PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0£ BILT Rapport V.N.Hongaarse opstand niet van buitenaf uitgelokt Volop spanning in Bosse Veemarkthallen AZIATISCHE GRIEP IN ONS LAND BREIDT ZICH UIT Ontploffing op Brits schip eist 20 gewonden Twintig arbeiders z.yn dinsdag zwaar gewond door een hevige ontploffing, die zich in de machinekamer van de Britse kruiser „Blake" (9.550 ton) voordeed. De „Blake" ligt in een droogdok te Glasgow. Een grote groep arbeiders was in de machinekamer aan het werk, toen een gascilinder uit elkaar sprong. Vele mannen werden door de grote kracht van de explosie door de ruim te geslingerd. Redders, die niet op de hoogte waren van de indeling van het schip, hadden moeite om de weg te vinden en de reddingswerkzaamhe den namen dan ook meer dan negen tig minuten in beslag. In Griekenland hebben hevige stor men en een zware regenval grote schade veroorzaakt. voornamelijk- aan wijngaarden. Door blikseminslag en verdrinking kwamen 13 mensen om het leven. Illllllllllllll!lltllllll!tllllllllll!tllllllllltni!!iilll[||||fllllllllllllilll11llllin| Herfstweer M (Van onze weerkundige M medewerker H September is er de laatste H dagen niet in geslaagd nog wat H warme nazomerlucht naar ons H land te brengen. Gisteren viel er af en toe H nog enige regen en ook van- s daag zal het weer een herfst- achtig karakter dragen. Een actieve depressie is met een snelheid van ruim tachtig kl- i lometer per uur de oceaan il overgestoken. Dit bereikte gis- teravond Ierland. Vandaag zal deze depressie de Noordzee bereiken en be- halve regen ook veel wind M brengen. Om 11 uur gister- avond werd al een waarschu- wing voor harde westelijke wind gegeven. Het is zeer waarschijnlijk, dat het sterk j onbestendige en later ook koe- lere weer het verdere deel van j deze week zal voortduren. l!l!l!lll!ll!!l!!lllllll!lllllllll!l!!llllllllll!l!llll!!!!ll)HIIIIII!lllllllllllllll!li Het weer in Europa Volgens de wcerrapporten van gister- avond 7 uur: Stockholm, onbewolkt 18 gr. Oslo, half bewolkt 16 gr. Kopenhagen, regen 17 gr. Aberdeen, onbewolkt 18 gr. Londen, regen 19 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 18 gr. Parijs, geheel bewolkt 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 22 gr. Grenoble, onbewolkt 26 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, half bewolkt 20 gr. München, zwaar bewolkt 17 gr. Zürich, onbewolkt 20 gr. Genève, licht bewolkt 24 gr. Locarno, licht bewolkt 25 gr. Wenen, half bewolkt 22 gr. Innsbruck, half bewolkt 25 gr. Rome, half bewolkt 30 gr. Ajaccio, half bewolkt 25 gr. Mallorca, licht bewolkt 23 gr. VERWACHT. NU EN DAN REGEN Overwegend zwaarbewolkt met af en toe regen. Krachtige tot harde zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON EN MAAN 12 september Zon op 6.1-1 onder 19.05 Maan op 19.59 onder 9.40 2G0ï jaargang - no. 214 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJunct-hoofdredO. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 sept. '57 ADVERTENTIEPRIJS M cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenttea (max. 8 regels) u cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of edrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Siro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43. telefoon 20; Terneuren. Brouwerijstraat 2; Zicnkr.rc. B^eid :i. tel. 26 TRAGEDIE VAN ONZE TIJD Optreden van geheime politie afschuwelijk en verachtelijk Keith Shann, de Australische ambassadeur in de Philippijnen en rapporteur van de commissie der Verenigde Naties voor Hongarije, heeft gisteren het rapport van de commissie verdedigd tegen commu nistische kritiek. Bij de indiening van het document in de algemene vergadering der Verenigde Naties, zei Shann, dat de bewering vol gens welke de commissie instructies van welke zijde ook zou hebben aanvaard, een belediging is voor „de mannen die hun taak in strikt juridische zin en met oprechtheid opvatten". De eenstemmigheid van de vijf leden der commissie in hun bevin dingen was in geen enkel