Tweede Kamer heeft eerste boek van het nieuwe B.W. vastgesteld f mmom Talrijke formulieren onvolledig en onnauwkeurig ingevuld BOURGES-MAUNOURY ZOCHT STEUN VAN CONSERVATIEVEN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NA DRIE DAGEN DEBATTEREN Geen alimentatieplicht tussen grootouders en kleinkinderen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft na drie dagen debatteren donderdag zon der hoofdelijke stemming de wetsontwerpen tot vaststelling van het eerste boek van het nieuwe Burgerlijke Wetboek, dat alle bepalingen bevat over het personen- en het lamilierecht vastgesteld. De minis ter van justitie prof. Samkalden en zijn adviseurs moesten vele ge lukwensen in ontvangst nemen. Hij had het regeringsontwerp, dat op enkele punten afweek van het ontwerp, dat de grote rechtsgeleerde prof. Meijers had samengesteld vrijwel ongewijzigd over de eindstreep gebracht. Minister Samkalden heeft op twee punten niet volledig zijn zin gekregen. Hij nam een aiRgndement van de heer Berkhouwer (v.v.d.) over, dat aan het artikel, dat zegt, dat de verplichting van behuwdkin- deren en van schoonouders tot het verstrekken van onderhoud ver valt, als het huwelijk van het be- huwdkind is ontbonden, de bepa ling toevoegt, dat de verplichting niet bestaat jegens een schoon ouder, nadat deze hertrouwd is. Voorts nam de minister een amen dement van mejuffrouw Zeelenberg (p.v.d.a.) over, dat het een meerder jarig kind vergemakkelijkt de ver nietiging te vorderen van de erken ning door een man, die niet zijn eigenlijke vader is. Van veel meer belang echter dan deze wijzigingen, die alsnog in het nieuwe burgerlijk wetboek werden aangebracht, was, dat de poging van mr. Berkhouwer (v.v.d.) om de ali mentatieplicht tussen grootouders en kleinkinderen onderling vast te leg gen, mislukte. De Kamer verwierp zijn amendement met 59 tegen 56 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A., de C.P.N., de heer Koersen van de K.V.P., prof. Gerbrandy van de A.R. en de heren Tilanus, De Ruiter, Van Mastrigt en Beerninck van de C.H.U. Een amendement van mejuffrouw Zeelenberg (p.v.d.a.) om de onder houdsplicht te beperken tot ouders en stiefouders jegens hun minder jarige kinderen en jegens hun meer derjarige kinderen voor zover zij li chamelijk of geestelijk gebreken hebben, had nog minder kans. Het werd verworpen met 63 tegen 52 stemmen voor waren de P.v.d.A. en de C.P.N. Aanneming zou betekend heb ben, dat de onderhoudsplicht van ouders tegenover hun kin deren en omgekeerd, behalve in de bijzondere gevallen, verval len was. Evenmin kon een meerderheid ha len een amendement van de heer Van Rijckevorsel (k.v.p.), dat het huwelijksverbod bedoelde vast te llllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Angorapoes broedde' j kalkoenei uit (Van een correspondent) M M Enige tijd geleden vond de M H heer L. te Ommen een kalkoen- jp ei en deponeerde dit in de mand van Minet de fraaie angora- H poes. Deze bekeek het ei wan- lp trouwig, tikte er een paar maal M met de poot tegenaan en vleide g zich daarna gerustgesteld neer, H het ei tegen de warme buik ge- drukt. Wie beschrijft de verba- zing van de heer L. toen des H morgens een kalkoenkuiken bij m de poes in de mand lag. Gezien H de enigszins hardhandige wijze H waarop Minet met het onder- geschoven kind omsprong, oor- H deelde men het verstandiger p het bij een echte kalkoen onder pi dak te brengen, die het goed- p H moedig accepteerde. p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliï Geen verhoging posttarieven voor verzending nieuwsbladen De posttarieven voor de verzending van nieuwsbladen zullen niet verder worden verhoogd, nadat per 1 okto ber de in april reeds aangekondigde verhoging is ingegaan. Van de zijde van de P.T.T. kon men op dit ogen blik nog geen nadere mededeling doen over een eventuele verhoging van het briefport van 10 tot 12 cent en van het port voor briefkaarten van 7 tot 8 cent. RECLAME. In een folder van het Saargebied, die jaarlijks in een op laag van 25.000 exemplaren ver schijnt, staat te lezen: „Bezoekt het Saargebied, het Mekka van de