TELEVISIE GERRIT DE JONGE :mn ibcttilUfti 10 Fraaie wandschildering in Abdij Middelburg VAN TOT Zeeuwse Almanak THOLENS RUNDVEE BLEEK VAN GOEDE KWALITEIT RINGDAG VAN BEVELANDSE HERVORMDE VROUWENGROEPEN MAGGI' verrukkelijke Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 door ous geïnstalleerd weeft de meeste voldoening. RADIO TELEVISIE ELEKTRA TELEFOON 565 AXEL RUIM 60 VIERKANTE METER Werkstuk van Limburgse kunstschilder Kooien Een der muren In de hal van het gebouw der Registratie. Hypotheken en van het Kadaster der Belastingen aAn het Abdyplcin te Middelburg wordt sinds gisteren gesierd met een fraaie wandschildering, die de Lim burgse kunstschilder Harry Kooien uit Heerlen in opdracht van de rege ring daar aangebracht heeft. Onge veer een maand lang is de Limburgse kunstschilder bezig geweest met de vervaardiging van dit 9 by 71/2 meter grote werkstuk. Tn zijn schildering heeft Kooien de Middeleeuwse wijze van belasting- heffen tot uiting gebracht en dit ver bonden met de Zeeuwse hoofdstad. Als gegeven gebruikte hy het beta len van „één-tiende van de penning", of de opbrengst der produkten Centraal in de schildering is de 'fi guur van de stedelijke belastinginner, geflankeerd .door zijn schrijvers. Daaronder zijn uitgebeeld de ver schillende personen, die hun „tiendien" komen betalen. Zo ziet men de vissers, die hun deel van het „zeebanket" komen brengen, de vertegenwoordigers van landbouw en veeteelt en de beter gesitueerden, die hun aandeel in geld brengen. Als decoratie schilderde Kooien om dit geheel onder meer de contouren van ae Lange Jan met Abdijgebouwen, het stadhuis, de zee en het bouwland met verschillende produkten. Om het werkstuk beter te doen uitkomen zullen de beide muren ter weerszijde in dezelfde kleuren els de schildering getint worden. Van origine is Harry Kooien eigen lijk portretschilder. Sinds enkele ja ren is hij zich gaan toeleggen op de vervaardiging van wandschilderin gen. waarvoor hij een soort emulsie- verf gebruikt. De wandschildering in het Abdijgebouw is de grootste die hy tot nu toe gemaakt heeft. Duizendste na-oorlogse woning in Terneuzen gereed Vakdag 27 sept. a.s. zal men met feeSteiyk ceremonieel de duizendste woning, welke na de bevrijding in de gemeente Terneuzen werd gebouwd, in gebruik nemen. Aan Sluiskil zal de eer van deze mijlpaal in «de naoorlog se woningbouwgeschiedenis ten deel vallen, want het gaat hier namelijk om een ruime middenstandswoning uit een serie van zes, welke de fa. febr. Van der Poel in de Verlengde poor straat heeft gebouwd. Een aan tal winkeliers hebben gezamenlijk het pand als modelwoning ingericht. Deze foto toont een fragment van de wandschildering, die Harry Koo ien uit Heerlen in de hal van één der Abdijgebouwen te Middelburg vervaardigde. (Foto P.Z.CJ G. de Jonge dijkgraaf van de Thoornpolder Bij Koninklijk Besluit la benoemd In de provincie Zeeland met dngang van 19 oktober 1957, tot dijkgraaf van de Thoornpolder, G. E. de Jonge te Wis- sekerke. Een bas van de Thoolse Autobus Dienst werd donderdag op de weg TholenBergen op Zoom aan de ach- terzyd$ aangereden door een vracht auto bestuurd door de heer J. v. T. uit Halteren. De heer v. T. wilde ach ter de stilstaande bus wegryden, doch raakte de achterkant, die over een lengte van ruim een meter werd opengescheurd. