Oud-Middelburgse schakers in duel met landskampioen VAS ZONDAGSSCHOOLWERKERS KWAMEN IN HEDENESSE BIJEEN Zeeuwse Almanak GEDENKSTEEN ONTHULD AAN WONINGWETWONING IN BURGH STANDAARDISATIE IN- EN VERKOOP CONSUMPTIEMELK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG lü SKfi'EALBER liJo/ ZATERDAG ALS INZET GOUDEN JUBILEUM VIERING Hoofdstedelijke vereniging speelt nog voorname rol in Zeeuws schaakleven De schaakvereniging „Middelburg" die zoals bekend op 14 de cember a.s. vijftig jaar bestaat, heeft ter gelegenheid van dit gouden ju bileum een aantrekkelijk programma samengesteld. De hoofdstedelijke vereniging heeft in al die 50 jaar een voorname plaats ingenomen in het Zeeuwse schaakleven, terwijl het eerste tiental vele jaren in de 2e klas van de K.N.S.B. uitkwam. Talrijke uit Middelburg vertrokken schakers hebben In overig Nederland, een belangrijke rol gespeeld onder meer in wedstrijden om het nationaal kampioenschap. Het waren spelers, waar mee men rekening moest en nog moet houden. Hoe sterk ze spelen kan men a.s. zaterdag zien in de Burgerzaal van het stadhuis, wanneer een aantal van deze oud-Middelburgers aangevuld met eigen ledende strijd zal aanbinden tegen de Nederlandse kampioen „Verenigd Amster dams Schaakgenootschap" (V.A.S.) uit Amsterdam. De inzet van deze gouden jubileumviering belooft voor de schaakfijnproevers dus wel bij zonder aantrekkelijk te worden. Want de namen van de oud-Mid delburgers staan er borg voor. Daar is dr. J. H. O. Graaf van den Bosch, één der sterkste spelers van Neder land. Verder komen de gebroeders C. en H. Orbaan. waarvan eerstge noemde heeft meegespeeld om het Nederlands kampioenschap, de Zie- rikzeese notaris J. J. van den Ende, G. G. Boon, K. Maartense, J. Ver leur en B. van der Harst. Dit selecte gezelschap zal tot een tiental aan gevuld worden door de sterkste schakers van het Middelburg-van-he den, van wie in aanmerking komen drs. M. C. Verburg, Zeeuws kam pioen J. L. Woudstra en S. Sanders. In het tiental van het V.A.S. spe len vermoedelijk mee Van Scheltin- ga, Roesel, Cortlever, Van Mindeno, Wolthuis, Bink, Withuis, Uddincks en mr. Franx. Het puikje van Neer- lands schaakmatadoren dus, zodat een spannende strijd verwacht mag worden. Deze wedstrijd begint om half zes des middags, waarna de ge nodigden na afloop een souper wordt aangeboden in het Nederlands Kof fiehuis. Eén der oprichters van de schaakvereniging is thdns nog in leven, namelijk dokter J. C. Kin derman, vroeger arts in de Zeeuwse hoofdstad, thans verblij vend in Neüchatel in Zwitserland. Eveneens een belangrijke figuur in het verenigingsleven is de heer W. de Graaf geweest, die thans in Gorsel woont. Hij was vanaf de oprichting tot zijn vertrek de technisch leider. Ook de naam van dr. Burgersdijk, de conrec tor van het gymnasium, is in de Middelburgse schaakwereld geen onbekende. Dr. Burgersdijk werd opgevolgd als voorzitter door drs. J. Scheltens, die ook thans de voorzittershamer hanteert. Oprichters Z.S B In het oprichtingsjaar startte het toen uit acht man bestaande „club je" met onderlinge wedstrijden in „Du Commerce". Thans is „Middel burg" een bloeiende „club" van rond de 70 leden. Dat is echter niet altijd zo geweest. Tussen de jaren '20 en '35 schommelde het ledental geregeld zo rond de 22 tot 30 leden, maar in die tijd was de vereniging uitermate belangrijk. Uit een h.b.s.