Polders hebben bezwaren tegen het concentratievoorstel Zeeuwse Almanak Blijf meester GEEN FRUITVERK00P LANGS DE WEG OP ZONDAG TE KAPELLE VAN TOT tS.ijpe „Wat neemt U voor haard?" „Ik? Een Inventa, natuurlijk!"' NAJAARSMODE GEPRESENTEERD IN „BRITANNIA" TE VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOEINÖJJAG vii^K 1957 BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE Uitstel van beslissing wordt bepleit De besturen van polders en waterschappen op Zuid-Beveland zullen bij de Provinciale Staten van Zeeland een bezwaarschrift indienen tegen de redactie van enkele artikelen in het voorstel van Gedeputeerde Staten over de polderconcentratie op Zuid-Beveland. Tevens zal er op aange drongen worden de beslissing van de concentratie uit te stellen, totdat het nieuw te vormen waterschap waarborgen heeft verkregen dat het niet te 7.waar zal worden belast. Dit laatste ln verband met het feit, dat de bij- dragenrfet nog niet is verschenen, waarin de uiteindelijke financiering van de Deltawerken nader wordt omschreven. Met grote belangstelling zien de polderbesturen ook uit naar een wet houdende de algemene bij drageregeling voor zee- en rivierwaterkeringen, ter vervanging van de uit 1870 daterende wet op de calamiteuze polders. Dit deelde de dijkgraaf van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke", de heer P. J. J. Dekker, mede tijdens de dinsdagmiddag ln de „Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het wa terschap. Uitvoerig ging de dijkgraaf in op de reeds gepubliceerde voorstellen van Gedeputeerde Staten over de concentratie van polders en water schappen op Zuid-Beveland. Hij deel de mede, dat de besturen van de pol ders en waterschappen op Zuid-Be veland maandagmorgen in vergade ring bijeen waren geweest in Goes en dat toen was besloten een be zwaarschrift in te dienen. „De Bree de Watering bewesten Yerseke" zal zelfstandig een bezwaarschrift indie nen over de naam van het nieuw te vormen waterschap. Zoals bekend meenden Gedeputeerden Staten te moeten voorstellen de naam „Water schap Zuid-Beveland". De heer J. M. Kakebeeke wilde ln dit verband graag het heden met het verleden binden en hij stelde dan ook voor om de rijke historie van Zuid-Beveland levend te houden in de naam „De Breede Watering van Zuid-Beveland". Zonder uitzondering verklaarden de ingelanden zich daarmede ak koord. Besloten werd bij de Pro vinciale Staten 'n bezwaarschrift in te dienen om de naam „Water schap Zuid-Beveland" alsnog te wijzigen in „De Breede Watering van Zuid-Beveland". Ook een tweede voorstel van de heer Kakebeeke, waarin hij aandrong er zoveel mogelijk naar te streven dat het nieuw te vormen waterschap de zeedijken in eigen beheer krijgt werd aangenomen. Dit zal eveneens in het bezwaarschrift aan de Pro vinciale Staten worden voorgelegd. HOGERE UITGAVEN. Tevoren had de voorzitter mede- Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel lEtnncBiöBösigiBi gedeeld, dat tijdens het zandspuiten ten behoeve van de dijkwerken aan de Westerschelde bij Schore en Hansweert, op verschillende plaatsen doorpersingen zijn voorgekomen. Daardoor ontstond enige stagnatie in de uitvoering van het werk. Ook moest meer zand worden geleverd dan in het bestek was aangegeven en werd schade aan de aangrenzen de percelen aangericht. Doordat voorts enkele kleine wijzi gingen in het werk moesten worden aangebracht, betekent dit, dat een en ander een belangrijke hogere uit gave zal vergen, welke thans nog niet in cijfers is uit te drukken. Niettegenstaande deze tegenslagen zal de dijk per 1 oktober zeewaardig