PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontwapeningsoverleg te Londen voor onbepaalde tijd verdaagd ZEELAND formuleert wensen rond Deltaplan BILT ADVIES VAN EISENHOWER AAN GOUVERNEUR: GEHOORZAAM 200e jaargang - no. 211 Dagblad, ultgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week; 7.00 p. kw.j fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 sept 1957 ADVERTENTIEPRIJS mm. Mlnlm. p. adver (ng. meded< i drie larlef. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 68-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 8548 of 3301); Middelburg, Markt 51. telefoon 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telefoon 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwitraat 43, telefoon 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; /.icrikzec, N. Kleine a 13 cent p. regel met een minimum van Lr» ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 352300 P.Z.C.. Middelburg. traat 24. UI. 28 BESPREKINGEN BEGONNEN IN MAART Gedelegeerden werden het niet eens over datum van hervatting De besprekingen over de ontwapening te Londen zijn mislukt. De sub-commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de besprekingen voor onbepaalde tijd te verdagen. Dat besluit werd ge nomen na twee en een half uur vergaderen.. In Londen wordt verondersteld, dat Rusland In het geheel geen ontwapeningsbesprekingen meer wenst, zeker niet zolang de sub commissie in de huidige vorm gehandhaafd blijft. De ontwapeningscommissie, waar in twaalf landen zijn vertegenwoor digd en de Algemeile Vergadering van de Verenigde Naties zullen het vijfde rapport, dat gisteren te Lon den werd aangenomen, ontvangen. Dit rapport bevat, traditie getrouw, slechts een woordelijk verslag van de gehouden besprekingen. De Russische gedelegeerde Valerin Zorin hield vast aan zijn eis om de subcommissie later dain 1 oktober bij- Bezinning Veel Nederlanders zijn veront waardigd geweest over de te levisie-Uitzending, die op de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina als nationaal program werd aangeboden aan het Nederlandse volk. Deze verontwaardiging had goede grond, want door enkele lie den werden dingen gezegd, welke niet thuishoren in zo'n program en bovendien trad voor de televisie een man op, die op grond van zijn ver leden weinig aanvaardbaar was voor zijn medeburgers. Men heeft inmiddels de fout er kend en verwacht mag worden, dat de betrokken radiovereniging het was de V.P.R.O. tegen herhaling zal waken. Er zou dan ook geen reden zijn om op deze ongelukkige televisie uitzending terug te komen, wanneer het hier niet ging om een kwestie, die verder reikt dan een simpele smakeloosheid. In het Hilversumse radio- en tele visiewereldje lopen vele mensen rond, die afkomstig zijn' uit de kringen van het amusementsbedrijf, van de kunst en van de journalistiek. Vooral veel jonge mensen, want zij in het bijzonder voelen zich tot deze publiciteitsmedia aangetrokken. Deze mensen zijn doorlopend op jacht naar „stunts", naar originele vondsten en naar succes-program- ma's. Ze willen een heviger roman tiek, een laaiender humor en een scherpere dramatiek dan het „fat soenlijke" leven van alle dag te bie den heeft. Ze forceren zichzelf vaak tot slap pe vormen van oorspronkelijkheid, ook als ze eigenlijk niets oorspron kelijks te bieden hebben. Dat doen ze in concurrentie met elkaar enin opdracht van de radioverenigingen, waarvoor ze wer ken. Ze moeten dusook als het eigenlijk niet kan en dan blijven mislukkingen niet uit. In het geval van de akelige a-natio nale interviews voor de V.P.R.O.