracht in het kader van de gemeenschappelijke Europese markt samen te werken met de Fransen. Ook in Franse industriële kringen, aldus jhr. Van Asch van Wijck, is een soortgelyk streven merkbaar. De doublure in de produktie van goederen noemde hij een van de pro blemen van de Europese economi sche integratie. Franse bedrijven zoeken thans naarstig naar bedrijven in andere Europese landen die in de zelfde branches produceren maar an dere artikelen vervaardigen. Men tracht met dergelyke Europe se ondernemingen in contact te ko men om met een gezamenlyke ver kooporganisatie in Europees verband tot krachtiger en efficiënter ont plooiing te geraken. Het lijkt erger dan het is als n men hoort, dat de weg naar de Zaanstreek versperd is. Bedoeld wordt hier n.l. de Zaanstreek van het openlucht- museum in Arnhem. De hou- ten klapbrug in het Zaanse buurtje was hoognodig aan 'n revisie toedaarom heeft men het bruggetje gemonteerd om eens grondig na te zien. Voor de fotograaf leverde het een s aardig plaatje op.... Radio Moskou interviewde mevrouw Roosevelt Radio Moskou heeft mevrouw Roo sevelt, weduwe van de Amerikaanse president uit de oorlogsjaren, een in terview afgenomen. Tijdens dit vraaggesprek verklaarde mevrouw Roosevelt dat het Amerikaans mini sterie van buitenlandse zaken haar geen toestemming heeft gegeven voor een reis naar communistisch China en tevens dat het goed zou zijn als de Amerikanen meer over China te weten konden komen. „Hoe meer wij over andere delen van de wereld weten, hoe beter zij ons zul len kennen, en hoe beter het voor de wereld in het algemeen is", zei me vrouw Roosevelt. Kroesjtsjew manoeuvreert tegen minister Zjoekow. Rapporten van westelijke diploma ten hebben aangetoond dat de Russi sche partijleider Kroesjtsjew bevel heeft gegeven tot het verscherpen van de controle die de Russische communistische partij uitoefent over het Russische leger. De betekenis van deze instructie aan de partij is waarschijnlijk, zo melden deze rapporten uit Rusland, dat Kroesjtsjew een conflict voor ziet met de minister van defensie, Zjoekow. In leger, vloot en luchtmacht moe ten speciale partijcellen worden op gericht. Sinds de dood van Stalin die op soortgelijke wijze de Russi sche strijdkrachten controleerde, is de macht van de politieke commissa rissen aanzienlijk verminderd, en in de meeste gevallen vrijwel verdwe nen. De specifieke opdrachten, of het gezag waarmede de cellen worden bekleed, zijn op het ogenblik nog niet bekend geworden. Wel hebben de leden van de cel instructies ge kregen om binnen de strijdkrach ten „uitleg te geven" van de inter nationale situatie. Gomulka brengt bezoek aan Joego-Slavië. Op het vliegveld van Belgrado heeft president Tito van Joegoslavië giste ren de leider van de l'oolse commu nisten, Wladislaw Gomulka, en de Pools© president, Joszef Cierankiwiez welkom geheten. In"zyn toespraak op het vliegveld verklaarde Gomulka dat Polen en Joegoslavië de kunstmatige grenzen die tussen beide landen getrokken zyn, willen opheffen en streven naar hechte samenwerking. „Vandaag", aldus de Poolse partijleider, staan wij tegenover elkaar als oude vrienden, die door de wispelturigheid van het lot van elkaar verwijderd zijn ge raakt." Volgens westelijke waarnemers in Belgrado zullen de besprekingen tus sen de twee nationalistische commu nistenleiders van belang zijn voor de hele communistische wereld. Men acht het niet onmogelijk, dat zij een schetsplan zullen ontwerpen voor de toekomstige betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de andere „Volksde- mokratieën." De officiële besprekingen zul len, naar men aanneemt, vandaag beginnen. Behalve over politieke onderwerpen, onder meer mis schien over de betrekkingen tus sen Joegoslavië en Oost-Duits- land, welk land door de Joegosla- ven niet diplomatiek wordt er kend en door de Polen wel, zal waarschijnlijk ook gesproken wor den over de toenemende economi sche betrekkingen tussen de twee landen. Cassatieberoep van Zwarte Ruiter verworpen De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van H. G. uit Mierlo- Hout verworpen. Hij was in hoger beroep door het gerechtshof in 's- Hertogenbosch veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf met ter be schikkingstelling van de regering wegens verscheidene misdrijven, on der andere de overval op het post kantoor te Ravenstein. G. was degene, die enige tijd ge leden ontsnapte uit het huis van be waring te Scheveningen, waarna hij in Rotterdam weer gearresteerd werd. Het arrest is conform de on langs gemelde conclusie van de pro cureur-generaal. BLANKEN GAAN TE KEER Juridische actie begonnen tegen gouverneur Orval Faubus Er heerst nog reeds een gespannen sfeer in Arkansas, waar de gouver neur Faubus zich hardnekkig blyft verzetten tegen het toelaten van ne gerscholieren op zgn. blanke scholen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Fotfter Dulles, vreest dat de schoolcrisis nadelig voor de Verenigde Staten in het buitenland is. De blanken in Nashville hebben het niet bij tieren en stompen ge laten, toen de negerscholieren naar de school wilden gaan. De Hattie Cottonschool is in de nacht van maandag op dinsdag met dv- namiet opgeblazen. Herstel van I de nieuwe school zal wel niet mo gelijk zijn. De ontploffing te Nashville volgde op een serie incidenten. Een troep blanken die tegen de rassenintegra