-schaak- ploegje van omstreeks 1925 kwamen schakers van klasse over naar de hoofdstedelijke vereniging. Een van hen was de heer J. M. Mullié, thans ere-voorzitter van „Middelburg", die tezamen met de heren H. Strooband en P. M. de Kleijn, reeds lange ja ren (vanaf 1923) secretaris en vroe ger verzorger van de schaakrubriek in de „Middelburgse Courant", de Zeeuwse Schaak Bond oprichtte. Voorts behandelde de heer Van den Ende lange tijd eindspelstudies in 't 'tijdschrift van de K.N.S.B. In het seizoen 19451946 speelde de vereniging voor het eerst in de 2e klas van de K.N.S.B., onder meer tegen verenigingen als De Pion, Den Bosch, Philips, Eindhoven, Maas tricht e.a. Bijna tien jaar kwam het eerste tiental in deze afdeling uit. Vele toernooien en bijzondere festi viteiten zijn in de analen vermeld. Simultaans werden gespeeld tegen dr. Lasker, Aljechin, dr. Tartako- wer, Hans Kmoch en natuurlijk te gen dr. Max Euwe. Hoe komt het toch, dat „Mid delburg" immer zo'n sterk tien tal heeft gehad? De grondslag hiervoor werd gelegd tijdens zwa re wintercompetities, toen sterke spelers als J. F. Heemskerk en De Graaf vooraanstaande krach ten kweekten. De leden wilden deze matadoren verslaan en om dat te kunnen gingen zij stude ren. Winteravond op winter avond werd geschaakt, ook in de kou, zoals bijvoorbeeld in het ge- houw „Sint Joris" aan de Balans, waar de koude voeten verdreven werden door een glas bier met een eierkool Na het nationaal schaakfestijn van a.s. zaterdag wordt het feest- program voortgezet in oktober, wan neer een weekend-toernooi wordt ge speeld in de „Gouden Poorte", het huidige clubgebouw. Er wordt ge speeld in groepen van vier; de eerste ronde is op 19 oktober, de tweede cn derde ronde op 20 oktober. Vrijdag 15 november wordt er een massa kamp gehouden tegen de schakers van de Walcherse verenigingen, eveneens in de „Gouden Poorte". Vrijdag 6 december is er een gong wedstrijd voor de pupillen, waarna op 13 december in de groene zaal van het Schuttershof een feestavond gegeven wordt, waaraan het cabaret gezelschap van Wim de Graaf zal meewerken. Iladoma tw amslerdarr N.Z.V. HIELD WEEKEND „Buitenmiddag" op 14 sept. te Middelburg Het district Walcheren van de Ned. Zondagsschool Vereniging belegde zaterdag en zondag In het vormings centrum Hedenesse te Cadzand een bijeenkomst voor de Zeeuwse Zon dagsschoolwerkers. Ruim dertig da mes en heren, hoofdzakelijk afkom stig uit Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen hebben zich daar onder leiding van de heer Ch. Schipper uit Koudekerke met inleidingen en dis cussies bezonnen op het werk. Na een hartelijke ontvangst door de adj. directeur van Hedenesse, ds. J. Happee en 't nuttigen van de brood maaltijd, werd de zaterdagavond be steed met een referaat, gevolgd door discussies. De heer A. Kroese, direc teur van de Ned. Zondagsschool Ver eniging uit Amsterdam sprak over het onderwerp: „Omgang met kinde ren in het zondagsschoolwerk". Met zeer grote aandacht werd geluisterd naar deze inleiding geheel uit de praktijk gegrepen. Er volgde een vruchtbare discussie op, welke de heer Kroese op talentvolle wijze leid de. Zondagmorgen werd de kerk dienst te Cadzand bezocht waarna ds. VAN itvin TOT ZILVEREN BURGEMEESTER Het afgelopen weekeinde zijn in de Belgische grensgemeente Selzaete stevige feesten gevierd. Dat was om iets, wat in Nederland wellicht slechts reden tot een bescheiden feest en een „serenade" zou geven, maar bij onze zuiderburen heeft dit meer te betekenen. Want de burge meester van Selzaete, de heer Jos. Chalmet, vierde zijn 25-jarig ambts- VISSEN.... Vier ondernemende buitenlanders parkeerden hun auto in