PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Overleg van het Westen om tot gezamenlijke strategie te komen Zeeuwse jeugdherbergen boekten dit jaar 15.000 overnachtingen AMERIKA IS BEGONNEN MET BOUW VAN DEFENSIE-SYSTEEM GOUVERNEUR FAUBUS VAN ARKANSAS BLIJFT HALSSTARRIG VERWACHT... 200e jaargang - no. 213 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 sept. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. (ng. mededeltngen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. a regel») 13 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 23 cent meer. 3iro no. 259M0 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zicnkzcc. N Bos erdstraat 24. tel. 2« SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN Syrië beschuldigt Amerika van provocerend optreden De westelijke mogendheden voeren Intensief overleg om tot een gemeen schappelijke strategie in het Midden-Ootften te komen. In regeringskrin gen wordt de spanning in het Midden-Oosten als de grootste beschouwd sedert de Engels-Franse actie van vorig jaar. Men meent, dait Rusland thans vaster besloten is dan een jaar geleden om aan zijn winsten vast te houden. Het westerse overleg is er op gericht de Sowjet-opmars in het Midden-Oosten tot staan te brengen zonder dat het tot een explosie komt. Volgens het Britse standpunt gaat de crisis in het Midden-Oosten snel maar een ernstige climax toe, die een onmiddellijke en sterke coördinatie van politiek en strate gie van hat westen vereist. De spanning in het Midden-Oosten is toegenomen door een verklaring van president Nasser. Hij heeft gezegd dat Egypte Syrië oifvoorwaardelijk zal steunen in zijn strijd tegen de Amerikaanse politiek. President Nas ser zei, dat de haast waarmee de Ver enigde Staten wapens leveren aan bepaalde Arabische landen, die met het westen sympathiseren, bedoeld is om een kunstmatige noodtoestand te scheppen en om de Arabische leiders angst aan te jagen. Syriës enige zonde in de ogen van de Amerikanen is, dat het niet wil dan sen naar de pijpen van de Verenigde Staten en geen Amerikaanse bevelen wil opvolgen, aldus de Egyptische president. Eerste zending Maandag is in Amman in Jordanië de eerste zending Amerikaanse wapens aangekomen. Zes Globemasters en twee Flying Boxcars, transportvlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht, hebben de wapens uit Duits land naar Jordanië vervoerd. Er wer den 41 terugstootloze vuurmonden, die op jeeps kunnen worden gemon teerd en tegen tanks kunnen worden gebruikt, lichte en zware machinege weren met bijbehorende munitie en lichte wapens vervoerd. De vliegtuigen vlogen over de Soe dan en Saoedi Arabië, zoda|f: zij 't Egyptisch, Syrisch en Israëlisch luchtruim niet behoefden te passeren. De Amerikaanse regering heeft aan Jordanië toegezegd met spoed voor tien miljoen dollars aan wapens te zenden. Met de aankomst van de eerste wa- penzendingen in Jordanië heeft het Russische blad de Prawda zijn cam pagne tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten verhevigd. In een hoofdartikel werd verklaard dat Apotheek te Groningen uitgebrand In Groningen is gisteravond de apotheek van de heer H. Wolters aan de Herenstraat door brand verwoest. De vlammen vonden gretig voedsel in de grote voorraden ether, spiritus en chemicaliën. De schade is groot, maar valt nog niet precies te ramen, Men neemt aan dat de brand is ont staan, doordat gordijnen die bij een elektrisch kacheltje waren gehangen om te drogen, vlam hebben gevat. Ook Elisabeth Kramm, Elisabeth Adolphs en Liesel Schmidt uit Düs- seldorf, die hun vakantie doorbren gen in jeugdherberg „De Schelde stroom" in Vlissingen, ontkomen niet aan het dagelijks terugkerende cor vee. Ze doen het echter met plezier en de jeugdlierbergvader, de heer E. Engels, helpt hen een handje. (Foto P.Z.C.). de Amerikaanse imperialisten Sy rië trachten te dwingen tot het opge ven van zijn onafhankelijke politiek en de weg willen bereiden voor het zenden van Amerikaanse strijdkrach ten, die Syrië moeten bezetten. Informaties De regering