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. Voor de reizigers was het echter onmogelijk HEROVERD... Het groepje buspassagiers, dat in Vlissingen samengedrongen stond rond een wachthuisje bewaarde het enigszins wantrouwende stilzwijgen, dat de mens over het algemeen in wacht gelegenheden aan de dag pleegt te leggen. Men bezag elkaar zijde lings, tuurde van tijd tot tijd de straat af, of drentelde doelloos heen en weer. Men wachtte dus. Stil, ver veeld en veelal vol moeizaam bedwon gen ongeduld. Plotseling verscheen er een nogal zenuwachtige juffrouw ten tonele, die even verwilderd rondblikte en toen de geheimzinnige kreet ,H\j staat er nog" slaakte. Opgetogen baande ze zich een weg door het groepje, om zich vervolgens gretig meester te ma ken van een luxueus uitgevoerd da mesrijwiel, dat tot dan toe onbeheerd tegen een wand van het wachthuisje had gestaan. Rad begon ze de zwij gende massa uitleg te verschaffen: ,En hij stond niet eens op slot! Dat komt, ik heb vanmorgen m'n ouders weggebracht, die bij me gelogeerd hadden. En dan raakt een mens al licht de kluts een beetje kwijt. Nou, en toen heb ik die fiets laten staan. Vanmiddag wou ik boodschappen gaan doen en toen dacht ik: „hé, waar is m'n fiets nou en toen..." Enfin, se luid hem weer. Het groep je mensheid glimlachte wat traag en liet geduldig en welwillend de woor denstroom over zich heen kabbelen. Een lange heer plaatste van tijd tot tijd de „zo, go's" en „ja, ja's" en ten slotte stapte de juffrouw wat onzeker, de straat, op. Daar beklom ze haar heroverde bezit en reed heen. Voor het moment zielsgelukkig. om met de gehavende bus verder ver voerd te worden., Zij moesten wachten op een andere bus van dezelfde onderneming. Met de nodige vertraging zyn de passa giers tenslotte op de pi stemming aangekomen. EEN REIS Als afgevaardigden van de Zeeuw- sé jongeren, die nu toevallig niet in een stad, maar op het platteland wo nen, ging de afdeling Axel van de landbouw jongeren gemeenschap voor twee dagen naar Markelo, awar een landdag van de plattelands-jongeren gemeenschap-Nederland (PJT.G.N. werd gehouden. Men overnachtte in Haaksbergen en reed de volgende dag naar Marke lo. Daar voerde de afdeling een stuk of drie volksdansen uit voor de ko ningin en prinses Beatrix. NOG EEN REIS Veertig fruitkwekers uit de west hoek van Schouwen maakten begin deze week een excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Men wilde daar enige bespuitingsproeven beky-, ken en hiertoe liet men zich naar Philippine rijden. Philippine is vroe ger een niet onbelangrijk mosseldorp geweest, maar toen dertig jaar ge leden de haven verzandde is men met de fruitteelt begonnen. De Schouwe- naren hadden grote bewondering voor de grote goudreinetten, golden delicious en cox. Hierna reed men naar Hulst, waar het regende en daarna naar het fruitbedrijr, dat be hoort bij „Vrederust", de psychiatri sche inrichting te Bergen op Zoom. Oude vrouw overleed na ernstig ongeluk Donderdagmorgen om half elf ië te Tholen een zeer ernstig ongeval ge beurd. De 72-jarige mejuffrouw A. den Ouden uit Tholen, die op het trot toir in de Brugstraat voor een etalage stond te kijken, is door onbekende oor zaak terecht gekomen onder een met graan geladen vrachtauto, die juist moest uitwijken voor een daar gepar keerde auto. De vrouw kwam met Del- de benen onder één der achterwielen terecht, waarbij één been afgekneld en het andere ernstig verwond werd. Dokter Looysen bood de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het zieken huis te Bergen op Zoom vervoeren. Een uur na aankomst is de vrouw daar overleden. De vrachtauto werd bestuurd door J. v. T. uit Halteren. D. M. van Melle f Te Rotterdam is deze week op 64- jarige