zijn. Zoals bekend, bracht de storm van 25 op 26 augustus enige schade aan de dijkwerken te Schore. Uitein delijk is het nog meegevallen en dank zij tijdig ingrijpen, werd erger voorkomen. De heer Dekker deelde voorts-me de, dat de nieuwe basaltglooiïng on der Kattendijke is gereedgekomen en dat het ingieten met beton van vulvoordse glooiingen aan de Breed- sendijk dezer dagen is opgeleverd. Momenteel zijn op diverse plaatsen delfwerkzaamheden in uitvoering en het bezetten met betonblokken van de belopen van de grote waterlei ding te Kattendijke is zo goed als gereed. De teerwegen in het water schap hebben weer een goede beurt gehad. Met het zuiveren van de af voerkanalen is dezer dagen een aan vang gemaakt. Verwacht wordt, dat dit jaar alle sloten en waterleidin gen onderhanden genomen zullen worden. De vergadering werkte zich ver volgens vlot door de agendapunten heen. Het voorstel van het bestuur om het rondschrijven van Gedepu teerde Staten betreffende looncom- pensatie ln verband met de huurver hoging van toepassing te verklaren op de ambtemaren wier jaarwedden niet door G.S.r worden vastgesteld, werd aangenomen. Het bestuur werd machtiging verleend tot het aangaan van een kasgeldlening van f 100.000 in verband met uit te voeren werk zaamheden aan de Westerschelde. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering tot het instellen van een rechtsvordering voor de aankoop van percelen grond in de gemeente Kapelle, welke benodigd zijn voor verhoging en verzwaring van de zee dijk onder Schore. Aan de gemeente Goes werd een stuk weg van 300 me ter lengte in beheer en onderhoud overgedragen. Voor de som van 25 cent werd het waterschap eigenaar van een perceeltje grond in de ge meente 's Heer Arendskerke, dat eigendom was van de N.V. Spoor weg-maatschappij Zuid-Beveland. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG RaadsmanOntspanning voor vele mensen De economische politierechter te Mid delburg, mr. P. van Empel, behandel- 's zondags niet mag verkopen. „Ik heb al honderden kilo's weg moeten gooien", aldus T. De eis van de offi- I cier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, was in deze principiële zaak 1 of de de SSi fc .7de 1 "«echter rul «chritlelijk „«sprank fruithandelaar-kweker P. T. uit Qoes - - die geverbaliseerd was omdat hij op 7x>ndag 14 juli jl. in zyn stalletje langs de ryksweg naar Bergen op Zoom in de omgeving van Kapelle fruit had verkocht. Daarvoor had hij echter geen vergunning van B. en W. HU mag wel fruit verkopen op werk dagen, maar niet op zondag. T. ver klaarde tegen de politierechter, dat hy veel schade lydt, wanneer liy BURGEMEESTERSECHTPAAR IN DE BLOEMEN In Aagtekerke vierde het echtpaar J. Geuze—Dorst zyn zilveren huwe lijksjubileum en wanneer men nu weet, dat de heer Geuze niet alleen hoofd van het gezin, maar vooral ook burgemeester van Aagtekerke is, dan begrjjpt. men, dat er voor dit jubileum by zonder grote belangstelling was! Dat was al duidelijk tijdens de 's middags in het feestelijk versierde Gemeentelokaal gehouden receptie, waar vele vrienden en bekenden van het burgemeesters-echtpaar ook van buiten hun gelukwensen kwa men aanbieden. Niet minder dan rond 25 bloemstukken werden er aangebo den namens plaatselijke verenigingen, ingezetenen en vele anderen. Namens het gemeentebestuur bood wethouder J. Melse een fraaie radiotafel en een lampekap aan en de Vrijwillige Brand weer presenteerde zich met een Delftsblauw wandbord als geschenk. Na een gezamenlijk gebruikte koffie tafel bleef men nog geruime tijd in een gezellige sfeer