opzicht het resultaat van een onderling compromis geweest. Alle getuigen die door de commissie verhoord zijn, hebben, zo vervolgde Shann, de in het rapport beschreven ge beurtenissen meegemaakt. Hun verklaringen zijn grondig geverifi eerd. Bovendien berust het rap port niet louter op getuigenverkla ringen. Niet minder belangrijk was de do cumentatie, die de Hongaarse bladen en de radio gedurende de opstand in Hongarije verschaft hebben. Van groot belang zijn ook de verklarin gen van de huidige Hongaarse rege ring geweest. De commissie had ver der ook de beschikking over inlich tingen van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Boedapest ten tijde van de opstand. De Australische diplomaat merkt op, dat de commissie her haaldelijk gepoogd heeft de mede werking van de Hongaarse rege ring te verkrijgen. Deze verklaar de echter, dat de commissie on wettig was en zich met zaken be zig hield, die tot de binnenlandse jurisdictie van Hongarije behoor den. Geweld De hoofdlijnen van de bevindingen zijn, dat de Sowjet-Unie met geweld heeft ingegrepen in de binnenlandse zaken van Hongarije om een natio nale volksopstand tegen een verfoei de regeringsvorm te onderdrukken. De opstand was niet van buitenaf uitgelokt of gesteund. De door de Russische gewapende macht geïn stalleerde regering niet de steun van het Hongaarse volk. De methoden van de geheime po litie voor en sinds de Hongaarse op stand om een regering zonder werke lijke steun van het volk aan de macht te houden, waren door alle le den van de commissie met afschuw en verachting beschouwd. Uit auto dagopbrengst van bakkerijen gestolen. Uit een bestelauto van een Haagse broodfirma is de dagopbrengst van vier filialen gestolen. Terwijl de be stuurder en zijn bijrijder voor een fi liaal stonden te lossen zag iemand kans uit de cabine van deze wagen vier geldzakjes met een totale in houd van f 1600.weg te pakken en zich uit de voeten te maken. Een van de verzorgers slaapt de slaap des gerusten, in afwachting van de vermoeiende dag van van daag. Verlangens Volgens Shann is er geen twijfel mogelijk over de werkelijke ver langens van het Hongaarse volk. Het wenst geen terugkeer naar het ver leden, naar de dagen van grote land heren. Het wil een vrije maatschap pij, met vrije politieke partijen, een vrije pers en een regering, die steunt op de wil van het volk. Het Hon gaarse volk wil in vrede en harmo nie met alle landen van de wereld niet in laatste plaats met de Sowjet- Unie, leven. Shann besloot met te zeggen, dat de jong© arbeiders en studenten van Hongarije in spontane eensgezind heid naar de vrijheid uitzagen. Ja ren van propaganda hadden de vonk in de geest van de mens, die zich niet aan despotisme wil onderwer pen, niet gedoofd. „Dat dit zo is, niet alleen in Hongarije maar overal, is iets van zeer grote betekenis. Dat geweld werd gebruikt om het streven van liet Hongaarse volk naar vrij heid te onderdrukken, is een van de tragedies van onze tijd." De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lod ge, heeft dinsdag, toen de algemene vergadering bijeenkwam voor een speciaal debat over de Hongaarse kwestie, namens 36 landen een reso lutie ingediend waarin de Sowjet- Unie veroordeeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse op stand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor dat de ver gadering haar voorzitter, prins Wan van Thailand, machtigt maatrege len te nemen die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de Algemene Vergadering ten aanzien van Hongarije o.a. terugtrekking van de Russische troepen uitgevoerd te krijgen. Naar verluidt zou het de bedoeling van de opstellers der resolutie zijn, dat prins Wan Moskou en Boeda pest bezoekt. De resolutie stelt ook goedkeuring voor van het verslag der commissie van onderzoek naar de Hongaarse opstand. ZO NODIG MAATREGELEN In Valkenburg zijn uit voorzorg scholen gesloten. Uit de gegevens die regelmatig bij de geneeskundige hoofdinspec tie binnenkomen, bljjkt bet, dat er