- televisie had men de slachtoffers voor de camera's gesleept, zonder ook maar iets vooruit met die mensen te bespreken. Ze moesten vragen be antwoorden, welke ze niet kenden, opdat de televisiekijkers op het ge laat van de geïnterviewden de directe emotie, de verrassing, de veront waardiging enz. zouden zien. Deze mensen werden gebruikt om aan de televisiekijker een portie dra matiek en ontspanning voor te scho telen. Men mag eigenlijk wel zeg gen: ze werden misbruikt. En dat misbruik geschiedde omdat men in Hilversum wat anders wilde dan de traditionele nationale pro- gramma's en omdat men de kracht en de visie niet had om iets „anders" op originele wijze en toch aanvaard baar tot stand te brengen. In zo'n geval leiden zelfoverschat ting en gebrek aan bezinning er meestal toe, dat men toch een pro gram wil brengen en al te spoedig geneigd is de grens tussen het toe laatbare en het ontoelaatbare op een eigen tamelijk wisselvallige manier te trekken. Het moeilijke voof de verant woordelijke mannen in Hilver sum is, dat zij de originele „wildebrassen", die de aantrekkelijke radio- en televisieprogramma's ma ken, niet al te sterk kunnen into men, want dan zouden die program ma's spoedig dor en eentonig worden. Maar wel mag men van deze ver antwoordelijke mannen verwachten, dat ze een streep weten te trekken. Een streep, die duidelijk aangeeft waar de wildebrasserij totaal onge schikt wordt voor de Nederlandse huiskamers. Over een „klein beetje ongeschikt" praten we dan maar niet, want ook jegens radio- en televisiemensen moet men toegeeflijk zijn! een te roepen. De westelijke delegaties hadden een reces tot 1 oktober voor gesteld, tot het einde dus van de ope- ningsdebaitten in de Algemene Ver gadering, alwaar de ontwapeniiigs- kwestie hoogstwaarschijnlijk ter sprake komt. Het meningsverschil is langdurig bespreken, zonder enig resultaat echter. Zorin stelde dat, hoewel de Sovjet- Unie alles wat in zjjn vermogen lag gedaan heeft, de subcommissie machteloos is gebleken. De oor zaak van het mislukken van de be sprekingen lag, aldus Zorin, bij de Westelijke landen. Door hun hou ding kon er geen vooruitgang wor den geboekt. De Westelijke gedelegeerden spraken hun spijt uit over het uitblijven van een overeenkomst en over de onmo gelijkheid de subcommissie op korte termijn opnieuw bijeen te roepen. Het westen is bereid onder voorwaarden gedurende twee jaar alle proeven met atoombommen stop te zétten en ge durende die tijd de produktie van de kernwapens te stoppen. Rusland wenst echter een stopzetting van de proeven zonder voorwaarden. Drie jaar lang heeft de subcommis sie gewerkt. De thans afgesloten zit ting is op 18 maart van dit jaar be gonnen. Donderdag had Zorin voor een verrassing gezorgd door te ver klaren, dat Rusland bereid is de sub commissie op reces te laten gaan, als voldaan wordt aan de voorwaarde, dat de besprekingen niet eerder dan in de herfst na de herfstzitting van de den hervat. Algemene Vergadering zullen wor- Maar zelfs een zo ver-verwijderde datum is niet vastgelegd voor de her vatting van het sinds drie jaren vruchteloze ontwapeningsgesprek tussen oost en west. Openbaar onderzoek naar spoorwegramp bij Woensel De spoorwegongevallenraad heeft vanmiddag in beginsel beslatten tot het instellen van een openbaar onder zoek naar de spoorwegramp b\j Woensel. Een datum voor dit onder zoek is nog niet vastgesteld. MOEILIJKHEDEN IN LITTLE ROCK President Eisenhower heeft gou verneur Faubus van de staat Ar kansas telegrafisch geadviseerd zich te schikken naar het vonnis van de federale rechter in Arkansas in de kwestie van de scholen te