bijeen, waarbij bur gemeester Geuze hartelijk dankte voor de vele gelukwensen en geschenken. MELK Op Walcheren en Zuid-Beveland is een standaardisatie van de melk in voorbereiding en vertaald komt dat er-menen-wij-op neer, dat de melk voortaan sterker ontroomd bij de klant zal komen. Dat meende ook die huisvrouw in Koudekerke, die dinsdag al vroeg de krant had gelezen en dus goed be slagen ten ijs kwam, toen de melk boer belde. Maandag krijgen we gestandariseerde melk, is het niet f" informeerde de huisvrouw zeker heidshalve nog eens aan de bron. Maar de bron begreep het niet he lemaal. „Wat is dat f", vroeg de man verbaasd, waarop de huisvrouw hem bereidwillig uiteenzette dat de melk gedeeltelijk ontroomd sou worden. ,Jn Holland hebben ze dat al lang'', voegde ze er nog aan toe. „O, gaat het daarom", sprak de ■melkboer. ,Jk had er nog niks van gehoord, maar de ménsen vragen er zelf om. Dié klagen allemaal, da't er zoveel vellen op de melk zitten!" Dat had minister Mansholt eer der moeten weten.... DE NEGENDUIZENDSTE... Hoewel het al september is, blyft Zeeland nog steeds Vakantieland. In dit blad heeft men onlangs kunnen le zen over de Terneuzense watertoren. Daar heeft men maandagavond nog de 9000ste bezoeker verwelkomd. De heer Dirk Smits uit Vlaardingen kreeg het door V.V.V. beschikbaar ge stelde aandenken aangeboden. Op zon dag 22 september wordt de waterto ren gesloten, omdat het dan wel héél erg herfst is. Men hoopt in Terneuzen, dat voordien de 10.000ste bezoeker zich nog zal hebben aangemeld. Deze wacht aan een byaondere verrassing. NOGMAALS BLOEMEN. „Floralia", vereniging van bloe- menlievenden te Brouwershaven, zal aanstaande zaterdagmiddag komen met de bloemencollectie van dit jaar. Deze expositie in de vishal op de ha ven is voor de schoolkinderen en de (merendeels oudere) leden van de ver eniging. Iedereen kan bloemstukjes Insturen en daarvoor zijn prijzen be schikbaar gesteld. Naast bloemen zul len er in de vishal oliebollen en kopjes thee zijn, alsmede een aantal andere attracties. Allemaal met hetzelfde doel: een flink bedrag bijeen te bren- f;en voor het goede doel, de t.b.c.-afde- ing van het Groene Kruis. VELE KLEINTJES: EEN GROTE. In de toren van de St. Willibror- dus-basillek in Hulst komt een ca rillon. En men is ai aardig op weg naar zo'n Instrument, dat in elke toren thuishoort. Diverse omlig gende gemeenten van Hulst hebben al een klok voor dat carillon ge schonken. Thans heeft ook Vogel waarde zich onder deze gulle ge vers geschaard: de raad van deze gemeente heeft een bedrag van 215.voor een klok beschikbaar gesteld. dag^De po- doen op 17 september a.s. Mr. Andreae voerde aan. dat T. langs de weg staat. Dat betekent dus straathandel, aldus de officier, het geen wel wordt toegelaten, wanneer het zogenaamde „geringe eetwaar" betreft. Een pond kersen wordt hier inderdaad toegerekend, maar de wet gever heeft uitdrukkelijk bepaald, dat gemeenten bevoègd zyn uitzonderin gen op deze regel te maken. En dit nu heeft de gemeente Kapelle ge daan. De officier meende, dat de enige ma nier om wat te bereiken gezocht moet worden in het „bewerken" van de gemeenteraad, daar T. langs straf rechtelijke weg geen succes zal heb ben. De raadsman van T., mr. M. Vlaming, betoogde, dat T. ontspan ning biedt, waarbij hij wees op de kwestie Ouddorp. De toeristen mogen vrij door de boomgaard van T. lopen en daar het fruit van de bomen pluk ken. „Zij vinden dat leuk", verklaar de T. Mr. Vlaming haakte daar op in door te verklaren dat het eten van fruit nog veel gezonder is dan café bezoek. Niet gehinderd