leeftijd overleden de heer D. M. van Melle, mede-oprichter en di recteur van de N.V. Van Melle's bis cuits en toffeefabrieken. Voor de oor log was dit bedrijf zoals bekend in Breskens gevestigd, waar destijds <le heer I. van Melle, met de fabricage van suikerwerken begon. De heer D. M. van Melle verzorgde in die jaren met name de biscuitafdeling van het jonge bedrijf. Na de oorlog werden de fabrieken overgebracht naar Rot terdam. De overledene was in Breskens een algemeen geacht ingezetene, die zich o.m. bijzonder interesseerde voor het verenigingsleven. Ilij steunde het jeugdwerk, had een zangschool enz. Zijn vertrek naar Rotterdam werd destyds algemeen betreurd. Jubileumschieting te Graauw Ter gelegenheid van het diaman ten schuttersjubileum van de heer J. F. Steyaert te Graauw, organi seerde de schuttersvereniging „De Friezen" een grote jubileumschieting. De uitslagen van deze wedstrijden waaraan 90 schutters deelnamen, waren als volgt: Wip I: hoogvogel J. Priem, Ovezande; zijvogels: Ph. Obrie, Zandstraat; kallen: P. Boog man, Goes, en P. Steyaert, Graauw. Wip II: hoogvogel: niet afgescho ten; zijvogels: P. Boonman, Goes; kallen: R. Begeyn, Terneuzen, en A. Schuddings, Nieuw-Namen. Mr. A. Kleijn voorzitter van hetGroene Kruis' In de donderdag te Utrecht gehou den agemene vergadering van het be stuur van de Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis heeft de heer A. de Lange uit Goes, die tij dens de ziekte en na het overlijden van professor J. H. Tuntler tijdelijk het voorzitterschap heeft waargeno men, thans mr. A. Kleyn, burge meester van Meppel, als de nieuwe voorzitter geïnstalleerd. Mr. Kleyn aanvaardde zijn taak met een beroep te doen op de medewer king van het dagelijks en het alge meen bestuur en van de provinciale verenigingen en van het personeel. Voorts neeft hij de heer De Lange dank gebracht voor de wijze, waarop deze gedurende bijna een jaar de voorzittersfunctie heeft uitgeoefend. Mevrouw mr. M. J. Kunst uit Haar lem sprak namens het algemeen be stuur woorden van dank tot de heer De Lange. Groene-Kruisdag te Kruiningen Voor de Groene-Kruisdag, die op donderdag 12 september a.s. te Krui ningen wordt gehouden wordt een druk bezoek verwacht. Reeds heb ben zich bijna 300 personen uit het gehele land, onder wie verschillende autoriteiten, voor deze dag aange meld. Des morgens worden verschil lende excursies gehouden, terwijl des middags de secretaris-generaal van „Het Groene Kruis", dr. Cath, zal spreken over zijn reis naar Ame rika. CENTRALE FOKVEEDAG POORTVLIET Meer inzendingen dan verwacht In Poortvliet was men donderdag dubbel 'en dwars tevreden. De eerste centrale fokveedag te Tholei» was een groot succes geworden. Dat had den de harde werkers voor deze be- langryke dag, die de nacht tevoren om drie uur op de terreinen nog be zig waren, niet durven denken. Zij verwachtten toen dat de regen de fokveedag een spaak in het wiel zou steken, maar deze vrees bleek geluk kig ongegrond. De gehele dag was het stralend weer. De commissie ter bevordering van de rationele veehouderg op Tholen heeft met deze fokveedag aan de Paasdyk te Poortvliet niet alleen een belangrijk begin gemaakt, maar bo vendien grondig voorbereidend werk gedaan voor de grote Z.L.M. exposi tie voor het volgend jaar. Deze fok veedag heeft een aantal prettige vee- teeltresultaten opgeleverd. Tal van boeren in de omgeving zyn wat meer „show minded" gemaakt. De opkomst by deze gelegenheid overtrof verre de verwachtingen. Men had gehoopt 200 stuks vee