OESTER- EN MOSSELSEIZOEN in Yerseke met grote luister ingezet Zon en enige schaduw op de Zeeuwse Vlaggetjesdag VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZBBÜW8E COURANT V MINISTER MANSHOLT VRAAGT VERTROU WEN ZON EN SCHADUW was er donderdag boven Yerseke, in figuurlijke en letterlijke zin. Letterlijk was er een zon, die het vrijwel voortdurend won van de schaduwbrengende wolkenvelden; figuurlijk was er vooral de schaduw van het komende Deltaplan, dat zoals bekend een bedreiging vormt voor de Zeeuwse oester- en mosselcultuur, waarvan gisteren wederom „het seizoen" is ingezet met een schier uitbundig gevierd feest. Ondanks die schaduwzijde, waarvan als eerste op deze overigens zo feestelijke dag de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, gewaagde. Hjj for muleerde het scherp en juist: „Bij het woord Delta plan" gaat er een siddering door .de Zeeuwse vis serswereld", zo verklaarde hij onomwonden, om er echter direct aan toe te voegen, dat men niettemin vertrouwen moet hebben in degenen, die zich be ijveren om het voortbestaan van deze unieke Zeeuw se „bedryfstak" (de oester- en mosselcultuur) te doen voortbestaan. Hij noemde het in dit verband symbolisch, dat Kaat Mossel in Yerseke was ge arriveerd met het schip „Vertrouwen" van de Zie- rikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander" en hij deed een beroep op de vissers om inderdaad ver trouwen te hebben in de pogingen, die van vele zijden worden aangewend om de oester- en mosselcultuur voor Zeeland en daarmee voor geheel Nederland te behouden. Met name noemde de minister hierbij „de wetenschap", die in de periode tussen Drie Eilanden plan en Deltaplan voortdurend proeven neemt om te trachten tot een gunstig resultaat te komen, ten einde „dit stuk volkskracht", zoals dr. Mansholt het noemde, ook na afsluiting der zeegaten te doen voortbestaan. AU een kwaad jongetje Tijdens de op de Oostersch el- de gehouden vlootschouw ter gelegenheid van de Zeeuwse vlaggetjesdag dreef er wat verloren een met spandoeken uitgeruste boot, de „Wemel- dinge 7", rond. Als een kwaad jongetje, dat niet mee wil spe len en er toch bij wil zijn Op die doeken stond namelijk te lezen: „Zorg dat u er ook bij komt. Oesters zün goedko per dan u denkt, zelfs met 25 pet. heffing". Dat laatste was dan gericht tegen een over heidsmaatregel. Veel effect had deze demonstratie niet. VWWMiVWMVWWVW Nieuwe Noorse lanker (30.000 ton) wordt opgelegd De Noorse scheepvaart heeft met groter wordende moeilijkheden te kampen. De jongste uitbreiding van de Noorse tankervloot, de 30.000 ton metende „Inger Knudsen", die don derdag door de Goetaverken zal wor den opgeleverd, zal volgens United Press onmiddellijk na aankomst In zijn registratiehaven Haugesund wor den opgelegd, daar er geen vraag is naar de diensten van dit schip op de vrachtmarkt. s Ben achternicht en een achter- neef van respectievelijk Kaat Hossel en Pieter Cornclisz. s M kondigden op de Zeeuwse vlag- getjesdag tegen volgend jaar s H hun huwelijk aan en de com- H missaris der koningin was de eerste om hen met dit voor- f| =r nemen geluk te wensen. Foto P.Z.C.) 1 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii kiwi Kaat Mossel ëh Pieter Corne- s lisz. bij hun aankomst in Yer- H 8eke, waar beiden een grootse n ontvangst kregen. Kaat en H Pieter konden het onmiddellijk uitstekend vinden' (Foto P.Z.C.) Vlootschouw werd imposant hoogtepunt Dat was dan de ernstige noot, die even doorklonk op deze „dag van vreugde", zoals minister Mansholt zélf overigens deze vlaggetjesdag, waarop Zeeland „presenteerde", in zijn toespraak had genoemd. De be naming vlaggetjesdag is wel bij uitstek van toepassing op dit zilt festijn: Yerseke bestond donderdag uit vrijwel louter vlaggen! Vlaggen in de straten, op huizen en openbare gebouwen en vooral vlaggen op de ruim honderd schepen, die deelnamen aan de in de middaguren op de wijde Oosterschelde gehouden imposante vlootschouw. Een waarlijk indrukwekkend hoogtepunt van deze dag vol feest; feest, zoals dat tot uitdrukking kwam in stram door de nauwe straatjes marcherende mu ziekkorpsen, in de erebogen met „Zeeland presenteert", in de opgetogen gelaten van de honderden, die zich in het dorp verdrongen en in de roezemoezige drukte, die straatventers, ondernemende straatfotografen en hardnekkige speldjesverkopers teweegbrachten. instituut voor visserijonderzoek. Dr. Lienesch zei o.m.: „De waardering in Nederland voor oesters en mosse len is beschamend gering!" Wel, misschien dat de voortreffelijke film van