smok kelhandel". NU OPPERHOOFD. George Mathibe een bantoe huisbediende in Pretoria, die 23 jaar lang in een groot flatge bouw plichtsgetrouw de nederigste werkzaamheden had verricht, is plechtig geïnstalleerd als hoofd van de Bahwaduba stam. Mathibe is een rechtstreekse afstammeling van de stichter van de stam. Hij volgt het opperhoofd Hazael Mathibe op, die een jaar geleden stierf zonder een op volger te hebben nagelaten. leggen van een persoon, die bij rech terlijk vonnis van overspel is over tuigd, met de medeplichtige aan dat overspel. De meerderheid der Kamer was van oordeel, dat dit verbod, dat niet meer in de rechtsovertuiging van de bevolking ligt, uit het be staande burgerlijk wetboek ge schrapt behoorde te worden. Het amendement sneuvelde met 78 tegen 38 stemmen. Vóór stemden de K.V. P. en de heer Schmal van de C.H.U. Een ander amendement van de Van Rijckevorsel om een huwelijk onmogelijk te maken tussen bepaal de familieleden tussen oom en nicht, tussen tante en neef en tus sen een zwager en zijn schoonzuster, indien de zuster met wie hij gehuwd was, nog in leven is behoudens ontheffing van het verbod door de koningin, verwierp de Kamer bij zitten en opstaan. De echtscheidingsbepalingen zijn tenslotte vrijwel onveranderd uit het oude in het nieuwe burgerlijk wet boek overgenomen, zeer tot ongenoe gen van prof. Gerbrandy, die het on verstandig vond, dat de minister van deze herziening geen gebruik heeft gemaakt om de mogelijkheid van „de grote leugen" dat is schei ding bij onderlinge overeenstemming uit de wetgeving te verwijderen. Minister Samkalden erkende zijn zedelijke plicht tot waarachtigheid in de wetgeving, maar ten aanzien van het onderhavige punt maande hij tot behoedzaamheid aan, omdat als men teveel ineens wil regelen, het resultaat wel eens kan tegen vallen. BEZUINIGING IN FRANKRIJK De Franse premier, Bourgès-Maunoury, en de minister van financiën, Gaillard, hebben gisteren vele uren lang onderhandeld met vertegen woordigers van de 104 boeren en onafhankelijken in de Assemblee. Zij pogen de steun van deze groep te verkrijgen als in de volksvertegen woordiging het landbouwbeleid van de Franse regering ter sprake komt. Aan de eisen van de boeren zal worden tegemoet gekomen Naar verluidt heeft Bourgès-Mau noury de conservatieve oppositie, en via deze de Franse boeren, een tege moetkoming voorgesteld, die de vorm heeft van een compromis. De benzine voor landbouwtrekkers zou goedkoper worden gemaakt, het re geringssubsidie op de aankoop van landbouwwerktuigen (15 procent) wordt hersteld, de melkprijs mag worden verhoogd en de graanprijzen worden gesubsidieerd. Dat zijn vier punten, door de boeren als eisen gesteld. Apeldoornse wethouder wijkt niet De Apeldoornse wethouder van ge meentewerken, de heer S. Ruiter, heeft geen gevolg gegeven aan het verzoek van zijn partijfractie (P.v. d.A.) en bestuur om als wethouder heen te gaan en plaats te maken voor zijn partijgenoot, de heer J. de Groot. Wethouder Ruiter is indertijd eerst tijdelijk en later definitief als wethouder van Apeldoorn gekozen omdat de heer De Groot deze functie wegens ziek te niet langer kon vervullen. Het schijnt dat hij toen echter de toezegging heeft gedaan plaats te zullen maken voor de heer De Groot, als deze weer hersteld zou zijn. Toen hem bij het herstel van de heer De Groot werd verzocht zijn plaats beschikbaar te stellen, heeft de heer Ruiter dat echter geweigerd, hetgeen een schorsing als lid van de Partij van de Arbeid ten gevolge had. In de gisteren gehouden raadsver gadering deelde de heer Ruiter mee, niet te zullen heengaan, omdat hij dit zo kort voor de verkiezingen van Arbeider door trein gegrepen en gedood De zestigjarigeC. H. Kool uit Utrecht, die werkzaam was bij het Spoorwegbouwbedrijf, is bij Nieuwer- sluis door een trein gegrepen en om het leven gekomen. De heer Kool was, op 1.20 meter afstand van de rails, aan het werk. Hoewel hij gewaarschuwd was voor de naderende trein bleef hij zitten. Hij werd door de trein in de rug ge grepen en meegesleurd over de nabij gelegen spoorbrug over de Angstel. Aan