Uit het oogpunt van de volksge zondheid achtte pleiter het juisrt om ook (leze zaak Kapelle als uit zonderingsgeval te beschouwen. Voorts was mr. Vlaming van oor deel. dat de zohdagsrust hier geen geweld wordt aangedaan, omdat het terrein ver gelegen is A an de bebouwde kom. „De meerderheid der gemeente, die zondagsrust wenst, kan zich hierdoor niet ge hinderd voelen", verklaarde (le raadsman. Tenslotte merkte mr. Vlaming op, dart de functie, die T. vervult, dienstbaar is aan de ont spanning van vele mensen. Er is geen sprake van straathandel of van verkoop van artikelen, zoals die in de winkels verkrijgbaar zijn aldus mr. Vlaming, die dan ook vryspraak vroeg. Mr. Andreae merkte in zijn repliek op. dat het er niet toe doet of hier een „andere waar" verkocht wordt. „Kersen zijn kersen, of ze nu vers zijn of niet", aldus de officier, die voorts betoogde, dat hier wel dege lijk sprake is van straathandel. „T. staat in elk geval langs de straat" zo besloot de officier. Mr. Van Empel zal dus uitspraak in deze zaak doen op dinsdag 17 sep tember a.s. Jubileumtentoonstelling in Den Bosch (Slot van Dag 1) De Limburgse hengst Costaud van Nieuwenber^ heeft zeker evenveel kans en zo is het ook met de Bra bantse hengst Bento van Passluis, zoon van de oud-kampioen Nico van Annie. Bij de merries zijn er twee Limburg se paarden zware concurrenten voor de Zeeuwen, nl. de zevenjarige Resie van de Wilhelminahoeve, dochter van het beroemde vaderpaard Nico van Melo. Ook Lies van Ender, van de zelfde vader, behoort tot de gegadig de voor de eretitel. Zeeland neeft als kanspaard voor het kampioenschap merries de bruinschimmel Sylvia, dochter van de nationale kampioen Nico van het Zwartewater, 'n Zeeuw se hengst, die indertijd naar Limburg werd verkocht. By de vierspannen komen de Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke met een nieuw jong bruin schimmelspan, dat moeilijk te slaan zal zijn. Het ziet er dus naar uit, dat deze Zeeuwsch-Vlaamse stallen him hegemonie op dit nummer zullen handhaven. De spanning duurt nog even voort, tot tegen het middaguur van heden Des avonds verenigde het hoofdbe stuur zich met vele genodigden aan een diner in de Brabanthal. Tijdens deze gezellige maaltijd hebben ver schillende sprekers het woord ge voerd en daarbij getuigd van hun waardering voor het werk van de vereniging „Het Nederlandsche Trek paard". Zo spraken o.m. de oud-voor zitter, jhr. J. van Vredenburch, de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens ambtgenoot van Noord-Bra bant prof. dr. J. E. de Quay en bur gemeester van Den Bosch, mr. H. J. M. Loeff. alsmede tal van buiten landse gasten. Voor het personeel van de fokkers was er in een der res taurant-hallen, ter gelegenheid van het jubileum een feestavond, welke verzorgd werd door het gezelschap van Willy Vervoort. Tien „Oprechte Amateurs" verzorgen radio-programma Tien Zeeuwse leden van ,,d' Op rechte Amateur", afdeling Zeeland, zullen a.s. donderdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes een pro gramma van drie kwartier verzor gen, dat wordt opgenomen door de AVRO. Aan dit programma werken onder meer mee 't „Zuid-Bevelands dameskoor", 't dubbelkwartet onder leiding van de heer B. Leijnse, Nel Kunst, de heer Van Marion, de de clamator uit Vlissingen, e.a. De ver bindende tekst zal uitgesproken worden door de heer P. A. Romijn uit Goes. De radio-opnamen, die het publiek kan meemaken, beginnen om acht uur. Het programma zal uitgezon den worden op dinsdag 17 september a.s. 