tie is, heeft de ruiten van de huizen en de auto's die aan negers toebeho- ren stuk geslagen. Te Sturgis in de I staat Kentucky kregen blanke scho- I lieren die de deur van de plaatselijke middelbare school blokkeerden van I de staatspolitie opdracht 16 neger- kinderen, die hun rechtens toekomen- i de plaats wilden innemen, gelegen- heid te geven naar binnen te gaan. j Te Birmingham, waar de blanken zich niet ontzagen om een negerpre- i dikant te mishandelen, gelastte de politie de middelbare school te ont ruimen, nadat zij een tip had gekre gen dat in de school een bom was geplaatst. Eindelijk is het geduld van de fede rale regering jegens de gouverneur ten einde. Het ministerie van justitie is een juridische actie tegen hem be gonnen welke er toe moet leiden, dat Faubus bevel van de rechtbank krijgt zich in de situatie te schikken. Gouverneur Faubus is opgeroepen om op 20 september voor de rechter te verschijnen. De Amerikaanse mi nister van justitie heeft de federale rechter van Little Rock verzocht de gouverneur te verbieden de Nationale Garde te gebruiken om negerleerlin- gen de toegang tot de school te belet ten. Op 20 september zal het verzoek worden behandeld. Het Wereldgebeuren Op reis Vijftienjarige jongen naar elektrische stoel Een vijftienjarige jongen Isaiah Green, is te Philadelphia ter dood veroordeeld wegens roofmoord op een drogist. Het vonnis zal worden voltrokken door middel van de elek trische stoel. De jongen viel flauw toen het vonnis werd uitgesproken. De rechter zei, dat tot dusver nog niemand onder de achttien jaar in Pennsylvania (de staat waarin Phi ladelphia ligt) is terechtgesteld, maar de toestand was thans zo, dat jon gens, zelfs van veertien jaar, veel vuldig moorden plegen. „De bescher ming van de gemeenschap vereist, dat zij volledig verantwoordelijk wor den gesteld", aldus de rechter. Greens medeplichtigen, Edwin Wal ker (veertien jaar) en James Crow- son (vijftien), werden tot levenslan ge gevangenisstraf veroord: rid. Alle drie bekenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest die de drogist had doodgeschoten. Men zegt, dat de Britse regering rekent op een verslechtering van de betrekkingen tussen 't westen en de Sowjet-Unie en men zegt ook, dat de Sowjet Unie haar activiteit in de Arabische landen zal intensiveren. Dat laatste kan de Sowjet Unie doen, omdat er in de Westerse wereld onenigheid bestaat over de politiek, die jegens de Arabi sche landen gevoerd moet worden. De Russen profiteren rustig van de twisten tussen de Westerse mogend heden. Er zijn in de laatste weken nieuwe pogingen gedaan om de Ara bische politiek van Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten wat be ter te harmoniseren. In dat licht zal men ook het be zoek van de Franse minister Pineau aan Washington moeten zien. Pineau heeft als minister van bui tenlandse zaken een uitgebreide „in- lichtingen"-reis door Zuid Amerika gemaakt en die reis besloot hij za terdag j.l. met een bespreking in Washington. Twee en een half uur lang praatte hij met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken. Foster Dulles. Naar verluidt zou het voornaamste onderwerp van gesprek de Algerijnse kwestie zijn geweest. Binnenkort komt de Algerijnse kwestie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties aan de orde en tegen die tijd wil Frankrijk klaar zijn met een plan om aan Algerije een soort zelfbestuur te geven, waar bij het land in provincies wordt ge splitst. Dulles wilde over dat plan ingelicht worden en men zegt dat hij veel begrip getoond zou hebben voor 't Franse standpunt. Dit stand punt komt er op neer, dat in be paalde provincies van Algerije, de Franse bevolking een bestuursmeer- derheid zou krijgen en dus voor ei gen veiligheid kan zorgen. Pineau zou voorts nauwere sa menwerking tussen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten hebben bepleit voor wat betreft het gehele Midden Oosten. Volgens Franse bladen zou hij gewezen hebben op het gevaar dat voor Israël dreigt nu zowel van Rus sische als van Amerikaanse nieuwe wapenvoorraden worden verstrekt aan Israels buurstaten. Maar erg op timistisch is de Franse pers niet over een nauwere Frans-Engelse- Amerikaanse samenwerking in het Midden-Oosten, want men meent, dat de Suezkanaal-kwestie nog pijn lijk nawerkt. Overigens is in de Franse pers nog eens de nadruk gelegd op de enorme kosten van de Fran se militaire actie in Algerije. Frank rijk lean zich de weelde niet veroor loven met die actie onbeperkt door te gaan. Uit een economische publi- katie van de Verenigde Naties blijkt, dat de Franse campagne in Algerije ongeveer zeven miljard gulden per jaar. kost. De gevolgen van deze geldverspilling zijn duidelijk merk baar op de Franse betalingsbalans. De export van industricprodukten vermindert en grote betalingen moe ten worden verricht voor de aankoop van oorlogsmateriaal in het buiten land. De economische deskundigen, die de publikatie van de Verenigde Naties opstelden, geloven niet, dat de jongste financiële maatregelen van de Franse regering voldoende effect zullen hebben, om het finan cieel evenwicht in Frankrijk te her stellen. Zij zien de financiële toe komst voor Frankrijk somber in als er geen einde komt aan de mi sère in Algerije. PINEAU praatte met minister Dulles over Algerije

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5