de overkant van deze rivier kwam hij op het bruggehoofd terecht. Hij was op slag dood. Nog juist kon dit muisje voor de dodelijke klem wegduiken en zo be hield het zijn leven, terwijl de foto graaf toch een curieuze opname ver kreeg. De opnametechniek is vrij eenvoudig: men zet de camera met geopende sluiter in een donker ver trek; het circuit van de (elektro nische) flitslamp ivordt gesloten door de beugel van de val, die als eenvoudig schakelaartje werkt. Voor de rest hoeft men alleen maar wat geduld te hebben. Overigens had de Franse mi nisterraad eerder op de dag een twee uren durende bijeenkomst gehouden, In deze vergadering werd de Franse politiek in Noord-Afirka besproken. de nieuwe gemeenteraad niet in het belang van de gemeente en de partij acht. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer H. H. Götte, deelde in ant- woord hierop mede, dat de heer Rui ter zich niet aan zijn woord had gehouden, en daarom voor de P.v.d. A.-fractie onaanvaardbaar was ge worden. Naar zijn mening zijn de andere partijen, met uitzondering van de' K.V.P., erop uit tweedracht in de Partij van de Arbeid te zaaien, en daaruit politiek voordeel te trek ken. De K.V.P. liet bij monde van de heer C. J. Hoffman weten, dat men een kandidatuur van de heer De Groot uit menselijke en christelijke principes had willen steunen. In de burgermaatschappij, aldus de heer Hoffman, is het toch ook zo, dat iemand die ziek wordt na zijn her stel, zijn vroegere functie terug krijgt. Noorwegen bouwt brug van 1000 meter In Noorwegen zijn plannen goed gekeurd voor de bouw van een brug van duizend meter, die de stad Tromso met het vasteland zal ver binden. Spoedig zullen nu de werk zaamheden beginnen. brug zal 'n vrije hoogte van 38 meter hebben, waardoor grote schepen er onder door kunnen varen. Aan beide zijden zal de brug een glazen muur van twee meter hoog hebben, om voet gangers te beschermer tegen de gure Lolo op de zwarte markt Het Tsjechische partij-kader- blad „Tvorba" heeft bericht, H dat in Tsjecho-Slowakije een levendige zwarte handel be- staat in foto's van Westerse H filmsterren, bijvoorbeeld Gina Lolobrigida, Robert Taylor en i§ zelfs Nelson Eddy. Het blad tekent hierbij aan, n dat ook foto's van „gedeeltelijk ontklede" filmsterren bijzonder s geliefd zijn. „Zulke dingen zijn schadelijk voor onze jeugd," schreef „Tvorba". llllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Op het internationale concours M hippique te Rotterdam heeft f| de Duitse ruiter Hans G. Winkler woensdag het Euro- pees kampioenschap voor s springruiters gewonnen. De M kampioen in actie. Illllllllllll iiiniiiiiiiiiiiiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii Zuiderzee' feestelijk ontvangen in Houston Burgemeester: „Dit is een grote dag" Het KLM-vJiegtuig „Zuiderzee" is woensdagavond (22.52 Nederlandse tyd) te Houston geland, waardoor de openingsvlucht van de nieuwe KLM- ïyn naar Houston achter de rug was. Het toestel werd door een enthou siaste menigte van naar schatting 1500 personen begroet. Een erewacht van de Amerikaanse marine stond op gesteld, toen de Nederlandse autori teiten en passagiers het vliegtuig verlieten. Het officiële comité van welkom werd gevormd door de burgemeester van Houston, Oscar Holcombe en een veertigtal gemeenteiyke autoriteiten. Burgemeester Holcombe verklaarde: „Dit is een grote dag. Wg verwelko men U in Houston". Twee jongedames, de éhe in Neder landse klederdracht, compleet met klompen, en de andere in cowgirl-ha bijt, boden de bezoekers grote Texas- hoeden aan. De Nederlandse ambas sadeur, dr. J. H. van Roijen zeide: „Dit zal de bevolking van Nederland en Texas dichter by elkaar brengen. De president-directeur van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappy, de heer I. A. Aler, heeft donderdag voor de pers in Houston verklaard, dat hi 1960 of daarvoor straal vliegtuigen van de KLM de dienst tussen Nederland en Houston zul len onderhouden. „Als de dichtheid van het verkeer het rechtvaardigt zal de KLM voor 1960 een rechtstreekse verbinding met straalvliegtuigen van Houston naar