te zien verschynen, het werden er 249. Geslaagde bijeenkomst te Kruiningen De gezameniyke ringen Zuid- en Noord-Beveland van de hervormde vrouwengroepen C.J.V.F. hielden donderdag hun ringdag in het „Dorps huis" te Kruiningen, dat tot de laatste plaats was bezet. In verband niet het feit, dat er dit jaar geen provinciale dat trel san honderd vrouwen een geslaagde dag heeft bezorgd. De presidente van de ring Oost, me vrouw Blok sprak een hartelijk wel komstwoord, waarna gezamenlijk werd gezongen psalm 95: 1 en 4. Na dat zij was voorgegaan in gebed, -hield de presidente een korte meditatie naar, aanleiding van psalm 99: „De Heer is .g wordt gehouden, was er een aan- ikkelyk en uitgebreid programma Na een goede oogst: bramentijd ten einde Voor dit jaar zgn de grootste aan voeren van bramen op de fruitveilin gen voorbij. Er zullen nog wel gedu rende enige weken bramen worden aangeboden, maar de kwantums zul len toch geleidelijk aan kleiner wor den. Reeds vier tot vijf weken lang zijn er dagelijks op twee plaatsen in ons land behoorlgke aanvoeren van bramen geweest, in Zaltbommel en in Kapelle-Biezeiinge. De oogst is dit jaar goed te noemen. Het produkt is gevraagd voor de binnenlandse fabrieken, terwijl er af en toe ook export plaats heeft. De prijzen zijn hierdoor zeer bevredi gend. Voor de goede kwaliteit wordt thans tot 1.70 per kg betaald. Het verschil met het vorig jaar is voor de bramentelers wel groot. Toen werd deze teelt nagenoeg een mis lukking, omdat alles bevroren was. Benoeming lector Bij Kon. Besluit is dr. W. v. d. Berg, vroeger te Haamstede, benoemd als lector in de medische fysica aan de rijksuniversiteit te Groningen. Vlissingse Nutsspaarbank in augustus Het totaal tegoed bij de Vlissingse Nutsspaarbank steeg in de afgelopen maand van 15.657.362.25 met 169.047.69 tot 15.826.409.94. Het aantal rekeningen nam met 84 toe en bedroeg aan het eind van de maand 23325. De opbrengst van het school- sparen was 4142 en uit de spaar- busjes ontstond een inleg van 5404 90. Verdeeld over de verschil lende kantoren luiden de cijfers van inleg en terugbetaling in augustus resp: hoofdkantoor 511.030.84 en 376.821.94; afhaaldienst 6.734.35 en 6.163.27; Souburg 37.824.54 en 30.666.18; Goes f 180.842.30 en 136 487.48. Wolfaartsdijk 11.220.80 en 3.609.93; Terneuzen 34.322.04 en 15.276.61; Zaamslag 1.513 en Axel 3.649.97 en 8.588,67; Kortgene 2.518,71 en 43.324,46; Kapelle 12.597,76 en 12.268.08. AdvertentieI Twéédoosjes met dubbel-tablet nu slechts 46 in plaats Deze unbiciling it met geldig in N.-HolUnd, ZL-Hollaad ei Koning". Het verdere gedeelte van de morgenvergadering werd in beslag ge nomen door een lezing van mevrouw Vrijlandt, de presidente van de ring Zak van Zuid-Beveland, die vertelde over het leven van de Deense dominee- schrijver Kaj Munk, die op zeer jeug dige leeftijd zijn ouders verloor en die in 1944 door de Duitsers werd ver moord. De wijze waarop mevrouw Vrijlandt het leven van deze Deense predikant schetste sprak zeer tot de verbeelding van de talrijke dames, die de lezing met grote aandacht volgden. Na de koffiemaaltyd reed het gezel schap met bussen naar Ossendrecht, waar het de gast was van de Water leidingmaatschappij Zuid- en Noord- Beveland op haar tereinen van het waterwingebied in deze Brabantse plaats. Wederom teruggekeerd in Kruinin gen werd des avonds ln aansluiting op het gesprokene van mevrouw Vrij landt de film „Het Woord" van Kaj Munk vertoond Deze goed geslaagde bijeenkomst van de C.J.V.F. werd ge sloten door