van Syrië heeft inmid dels bij de Libanese, Jordaanse, Turk se en Iraakse regeringen geïnfor meerd naar de verklaringen die door deze zijn afgelegd tegenover Loy Henderson, de speciale afgezant van Eisenhower. De Syrische regering wil we ten of genoemde landen inderdaad blijk hebben gegeven van verontrust heid naar aanleiding van de gebeur tenissen in Syrië. Met betrekking tot de Amerikaanse wapenleveranties aan Jordanië merklte een woordvoerder van de Sy rische regering op dat Syrië „niet ak koord zal gaan met manoeuvres die tegen de veiligheid van het land ge richt zijn". Het heeft de Verenigde Staiten officieel beschuldigd van pro vocerend optreden. Franse regering doet concessie aan landbouwers De Franse regering heeft maandag een concessie aan de landbouwers gedaan en het subsidie op de aanko pen van landbouwmaterieel, dat by de begrotingsbesnoeiingen was ge schrapt, weer van kracht verklaard. Onder deze subsidieregeling, die de Franse staatskas gedurende de rest van dit jaar 4 miljard frank zal kosten, ontvangen de landbouwers 15% terug van hetgeen zij ten koste leggen aan de aanschaffing van landbouwmaterieel. Voorts heeft de regering zich bereid verklaard de ga rantieprijs voor tarwe toe te passen op 85% van de oogst in plaats van 80%, zoals aanvankelijk was beslo ten. Oorlogsmisdadiger in Frankrijk gearresteerd. Witold Chomentowski, een 45-ja- rige Poolse regeringsfunctionaris die namens de Poolse regering in Bel gië, Nederland en Frankrijk televisie- apparatuur aankoopt, is hl Parijs ge arresteerd. Een Franse rechtbank had de man bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, wegens col laboratie met de vijand. Hij had voor de oorlog en tijdens de bezetting in Frankrijk gewoond, en zich schuldig gemaakt aan „ge heime samenwerking" met de Duit sers. BESTRIJDING BALLISTISCH PROJECTIEL dat, volgens een bevoegde bron, ook vijandelijke projectielen zal vernieti gen, het intercontinentaal ballistisch projectiel inbegrepen, voor ze een hoogte bereiken die gevaarlijk is voor de beschermde grondinstalla- laties der Verenigde Staten. Het ministerie van defensie is be reid produktie-contracten wat be treft de Jupiter uit te geven, wan neer dit projectiel verkozen wordt boven de Thor van de luchtmacht. Een commissie van het Pentagon overweegt momenteel welk der pro jectielen of combinatie er van gekozen dient te worden als het fun damenteel ballistisch projectiel voor de midden afstand. Als de Jupiter gekozen wordt kan de vervaardiging der gereedschappen beginnen spoedig nadat het startsein voor de produk- tie gegeven is. „Reeds worden schikkingen ge troffen om ballistische projectielen voor de middenafstand in Engeland te plaatsen en andere Europese lan den zullen deze wapens misschien ook krijgen" Report. In Engeland plaatsing van middenafstandsprojectiel De Verenigde Staten zijn begon nen met de bouw van een defensie- systeem ter bestrijding van een Rus sisch intercontinentaal ballistisch projectiel, zo meldt News and World Report. Tevens zegt dit blad dat contrac ten zijn afgesloten die moeten leiden naar de produktïe van de Jupiter, 't ballistisch projectiel voor de midden- afstand van het Amerikaanse leger. Reeds is men bij Bell Telephone, Douglas Aircraft co. en Sylvania Electric products, aan het werk om een „anti-projectiel" te ontwerpen en te bouwen, dat een intercontinen taal ballistisch projectiel kan vernie tigen. Volgens genoemd tijdschrift is dit anti-projectiel de nike-zeus van het leger, een luchtafweerwapen Bedrijfskapitaal op weekmarkt kwijtgeraakt De Rotterdamse politie zoekt naar een bedrag van 4500. Dit geld is van een 26-jarige vleesgrossier, die het geld, zijn gehele bedrijfskapitaal, in een portefeuille had, tezamen met zijn autopapieren. Hij is de porte feuille zaterdagmiddag op de week markt aan de Maashaven te Rotter dam kwijtgeraakt. Een voorbijgan ger vond de portefuille en toen bleek dat de autopapieren er nog inzaten met enkele guldens. Een compleet middeleeuws y kasteel, een aquaduct en een -M klein restaurant, met