sprake is van een uitbreiding van het aantal influenza-gevallen. In enkele Zuidlimburgse gemeen ten zijn in verband met een ver hoogde spreiding van de influenza, waarvan enkele gevallen als azia- tische griep zijn geïdentificeerd, ondanks het goedaardige verloop van de ziekte, voorzichtigheids maatregelen getroffen, o.a. werden in Valkenburg enige scholen bij wij ze van voorzorg gesloten. Berichten over het optreden van de Aziatische griep onder studenten In Delft zijn nog niet voldoende ge controleerd om met zekerheid te kunnen vaststellen, dat er inderdaad van a-griep sprake is. Bij de geneeskundige hoofdinspec tie bestaat een organisatie, die gege vens verzamelt over het optreden van influenza en over het ziektever zuim. Daar de influenza niet valt on der de besmettelijke ziekten, waar voor meldingsplicht bestaat, kan de uit deze gegevens gevormde indruk niet meer dan globaal zijn. Daarby dient voorts m aanmerking te worden genomen, dat eerst 12 da gen, nadat keelspoelmonsters naar Leiden zyn opgezonden, kan blijken of er sprake is geweest van a-griep. De patiënten zijn dan veelal weer genezen. De autoriteiten van de volksgezondheid volgen de ontwikke ling met grote zorgvuldigheid en zul len niet nalaten de bevolking van deze ontwikkeling op de hoogte te houden en, zo nodig, maatregelen te treffen. Van de legervoorllchtingsdienst wordt vernomen dat het aantal ge vallen vair a-griep onder de Neder landse militairen in Sennelager (D.) volgens een maandagavond ontvan gen opgave 360 tegen 411 vorige week vrijdag bedroeg. Hieruit zou men dus mogen concluderen dat deze griep, die een mild karakter draagt aan het afnemen is. De oefeningen van de vier Nederlandse bataljons gaan toch door. In aanwezigheid van prins g Bernhard heeft een groep le- den van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal èe dinsdag een bezoek gebracht M aan de hoogovens te iJmuiden. j| Deze foto laat zien hoe de prins en de kamerleden tijdens een rondgang door het bedrijf vol belangstelling een van de f§ installaties bezichtigden. N.V. Schokbeton Kampen ontslaat 93 arbeiders Binnen een tijdsbestek van drie weken zullen bij de N.V. Schokbeton te Kampen 93 werknemers worden ontslagen als gevolg van de beste dingsbeperking, welke in dit bedrijf zeer wordt gevoeld. Men probeert alles om voldoende opdrachten te krijgen, aldus deelde 'directie ons mede, maar de werk- ■V oor raad loopt steeds terug. In februari van dit jaar moesten reeds 130 werknemers worden ont slagen. Er zijn nu nog 580 personen werkzaam bij het bedrijf in kampen. Man brengt stiefdochter enige messteken toe De 54-jarige los werkman A. V. te Amsterdam heeft zijn 23-jarige stiefdochter G. A. H. enkele malen met een mes in de borst gestoken. De reden tot dit optreden was gister avond nog niet bekend. Het slachtoffer werd in het zieken huis opgenomen. Haar verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Ook een 28-jarige wijkbezorger van een lees map, die op het hulpgeroep van de stiefdochter samen met andere bu ren het huis binnenging nadat de deur met vereende krachten was gefor ceerd, liep een hoofdwond op, toen de werkman hem met een pan een klap op de schedel toediende. Weer wapens naar Midden-Oosten Twaalf F-86 „Sabre" straaljagers zijn in Saoedie Arabië aangekomen, verschillende andere landen in het nabije oosten zullen nog meer van deze vliegtuigen, en andere, Ameri kaanse wapens ontvangen. De Amerikaanse zesde vloot be vindt zich weer in het oostelijk deel van de Middellandse zee, en hoewel de Amerikaanse marine enig verband met de ontwikkelingen in Syrië en haar recente vlootbewegingen ont kend, mag duidelijk worden geacht dat het uitvaren van de zesde vloot in zijn geheel een politieke betekenis heeft. In officiële kringen te Washington is gister vernomen dat Irak per vliegtuig in de afgelopen dagen aan tallen mortieren, anti-tank kanonnen en andere afweerwapens heeft ont vangen, en dat lichte vliegtuigen en straaljagers van het type „Sabre", binnenkort zullen