de omgeving van Terneuzen met het voornemen zich te wijden aan de krabbenvisse- rij, een geliefkoosde sport 'bij onze zuiderburen. Maar omdat het voor lopig nog geen hoog tij zou zijn een vereiste voor deze sport ver poosden onze vissers zich wat aan de waterkant, waarbij zij zich voor al onledig hielden met het lessen ran hun dorst. Dat laatste ging nog al drastisch en juist toen zij zich ver kleed hadden om dan toch nog op krabben te gaan vissen, arriveerde de politie, die het verstandiger oor deelde om althans drie van de vier loze vissertjes enige tijd af te zon deren! De vierde ging vrij uitmet het verzoek zijn makkers 's avonds om zes uur maar vjeer af te halen.... Dat heeft de man gedaan. Er was nog een kleine hindernis te overwin nen toen bleekdat een van de heren aan de waterkant een pantalon- had laten liggen, maar toen ook dat ge regeld was, konden zij de thuisreis aanvaarden. Zonder krabben.... jubileum. Omdat een burgemeester in België een politieke figuur is, die bij iedere verkiezing uit het midden van de raadsleden opnieuw verkozen moet worden, 't Is geen geringe prestatie om dat 25 jaar vol te hou den. In 1932 namen de Belgische so cialisten (B.S.P.) tezamen met de liberalen het bestuur van de katho lieken in Selzaete over. Aan het hoofd dier socialisten stond Chalmet. Hij is daar 25 jaar blijven staan. Minister Anseele (van België uiter aard) en de gouverneur Marien en vele andere autoriteiten wensten Chalmet geluk. Een vuurwerk, dat door regen in het water viel, doch duidelijk de vreugde wilde demon streren, een optocht met duizen den! een rijtoer, een openlucht spel en een hele nacht feest hebben dit jubileum opgeluisterd. Er was 'n zilveren schijnsel over Selzaete. MUZIKALE WANDELING VAN ZUID NAAR NOORD Zaterdagavond wandelde men in Kloosterzande zowel als in Burgh- Haamstede muzikaal rond. In Kloos terzande gebeurde dat door de mu ziekvereniging „St. Caecilia" in nieuwe uniformen en op Schou wen was het de harmonie „Witte van Haemstede". Deze groep maakte een mars naar de kust van Westenschou- wen, om tegelijk nog wat loten aan de man te brengen. VROEG OF LAAT? Een zeldzaam geval heeft zich gister maandagmiddag in 's H. Abtskerke afgespeeld. In de welde van de heer Boonman werden toen drie lammetjes geboren. Meestal werden schapen pas in december of januari, zodat het de vraag is of het moederschaap in 's Heer Abtskerke nu eigenlijk vroeg of laat is... Happee het middagprogramma ver zorgde. Op zeer verantwoorde wijze zette hij de methode uiteen om te ko men tot het uitbeelden voor de kinde ren van het aan hen vertelde bijbelse verhaal. De in drie groepen verdeel1 de deelnemers moesten na een korte voorbereidingstijd daarop zelf een bijbels verhaal uitbeelden. Ook hier op volgde weer een discussie over di verse onderdelen van de aangegeven methode. Het weekend werd besloten met een broodmaaltijd, tijdens welke nog maals de op 14v september a.s. op Toorenvliedt te Middelburg te houden buitemnlddag werd besproken. Hier aan zullen ongeveer 550 kinderen van de Walcherse zondagsscholen deelne men. Tevens zullen die middag de ballonnetjes met als motto „Kinderen overal vandaan, komen bij elkander staan", worden opgelaten. De confe rentie in het kader van deze actie volgt dan op 21 september in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg. Jaarvergadering vereniging tot bestrijding tuberculose De algemene vergadering van de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose wordt ge houden op zaterdag 21 