de vijf §j mensen die zich erin bevon- den, werden bedolven toen bij y het Italiaanse plaatsje Verrua H Savoia in Piedmont een aard- verschuiving optrad welke bo- §f vendien nog twee bogen van y een brug over de rivier de Po H vernielde. ji Deze foto, gemaakt vanaf de top van de afgekalfde heuvel, geeft een beeld van de ravage. lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vereniging Nederlandse gemeenten verontrust Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelyke be- drijfsorganisaitie het volgende tele gram gezonden: „Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is over de ontwikkeling van de fi nanciële situatie dermate veront rust, dat het meerei: niet te mogen nalaten uwe excellentie van de zorg over deze ontwikkeling deel genoot te maken, omdat elke dag dat de huidige situretie voortduurt, volkomen ontwrichting naderbij brengt. V.N. inschakelen voor ontwapening De subcommissie voor ontwape ning van de Amerikaanse Senaat heeft de regering verzocht de Ver enigde Naties in te schakelen om de bewapeningswedloop tot stand te brengen. In rechtstreekse onderhan- aldus News and World delingen met de Sowjet-Unie ziet de subcommissie niets. RASSENDISCRIMINATIE Tierende blanken duwen negerscholieren school uit De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus heeft zondagavond voor de televisie verklaard, dat de Nationale Garde van zijn staat de neger-leerlingen de toegang tot de middelbare school in Little Rock zal blijven verhinderen. Toen men hem vroeg, wat er zal gebeuren als de federale politie de negerleer lingen door het om de school ge trokken cordon tracht te brengen, antwoordde de gouverneur„Ik hoop van harte, dat niemand dan door een kogel wordt getroffen". De troepenmacht heeft zondag versterking gekregen. Toen een aantal negerscholieren zich wilde laten inschrijven op de middelbare school van North Lit tle Rock werden zij door een wil de troep blanke leerlingen van de trap geduwd. Geen der neger leerlingen werd gewond. De poli tie greep pas in toen de negers over een laan waren geduwd. De negerleerlingen trachtten daar na opnieuw in de school te komen. Zij werden weer teruggedrongen en uitgejouwd. De blanken in Nashville tierden eveneens toen negerleerlin gen daar de zgn. blanke school be zochten. De negerkinderen werden vergezeld door politie Te Birmingham, in de staat Alaba ma, werd een negerpredikant door BEZOEKERS UIT DE HELE WERELD Duitsers gaan naar Domburg en Engelsen bezoeken Axel Iedere zomer opnieuw beleeft Zeeland een invasie van talloze toeristen. Duizenden vreemdelingen overstromen dan het Zeeuwse land. Zij nemen hun intrek in hotels, in pensions of kampeerboerderijen, anderen weer hu ren een huisje aan een van de prachtige Stranden of zetten aan de andere kant van de duinen hun tentjes op. Onder die vreemde bezoekers zijn er echter ook die een duur hotel niet kunnen betalen en die geen tent bezit ten. Deze categorie zoekt en vindt een onderdak in de nuUtige instellingen die jeugdherbergen heten en waarvan Zeeland er drie bezit, namelijk in Vlissingen, Domburg en Axel. Jongelui van 15 tot 36 jaar, mits in het bezit van een trekkerskaart van de N.J.H.C. of aangesloten bij een buitenlandse vereniging, worden er gastvrij ontvangen door de vader en moedisr van de herberg. Jeugdherberg „De Scheldestroom" in Vlissingen is de oudste van de drie. Sinds februari van dit jaar zwaait de 'ïeer E. Engels hier de scepter. De jeugdherbergvader is Zwollenaar van geboorte die het met zgn vrouw de trekkers van alle nationaliteiten gedurende hun verblijf in Vlissingen naar de zin maakt Hij organiseert uitstapjes, i-denkt spelletjes en maakt wandelingen met zijn gasten over de boulevard, zoals laatst toen het zo ontzettend stormde. In het I holst van de nacht zijn de jongens en meisjes toen opgestaan en met dhr Engels tegen de felle wind in naar de boulevard gegaan. Het was hoog wa ter en de schuimkoppen der golven sloegen over de muur. Een jongen en "n meisje uit Schotland, beide kilts, begrepen maar niet hoe dat water