Little Rock. Eisenhower sprak de hoop uit dat de gouverneur en de Natio nale Garde gehoorzamen aan de beslissingen van de federale rech ter. Zoals men weet heeft gouverneur Faubus een militair cordon laten trekken rond de middelbare school in Little Rock om te verhinderen dat negerkinderen het gebouw zullen be treden. Dit besluit ging in tegen het vonnis van de federale rechter, die bepaald heeft dat negerkinderen wel de zgn. blanke school mogen bezoe ken. Vijf juridische adviseurs van de middelbare school in Little Rock hebben een verzoek giericht tot het federale gerechtshof om het doorvoe ren van de rassenintegratie tijdelijk op te schorten dat, zo beweren zjj, In het belang van alle leerlingen. De Osservatore Romano, het offi ciële orgaan vivt het Vaticaan, heeft in zeer heftige bewoordingen de recente uitbarstingen van ras senhaat in het zuiden van de Ver enigde Staten veroordeeld. Twee jongens beroofden bejaarde dame van tas Twee jongens van 15 en 16 jaar oud hebben donderdag op de brug bij de van Hillegaertstraat te Amsterdam een 82-jarige dame van haar handtas beroofd. De vrouw schreeuwde luid keels om hulp en twee voorbijgangers daardoor gealarmeerd, zetten een achtervolging in. Ze slaagden erin de jongens te pakken en af te leveren aan enkele agenten. De vrouw kreeg haar tas terug, die ongeveer twintig gulden bevatte. De knapen zijn over geleverd aan de kinderpolitie, die een nauwgezet onderzoek instelt naar eventuele verdere activiteiten op dit gebied. Minister Mansholt heeft vrijdag de ministêr van landbouw van San Sal vador ontvangen. Op de foto minis ter dr. Mansholt, de minister uit San SalvadorFrederico Garcia Prieto, en de consul-generaal van San Sal vador in ons landde heer P. v. Eek. Onderhandelingen met Duitsland vastgelopen Volgens de Frankfurter Allgemeine wordt in diplomatieke kringen te Bonn aangenomen, dat de onderhan delingen tussen Nederland en Duits land over 't probleem van de Dollard en de Eems vastgelopen zijn. Bij de onderhandelingen, die een half jaar geleden begonnen, ging het in de eer ste plaats over de teruggave van de Duitse grensgebieden, die sinds 1949 onder Nederlands bestuur staan. Tijdens het bezoek aan de minister van buitenlandse zaken. Von Bren- tano, heeft de delegatieleider van Ne derland, mr. Beyen, gevraagd om een tegemoetkomende houding voor het afdammen van een gedeelte van de Eems. Dat zou echter een gevaar voor de haven Emden betekenen. De Duitse minister zou het verzoek heb ben afgewezen. De besprekingen zul len in de tweede helft van september worden voortgezet. Kernapparaatje in Nevada ontploft Amerikaanse atoomgeleerden heb ben vrijdag boven het proefterrein in Nevada een klein kernapparaatje tot ontploffing gebracht, dat aan een ballon was bevestigd, die op 160 me ter hoogte zweefde. De kracht van de ontploffing was volgens een officiële woordvoerder „ver beneden nominaal", waarbij „nominaal" de kracht is van de atoombom die in 1945 op Hirosjima werd geworpen, of wel het equiva lent van 20.000 ton t.n.t. Toen het apparaat ontplofte was er drie minuten een flauwe oranje vuurbal zichtbaar, waarna zich een kleine rookwolk vormde. „DE ZEEUWEN EN HET TEMMEN VAN DE WOESTE ZEE" Belangrijke publikatie van provinciaal bestuur HET PROVINCIAAL BESTUUUR van Zeeland heeft gisteren een losbladig boekwerkje het licht doen zien, waarin is samengevat hoe het op dit ogenblik denkt over vele aspecten van het Delta-plan. „De Zeeuwen en het temmen van de woeste zee...." aldus het motto van dit verzorgde werkje, dat tot stand kwam als een bijdrage tot het tijdig en breed overleg met