september a.s.;, des middags om half drie in de bo venzaal van hotel „De Burg" te Mid delburg. De agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester en van de consultatiebureaus over 1956. Voorts wordt een bestuursverkiezing gehou den. Aan de beurt van aftreden zijn de heren dr. J. J. Okker te Middel burg en Th. J. Andriessen te Ovezan- de. Verder moet voorzien worden in de vakature, ontstaan door het ver trek van prof. dr. G. Wagenaar te Goes. Dr. M. Russchen, medisch ad viseur van de Nederlandse Sanatori um Verzekering te Den Haag, zal een inleiding houden over „De strijd tegen de tuberculose nog steeds ac tueel." Opening nationale paardententoonstelling Onderscheidingen uitgereikt „De zakelijke relatie tussen de ko ninklijke vereniging „Het Neder landse Trekpaard" en het gemeen tebestuur van 's-Hertogenbosch is in de loop der jaren uitgegroeid tot oprechte sympathie en waardering", aldus burgemeester mr. H. Loeff van 's-Hertogenbosch tijdens de ont vangst, die bet gemeentebestuur van deze stad aan de vooravond van de 25ste nationale tentoonstelling bereid had aan het bestuur van deze vereniging, een aantal fokkers en verscheidene buitenlandse gasten. De burgemeester wilde deze waar dering onderstrepen door aan de voorzitter de heer J. Stols uit 's Gra- venhage, een zilveren stadspenning aan te bieden. De heer A. Bakx uit Zevenbergschehoek. die als enige Ne derlandse paardenfokker aan alle na tionale tentoQnstellingen heeft deel genomen, werd vereerd met de zilve ren veemarktpenning. Een ets van de Bossche markt, vormde als geschenk aan het bestuur tenslotte een sym bool van de verbondenheid tussen de Brabantse hoofdstad en "Het Ne derlandse Trekpaard". Behandeling Deltawet uitgesteld tot voorjaar? (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij uit goede bron verne men, moet worden aangenomen, dat de Deltawet niet nog dit najaar, maar pas in het voorjaar van 1958 in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. Op dit uitstel is door de K.V.P. aangedrongen. Wij hebben reden te veronderstel len, dat men binnen de fractie van de K.V.P. nog niet geheel tot over eenstemming is gekomen over de houding die men in zake dit wets ontwerp en wat verder met de Delta wet verband houdt wil aannemen. P. G. v. d. Weele kandidaat voorzitterschap Kon. Ned. Middenstandsbond Naar wjj vernemen is de heer P. G. van der Weele te Colynsplaat, Zeeuws hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Middenstandsbond, door het hoofdbestuur van deze bond kandi daat gesteld voor het voorzitterschap Wanneer de aangesloten afdelingen v-ór 15 september geen tegenkandi daten stellen tot op heden is dit nog niet geschied dan zal de heer Van der Weele op 23 oktober a.s. in een algemene vergadering te Rotter dam bij enkele kandidaatstelling wor den benoemd. De heer Van der Weele wordt de opvolger van de heer L. de Groot, die wegens vergevorderde leef tijd deze voorzitters-functie zal neer leggen. Kortgeleden werd de heer Van der Weele ook benoemd als lid van de Raad van Toezicht van de Ned. Middenstandsspaarbank te Am sterdam. Herfstwandeltochten van „Achilles" op 5 oktober Zaterdag 5 oktober a.s. organiseert de gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg de zesde jaarlijkse herfstwandeltochten over parcoursen van 10, 15 en 25 km. De start is 's middags om half drie vanaf het Nederlands Koffiehuis aan de Markt. Aan een ieder, die de tocht vol brengt, wordt een herinneringsme daille uitgereikt, terwijl er voor groe pen nog groepsprijzen beschikbaar gesteld zijn. MET WAPEN VAN NOORDWIJK Dank voor in ramptijd ondervonden hulp In Burgh werd maandag de herin nering aan de in de ramptijd van de adoptiegemeente Noordwijk on dervonden hulp weer verlevendigd door een korte plechtigheid aan de Weelde weg: Mevrouw Van Berckel-Bönning- hausen tot Herinckhave, echtgenote van Noordwijks burgemeester, ont hulde daar aan de drie woningwet- N.S.