zo hoog kon worden opgestuwd. Ze moesten en zouden even over de rand heen kijken. Een nat pak was, tot groot vermaak van de anderen, het gevolg van hun nieuwsgierigheid. Dat zijn zo van die leuke herinneringen, die de heer Engels heeft bewaard van deze zomer. Overigens een heel drukke zomer, want tot nu toe boekte hg al 5500 overnachtingen tegen verleden jaar 5080. De meeste van zijn be zoekers kwamen uit Euro-pa. Uit Engeland, Duitsland, Italië en Spanje, maar er waren ook gas ten uit Zuid-Afrika en zelfs uit Australië en Irak. Ook een Fins meisje bracht enkele dagen in „De Scheldestroom" door. DOL OP ZEE Op het ogenblik zijn er drie Duitse meisjes. Vorig jaar waren zij voor het eerst in Vlissingen en de kennis making is hen zo goed bevallen, dat Elisabeth Kramm (23), Elisabeth Adolphs (19) en Liesel Schmidt (19) uit Düsseldorf ook dit jaar weer hun vakantie in Zeeland kwamen door brengen. Ze zijn dol op de zee en niets kon hen er van weerhouden om zondagnacht stevig ingepakt in de vissershaven aan boord van de Vli 28 te gaan om eens te zien hoe nu eigenlijk vis wordt gevangen. Ze hadden van de schipper toestemming gekregen om mee te varen en weer aan de wal vertelden ze enthousiast over hun ervaringen. Van zeeziekte hadden ze weinig last gehad. In de grote conversatiezaal van „De Scheldestroom", waar we de meisjes spraken, stonden op de schoorsteen mantel enkele flessen met zeedieren. De heer Engels, die onze blikken in die richting had opgemerkt, ver klaarde de aanwezigheid van deze flessen. In samenwerking met de af deling Walcheren van de N.J.N. pro beert hg een verzameling aan te leg- (Vervolg op pag. 2) de negerkinderen, die hij in zijn autc had vervoerd op de plaatselijke mid delbare school te doen inschrijven. Een politieman die wilde ingrijpen werd eveneens geslagen. Drie blan ken werden door de poiitie gearres teerd. De predikant wist in zijn auto weg te rijden. Rechterlijk verbod De federale rechter Davies heeft opdracht gegeven gouverneur Faubus van Arkansas by rechteriyk bevel te verbieden rich te verzetten tegen de toelating van negers tot de openbare scholen in Little Rock. Projectiel ontplofte in slaapkamer. Twee 14-jarige jongens uit Dordrecht J. van G. en K. van de B., die op de slaapkamer van J. van G. aan het experimenteren waren met het ont stekingsapparaat van een projectiel, zijn op het nippertje aan de dood ont snapt. Op zeker ogenblik begon het ap paraat, dat de jongens tijdens hun vakantie op een militair oefenterrein in Noord-Brabant gevonden hadden, te roken. Zij gooiden het verschrikt van zich af, en na een paar seconden ontplofte het ding. Beide jongens werden door scherven getroffen en zodanig gewond, dat zij naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. Daar bleek, dat K. van de B. er ern stig aan toe was en dat voor één van zijn ogen moet worden ge vreesd. De andere knaap kon na Be handeld te zijn naar huis terugke ren. In de vloer van de slaapkamer was een flink gat geslagen. Het weer in Europa Volgens tic apporten v n gisteren 7 uur: Stockholm, regen 15 gr. Oslo, zwaar bewolkt 18 gr. Kopenhagen, onbewolkt 16 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, regen 18 gr. Amsterdam, licht bewolkt 19 gr, Luxemburg, half bewolkt 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, licht bewolkt 21 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 21 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, geheel bewolkt 16 gr. Frankfort, half bewolkt 16 gr. München, regen 17 gr. Zürich, licht bewolkt 17 gr. Genève, licht bewolkt 22 gr. Locarno, licht bewolkt 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt 26 gr. Innsbruck, regen 24 gr. Rome, licht bewolkt 22 gr. Ajaccio, licht bewolkt 26 gr. VERANDERLIJKE BEWOLKING Op de meeste plaatsen droog weer, matige in de kustprovincies af en toe vrij krachtige, wind tussen znid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. ZON EN MAAN 11 september Zon op 6.09 onder 19.07 Maan op 19.35 onder 8.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1