Amsterdam openen", verklaar de hg. Luiklok ter nagedachtenis slachtoffers „Neutron" De klokkengieterij van gebrs. Van Bergen te Heiligerlee heeft opdracht gekregen voor de vervaardiging van een luiklok, die bestemd zal zyn voor de protestantse kerk te Blak. De opdracht hiertoe is verleend door een commissie van nabestaanden van de slachtoffers van de Neutron-ramp. HUURBLOKKERING Slimmigheden zijn nutteloos; overheid beschikt over gegevens (Van onze speciale verslaggever) De nieuw benoemde directeur van het grootboek woningverbete ring is een levendige actieve man. Hij vrbaast zich, zo bleek het in een interview, nog over een bepaalde onwil en slordigheid van zijn „klan ten". Dat zijn alle huiseigenaren, die de helft van de huurverhoging, die op 1 augustus voor een groot aantal woningen is ingegaan op het grootboek woningverbetering moeten laten inschrijven. Er zijn van de 300.000 aanmel dingen (die ongeveer anderhalf mil joen woningen omvatten) ongeveer 13000 behandeld. Het bleek, dat 30 procent van de formulieren onvolle dig zijn ingevuld. Daarom is na vraag noodzakelijk en dat bezorgt extra werk aan het personeel. Wat gebeurt er, als iemand verzuimt een huurverhoging op te geven, met de bedoeling aan de blokkering te ontkomen De overheid beschikt over gegevens, zo luidde het veelbetekenende ant woord van de hêer Lakenman, om deze mensen te achterhalen. Zij stel len zich bloot aan een veroordeling tot maximaal zes maanden gevange nisstraf of maximaal 10.000 gulden boete. Ook het opzettelijk verstrek ken van een verkeerde opgave wordt zwaar gestraft. Het maken van on derlinge afspraken tussen verhuur der en huurder om aan de blokke ring geheel of gedeeltelijk te ontko men, is gevaarlijk, zo is reeds ge bleken. Als men een woning heeft aange meld, dan kan men verder rustig af wachten. De beschikkingen, die ver melden, welk bedrag men op de grootboekrekening moet storten en op welke postrekening, die bedragen moeten worden bijgeschreven, zullen namelijk niet voor januari 1958 ver zonden worden. Januari is althans de streefdatum. Volgens de wet zullen die besehikkiugen zoveel mogeiyk vóór 1 april uitgereikt dienen te zyn. Men kan éénmaal per jaar storten, maar dat zal dan altyd vóór 1 augus tus moeten zyn, omdat slechts rente wordt vergoed over bedragen, die op laugustus ontvangen zijn. Men mag de storting ook in twaalf maandelyk- se porties verdelen. De heer Laken man vertelde ons, dat hij van een da me reeds een postwissel met f 17,60 ontvangen had, zonder nadere aan duiding. Hg heeft het bedrag yiings geretourneerd. Deblokkering geschiedt alleen voor verbeteringen, die na 1 augus tus 1957 zijn aangebracht. Men be hoeft dus niet te proberen ontheffing van de stortingsplicht te krijgen voor verbeteringen, die kort vóór deze da tum tot stand zijn gebracht. Of spra ke is van een „verbetering" staat ter beoordeling aan de gemeente. Omtrent de deblokkering, die voor lopig echter nog niet aan de orde is, kan men een en ander vinden in de procedure „huurprijzen en onderhoud van woningen en bedrijfsruimten na de hum-verhoging 1957". die voor een kwartje op alle postkantoren ver- krijgbaar is. Bedryfspanden vallen niet onder de blokkering. Vandaar dat al verschei dene keren gepoogd is een woning als bedrijfspand te bestempelen, in de hoop, dat men dan van de blokke ring afkomt. Wil men weten, of een huis een bedryfspand is, dan wende men zich tot de huuradviescommissie Ook dienstwoningen en krotten val len buiten de regeling. De heer Lakenman besloot het in structieve interview met de mede deling, dat hy reeds over een uit stekend team personeel beschikt en dat zyn medewerkers afkomstig zyn van de verschillende departe menten, waar zy speciaal zyn uit gezocht. 