belanghebbenden, dat noodzakelijk is bij de voorbereiding van de plannen tot afsluiting der zeegaten. Het provinciaal bestuur van Zeeland, dat zich belanghebbende bij uit stek acht, heeft zich sinds het indienen van het ontwerp-Deltawet ernstig beraden over de vele vraagstukken, welke met deze belang wekkende, doch ingewikkelde materie verband houden. En het is gekomen tot het formuleren van een aantal desiderata en opvattingen, die het wil voorleggen aan alle betrokkenen bij de discussies rond deze wetgeving. „Het gaat hier om Zeelands toekomst. Immers, de Delta-werken zuilen het „gezicht" van deze provincie veranderen. En met deze veran deringen in de geografische structuur zullen wisselingen in het levens patroon van Zeelands bevolking niet uitblijven. Voor deze Delta-toe komst is Zeeland evenwel niet bevreesd. Maar het wil aan het gesprek over de kansen en de moeilijkheden, die aan de Zeeuwse einder zijn verschenen, intensief deelnemen en bij het overleg als een gelijkwaar dige gesprekspartner worden beschouwd," aldus Ged. Staten in hun inleiding. Achtereenvolgens worden behan deld: bestuursrechtelijke aspecten, waterhuishouding en landaanwin ning, visserij en schaal- en schelp- diérenkwekerij, verkeer, recreatie, aanpassingswerken, schadevergoe dingen, industrialisatie en maat schappelijke aspecten. De opvattingen van het provinci aal bestuur over al deze zaken zijn breed gemotiveerd en met uitvoerig materiaal toegelicht. Zo wordt er bij de „waterhuishou ding en landaanwinning", op gewezen, dat het Deltaplan behalve veiligheid ook betekent, dat de landbouw de be schikking krijgt over zoet water. Maar houdt dit laatste in, dat de zoetwater-bekkens zo groot mogelijk moeten zijn? Een antwoord op deze vraag is op dit ogenblik onmogelijk te geven, omdat de consequenties daarvan nog niet te overzien zijn, aldus het provinciaal bestuur. Het gaat niet alleen bij deze zaak om de verzilting, maar ook om de landaanwinning en om de mogelijkheden voor de visserij. Daarom is het onjuist zonder meer te stellen, dat de zoetwater- bekkens zo groot mogelijk moe ten zijn. Het provinciaal bestuur meent, dat de problematiek van de wa terhuishouding en landaanwin ning zo belangrijk is en dat daar bij zovele belangen zijn gemoeid, dat hier een grondig onderzoek gewenst is. Bij het hoofdstuk Verkeer wordt opgemerkt, dat het Deltaplan, zoals het thans is ontworpen, helaas de veerdiensten niet overbodig maakt. Er ontbreekt namelijk een di recte vaste oververbinding een secundaire dam tussen Zierik- zee en Colijnsplaat. Een dergelij ke dam zou reeds nu rendabel zijn. Op grond van een analyse van de huidige verkeerscijfers en bij de rijkswaterstaat toegepaste ontwikkelings-coëfficiënten bleek de verkeers-economische op brengst op ongeveer 2 miljoen gulden per jaar te liggen, dat is rond 10 var de geschatte aan- legkosten. Het provinciaal bestuur van Zeeland meent, dat deze dam er moet komen. Maar bovendien is in aansluiting op deze verbinding een overbrugging van de Wester- schelde noodzakelijk. Voorlopige berekeningen heb ben aangetoond, dat met het over zetten van 1,4 miljoen auto's nog vóór 1946 een bdrag van rond 18 miljoen per jaar aan exploitatie kosten, wachttijden enz. is ge moeid. Ook het verkeer te water is ten (Vervolg op pag. 10) lllllllll!ll!lllllllllllllliii!llll!llilllllllllll!!llllll!lllllllll!!llilllllllllllllilli Stormdepressie trekt naar de Noordzee (Van onze weerkundige medewerker) Twee dagen hebben wij zonnig en droog septemberweer ge- had, maar langer kan deze M vreugde niet duren. Een ac- tieve stormdepressie is over de oceaan