-jubileum te Vlissingen Het N.S.-station Vlissingen had maandag twee jubilarissen, nog wel liefst mannen die reeds veertig jaar lang de spoorwegen dienen. De heer J. Nieuwdorp, die de functie van sein- huiswachter er uitoefent, was al die tijd op het station werkzaam. Zijn collega-jubilaris, die controlebeamb te P. Rottier, is overigens ook al tweeentwintig jaar in de Scheldestad gestationeerd. Maandagmorgen heeft het personeel van het station Goes de jubilarissen de verdiende lof toe gezwaaid. Men deed dit in 'n gezel lige bijeenkomst in de eerste klas wachtkamer. Als eerste sprak de sta tionschef, de heer C. G. Coevert na mens het personeel de jubilarissen toe. Hij kwam daarbij vanzelfspre kend niet met lege handen en bood enkele cadeaus en bloemen aan. Voor het treinpersoneel voerde de hoofd conducteur, de heer A. J. Dirks het woord, terwijl de heer G. Kapelle, electrieien-wagenmeester hen na mens het tractiepersoneel toesprak. „VogeIdijk"-palingen beten niet zo erg happig Het leek wel of de palingen, die hun „tent" opgeslagen hebben in het Kanaal door Walcheren te Middel burg en omgeving, in de gaten had den. dat 60 leden van de Hengelsport vereniging „Middelburg" hen zater dagmiddag probeerden te verschal ken. Een leek kreeg tenminste die in druk. maar de doorgewinterde henge laars aan de oever van de zogenaam de Vogeldijk wisten wel beter, ,,'t Zijn geen doorbijters", vertelde een van hen ons deskundig en dat zagen en begrepen we toen direct. Want onop houdelijk gingen de dobbertjes met kleine rukjes naar beneden. Maar bij ten was er die middag niet bij; alleen maar wat gesabbel. Toch slaagden de 60 hengelaars er nog In om 47 palingen aan de haak te slaan, die met z'n allen 2600 gram wogen. Winnaar werd de heer A. Fre- deriks met ruim verschil voor de heer J. G. Krijger en de heer J. Rijken. Na afloop van de wedstrijd togen de deelnemers gezamenlijk naar café „De Vriendschap", waar de heer A. J. W. Mathijssen, de voorzitter van de hengelsportvereniging, de prijzen uitreikte. De uitslag (van de eerste 11 prijs winnaars) luidt: 1 A. Frederiks (drie stuks gevangen) 445 punten; 2 J. G. Krijger (4 stuks) 345 pnt.; 3 J. Rij ken (3 stuks) '320 pnt.; 4 Joh. Klaas- sen (3 stuks) 260 pnt.: 5 J. Sinke (2 stuks) 250 pnt.; 6 J. Ludwig (3 stuks) 205 pnt.; 7. F. Konraad (2 stuks) 200 nnt.; 8 N. Bek (2 stuks) 180 pnt.; 9 J. M. Flipse (2 stuks) A. Damman jr. (2 stuks) en A. Meeu- se (1 paling), allen 130 punten. Examen dameskapster voor het onlangs te Breda gehouden praktijkexamen dameskapster 'slaagde mej. C. Rinn uit Axel. OP WALCHEREN EN ZUID-BEVELAND woningen, die met de financiële bij drage van deze Noordhollandse ge meente werden gebouwd, een gevel steen met de wapens van Burgh en Noordwijk. De drie-en-een-half-jarige Cornelia Roos, dochtertje van één der bewo ners, bood mevrouw Van Berckel op een kussen een schaar aan, waarmee deze een lint doorknipte, waardoor een bloemenversiering voor het ge velsteentje wegviel. Na de onthulling heeft de burge meester van Burgh, jhr. A. van Cit- ters, in een toespraak in het bijzijn van de leden van