's avonds van 7 uur tot kwart voor 8, eveneens in het programma van de AVRO. Benoeming Met ingang van 1 oktober a.s. is tot adjunct-commies ter gemeentese cretarie te Kapelle benoemd de heer P. Ridderhof te Yerseke, voorheen werkzaam op de gemeentesecretarie te Tholen. Landarbeider in 's Heer Arendskerke verdronken De 52-jarige, ongehuwde landarbei der A. Huissoon, is dinsdagmorgen omstreeks negen uur in een sloot aan de Ankerveerse dijk te 's-Heer- Arendskerke verdronken. De man. die aan de slotkant hout aan het sprok kelen was, is vermoedelijk onwel ge worden en daarbij in de 1.20 meter diepe sloot gevallen, waarin ongeveer 25 centimeter water stond. Een kwar tier na het gebeurde werd hij door een buurvrouw gevonden, die onmiddellijk voorbijgangers waarschuwde. Gedu rende 20 minuten heeft men nog ge tracht de levensgeesten van H. op te wekken, maar dat mocht niet meer baten. Dokter Gelderblom en dokter Zonnevijlle, die spoedig aanwezig wa ren, konden slechts de dood constate ren. Schouwse mosselkwekers vormen exportcombinatie. De mosselkwekers van Schouwen Duiveland, met name die uit Bruinis- se en Zierikzee, hebben besloten een combinatie op te richten, die zich zal gaan toeleggen op de export van mosselen. Ook naar het eigen land zal men gaan verzenden, waartoe men zal proberen de consumptie van mosselen in eigen land te vergroten. Met de oprichting van deze combi natie wordt een oude traditie her steld. De eerste verzendingen vonden maandag plaats, nadat vorig'e week de Bru 24 van de firma Hoogerheij- deElenbaas de eerste mosselen van de Waddenzee voor deze combinatie had gelost. De verzending geschiedt vanuit Yerseke, omdat dit dorp cen traler is gelegen dan Zierikzee en Bruinisse. Scholen in Hulst gesloten wegens A-griep. In het meisjespensionaat Sint Jozef te Hulst is maandag A- griep geconstateerd. Bij vijfender tig van de honderd en dertig leer lingen hebben de ziekteverschijn selen zich geopenbaard. Vier zus ters Franciscanessen zijn even eens ziek. Als gevolg hiervan zyn de lagere meisjesschool, het pen sionaat, de huishoudschool en de kleuterschool voorlopig tot maan dag gesloten. Deze onderwijsin stellingen worden namelijk be heerd door de zusters Francisca nessen. Ook bij particulieren in Hulst is A-griep geconstateerd. De verschijn selen treden echter nog niet alge meen op. De symptomen openbaar den zich maandag bij de interne leerlingen van het meisjespensionaat. Parijse invloeden maar gelukkig niet te veel! (Van onze redactrice) Het herfstmodeseizoen is ook ii Zeeland officieel begonnen: de eerste modeshow van dit seizoen werd gis termiddag in de congreszaal van „Britannia" te Vlissingen gepresen teerd door een tweetal Vlissingse firma's die uit hun collecties dames kleding, respectievelijk dameshoed jes, een aantal vaak aantrekkelijke modecombinaties voor kille herfst- en winterdagen hadden samenge steld. Een modeshow die ondanks of misschien juist dank zij? het wel zeer najaarsachtïge weer goed bezocht was. Uit deze eerste show van het sei zoen. gebracht door het modehuis Bobbe cn maison Van Dalen, hebben de bezoeksters kunnen leren dat de Nederlandse confectie zich niet al te veel heeft laten beïnvloeden door het nog al grillige modebeleid dat men dit najaar in Parijs voert. Wel zijn hier en daar de taillelijnen kenne lijk geïnspireerd op de Parijse voor schriften, er zijn wat japonnetjes met een wat korter dan normale rok en een enkel wintermantelpakje ver toont het korte loshangende jasje dat in de Lichtstad furore schijnt te maken. Maar alles bleef gelukkig binnen de perken van het draagbare en dat is voor de doorsnee-vrouw een bijzonder