naar Schotland getrok- ken en trekt nu langzaam naar het noordoosten. Een regenfront hiervan pas- seerde ons land, waardoor tij- delijk zachte oceaanlucht werd s aangetrokken. De komende vierentwintig uur kan het kou- E front van de depressie ons land bereiken en opnieuw en- kele buien veroorzaken. H Zondag zijn er later op de dag h weer zonnige perioden te ver- E wachten. De temperatuur E blijft nog vrij aangenaam maar het weer zal een onstui- h mig karakter hebben. Boven het midden van de Noordzee kan een zuidwesterstorm op- steken. Ook langs onze kust is een krachtige tot harde wind te verwachten. ïIiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiifRiniiiiiNiiii De schepen van de Deense n vloot zullen de haven van Ko- s penhagen binnenkort niet M meer als aanlegplaats gebrui- ken. Zij zullen een plaats vin- den in de nieuwgebouwde N.A. T.O.-havens in Korsoer en Fre- derikshaven. Op de foto is de E haven te Korsoer afgebeeld. IIMIIIIIIIIIllflIlltlllllllllllll KORTE PREDIKATIE Jaag naar liefde en xrrede met hen, die de Here aanroepen met een rein hart, maar wees afkerig van de dwaze en onverstandige strijdvra gen". 2 Tim 2 22 en 23 tgedeeltelijk). Het is een eis van de tijd, de be schikbare energie zo efficient moge lijk te gebruiken. Geldt dit ook niet van de geeste lijke energie, van de krachten die het geloof mag putten uit de rijkdom van Jezus Christus t De apostel waarschuwt ons deze niet te ver morsen aan activiteit, die het Rijk van God niet dient. Als zodanig noemt hij het bezig zijn met ..dwaze en onverstandige strijdvragen". Terecht, want gaat er niet heel veel energie aan allerlei geharrewar verloren f De Bijbel, de belijdenis, de kerkorde, de liturgie zij dienen maar al te vaak als 't gebied, waar uit zich tot in het oneidinge strijd vragen laten opdiepen. Er zijn ook belangrijke strijdvragen: dan is er de worsteling van de waarheid, dan kan er een „heilige oorlog" gevoerd worden om het eeuwige leven te be houden. Maar hoe licht begeven wij ons niet in haarkloverijen, en verliezen wij bij het zoeken .raar de waarheid de liefde uit het oog, en brengen daardoor de waarheid, lie zonder de liefde niet is, ten onder' De strijd is dan niet mees- gerechtvaardigd als een prikkel voor de krachten van 't geloof, maar die krachten i-erbloe- den er. in, het lichaam van Christus wordt verscheurd en Zijn Naam be zoedeld ten overstaan van de wereld. Neen, zegt de apostel, jaag naar liefde, en vrede met hen die de Heer aanroepen met een rein hart. De krachten van het geloof zijn samen bindende krachten. Zij die met een rein hart tegenover God staan, put ten uit de Bijbel, de belijdenis en al die andere dingen als uit bronnen yam blijdschap en zekerheid en niet van dwaze strijdvragen. Zij leven allen uit één en deselfde kracht: de liefde van God in Jezus Christus. Als er ergens liefde en vrede kan zijn, dan is het bij en tussen hen... In het najagen van deze vrede wordt de geloofsenergïe goed. be steed. Dan wordt het lichaam van Christus gebouwd en Zijn Naam ver heerlijkt voor de mensen. Midden in de onvrede van de we reld mag dit vredesvuur branden, als een signaal van de Nieuwe Dag. Het heeft een diepe reden, als Je zus hen beiden zalig noemt: zalig de vredestichters, zalig de reinen van hart. Vlissingen. T. Kloosterman VERWACHT.. MEER WIND Tijdelijk enig© regen of motregen. Later plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON EN MAAN 8 september Zon op 6.04 onder 19.14 Maan op 18.32 onder 5.23 9 september Zon op 6.06 onder 19.12 Maan op 18.53 onder 6.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1