het adoptie-comité en de raadsleden met dankbaarheid de ondervonden hulp gememoreerd. Op velerlei wijze, zowel materieel als moreel, is Noordwijk het getrof fen Burgh te hulp gekomen. Door een bijdrage om de kloof van een te hoge bouwprijs te overbruggen, maakte Noordwijk het ook mogelijk deze drie woningwetwoningen te bouwen. „Eens dient alles besloten te worden, doch deze eenvoudige gevelsteen zal de gedachte le vend houden aan Noordwijks goede werken. Anderzijds zal de betoonde barmhartigheid nog lange tijd voortleven in de har ten van de inwoners van Burgh" zo verzekerde burgemeester Van Citters. Nadat de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel in even hartelijke bewoordingen de ze toespraak had beantwoord, begaf men zich naar het gemeentehuis, waar men enige tijd gezellig bijeen bleef. Hier heeft de burgemeester van Burgh zijn Noordwijkse collega een luxe uitgave .van het rampboek van Schouwen t KERKNIEUWS Intrede ds. J. F. L. A. Becht Na des morgens te zijn bevestigd door zijn broer, ds. J. F. L. A. Becht uit Doesburg, deed ds. Th. M. Becht, voordien predikant te Spijkenisse, zondagmiddag tijdens een zeer druk bezochte kerkdienst zijn intrede bij de Nederlands hervormde gemeente van Zaamslag. Ds. Becht sprak daarbij naar aanleiding van Lucas 19, vers 10 „Want de Zoon des mensen is ge komen om het verlorene te zoeken en te redden". Na de officiële dienst bracht de nieu we predikant dank aan zijn bevesti ger, aan de consulent, ds. P. J. Pen- nings uit Axel, het gemeentebestuur van Zaamslag, dat eveneens aanwe zig was, aan de vertegenwoordigers, der plaatselijke zusterkerken en aan de leden van zijn vorige gemeente, die de dienst bijwoonden. Burgemees ter H. D. Trimpe heette ds. Becht vervolgens welkom in de burgerlijke gemeente, waarna nog het woord ge voerd werd door de heer Westenbrug- ge uit Spijkenisse en door ouderling Hamelink van de christelijk gerefor meerde kerk te Zaamslag. Na de kerkdienst was er in het verenigings gebouw een,receptie, die door zeer velen werd bezocht. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlissingen: J. M. Vis ser te Dokküm. „Koena" Vlissingen en BMC trekken zich terug Met Ingang van maandag 16 sep tember aanstaande zal worden over gegaan tot standaardisatie van de in- eii verkoop van de consumptiemelk op Walcheren en Zuid-Beveland. In het algemeen is overeengekomen, dat „ïïollandia". afdeling „Koena", tot nu toe gevestigd in Vlissingen, zich met ingang van 15 september aanstaande zal terugtrekken van Walcheren. De Coöperatieve Melkinrichting en Zui velfabriek „Walcheren", gevestigd te Middelburg en de coöperatieve vereni ging Bevelandse Melkcoöperatie (de BMC) zullen met ingang van dezelfde datum geen boerenmelk meer ont vangen van en consumptiemelk afle veren aan Zuid-Beveland. Slachtoffer van ongeval te Wouw overleden Op 12 juli j.l. werd door een vrachtauto van de fa. L. uit Terneu zen op de Wouwseweg nabij Bergen op Zoom een paard en wagen aange reden, waarbij de twee voerlui, J. Hertogs en P. Uitdewilligen, beiden uit Wouw, van de wagen werden ge slingerd. Hertogs werd met zeer ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij gisteren .maan dag, aan deze verwondingen is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Bij het passeren van de wagen werd de Terneuzenaar gehinderd door een tegemoetkomende wagen, die op dat moment een auto voorbij reed. De identiteit van de bestuurder van deze wagen heeft men tot op heden niet kunnen vaststellen. Zoals