volgen. In Syrië bevindt zich een grote concentratie van Russische wapens die, naar de Amerikaanse regering vreest, aangewend zullen worden om onlusten te veroorzaken. Rechtstreek se agressie verwacht men niet spoe dig, maar wel binnenlandse onlusten. St. van Arbeid beraadt zich over situatie in ons land. In de gister gehouden vergadering van het bestuur van de stichting van de Arbeid is de sociaal econo mische situatie van ons land sprake gekomen. Besloten werd na verschynen van de troonrede en de miljoenennota zich daarover nader te beraden. Zeeuwen hebben geduchte concurrenten voor de kampioenstitels (V*» .,o,.0iqcr«rever) Er heerst grote spanning in de paardenfokkerij. Een spanning die Bosse veemarkthallen het „Mek- pas vanmorgen tussen tien en half ka" van de Nederlandse koudbloed-1 twaalf zal worden gebroken, als de jury's van de kampioenskeurin gen hun beslissingen zullen nemen en de nationale kampioenen van deze 25e nationale tentoonstelling zullen aanwijzen. Want zoals het er gisteren voorstond, durfden maar weinigen zich aan een gede gen prognose te wagen. De Zeeuw se fokkers, die al zo vaak hun he gemonie op de Nationale hebben gedemonstreerd, spelen ook nu weer een belangrijke rol, maar of het Zeeuwen zullen zijn die van middag, wellicht uit handen van H.M. Koningin Juliana de prijzen voor de kampioenspaarden in ont-. vangst mogen nemen, staat nog geenszins vast. Zeeland heeft goede troeven voor beide kampioenschap pen, maar het steeds meer naar voren dringende Limburg wordt vandaag een geduchte concurrent. De eerste dag van deze jubileumten toonstelling van de Kon, Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" was zoals februikelgk geheel gewyd aan de euringen. Het was een rustige dag, een dag voor de echte paardenlief hebbers, die op hun gemak al het aangevoerde materiaal willen bekij ken. Pas vandaag wordt de grote stroom van bezoekers verwacht, die in de middaguren bg duizenden het demonstratie-terrein zullen omzo men. Een demonstratie, welke door de grootse jubileumshow en vooral door de aanwezigheid van H.M. de Koningin haar bijzondere luister zal krggen. Omstreeks drie uur wordt Hare Majesteit in de hallen verwacht. Hoogstwaarschgnlijk zal de koningin persoonlgk de eerste prijzen uitrei- ken. Tevens zal zg de feestelijke de monstratie van de bekroonde paar den en het massale optreden van de plattelands jeugd bijwonen. Terwijl buiten de regen gestadig neerviel, hadden zich binnen rond de keuringsbanen enkele honderden kenners geschaard om daar het puik je van de Nederlandse koudbloed- paardenfokkerij voorgeleid te zien. Zowel de binnenlandse deskundi gen als de buitenlandse gasten waren vol lof over de paarden die zij voor hun kennersoog zagen staan en draven. Dat het gehalte hoog is, wordt ook wel gedemon streerd door het feit dat op deze eerste dag niet minder dan 61 eer ste prijzen werden toegekend. En daarmee stygt de spanning over de kansen op het kampioenschap. Aarzelend waagde men zich hier en daar aan voorspellingen over de kampioenstitel, maar zoals ge zegd. het is ditmaal moeilijk, zeer moeilyk. Kanspaarden Guido uit de Kluis, de zesjarige zwartschimmel van de fa. D. A. Tim merman en Zoon te Kattendgke, kwam als eerste in zijn categorie van de grote maat. Al heeft hij dan volgens sommige kenners niet de allure van een uitge sproken kampioen, toch mag hij er als een van de grote Zeeuwse troeven worden aangetipt. Ook de vijfjarige bruinschimmel Successeur van Stal len de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman uit Biervliet is een mooi paard, dat echter nog niet hele maal is uitgegroeid. Successeur schynt de beste jaren van zijn leven nog voor zich te hebben. Bij zijn be roemde moeder, Jenny, afkomstig uit dezelfde stallen deed zich hetzelf de voor. Eerst op latere leeftgd de merrie was toen zeven jaar werd zg, maar dan ook met het grootste gemak, kampioene. >e eretitel is dus nog niet in Zeeland. (Vervolg op pag. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1