1 Het Wereldgebeuren Nutteloos Dit schreef drie dagen geleden de Engelse politicus Anthony Nut ting: „De ontwapeningsbespre kingen in Londen zijn zo langzamer hand een potsenmakerij gebleken en dienen onmiddellijk beëindigd te worden." Die besprekingen worden reeds maandenlang gevoerd in Londen door een subcommissie van de ont wapeningscommissie, welke de Ver enigde Naties jaren geleden hebben Ingesteld. Nadat gebleken was, dat dc grote commissie niets tot stand kon bren gen verviel men tot de subcommis sie, waarin de grote mogendheden zitten, die op het stuk van bewape ning het beslissende woord kunnen spreken. Maandenlang sukkelde die sub commissie voort in Londen totdat in mei van dit Jaar de vooruitzichten iets gunstiger werden. Harold Stas- sen, de bijzondere vertegenwoordiger van president Eisenhower voor ont wapeningszaken, liet zich toen opti mistisch uit over de mogelijkheid om met de Russen tot een gedeelte lijke overeenstemming te komen. Gedacht werd aan een zekere beper king van de gewone bewapening dus niet de atoomwapens en aan een soort luchtinspcctie boven be paalde gebieden. Daarna zouden ge leidelijk verdere ontwapeningsplan nen bestudeerd en uitgevoerd kun nen worden. Het is deze week duidelijk gewor den, dat er met dc Russen toch eigenlijk niet te praten valt. De Sowjet-Unie achtte een stopzet ting van de proeven met atoomwa pens voor de tijd van twee jaar, niet aanvaardbaar. Ook wilde de Sowjet- Unie geen verband gelegd zien tus sen de stopzetting van de proeven en de produktie van splijtbare stof fen voor militaire doeleinden. Erg diep is overigens de Russische ver tegenwoordiger, Valerian Zorin, niet op de westerse voorstellen ingegaan. Hij heeft ze botweg van de hand ge wezen en men kreeg de indruk, dat de Russen de westerse voorstellen niet eens grond:g bestudeerd had den. Dat laatste heeft president Eisenhower ertoe gebracht de Rus sische weigering „tragisch" te noe men. Desondanks poogt Stassen nog steeds de Londense besprekingen voort te zetten. Zorin heeft namelijk verklaard, dat hij nog altijd wil pra ten over voorstellen, die een basis voor ontwapening konden vormen, al had hij dan de westerse voorstellen als basis „onaanvaardbaar" ver klaard. Het is tegen deze hardnekkige toegeeflijkheid van Stassen dat Nutting in een artikel geschreven voor de „New York He rald Tribune" bezwaar heeft ge maakt. Hij vindt het nu wel heel duidelijk, dat de Russen de onder handelingen gebruikt hebben om tijd te winnen, terwijl ze intussen hun voorraad atoomwapens uitbreiderf en hun raketten verder ontwikkelen. Zelfs nu Valerian Zorin de laatste voorstellen van het westen zonder degelijk onderzoek en met een stroom van beledigende woorden heeft verworpen, tracht het westen onder aanvoering van Stassen de dis cussie voort te zetten en doet het alsof er nog kans op een overeen komst bestaat. Maar de Russen zul len werkelijk geen ja zeggen, omdat we net doen alsof we hun „neen" niet verstaan, meent Nutting. De Sowjet-Unie beschikt thans waarschijnlijk over interconti nentale raketten, al zullen er nog wel een paar maanden nodig zijn om ze voor gebruik geschikt te maken. Maar de wereld neemt de be weringen van de Russen reeds ern stig op en zij weten dat ze kunnen leven van de vrees. Zij hoeven enige maanden lang geen bereidheid tot een ontwapeningsovereenkomst of een ander akkoord te tonen en kun nen zich veroorloven om onverzoen lijk te zijn. Over een half jaar, wan neer de vrees voor hun wapens mis schien wat verminderd is, zal de hou ding der Russen mogelijk verande ren, maar voor die tijd kunnen de afgevaardigden in Londen hun tijd werkelijk beter besteden dan te luis teren naar het „neezeggen" van Zorin. Haringvissen in de haven Grote haringscholen geven de Noor se vissers deze week langs de ge hele kust rijke vangsten. In Kristi- ansund zyn vijf treilers bezig haring te vangen in de binnenhaven, prak tisch in het centrum van de stad. De haringvangst is momenteel rijker dan hy in twintig jaar geweest is. ANTHONY NUTTING ....de ontwapeningsbesprekingen zyn Subsidie voor proefboerderij geweigerd Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft donderdag in zijn openbare ver gadering besloten geen gevolg te ge ven aan een verzoek van het land bouwschap om een subsidie van 75.000 te verlenen voor de oprich ting van een proefboerderij in de N.O. polder voor het drogen van ak- kerbouwprodukten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5