bekend, beraamde de over heid reeds plannen om op korte ter mijn ook in Zeeland over te gaan tot standaardisatie van de consumptie melk. Het gevolg van de uitvoering van deze piannen zou dus zqn, dat er zowel in de aanvoer vari boerenmelk als in de afvoer van consumptiemelk belangrijke wijzigingen nodig zouden zijn. Teneinde dit vervoer zo econo misch mogelijk te kunnen doen, is deze week overleg gepleegd met de beide bedrijven, die op Walcheren de boerenmelk verwerken. Er is thans een overeenkomst tot stand gekomen, die geheel tot bevredi ging van beide partijen is. Zowel de afdeling „Koena" van „Hollandia" te Vlissingen, als de BM C in Wemeldinge houden dus op met de ontvangst en aflevering der melk. Op Beveland zal dit dus geschieden door het melkontvangststation „Hol landia" N.V. te Goes, terwijl dit op Walcheren geschiedt door de Coöpera tieve Melkinrichting „Walcheren" te Middelburg. Het is gebleken, dat de vroegere regeling te duur was, omdat pro- dukten van Beveland naar Middel burg en prodokten van Walcheren naar Goes vervoerd moesten wor den. Voor Vlissingen werden de kosten zelfs nog hóger. Deze stan daardisatie zal dus een rattoneler verwerking en een hetere distribu tie van de melk tot gevolg heb ben. Zeeuwse jeugdherbergen (Slot van pag. 1) gen van de wezens die de zee rond om Walcheren bevolken. „Nieuw Walcheren" heet de jeugd herberg in Domburg. Van de honderd personen die hier overnachten zyn er negentig Duitsers. Ongeveer 5500 zijn er dit seizoen, dat heel vroeg reeds in april is begonnen, in Dom burg geweest. In tegenstelling met andere jeugdherbergen, zo vertelde de heer B. J. Rutgers, de jeugdher- bergvader, mogen de gasten hier aan de kust. tien veertien dagen blijven, waarvan de strandliefhebbers een welkom gebruik maken. Wandeltoch ten in de omgeving zorgen voor de afwisseling. De jeugdherberg in Axel is het ge liefde vakantieoord van de Engelse trekkers. Van alt „Blevp Haghe" ma ken zij dagtochtjes naar Brugge en Gent met bussen van de Z.V.T.M. Het enige, dat de heer M. de Groot, de leider van de Axelse jeugdherberg, in Zeeland onaangenaam vindt is de ver binding Breskens-Vlissingen. De lan ge wachttijden bij de veerboot ma ken tochtjes naar Miniatuur Walche ren in Middelburg en naar Veere bij na onmogelijk. De V.V.V.'s in Mid delburg en Veere verlenen anders al le medewerking aan dergelijke excur sies en groepen uit de jeugdherber gen krijgen bij bezienswaardigheden 60 procent reductie op de toegangs prijs. Dit jaar hebben minder Engelsen in Axel overnacht dan vorig jaar. Nu waren het er 5000 en toen 5200. Dat de „IBeye Haghe" even wel in trek is blijkt tilt de brief van een hoofdonderwijzeres uit Wales. Zij had de meisjes voorge steld om ditmaal eens naar Duits land te gaan, omdat zy al drie maal een hezoek aan Axel hadden gebracht. De meisjes protesteer den echter heftig en nu komen ze volgend jaar weer. Tonnen voor Deltadienst gelegd De betonningsdienst heeft ten be hoeve van de Deltadienst buiten het betonde vaarwater in het Brouwers- havense Gat bij de Kabbelaarsbank zeven en benoorden Dwars in de Weg drie geel blauw verticaal gestreepte tonnen uitgelegd. Ook in het Zierikzeesche zeegat zullen een tiental van deze soort ton nen worden gelegd. VANDAAG Middelburg-Electro: „El Paso", 7 en 9.15 Vllsslngen-Alhambra: „Ik vocht voor geld 7 en 9 uur, 14 J. Luxor: „De overval op de woudex press", 8 uur, 14 J. Bejaardenhuis: Tentoonstelling „Ml- chlel de Ruyter", 10—17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2