mevrouw Van de Graaff, presidente van de ring Goes. Nutsspaarbank Middelburg Het tegoed aan het begin van au gustus bedroeg bij de Nutsspaarbank te Middelburg in totaal een bedrag van f 13.771.904,28. In augustus werd ingelegd een bedrag van f 595.520,07, terwijl er terugbetaald werd f 545.994,12, zodat er een voordelig verschil ontstond van f 49.525,95. Het tegoed bij het einde van augustus be droeg dus f 13.821.430,23. Het aantal nieuwe rekeningen steeg met 15 van 13.844 tot 13.859. Op het kantoor te Middelburg be droeg het tegoed aan het begin van de maand f 11.558.395,15. In augustus werd ingelegd een bedrag van f 527.350,87, terwijl er terugbetaald werd f 465.153,09, zodat er een voorde lig verschil ingeschreven kon worden van t 62.197,78. Het tegoed bedroeg aan het einde van de maand in totaal f 11.620.592,93. Er kwamen 17 nieuwe rekeningen bij, zodat het totaal aan tal 12.015 bedroeg. Op het bijkantoor te Oostburg be droeg het tegoed aan het begin van de maand f 2.202.267,11. Ingelegd werd een bedrag van f 67.999,20, terugbe taald f 80.741,02, hetgeen een nadelig saldo van f 12.741,82 ten gevolge had. Het tegoed aan het einde der maand bedroeg derhalve f 2.189.525,28. Er gingen 2 nieuwe rekeningen af, zodat het totaal aan het einde van de maand 1811 bedroeg. Tijdens de zitdag in Oostkapelle werd ingelegd een bedrag van f 3740,70 en terugbetaald f 1260. Op het agentschap te Kruiningen bedroeg het tegoed aan het begin van augus tus f 11.242.02. Ingelegd werd f 170, terugbetaald f 100, hetgeen dus een vermeerdering van f 70 betekende. Het tegoed aan het einde van de maand bedroeg f 11.313.02. Het tegoed van het schoolsparen daalde van f 66.151,16 tot f 62.864,45. Ingelegd werd een bedrag van f 5.10, terugbetaald werd f 3291,81. Er was dus een nadelig saldo van f 3286,71. Het aantal rekeningen verminderde met 32 tot 1638. In Middelburg wer den 11 en in Oostburg 6 babvboekjes afgegeven met een totale eerste bij storting van f 152,50. In omloop waren 1353 spaarbusjes, die f 2001,89 op brachten. Tachtigjarige vrouw door bromfietser aangereden De ongeveer 80-jarige mevrouw De B. te Axel-Sassing werd op de Buth- dgk in het donker aangereden door de bromfietser S. uit Axel. De heer S. die voor een tegenligger moest dimmen, bemerkte hierdoor mevrouw De B. te laat op. Mevrouw De B. be kwam verwondingen aan beide benen doch kon na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar haar woning wor den vervoerd. In alle categorieën was de kwaliteit zeer redelyk. De uniformiteit mocht hier en daar nog wel wat te wensen over laten, maar dat kon in een der gelijk jong fokveegebied niet anders verwacht worden. De kampioenen waren stuk voor stuk dieren van zeer aparte klasse. Ook de mestvee-afdeling was goed van kwaliteit. Het is geenszins on- waarschynlgk, dat deze klasse ook op de Paasveemarkt niet onopgemerkt zal blijven. De handel was goed ver tegenwoordigd in Poortvliet. Er zijn heel wat zaken gedaan. De leden van de jury, lr. K. P. Stapel, hoofdinspec teur van de N.R.S., Den Haag, M. de Bruyne, inspecteur der N.R.S. te Gra- venzande, M. Kleinepier. Middelburg, J Vos, Koudekerke, Z. Risseeuw, Re- tranchement en P. van Kruiningen uit 's-Gravenzande, hadden het bg de beoordeling niet eenvoudig. Ook zy gaven uiting aan hun grote tevreden heid over het peil van de inzendingen. De heer A. Rinsens, voorzitter van de eerste centrale fokveedag, ver telde, dat het succes van deze dag zeker aanleiding zal zyn om op de ingeslagen weg voort te gaan. By een volgende gelegenheid zal men het dan waarschijnlijk uitbreiden met een afdeling schapen, ook al omdat gebleken is, dat Tholen de beste schapen van geheel Zeeland levert. De jury wees de volgende kampioe nen aan: stieren: Amadls Hollander, R.P S„ K.I. vereniging Tholen, res. Hei-man, J. P. Loet. St-Maartensdyk. Koeien: Aafje 15, J. J. v. d. Zande, Tholen, res.: Adèle 2 van de Mei doorn, C. L. Geluk, St.