Windmeijer, die bij de vele aan wezigen een spontaan applaus ont lokte, ertoe kan bijdragen om die waardering wat groter te doen wor den De festiviteiten in Yerseke waren in de morgenuren reeds begonnen met een kleurige optocht, die bege leid werd door de muziekverenigin gen „Concordia" uit Tholen en „Mo zart" uit Yerseke en met een muzi kale rondgang door „Concordia". Na de première, van „Verse Mos selen", waarbij het ontvangend co mité in de gelegenheid was een wel komstwoord uit te spreken, in het bijzonder tot minister Mansholt, de heer G. Lion, kabinetschef van de Belgische minister van landbouw en tot de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, kwam dan rond half twee het hoogtepunt van deze dag: het uitvaren van de vloot voor de schouw op de Oosterschelde. Die speldejesverkopers het echter óók, die ervoor zorg droegen dat de feestende me nigte even herinnerd werd aan de zakelijke kant van „vlagge tjesdag". Zij immers verkochten speldjes in zowel de vaderlandse kleuren rood-wit-blauw als in de Belgische kleuren en dat was dan vanzelfsprekend ten gerieve van de beste klanten, onze zui derburen, die het Zeeuwse zee banket zo hogelijk weten te waarderen en die op deze eerste dag van het seizoen ook ruim schoots vertegenwoordigd wa ren. Aan die voorkeur van buitenlan ders voor onze oesters en mosselen herinnerde ook dr. G. J. Lienesch, hoofd van de Directie der Visserijen in Nederland, in zijn in de morgen uren gehouden toespraak, ter gele genheid van de première van de do cumentaire „Verse Mosselen", ver vaardigd door de cineast Windmeijer uit Delft, naar aanwijzingen van dr. P. Korringa, directeur van het Rijks- Jllllllillllllllllllllllllllll M Oesters en mosselen waren het vanzelfsprekend, die de autori- H teiten donderdag op de Zeeuw- se vlaggetjesdag kregen aan- §l s geboden. Op de voorgrond mi- M nister Mansholt, die goed be- m H dacht werd door herbergier H Pieter Cornelisz. (Foto P.Z.C.) Vlagvertoon Zeelands oester- en mosselvloot heeft hierbij voor een groots vlag vertoon gezorgd. In kiellinie voeren de ruim honderd schepen, aange voerd door de „Yerseke 60", in een strakke formatie de Oosterschelde op; een vredige, kleurig gepavoi- seerde armada, die deze dag onver gelijkelijke luister verleende. Aan boord van de vaartuigen „Zwaluw" en „Raaf" der visserijpolitie voeren autoriteiten en genodigden mee en rond twee uur kwam de „Zwaluw", met aan boord o.a. minister Mans holt, de heer Lion, jhr. De Casem- broot en burgemeester A, C. Wil- lemsen van Yerseke, langzij van de „Ye 6D". De autoriteiten stapten over en nauwelijks tien minuten later loei den de scheepsfluiten de serene rust van louter water en wolken schril uiteen. De „Ye 60" had officieel de eerste kor oesters gevist! Klaterend vielen de honderden edele schelpdieren op het dek en het was voor de heer Verhaart, directeur van de N.V. De Meulemeester, maar een ogenblik werk om een exemplaar te openen en als eerste aan te bieden aan mi nister Mansholt, die de delicatesse met de voor deze gelegenheid ver eiste plechtigheid tot zich nam Daarna volgden de commissaris der koningin en de heer Lion en toen deed weldra een ieder aan boord van de „Ye 60" zich te goed aan deze officieel geviste oesters. Het seizoen was begonnen! Nadat de autoriteiten zich weer aan boord van de „Zwaluw" hadden begeven, koerste de vloot weer rich ting Yerseke, waar men rond drie uur arriveerde. Kaat kwam Daar hadden zich intussen op het havenplateau duizenden belangstel lenden verzameld om de aankomst van Kaat Mossel en Pieter Cornelisz. gade te slaan. „Kaat zou komen" en dat was geen geringe gebeurtenis! Kaat kwam inderdaad. Kort nadat Pieter Cornelisz. met gade en in kleurige kostuums gestoken gevolg de geïmproviseerde herberg „De Dry Haeringen" had betreden. De Rot terdamse mosselvrouw arriveerde met de „ZZ 9", bijgenaamd „Ver trouwen", nadat zij in de morgen uren een bezoek had gebracht aan Zierikzee, waar zij officieel was ont vangen door het gemeentebestuur. De Zierikzeese vissersvloot zorgde voor een opgewekte aankomst, dank zij de aanwezigheid van het muziek korps „Kunst en Eer" op een dei- schepen. Onder gejuich van de me nigte zette Kaat Mossel voet aan wal, gevolgd door enkele struise jon- gedochteren in fleurige kostuums uit Kaats eigen tijd. In „De Dry Haeringen" ont moette zij tot haar verrassing Pieter Cornelisz., die zwierig zijn opwachting maakte, waar na beiden zich weldra eensge zind in een toepasselijke samen spraak tot autoriteiten en pu bliek richtten. Mejuffrouw Mos sel