prettig idee, want een goed (dus meestal prijzig) kledingstuk koopt zij niet voor slechts één sei zoen. De kleur beige blijft met vele nuances een grote plaats innemen, en daarnaast is er veel nachtblauw, soms gecombineerd met groen het geen een heel verrassend effect kan opleveren. Vooral de mantels verschillen wei nig van de modellen van vorige ja ren: het swaggermodel niet te ruim blijft favoriet, heeft vaak 'n bontgarnering en wordt soms verle vendigd door stiksels in de rug. f Advertentie j sigaargenot Heel geslaagd waren in deze collectie een eenvoudige mantel van nacht blauwe zibeline en een licht beige mantel met grote kraag, door mate riaal en kleur bijzonder geschikt om al vroeg in het najaar gedragen te worden, terwijl bij de bontmantels de meeste belangstelling uiteraard uit ging naar de klassieke jas van zwart persianer, gedragen over een blauw middagjaponnetje en gecom pleteerd door een zwart melusine hoed met strass-garnering. In beige jersey waren er verschei dene, door hun uiterst eenvoudige lijnen bijzonder attractieve japon netjes, soms met een garnering in bruin, donkerbeige of cognac- tint. Het „wondermateriaal" ter- lenka was verwerkt in een aardi ge pretentieloze jurk met geplis- Een door zijn eenvoud attractief seerd bovenlijfje, wijde rok en japonnetje in beige jersey, zoals er driekwart mouw; beige tinneroy verscheidene te zien waren op de met noppen was het materiaal gisteren in ^Britannia" te Vlissingen voor een grappige japon-met- gehouden modeshows. Het bijpas jasje, bijzonder geschikt voor de sende hoedje met golvende rand is teen-ager die naar een school- een modelletje, dat bij vele gelegen- feestje gaat. Aan de geklede japonnen werd in deze show weer veel aandacht be steed. Japonnen in gebloemd of ja cquard dessin met driekwart mouw en gedecolleteerde halslijn; een pakje met nauwe etage-rok, vervaar digd uit wol met zijde; fluwelen ja ponnen, waarbij een jeugdig zwart exemeplaar in zwart met een vier kante hals, en een heel geraffineerd jurkje in rood-zwart jacquard, be kroond door een zwarte veren toque. Bij de hoeden waren vele varia ties op het baret-model, maar het valt te betwijfelen of de Nederlandse vrouw deze variaties zal kunnen waarderen! Ze doen soms wel erg denken aan die mutsen en hoedjes uit de twintiger jaren, waarmee on ze moeders zich in die tijd lieten fo tograferen... Geslaagder waren de hoeden met teruggeslagen rand, die harmonieus van lijn zijn en 'n waar- lijke „omlijsting" van het gezicht vormen, en mooi waren ook enkele cocktailhoeden met verengarnering. Het witte bruidstoilet aan het slot van de show gemaakt naar een Dior-model was kort, want dat schrijft de huidige mode voor, en bo vendien past zo'n kort bruidstoiletje veel beter bij onze huidige levens stijl, dan die lange slepende gewaden van weleer hoe romantisch velen "e ook mogen vinden. Gisteravond vond een herhaling plaats van deze show, waarvan de muzikale begeleiding zoals gewoon lijk bij pianist Leen Zietse in uitste kende handen was. heden kan worden gedragen. (Foto P.Z.C.J Artvertevtie) HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN VANDAAG. Middelburg Electro: „Ei Paso", 7 en 9.15 u.. 14 Jr.; Schouwburg:. „Oorlog en Vrede", 8 uur, 14 Jr.; Molenwater: Miniatuur Walcheren. Vlissingen Alhambra: „Ik vocht voor geld", 7 en 9 uur, 14 Jr.; Luxor: „De overval op de woudexpres", 8 uur, 14 jr.: Bejaardenhuis: Tentoonstel ling „Michlel de Rlyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „Vrouwenbungalow", 8 uur, 18 jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2