-Maartensdyk. Vaarzen: Adriane, D. C. Duynhou- wer, Scherpenisse, res.: Leie, Gebr. van Tilburg, St.-Philipsland. Eigen gefokte vaars: eveneens Adriane. loeien met twee directe afstamme lingen: Trjintje 12, M. A. Geuze, Poortvliet. Produktieklasse: Jitte, J. P. Kloet, St.-Maartensdyk. Bg de bedrijfsgroepen met min stens, 5 stuks vrouwelgk rundvee fing de ereboom naar A. Verwys, t.-Philipsland. Eij de bedryfsgroe- pen met drie. stuks naar W. A. de Wilde, Scherpenisse. Bg de keuringen van mest- en han delsvee bleek de beste vaars, de res. kampioen mestvee en de beste os te komen van J. L. M. Geluk te St.- Maartensdyk. W. Slagers uit St.-MaartenSdyk had de kampioen en reservekampioen handelsvee. G. M. Geluk, St.-Maar- tensdyk had de kampioen dikbil; Bij geregistreerd handelsvee, rubriek kalfsvaarzen, behaalde L. Slager te Tholen drie eerste prijzen. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens de gegevens van het dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland waren er per eind augustus j.l. bij de onder dit bureau ressorterende gewestelijke arbeidsbu reaus in totaal 1502 werkzoekende mannen en vrouwen ingeschreven. Aanvragen van werkgevers voor man nen en vrouwen waren per genoemde datum in totaal 827. Werkzoekende mannen waren er, eind augustus in totaal 1377. Hiervan waren er 824 geheel werkloos, 146 waren werkzaam op objecten voor aanvullende werkgelegenheden, ter wijl er 407 tewerk gesteld waren op GSW-objecten. Aanvragen van werk gevers waren er 469. I-n'gesohreven vrouwelijke werkzoe kenden waren er per genoemde datum 125. Hiervan waren er 80 geheel werkloos en 45 niet werklozen. Aan vragen van werkgevers noteerde men per eind augustus voor vrouwelijke werkkrachten 358. Hervormde Jeugdraad start met het winterwerk De Goese hervormde jeugdraad start zondagmorgen het winterwerk weer met een bijzondere jeugddienst in de Grote Kerk, waarin ds. J. W. Coen- raad zal voorgaan. Als onderwerp heeft hij gekozen: „Publiek of spe lers?" In dezelfde dienst zal wika C. Best worden bevstigd als vormingsleid ster voor het jeugdwerk. Zij zal in het bijzonder worden belast met de leiding over het Zonnebloemwerk en voorts met het godsdienstonderwgs op de Vakschool voor Meisjes. Bij de uitgang zal. zoals ieder jaar, een programma van het winterwerk worden uitgereikt. Benoeming Tot badmeester van de gemeentelgke badinrichting te Koewacht, werd be noemd de heer W. Elegeert. Collecten De onlangs in Noordgouwe gehou den collecte ten behoeve van het „Ko ningin Wilhelmina Fonds" (voor de kankerbestrijding), bracht 55.07 op. VANDAAG Middelburg Electro: „Don Juan", 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Schouwburg: „Oorlog en vrede", 8 uur. 14 jaar. Kunstmuseum Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring, 14—17 en 20—22 uur. Van Benthem en Jutting: Hokusal. Vlissingen Alhambra: „De kapitein van Köpenlck", 7 en 9 uur, a.l. Luxor: „De eenzame ruiter", 8 uur, 14 Jaar. Bejaar denhuls: Tentoonstelling „Michiel de Ruyter", 10—17.30 uur. Goes Grand: „Het trottoir", 8 uur, 18 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2