toonde zich bijzonder ver rast over omvang en kwaliteit van de „mossel 1957" en ontstak voorts plechtig een kaars zo als zij destijds na haar gevan genisstraf had gedaan voor het vaderland maar nu dan voor de Zeeuwse zeeprodukten. Zij verzuimde niet de autoriteiten te begroeten en toonde zich ver der een vaardig declamatrice in een „mosselvariant" op een ge dicht van Bilderdijk! Pieter Cornelisz., de aloude herber gier, sloot hierop aan met een ode aan de oester en beiden concludeer den tenslotte, dat ..Zeeland, Zeeland zal blijven", indien mossel- en oestercultuur zullen blijven bestaan. Heel dit gebeuren werd stijlvol ge ïllustreerd en geaccentueerd met het optreden van de gemengde zangver eniging „Excelsior" uit Yerseke, waarvan de dames in Zeeuwse kostuums van velerlei streken wa ren gestoken en waarvan de mannen zich gehuld hadden in de stoere schippersdracht. Ook de muziekver eniging „Mozart" werkte aan dit on derdeel van het uitvoerige feestpro gramma mee. Intussen had Kaat Mossel dan nog kans gezien om een achternicht uit haar gevolg uit te huwelijken aan Optreden van gouverneur Faubus wordt onderzocht Terw(jl gouverneur Faubus van Ar kansas vasthoudt aan zjjn standpunt, geeji negers op blanke scholen, en de „National Guard" zwaargewapend nog steeds de scholen in Little Rock omsingeld houdt, heeft de Ameri kaanse procureur-generaal Herbert Brovvnell gelast een onderzoek In te stellen naar het optreden van de gou verneur, en werkt het ministerie van justitie aan een studie van do wette lijke factoren welke in het spel zijn Twee compagnieën van de Nationale Garde hebben de wacht betrokken bij de ambtswoning van de gouverneur. Centra! High School, de middelbare school die tot nog toe alleen door blanken betreden mag worden, heeft gewoon de lessen hervat, zonder dat de acht negers die gebruik wensten te maken van de beslissing van het operste gerechtshof over de scholen integratie, zich aanmeldden. Onge veer 1500 mensen hielden zich rondom de school op, op korte afstand van het zwaargewapend kordon. Overi gens is het rustig in Little Rock. Ge ruchten als zou gouverneur Faubus, wegens belediging van het gerecht, gearresteerd worden zijn in gezag hebbende kringen ontkend. een achterneef van Pieter Cornelisz. en dat betekent voor het volgend jaar „De bruiloft van de Ooster schelde", waarvoor de commissaris der koningin, zoals hij in zijn spon tane toespraak zei, gaarne uitgeno digd wilde worden! Jhr. De Casem- broot liet het overigens niet bij woorden, maar bood het toekomstige jonge paar een passend geschenk aan. „En vraag me volgend jaar maar op de kaai te feesten", zo voegde hij eraan toe. Tevoren had minister Mansholt zijn in de aanhef van dit verslag reeds vermelde toespraak gehouden. Tot besluit van Kaat Mossel» ont vangst boden de Rotterdamse vis vrouw en haar gevolg aan de auto riteiten specimen van het Zeeuwse zeebanket aan, die gaarne geaccep teerd werden. Ook zonder dat echter waardeerde men Kaats komst naar Zeeland zéér; hiervan had ook jhr. De Casembroot in zijn toespraak ge tuigd en bovendien stak het talrijke publiek zijn enthousiasme bepaald niet onder de stoelen, noch onder de banken, waarop de bejaarden zeer attent vóóraan een plaatsje had den gekregen om maar niets van het schone schouwspel te missen. Oesters! Genodigden en publiek konden zich hierna „aan de putten" tegoed doen aan de kersverse, zachtzilte oesters en daar is een dankbaar gebruik van gemaakt. Zelfs Neerlands epicurist no. I, Nicolaas („Vyf Vlieghen") Kroese uit Amsterdam waarde er rond, met voortdurend een oester on derweg naar het keelgat en met permanent een wat dromerige uit drukking op het weldoorvoede ge laat Ja, en daarna is het nog lang feest gebleven in Yerseke. Met muzi kale rondgangen door de gemeente, een historische mosselmaaltijd in „De Dry Haeringen", met concerten door „Nu met Hope" uit Bruinisse, „Mozart" uit Yerseke, „Kunst en Eer" uit Zierikzee. en ..Concordia" uit Tholen. En voorts met amuse mentsmuziek, dansen en tot besluit met een groots vuurwerk. „Zeeland presenteert" is ook dit jaar weer een uitstekend geslaagde manifestatie geworden voor oester- en mosselcultuur. Yerseke heeft zijn „begunstigers" en allen, die dit zo bij uitstek Zeeuwse bedrijf zijn toe genegen een vlaggetjesdag geboden, die voor velen nog lang een prettige herinnering zal blijven. Jhr. De Casembroot liet zich de eerste ,fifficiële" oester, ge nuttigd aan boord van de „Ye 60" en zo juist gerhst, uitste kend smaken. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7